Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply

Am inceput si eu recent o cariera cu Universitatea Craiova de fapt e a 2 a cariera inceputa pentru ca in prima exact cand facem prima salvare mi s-a luat curentul.

Am primit 3,6 milioane bani de transferuri in cea de-a 2 a cariera , dupa ce primisem in prima maxim 1,5 nu mai stiu exact. Am facut (cred) gresala de a da o caruta de bani pe Junior Moraes. Am zis ca e un jucator bun pe care ar trebuii sa il cumpar , si daca cineva imi spune si mie la Player Instructions ce sa il pun sa joace ash fi foarte recunoscator , deoarece am incercat tot ce e posibil si tot nimic nu joaca. Sunt in etapa 27, are 1 asiste si 3 goluri desi a jucat 23 etape titular meci de meci , noroc cu atacantii pe care ii aveam deja care au tinut cat de cat echipa pe linia de plutire. Sunt pe locul 6 ceea ce cred ca e bine avand in vedere ca am obiectiv sa termin la mijlocul clasamentului. L-am adus si pe Bud in iarna sub forma de imprumut , joaca titular de ceva etape , mai precis vreo 6-7 , nu m-a impresionat deloc insa sa zicem ca mai are timp. As dori un sfat pentru Moraes ca instructiuni personale si daca cineva a jucat cu CFR sau l-a luat pe Bud la o echipa ash fi curios sa stiu ce l-a bagat sa joace. In general joc 3-4-1-2 , pentru ca am mai adus un fundas central care l-am pus sa joace langa Gaman si Dorel Stoica si avand in Iliev un jucator constant dar nu extraordinar , insa cand intra isi face treaba. Am deja oferte numeroase pentru Dina si Costea M. dupa ce prima oara cand am venit l-am cedat pe Piturca jr. Acum stau in 3 jucatori de atac daca pleaca cei doi si ma gandesc sa il aduc pe Budescu pentru ca e inca la Petrolul , vad ca se misca bine acolo si e un jucator ieftin. Mai am aproximativ 2.2 mil (cred) ( Bani din vanzarea lui Piturca , Dananae , Barboianu) si ash vrea sa mai aduc un atacant (care cred ca va fi Budescu) si un mijlocas central pentru ca acum am 3 mijlocasi centrali din care 2 sunt imprumutati , Raul Costin si un jucator sarb destul de bun , imprumutat de la Partizan.

Link to comment
Share on other sites

Salutare , tocmai am terminat al doilea sezon cu Napoli , cu 2 tilturi castigate in ultima etapa si Europa League in al doilea sezon.am sa las cateva print-uri cu transferurile si ceva performante de-ale jucatorilor.Pot sa spun ca am cativa jucatori senzationali printre care Lavezzi , Cavani , Sosa , Bogdan Stancu..In primul sezon am castigat titlul in ultima etapa la golaveraj , meciurile directe cu Inter terminandu-se la fel 2-0 pentru ei la Milano , 2-0 pentru mine acasapost-8847-12921819033993_thumb.jpg

post-8847-12921818900732_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut.

eu am inceput cu Steaua , la care am avut rabdare din primul sezon si nu m-am aruncat cu capul inainte sa fac transferuri de milioane . am inceput sa vand jucatorii ce i-am vazut ca nu aveau nici un fel de sens in echipa ( gen kapetanos, emeghara , nicolita, etc...) si am pus tot bugetul de transferuri in salarii . am transferat numai jucatori gratis de o valoare superioara lor ( gen coelho , jonatas , ) , in primul sezon iesind golgeter bilasco. am continuat in aceeasi forma, vanzare jucatori si aducere de alti jucatori gratis ( in fiecare sezon la inceput intru in fiecare liga la aproape fiecare echipa din europa si nu numai, punand pe shortlist jucatori ce le vor expira contractul ) . in afara de stancu si radut , cu care nu m-am mai inteles deoarece isi doreau cu disperare sa plece, in rest am tot aduc mocca si vandut pe bani , ajungand dupa 3 sezoane la 3 campionate castigate, 3 cupe si 3 supercupe in romania iar in europa maxim sferturile de finala UCL si Europa League.

In atach am pus 2 printscreen cu jucatorii actuali ce ii am in echipa , cu cateva ex : hatem ben arfa, sebastian viera, correa ( primul sezon dinamo kiev , pe lista de transferuri si il iei mocca , dc ai bani de salarii ) , sinama- pongolle , daniel carvalho , gianni zuveirloon .....intradevar, dau salarii mari pt romania , ex ben arfa , 2,4 mil pe an. Asta in conditiile in care in 3 sezoane am dat max 4 mil doar pe jucatori tineri, 16-19 ani din care sper sa promovez cateva "vedete" , deja fiind in prima echipa tobias figuereido ( sporting lisabona, il iei in primul sezon cu max 100 k ) .

PS : avand 33 de mil de euro buget de salarii si 24 de mil cheltuieli salariale in sez 2013 - 2014. Banuiesc ca nu doar in Romania se poate asa ceva, mai ales ca unii jucati in alte campionate cu echipe mult mai motivate.

Sau poate ma insel si se aplica doar la noi :)

Nu vreau sa ma laud deloc, nu ma intelegeti gresit, ci este doar un sfat prietenesc, nimic mai mult.

Sa traiti bine :)))

post-9853-12922640577705_thumb.jpg

post-9853-12922640647823_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Salut.

eu am inceput cu Steaua , la care am avut rabdare din primul sezon si nu m-am aruncat cu capul inainte sa fac transferuri de milioane . am inceput sa vand jucatorii ce i-am vazut ca nu aveau nici un fel de sens in echipa ( gen kapetanos, emeghara , nicolita, etc...) si am pus tot bugetul de transferuri in salarii . am transferat numai jucatori gratis de o valoare superioara lor ( gen coelho , jonatas , ) , in primul sezon iesind golgeter bilasco. am continuat in aceeasi forma, vanzare jucatori si aducere de alti jucatori gratis ( in fiecare sezon la inceput intru in fiecare liga la aproape fiecare echipa din europa si nu numai, punand pe shortlist jucatori ce le vor expira contractul ) . in afara de stancu si radut , cu care nu m-am mai inteles deoarece isi doreau cu disperare sa plece, in rest am tot aduc mocca si vandut pe bani , ajungand dupa 3 sezoane la 3 campionate castigate, 3 cupe si 3 supercupe in romania iar in europa maxim sferturile de finala UCL si Europa League.

In atach am pus 2 printscreen cu jucatorii actuali ce ii am in echipa , cu cateva ex : hatem ben arfa, sebastian viera, correa ( primul sezon dinamo kiev , pe lista de transferuri si il iei mocca , dc ai bani de salarii ) , sinama- pongolle , daniel carvalho , gianni zuveirloon .....intradevar, dau salarii mari pt romania , ex ben arfa , 2,4 mil pe an. Asta in conditiile in care in 3 sezoane am dat max 4 mil doar pe jucatori tineri, 16-19 ani din care sper sa promovez cateva "vedete" , deja fiind in prima echipa tobias figuereido ( sporting lisabona, il iei in primul sezon cu max 100 k ) .

PS : avand 33 de mil de euro buget de salarii si 24 de mil cheltuieli salariale in sez 2013 - 2014. Banuiesc ca nu doar in Romania se poate asa ceva, mai ales ca unii jucati in alte campionate cu echipe mult mai motivate.

Sau poate ma insel si se aplica doar la noi :)

Nu vreau sa ma laud deloc, nu ma intelegeti gresit, ci este doar un sfat prietenesc, nimic mai mult.

Sa traiti bine :)))

Alt PS : am doar campionatele Romaniei si Italiei, dar fara sa fac prostii deloc.

Link to comment
Share on other sites

Salut.

eu am inceput cu Steaua , la care am avut rabdare din primul sezon si nu m-am aruncat cu capul inainte sa fac transferuri de milioane . am inceput sa vand jucatorii ce i-am vazut ca nu aveau nici un fel de sens in echipa ( gen kapetanos, emeghara , nicolita, etc...) si am pus tot bugetul de transferuri in salarii . am transferat numai jucatori gratis de o valoare superioara lor ( gen coelho , jonatas , ) , in primul sezon iesind golgeter bilasco. am continuat in aceeasi forma, vanzare jucatori si aducere de alti jucatori gratis ( in fiecare sezon la inceput intru in fiecare liga la aproape fiecare echipa din europa si nu numai, punand pe shortlist jucatori ce le vor expira contractul ) . in afara de stancu si radut , cu care nu m-am mai inteles deoarece isi doreau cu disperare sa plece, in rest am tot aduc mocca si vandut pe bani , ajungand dupa 3 sezoane la 3 campionate castigate, 3 cupe si 3 supercupe in romania iar in europa maxim sferturile de finala UCL si Europa League.

In atach am pus 2 printscreen cu jucatorii actuali ce ii am in echipa , cu cateva ex : hatem ben arfa, sebastian viera, correa ( primul sezon dinamo kiev , pe lista de transferuri si il iei mocca , dc ai bani de salarii ) , sinama- pongolle , daniel carvalho , gianni zuveirloon .....intradevar, dau salarii mari pt romania , ex ben arfa , 2,4 mil pe an. Asta in conditiile in care in 3 sezoane am dat max 4 mil doar pe jucatori tineri, 16-19 ani din care sper sa promovez cateva "vedete" , deja fiind in prima echipa tobias figuereido ( sporting lisabona, il iei in primul sezon cu max 100 k ) .

Poti sa pui si tu un screen cu Onicas si Tatarusanu?

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput pana la urma cu Schalke 04 . Nu mi s-a dat niciun ban de transferuri , in schimb mi se cere sa ma bat la titlu.

Faza nasoala e ca a trebuit sa-l imprumut pe Plestan 1 an la OM pentru 1 milion euro ca sa pot sa aduc jucatori liberi de contract , ca nu aveam bani de salarii.

I-am adus pe : Denilson (fost la Betis , 33 ani , brazilian) , Abubakaru Yakubu (fundas dreapta , 28 ani , destul de bun a devenit chiar titular) , Julio Cruz (35 ani , fost la Inter , n-a bifat insa niciun minut pana acum) si Pierre Wome (fundas stanga fost la Werder Bremen).

Cu toate astea am reusit sa fac minuni cu lotul pe care il am , mai exact sunt pe primul loc dupa 9 etape cu 22 puncte (7 victorii , 1 egal , 1 infrangere) la 5 puncte avans de locul 2 ocupat de Wolfsburg.

In Champions League sunt pe primul loc dupa ce am invins pe CFR cu 5-1 si am facut egal 0-0 cu OM si 1-1 cu Chelsea.

In iarna sper sa imi vina si mie niste bani pentru participarea in UCL + daca trec de grupe .

@ daniellito : nu stiu daca voi primi foarte multi bani pe bilete / abonamente dar ar fi foarte bine daca ar fi asa .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am avut un sezon frumos cu Fehérvár.

Veniri: Ca de obicei, cateva chilipiruri libere de contract + cativa tineri de viitor. Total cheltuit 4.3M euro, cel mai mult 1.6M pe un francez tanar de la rezervele la Man City, pt. ca aveam nevoie neaparat de un mijlocas dreapta bun. De data asta am luat si unguri (2 liberi de contract din lotul national, unul dintre ei mai jucase la Fehérvár cand era tanar). Printre altii, Mi-am luat si un fost jucator de la Ceahlaul (il "descoperisem" cand avea vreo 18 ani) si un romano-american pe care il cheama Dimbi si in realitate a jucat pe la Petrolul. De data asta sunt sigur ca am 2 sau chiar 3 jucatori de valori apropiate pe fiecare post.

Plecari: Cam toti jucatorii care mai aveau un an de contract si nu vroiau sa semneze prelungire. Am pierdut asa vreo 4 titulari, dar i-am pierdut pe bani si am facut rost de altii un pic mai bun pe bani mai putin. Total vanzari: 11.5M

Europa: Am un ghinion fantastic si in preliminarii nimeresc cea mai tare echipa pe care o puteam nimeri, Basel. 1-0 norocos la ei, 0-0 la mine, iar in turul urmator sunt cap de serie, nu-s foarte norocos si dau de Legia Varsovia. 1-1 la ei, 2-0 la mine si de data asta sunt norocos si tot ce sta intre mine si liga e Hapoel Tel Aviv. 4-0 la mine, 1-1 la ei si sunt a doua oara consecutiv in liga. Din pacate, mi se accidenteaza cel mai bun jucator (coordonatorul de joc) pe vreo 6 luni. Noroc ca aveam postul oarecum acoperit, dar el n-a mai apucat sa joace anul ala. In grupe pic nasol cu Leverkusen, Milan si Celtic. Un gol in minutul 90+3 imi aduce un 2-1 la meciul de debut cu Milan. Ma gandesc ca e mare smecherie ce am facut, dar peste doua etape Milan si-o ia si de la Celtic cu acelasi scor. La Glasgow am 2-0 in minutul 20, ceea ce nu ii impiedica pe scotieni sa ma egaleze la 2-2 in minutul 50 si sa imi dea mari emotii pe sfarsitul de meci, de parca eram Steaua contra Napoli. Dupa al 3lea meci sunt lider in grupa, reusind un 0-0 acasa cu Leverkusen. Urmeaza doua rezultate logice: 0-2 la Leverkusen si 1-3 la Milano, ajungand pe locul 3 in grupa. Dupa cum spuneam, Celtic face acelasi punctaj ca mine, meciul cu ei fiind decisiv pentru Europa. Reusesc un 2-0 genial la mine, si de data asta scotienii nu mai intorc la 2-2, iar prin jocul rezultatelor termin grupa pe 2, trecand pentru prima oara de grupe, desi cam nemeritat pt ca Milan prinsese un an foarte prost (la un moment dat erau pe vreo 10 in campionat, dar au reusit a termine pe 2, la mare distanta de Inter. Ambrosini a fost antrenorul care i-a rezolvat, Domenico Di Carlo redresandu-i). In turul 1 preliminar pic contra Arsenal. 1-3 la Londra si 1-1 la mine.

uefachampionsleagueinfo.png

Campionat si cupe: de data asta mi-am luat toate precautile de lot si defilez peste tot, batand recorduri unguresti de puncte, goluri, audiente si invincibilitate, dand in unguri mai rau decat dadea Stefan cel Mare cand se batea la Baia cu Matei Corvin. Foarte ciudat ca principalele contracanditate (Debrecen si Gyor) au inceput foarte prost campionatul, insa Kaposvar a inceput foarte bine, avand vreo 10 meciuri consecutive fara gol luat, asta pana sa joace contra mea si sa intre in depresie, terminand la final pe 5. Cupele din nou sunt ale mele si am al 3lea campionat ungurest si a 2a tripla ungureasca. In Romania, degeaba am ras de Lobont ca a venit la CFR Cluj fara experienta pt. ca a reusit al 2lea titlu consecutiv cu echipa lui ungureasca.

monicompligainformation.png

Cand se termina campionatul mai vand de vreo 6-8 milioane jucatori care nu vroiau sa isi prelungeasca contractul si mai aveau un an si mai cumpar vreo 2-3 tineri buni + din nou 2-3 chilipiruri. Insa am ajuns sa ma satur sa vand in fiecare an jucatorii care nu mai vor sa joace la mine, sa castig campionatul si cupa fara sa ma chinui, sa prind cu emotii grupele Champions League si sa caut alti jucatori care sa ii inlocuiasca pe cei vanduti, fara sa am alte perspective de crestere decat sa ies din grupele CL si sa fac profit vreo 5-10 milioane pe an si le-am zis ungurilor ce le-a zis si Avram Iancu in timpul revolutiei de la '48: "No, da' Ia duceti-va in p**a mea de bozgori!" si mi-am dat demisia. E drept, si ungurii si-au batut un pic joc de munca mea si au mai vandut de 10 milioane niste jucatori adusi de mien (cam jumatate din echipa, care probabil nu mai accepta contracte noi), dar macar au pus manager pe un coach adus de mine la echipa, chit ca era fost international ungur.

Ramas din nou somer, am aplicat fara succes la Rennes, Dnipro (asta ma gandeam ca am sanse mari sa o prind) si Lazio (iar nu inteleg cum se dau job-urile, la Lazio venind un islandez fara nicio experienta si fara sa fi jucat deloc in Italia, majoritatea carierei lui fiind la Stoke, Brann si Deportivo). In schimb, am prins job unde e iarba mai buna, in Rotterdam, la cea mai veche echipa din Olanda - Sparta Rotterdam, o echipa atat de veche incat cei de la departamentul de sanatate publica incep sa transforme stadionul in muzeu, inchizand niste sectiuni de tribune. Ii gasesc in liga a doua cu o gaura de vreo 2 milioane in buget, cu majoritatea jucatorilor buni plecati si cu salariile varza, in sensul ca erau vreo 5-6 jucatori cu salariu de 400k pe an si restul cu salarii de sub 50k. Scap de majoritatea celor cu salarii mari (mai putin de unul cu piciorul rupt pe care nu vroia nimeni sa il cumpere), dar inteligentul de antrenor de inainte mea mai semnase doi jucatori la finalul contractului, ambii vin cu salarii de 400k. Astfel, ajung cu buget de salarii de 2.8M, din care 1.2M sunt cheltuiti pe 3 jucatori, unul indisponibil vreo jumatate de an. In schimb, imi vin bani frumusei din abonamente si televiziune, asa ca am sanse de redresare financiara. Am si organizat si o liga amicala numita "This is Sparta!" si am mai castigat niste maruntis si de acolo.

Echipa pe care o gasesc acolo, cu vreo 2-3 exceptii e varza, iar bugetul de transferuri e 0. Imi pun in functiune reteaua de scouti si prietenii cu agenti si nu aduc decat jucatorii care imi trebuie, adica vreo 20 si ceva, majoritatea olandezi, desi ma reintalnesc cu un tanar pe care il adusesem la Ceahlaul si cu un ungur de 31 de ani care iesise 2 ani la rand pe locul 2 la titlul de jucatorul anului in Ungaria.

Regulile in Olanda sunt ciudate: prima echipa promoveaza, apoi pentru al doilea loc de promovare se bat vreo 8 echipe, dintre care 6 castiga cate o perioada a campionatului (adica 6 - sau 8? - etape), iar 2 sunt cele mai bune clasate dintre necastigatoare, iar daca o echipa a castigat deja o perioada, atunci castigatoarea e considerata cea mai bine clasata echipa care nu a castigat inca o perioada etc. Mai multe se gasesc pe wikipedia.

Ideea e ca am inceput foarte bine campionatul si am castigat prima perioada de 6-8 etape si m-am calificat deja la playoff, iar dupa 10 etape am avans de 3 puncte de locul 2. Mai multe in episodul urmator.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy