Jump to content

Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Dar ce zici de Varga si Balan? In joc, tot la Rapid crezi ca vor ajunge? :B:

La cat de scartar e Copos si in joc, ma indoiesc. L-a vandut pe Lazar la Atalanta cu 1,7 milioane de euro si l-a adus doar pe Sburlea imprumut pana in vara. A, vad ca a mai luat un no name de 17 ani (cat de cat promitator, totusi) din Ghana pe acelasi post ca Lazar, cu 90 de mii de euro :D

Siman vrea bani buni pe Varga si Balan, nu prajituri sau bomboane de care vinde nasu' lui.

Link to comment
Share on other sites

Derby-ul cu Petrolul se apropia si simteam tensiunea din ce in ce mai tare. Trebuia sa castigam ca sa luam o optiune serioasa pentru a incheia turul pe primul loc. Fizioterapeutul meu, Silviu Tasca, mi-a spus ca nu mai sunt probleme in lot, ceea ce m-a bucurat pentru ca puteam introduce in teren cel mai bun "11" de care dispuneam. Petrolul Ploiesti, adversarul nostru urmator, era neinvins de 7 etape si detinea in lot jucatori cum ar fi atacantii Robert Elek si Alex Avram, imprumutati de la Otelul, fundasii Daniel Chirita (trecut si pe la Rapid, Sahtior sau Zenit) si Pompiliu Stoica (ex-Steaua si FC Moscova) sau mijlocasul Cristi Vlad, ex- Dinamo, Urziceni, Arges, Bistrita.

Cu o zi inainte de meci, am deschis "Total Sport"-ul si, dupa o prezentare a partidei in care noi eram considerati favoriti pentru "jocul mai elaborat si defensiva mai sigura" si faptul ca jucam acasa, mi-au cazut ochii pe o declaratie de-a lui Vivi Rachita: "Mergem la victorie, vom bate sigur in Regie, suntem echipa mai buna!!!". Mi-a iesit fum pe urechi, nu pentru ca nu credeam ca Petrolul ar putea sa ne bata ci pentru ca sigur era o provocare lansata pentru a ne agita pe mine si jucatorii mei. Cand m-au sunat cei de la Total Sport sa imi ceara o replica la declaratia lui Rachita, le-am spus ca am incredere in echipa mea si nu ne e teama de nimeni. In plus, le-am spus sa scrie ca jocurile lui Rachita sunt inutile si nu vor avea nici un efect asupra echipei mele. ;)

Dupa antrenament, Njock a venit la mine si mi-a spus ca vrea sa fie trecut pe lista de transferuri. :huh: Stiam ca e nemultumit dar nu ma asteptam sa reactioneze asa. Mi-a explicat ca are 29 de ani si nu poate sta rezerva unor jucatori de 25. Am fost de acord cu el si i-am transmis si lui Siman ca "Gica" isi cauta echipa. Siman a fost indiferent si mi-a zis doar sa scot cat de multi bani pot pe el, macar 150.000 de euro. ;) Eu i-am replicat ca daca scoatem 80.000 de euro pe el e minune. :peace:

28 noiembrie 2009

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XV-a

Sportul Studentesc (locul 1) - Petrolul Ploiesti (locul 2)

Jucatorii mei erau nerabdatori sa iasa pe gazon. Toata saptamana discutasem cu ei despre jocul Petrolului, vizionasem impreuna ultimele trei partide ale ploiestenilor si cautasem sa ii mai eliberez din presiune spunandu-le ca nici un rezultat de egalitate nu era rau pentru noi, in schimb Petrolul avea doar varianta victoriei. I-am indemnat sa fie calmi, sa paseze mult si sa aiba mare grija la atacantii lor, pentru ca sunt toti foarte periculosi, jucatori de nivelul Ligii I.

Am decis sa incep partida cu : Rabo - Semeghin, Rastovac, Lungu, Mustata - Kamga - Ferfelea, Patriche, Vieru - Okereke, Curelea. . Le-am urat succes si am strigat impreuna traditionalul deja "Sportul, victorie!!!". Meciul era gata sa inceapa...

Primul sfert de ora s-a scurs fara evenimente, cele doua echipe cautand sa gaseasca brese in defensiva adversa fara a neglija propria aparare. In minutul 15, Patriche si-a gasit o pozitie buna de sut insa nu a gasit si cadrul portii. In minutul 24, am plecat pe contraatac, Patriche i-a pasat lui Curelea insa sutul sau a fost prins de portarul Vlad. La faza urmatoare acelasi Vlad a respins peste sutul violent al lui Patriche din afara careului, Semeghin a executat cornerul, Chirita a luftat si Okereke a trimis cu stangul mingea in plasa: 1-0 in minutul 26! Suporterii erau in delir, macar de ar fi fost mai multi...Doar 573 spectatori la un meci asa de important.... In minutul 35, Curelea a executat la cativa centimetri de transversala o lovitura libera de la mare distanta. Repriza s-a incheiat cu un sut slab al omniprezentului Patriche.

In vestiar, le-am spus baietilor ca au jucat aproape perfect si sa nu cumva sa le dea ocazia in stilul nostru caracteristic adversarilor sa revina in meci. Trebuia sa mai inscriem cel putin o data. Si ocazii vor fi clar destule, pentru ca ploiestenii vor iesi si mai mult la joc.

In minutul 3 al celei de-a doua reprize, portarul ploiestenilor a degajat gresit pana la Ferfelea, acesta i-a trimis din prima lui Curelea care l-a lansat pe Okereke. Singur cu portarul, varful nigerian a sutat plasat insa Vlad a reusit sa respinga cu piciorul. In minutul 56, Vlad a facut minuni respingand suturile consecutive ale lui Ferfelea si Curelea. Bravul portar a Petrolului a salvat spectaculos si torpila lui Patriche spre vinclu, un minut mai tarziu. Oaspetii au continuat sa nu reuseasca sa ajunga in careul nostru, minutele au trecut in favoarea noastra si in minutul 72 am facut o dubla schimbare: Ciupe in locul lui Mustata si Vilcov in locul lui Okereke. In minutul 83, dupa cateva balbe in defensiva oaspetilor, Valcov a ajuns in pozitie buna in careu insa a sutat aiurea peste.

In minutele de prelungire, Ciupe a fost blocat in momentul sutului in careu , apoi Semeghin a pierdut mingea si Budescu a plecat pe contraatac, a pasat lung pe stanga pentru Pompiliu Stoica, urcat in atac, fundasul a preluat si a tras, insa Rabo a iesit si a inchis excelent unghiul, respingand pana la Stana, care a fost blocat de Ciupe. Ploiestenii se trezisera insa prea tarziu si dupa ce Kamga a mai degajat o minge din careul nostru, arbitrul Slabu a pus capat partidei.

Cred ca va imaginati gramada "dezordonata" pe care am facut-o dupa fluierul de final si topaielile si urletele de bucurie pe teren ale pustilor Vieru, Mustata sau Lungu. Bucuria era de nedescris, de parca deja promovasem. I-am lasat sa isi strige fericirea si dupa o scurta alergare de refacere si o vizita pe la dusuri i-am dus pe baieti la traditionala bere de dupa victorii, platita din propriul meu buzunar. Acum intelegeam de ce mi-a dat Siman 4000 de euro pe luna :bere . Eram insa multumit de aceasta echipa capricioasa uneori dar de multe ori surprinzator de matura in joc...era pana la urma traditia "gastii nebune". Omul meciului a fost ales Semeghin. Cat de putin a lipsit ca Seme sa fie oaia neagra a partidei dupa ce pierduse mingea in minutul 91...Clar, fotbalul e si o chestiune de noroc.

sportulpetrolul10.th.jpg

Dupa victoria cu Petrolul, am mai aflat o veste buna: Farul facuse doar 1-1 in deplasarea de la ultima clasata, Gloria Buzau. :yahoo: Dupa aceasta etapa eram la 6 puncte de Petrolul si la 7 de Botosani, care depasise Farul. Era clar ca vom fi "campioni de toamna"...

Clasamentul dupa 15 etape:

clasament15.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

@CFR1907Cluj : Multam fain pentru urari, bafta si tie cu Mura ;)!

La finalul lunii, am avut placuta surpriza sa aflu ca am fost ales in ancheta "Total Sport" antrenorul lunii noiembrie. Cele patru meciuri castigate si numai un gol primit au cantarit decisiv in alegerea facuta. Costin Curelea a fost si el ales jucatorul lunii de catre acelasi ziar, lider de piata in presa sportiva. Se parea ca totul ne merge perfect insa mai aveam de trecut un hop: deplasarea de la Farul Constanta. Nici ultimul meci al turului, in deplasare la FC Snagov nu insemna un meci prea usor, insa nu se compara cu cel de la Constanta.

Farul este o echipa solida, artagoasa si in acelasi timp creativa, avand in lot jucatori trecuti multe sezoane prin Liga I cum ar fi Cristocea(fost la Steaua), Cristian Schiopu, Ion Barbu, Bogdan Andone (trecut pe la Limassol sau Otelul), chiar si varful Chico. Constantenii dispun si de tineri foarte talentati cum ar fi fundasul dreapta Matel sau stoperul Papp, putenicul fundas central fiind imprumutat de la Vaslui.

2 decembrie 2009

Stadion "Farul", Constanta

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XVI-a

Farul Constanta (locul 4) - Sportul Studentesc (locul 1)

Am accentuat de mai multe ori ca sa le ramana in minte jucatorilor mei ca acest meci urma sa fie mult mai greu decat cel cu Petrolul, chiar daca Farul se afla abia pe locul 4 si a facut egal etapa precedenta cu ultima clasata. Era pacat sa pierdem acest avantaj fata de Petrolul, Botosani si Farul acum, in ultimele doua meciuri ale turului. I-am ales ca titulari pe : Rabo - Semeghin, Rastovac, Lungu, Mustata - Kamga - Ferfelea, Patriche, Vieru - Okereke, Curelea. Era acelasi "11" care batuse Petrolul si speram ca ei sa imi aduca si acum victoria. Le-am spus sa combine mult si cu pase din prima pentru a dizloca solida aparare a gazdelor.

In minutul 5, Mustata i-a pasat lui Kamga, inchizatorul nostru i-a transmis lui Patriche iar acesta a preluat si si-a pregatit sutul de la 28 de metri...Patrascu s-a aruncat sa il blocheze insa mingea plecase deja din bocancul lui Patriche ca din tun si s-a oprit numai in plasa. Portarul Vlas s-a aruncat in zadar, era 0-1 si stadionul amutise. Farul a replicat in minutul 9, insa lovitura de cap a lui Pacuraru dupa un corner al lui Cristocea a trecut pe langa poarta. In minutul 15, Chico a egalat pentru Farul cu un voleu din careul mic dupa o centrare a lui Pacuraru, profitand de marcajul defectuos al lui Rastovac : 1-1! Trei minute mai tarziu acelasi Chico a reluat pe coltul scurt cu capul o centrare din lovitura de la colt a lui Cristocea, insa Rabo a fost la post si a prins. M-am ridicat si am gesticulat nervos spre Rastovac:

-Andrej, ce facem acolo, pe cine marchezi tu??? Ai grija la Chico ti-am zis!!!

In replica, dupa o actiune frumos construita de elevii mei, Curelea a tras de la distanta in plasa laterala din stanga lui Vlas. In minutul 24. Pacuraru l-a driblat pe Semeghin si a centrat pentru Chico, care a reluat imprecis cu capul dintre Lungu si Rastovac. Eram o caruta de nervi si cred ca mai albisem putin... :capu In minutul 27, Schiopu i-a pasat lui Matel, acesta a incercat sa ii retransmita insa Vieru a aparut ca din pamant si a interceptat, i-a pasat lui Curelea, varful a tras doi fundasi in jurul lui si i-a retransmis lui Vieru. Liber in careu, mijlocasul a tras din prima pe coltul scurt, surpinzandu-l pe Vlas: 1-2 si din nou Petru a trebuit sa vina la mine sa isi ia portia de ciufuleala :yahoo: In minutul 35, Patriche a incercat sa repete isprava de la golul sau din minutul 5, insa de data asta Vlas a fost bine plasat si a prins. In minutul 39, E.Nanu a pivotat pe langa Rastovac, a tras puternic insa Rabo s-a intins si a deviat in corner. Eram ingrijorat de jocul slab al capitanului si ma gandeam cum sa fac sa il trezesc.

In pauza, i-am atras atentia lui Rastovac ca se plaseaza gresit in spatele omului pe care il are la marcaj si i-am spus sa joace la interceptie, sa incerce sa respinga mingea pana sa ajunga la atacantii Farului. I-am spus si lui Patriche sa coboare mai mult sa il ajute pe Kamga la inchidere.

In minutul 46, am construit superb pe traseul Patriche - Ferfelea - Okereke - Vieru si Petru i-a pasat decisiv lui Curelea. Costin a patruns frontal, l-a driblat scurt pe Vlas si a inscris calm pentru 1-3!!! :kisses Cei 40 de suporteri ai nostri care facusera deplasarea erau innebuniti de fericire in vreme ce suporterii gazdelor, vreo 3300 erau redusi la tacere. Nu am apucat sa ne bucuram prea mult, pentru ca in minutul 50 Rastovac a intervenit neglijent la Pacuraru in careu si arbitrul Hategan a aratat punctul cu var. Schiopu a tras prost in prima faza, Rabo a respins insa mingea a sarit tot la fundasul gazdelor care a tras puternic la colt si a inscris: 2-3. Rabo tipa de mama focului la coechipierii lui care nu urmarisera mingea iar eu nu stiam daca sa il schimb sau nu pe Rastovac. M-am decis totusi sa il scot si le-am facut semn scurt lui Allotey si Njock sa se pregateasca sa intre. I-am scos pe Rastovac si pe Okereke si i-am strigat lui Patriche sa mearga in centrul apararii. L-am rugat pe Njock sa tina mingea cat se poate de mult in atac. In acest timp, Rastovac a plecat direct spre vestiare bombanind suparat si banderola a fost preluata de Semeghin.

Chico a continuat sa fie cel mai periculos om al gazdelor si in minutul 57 a reluat putin peste poarta cu capul o centrare a lui Matel. Trei minute mai tarziu, la un corner de pe partea dreapta, a venit randul lui Mustata sa il faulteze in careu pe Nanu. M-am asezat deznadajduit pe banca...dupa cateva meciuri perfecte incepusera iar greselile copilaresti in aparare. Schiopu si-a asezat balonul, l-a privit pe Rabo scurt si a tras puternic sus, insa mingea a lovit transversala si a ricosat in teren de unde in cele de urma am reusit sa indepartam pericolul. :kisses In minutul 64 Njock l-a incercat si el pe Vlas de la distanta insa portarul gzadelor a prins cu siguranta.

In minutul 74, inevitabilul s-a produs: Barbu a urcat in careul nostru si a inscris cu capul dupa un corner executat de Cristocea :3-3. Patru minute mai tarziu, Njock l-a deposedat pe Barbu in careul Farului, a tras insa Vlas s-a intins si a respins in corner. In minutul 81, Mustata a executat repede o lovitura libera, fundasii gazdelor l-au scapat din marcaj pe Curelea care a tras plasat in stanga lui Vlas : 3-4 !!! Doamne ce meci!!! :scared Imediat dupa gol, l-am schimbat pe Ferfelea, extenuat, cu Gheorghe.

Nu mai aveam rabdare, ma plimbam pe margine ca leul in cusca uitandu-ma mereu la ceas. In minutul 92, Semegin prindea fluturi, Pacuraru a patruns pe partea lui, a centrat, Chico a reluat cu capul, eu inghetasem, insa lovitura de cap nu a avut tarie si Rabo a prins. In minutul 93, Vieru l-a gasit din nou demarcat pe Curelea, insa Vlad a prins sutul acestuia.

Cand arbitrul Hategan a fluierat sfarsitul partidei, m-am asezat pe banca, neavand nici taria sa ma bucur. Fusese cel mai disputat si frumos meci pe care il traisem ca antrenor pana atunci...Baietii au inceput sa danseze si sa strige "Campionii!!! Campionii!!!". Uitasera ca erau cat pe ce sa dea iarasi cu piciorul muncii lor in cel mai stupid mod cu putiinta. Era insa in firea lucrurilor, singurul care nu trebuia sa uite greselile si ezitarile lor din acest meci eram eu. Pentru jucatori, era deja liber la sarbatoare. Omul meciului a fost ales Curelea.

farul34sportul.th.jpg

Botosaniul a pierdut clar cu 4-1 la Snagov si au ramas la 10 puncte in urma noastra. Farul este la 11 puncte in spate si se pare ca doar Petrolul ne mai poate ameninta pozitia de lider. Insa cu "Gasca nebuna" nu poti sa fii niciodata sigur de ceva...

Clasamentul dupa 16 etape:

clasament16.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce s-a mai linistit euforia generata de succesul cu Farul din deplasare, am inceput sa ne pregatim serios pentru deplasarea de la Snagov, din ultima etapa a turului editiei 2009-2010 a Ligii secunde. Mihai Stoica, antrenorul Snagovului a declarat in presa ca jucatorii sai trebuie cu orice pret sa il opreasca pe Curelea pentru a avea o sansa sa castige meciul cu Sportul. I-am explicat lui Curelea ca Stoica incerca sa puna mai multa presiune pe umerii lui expunandu-l mediatic si ca trebuie sa isi vada de treaba lui, sa joace la fel ca inainte, sa nu simta nici o greutate pe umeri atunci cand joaca doar pentru ca este golgeterul actual al ligii secunde. Mustata era si el suparat, dar supararea lui era generata de clasamentul primei ligi, unde Steaua ocupa doar locul 9 dupa 15 etape. L-am incurajat spunandu-i ca Steaua isi va reveni si ca acum el este la Sportul si trebuie sa se gandeasca doar la meciurile "studentilor".

Adversara noastra din acest ultim meci, FC Snagov, este o echipa de mijlocul clasamentului, insa nu trebuie subestimata. Are imprumutati de la echipele de Liga 1 cativa jucatori valorosi cum ar fi Diogo (Bistrita), Simion (Steaua) sau Catarama (Astra).

5 decembrie 2009

Stadion "Vointa", Ghermanesti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XVII-a

FC Snagov (locul 7) - Sportul Studentesc (locul 1)

I-am rugat pe elevii mei sa trateze extrem de serios si aceasta ultima partida, pentru ca orice punct obtinut acum urma sa ne usureze misiunea pentru returul de campionat. Era pacat sa nu mentinem distanta fata de rivale. Primul "11" ales de mine pentru a incepe acest meci : Samoila - Semeghin, Rastovac, Lungu, Ciupe - Kamga - Allotey, Patriche, Vieru - Okereke, Curelea.

Pe un teren acoperit cu un strat subtire de zapada, am deschis repede scorul in minutul 4 prin Tomozei, care presat de Okereke a reluat cu capul in proprie poarta o centrare din corner a lui Ciupe, dupa ce Diogo a sarit pe sub minge: 0-1. Peste doua minute, Ciupe a repetat centrarea insa de data asta Lungu a reluat peste poarta. In minutul 10, Ene a sutat in diagonala din careul nostru, insa pe langa poarta lui Samoila. In minutul 15, Patriche a sutat aproape fara elan, portarul Curileac surprins nu a schitat nici un gest insa mingea a izbit transversala apoi Tomozei a degajat. In minutul 33, Simion a reluat cu capul de langa un Semeghin neputincios centrarea lui Petrescu insa balonul a nimerit transversala. Patru minute mai tarziu, Patriche si-a incercat iarasi sutul de la distanta insa a trimis mult peste poarta.

In minutul 40, Ciupe a mai executat un corner de pe stangam portarul Curileac a iesit aiurea, Ene l-a blocat pe Okereke insa Diogo vrand sa degajeze, l-a nimerit direct in spate pe Ene si mingea a ricosat in poarta pentru 0-2. :thankyou: In minutul 43, Vieru a pasat bine filtrant pentru Okereke, nigerianul a preluat, s-a descotorosit usor de Popa, a intrat in careu insa Curileac a reusit sa respinga sutul. Cu un minut inainte de pauza, Semeghin a intrat excelent prin alunecare si i-a suflat lui Petrescu mingea de la picior intr-o situatie dificila pentru echipa mea. Dumitru a recuperat, a centrat si acelasi Semeghin, presat de Catarama, a lovit mingea gresit si aceasta a intrat in proprie poarta : 1-2. :capu

In pauza le-am explicat calm ca doar noi insine ne putem invinge in acest meci si ca trebuie sa fim mai calmi si simpli in interventii, terenul acoperit de zapada si cu destule denivelari putand duce foarte usor la greseli de genul celei facute de Semeghin. Le-am cerut sa se mai concentreze inca 45 de minute si apoi pot sa se gandeasca la vacanta. :bere

Am intrat parca si mai decisi pe teren si in minutul 48 Allotey l-a incercat pe Curileac cu un sut inselator insa portarul Snagovului a fost la post. Gazdele au inceput insa sa joace si ei din ce in ce mai bine si cu ambitie, instalandu-se in jumatatea noastra de teren. Bineinteles ca a urmat sa facem obisnuita greseala prosteasca... :fight: In minutul 62, Lungu a intervenit neglijent la Petrescu in careu si arbitrul Babadac :crazy: a acordat 11 metri pentru gazde. Lungu s-a dus repede sa protesteze insa a renuntat aducandu-si aminte ca mai avea un "galben" luat in prima repriza. Simion a tras plasat si a egalat : 2-2. Mi-am pus mainile pe cap, consternat. Inca un meci in care nu reusim sa gestionam un avantaj de doua goluri...Zece minute mai tarziu, la un corner batut de Catarama, apararea mea era cufundata in vise profunde si Simion a preluat si a tras la coltul scurt pe sub Samoila inscriind pentru 3-2!!! IN-CRE-DI-BIL...Nu cred ca am mai fost vreodata atat de nervos. Am tipat la jucatori sa iasa la joc si sa atace cu toate liniile.

Am pus mingea la centru, cateva pase la mijloc si o verticalizare a lui Vieru ne-a adus imediat in careul advers, Okereke a fost faultat de Popa in careu dar nu!!!...arbitrul no-name al acestui meci, care daduse foarte usor si penalty pentru gazde la interventia lui Lungu, a pus mingea fix pe linia careului de 16 metri si a indicat doar lovitura libera pentru noi. Am urlat disperat spre arbitru :

- Bah, esti nebun? A fost penalty clar, domnu' arbitru!!!

Fluierasul nu m-a bagat in seama si i-a facut semn lui Ciupe sa execute lovitura libera. Fundasul dreapta a pus mingea jos, a asteptat fluierul arbitrului si apoi a tras senzational cu dreptul in vinclul portii lui Curileac :worship : 3-3 in minutul 73, acelasi in care marcasera si gazdele. Am rasuflat usurat si i-am indemnat sa joace calm finalul de meci. In minutul 77, Lungu a reluat iarasi peste poarta din unghi dupa cornerul executat de Ciupe. In minutul 80, Curelea i-a pasat cu capul lui Okereke in careu, acesta a tras din prima cu stangul insa balonul a lovit iarasi transversala! :capu Avea sa fie ultima ocazie a unui nou meci nebun, lucru cu care se pare ca trebuie sa ma obisnuiesc.

I-am felicitat la final pe baieti, le-am multumit pentru devotamentul si daruirea aratate in acest tur de campionat cu rezultate foarte bune si le-am spus ca astept aceleasi rezultate si in retur ;). Omul meciului pentru noi a fost evident Ciupe.

snagovsportul33.th.jpg

Petrolul si Botosaniul nu au ratat sansa de a reduce din diferenta mare de puncte pe care o aveam avans inaintea acestei etape, au invins pe Dinamo II respectiv CSM Rm. Sarat si acum returul se anunta a fi unul foarte complicat. Promovarea nu e nici pe departe o chestiune sigura...In situatia data, imi puneam mari sperante in experienta lui Balan si a lui Varga pentru a aduce constanta si ordinea in jocul nostru.

Clasamentul dupa 17 etape (finalul turului) :

clasament17.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

I'm watching this :popcorn:

2 autogoluri care te-au ajutat, esti norocos :)

Curelea anonim.

hai lasa, 8 puncte avans e o distanta decenta. si n-as zice ca Botosani termina in primele 3...

Da, am avut noroc, pentru ca am jucat foarte dezordonat in meciul asta. Iar declaratiile in presa ale antrenorului Snagovului si-au atins scopul. Curelea nici nu cred ca a tras la poarta, dar am decis sa il tin tot meciul in teren pentru ca Vilcov nu e nici macar la jumatatea valorii lui, iar Njock e "unhappy" si a avut un sezon per total dezamagitor.

Sper sa fie bine, sa nu se razbune in retur norocul pe care l-am avut in turul de campionat.

Fata de cum ai inceput, poti spune ca 8 puncte e o distanta imensa pentru liga a doua. Varga si Balan te vor ajuta sa mentii aceste puncte si sa promovezi fara probleme. Liga I va fi marea provocare pentru tine acum.

Da, e o distanta confortabila in aparenta dar cine stie ce surprize imi pregatesc proprii jucatori. Ii astept pe Varga si Balan cu nerabdare, asta in cazul in care nu ii vinde Siman intre timp <_<

Link to comment
Share on other sites

Le-am pregatit o surpriza jucatorilor prin care sa le urez "Sarbatori Fericite". :D Un amical in Banie, pe 18 decembrie cu Universitatea. :thumbup: Dupa acest ultim meci din 2009, le-am spus ca sunt liberi o luna. Bucuria la auzul vestii a trecut in momentul in care le-am dat fiecaruia cate o foaie continand exercitiile pe care trebuie sa le faca pentru a se mentine in forma si greutatea maxima pe care ar trebui sa o aiba la reintoarcerea la lot. Cine va depasi acea greutate maxima, va plati o amenda usturatoare.

Njock mi-a spus ca este in discutii cu un club din liga a doua ceha, Hradec Kralove. I-am spus ca ii dau drumul doar pe cel putin 60.000 de euro si ca e liber sa negocieze cu cehii. Daca nu va reusi sa se transfere pana la reunirea lotului, va face pregatirea alaturi de echipa si nu va mai pleca.

In data de 18 decembrie, 2108 spectatori au infruntat frigul de afara si au venit pe "Ion Oblemenco" sa vada la lucru favoritii lor impotriva liderului Grupei I a Ligii 2. Universitatea a trimis in teren titularii si eu am facut acelasi lucru. Am reusit sa deshidem scorul prin Allotey in minutul 3 cu un sut plasat. Okereke a dublat avantajul nostru in minutul 7 la o greseala a lui Silviu Lung Jr. si conduceam cu 2-0 pe terenul locului 8 din Liga 1 !!! Craiova a revenit insa treptat treptat in joc, a presat si a redus din diferenta prin Baird in minutul 36 cu un trasor de la marginea careului. In stilul caracteristic noua, am fost egalati doua minute mai tarziu, cand acelasi Baird a trimis o lovitura puternica de cap din careu si Rabo n-a mai putut interveni. Scorul a ramas 2-2 pana la final, in ciuda eforturilor ambelor echipe de a transa disputa in a doua repriza si m-am declarat multumit de rezultat.

In timp ce noi jucam cu Craiova, am auzit de la antrenorul oltenilor, Eugen Neagoe, ca rivala noastra Farul este foarte aproape sa il transfere pe Dina in schimbul a 160.000 de euro. Noi nici nu visam sa dam atatia bani pe un jucator. Dar poate lucrurile se vor schimba dupa promovarea in prima liga. Poate...

La intoarcerea in Bucuresti, le-am urat jucatorilor "Sarbatori fericite!" si le-am spus ca ii astept odihniti si in forma la reunirea lotului din 20 ianuarie 2010. Am aflat de la Iulia ca Gloria Bistrita a depus o oferta oficiala pentru Rastovac: 325.000 de euro. :scared Mi se parea ciudat, am luat faxul si dupa ce l-am citit m-a bufnit rasul: 65.000 de euro voiau sa ii plateasca acum si restul de 275.000 esalonat in 5 ani :wtf: Siman mi-a spus sa iau totusi legatura cu ei si daca chiar in vor pe Andrej, sa plateasca toti banii intr-o singura transa. Antrenorul cu portarii, Ciucur si bunul meu prieten si antrenor al Academiei U19, Gorga, au semnat noi contracte cu Sportul. In schimb, negocierile cu Ciupe pentru prelungirea contractului nu au dat inca roade, fundasul cerand un salariu mai mare, pe care eu nu i-l pot oferi.

In seara zilei de 27 decembrie 2009, am primit pe fax oferta finala a Gloriei Bistrita pentru Rastovac: 400.000 de euro bani in mana!!! :wacko: Siman era nebun de fericire, Rastovac venise liber de contract, avea 28 de ani si era un adevarat tun sa iei aproape jumatate de milion de euro in aceste conditii. Eu insa ezitam...era totusi vorba de capitanul echipei. Eram intr-o mare dilema...sa il vand sau nu??? :hmm

Ezitarile mi s-au incheiat dupa anul nou, pe 3 ianuarie 2010 cand Siman m-a poftit in biroul lui, am baut un pahar de sampanie ;) si mi-a spus ca au mai sosit doua oferte pentru Rastovac : una de la FC Vaslui, 475.000 de euro platibili imediat si una de la Arges, de 525.000 de euro platibili la fel ca si in cazul Vasluiului, imediat. : :bere Nu puteam sa spun nu unor asemenea sume. Era cel mai bine si pentru club si pentru jucator. In dimineata zilei de 4 ianuarie am acceptat oficial ambele oferte, urmand ca jucatorul sa aleaga unde se va transfera. Oferta Bistritei am refuzat-o : era mai mica si in plus, nu uitasem elliminarea din Cupa...

Link to comment
Share on other sites

Njock a primit si el mai multe oferte, dintre care am acceptat-o pe cea a cehilor de la Vitkovice, 70.000 de euro. Deja am inceput sa prospectez piata in cautarea unui fundas central si a unui atacant care sa completeze lotul actual. Rastovac a ales sa mearga in Liga 1, la FC Vaslui si nu pot spune decat ca si eu as fi ales la fel, chiar daca clubul ar fi castigat mai multi bani daca el ar fi plecat la Arges. I-am urat succes si i-am multumit pentru tot ce a facut aici la Sportul, iar Andrej mi-a multumit la randul lui pentru incredere si faptul ca nu i-am blocat ascensiunea la o echipa de talia Vasluiului :thumbup:

Am decis sa il numesc pe Kamga capitan al echipei in locul lui Rastovac. Inchizatorul camerunez se integrase excelent in echipa, era titular, un jucator bun, constant si foarte bine vazut si respectat in vestiar. Cu 5 zile inainte de reunirea lotului, pe 15 ianuarie, Njock a semnat cu Vitkovice in schimbul sumei de 70.000 de euro. In aceeasi zi, am efectuat primele si cele mai importante "transferuri" din pauza competitionala : Varga si Balan au revenit dupa imprumutul la campioana Urziceni. :yahoo: Am discutat cu ei si mi-au promis ca vor da totul pentru Sportul, chiar daca au jucat in Champions League si mi s-au parut doi baieti foarte de treaba si ascultatori, adevarati profesionisti. Le-am spus ca ma voi baza pe ei sa aduca plusul necesar pentru a avea cat mai putine emotii in retur si le-am promis la randul meu ca sederea lor in Liga 2 va fi doar pana la vara, cand vor juca din nou in Liga 1, de data asta la Sportul :P.

Pe data de 21 ianuarie, abia ajunsesem la club si imi beam linistit cafeaua ca de fiecare data inainte de primul antrenament, cand relaxarea mi-a fost intrerupta de sunetul enervant al telefonului mobil:

- Alo, am raspuns cu o voce deloc prietenoasa.

- Domnule Codreanu, de la "Total Sport" va deranjez...se auzi de la celalalt capat al firului.

- Nu ma deranjati, spuneti! (pe naiba nu ma deranjau, abia imi stapanisem o injuratura!)

- Stim din surse sigure ca Poli Iasi si Gaz Metan vor face oferte pentru Costin Curelea...

Mi-am intrerupt agresiv interlocutorul:

- Costin nu pleaca nicaieri, Iasiul si Gaz Metan sa isi ia gandul de la el!!! Nu este transferabil!

- Dar ar putea ajunge in Liga 1, nu credeti ca jucatorul va suferi pentru ca nu il lasati...

- Curelea va ajunge in Liga 1 dar numai impreuna cu Sportul. In plus, am vorbit cu el si mi-a spus ca s-a obisnuit sa suporte presiunea mediatica si sa nu mai fie deloc afectat de zvonurile din ziare. Mai aveti ceva sa ma intrebati?

- Pai...

- Multumesc, o zi buna!

Am inchis si m-a bufnit rasul gandindu-ma la expresia probabil nedumerita a jurnalistului caruia ii inchisesem telefonul in nas. Adevarul era ca nu mai eram dispus sa ma despart de inca un om de baza, atata timp cat transferurile lui Rastovac si Njock dusesera finantele clubului pe plus.

Link to comment
Share on other sites

Venirea lui Varga si a lui Balan m-au indemnat sa schimb sistemul 4-1-3-2 pe care l-am adoptat in turul campionatului mai mult fortat de lot, insa care a functionat aproape perfect, cu un mai elastic 4-4-2 si sa valorific si benzile, pe care nu pusesem deloc accent in prima parte a sezonului.

Totusi, trebuia sa aduc pe cineva in locul lui Rastovac si imediat am pus mana pe telefon si l-am sunat pe Nikola Jozic, care tocmai se refacuse dupa accidentarea de la antrenamentele Sportului. Ne-am inteles in 10 minute, sarbo-germanul fiind recunoscator pentru ajutorul dat in refacerea lui si acceptand un salariu de doar 22.000 de euro pe an. Stiind insa ca in ciuda masivitatii sale Jozic e destul de fragil, am vorbit cu Vasluiul si in contul trecerii lui Rastovac la clubul patronat de Porumboiu, togolezul cu pasaport francez Serge Akakpo a fost imprumutat pana la sfarsitul sezonului gratis si cu intreg salariul suportat de Vaslui ;). Cum patronul mi-a dat mana libera sa folosesc pentru transferuri aproximativ 130.000 de euro din banii veniti pe Njock si Rastovac, am trecut la cumparaturi si am plecat la Timisoara dupa un mijlocas de banda stanga dar care poate juca la fel de bine si pe dreapta, recomandat de scout-ul meu Roby. Tinta mea era tanarul de 23 de ani Marian Chitu, un winger clasic, tehnic si de viteza, mic de inaltime dar foarte determinat si tupeist in joc. Dupa cateva ore de negocieri am batut palma cu Poli Timisoara pentru 70.000 de euro, Chitu acceptand si el salariul de 28.500 de euro si un contract pe 3 ani.

Iata noul meu jucator :

chitu.th.jpg

Acum aveam si o varianta de rezerva pentru postul de mijlocas lateral, in caz ca Balan sau Varga ar fi fost indisponibili. Siman, insa avea alte planuri...Pe 10 februarie, dupa antrenament, dau de patron in biroul meu :

-Seara buna, Vali! ma intampina el cu un zambet larg, care insa - nu stiu de ce - nu ma linistea deloc.

-Buna seara, domnu' Siman, am raspuns eu schitand un zambet fortat.

-Super bine te descurci cu bugetul...si afacerea cu Vasluiul a fost excelenta....

Am banuit dupa pauza pe care a facut-o ca urmeaza si un "dar...". Nu ma inselasem :

- ...dar mai trebuie taiat din fondul de salarii pentru ca se distruge tot bugetul. In special Varga, are un salariu peste ce ne putem noi permite.

- Este si un jucator peste valoarea Ligii 2, am spus eu nestiind unde bate.

Siman s-a indreptat spre masa, a luat o hartie si mi-a intins-o. Hartia era un fax de oferta pentru Dacian Varga de la CFR Cluj iar suma era ametitoare: 1,4 milioane de euro :scared !!! Am ridicat ochii din hartie. Lui Siman ii straluceau ochii si fata ii era numai zambet:

- Le-am dat deja acceptul, te rog sa ii comunici lui Dacian sa se pregateasca, maine plecam la Cluj pentru semnarea contractului.

Ramasesem tintuit, cu hartia in mana . Imi facusem totusi sperante sa il pastrez pe Varga, macar pana obtinem promovarea in Liga 1. Facusem chiar si planuri tactice bazandu-ma pe el pe banda dreapta. :capu

- Am inteles, am baguit...

Vazand sovaiala mea, Siman a venit si m-a batut pe umar :

- O sa iti las 400.000 de euro pentru transferuri, nu te ingrijora.

Apoi a iesit, lasandu-ma singur, sa ma impac cu ideea...Peste trei zile, pe 13 februarie, Varga semna un contract pe doi ani cu 115.000 de euro pe an cu CFR Cluj.

"Parteneriatul" meu cu FC Vaslui in privinta transferurilor a continuat si am reusit sa il conving pe Cristian Haisan, portarul Vasluiului, sa semneze un contract pe trei ani cu Sportul, din vara. Cristi a fost un baiat foarte intelegator si a acceptat sa ii dam doar 47000 de euro pe an, fata de 59000 cat avea la Vaslui. :thumbup: Am stabilit si un amical cu CFR Cluj pe 13 martie, in contul trecerii lui Varga la echipa din Gruia.

Link to comment
Share on other sites

Pana la inchiderea perioadei de transferuri, am reusit sa mai aduc doi jucatori la echipa :

Iulian Crivac - fundas / mijlocas stanga - a venit gratis, fiind liber de contract dupa ce Argesul nu i-a mai prelungit contractul in vara. Experimentat si agresiv, va fi cu siguranta util pentru acest retur si poate si in primul sezon de Liga 1, daca vom promova.

crivac.th.jpg

Andrei Baia - atacant - l-am cumparat de la FC Caracal cu 12.000 de euro. Este un varf puternic, tehnic, cu dribling bun, foarte muncitor si excelent jucator de echipa. Aveam nevoie de un astfel de varf dupa plecarea lui Njock si cred ca Andrei va face treaba buna.

baia.th.jpg

Ceilalti doi jucatori adusi in aceasta pauza intre tur si retur:

Serge Akakpo:

akakpo.th.jpg

Nikola Jozic:

jozic.th.jpg

Am primit o oferta pentru a antrena echipa croata NK Zadar, locul 14 in prima liga croata. Am refuzat din nou, insa atentia unei echipe de prima liga, fie si ea una care se bate la retrogradare in Croatia ma onora. :D

Link to comment
Share on other sites

Primul meci din returul campionatului urma sa fie cel cu Sageata Stejaru, acasa. In tur, castigasem in deplasare cu 1-0, gol Okereke in a doua repriza, insa nu fusese deloc simplu. Nu ma asteptam nici acum sa fie usor, dupa o pauza de iarna in care am schimbat si sistemul de joc, cei de la Sageata fiind pe locul 4 la finalul primei parti a campionatului. Ca noutati, ii transferasera pe George Ciobanu de la Mehedinti si pe sarbul pe care l-am avut si eu in probe, Filip Stojanovic. La capitolul plecari, Bertea, Pana si Mavriche parasisera echipa din Stejaru, niciunul dintre ei important pentru oaspetii nostri.

06 martie 2010

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XVIII -a

Sportul Studentesc (locul 1) - Sageata Stejaru (locul 4)

Inainte de inceperea partidei, le-am spus jucatorilor mei ca fiecare dintre aceste meciuri din retur este ca o finala, trebuie sa jucam la maximum de capacitate in fiecare partida pentru a ne indeplini obiectivul de a ajunge in Liga 1. Depindem doar de noi si asta trebuie sa ne dea incredere. I-am trimis in teren pe : Viciu - Akakpo, Patriche, Jozic, Semeghin - Kamga(cpt.) - Chitu, Vieru, T. Balan - Okereke, Curelea. Rabo si Precup sunt accidentati. Tanarul international U19 Viciu m-a impresionat la pregatiri si am decis sa il vad si intr-un meci oficial.

Meciul a inceput tare si Vieru s-a accidentat usor la un duel pentru minge cu un adversar in minutul 3. Mi-a facut semn ca poate continua. In minutul 9, a venit si prima noastra ocazie, Okereke tragand cu efect din marginea careului peste poarta dupa o pasa a lui Vieru. Un minut mai tarziu, pasele au mers snur pe traseul Chitu - Vieru - Kamga si noul capitan l-a lansat foarte bine pe Okereke...varful meu a preluat si a inscris la coltul lung insa era clar in offside si arbitrul a anulat golul la semnalizarea tusierului. Oaspetii au replicat prin Arhin Duah care a preluat, a pivotat pe langa Jozic si a tras din unghi insa Viciu a boxat excelent pana la Semeghin care a degajat. In minutul 20, Balan a combinat cu Vieru, si-a facut loc in dribling pana intr-un loc de unde putea suta insa portarul oaspetilor a fost la post si a prins. In minutul 39, Chitu a facut o cursa pe stanga, a centrat bine, insa Okereke a trimis cu capul pe langa poarta. Incepeam sa contam si in jocul pe benzi :D. In minutul 43, oaspetii au iesit pe un contraatac extrem de taios prin Jianu, acesta a centrat lung pana la Duah, Viciu nu a iesit si varful de la Sageata a marcat simplu cu capul: 0-1!!! In prelungirile primei reprize, Jozic a reluat pe langa poarta o centrare din corner a lui Semeghin.

In pauza, le-am spus sa se concentreze si sa se implice mai mult in joc, pentru ca in prima repriza am jucat foarte destins, de parca am fi condus cu 3-0. In plus, sa fie mult mai atenti la varful Duah, jucator cu 3 selectii si un gol la nationala Ghanei. L-am schimbat pe Vieru cu Ferfelea, desi Petru insistase ca accidentarea nu este serioasa. Nu voiam insa sa risc sa fie ceva grav si el sa forteze.

In minutul 52 s-a vazut si Curelea in joc, insa sutul sau puternic a trecut mult pe langa poarta adversa. Duah a ramas in continuare un pericol, reluand cu capul o centrare de pe stanga, insa imprecis. Salvarea a venit de la cel mai experimentat si valoros jucator al Sportului : in minutul 59, Tibi Balan a primit de la Akakpo in marginea careului, lateral dreapta si a plasat mingea perfect cu latul la coltul lung pentru 1-1! :worship Un minut mai tarziu, acelasi Balan a centrat perfect pentru Okereke, insa portarul oaspetilor a prins lovitura de cap a acestuia. Am decis sa il inlocuiesc pe Okereke cu un varf mai inalt, care ar putea fructifica mai bine centrarile oamenilor mei de banda. A intrat Vilcov.

In minutul 83, Ochia a intrat extrem de dur, cu ambele picioare inainte, la Jozic, insa arbitrul i-a dat doar galben jucatorului celor de la Sageata :cearta Dupa lovitura libera rezultata, Curelea a combinat cu Ferfelea, a tras apoi cu efect de la marginea careului insa nu a nimerit cadrul portii.

Arbitrul de rezerva indicase doua minute de prelungiri. Eu inca speram...Mingea ajunsese pe dreapta, la Balan. Tibi i-a pasat lui Valcov, atacantul a protejat perfect si i-a pasat lui Ferfelea care a tras din prima, fulgerator. Mingea a izbit puternic bara transversala si a ricosat in teren...Curelea era acolo! O foarfeca laterala perfect executata si stadionul a izbucnit : 2-1 in minutul 91 !!! Costin a ramas intins pe jos, sub gramada bucuriei colegilor sai de echipa. :yahoo: "Ce inseamna un atacant de mare valoare..." am gandit eu. Curelea facuse figuratie 90 de minute insa stiam ca daca ii dai ocazia, nu iarta. Si asa a si fost. Oaspetii au facut 2 schimbari ofensive insa nu mai era timp pentru nimic...

Ar fi fost nedrept sa nu castigam, insa cu totii stim ca fotbalul nu e mereu just. Omul meciului a fost Tibi Balan...slava Domnului ca nu a plecat si el la o alta echipa. :kisses

sportulstej21.th.jpg

Petrolul si Botosaniul au castigat si ele tot cu 2-1 :) meciurile cu Branestiul, respectiv Dunarea.

Clasamentul dupa 18 etape :

clasament18.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy