Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

Am terminat si eu 2 sezoane cu Steaua. In primul sezon am iesit pe locul 2, la 3 puncte de CFR, in cupa m-a scos Rapidul prin sferturi iar in Europa League m-am calificat in grupe unde am facut vreo 4 puncte, nimic notabil. In sezonul doi, am fost nevoit sa joc doua tururi preliminare pentru a intrat in grupele CL. Am trecut prima data de Feyenoord, 2-0 la mine si 3-3 la ei. In turul decisiv am picat cu Liverpool, cel mai greu dintre posibilii adversari. 1-2 pe Anfield, 4-0 in Ghencea si eram in grupe. Am terminat pe 3 iar mai departe in Europa League am picat cu Porto. 1-2 la mine, 2-1 la ei si meciul s-a dus la penaltyuri. Acolo, primii 3 jucatori ai mei au ratat si deci am fost eliminat. Rapidul a ajuns pana in semifinale unde i-a scos Spartak Moscova, 1-1 in Giulesti si 1-0 la rusi. Pe parcurs eliminase pe Metalurg, Wolfsbug si Napoli. Dupa eliminarea din Europa m-am concentrat pe cupa si campionat, la finalul sezonului reusind eventul.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply

Am terminat primul sezon cu Borussia Dortmund.Am terminat pe locul 3 ,o performanta foarte buna,avand in vedere faptul ca la finalul turului eram pe locul 11.Singurul jucator adus a fost Seb.Blanco care a iesit jucatorul anului in Germania,La plecari cele mai importante sunt cea a polonezului Błaszczykowski la Aston Villa si a lui Zidan la At.Madrid.Golgheterul campionatului a iesit Lucas Barrios cu 19 goluri.

In Europa League am reusit o performanta senzationala,reusind sa castig trofeul.Iata parcurusul.Am picat in grupe cu Villareal, Manchester City si Zilina.Am terminat pe primul loc,urmat de Villareal.In saisprezecimi am jucat cu Psv, 0-0 la ei, 3-0 la mine.In optimi cu Liverpool 3-0 la mine,0-2 la ei.In sferturi cu Palermo 5-1 la mine , 0-1 la ei ca in semifinale sa joc cu Villareal, 1-1 la ei 3-2 la mine ,golul victoriei fiind defapt un autogol al lui Cani in min 122:D In finalul am jucat cu echipa care a castigat Bundesliga,Bayern Leverkusen pe care am batut-o cu 2-1.Golgheterul competitiei a iesit Lucas Barrios.

Un lucru de remarcat in acest sezon este clasarea celor de la Bayern la finalul capionatului, un incredibil loc 15,la 5 pct de retrogradare.

La inceputul celui deal2lea sezon am reusit sa aduc cativa jucatori buni:Wilson Palacios(gratis) Van der Wiel, Afellay(gratis), Ortigoza(gratis), John Fleck(imprumut), Shevckenko(gratis), inca un fundas argentinian gratis si cativa jucatori tineri.Au plecat Dede, Hajnal, Kehl,Le Tallec, Rangelov.

Tactica jucata este 4-2-3-1.

Link to comment
Share on other sites

Am terminat primul sezon cu Athletic Bilbao. Nu am facut decat un singur transfer, nu prea sunt multi jucatori buni basci - Ander ( Zaragoza - 10M - toti banii ), nu am vandut nimic. Incepusem prost, cu o infrangere la Hercules, m-am mentinut apoi vreo 7-8 etape pe locul 8, ma asteptam mai mult de la Llorente, nu daduse decat 3 goluri in 10 etape ( si-a revenit pana la final, marcand 20 de goluri in total ). In schimb, Muniain marca meci de meci, am avansat pana pe locul 5, unde am stat pana prin etapa 30. Eram si eu uimit de ce rezultate aveam, am terminat pe 3 pana la urma, datorita Malagai, care a avut un final dezastruos si a coborat de pe 4, pe 7.

Am avut o serie de 21 de meciuri fara infrangere ( 13 victorii, 8 egaluri ) in ultimele 21 etape. Impresionant e ca Barcelona nu primise decat 3 goluri in 30 de etape, din care unul de la mine. Villa a marcat 42 de goluri in 32 de meciuri in campionat - wow.

In cupa am eliminat pe Barcelona in semifinale, 1-1 acasa si 2-1 la ei, gol de 2-1 in minutul 120. Finala am castigat-o in fata lui Espanyol - gol in minutul 122, dupa 0-0 in timpul regulamentar.

Mi s-a oferit o prelungire de contract pana in 2015, 3M pe an, am negociat si acum iau 120 de euro pe an, ca sa nu am buget si mai mare de salarii, singurul jucator pe care l-am adus in vara dintre campionate a fost Azpilicueta de la Marseille pe 15M, toti banii de transferuri si am vandut jucatorii batrani - Gurpegi, Aitor Ocio, Orbaiz, Koikili - aveau si salarii cam mari.

In CL am cazut cu Milan, Sahtior si Brondby. Sper sa ajung macar in Europa League si sa ocup iarasi locul 3 in campionat.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mi s-a oferit o prelungire de contract pana in 2015, 3M pe an, am negociat si acum iau 120 de euro pe an, ca sa nu am buget si mai mare de salarii,

salariul tau si al staffului nu sunt parte din wage budget-ul pe care il vezi tu in joc.

Link to comment
Share on other sites

salutare .....citind aici cateva posturi mi-a venit si mie ideea sa incep unemployed ..toate bune si frumoase....am bifat la incepu mai multe campionate...destul de multe pentru batranu (pc-ul) meu. continue continue continue....si prin 28 octombrie oferta directa de contract de la Otelul Galati...pac m-am instalat...in prima faza m-am speriat ca aveam la prima echipa doar 10 jucatori...apoi am vazut ca majoritatea era la echipa a doua...nu inteleg ce se intamplase..i-am readus....transferuri nu prea am facut in iarna decat semnatura lui bratu de la dinamo...adica gratis...si care mi-a venit in vara, ceva rezultate notabile...am eliminat pe steaua in cupa 1-0 la ei 4-1 la mine asta era in sferturi...plus ca i-am batut si in campionat..ce-i drept au avut un sezon dezastru au terminat pe 8.....ei da l-am mai luat in iarna pe budescu...la sfarsitul sezonului am terminat pe 6 ultimu loc de cupe europene....cu greu la 1 punct in fata la pandurii....in preliminarii am trecut de primele 2 tururi de 2 echipe cam necunoscute..una din letonia si una din cipru...si acum am picat cu rangers(:)))....nici in vara nu prea am facut transferuri prea mari...doar un fundas central sarb....si un atacant brazilian care la 18 ani imi zice ca are potentialul lui bratu(dudu cearense)....oricum bratu mii se pare cea mai buna afacere in 4 meciuri a dat 5 goluri dar din pacate mii la rupt 4 sap in etapa 2...mii se pare un pic ciudat ca dupa ce faci un transfer mai scump un pic, 50-70% din buget iti scade foarte mult bugetul de contracte....in rest ce sa zic ...sa vina rangers:)))...

Link to comment
Share on other sites

pei daca esti spende rinseamna ca ai cam iesit pe minus in primu sezon, uitate la finances la profit si balance, incearca sa faci amicale cu echipe peste ocean la ele acasa, primesti 150k pe meci, asa mi-am facut din petrolul super echipa:D

am facut amicalele vreo 8-10 am luat cate 120-130k pe ele dar banii aia unde intra?cand ii pot folosi?sezonu urmator?:)

let me know

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

am facut amicalele vreo 8-10 am luat cate 120-130k pe ele dar banii aia unde intra?cand ii pot folosi?sezonu urmator?:)

let me know

banii aia iti intra imediat dupa meci la balance... de folosit nu ai cum sa ii folosesti, trebuie sa termini sezonul pe + la balance deoarece asa iti va fi calculat bugetul de transferuri si cel de salarii pentru sezonul urmator

Link to comment
Share on other sites

i see now

mersi :)

ps: in continuare se plang ai mei ca nu ma descurc cu "budget" si salariu maxim pe care il pot da e de 140k pe an :))

alte metode de a atrage fonduri?:) si nu cea clasica:)

vinde jucatorii, in special pe cei cu salarii mai mari. adjusteaza bugetul apoi, in asa fel incat sa poti face ceea ce doresti.

eu la FM 2010, jucam cu Boavista si aveam pe saptamana 2-3 amicale cu echipe din alte tari, unde jucam cu echipa a 3a si asa faceam rost de vreo 3-400 k pe saptamana.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vezi ca pe undeva la Boardroom ai niste tab-uri care se cheama Finance si chestii gen Balance, Income, Expediture. Daca ai terminat clasa a 4a, stii destula matematica sa iti dai seama unde cheltui prea multi bani si unde nu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

salariul tau si al staffului nu sunt parte din wage budget-ul pe care il vezi tu in joc.

Esti foarte sigur de lucrul asta? Eu pana acum aveam impresia ca salariul meu+staff+board and all that intra la non-footballing expenses. Am o impresie proasta, sunt usor impresionabil, imi place impresionismul ? :D

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca pe undeva la Boardroom ai niste tab-uri care se cheama Finance si chestii gen Balance, Income, Expediture. Daca ai terminat clasa a 4a, stii destula matematica sa iti dai seama unde cheltui prea multi bani si unde nu.

decat sa fii ironic, ai fi putut sa ma ajuti cu niste tips ptr echipe cu care sa joc amicale (si care mai si platesc)

Link to comment
Share on other sites

decat sa fii ironic, ai fi putut sa ma ajuti cu niste tips ptr echipe cu care sa joc amicale (si care mai si platesc)

Nu era ironic, ti-a raspuns civilizat. Uita-te la Finance ca acolo iti arata toate chletuielile pe care clubul le face luna de luna. Cei mai multi se duc pe salarii, asa ca jucatorii cu salarii mari incearca usor usor sa te desparti de ei, daca nu-si merita banii. Si la Income iti vezi profitul tau lunar de unde vine.

E mai simplu decat prostiile astea cu 300 de amicale pe luna ca sa faci bani. Ati vazut vreodata in realitate la vreun club asa ceva? Esti mare manager la Steaua/Dinamo/Rapid/CFR/Timisoara/Craiova/Otelul si vrei ca jocul sa para cat mai real nu? Atunci daca ai datorii rezolva-le cum fac managerii in realitate, nu chichite din astea din joc, cu o gramada de amicale lunar.

Link to comment
Share on other sites

da sigur joc football manager

in ziua meciului imi apar toate partidele din ziua aia(printre care si a mea)

daca dau proceed, imi apar direct rezultatele

vezi sa nu fie bifat ca asistentul sa aiba control asupra meciurilor, pe la team setings parca...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy