Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply

Cand incep jocul la Computer performance am 4 stele jumatate, iar la game performance, dupa ce selectez 14-15 tari a cate cel putin 2 ligi fiecare am jumatate de stea. :D Dar jocul imi merge surprinzator de repede, deci n-ar strica sa incerci vreo 10 ligi, pentru inceput. Procesorul e bun, dar depinde de placa video, daca e de 512MB sau 1GB

eu am placa video de 1gb, si 2gb RAM si imi merge destul de bine, cu un procesor mai slabut ca al tau.

Deci tu selectezi 14-15 tari a cate 2 ligi fiecare, aia vine vreo 28-30 de ligi. Si singura diferenta e ca placa video a ta are 512 mb in plus, iar mie imi spui sa incerc doar cu 10 ligi ? Din cate stiu eu, conteaza mai mult bit-ul la placa video, decat mb-ul. Alte pareri ? (NFS Hot Pursuit, cel de anul asta, imi merge cu toate la maxim, l-am pus special sa vad daca merge la max :D )

Link to comment
Share on other sites

Cateva dintre ligile selectate de mine n-au decat o singura liga posibila, cum ar fi campionatul american de exemplu. In total am aproximativ 24 de ligi 14 sau 15 tari parca... Momentan jocul imi merge destul de repede, dar vorba lui Claudius, cu timpul va merge din ce in ce mai greu. Lafel era si in versiunile mai vechi ale FM. Jucatorii noi, stafful nou, istoria acumulata, umple jocul de memorie, care incetineste ulterior viteza jocului. In general trecerea de la o zi la alta devine de 2 ori mai lenta.

Intreaba-l pe Catharsis cum ii merge jocul fata de la inceputul carierei. A ajuns prin 2018 daca nu ma insel. :D

Later edit: Si m-am referit la 10 tari, nu 10 ligi. Oricum, sunt convins ca duce mai mult. Vreau sa-mi triplez memoria la vreo 6 GB, si sa vad apoi cum imi merge.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e mai bine sa selectezi mai multe campionate, fiecare doar cu prima liga. Chiar si cu reputatia Sunday League Fotballer o sa reusesti sa obtii un job la o echipa de prima divizie. Daca o sa joci mult si o ajungi pe reputatie continental, ligile inferioare vor fi degeaba selectate si iti vor ingreuna jocul. Nu cred ca o sa te mai duci tu sa antrenezi prin liga a doua rusa sau croata. Cele 5 campionate puternice cu primele 2 ligi, iar restul doar prima divizie, mi se mare cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca e mai bine sa selectezi mai multe campionate, fiecare doar cu prima liga. Chiar si cu reputatia Sunday League Fotballer o sa reusesti sa obtii un job la o echipa de prima divizie. Daca o sa joci mult si o ajungi pe reputatie continental, ligile inferioare vor fi degeaba selectate si iti vor ingreuna jocul. Nu cred ca o sa te mai duci tu sa antrenezi prin liga a doua rusa sau croata. Cele 5 campionate puternice cu primele 2 ligi, iar restul doar prima divizie, mi se mare cel mai bine.

Corect. Pana la urma am selectat asa:

48266432.png

pauldeacprofilepersonal.png

Am reusit sa selectez si Past Experience Sunday League Fotballer, faza era ca trebuie sa selectezi un campionat cu multe ligi inferioare. (ex: eu am selectat campionatul angliei, cu toate ligiile)

LE: Merge past experience Sunday League Fotballer si daca selectezi toate ligiile din Spania doar (3 la numar, fata de 5-6 cate sunt in Anglia :D)

Link to comment
Share on other sites

eu am ajuns antrenor,direct, la FC Sheffiled, cel mai vechi club de fotbal, fondat in 1857. Stadion de 2000 locuri, favorit la promovare.

Momentan sunt in Evo-Stik League First Divison South. Sper sa promovez inca din primul an. Am ganduri mari cu echipa asta...sper sa nu se aseze "plictiseala" pe salvarea asta.

Link to comment
Share on other sites

Inspirat de catharsis, ma gandesc sa incep si eu unemployed, cu multe ligi selectate.

It's the only way to fly :D Eu asa joc de la FM 09, obiectivul e sa ajung sa castig in 10 sezoane un UCL sau un WC, am reusit la FM10 cu Bayern, dar acolo gasisem echipa de-a gata ca sa zic asa :D. La FM09 as fi reusit probabil dar am renuntat. Ratasem cu Liverpool, dar apoi am ajuns la Barca, care ajunsese echipa de EL, fara cine stie ce jucatori dar buget de 115 milioane :D.

Acum la FM11, am inceput cu "niste unii" din Rusia 2, Volgar. I-am promovat dup un an si jumatate si acum ma chinui cu Alania sa prin un loc de EL

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu la FM10 am inceput unemployed si luasem Scoala de Fotbal Radauti pe care o facusem cea mai tare echipa din Romania si dupa 3-4 titluri si grupe de CL m-a luat Manchester United (fara sa dau apply la ei, erau in pericol sa rateze a 2a sau a 3a oara la rand cupele europene). Acolo am creat cea mai tare echipa a deceniului (nici nu mai stiu cate CL si cate campionate). Am gasit cei mai tari regeni ever, doi ii tin minte si acum. Un atacant ceh Petr Rehak (a reusit intr-un sezon sa-mi dea 64 de gouri in vreo 50 de meciuri), l-am luat cu vreo 60M de la Udinese, si-a meritat fiecare cent, juca varf impins, desi nu era prea inalt (1.85), era singurul din echipa in stare sa joace 2 meciuri pe saptamana si sa aiba condition peste 95% si daca primea pasa in ultimii 30 de metri a terenului si venea lansat, dribla tot si dadea gol. Al doilea e Petr Nowak, mijlocas german, cu vreo 9-10 ani mai tanar decat Rehak, l-am luat cu vreo 4M cand aveam 16 ani, pe la 18 ani era titular incontestabil, pe la 20 era World Footballer of the year, era jucatorul perfect sa il puna in valoare pe Rehak, avea vreo 23 de ani cand a aparut FM11 si am renuntat la salvare.

La FM10 primeam mult mai usor oferte sa antrenez de la cluburi mai mari si se bagau in management mai putin jucatori de 32-33 de ani si mai putini direct la un club mare. La FM11 e mult mai greu sa progresezi de la o echipa la alta daca incepi ca Sunday League Footballer.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A doua jumatate de campionat a fost OK. MVV n-a mai avut avantul din toamna si i-am ajuns usor, iar lupta principala s-a dat intre mine si Utrecht. Cum am spus si data trecuta, in iarna am vandut capitanul cu 900k (fundas, 31 ani) la Hertha, ceea ce m-a ajutat sa termin sezonul cu balance-ul pe plus (cand preluasem echipa aveam o gaura de 2M). In iarna mi-am mai completat lotul cu 2 mijlocasi centrali gratis (bulgar + slovac), un fundas central aproape gratis (14k) si un mijlocas dreapta de la AGOVV care nu era cine stie ce, dar aveam mare nevoie macar de o rezerva de MR, ma bazam pe un polonez de 31 de ani care juca bine, dar n-avea rezerva buna. M-a costat imensa suma de 50k.

Am mers binisor, am batut principalele rivale (3-0 MVV a fost cel mai interesant), dar am avut mari emotii la castigarea ligii si am terminat pe 1 doar pentru ca si Utrecht a avut un final prost (am pierdut 2 meciuri in ultimele 4 etape, Utrecht a facut 3 egaluri si a castigat o data, desi imi lasase impresia ca e o echipa mai buna ca mine). Pana la urma a promovat si Utrecht si am ajuns in prima liga olandeza. Mai multe o sa scriu cand ajung cu jocul in iarna

La Fehérvár mi-au facut varza echipa si au vandut absolut tot. La un an dupa ce am plecat, din 22 de jucatori din prima echipa doar 5 erau cand antrenam si eu acolo, dintre care unul e deja acontat. Au vandut de 25M cam toti jucatorii adusi de mine, am impresia ca aveau reputatia prea mare pt. echipa lor si nu mai vroiau sa prelungeasca contracte si aveau oferte de la alte echipe.

In Romania, Timisoara a luat de data asta campionatul (Contra e antrenor de cand am inceput jocul) si Clujul pe 2, Dinamo pe 3, Steaua pe 4 si Rapid pe 5, deci o ierarhie normala. Timisoara si CFR Cluj se dovedesc a fi cele mai bune echipe din ultimii ani, cu un plus pentru Timisoara, care a castigat cam jumatate din campionatele de cand am inceput jocul.

jupilerleagueinformatio.png

Link to comment
Share on other sites

Vad ca nu prea se baga nimeni sa inceapa o cariera prin diviziile de amatori din nicio tara asa ca m-am apucat eu sa testez terenul.

Buckingham Town - liga 10-a Anglia Buckingham town

Echipa de amatori, dupa 15 etape sunt pe primul loc la 10 puncte de locul 2, doar primul loc promoveaza, in FA Vase eliminare in primul tur preliminar, in FA Cup eliminare in primul tur de calificare, ne axam pe campionat. Vedeta echipei e Stelian Chiosea (roman de-al nostru) - 15 goluri in 10 meciuri, luat de undeva din liga a V-a Romana.

Database large, campionate incarcate: Romania, Rusia, Turcia, Serbia, Islanda, Brazilia, Franta, Anglia (pana la liga 10), Germania (pana la liga V-a), Italia, Spania, Portugalia, Olanda, Elvetia.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput si eu o cariera la Udinese si la prima Backroom meeting un scout m-a avertizat ca imi lipseste un man management expert. Puteti sa imi spuneti ce face acest man management expert si cu ce ma ajuta la echipa.

P.S. : Daca angajez unul pe ce post sa il angajez, pentru ca scouterul mi-a recomandat un fitness coach, un youth coach si un coach.

Link to comment
Share on other sites

@Rhadooo: Pe Chiosea nu l-ai luat de la Viitorul Insuratei sau ceva de genul? Il luasem si eu in FM10 la Scoala de Fotbal Radauti si era bunisor pentru Liga III.

Nu mai stiu de unde e luat, cand ajung acasa si incarc salvarea te anunt, oricum saracul e petarda, dar pt liga a X-a e perfect :))

Later edit: E luat de la Unirea Izvoarele

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am inceput si eu o cariera la Udinese si la prima Backroom meeting un scout m-a avertizat ca imi lipseste un man management expert. Puteti sa imi spuneti ce face acest man management expert si cu ce ma ajuta la echipa.

P.S. : Daca angajez unul pe ce post sa il angajez, pentru ca scouterul mi-a recomandat un fitness coach, un youth coach si un coach.

poate fi oricare dintre antrenori si (teoretic) asigura o mai buna comunicare in vestiar intre jucatori si intre jucatori si staff => ai atmosfera mai buna, "blending". teoretic :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In prima liga olandeza eram creditat cu pozitia 16 din 18, deci aveam sanse destul de ok sa evit retrogradarea. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa prelungesc contractele jucatorilor (majoritatea fiind adusi de mine, au acceptat doar 2 ani de contract, asa ca aproape toti intrasera in ultimul an). Cum bani nu prea aveam si bugetul de salarii era aproape alocat, n-am luat decat obisnuitii jucatori liberi de contract (pe langa vreo 2-3 tineri, sunt demn de mentionat un olandez pe care l-am repatriat de la fosta mea echipa Fehérvár, un portar francez, un atacant belgian care a ajuns sa valoreze 2M), fiind nevoit sa dau bani doar pe ce aveam nevoie mai mult: un MR bun, adica un uruguayan care juca in portugalia, 65k. In iarna am mai luat un atacant care mai jucase la Sparta cu vreo 3 ani in urma si iesise golgeter, el costand 110k. De plecat mi-au plecat portarul din sezonul trecut cu 300k (nu-mi permiteam sa tin pe banca un jucator cu salariu de 300k pe an) si un atacant care nu mai prindea echipa cu 275k, plus vreo 2-3 jucatori de care nu mai aveam nevoie pe sume derizorii. Total cumparat 175k, total vandut 625k.

Campionatul a inceput infernal cu primele etape contra Ajax si PSV, dar am progresat incet-incet si am terminat turul pe un caldut loc 7 (daca termin la final in primele 8, joc baraj pentru cupe europene). De mentionat ca si Utrecht a prins un tur foarte bun. Intre timp, eram dat ca sigur ca plec la Rubin Kazan, dar am refuzat si am fost foarte aproape sa ajung la PSV (nu inteleg exact ce s-a intamplat: antrenorul, Koeman, le-a plecat sa antreneze nationala Olandei, un youth coach de-al lor a ajuns caretaker, eu am dat declare interest si presa ma credita ca unul dintre favoriti, intre timp caretaker-ul e instalat ca manager si peste vreo saptamana board-ul de la PSV declara ca ar fi interesati de mine, dar tb sa rezolve situatia cu antrenorul curent). In orice caz, am ramas la Sparta, nu o sa retrogradez si o sa termin campionatul in primii 10-12, cu profitul pe sezon aproape de 0 (un pic cu plus sau un pic cu minus).

Am intrat in inima suporterilor castigand deby-ul local acasa la Feyernoord cu 2-1. In cupa am avut noroc si am intalnit echipe din esaloane inferioare, ajungand pana in sferturi, cu perspective mari de semifinale. Se pare ca sezonul trecut am creat o echipa decenta, cam de mijlocul primei divizii, in sezonul asta avand cam 3-4 jucatori noi in primul 11.

eredivisieinformationle.png

Link to comment
Share on other sites

It's the only way to fly :D Eu asa joc de la FM 09, obiectivul e sa ajung sa castig in 10 sezoane un UCL sau un WC, am reusit la FM10 cu Bayern, dar acolo gasisem echipa de-a gata ca sa zic asa :D. La FM09 as fi reusit probabil dar am renuntat. Ratasem cu Liverpool, dar apoi am ajuns la Barca, care ajunsese echipa de EL, fara cine stie ce jucatori dar buget de 115 milioane :D.

Acum la FM11, am inceput cu "niste unii" din Rusia 2, Volgar. I-am promovat dup un an si jumatate si acum ma chinui cu Alania sa prin un loc de EL

Si eu am inceput cu Volgar. I-am luat de pe 18 si am terminat pe 13. Acum sunt la Poli Iasi. I-am preluat in Martie 2011 de pe locul 13 si am terminat sezonul pe 5. In vara am adus niste jucatori liber de contract (nu mi-am permis foarte multe cu toate ca urcasem sezonul precedent 8 locuri in clasament in doar 3 luni de zile).

Am inceput groi sezonul 2011-2012 fara mari sperante ci doar formarea unui lot omogen si clasarea in primele 5 locuri. Cu noul lot am incercat mai multe forumule printre care 4-2-3-1, 4-5-1, 4-1-2-1-2. Nu mi-am permis nici stafful pe care mi-l doream din cauza bugetului de salarii foarte mic. In pauza de iarna am zis sa incerc ceva nou. Am rugat conducerea sa-mi gaseasca o echipa din Liga 1 cu care sa colaborez pentru negocierea unor imprumuturi. In doar 3 saptamani au venit cu 3 propuneri: CFR, U Craiova, si Dinamo. CFR avea prea multi straini, Craiova, pe langa cei din echipa mare care nu doresc sa vina in Liga 2 aveau numai jucatori de liga a 3-a, in timp ce Dinamo avea un lot mare din care aveam mai multe optiuni. Astfel am "semnat" un contract de colaborare cu clubul Dinamo de unde mi-am adus pe Marmaneanu (pentru postul de ML desi postul de baza este ST, jucator surprinzator de bun), Zie Diabate (DL), Tucudean (ST), si Marius Alexe (ML si ST), toti imprumutati pentru 2 ani, salariile fiind platite 100% de clubul Dinamo. Apoi am organizat niste meciuri de verificare prin Argentina si Bolivia de unde am primit intre 160k - 190k pe meci. Am dat de Jackpot cum s-ar zice. :D Mi-au marit bugetul de salarii dupa ce mi-am schimbat obiectivul din "Pozitie de mijlocul clasamentului" in "Promovare" si mi-am completat stafful care mi-l doream. Un nou asistent, si cativa antrenori pentru fitness, aparare, si atac.

Acum, cu 5 meciuri pana la finalul campionatului sunt pe locul 2 in clasament, la 5 puncte de locul 1 (UTA) si la 8 sau 9 puncte de locul 3. Insa surpriza vine din Cupa, unde surprinzator am ajuns in finala dupa ce am batut in semifinale pe Gloria Bistrita cu un norocos 2-0 acasa si cu 4-2 in deplasare. Sunt la munca acum si nu sunt sigur contra cui voi juca finala. Cealalta semifinala s-a dat intre U Craiova si Otelul. Am un lot foarte omogen cu care castig multe meciuri cu o mare usurinta. UTA Arad si Poli Iasi sunt un fel de Celtic si Rangers al Ligii 2. :P

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

cred ca e un bug ceva. stadionul e tot timpul 11.000 all seater si se mai umple la meciuri, indiferent de ce imi inchid aia. A se vedea screen-urile de mai jos:

te-ai uitat cu atentie pe stiri ? ca parca nu e vb de echipa ta :B:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy