Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Am mai jucat jumatate de sezon, tot cu Fehérvár, dupa cum urmeaza:

Plecari:

- vreo 5 unguri care nu prindeau echipa, pe bani de inghetata (10-29k de caciula)

- vreo 10-15 unguri carora li s-a terminat contractul (juniori si de la echipa a 2a)

- cel mai bun atacant al meu (un sarb), vandut cu 2.4M la Siena pentru ca era emo si vroia la o echipa mai mare, iar eu nu pot sa antrenez o echipa de emo

- un negru tot atancant care nu prea prindea echipa si care nu-mi prea placea de fatza lui

Total: 2,8M

Veniri:

- in principiu, vreo 10 jucatori ca sa am toate posturile dublate si inca vreo 10 pentru echipa a doua si pt juniori. Majoritatea free, recomandati de agenti sau de scouti, Am dat bani pe: 120k pe un columbian, 425k pe un atacant francez de la Lierse care sa il inlocuiasca de sarb, inca 425k pe un liberian de la Újpest care sa il inlocuiasca pe francezul care il inlocuia pe sarb in caz ca se accidenteaza sau joaca prost si 750k pe un polonez coodonator de joc de vreo 20 ani.

Total: 1,7M

Am devenit un fel de CFR Cluj pt unguri, in sensul ca am f putini jucatori autohtoni, echipa mea tip aratand ceva de genul: malian (sau macedonean) - suedez (sau portughez), senegalez (sau olandez), algerian (sau columbian), ucrainean (sau ungur) - francez (sau ceh), sarb (sau polonez), italian (sau algerian), ucrainean (sau sarb) - croat (sau belgian), liberian (sau francez) + inca un spaniol, un rus, un ucrainean si vreo 6 unguri in caz ca am multe accidentari. Din primii 22 de jucatori, cam 6 nu au fost adusi de mine. Deci nu-s prea mandru de ce am facut: o gramada de transferuri, multi straini si din lotul pe care l-am preluat au mai ramas vreo 8-9 jucatori, dar (1) n-am prea avut cu cine, (2) cativa chiar au vrut sa plece, (3) am incercat sa cumpar si unguri, dar ori n-au vrut sa vina ori erau prea slabi si (4) am gasit jucatori mult mai buni la preturi prea mici ca sa nu iau ceva. Oricum, aveam nevoie de un lot mare, care sa faca fata la: campionat, cupa ligii, cupa maghiara si cupe europene, ceea ce nu se poate realiza fara macar 2 jucatori buni pe post.

Primul meci: 2-0 cu Molde acasa in preliminarii la CL, urmat de un 4-0 convingator contra Gyor in supercupa. Returul cu Molde e demn de mentionat: 0-0 pana in minutul 63 cand unul de la Molde ia rosu. Norvegienii se enerveaza si-mi dau scurt 2 goluri (min 69 si 72, ala dat afara probabil ii incurca pe teren) si intru in prelungiri. Ii pun pe ai mei sa atace ca dementii ca sa nu ajung la 11m, unde eram sigur ca o duc prost. Reusesc in final sa dau un gol in min 117 si ma calific.

Urmeaza Sparta Praga: 3-0 la ei acasa, 1-2 la mine, iar pentru calificarea in grupe dau de Anderlecht. Imi dau scurt un 1-2 la mine acasa, iar in deplasare nu stiu ce naiba se intampla ca le dau 2-0 si ma calific in Champions League. Chiar nu pot sa imi explic cum am avut posesie mai buna si mai multe suturi pe poarta, dar nu ma asteptam sa ma calific. In Champions League pic in grupe cu Manchester United, Benfica si FC Copenhaga. Screenshotul e mai jos, termin pe 3 (dupa un egal in care am ratat si un penalty cu Copenhaga si victorie acasa, egal si infrangere cu Benfica si Man Utd, cu mentiunea ca in ultimul meci era sa castig pe Old Trafford, intr-un meci care nu mai conta pt. nimic si in care Cavani m-a egalat prin min 89 cu o torpila din afara careului).

In cupe inca n-am fost eliminat. In campionat am mers prost, am fost de vreo 2 ori pe primul loc, dar am stat putin. Am revenit pe 1 fix inainte de pauza de iarna, merg cap la cap cu Debrecen si Gyor, am de departe cea mai buna aparare, dar atacul merge cam prost. Jucatorii n-au prea facut fata si la CL si la campionat, probabil lipsa de omogenitate si desele schimbari din primul 11 i-au cam bulvesat pe atac, pe aparare mergand bine pentru ca nu e chiar asa de greu sa nu iei goluri cand joci contra echipe gen Mosonmagyaróvár.

In Europa League am picat cu Espanyol, urmeaza eliminare sigura si posibilitatea sa ma concentrez tripa campionat+cupe. In iarna nu imi caut prea multi jucatori, mai am nevoie de un fundas dreapta si eventual de un atacant care sa inscrie meci de meci, dar nu refuz nimic ce e ieftin si mai bun decat ce am.

uefachampionsleagueinfo.png

monicompligainformation.png

PS: la Ceahlaul, Adrian Ilie de la Iasi i-a dus pe loc retrogradabil si si-a batut joc de toata munca mea. Acum i-a luat Sabau sa ii duca mai lin spre Liga2, Clujul si Timisoara se bat pt titlu, iar la Steaua e antrenor Benni McCarthy, care urmeaza sa fie dat afara pt. ca a dus echipa pe 12.

PPS: Cateodata, scoutii sunt cretini: cum poate un jucator de 25 de ani sa aiba la CA jumatate de stea si la PA 3 stele jumatate. Ce talent ascuns zace in el, mai ales cand are atributele varza? Si cum naibii 2 scouti cu peste 18 si la judging ability si la pontential pot sa dea la acelasi jucatori 2 stele jumatate la PA si celalalt 4 stele jumatate?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply

Returul cu Molde e demn de mentionat: 0-0 pana in minutul 63 cand unul de la Molde ia rosu. Norvegienii se enerveaza si-mi dau scurt 2 goluri (min 69 si 72, ala dat afara probabil ii incurca pe teren) si intru in prelungiri.

am patit asta de nenumarate ori. chiar si cand aveam avataj de 2 goluri, le elimina lor om si totusi sunt egalat. s-a intamplat si sa fie scorul 0-0, sa-mi elimine mie jucator si sa castig. echipa in inferioritate se mobilizeaza incredibil, total ireal. e un bug cred si e enervant rau.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Momentan am 1 romani U21 in lot. acum e in trial la mine Cezar Lungu. Double damage, si roman si stelist, o sa sufere bozgorii astia mult. Problema e ca romanii sunt scumpi sau nu vor sa vina (am vrut sa il iau pe Lovin scout, dar n-a vrut).

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce a trebuit sa imi formatez pc-ul am inceput o noua salvare ca unemployed. Opt ligi selectate si la sfarsitul sezonului Lacatus a fost dat afara de la Steaua dupa ce a terminat pe 7. Am beneficiat de banii din vanzarea lui Stancu (5mil Euro), boardul mi-a dat 8 milioane apoi de transferuri si cu cateva transferuri bune sunt momentan pe locul I.

post-1980-12914260931813_thumb.png

Tactica:

frtitlut.png

DL: :full back automatic fara schimbari in advanced mode

DR: full back automatic fara schimbari in advanced mode

DC: central defender fara schimbari in advanced mode

DC: central defender fara schimbari in advanced mode

MC: ball winning cu defend - long shots rarely

MC:central midfielder cu support - long shots rarely, move into channels

AMC: attacking midfielder cu support - long shots rarely, move into channels

AML: inside fowarder cu attack fara schimbari in advanced mode

AMR: inside fowarder cu attack fara schimbari in advanced mode

ST: deep lying forward cu attack - move into channels

Link to comment
Share on other sites

Am la favorite team Steaua, probabil a contat mult. M-au mai vrut niste echipe dar cu sanse infime de salvare de la retrogradare si cum nu aveam selectate ligile inferioare decat in Romania nu m-am dus ca sa ma dea afara peste cateva etape. Repuatia este la automatic.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Tocmai am ratat un job la Steaua, fiind ales ca antrenor nimeni altul decat "Mireeeeeeel Raadoii! Mirreeeel Raaadoi!".

Din Europa League am iesit previzibil (1-2 si 0-1 contra Espanyol, macar am condus cu 1-0 la un moment dat). A fost un sezon lung, aproape 60 de meciuri, am castigat usor Cupa si Cupa Ligii (i-am batut pe Ferencvaros cu 6-0 in finala), iar la campionat am avut emotii: cu 4 etape pana la final avea Debrecen un punct inaintea mea, ai mei s-au concentrat si au castigat tot, Debrecen nu, asa ca am castigat al 2lea campionat consecutiv si prima tripla din istoria clubului (cred). Calificarea in grupele Champions League o sa decida daca raman sau nu la echipa. Am pierdut job-ul la Steaua, Ceahlaul a retrogradat, screenshot cu campionatul Romaniei mai jos.

monicompligainformation.png

ligaibergenbierinformat.png

PS: Eu nu pot sa inteleg cum se da premiul de "Manager of the Year". Deci eu am tripla campionat-cupa-cupa ligii + primavara europeana, si Manager of the Year e cine a terminat pe 6 (echipa era cotata pe locul 14), urmat de cine a terminat pe 7 (predictie 15) si 12 (predictie 16). Ma rog, nu m-am suparat atunci cam am iesit Manager of the Year cand am terminat pe 5 cu Ceahlaul, dar e implementat prost: e suficient sa ai echipa retrogradabila si sa termini pe loc neretrogradabil si esti in primii 3 antrenori.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

oricum, stiam ca nu am nicio sansa in fata lui Mirel. Si-n realitate la fel era. Iar Mirel Radoi, si-a incheiat cariera fulminanta la FC Barcelona (a fost cumparat aproape instant dupa ce a inceput jocul), a antrenat Gaz Metan (loc 14), apoi Unirea Urziceni (loc 7, apoi loc 11 + finala Cupei Romaniei).

Later edit: Deci nu pot sa cred: Romania a prins un loc suplimentar de cupa europeana (fair play) si l-au dat Branestiului, adica echipei pe care o urasc cel mai mult (am avut mereu rezultate slabe contra lor si acum au terminat fix deasupra Ceahlaului).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy