Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

Antrenez Leeds, in primul an am promovat dupa ce am prins playofful in Championship cu cateva emotii. Al doilea sezon a fost foarte greu, m-am salvat de la retrogradare cu vreo 3 etape inainte de final, dar am avut o linie de clasament incredibila cu 12 victorii, 2 egaluri si 24 de infrangeri. Evolutii oscilante, de la 3-0 si 3-2 cu Chelsea si MU, la 1-4 si 0-3 cu Wigan si Blackburn. Am fost aproape de a prinde Europa, dar m-a scos West Ham in semifinalele cupei dupa 1-0 la mine si 2-0 la ei. In finala jucam cu o echipa din CH. Sezonul 3 l-am inceput acasa cu City, un 2-2 de tot rahatul.

- Liverpool a luat titlul in sezonul 2 cu Hodgson antrenor; i-au transferat pe Sergio Ramos (doar 8 milioane euro), Modric, Vargas, Huntelaar.; City cumpara tot ce prinde ca de obicei;

- Barca a luat 2 titluri dupa care Guardiola a plecat la nationala Spaniei; Mourinho a plecat dupa sezonul 2 si Realul a vandut cativa jucatori importanti (Ramos, Xabi Alonso)

- Croatia a luat CE, 2-0 cu Italia in finala;

- Timisoara si Cluj au luat cate un titlu, Vaslui a retrogradat in primul sezon, Steaua a terminat pe 6 si pe 4, Dinamo doua locuri 3, Rapid doua locuri 5.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply

Am inceput si eu azi cu Craiova.Au lot bunicel , dar am mai adus eu 3 straini pentru a acoperi unele posturi.Nu stiu cum joaca pentru ca sunt la inceput , dar deja am batut Cluj-ul si am reusit sa scot un egal cu Timisoara.Dupa vreo 3 saptamani , Mititelu m-a anuntat ca ne mutam pe un nou stadion :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Am instalat jocul, "l-am carpit" (am aplicat patch-urile), am selectat cele 4 tari cu care joc de fel (Romanica, Italia, Anglia si Spania) si nu stiu cu cine sa incep ... Lazio, Barcelona, West Ham sau Rapid. Cred ca o sa ma scald 2-3 sezoane in "mocirla" de pe la noi si apoi o sa-mi iau zborul spre o tara mai "civilizata" ...

Link to comment
Share on other sites

Eu am inceput cu Lazio. In primul sezon am terminat doar pe locul 14, abia m-am salvat de la retrogradare in ultimele 5 etape, acum sunt in al doilea sezon, etapa 17 ( W9 D7 L1) locul 2 la 3 puncte de Inter.

Transferuri mai importante : Affellay , Urby Emmanuelson. pe amandoi i-am luat gratis.

Clasamente :

Serie_A_Information_League_Table.jpg

Serie_A_Information_League_Table2.jpg

Transferuri :

S_S_Lazio_Transfers_History.jpg

S_S_Lazio_Transfers_History2.jpg

Rezultate sezonul 2 :

S_S_Lazio_Lazio_Fixtures.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dortmund, primul an locul 2 dupa Wolfsburg ( e incredibil Dzeko asta.. s-a dus pe 18mil pe Chelsea, bine c-am scapat de el ). Transferuri : Taiwo, Emmanuelson free, 10mil Lukaku, 12mil Van der Wiel. MU a luat EPL si UCL, unde Inter doar semifinale. City face transferuri pe banda rulanta, are vreo 8 DC momentan care, fiecare, pot fi oricand, dupa stats, titulari.L-au luat si pe Robben; practic cu atatia jucatori isi pot face 2 echipe care sa se bata lejer la titlu in EPL. Ceea ce am observat e ca la Barca in sfarsit Messi e titular meci de meci, nu ca la 2010 in care prindea vreo 30 meciuri intr-un campionat. In 50 meciuri a dat 35 goale. In Spania, Barca a luat titlu lejer, cu R.M. la multe puncte distanta. In Italia, surprinzator, titlul l-a luat Roma, cu Inter pe 2. Romania n-o am selectata, dar am observat Rapid in calificarile UCL, deci probabil au iesit pe 2.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput cu Rapid-ul, dupa patru etape sunt pe locul patru cu 8 puncte. Am invins pe Unirea Urziceni si CFR-ul, dar am remizat cu Universitatea Craiova si cu Pandurii. I-am adus pe Mihai Costea (Craiova), Valerica Gaman (Craiova), Andre Nunes (free), Danilo Carando (free) si au plecat Ionut Stancu, Stefan Grigorie, Lucian Raduta, Ricardo Fernandes, Ionut Dobroiu.

Singurul neajuns este ca nu ii pot prelungi contractul lui Spadacio, se pare ca nu am destui bani, desi fizic am banii, nu ii pot oferi contractul pe care si-l doreste (nu am OK-ul de la conducere), ca si in realitate nici in joc nu pot obtine mai multi bani pentru salarii (cunoscatorii stiu ...) :help

Link to comment
Share on other sites

Am inceput cu Rapid-ul, dupa patru etape sunt pe locul patru cu 8 puncte. Am invins pe Unirea Urziceni si CFR-ul, dar am remizat cu Universitatea Craiova si cu Pandurii. I-am adus pe Mihai Costea (Craiova), Valerica Gaman (Craiova), Andre Nunes (free), Danilo Carando (free) si au plecat Ionut Stancu, Stefan Grigorie, Lucian Raduta, Ricardo Fernandes, Ionut Dobroiu.

Singurul neajuns este ca nu ii pot prelungi contractul lui Spadacio, se pare ca nu am destui bani, desi fizic am banii, nu ii pot oferi contractul pe care si-l doreste (nu am OK-ul de la conducere), ca si in realitate nici in joc nu pot obtine mai multi bani pentru salarii (cunoscatorii stiu ...) :help

daca reduci din bugetul de transferuri o sa ai mai multi bani pentru salarii (de la board room parca..)

Link to comment
Share on other sites

daca reduci din bugetul de transferuri o sa ai mai multi bani pentru salarii (de la board room parca..)

Am facut asta, cum am spus mai sus, teoretic as avea banii, numai ca nu ma lasa clubul/conducerea sa ii ofer omului cat ar vrea ... el vrea cam 12k si ei ma lasa sa-i ofer max 7,5k, chiar daca este Key Player ... sunt intr-un impas.

Am incercat sa solicit mai multi bani pentru salarii, dar nu vor sa auda. Nu as vrea sa fiu nevoit sa-l vand numai ca sa nu-l pierd gratis in iarna. :(

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu am inceput cu Lazio. In primul sezon am terminat doar pe locul 14, abia m-am salvat de la retrogradare in ultimele 5 etape, acum sunt in al doilea sezon, etapa 17 ( W9 D7 L1) locul 2 la 3 puncte de Inter.

Transferuri mai importante : Affellay , Urby Emmanuelson. pe amandoi i-am luat gratis.

Clasamente :

Serie_A_Information_League_Table.jpg

Serie_A_Information_League_Table2.jpg

Transferuri :

S_S_Lazio_Transfers_History.jpg

S_S_Lazio_Transfers_History2.jpg

Rezultate sezonul 2 :

S_S_Lazio_Lazio_Fixtures.jpg

Mi se pare ca ai facut niste transferuri foarte proaste :)...parerea mea.

Lazio are o echipa f. buna (if u ask me)...nu trebuie ''stricata'' cu atatea achizitii. Eu am reusit sa castig campionatul inca din primul sezon (ce e drept..pana am gasit tactica potrivita). Am facut doar transferuri pe posturile lipsa (desi sincer sa fiu..imi ardea buza sa iau un atacant bun in locu' lu Floccari & Rocchi):

Joc un 3-2-2-2-1...cu: DC DC DC; DMR DML; MC MC; AMR AML; FC

Pentru a pune in aplicare tactica (care mi s-a parut ca se potriveste cel mai bine lotului avut la dispozitie) aveam nevoie de un DML (Garrido ala e o gluma buna)...un DC (desi aveam 5 la numar...si jucam cu 3 titulari..deci imi trebuiau dubluri) ...si mai aveam nevoie de un MC ofensiv (dublura pt Matuzalem). Dupa ce am cautat pe piata de transferuri...am luat asa:

- Roberto Carlos 1.3 mil - nu radeti..ca joaca FABULOS, atat in primul sezon cat si in al 2-lea, in ciuda varstei. (32 meciuri - 5 goluri - 4 assisturi). Mi-a batut de unul singur pe Inter, in meciul decisiv pt campionat. A dat 2 goluri din lov libere..in minutele 45 si 90 :).

- Nelson Rivas 2.2 mil - o afacere excelenta. Nu a jucat f. mult..dar cat a jucat...a facut-o perfect. L-am vandut la finele primului sezon si am facut profit 3 mil (la Lazio..conteaza ENORM cum te descurci cu finantele. Chiar daca am castigat campionatul si joc in UCL de abia am avut un buget de 5 mil de transferuri in sez 2. Totii banii ii fac din vanzarea de jucatori :) ).

- Dario Conca 10 mil - cel mai scump transfer, adus de la Fluminense (am vandut de 15 mil inainte de inceputul sezonului). Din pacate, nu a confirmat...si l-am vandut la finele sezonului. Macar am facut profit 3 mil de pe urma lui :D.

Pe langa astia 3..care imi trebuiau NEAPARAT...mi-am mai facut si 2 mofturi.

- Denilson -> free . Arata extrem de bine... Nu a rupt gura targului..dar atat cat a jucat..si-a facut datoria. Per total sunt multumit de randamentul lui, din moment ce al 2-lea sez l-a prins tot la echipa.

- Rafael -> loan 500k de la Man U. Desi l-am luat pt backup...in cateva etape..deja a devenit titular. M-a facut sa il dau pe Liechtensteiner pe 8 mil...si sa ii reinnoiesc imprumutul de la Man U si pt sez 2. L-am adus la pachet si pe fracsu acu...si joaca de minune. Din pacate..nu pot sa ii scot sub 20 mil (bucata) la transfer..desi Rafael a ajuns sa ma aiba la Fav..atat la club cat si pe mine personal.

Totodata..am vandut toti jucatorii care castigau enorm..si nu imi trebuiau (gen Bresciano, Brocchi, Manfredini..si muuulti altii).

Am luat titlul..si credeam ca nenea patronu o sa imi dea si mie bani pt transferuri..sa facem fata in UCL, din pacate...m-am inselat. Iar a trebuit sa vand, sa reinnoiesc contracte, sa scad salarii si altele..dar per total..am reusit sa economisesc vreo 20 mil.

Am decis sa investesc toti banii intr-un MC bun...din moment ce luasem tzeapa cu Conca. L-am luat pe Andrea Poli (Sampdoria) cu vreo 15 mil cash + alte 10 in 48 de luni).

Din pacate, golgeterul din sez trecut: Floccari...se plangea ca vrea la un club mai mare..si a trebuit sa il vand...fix la Palermo hysterical.gif. Macar am scos 11 mil pe el. Au mai plecat si jucatorii veniti inapoi de pe la alte cluburi..si care imi mancau din salarii, gen: Makinwa sau Zauri.

Apoi am realizat ca ramasesem doar cu Rocchi in atac..si am luat un Brazilian (free) + Roux (1.5 mil - Stade Brestois) + Petric (2 mil - HSV).

Mi-am vandut portarul de rezerva...pt ca ii expira contractul intr-un an de zile (si imi cerea 2 mil in plus pe an la salar)...si am luat un finlandez de 21 de ani..regen, bunicel de la Esjberg (1 mil).

Pe aripi m-am intarit cu: Rafael si Fabio..adusi imprumut pt 1 sez de la Manchester (1.2 mil pt amandoi) + Emmanuelson (free).

Tocmai cand sa zic ca mi-am incheiat campania de achizitii...Hoffenheim l-a scos la licitatie pe Zuculini..si desi nu imi trebuia, nu puteam rata un asa chilipir la numai 6 mil..si am facut un efort sa il cumpar. (bine, m-a ajutat si patronul :D)

Cam asa arata echipa mea, inainte de startul celui de-al 2-lea sez (dupa ce am castigat supercupa cu Milan)

laziou.th.jpg

PS: loool ce post lung si fara sens am scris :D

Link to comment
Share on other sites

PS: loool ce post lung si fara sens am scris :D

:D Asa mi s-a parut si mie cand l-am vazut, dar la citit a mers destul de repede. Cred ca ai dat cam mult pe Poli ala, gaseai cu siguranta altul mult mai bun la banii aia.

Fleck spre exemplu, primul sezon l-am avut loan, back-up, a jucat cateva meciuri, s-a miscat binisor. Am decis sa il cumpar si a inceput sezonul ca rezerva. S-a accidentat Elm si i-am dat o sansa lui Fleck. Nu ma asteptam sa joace asa bine si acum nu mai am cum sa il scot din echipa.

Am observat ca forma echipei tine mult de moral si continuitate. Adica daca legi 2-3 victorii dupa e greu sa mai pierzi. Cel putin in meciurile cu echipe la fel de valoroase castigi lejer fata de atunci cand vii dupa o infrangere. Imi place chestia asta, e realista.

Am avut un debut de sezon dezastruos, fara victorie in primele 6 etape. Dupa am reusit 2 egaluri in deplasare si imediat au venit si victoriile.

Fleck, media ultimelor 5 meciuri.

johnfleckprofileattribu.png

leedsunitedleedsfixture.png

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare ca ai facut niste transferuri foarte proaste :)...parerea mea.

Lazio are o echipa f. buna (if u ask me)...nu trebuie ''stricata'' cu atatea achizitii. Eu am reusit sa castig campionatul inca din primul sezon (ce e drept..pana am gasit tactica potrivita). Am facut doar transferuri pe posturile lipsa (desi sincer sa fiu..imi ardea buza sa iau un atacant bun in locu' lu Floccari & Rocchi):

Joc un 3-2-2-2-1...cu: DC DC DC; DMR DML; MC MC; AMR AML; FC

Pentru a pune in aplicare tactica (care mi s-a parut ca se potriveste cel mai bine lotului avut la dispozitie) aveam nevoie de un DML (Garrido ala e o gluma buna)...un DC (desi aveam 5 la numar...si jucam cu 3 titulari..deci imi trebuiau dubluri) ...si mai aveam nevoie de un MC ofensiv (dublura pt Matuzalem). Dupa ce am cautat pe piata de transferuri...am luat asa:

- Roberto Carlos 1.3 mil - nu radeti..ca joaca FABULOS, atat in primul sezon cat si in al 2-lea, in ciuda varstei. (32 meciuri - 5 goluri - 4 assisturi). Mi-a batut de unul singur pe Inter, in meciul decisiv pt campionat. A dat 2 goluri din lov libere..in minutele 45 si 90 :).

- Nelson Rivas 2.2 mil - o afacere excelenta. Nu a jucat f. mult..dar cat a jucat...a facut-o perfect. L-am vandut la finele primului sezon si am facut profit 3 mil (la Lazio..conteaza ENORM cum te descurci cu finantele. Chiar daca am castigat campionatul si joc in UCL de abia am avut un buget de 5 mil de transferuri in sez 2. Totii banii ii fac din vanzarea de jucatori :) ).

- Dario Conca 10 mil - cel mai scump transfer, adus de la Fluminense (am vandut de 15 mil inainte de inceputul sezonului). Din pacate, nu a confirmat...si l-am vandut la finele sezonului. Macar am facut profit 3 mil de pe urma lui :D.

Pe langa astia 3..care imi trebuiau NEAPARAT...mi-am mai facut si 2 mofturi.

- Denilson -> free . Arata extrem de bine... Nu a rupt gura targului..dar atat cat a jucat..si-a facut datoria. Per total sunt multumit de randamentul lui, din moment ce al 2-lea sez l-a prins tot la echipa.

- Rafael -> loan 500k de la Man U. Desi l-am luat pt backup...in cateva etape..deja a devenit titular. M-a facut sa il dau pe Liechtensteiner pe 8 mil...si sa ii reinnoiesc imprumutul de la Man U si pt sez 2. L-am adus la pachet si pe fracsu acu...si joaca de minune. Din pacate..nu pot sa ii scot sub 20 mil (bucata) la transfer..desi Rafael a ajuns sa ma aiba la Fav..atat la club cat si pe mine personal.

Totodata..am vandut toti jucatorii care castigau enorm..si nu imi trebuiau (gen Bresciano, Brocchi, Manfredini..si muuulti altii).

Am luat titlul..si credeam ca nenea patronu o sa imi dea si mie bani pt transferuri..sa facem fata in UCL, din pacate...m-am inselat. Iar a trebuit sa vand, sa reinnoiesc contracte, sa scad salarii si altele..dar per total..am reusit sa economisesc vreo 20 mil.

Am decis sa investesc toti banii intr-un MC bun...din moment ce luasem tzeapa cu Conca. L-am luat pe Andrea Poli (Sampdoria) cu vreo 15 mil cash + alte 10 in 48 de luni).

Din pacate, golgeterul din sez trecut: Floccari...se plangea ca vrea la un club mai mare..si a trebuit sa il vand...fix la Palermo hysterical.gif. Macar am scos 11 mil pe el. Au mai plecat si jucatorii veniti inapoi de pe la alte cluburi..si care imi mancau din salarii, gen: Makinwa sau Zauri.

Apoi am realizat ca ramasesem doar cu Rocchi in atac..si am luat un Brazilian (free) + Roux (1.5 mil - Stade Brestois) + Petric (2 mil - HSV).

Mi-am vandut portarul de rezerva...pt ca ii expira contractul intr-un an de zile (si imi cerea 2 mil in plus pe an la salar)...si am luat un finlandez de 21 de ani..regen, bunicel de la Esjberg (1 mil).

Pe aripi m-am intarit cu: Rafael si Fabio..adusi imprumut pt 1 sez de la Manchester (1.2 mil pt amandoi) + Emmanuelson (free).

Tocmai cand sa zic ca mi-am incheiat campania de achizitii...Hoffenheim l-a scos la licitatie pe Zuculini..si desi nu imi trebuia, nu puteam rata un asa chilipir la numai 6 mil..si am facut un efort sa il cumpar. (bine, m-a ajutat si patronul :D)

Cam asa arata echipa mea, inainte de startul celui de-al 2-lea sez (dupa ce am castigat supercupa cu Milan)

laziou.th.jpg

PS: loool ce post lung si fara sens am scris :D

pana la urma s-au dovedit niste transferuri proaste, acum am scapat de ei :) eu am jucat un 4-4-2 in primul sezon, aveam cate o serie de 5-6 infrangeri consecutive. Acum joc un 4-1-3-2 si merge echipa foarte bine, am terminat pe 4 in al-2 lea sezon, la 2 puncte de locul 2. A vrut sa vina Darjo Srna la mine gratis (a refuzat real madrid, city, inter) dar aveam un non-eu luat in sezonul respectiv si a picat transferul

a inceput patronul sa accepte oferte aiurea (10 mil radu stefan -> bayern m. , 3.1 Livaja - real madrid, zarate 11 - barca)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pt ca stai prost cu finantele, parerea mea :). Salvarea asta cu Lazio..este prima in care mi-am schimbat stilul de manageriat..din cauza lipsei banilor. Cand am un jucator care nu este ESENTIAL...si castiga mult...il vand imediat. Mi-am propus o bariera salariala de 3.5 mil...si momentan merge treaba de minune. Ideea este ca trebuie sa vinzi tu primul...decat sa il lasi pe patron sa iti accepte oferte :)

Acum l-am ochit pe Ledesma. In iarna o sa zboare :D. Are salariu de 3 mil..si de abia prinde 10 meciuri pe sezon...plus ca pot scoate de pe urma lui cateva milioane bune :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cred ca este mult mai realist. La fel cum vinzi greu jucatori...pe de alta parte...reusesti sa cumperi pe sume mai realiste (bine..ca mai dai un ban si la agent). Din pct. asta de vedere imi place cum au implementat sistemul.

Mie la Lazio..imi convine de minune sistemul cu Loan. Cateodata am nevoie doar sa scap de salariul unui jucator, nu sa il vand definitiv. Ii reinnoiesc contractul..sa fiu sigur ca nu ma lasa cu ochii in soare, dupa Loan...si in caz ca il vrea echipa la care a fost imprumnutat..sa scot bani mai multi pe el.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am inceput unemployed (sunday league footballer) si am sperat sa prind ceva ok in Liga3 (ASC Bacau, ceva din zona Sucevei). N-am prins nimic ca lumea, am intrat in holiday cu apply la any clubs si prin noiembrie am prin in liga 2a rusa la Metallurg Lipetsk, asta dupa ce i-am refuzat pe niste englezi din ultima lor liga (aia cu blue square) si niste finlandezi de la Vaasa. I-am ales pe rusi ca aveam buget de salarii mare (900k).

La Metallurg (nou promovata, cotata la locul 18/20) am angajat staff cat de cat ok, am luat o gramada de jucatori free recomandati de staff (printre care Dan Iurisniti) sau vreo 2 care ii stiam eu (Dan Chilom, Norbert Varga, cu Dan Chilom am luat teapa ca n-am fost atent ca nu vrea sa joace pana la 1.7.2011) si am mai luat si un mozambican cu 10k recomandat de impresar (asta a iesit fans player of the year la sfarsitul sezonului, fiind fundas central) si un ucrainean cu 2,5k. Am cheltuit 22,5k pe transferuri si am vandut de 375k, in principal pe ucraineanul pe care l-am luat cu 2,5k l-am vandut cu 60k in vara, ca sa il readuc free in iarna, ca sa il revanda urmatorul manager in vara urmatoare cu 100k si pe un tanar pe care il luasem free pe care l-am vandut vara cu 275k, l-am luat inapoi free iarna si apoi urmatorul manager l-a revnadut in vara urmatoare cu 200k. Am folosit un 4-4-2 mai precaut si am terminat pe locul 13 din 20, iesind pe locul 3 la Manager of the Year.

In sezonul urmator am mai luat vreo 4-5 jucatori free sa imi acopar posturile deficitare, am dat si 18k pe un mijlocas si am vandut de vreo 450k (in principiu 2 tineri si un fundas polonez care facea nazuri ca nu ii place in Rusia, plus vreo 3-4 jucatori de care nu mai aveam nevoie si pe care i-am dat pe sume mici). In vara eram pe ceva gen 10 sau 11, cand m-am mutat la Dunarea Galati.

La Dunarea Galati am gasit datorii de vreo 900k, apararea varza si vreo 3 jucatori de baza care urmau sa plece. M-am uitat de ce jucatori am nevoie si pana la urma mi-am dat seama ca am nevoie cam de o echipa completa. Am adus parent club pe Timisoara, de unde am imprumutat pe 2 ani vreo 4 jucatori (Petrus, Damian, Dubei, Steriu), l-am mai luat pe Alex Coman de la Rapid, tot ca imprumut si o gramada de free: un muntenegrean, un sarb, un ungur si un bulgar recomandati de scout, Nemanja Jovanovic de undeva din Serbia, Victoras Catarama de la Astra (pe asta l-am avut si in FM2010 al SF Radauti si rupea stilul, a ajuns sa joace in Champions League si a jucat vreo 10 sezoane la Radauti), Robert Vaduva (ex-Steaua) de la Ariesul Turda, Carjan de la Otelul, Enescu de la Petrolul etc. Am dat bani pe 2 fundasi (unul de 6k, unul de 2k) si dupa amicale si vreo 2 meciuri oficiale mi-am dat seama ca portar mai handicapat ca Mindileac nu exista (a avut vreo 3 faze in care ori iesea aiurea in afara careului dupa minge, era deposedat si luam gol, sau pur si simplu scapa mingea in careu si primeam gol) si am adus un sarb din Ungaria cu 1,5k. Total cheltuieli 9,5k. Am vandut un tanar la Steaua cu 170k + niste jucatori cu salarii prea mari + niste loseri, scotand 230k din transferuri. Am reusit sa reduc salariile la 425k, desi clubul merge serios pe minus (in decembrie are deficit de vreo 100k pe sezonul curent si vreun milion in total). Tactica de la Lipetsk n-a prea mers, incercand mai multe variante de 4-4-2 pana am gasit una recent cu care am reusit in sfarsit sa castig 2-3 meciuri la rand. Dupa vreo 14 etape sunt pe 10 din 16, am obiectiv de mijlocul clasamentului. Aproape ca imi pare rau ca am plecat din Rusia, unde liga avea reputatia mai mare, aveam o situatie financiara ok (aveam cateva sute de mii de euro pe plus la balance si un profit de vreo 1-200k pe sezon) si unde imi veneau oamenii la meciuri (3-4000 la Lipetsk, 2-300 la Galati, am cei mai putini spectatori din liga). Inca mai am salvarea de pe cand eram la Lipetsk, s-ar putea sa revin la ea la un moment dat.

Later edit: Am lasat Dunarea Galati pe un onorabil loc 9 si m-am mutat la Ceahlaul, proaspat retrogradata din Liga I si pe locul 14 in Liga 2. Am de jucat returul cu ei, finantele sunt ok, dar sansele de promovare sunt 0. La Ceahlaul, ca sa ma angajez, m-am batut cu Bornescu si Tibi Balan, care-s fara echipa in 2012. Nu se retrag cam devreme?

Link to comment
Share on other sites

Am terminat sezonul cu Craiova. Un sezon destul de bun , dar am terminat pe 8.Am pierdut multe puncte pana am gasit tactica ideala.In cupa am ajuns pana in Semifinale . Am fost eliminat de Dinamo . Cea mai tare chestie , a fost ca Copos a lasat Rapidul , dar nici la o luna dupa ce a plecat , a luat Brasovul. Pai ori are bani , ori nu mai are?

Link to comment
Share on other sites

Pt ca stai prost cu finantele, parerea mea :). Salvarea asta cu Lazio..este prima in care mi-am schimbat stilul de manageriat..din cauza lipsei banilor. Cand am un jucator care nu este ESENTIAL...si castiga mult...il vand imediat. Mi-am propus o bariera salariala de 3.5 mil...si momentan merge treaba de minune. Ideea este ca trebuie sa vinzi tu primul...decat sa il lasi pe patron sa iti accepte oferte :)

Acum l-am ochit pe Ledesma. In iarna o sa zboare :D. Are salariu de 3 mil..si de abia prinde 10 meciuri pe sezon...plus ca pot scoate de pe urma lui cateva milioane bune :)

Cum vinzi jucatorii cu "offer to clubs" sau punandu-i pur si simplu pe lista de transferuri?:)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cum vinzi jucatorii cu "offer to clubs" sau punandu-i pur si simplu pe lista de transferuri?:)

Offer to clubs + transfer list. Depinde de jucator..dar de obicei il ofer cu 1.5 mil in plus..fata de cat e cotat. In fct de raspunsuri...scad treptat pretul. Primesc numai cash :D...fara promisiuni pe ''n'' luni :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy