Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Banuiesc ca vorbele lui Claudio te-au facut sa revii :thumbup:

Intr-adevar, si ceea ce a spus el dar si faptul ca urmaream meciurile de la CM 2010 si ma plictiseam :D . Adevarul e ca imi doream sa mai joc FM 2010 dupa o perioada lunga de pauza si am zis sa continui si story-ul cu Sportul.

Vali, lasa vraja si ia-l pe Siman cu tine in Europa....

....League :D

He he, el vrea milioanele de euroi din Champions League dar cred ca s-ar multumi si cu un loc in Europa League. Numai ca ma indoiesc sincer ca il vom obtine. Sportul e o echipa foarte inconstanta si imprevizibila. Vom vedea ce va fi, luam fiecare meci pe rand si vedem pe ce loc iesim.

Link to comment
Share on other sites

Ne-am calificat prin urmare in "Optimile" Cupei, performanta pentru care, dupa spusele Iuliei, am incasat uriasa suma de 6500 de euroi :thankyou: Urma meciul cu Petrolul Ploiesti din campionat, vechea noastra rivala la promovare, pe care voiam neaparat sa il castigam si stiam ca ne erau la indemana cele trei puncte daca reuseam sa ne facem jocul si sa fim si noi constanti toate cele 90 de minute ale unei partide...

Pana atunci, am aflat ca urma sa jucam in optimile Cupei Romaniei cu FC Brasov, in "Regie", ceea ce nu era deloc rau. Puteam sa spunem ca disputarea sferturilor de finala era un obiectiv realizabil. Oricum, jucam mai departe in Cupa fara presiune intrucat obiectivul trasat de Siman il atinsesem deja dupa meciul cu Ceahlaul.

Revenind la partida cu ploiestenii, am decis in urma unor discutii cu secunzii Gabi Vochin si Vasile Buzea sa jucam cu linia defensiva ceva mai avansata decat de obicei pentru a comprima spatiile si a pune presiune mai mare pe adversari. Am ales sa mizam pe un tempo alert si un joc ofensiv, intrucat jucam in fata propriilor suporteri.

Adversarii nostri nu treceau deloc prin momente bune la ora partidei. Lotul era mai degraba slabit, fusesera facute transferuri care mie personal mi s-au parut de umplutura, neinspirate gen Bolohan, Lasc sau Vasiliu. In cinci meciuri in Liga I pana acum obtinusera doar 2 puncte si erau mandrii posesori ai "lanternei rosii". Eram decisi sa profitam si sa mai adunam trei puncte in clasament.

25 septembrie 2010

Liga 1, Etapa 6

Stadion "Regie", Bucuresti

Sportul Studentesc (locul 7) - Petrolul Ploiesti (locul 18)

I-am incurajat pe jucatorii mei spunandu-le ca suntem mai buni decat Petrolul si am aratat asta sezonul trecut si ca ploiestenii nu ne pot sta in cale daca reusim sa ne mentinem evolutia constanta pe parcursul intregii partide. I-am ales ca titulari pe : Haisan - Alexa, Barbu, Patriche, Izvoranu - Kamga - Chitu, Vieru, Balan (cpt.) - Curelea, Kalu. Ploiestenii antrenati de Vivi Rachita au inceput in formula : A. Vlad - Bhairi, Somodean, D. Chirita, Gongolea - Japalau, Cl. Dumitrescu, Stana, Cr. Vlad - I. Vasiliu, C. Stoica.

N-am intrat bine in meci si minutul 3 Haisan a fost nevoit sa il iasa si sa il blocheze pe Vasiliu la 10 metri de poarta, dupa ce acesta ramasese liber in careu in urma unei pase a lui Dumitrescu dupa o respingere a lui Barbu. Noi am replicat insa relativ repede, in minutul 9 Balan a executat un corner dupa o schema lucrata indelung la antrenament, pasa la Patriche, demarcat in dreapta careului advers, acesta a fentat ca suteaza si a trimis cu latul mai departe spre Vieru, venit din urma. Sutul mijlocasului a izbit puternic transversala si fundasii ploiesteni au indepartat apoi pericolul. Patru minute mai tarziu, Kalu a reluat cu capul dupa un corner "marca Balan" insa putin peste poarta adversa. Dupa un sfert de ora de joc defensiva Petrolului a cedat in urma unei actiuni colective splendide a echipei mele : pasa Vieru frontal spre Kalu, varful a preluat si l-a lansat printre fundasii adversi pe Balan, venit in viteza, Tibi a preluat, a patruns si cand toata lumea se astepta la un sut direct pe poarta, i-a pasat in careul de 6 metri lui Curelea care a reluat nestingherit in plasa : 1-0!!! :yahoo:

A urmat bineinteles o cadere in jocul nostru si la zece minute de la deschiderea scorului, pe contraatac Vasiliu l-a gasit excelent pe Cristi Vlad singur in careu si veteranul Petrolului nu a iertat : 1-1. Mie mi s-a parut offside. Arbitrului de tusa nu. S-a facut imediat 1-2 in minutul 28, Chirita reluand spectaculos cu capul in plasa dupa un corner la care defensiva mea visa la Europa League. Am iesit la marginea terenului si am tipat la elevii mei sa se trezeasca, pentru ca riscam sa ne facem de ras :cearta ... Dupa ceva mai mult de jumatate de ora de joc, Kalu a reluat peste poarta din pozitie buna centrarea lui Balan. Speram sa fie semnalul revenirii. Pe naiba...un minut mai tarziu Vasiliu a reluat cu capul exact ca si Chirita dupa un corner insa din fericire nu a nimerit cadrul portii. In minutul 38, Curelea a driblat 4 adversari insa sutul sau de la marginea careului a trecut peste poarta. Doua minute dupa acea patrundere, Costin a primit de la Vieru, l-a intins pe jos pe Chirita si a tras in diagonala dar din nou imprecis. Salvarea a venit - oare a cata oara??? - de la capitanul Tibi Balan, care a preluat o minge lateral dreapta la marginea careului ploiestenilor, a driblat 2 adversari, s-a strecurat printre Chirita si Dumitrescu, a scapat singur cu Vlad si a sutat pe jos pe langa acesta : 2-2!!! Balan a evitat imbratisarile coechipierilor, a luat mingea in brate si a alergat cu ea spre centru, grabindu-se sa reia jocul. Ce inseamna mentalitatea de jucator ce a evoluat in Champions League...

In pauza am explicat inca o data sarcinile de joc fiecarui jucator si am cerut mai multa atentie in defensiva si cat mai putine faulturi si cornere cedate. Am repetat ca putem castiga usor acest meci daca ne concentram mai mult si nu mai facem cadouri.

Imediat dupa reluare, dupa o pasa filtranta a lui Vieru, Curelea l-a intors si el pe Chirita si a zguduit transversala cu o torpila de la marginea careului. Ploiestenii au replicat in minutul 50 prin Bozga a carui lovitura de cap din plonjon a ratat de putin spatiul portii noastre. Si in purul nostru stil de a ne da cu stangul in dreptul, a gresit si cel mai sigur om de pana acum al nostru : portarul Haisan. In minutul 62 a iesit aiurea la 11 metri de poarta pe un atac al oaspetilor si Vasiliu l-a lobat din afara careului : 2-3!!! :fight: Mi-au trecut atunci prin cap primele ganduri legate de demisie. Am incercat sa le alung si l-a introdus pe Okereke in locul lui Chitu, trecand la 4-3-3. Somodean a reluat si el peste poarta dupa o lovitura libera executata de Cristi Vlad. M-am asezat pe banca de rezerve. "Apararea ne-a mancat tot meciul azi" i-am zis lui Vochin. Gabi m-a aprobat rozandu-si unghiile de nervi. Parca auzind reprosul meu, Barbu l-a blocat senzational in careul mic pe Japalau in minutul 72. Cu un sfert de ora inainte de finalul partidei, Vieru l-a gasit foarte bine pe Kalu in careu dar sutul in forta al nigerianului a fost boxat de Vlad.

Presiunea exercitata asupra ploiestenilor a dat roade in sfarsit in minutul 83, cand Vieru a centrat, Balan l-a pacalit pe Gongolea, a patruns in careu in zona centrala si dupa ce a fost blocat in prima faza de fundasii centrali ai Petrolului, a reusit din a doua incercare sa suteze cu stangul pe jos fara sperante pentru Vlad : 3-3!!! Am schitat un zambet...daca l-am fi avut si pe Varga...

Minutul 86. Petru Vieru, briliantul Regiei, mai inventeaza o pasa filtranta de manual din intoarcere. Curelea scapa singur, trage pe jos insa Vlad are un reflex de zile mari si evita golul. Costin ramane cu mainile pe cap, nevenindu-i sa creada cum a reusit sa rateze. Insa meciul nu se terminase. Tot in stilul nostru caracteristic, la o faza ce nu anunta nimic, Kalu preia la 25 de metri o pasa a lui Vieru, se intoarce si trage aproape fara elan, ca din tun. Mingea s-a dus fix in vinclul portii ploiestenilor, facand inutil plonjonul disperat al lui Vlad. Cred ca e inutil sa redau bucuria tribunelor. Auzeam ca prin ceata racnetele de bucurie ale galeriei si jucatorilor mei. Era 4-3 in minutul 88.

In prelungiri, Somodean l-a blocat in ultimul moment pe Curelea, scapat cateva fractiuni de secunda singur cu portarul dupa o faza rapida pe traseul Vieru - Kalu - Curelea. Ultima zvacnire de orgoliu a Petrolului a venit sub forma unei torpile a lui Stana de la peste 25 de metri, insa Haisan a fost la post.

I-am felicitat pe jucatori pentru puterea de lupta insa i-am si certat pentru ca si-au facut absolut singuri meciul greu. Siman era extrem de fericit, a venit la cabine si a promis ca daca prindem Europa din primul sezon ne va rasplati pe masura. L-as fi crezut poate daca nu il cunosteam ;). Tibi Balan a fost ales omul meciului, pe buna dreptate, insa eu ma intrebam cat oare il mai pot tine pe acest mijlocas de creatie senzational pe nume Petru Vieru la o echipa mica cum e Sportul...

FT 4-3 (Curelea '15, T. Balan '43, '82, Kalu '89 / Cr. Vlad '25, D. Chirita '29, I. Vasiliu '62)

sppetr43.th.jpg

Clasamentul Ligii I dupa 6 etape :

clasament6l1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy