Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply

dak nu-ti convine poti sa zici frm nu sa ma iei la misto ;)

dobitocule de ce macani aiurea? ia vezi mai jos:

CONDUITA PE FORUM

1. Prima regula de bazã a acestui forum: LIMBA ROMÂNÃ este limba acestei tãri, prin urmare folositi-o ca atare. A doua limbã folositã pe acest forum este engleza.

- prin limba românã se întelege ca limba românã folositã sã fie corectã din punct de vedere gramatical si ortografic. NU SE VA TOLERA LIMBAJUL DE TIP SMS (abrevieri de genul "cmf, pls, nuj, cn, u sti dak, styy, adik etc). DACÃ NU SUNTETI ÎN STARE SÃ SCRIETI ÎN LIMBA ROMÂNÃ, NE PUTEM LIPSI DE PREZENTA VOASTRÃ. Cei care nu vor întelege acest lucru vor fi avertizati ca atare.

Link to comment
Share on other sites

la treaba cu scriu cum vreau da am gresit si recunosc.......da daca tot a vrut sa zica ceva putea sa zica si fara sa faca misto ;)...si cum am zis si mai sus...daca am scris intr-un post aiurea nu inseamna ca nu stiu limba romana si nu accept sa-mi zica cineva asa din moment ce am terminat un liceu si termin si o facultate.....asa ca nu cred ca la prima greseala trebuie procedat asa......da suntem in romania si el mi-a adus aminte ..... asa ca ...zbor sau nu de pe forum asta e

Link to comment
Share on other sites

la treaba cu scriu cum vreau , da , am gresit si recunosc.......dar daca tot a vrut sa zica ceva , putea sa zica si fara sa faca misto ;)...si cum am zis si mai sus...daca am scris intr-un post aiurea nu inseamna ca nu stiu limba romana si nu accept sa-mi zica cineva asa din moment ce am terminat un liceu si termin si o facultate.....asa ca nu cred ca la prima greseala trebuie procedat asa......dar, suntem in romania si el mi-a adus aminte ..... asa ca ...zbor sau nu de pe forum , asta e .

Link to comment
Share on other sites

Momentan sunt cu U Craiova in sezonul doi. La inceput am luat vreo doi atacanti: Burdujan(free) si Michel Platini(650k).

Am luat Liga I si Cupa Romaniei.

In al doilea sezon l-am vandut pe F.Costea(1.6M - Leeds United), pe M. Costea(1.5M - Cardiff), Burdujan(1.4M - Reading), A. Prepelita(2.5M - W. Bromwich), Gangioveanu(2.5M - Standard)

L-am luat pe Souleymane Keita, Sani Kaita, Rubenok si Stevan Nikolic + Alexandru Avram, Vasile Maftei si Dan Alexa liberi de contract.

O sa vin si cu niste screenshoturi mai tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput un joc cu Salzburg si ma descurc destul de bine castig campionatul si cupa in fiecare an si particip in C. L. pana in optimi unde sunt mereu eliminat.Am incercat sa aduc jucatori cat mai buni si cat se poate de tineri, de adus ii aduc dar atunci cand echipa ca Siena se arata interesate de jucator acesta parca inebuneste si vrea sa plece ...Am observat apoi ca accepta si un salariu mult mai mic .Am cumparat de la PSV pe Zakaria Labyad tanar MC pret 7 mil.In doi ani a jucat perfect dar nu l`am putut tine si i`am dat drumul pe 5 mil. la Sevilia si pretul asta l`am scos cu greu ...Care ar putea fi problema?

Link to comment
Share on other sites

Campionatul mult mai slab, reputatie echipei, poate era pe sfarsitul contractului, 1 jumate, 1 an, scoti foarte greu un pret bun pe orice jucator pentru ca nu peste mult timp devine liber. Cam astea ar fii principalele probleme. Bineinteles, prima ramane talentul si valoarea jucatorului.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Creatorii tampeniei asteia de joc ar trebui pusi sa plateasca daune pt multele cazuri de distrugeri ( tastaturi , soareci , unitati , monitoare, mobilier , sifonier ,parbrizul parcat sub geam , etc etc) pe care le cauzeaza celor care au proasta inspiratie de-a juca FM11 si au pretentia ca au un oarecare control asupra celor petrecute in acesta.

Bunaoara , treaba primordiala de care esti raspunzator , in acest joc ,se refera la transferuri=> finante=>dezvoltare

club+facilitati. Ce mai poti face e sa-ti alegi o tactica, sa-ti asezi jucatorii in functie de aceasta si sa le dai diverse ordine de joc. Si punct.

In momentul in care incepe activitatea in teren ,totul e random. Daca nimeresti o tactica aproximativ eficienta , vei castiga cateva meciuri ,vei face cateva egaluri si vei pierde cateva ( mi se spune Albi , de la nenea ala cu parul alb valvoi).Ei bine, care-o sa fie meciurile pe care-o sa le castigi sau pierzi nu stie decat nenea , sau nenii , cum dreq s-o zice , care programeaza , sau ce fac , minunea asta. Am inceput nenumarate cariere , am construit ditama dream-teamuri , am incercat sa inteleg pana unde merge controlul asupra rezultatelor iar concluzia mea este ca , din pacate , randomul face legea.

Am doua exemple recente in minte , o cariera cu sunderland si una cu Rapidul. In cea cu Sunderland , am terminat pe locul 5 in primul sezon si am castigat cupa , mare surpriza , in al doilea sezon am castigat titlul gratie unei evolutii sub asteptari ale celor din big 4...si de-aici incep problemele. Se poate spune ca dupa un sezon ,un sezon juma ,echipele astea joaca ceva apropiat de ideea managerului ( counter , control , dominatie , posesie , toate prostiile astea). Dupa asta , banuiesc ca jocul , sau engin-ul lui , mai exact , incearca sa exploateze eventualele hibe din constructia...construita, ca sa zic asa. Nici o problema , pana aici. Se ajunge in situatia in care , din aprox 50 de meciuri pe sezon, castigi 30-35 , faci vreo 10 egaluri si pierzi restul. Ok , din cele 30-35 , 25 le castigi fara probleme( merge jocul) , 7-8 sunt la limita(adversar puternic) si restul le castigi cu bulan ( portar in zi mare , echipa adversa ghinionista).La cele in care faci egal iarasi proportia e echilibrata.

Si acum ,problema! Problema apare la meciurile pierdute , aici balanta inclinand aproape neserios de mult in favoarea meciurilor incredibil de ghinioniste , si , mai important , aceste meciuri , sunt , de regula , decisive sau eliminatorii. Se ajunge la neplacuta situatie in care pierzi o cupa , un campionat sau o calificare un urma unor jocuri in care nu ai absolut nimic sa-ti reprosezi. Dpmdv , aici e , efectiv , cheia jocului. Aceasta e constructia lui , in momentul in care ajungi la un anumit nivel , apar tampeniile astea, total incontrolabile si fara sens.

Al doilea exemplu, cariera de la Rapid. Echipa brici , campionate fara numar , cupe cacalau. Aici problema apare la meciurile internationale, in care indiferent de felul in care joci , ce jucatori ai , ce tactici superpizdoase faci nu ai absolut nici o sansa sa realizezi vreo performanta. De ce? Pt ca jocul alege ca meciurile pe care trebuie sa le pierzi sa fie in aceasta competitie.E cam ca si la aparatele alea de poker ,unde , dupa ce ti-ai zdrobit 3-4 salarii minime , ajungi sa implori, gatuit:"da , ma , o rosie!".

Si-atunci , ajungi in grupele CL, de exemplu, dai cu toti de pamant , ai un ghinion incredibil un meci , doua , cinci si vezi ca seria se prelungeste , ici-colo cate-o victorie izolata , un egal maret, cate-o infrangere meritata. Si-ti vine sa-ti bagi in el joc , ca nu toata lumea are 15 ani sa aiba rabdare s-ajunga in sezonul 2048-2049 sa castige cand joaca bine , sa piarda cand joaca prost si sa aiba ghinion 4-5 meciuri pe sezon.Adica ,pe bune , vine Sunderland , campioana Angliei, sa joace un meci eliminator cu o echipa din est(foarte bine cotate in EL , tot timpul veti gasi minim una din astea in sferturi) , gen Sahtior , Spartak ,Lokomotiv Moscova , si pierde cu ghinion in primul sezon...shit happens...al doilea sezon cu ghinion ,that's it , in al treilea sezon acelasi ghinion ,wtf??? Rapidul joaca an de an in CL , se presupune ca-i creste reputatia , bla-bla , dar pierde invariabil la mare lupta cam 5 meciuri din opt.Daca are noroc sa le castige pe celelalte trei ,ajunge in optimi , unde va snopi alde Liverpooli ,Lyoane sa Tottenhami , dar nu se va califica.

In ideea ca se vor gasi doi-trei boi care sa-mi prezinte cariera lor cu Steaua regina CL , astept pareri pro sau/si contra.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy