Jump to content

Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

Acum sincer i-as lua pe toti si pe Necid , si pe Gameiro si pe Jara. Pe Jara chiar am vrut sa il aduc dar , mi-a cerut Benfica pe el 29 de mil. si nu ar fi neaparat o problema dar in timp ce negociam a suferit o accidentare care il tine intre 6 si 8 luni pe bara asa ca am renuntat !

Poti sa incerci si Vaclav Kadlec, un varf foarte bun si relativ ieftin.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply

Asta ma gandesc si eu ... nu am dat nici multi bani pe el 3,4 mil. si cred ca il pot da cu 5 mil.

Asta ar insemna sa schimb un intreg sistem de joc pt un singur jucator ... mai bine il vand si imi aduc un ST traget man , sau un Advanced Forward de meserie. Ceva idei de jucatori pt astfel de profil?

Incearca sa-l iei pe Rossi de la Villareal eu l-am luat la Inter ca ma saturasem de mofturile lui Milito si in 12 meciuri are 8 goluri.
Link to comment
Share on other sites

Eu nu ma pot lauda cu performante de CL cu Steaua, acolo nu am reusit pana acum in 2011 decat o singura semifinala , insa am reusit sa castig EL si Supercupa EL in sezonul 5 sau 6 , nu mai retin acum. Dar iti pot confirma si eu tastaturile, soarecii sparti de atatea ori ....sau chiar un birou .

Creatorii tampeniei asteia de joc ar trebui pusi sa plateasca daune pt multele cazuri de distrugeri ( tastaturi , soareci , unitati , monitoare, mobilier , sifonier ,parbrizul parcat sub geam , etc etc) pe care le cauzeaza celor care au proasta inspiratie de-a juca FM11 si au pretentia ca au un oarecare control asupra celor petrecute in acesta.

Bunaoara , treaba primordiala de care esti raspunzator , in acest joc ,se refera la transferuri=> finante=>dezvoltare

club+facilitati. Ce mai poti face e sa-ti alegi o tactica, sa-ti asezi jucatorii in functie de aceasta si sa le dai diverse ordine de joc. Si punct.

In momentul in care incepe activitatea in teren ,totul e random. Daca nimeresti o tactica aproximativ eficienta , vei castiga cateva meciuri ,vei face cateva egaluri si vei pierde cateva ( mi se spune Albi , de la nenea ala cu parul alb valvoi).Ei bine, care-o sa fie meciurile pe care-o sa le castigi sau pierzi nu stie decat nenea , sau nenii , cum dreq s-o zice , care programeaza , sau ce fac , minunea asta. Am inceput nenumarate cariere , am construit ditama dream-teamuri , am incercat sa inteleg pana unde merge controlul asupra rezultatelor iar concluzia mea este ca , din pacate , randomul face legea.

Am doua exemple recente in minte , o cariera cu sunderland si una cu Rapidul. In cea cu Sunderland , am terminat pe locul 5 in primul sezon si am castigat cupa , mare surpriza , in al doilea sezon am castigat titlul gratie unei evolutii sub asteptari ale celor din big 4...si de-aici incep problemele. Se poate spune ca dupa un sezon ,un sezon juma ,echipele astea joaca ceva apropiat de ideea managerului ( counter , control , dominatie , posesie , toate prostiile astea). Dupa asta , banuiesc ca jocul , sau engin-ul lui , mai exact , incearca sa exploateze eventualele hibe din constructia...construita, ca sa zic asa. Nici o problema , pana aici. Se ajunge in situatia in care , din aprox 50 de meciuri pe sezon, castigi 30-35 , faci vreo 10 egaluri si pierzi restul. Ok , din cele 30-35 , 25 le castigi fara probleme( merge jocul) , 7-8 sunt la limita(adversar puternic) si restul le castigi cu bulan ( portar in zi mare , echipa adversa ghinionista).La cele in care faci egal iarasi proportia e echilibrata.

Si acum ,problema! Problema apare la meciurile pierdute , aici balanta inclinand aproape neserios de mult in favoarea meciurilor incredibil de ghinioniste , si , mai important , aceste meciuri , sunt , de regula , decisive sau eliminatorii. Se ajunge la neplacuta situatie in care pierzi o cupa , un campionat sau o calificare un urma unor jocuri in care nu ai absolut nimic sa-ti reprosezi. Dpmdv , aici e , efectiv , cheia jocului. Aceasta e constructia lui , in momentul in care ajungi la un anumit nivel , apar tampeniile astea, total incontrolabile si fara sens.

Al doilea exemplu, cariera de la Rapid. Echipa brici , campionate fara numar , cupe cacalau. Aici problema apare la meciurile internationale, in care indiferent de felul in care joci , ce jucatori ai , ce tactici superpizdoase faci nu ai absolut nici o sansa sa realizezi vreo performanta. De ce? Pt ca jocul alege ca meciurile pe care trebuie sa le pierzi sa fie in aceasta competitie.E cam ca si la aparatele alea de poker ,unde , dupa ce ti-ai zdrobit 3-4 salarii minime , ajungi sa implori, gatuit:"da , ma , o rosie!".

Si-atunci , ajungi in grupele CL, de exemplu, dai cu toti de pamant , ai un ghinion incredibil un meci , doua , cinci si vezi ca seria se prelungeste , ici-colo cate-o victorie izolata , un egal maret, cate-o infrangere meritata. Si-ti vine sa-ti bagi in el joc , ca nu toata lumea are 15 ani sa aiba rabdare s-ajunga in sezonul 2048-2049 sa castige cand joaca bine , sa piarda cand joaca prost si sa aiba ghinion 4-5 meciuri pe sezon.Adica ,pe bune , vine Sunderland , campioana Angliei, sa joace un meci eliminator cu o echipa din est(foarte bine cotate in EL , tot timpul veti gasi minim una din astea in sferturi) , gen Sahtior , Spartak ,Lokomotiv Moscova , si pierde cu ghinion in primul sezon...shit happens...al doilea sezon cu ghinion ,that's it , in al treilea sezon acelasi ghinion ,wtf??? Rapidul joaca an de an in CL , se presupune ca-i creste reputatia , bla-bla , dar pierde invariabil la mare lupta cam 5 meciuri din opt.Daca are noroc sa le castige pe celelalte trei ,ajunge in optimi , unde va snopi alde Liverpooli ,Lyoane sa Tottenhami , dar nu se va califica.

In ideea ca se vor gasi doi-trei boi care sa-mi prezinte cariera lor cu Steaua regina CL , astept pareri pro sau/si contra.

Link to comment
Share on other sites

In asteptarea lui FM12 am inceput si eu o cariera dupa o lunga perioada de timp, am inceput cu U Craiova si chiar daca la Prediction era clasata pe pozitia 8 mi se pare ca au o echipa foarte frumoasa si care va creste in cateva sezoane.

Cand am ajuns la echipa Dananae era dorit de multe echipe de prin Orient si avand acoperire pe acest post am hotarat sa il vand si asa am ramas cu Barboianu titular de drept.

Banii pe care i-am primit pe el si anume 2,5mil mi-au fost indeajuns pentru a-mi face un plan de transferuri care sa-mi acopere gaurile in special de la mijlocul terenului. Aveam nevoie clara de doi mijlocasi centrali si am reusit sa ii cumpar pe Takayuki Seto-700k si Ovidiu Hoban-900k, pe urma am cautat o extrema dreapta pentru a fi rezerva lui Prepelita si l-am achizitionat pe Souleyman Keita de la Gloria Bistrita pentru 200k. Dand o geana peste lista de transferuri am gasit un fundas stanga interesant, Jan Krob, de la Ceske Budejovice si l-am luat si pe asta pentru 120k.

Acestea fiind toate transferurile am solutionat si tactica si astept sa vad ce rezultate voi obtine, eu sper la locurile 1-5...

fcuniversitateacraiovau.th.jpg

fcuniversitateacraiovau.th.png

jankrobprofileattribute.th.png

ovidiudnnaeprofileattri.th.png

ovidiuhobanprofileattri.th.png

souleymanekeitaprofilea.th.png

takayukisetoprofileattr.th.png

Link to comment
Share on other sites

e free.

recent am inceput un save nou cu Leut, eu Otelul el Gaz Metan .. am plecat de prin Romania dar nu asta e important. L-am avut pe Yurchenko si il recomand thumbup.gif. Jucat ca poacher

vladimiryurchenkohistor.png

Link to comment
Share on other sites

Si eu l-am avut la Benfica,apoi mi l-a luat Udinese că a acceptat conducerea fără acordul meu 2.8 milioane si ei l-au dat la AC Milan pe 8 milioane si ceva...Buni astia din Belarus,am mai avut vreo 2...Alexey Rudenok si unu Sergey P... ceva cu P :))

Link to comment
Share on other sites

Dupa o pauza de 6 luni am decis sa mai incep o cariera, in asteptarea FM 2012. Am ales Southampton, care nu era mare provocare, cel putin la editia anterioara. De cand a dat coltul patronul cred ca nu mai e club cu sugar daddy, asa ca finantele nu mai sunt la discretie.

Am reusit doua promovari consecutive (prima dupa play-off, a doua de pe locul secund). Surpriza a venit in EPL, acolo unde am reusit o nesperata clasare pe locul 3. Nu va povestesc de politica de transferuri, tactica sau strategia pe termen lung (doar daca vreti) ci despre problema care ma framanta. Dupa calificarea in CL reputatia mi-a scazut (cel putin asa am impresia, oricum clubl a scazut aproape 30 de locuri in rankings). Wtf? Si inca ceva, primesc extrem de putini bani de la sponsori (375k pe sezon) in timp ce sunt echipe din liga secunda care primesc de 20 de ori mai multi bani. Pot face ceva in privinta asta? Am incercat sa-mi gasesc feeder club pe alte continente pentru economic link dar nu am reusit.

Link to comment
Share on other sites

Lerato Chabangu - Sud African

leratochabanguprofileat.png

leratochabanguhistoryca.png

E bunicel, merita cumparat thumbup.gif

Si sudafricanii sunt bine cotati, daca e sa ne luam dupa caracteristici, Mphela(pe care-l iei cu un elegant 250 de mii) e un alt "minunat", singura lor problema e ca se adapteaza greu....

On another note, eu l-am luat pe Yurchenko la Medias, omuletu` a dat vreo 37 de goluri in primu` sezon sezon, jucat advanced forward...si al doilea atacant...l-am avut si la Timisoara, intr-o alta salvare, jucat inside forward, AMR, doar ca acolo nu prea apucat prima echipa, fiind rezerva lu` Soukouna, alta jucarie simpatica si free (e destul de increzut, dar vine la echipe cu reputatie decenta, Steaua, Dinamo....Timisoara...)

post-6543-0-92967500-1311697017_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o cariera cu care am ajuns in sezonu` 2016-2017, inceputa unemployed ca international footbaler. (vroiam reputatie)

Am ajuns la Sundsvall, in divizia a 2 a suedeza, foarte interesant e ca mi-au dat ceva bani de transferuri si salarii, nu va ganditii la milioane, am jucat 4-3-3, cu amr, aml ca inside forwards, am reusit sa promovez relativ relaxat, cu jucatori ca Baltoi si alti "dubiosi" de genu`.

Dupa ce m-au anuntat ca am promovat m-am trezit ca Twente imi ofera contract si vreo 20 de milioane bani de transferuri, am aplaudat ca foca pe iceberg si am acceptat.

Aici am stat vreo 3 sezoane...si m-am descurcat mai mult decat onorabil, adica, in primu` an i-am adus pe Fatai (vreo 4 milioane) , Sobis (8 milioane), Bikey (free),care intre timp a devenit DC-u` meu preferat, l-am carat dupa mine si mai departe (vine in primu` sezon de Burnley pe vreo 6 milioane juma) si pe minunatu` Stancu (adus undeva in intersezon, parca)(10,5 milioane). In primu` sezon am castigat campionatu' si adunat omuletii care nu vroiau contracte, Herea, Pantilimon....si nu mai stiu pe care...(nu radeti, herea se descurca rezonabil intr-un campionat ca al Olandei,mai ales ca a fost adus ca rezerva, sunt oarescum dezamagit de Pantilimon)

In urmatoru` am adus un singur jucator, Spadacio, adus si el in primu` an, si pe cine mai aveam eu MC/AMC imbatranisera si oricum nu se mai calificau pentru ce vroiam sa fac, asa ca l-am adus pe Willian, pe doi saci de bani de la Sao Paulo...si dupa o semifinala de CL au venit nefericitii de la Atletico Madrid sa le iau echipa... si sa fug in padurice cu ea.

Ei bine aici am gasit o minunatie de echipa, tika-taka, moloz la cana, pupa-i-as pe coif, cu Rossi, Borja Valero, Christofer Samba, Sahin, Schwaab, pe langa ai lor...adica Aguero, De Gea, samd si m-am apucat sa-mi fac de cap, mi-am permis sa joc 4-2-4 si in cele 2 sezoane in care am stat la ei i-am adus pe Munian, pe vreo 24 de milioane, pe Alexis Sanchez, pe mai multi bani :), pe Neymar, pe la fel de multi bani si pe Bikey :D am castigat doua ligi ale campionilor fara nicio jena, singurii cu care m-am chinuit, au fost Man City, si lucrurile au devenit extrem de plictisitoare...de notat faptul ca Guardiola a plecat de la Barca (s-o dus la nationala) si a venit Montella...care a inceput sa joace un 4-4-2...uneori foarte defensiv, si Messi a sfarsit ca DMC (intr-un meci cu mine era dmc) si practic in fiecare an uita sa-i reinnoiasca contractu`, doar ca e imposibil sa-l iei pe ala de acolo. Murinho s-a dus si el de la Real, deci CR e rezerva lu` Pedro Leon....si Higuain e zeu` si imparatu` lumii acolo.

Fiind extrem de plictisit de "mama frate, am castigat cu 6-0" am plecat la Arsenal....si mi-a lacrimat ochiu` bun...i-am gasit pe Pato, Mata, Navas...pe langa altii

post-6543-0-24183100-1311701881_thumb.jp

ce am lasat la Atletico

post-6543-0-65827600-1311701887_thumb.jp

Ce am gasit la Arsenal

post-6543-0-29750900-1311701892_thumb.gi

FC Brasov e echipa favorita, ei bine, cum era de asteptat s-o dus in B fara sa atinga pamantu`, cum chiar ma saturasem sa am toti banii din lume si ditai echipa de vedete, am incercat de vreo 3 ori sa ma duc la ei si bineinteles ca n-a functionat, banuiesc ca din cauza salariului....sau mama dracu` stie. Ce-i drept in astia 20000000 de ani de cand joc cm/fm n-am incercat niciodata sa aplic la o echipa cu reputatie mai mica...si lipsita de orice...vo` idee de ce m-ar fi refuzat?

PS din print screen se vede ca am fost si la ivory coast, ei bine nu am zis nimic de asta pentru ca am trisat la un meci (load/save), de prin sferturile cupei mondiale, cu Germania, tara pe care am uitat s-o selectez si care era ciudat de buna si foarte ciudat lipsta de jucatori, adica, dat fiind faptu` ca eram in 2014 nu juca nimeni "selectabil" ca titular...si daca ei au trisat si au compus o echipa din vreo 4-5 klose si vreo 2-3 hans, nu m-a deranjat load/save-u`

P.P.S. Nu am cumparat pe nimeni cu banii jos...daca se poate credit cu buletinu`, credit cu buletinu` sa fie, in principiu, toate cluburile la care am fost au de platit rate pentru jucatori...

P.P.P.S. Nu mai stiu exact care cand a fost adus, cariera e inceputa de-o gramada de timp, nu am jucat la vole 2 luni...am inceput candva prin aprilie cred, in pauze m-am tot luptat sa gasesc o alta strategie in afara de 4-3-3 functionala la echipe cu buget redus (nu city), echipe cu reputatie mediocra, care sunt in EL prin campionate puternice. (Napoli, Valencia....)deci daca e careva care vo` idee de strategie decenta, in afara de 4-3-3 cu inside forwards (aparent asta e universal valabila), absolut orice, nu ezitati sa ma luminati, sunt foarte satul sa joc asa, am incercat ce joaca NTM in fm story-u` lui(4-4-2 diamond), merge...dar nici pe departe la fel de bine ca asta, si in niciun caz contra competitorilor umanoizi :)

Link to comment
Share on other sites

Am inceput ca manager la Steaua Bucuresti , lotul nu ma multumea astfel am vandut aproape toti jucatori si am adus altii ieftini pe care mai tarziu i-am dat cu multi bani. De exemplu un atacant l-am cumparat pe 320k si l-am dat 4.5 mil, sau un AML cu 120k si l-am dat cu 3.5 mil. Am construit o echipa buna care statea bine in teren si aveam posesie, am reusit sa castig cupa si campionatul, dar nu am trecut de optimi in europa league. In al doile sezon nu am reusit mai nimic. Am inceput al treilea sezon, cu cateva transferuri in iarna am reusit sa duc echipa pe 3 la 2 puncte de primul loc, dar mi-am dat demisia dupa ce am ratat calificarea in optimile europa league in fata lui Napoli. Napoli a ramas fara antrenor si ma ofertat , am mers acolo l-am vandut pe Hamsik pt 32 mil si am facut cateva transferuri tari,dar degebea echipa era la pamant de cand am luat-o...nu am avut ce sa fac, faceam egal si luam bataie ..nu mai intalnisem asa ceva pana atunci. Mi-am dat demisia de la Napoli si am mers la Stuttgrat unde am stat cateva partide , am avut obiectiv castigarea Europa League astfel dupa eliminare dramatica in fata lui Getafe am mers la Juventus unde am contract pana in 2018 . Am reusit sa castig Europa League cu Juve invingad-o pe Arsenal in finala cu scorul de 3-2.Acum sunt in sezonul 4 , echipa e intarita pe toate posturile, am in echipa un jucator nominalizat la balonul de aur si ofertat de Man City cu 59 mil. Story continues!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy