Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

2 iunie 2009, Bucuresti

Meciul era pe sfarsite. Era inca 0-0. M-am uitat la ceas, rugandu - ma sa treaca timpul mai repede. Preferam penalty-urile...

Pustanii Stelei, condusi din teren de capriciosul dar si talentatul Florentin Matei atacau in valuri. Se vedea oboseala elevilor mei, insa si micii stelisti isi pierdusera luciditatea. Mingile lor inaltate spre careu erau doar simplu antrenament pentru stoperii mei Stefan (1,94m ) si Precup (1,92 m) , care formasera un zid de netrecut pentru adversari pe tot parcursul turneului.

Respingem inca o minge. Vieru, playmakerul echipei mele, o prelua elegant si se intoarse spre jumatatea adversa.

- Petru, calm!!! i-am strugat disperat. Deschide jocul pe aripi!

Pustanul insa plecase intr-un sprint de neoprit spre poarta. Ragusisem. Nu mai eram in stare sa spun nimic, doar priveam cu bratele incrucisate cursa lui, oprita brusc de un fault al fundasului stanga stelist, Tosca. Arbitrul fluiera scurt. Lovitura libera de la 25 de metri. Acelasi Vieru isi aseza mingea. Era minutul 88...

- Dom' profesor, urcam si noi? ma intreba Precup.

- Nu, i-am raspuns, nu o sa fie centrare. Il cunosc pe Petru...o sa dea direct.

Vieru isi luase avant...un pas...doi ... trei... un sut puternic cu efect peste zidul stelist....Ciuculescu, portarul Stelei se arunca zadarnic...mingea scutura plasa in vinclul de la coltul lung.

- ESTE BAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHH! Urletele colegilor mei si rezervelor din jurul meu imi confirmau ca nu ma inselam. Petru, copilul tupeist pe care il ochisem la o cupa inter-licee ne adusese in avantaj dupa o faza de la care nu asteptam nimic.

- V-am zis ca dau gol, dom profesor, v-am zis? mi-a strigat el aruncandu-se in bratele mele.

- Bravo, Petrica! Acum tineti mingea, nu va retrageti, stati sus in teren, nu va bagati cu fundul in poarta, da? i-am soptit in timp ce ii ciufuleam amical parul. Ura chestia asta :). Ca si faza defensiva, de altfel. :P

Vieru intelesese insa, si ceilalti la fel...stelistii s-au napustit dupa repunerea mingii de la centru spre careul nostru, insa nu au mai reusit nimic in cele 5 minute care s-au mai jucat.

Fluierul de final al arbitrului a consfintit prima mea realizare ca antrenor. Castigasem Campionatul National de juniori republicani B 2008-2009 . Luasem licenta de antrenor inca din 2005, eram antrenorul juniorilor Sportului Studentesc din 2007, fusesem si antrenor secund pentru 6 luni la CF Braila in divizia "C" insa pana la aceasta generatie de copii nu reusisem nimic notabil. Acum, insa, munca mea, platita mai mult simbolic de catre patronul Siman, daduse roade.

Pustii tipau "Campionii! Campionii" si topaiau in jurul meu. Ii priveam usor amuzat dar fericirea lor o simteam si eu. Numai ca nu ma puteam manifesta la fel. Drumul meu era abia la inceput. Sunetul telefonului mi-a intrerupt sirul gandurilor.

- Alo?

- Alo? Vali? Am auzit ca suntem campioni ...

Vocea imi era prea familiara...Era Siman. Cred ca il sunase secundul de la echipa mare, Cezar Zamfir, care fusese la meci si ii spusese rezultatul.

- Da domnu Siman, chiar suntem.

- Bravo, felicitarile mele! Maine dimineata cand ajungi la club, sa vii direct la mine in birou.

- Am inteles.

- Bine, la revede....

- Domnu Siman! l-am intrerupt eu repede. Pentru copii, o prima, ceva? Au muncit mult si...

- ..........Pai mai Vali stii si tu cum e situatia la club...

Vocea patronului se inasprise. Stiam ca asa va reactiona, totusi...

- Stiu, dar...macar ceva acolo, sa simta si ei ca sunt campioni.

- Da, bine, hai ca nu mai am timp de vorba. Da-le si tu un suc, ceva...nu uita, te astept maine la prima ora!

Convorbirea luase sfarsit. Exact cum ma asteptasem.

I-am strans pe pusti in jurul meu:

- Haideti! Dau o bere si apoi mergeti sa va odihniti.

.............................................................................................................................................................................................................................

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

A doua zi, la ora 9 fix, eram fata in fata cu patronul clubului. Vasile Siman, zis si "Haiducul" pentru stilul sau de negociere la sange. Eu personal il poreclisem "Zacusca" pentru "darnicia" cu care dadea prime in produse alimentare.

- Neata Vali! Punctual ca de obicei, apreciez....

Am zambit. Nu era genul de om care sa faca complimente gratuit. Voia ceva de la mine. Dar ce?

- Uite ce e, ieri dupa antrenamentul de dimineata am vorbit cu Tibi si mi-a zis ca pleaca.

- ????????????? ... Eram uimit, Selymes mi se parea foarte bine integrat si iubit si de jucatori.

- A primit o oferta de la rusi, 500.000 de euro pe an de la Alania Vladikavkaz. Iti dai seama ca nu are cum sa refuze. I-am semnat demisia.

- Aaaa...pai si acum.... ? Nu reuseam sa inteleg nici de ce plecase Tibi si nici ce legatura aveam eu cu el...si totusi un gand incepuse sa incolteasca in mintea mea. Era oare posibil?

- Pai m-am gandit asa...Sa il pun pe Cezarica principal, insa dupa ziua de ieri, cu victoria copiilor astia, mi-a venit o idee geniala. Ne vom baza pe tinerii de la juniori, ca intotdeauna. Si cine ii cunoaste cel mai bine? TU! Deci....de maine esti antrenor la echipa mare. Ce zici de asta?

Ramasesem mut, ideea care se conturase in mintea mea era deci adevarata...

- Ce stai asa? Zi ceva!

Siman se enervase. Nu intelegea probabil de ce nu sar in sus de bucurie. Ma bucuram, dar stiam ca se gandise in primul rand la bani. Cezar Zanfir ii ceruse prea mult probabil :) Mi-am dres vocea:

- Sigur ca accept, e o onoare, dar nu am experienta de principal...

- Lasa asta, toti incepem de undeva. Ai tot sprijinul meu.

- Va multumesc.

Vocea lui Siman deveni mai grava:

- Hai sa discutam de bani acuma...

"He he,acum e acum...sper sa imi dea macar bonuri de masa in plus". Gandul asta ma binedispuse. Nu aveam cum sa castig mai putin ca acum. 400 de euro pe luna.

- Ce zici de...4000 pe luna?

- Aaaaaaaaaaaaaa....de lei? am baguit eu (mi se parea prea mare suma).

Siman zambi si se lasa pe spate:

- De Euro. Contract pe doi ani. Dar vreau sa promovam ANUL ASTA.

Nu puteam sa cred...Castigase la LOTO? Ii vanduse pe Varga si Balan ? :P

- Suna foarte bine. Dar buget de transferuri? Totusi vreti sa promovam imediat ... probabil voi avea nevoie de intariri.

- Pai...nu ai nevoie de multi bani...ai totusi juniorii campioni. 50.000 de euro e tot ce pot sa iti dau.

M-am linistit. Siman era acelasi, nu se schimbase peste noapte. Cu bugetul de transferuri egal cu salariul meu pe un an si obiectiv promovarea imediata era clar ca nu o sa fac purici ca antrenor mai mult de un sezon pe banii astia. Si daca prin o minune promovam, Siman tot iesea in castig lejer din banii de drepturi TV si vanzari de jucatori. Ceva imi spunea ca va fi vai de fundul meu, insa ambitia de a demonstra ca pot a invins. I-am raspuns raspicat:

- Sunt de acord. Cand incep?

Patronul zambi satisfacut:

-Actele sunt deja facute. Trebuie sa le semnam.

Peste 20 de minute urma sa incep un nou capitol din cariera mea...

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru aprecieri, sper sa nu va deazamagesc. Voi continua astazi, spre seara, dupa ce termin socotelile cu munca pe ziua de azi.

Mee toooo :thumbup:. Cum naiba ti-ai gasit sa lucrezi cu siman?

Altii nu m-au vrut nici macar pentru juniori (au spus ca sunt prea tanar si fara experienta). Siman in schimb, nici macar nu m-a intrebat de experienta cand i-am zis ca accept 400 de euro pe luna. :kisses

Link to comment
Share on other sites

Cateva date despre clubul al carui manager tocmai am fost numit:

Nume complet: Fotbal Club Sportul Studenţesc Bucureşti

Poreclă: “Gaşca nebună”

Data fondării : 1916

Stadion: “Regie”, Bucureşti, 12.000 locuri, toate pe scaune

Campionat: Liga a II-a

Preşedinte: Vasile Şiman

Antrenor principal : Valentin Codreanu

Antrenori secunzi : Cezar Zamfir, Florin Motroc, Gabriel Vochin

Rivali “de moarte” : Steaua Bucuresti, Dinamo Bucuresti, Rapid Bucuresti

Alti rivali : Pandurii Targu Jiu, Juventus Bucuresti

Acest club sportiv al studenţilor bucureşteni este unul din cluburile cu cea mai îndelungată istorie. A fost înfiinţat pe data de 11 februarie 1916, din iniţiativa unui grup de studenţi şi profesori din capitală, având numele de "Clubul Universitar Bucureşti", cu dublă orientare: fotbal şi tenis. Primul preşedinte al grupării a fost reputatul matematician Traian Lalescu. Cel mai important trofeu international este o Cupa Balcanica, iar in cupele europene a urcat cel mai sus pina in turul III al Cupei UEFA.

Sportul Studentesc detine una din cele mai bune academii de juniori din Romania, fiind supranumita din acest motiv “Ajax de Romania”.

Din acest club au plecat spre fotbalul mare nume ca : Hagi , Coras, Cezar Zanfir, Mazilu, Lazar, Bucur,Galamaz, Stancioiu. Chiar si actualul presedinte FRF, Mircea Sandu :P.

.......................................................................................

Dupa sedinta cu Siman, a fost randul meu sa imi convoc secunzii la o sedinta pentru a afla mai multe despre lotul cu care voi aborda sezonul 2009-2010. Pe rand, Zanfir, Motroc si Vochin au fost anuntati ca vor ramane si ca secunzi ai mei si ca sunt asteptati in fostul birou al lui Tibi Selymes, actualmente al meu :thumbup: . In 15 minute erau deja asezati confortabil in fata mea.

Cezar Zanfir vorbi primul :

-Vali, uite cum stau lucrurile...Nu cred ca trebuie sa iti mai spun ca avem una din cele mai tinere echipe din liga a doua. Avem de asemenea un lot cu o concentrare ridicata, foarte determinat si cu o tehnica destul de buna. In schimb, stam prost la imaginatia in joc, agresivitate si viteza.

-Mersi, Cezarica! Florine tu ce imi recomanzi legat de jucatori?

Motroc se gandi putin apoi spuse:

-Eu zic asa : Marius Nae si Costin Curelea ar fi cei mai buni ca si target-man, deci la atacanti cam suntem acoperiti. Ferfelea, la nevoie si Patriche ar fi potriviti ca play-makeri.

Gabi Vochin interveni cu vocea lui grava si puternica:

-Vali, la ce lot avem ,cred ca e bine sa jucam 4-4-1-1, 4-2-3-1 sau 4-3-1-2.

- Hmmm, da, ramane de vazut si in functie de ce lot voi avea la inceputul campionatului. Sincer eu prefer un 4-1-3-2...(bineinteles, era formatia cu care eram cel mai obisnuit din perioada de antrenor la juniori).

Am mai petrecut cu secunzii inca un sfert de ora sa discutam despre lot. La sfarsit, s-a conturat urmatoarea strategie : vom pastra cei mai buni jucatori de la lotul de acum al echipei mari, in principal jucatori determinati, muncitori si cu buna disciplina tactica, vom transfera jucatori experimentati liberi de contract si vom plati la transferuri doar pentru tineri. In plus, cei mai buni juniori de la Academie, portarul Vreme, fundasii Precup si Stefan si playmakerul Vieru au fost anuntati sa se prezinte a doua zi la antrenamentele echipei mari. Cred ca va imaginati ce strigate de bucurie au fost din partea celor patru pusti de mai sus :)

Le-am dat ca sarcina secunzilor sa perfecteze meciuri amicale si am stabilit ca succesorul meu ca antrenor la Sportul U19 sa fie Adrian Gorga, fostul meu secund de la tineret si un cunoscator foarte bun al lucrului cu jucatorii tineri.

Jucatorii m-au primit bine, unora dintre ei chiar le fusesem antrenor si la juniori (Truta, Viciu, Samoila). Dupa primul antrenament, le-am comunicat lista cu jucatorii ce vor ramane la prima echipa si cei care vor pleca la Sportul II. Celor trimisi la a doua echipa le-am spus ca vor ramane in vederile mele, dar daca isi vor gasi intre timp alte echipe, nu ma voi opune ca ei sa plece, bineinteles.

Gandul meu zbura si la “diamantele” Varga si Balan, imprumutati la Urziceni, care urmau sa joace in Champions League si in care imi puneam toate sperantele dupa eventuala promovare a clubului nostru pe prima scena a fotbalului romanesc. Fie ca aveau sa fie vanduti sau pastrati in lot, aportul lor era de buna seama covarsitor la viitorul acestui club.

Link to comment
Share on other sites

A doua zi dupa numirea mea ca principal, in Regie a fost organizata o conferinta de presa pentru a se oficializa acest lucru. Reporterii prezenti m-au luat tare din prima:

- Domnule Codreanu, avand in vedere ca sunteti fan declarat al Stelei, rival cunoscut al Sportului, nu credeti ca exista un conflict de interese in acest caz?

Am zambit, incercand sa maschez faptul ca as fi preferat un alt debut, mai lejer, al conferintei :

- Nu, de ce? Steaua e in Liga intai, noi in Liga a doua. Acum sunt antrenor la Sportul si ma voi dedica 100% actualei mele echipe.

- Este acesta un job la care visati de mult?

- Se poate spune si asa. Sunt foarte multumit ca a aparut aceasta oportunitate.

- Ce abordare tactica veti avea? Atac sau aparare?

- Spiritul Sportului Studentesc este unul ofensiv. Nu ma voi abate de la el.

- Vor fi modificari la nivelul lotului? Ne puteti da detalii?

- Da, vor fi. Insa fiecare jucator va primi sansa de a juca, daca imi demonstreaza ca merita, are calitati si pune suflet in tot ceea ce face pe teren si la antrenamente.

- Se zvoneste ca Raul Ciupe e pe punctul de a fi transferat …

- Hmmm…eu sper ca va ramane, e un jucator util si nu stam foarte bine la capitolul fundasi dreapta.

- Se spune si ca il veti readuce pe Romeo Paduret…

- Nu, Romeo e un jucator experimentat, dar nu cred ca il voi aduce. Avem un tanar de perspectiva, Vieru si am de gand sa il folosesc cat mai mult.

- O ultima intrebare…credeti ca veti reusi sa promovati? Seria este destul de dificila.

- Da, eu cred. Dar nu va fi de ajuns sa credem, trebuie sa si putem. Ceea ce este sigur este ca ne vom lupta pentru a reusi. Va multumesc!

M-am ridicat si am parasit sala de conferinte, indreptandu-ma spre biroul meu. Aveam de trimis o multime de faxuri cu oferte pentru jucatori...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

sunteti off topic :P si riscati warn. pe deasupra nu cred ca ar fi un story asa cum va asteptati voi :P

am vrut de multisor sa incep un story dar "noul forum", faptul ca pot posta doar de acasa in conditii civilizate, 3 patchuri intr-o luna jumate sunt motivele care au amanat (nu anulat) aceasta decizie.

weekend-ul asta se anunta frig, se sta in casa :B:

dar gata cu palavrageala si cu frustrarile mele forumistice si sa-l lasam pe vallygl sa-si continue story-ul.

Link to comment
Share on other sites

Bun story-ul, foarte realistic si exprimat cum trebuie.

Un singur lucru totusi: spuneai la inceput ca Zanfir antrenor secund la Sportul era principalul vizat de Siman pentru a umple golul lasat de Selymes. Spuneai chiar ca el ar fi cerut un salariu de 5.000 de euro, iar Siman te-a preferat pe tine pentru un salariu mai mic.

El insa vad ca a ramas in continuare secund, bineinteles cu un salariu enorm mai mic decat al tau. El ar fi acceptat si 3.000 si 4.000 cred, odata ce a preferat sa ramana la Sportul, nu cred ca ar fi cerut 5.000, Siman nu ar fi fost de acord si el ar fi zis bine raman secund, cu un salariu de 500 :) Nu prea se pupa.

Link to comment
Share on other sites

Cezarica are 2000 de euro pe luna salariu ca secund. A cerut 5000 pe luna pentru ca stia ca i se va cere promovarea si a facut ceva de genul "ori la bal ori la spital". Ar fi acceptat postul si pe mai putini bani daca nu ar fi fost acest obiectiv. El stie ca daca nu promovam, sunt sanse sa ramana ca secund sau chiar sa devina principal in locul meu pentru ca in cazul asta eu as zbura sigur. E mai bine pentru el sa ia jumatate cat mine, dar sa nu aiba asupra lui presiunea unei promovari putin probabile.

In plus, chiar daca ar fi cerut cat mi-a dat mie Siman sau chiar si mai putin, faptul ca in lot vor fi 8-9 jucatori pe care eu ii cunosc cel mai bine si pe viitor se va pune si mai mult accentul pe tineri, l-au facut pe patron sa imi dea mie jobul. Siman e zgarcit dar nu e deloc nepriceput in a conduce un club.

Nu stiu daca te-am convins, voi incerca sa fiu cat mai credibil, insa daca voi avea scapari, puneti-le pe seama tracului de incepator in ale story-urilor. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Cezarica are 2000 de euro pe luna salariu ca secund. A cerut 5000 pe luna pentru ca stia ca i se va cere promovarea si a facut ceva de genul "ori la bal ori la spital". Ar fi acceptat postul si pe mai putini bani daca nu ar fi fost acest obiectiv. El stie ca daca nu promovam, sunt sanse sa ramana ca secund sau chiar sa devina principal in locul meu pentru ca in cazul asta eu as zbura sigur. E mai bine pentru el sa ia jumatate cat mine, dar sa nu aiba asupra lui presiunea unei promovari putin probabile.

In plus, chiar daca ar fi cerut cat mi-a dat mie Siman sau chiar si mai putin, faptul ca in lot vor fi 8-9 jucatori pe care eu ii cunosc cel mai bine si pe viitor se va pune si mai mult accentul pe tineri, l-au facut pe patron sa imi dea mie jobul. Siman e zgarcit dar nu e deloc nepriceput in a conduce un club.

Nu stiu daca te-am convins, voi incerca sa fiu cat mai credibil, insa daca voi avea scapari, puneti-le pe seama tracului de incepator in ale story-urilor. :thumbup:

Ai vazut probabil si tu, sunt multe cazuri in care secunzii nu prea rezista tentatiei si prefera sa incerce si pozitia de principal daca i se cere. Multi doar interimar, dar majoritatea accepta acest rol, de principal.

Sunt putini secunzi care nu vor o provocare noua si vor sa ramana secunzi in continuare. In principal cei care stiu ca nu pot reusi unei asemenea provocari, dar repet aia din ce in ce mai putini.

Inca odata, te felicit pentru story. Bine lucrat, bine gandit.

Link to comment
Share on other sites

Va multumesc pentru aprecieri, Roby are dreptate, asta e principalul scop al unui story. :thumbup:

Si acum, sa continui...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Lotul pe care l-a conturat initial pentru a ataca promovarea este urmatorul :

PORTARI

Catalin Samoila (19 ani) – Un portar cu care am mai lucrat si la Academie, cu reflexe bune, siguranta la prinderea mingii, dar deficitar la comunicarea cu defensiva. Va fi titular daca nu voi mai transfera un alt portar.

Adrian Viciu (18 ani) - Un alt pustan, cu reflexe chiar mai bune decat ale lui Samoila, insa cu slabiciuni la pozitionare, comunicare si degajari. Va fi rezerva, insa pare a fi portarul cu cel mai mare potential din lot.

Ionut Vreme (17 ani) – Titularul postului de portar la Academie, un junior promitator, cu o buna pozitionare si caruia am decis sa ii acord o sansa. Va fi a treia varianta pentru poarta.

FUNDASI DREAPTA

Raul Ciupe (25 de ani) – Un fundas de banda cu tehnica si centrari bune, sut devastator de la distanta, constant in joc dar deficitar la jocul aerian, precipitat si destul de lent. In plus, doctorii au spus ca e si destul de predispus la accidentari.

Raul va fi titular pentru ca nu are concurenta. Doar Precup poate sa mai joace in banda dreapta, insa nu ma pot baza foarte mult pe el. Trebuie NEAPARAT sa transfer un fundas dreapta.

FUNDASI STANGA

Liviu Rusu (28 de ani) – Fundas cu experienta, cu tackling bun, si el suteaza bine de la distanta, centreaza si paseaza multumitor, curajos, determinat insa si el lipsit de viteza si cam inconstant in evolutii. Va fi rezerva, insa daca Patriche va juca fundas central sau mijlocas defensiv, va fi titular incontestabil.

Razvan Patriche (23 de ani) – Un fundas polivalent, care poate juca si in centrul apararii si mijlocas defensiv. Muncitor, bun om de echipa si constant, bun si in jocul aerian, va fi titularul postului.

Tanarul Precup ar fi si pe aceasta banda varianta de avarie.

FUNDASI CENTRALI

Constantin Secareanu (27 de ani) – Un alt jucator cu experienta care a respirat aerul Ligii I, cu un joc aerian foarte bun si un tackling necrutator. Si lui ii lipseste viteza si este si destul de precipitat. Va fi titular .

Cristian Stefan (16 ani) – Om de baza la Academie, pustiul e un fundas foarte inalt (1,94m), cu un joc de cap excelent, curajos si determinat, consistent in evolutii. Este insa destul de slab la marcaj si tackling-uri, ceea ce ma determina sa il consider a treia varianta pentru post. Are mult potential si va primi sansa de a juca.

George Precup (16 ani) – Perechea lui Stefan de la Academie, si el un jucator foarte inalt (1,92m), cu viteza si tackling mai bune insa decat ale lui Stefan, mai curajos si determinat insa si mai slab la marcaj, George poate juca si pe benzile defensivei. Va fi titular alaturi de Secareanu atunci cand Patriche va juca pe un alt post decat fundas central si imi pun multe sperante in el pentru viitor.

MIJLOCASI DEFENSIVI

Florentin Cruceru (28 de ani) – Mijlocas experimentat, neobosit, determinat si disciplinat tactic, insa plafonat ca si potential. Va fi titularul postului daca voi juca cu un mijlocas cu sarcini totalmente defensive pe acest post.

Andrei Lungu (20 de ani) – Jucator cu calitati mai degraba de fundas central decat de mijlocas (bun joc de cap, tackling si marcaj si destul de slab la jocul de pase), ale carui puncte forte sunt concentrarea si disciplina tactica, foarte muncitor si subordonat echipei. Va fi a treia varianta a postului, insa vreau sa il incerc si pe postul de fundas central.

Viorel Ferfelea (24 de ani) – Mijlocas tehnic si cu un dribling foarte bun, Ferfelea e candidatul ideal pentru postul de deep lying playmaker. Este insa lent si va trebui sa munceasca mult la antrenamentele fizice. Va fi titular daca ma voi decide sa joc cu un astfel de rol pe aceasta pozitie.

MIJLOCASI DREAPTA

Costin Gheorghe (20 de ani) – Un mijocas bunicel de banda, tehnic, muncitor insa mediocru in rest. Va fi titular, pentru ca rezerva lui e sub-mediocra . Poate sa mai creasca in joc, depinde numai de el.

Marius Postolache (25 de ani) – Mijlocas ambitios, cu ceva mai multa viteza si creativitate decat Gheorghe, insa si mult mai individualist si lenes. Va fi rezerva pentru inceput.

Ambii mei mijlocasi dreapta pot juca si ca al doilea varf.

Si pe acest post ar trebui transferat neaparat un jucator de valoare.

MIJLOCASI STANGA

Marius Nae (28 de ani) - Unul dintre „veteranii” echipei, Marius e singurul ce poate acoperi banda stanga. Are calitati fizice si tehnice peste media lotului, insa si el este plafonat. Va fi titular daca voi juca cu mijlocasi de banda.

Acest post este extrem de deficitar, trebuie transferat un mijlocas de banda de meserie.

MIJLOCASI OFENSIVI

Petru Vieru (16 ani) – Tinarul mijlocas de la Academie, un mijlocas central de creatie clasic, ii voi incredinta rolul de playmaker si la echipa mare. Tehnic, fin pasator, bun executant al loviturilor libere, puternic mental si cu o pregatire fizica ireprosabila, are insa mari probleme de concentrare. Daca isi va imbunatati acest aspect si va munci in continuare, are potentialul de a fi unul din viitoarele staruri ale fotbalului romanesc.

Pe acest post mai poate evolua si Marius Nae. Si aici ar trebui transferat un jucator cu experienta.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy