Jump to content

Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Eh daca nu l-as sti pe ana-mohorat-et poate m-as supara, dar cum deja il stiu si m-am agitat deja o data aiurea dupa o gluma de-a lui (deci am primit "botezul") acum mi se pare chiar simpatic (stii gluma cu piratul "simpatic", nu-i asa anahoret?) :D.

Multumesc Ovidiu pentru urare, sa fim cu totii sanatosi ca asta e cel mai important. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Intr-o anumita zona a tarii (nu spui care, e la mintea guvidiului) chiar se articuleaza asa - "soartei". Dar acolo nu sunt multe scoli si de aceea noi, in special constantenii, nu ii "trimitem" sa doarma cu pestii. 1) din redundanta, intr-un caz singular; 2) din prea multa mila, avand in vedere bulanul de a ghici prima data "sortii" si colapsul demn de un bad beat.

In partea a doua: Hapee Vallyntine's Day, gl!

Link to comment
Share on other sites

Dupa partida cu Gloria Buzau, a trebuit sa admit faptul ca atacul nostru scartaie si sta intr-un singur jucator : Curelea. Am decis sa schimb sistemul de joc intr-un 4-3-2-1 cu doi mijlocasi de banda foarte avansati si ofensivi cu sarcini de "inside forward" care sa sustina singurul varf. Am dat si sarcini mai ofensive fundasilor laterali pentru a sustine atacul pe benzi.

Meciul de acasa cu FCM Bacau urma sa ma edifice asupra eficientei noului sistem de joc. Bacaul nu statea deloc bine in clasament, ar fi fost pe ultimul loc daca Buzaul nu ar fi fost depunctat cu 8 puncte pentru neindeplinirea baremului in Liga I sezonul trecut. In pauza de iarna facusera probabil transferul anului in Liga 2, aducandu-l de la Cadiz pe fostul international roman Laurentiu Rosu. Eram sigur ca vor da o replica taioasa , mai ales ca vom juca la ei acasa, unde daca vor sa se salveze de la retrogradare, trebuie sa castige toate meciurile.

10 aprilie 2010

Stadion "Municipal", Bacau

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXVI -a

FCM Bacau (locul 17) - Sportul Studentesc (locul 1)

Titularii pe care i-am ales au fost : Rabo - Akakapo, Patriche, Lungu, Crivac - Kamga(cpt.), Vieru, Ferfelea - Chitu, Balan - Curelea. Am subliniat - pentru ca elevii mei sa inteleaga clar - ca FCM Bacau are ca punct forte mijlocul, de aceea trebuie ca acea zona sa fie aglomerata, sa nu fie lasate spatii, sa jucam compact si agresiv. In rest, sa ne facem jocul obisnuit, in viteza, creativ si combinativ.

Meciul a inceput cu noi in atac, Vieru a combinat cu Curelea, varful i-a retransmis lui Petru cu calcaiul dupa ce a tras un fundas dupa el pentru a ii face loc, insa acesta a trimis pe langa poarta. In minutul 6, lovitura libera periculoasa pentru noi fix de la marginea careului advers in pozitie centrala, insa Curelea (parca ii spusesem sa nu mai execute el :fight: ) a tras in forta mult peste poarta.

Dupa inceputul alert, meciul a scazut mult in intensitate. Abia in minutul 41, Ferfelea a ajuns in pozitie buna insa sutul sau slab si deviat a ajuns in bratele portarului advers, Manea. In pauza, i-am indemnat pe jucatori sa fie mai prezenti in joc, sa atacam mai mult pentru ca putem castiga.

La un minut de la reluarea partidei, Chitu l-a lansat pe partea opusa pe Balan, Tibi a preluat si a centrat, Kalai a respins din fata lui Vieru, mingea a sarit la Ferfelea, acesta era liber, a patruns in careu, putea suta insa a ales sa ii paseze in lateral lui Curelea care a sutat putin pe langa poarta. Dupa 47 de minute de joc, Vieru a protejat bine un balon, l-a asteptat pe Ferfelea, i-a pasat printre doi adversari insa Viorel a tras puternic pe langa.

In minutul 54, Ferfelea l-a lansat pe Balan pe partea dreapta, Tibi a facut o cursa excelenta, a intrat in careu forntal si Carnariu a fost nevoit sa il faulteze. Penalty clar, executat ca de obicei impecabil de Curelea : 0-1!!! :kisses Cinci minute mai tarziu, la o actiune prelungita de atac a echipei mele, Curelea a lobat o minge pentru Chitu, care a fost trantit in careu de Soltuz. Un nou penalty indicat de arbitrul Babadac, in ciuda protestelor furioase ale gazdelor. Curelea a tras puternic, sub transversala, fara sanse pentru Manea si s-a facut 0-2. L-am schimbat pe Ferfelea, usor accidentat, cu Allotey.

Totul mergea perfect. Poate de aceea Rabo s-a gandit sa aduca putin suspans in minutul 70 si a scapat din maini balonul dupa o reluare a lui Soltuz la un corner al lui Negrea iar Boghian a impins mingea in plasa, reducand din diferenta : 1-2. :capu Le-am strigat elevilor mei sa tina mai mult de minge. Cu un sfert de ora inainte de final, Crivac a centrat excelent pentru Balan, mijlocasul a trimis o lovitura de cap insa balonul a sarit din pamant pe langa poarta bacauanilor. La atacul urmator al gazdelor, Rosu a trecut usor de Akakpo, a centrat ideal pentru Dobos, acesta a preluat si l-a executat pe Rabo : 2-2. Nu m-am mai agitat, deja devenise normal sa fim egalati de la 2-0 pentru noi. Am facut doar un semn a lehamite spre Akakpo.

Ultima ocazie le-a apartinut gazdelor, insa centrarea lui Mihalachioaie, in forta si periculoasa, a fost retinuta de Rabo. Un nou egal si deja scorul de 2-0 putea fi considerat un complex pentru noi. Cred ca e nevoie de un psiholog la club. Omul meciului a fost (pentru a cata oara ???) Curelea.

bacausportul22.th.jpg

Petrolul si-a revenit dupa infrangerea de etapa trecuta si a batut clar cu 3-1 acasa pe Cetatea Suceava. In schimb, Botosaniul a pierdut :bere : 1-3 la Branesti. Norocul nostru...altfel iarasi ar fi inceput emotiile.

Clasamentul dupa 26 de etape:

clasament26.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ai mers ceas sezonul acesta, sper sa iti mearga la fel de bine in prima liga si sper sa nu accepti oferte de la alte cluburi ci sa iti continui proiectul la Sportul. Imi place ca faci treaba ca la carte, ca nu te grabesti si ca te bucuri de fiecare etapa in parte.

Mi-aduc aminte de vremurile cand jucam si eu asa si, neavand pasiunea pt forumuri, in fiecare dimineata le povesteam colegilor de camera de la facultate ce atrocitati mi s-au intamplat, cum m-au furat fluierasii sau cum am revenit incredibil intr-o deplasare teribila. Bineinteles ca se faceau ca ploua si nici nu ma bagau in seama, insa eu tot vorbeam intr-una. Totusi, am avut intr-o dimineata, cand ma intorceam din "deplasare" if u know what I mean, surpriza de a-l gasi pe un coleg la calculatorul meu jucand un sezon cu Roma. M-am bucurat foarte mult desi, din acel moment am jucat cu randul.

In alta ordine de idei, vei aplica patch-ul 10.3, care e pe drum, pentru noul sezon? Sau inca nu te-ai saturat de torpile de la 30 de m ( parca pe 10.1 juci ) :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

curios dar, desi lumea incearca sa te ignore tu continui sa postezi. m-ar tenta un test. daca te-as bana, oare ar observa cineva absenta ta? si daca da, i-ar fi cuiva dor de tine?

Link to comment
Share on other sites

Ai mers ceas sezonul acesta, sper sa iti mearga la fel de bine in prima liga si sper sa nu accepti oferte de la alte cluburi ci sa iti continui proiectul la Sportul. Imi place ca faci treaba ca la carte, ca nu te grabesti si ca te bucuri de fiecare etapa in parte.

Mi-aduc aminte de vremurile cand jucam si eu asa si, neavand pasiunea pt forumuri, in fiecare dimineata le povesteam colegilor de camera de la facultate ce atrocitati mi s-au intamplat, cum m-au furat fluierasii sau cum am revenit incredibil intr-o deplasare teribila. Bineinteles ca se faceau ca ploua si nici nu ma bagau in seama, insa eu tot vorbeam intr-una. Totusi, am avut intr-o dimineata, cand ma intorceam din "deplasare" if u know what I mean, surpriza de a-l gasi pe un coleg la calculatorul meu jucand un sezon cu Roma. M-am bucurat foarte mult desi, din acel moment am jucat cu randul.

In alta ordine de idei, vei aplica patch-ul 10.3, care e pe drum, pentru noul sezon? Sau inca nu te-ai saturat de torpile de la 30 de m ( parca pe 10.1 juci ) :B:

Multumesc pentru aprecieri. Am sa continuu la Sportul atata vreme cat story-ul va fi placut si citit cat de cat...Cand voi avea o oferta pe care as lua-o in considerare, va voi intreba daca sa continuu la Sportul sau sa accept acea oferta. Dar mai e mult pana departe.

Daca patch-ul se va dovedi util, il voi pune. Deocamdata nu sunt torpile de la 30 de metri, sau cel putin nu goluri. Mai trag cativa de la distanta aiurea (am si eu doi "torpilori" Ferfelea si Curelea care trag mai mult in balarii de la peste 25 de metri) dar nimic exagerat sau suparator.

Link to comment
Share on other sites

Egalul de la Bacau, dupa ce am condus cu 2-0 m-a facut sa acord o mai mare importanta pregatirii psihologice a jucatorilor. Am purtat discutii amanuntite cu fiecare in parte, sa vad ce nemultumiri ar avea, cum ar putea sa isi imbunatateasca jocul si am incercat sa le inoculez ideea ca meciul nu e jucat decat dupa ce arbitrul fluiera finalul. Am decis sa luam in fiecare vineri seara masa cu totii in oras sau sa mergem la un film pentru a imbunatati relatiile interumane din lot. In Liga 1 era clar ca nu ne puteam permite sa irosim puncte in stilul boem in care faceam acest lucru in Liga 2.

Urma meciul de acasa cu Tricolorul Breaza, echipa accesibila daca e sa ne luam dupa clasament insa pe care o batusem greu in deplasare in tur cu 1-0, gol Curelea. In pauza de iarna cei de la Tricolorul facusera doua transferuri bune, fundasul Alin Chita (ex FC Arges, UTA) si atacantul Gabriel Persa fiind doi jucatori experimentati si peste media Ligii 2.

1 mai 2010

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXVII -a

Sportul Studentesc (locul 1) - Tricolorul Breaza (locul 15)

Primul "11" ales de mine pentru acest meci a fost : Viciu - Akakapo, Patriche, Lungu, Semeghin - Kamga(cpt.), Vieru, Allotey - Chitu, Balan - Curelea. Rabo a suferit o accidentare la un antrenament si se pare ca va lipsi 3-4 saptamani. Crivac m-a dezamagit la Bacau, Ferfelea la fel si astfel Semeghin si Allotey au primit sansa de a arata ce pot. Le-am atras atentia jucatorilor mei ca Oruambo, mijlocasul stanga este principalul pericol din echipa adversa si le-am spus sa construiasca cu rabdare pentru ca golul va pica in cele din urma.

Am inceput bine meciul, dominam teritorial si jucam asa cum imi doream, agresiv si combinativ. Ocazii insa nu am reusit sa ne cream in primul sfert de ora. In minutul 16, insa, Allotey a primit la marginea careului in pozitie centrala de la Kamga si a sutat puternic sub transversala, facand inutil plonjonul portarului advers, Oghinciuc : 1-0. Sase minute mai tarziu, Vieru si-a facut o minge pentru sutul cu piciorul drept insa Oghinciuc a fost la post. In minutul 35, Vieru a pasat inteligent pentru Balan insa Iordache a respins in ultimul moment in corner. Semeghin a batut cornerul rezultat insa Curelea a reluat imprecis cu capul.

La pauza, eram multumit de scor si prestatia elevilor mei si i-am incurajat sa continuie asa. Le-am spus lui Chitu si Balan sa faca des schimb de locuri pentru a deruta fundasii adversi.

In minutul 60, Chitu a patruns pe dreapta pana la linia de fund, a scos in urma pentru sutul lui Vieru insa Ghita a reusit sa devieze in corner mingea trimisa plasat de Petru. La cornerul ce a urmat, Lungu s-a prefacut ca a cazut "fara sa vrea" pe Oruambo, nigerianul fiind nevoit sa primeasca ingrijiri medicale minute in sir pentru a se putea intoarce pe teren. L-am chemat la mine pe Andrei si i-am spus sa inceteze cu tampeniile astea, pentru ca nu voiam ca vreun jucator de-al meu sa accidenteze voit vreun jucator advers. In plus, risca sa fie eliminat. Lungu a dat din cap ca a inteles mesajul.

In minutul 73, Oruambo s-a razbunat, l-a driblat pe Lungu, a patruns pe stanga si a centrat, Persa a reluat cu capul de langa Patriche insa Viciu a respins cu piciorul si Lungu a revenit si a degajat. Un minut dupa, l-am inlocuit pe Curelea cu Okereke. Voiam sa vad daca nigerianul a invatat ceva din exilul pe banca de rezerve. ;)

Raspunsul lui Okereke a venit prompt: cu un sfert de ora inainte de final, l-a deschis pe Chitu pe stanga, s-a demarcat apoi in careu si a reluat plasat centrarea excelenta a aceluiasi Chitu : 2-0 ! Galeria a izbucnit in urale, fiind primul gol al lui Uche dupa o perioada de seceta de 569 de minute :bere . L-am aplaudat si eu pentru a ii da incredere.

In primul minut de prelungire, cand ne pregateam sa sarbatorim succesul, Ogodogbo l-a lovit neintentionat peste fata pe Kamga la un duel aerian si inchizatorul nostru nu a mai putut continua partida. L-am inlocuit cu Ferfelea insa speram sa nu fie ceva grav.

Fluierul de final al arbitrului a consfintit o victorie facila a echipei mele, insa prestatia echipei nu m-a multumit in totalitate. Mai aveam multe de pus la punct si asta in cel mai scurt timp posibil, pentru ca in cazul unei promovari va trebui sa jucam de doua ori mai bine ca sa putem evita reintoarcerea in Liga 2. Omul meciului a fost desemnat Allotey. Pe buna dreptate de altfel. Pe mine insa ma bucura mai mult revenirea cu gol a lui Okereke. Mai aveam nevoie de inca un varf care sa marcheze constant ca si Curelea si acela speram sa fie Uche.

sportul20breaza.th.jpg

Petrolul a reusit doar un 0-0 in deplasarea de la Galati cu Dunarea, insa cea mai placuta surpriza a venit de la Botosani care a pierdut acasa cu 3-1 in fata celor de la Dinamo II. :bere Eram din ce in ce mai aproape de promovare. Zambetul de pe fata lui Siman era din ce in ce mai larg atunci cand il intalneam. Mai aveam doar 7 meciuri de jucat si un avantaj linistitor de 12 puncte. Linistitor era insa poate pentru el. Eu nu ma puteam considera promovat si nici jucatorii mei. Ar fi o mare greseala sa fim prea increzatori. Nu indrazneam inca sa ma gandesc ca as putea sa imi masor fortele campionatul urmator cu Steaua, Rapid, Timisoara, Urziceni, Dinamo...

Clasamentul dupa 27 de etape :

clasament27.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Din fericire, accidentarea lui Kamga nu a fost grava si capitanul echipei va avea doar 8-10 zile de pauza. Jozic va reveni si el in cateva zile si singurul jucator de baza accidentat va ramane Rabo. Sunt toate premisele pentru un final bun de campionat.

In Liga 1, se pare ca lupta pentru titlu a ramas o afacere in trei, Rapid - Timisoara - Dinamo, desi Otelul si Steaua sau chiar Clujul inca mai spera. Giulestenii sunt favoriti si eu as putea sa pariez ca ei vor fi campionii. Hmmm...ar fi un lucru interesant : echipele celor mai zgarciti patroni sa castige Liga 1 si Liga 2... :huh: Rapidul a vandut de 4,2 milioane de euro si a cumparat de 2,5 milioane (totusi rezonabil Copos :D ) . Spre comparatie, Sportul a incasat din vanzarile de jucatori 2 milioane euro si a cumparat de 93K. Siman ar trebui sa primeasca un premiu.

Urmatoarea partida din campionat ne aduce in fata Concordia Chiajna. Inca o echipa din mocirla clasamentului, inca un motiv pentru mine de ingrijorare. Avem tendinta de a juca extrem de slab cu echipele mai putin cunoscute din serie. In plus, in tur Concordia a reusit sa scoata un egal in Regie dupa ce noi am condus cu 2-0 pana in minutul 68 si cu 2-1 pana in minutul 89. Cei din Chiajna au reusit si un transfer "cu nume" in pauza competitionala : Vojslav Vranjkovic, liber de contract dupa aventura nereusita de la Dinamo.

5 mai 2010

Stadion "Concordia", Chiajna

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXVIII -a

Concordia Chiajna (locul 14) - Sportul Studentesc (locul 1)

Titularii echipei mele in acest meci: Viciu - Akakapo, Patriche, Lungu, Semeghin(cpt.) - Ferfelea, Vieru, Allotey - Chitu, Balan - Curelea. Le-am reamintit fundasilor sa aiba grija de "vulpoiul" Dinita si sa ii blocheze pe Cristi Ciubotariu si Balasa care fac tot jocul gazdelor la mijloc.

Pe un teren greu, gazdele au inceput mai bine si Lungu l-a blocat in ultimul moment pe Duru, ajuns in pozitie periculoasa in careu. In minutul 14, Semeghin a interceptat un balon, i-a pasat lui Balan, acesta l-a deschis excelent pe Chitu pe dreapta, mijlocasul a patruns in careu, a tras dar experimentatul Mirne a retinut. Un minut mai tarziu, Lungu l-a faultat pe Dinita la marginea careului nostru si Balasa a trimis impecabil din lovitura libera in plasa portii lui Viciu : 1-0. :bash Ce dracu mai trebuia sa ii fac lui Lungu ca sa priceapa ca nu trebuie sa il scape din ochi pe Dinita si nu trebuie sa acorde lovituri libere din preajma careului? Le-am facut semn elevilor mei sa isi faca jocul in continuare, cu calm. Stiam ca am in echipa jucatori care pot intoarce singuri soarta unui meci: Balan, Curelea si Vieru. Dupa doar doua minute de la golul gazdelor, Petru a luat o actiune pe cont propriu, a tras trei adversari dupa el, Curelea a ramas singur, Petru l-a vazut cu coada ochiului, i-a pasat cu calcaiul, Costin a preluat si a sutat cu spitul sub transversala, in stanga lui Marne : 1-1!! :peace: Superba faza.

In minutul 30, Akakapo a facut deliciul micutei noastre galerii scotandu-l cu tot cu minge printr-un tackling de Premier League pe Ciubotariu in afara terenului :P. Doua minute mai tarziu, Martinescu a sutat putin peste poarta, din afara careului, lateral dreapta. Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Curelea l-a ridiculizat pe Gardos trecandu-i mingea printre picioare, a patruns in careu si a tras putin pe langa poarta.

In vestiar am subliniat faptul ca nu trebuie sa mai acordam asa usor lovituri libere sau cornere si ca putem castiga usor meciul daca vom fi concentrati tot timpul.

La doua minute de la reluare, am obtinut o lovitura libera de la marginea careului advers, Balan s-a pregatit sa execute insa Curelea a sutat el, puternic, plasat insa pe langa poarta. L-am chemat la mine:

- Costin, daca mai executi loviturile libere dupa capul tau, te trec pe banca de rezerve. Apreciez tot ce faci pentru echipa, insa loviturile libere am stabilit sa nu le mai bati tu ci Tibi. M-ai inteles?

- Da mister, a raspuns bosumflat Curelea apoi si-a reluat locul in echipa.

Am zambit pe masura ce se indeparta. Era un super-atacant insa avea nevoie de disciplina tactica pentru a ajunge cu adevarat mare. Nu putea sa le faca el pe toate...

A venit minutul 50. Bineinteles, Lungu fault inutil la Ungureanu la 25 de metri de poarta. A tras "prietenul" lui Curelea, Gardos. Tare, plasat, impecabil, Viciu a plonjat ca un sac de cartofi (unde esti tu, Rabo????) si era 2-1 pentru gazde. Simteam ca imi clocoteste capul de furie :capu . Am facut semn de schimbare, l-am scos pe Lungu si l-am introdus pe Mustata fundas dreapta, Akakpo trecand fundas central.

Am dat semnalul de atac cu toate liniile si le-am indicat sa dezvolte atacurile in special pe benzi, unde Chitu si Balan puteau profita de viteza si tehnicitatea lor superioara.

In minutul 68, vazant ca toate eforturile noastre nu dau nici un rezultat, l-am scos pe Allotey si am introdus al doilea varf, pe Okereke. Am trecut la un 4-4-2 cu Balan si Chitu jucand foarte avansati si l-am impins si pe inchizatorul Ferfelea in linie cu Vieru. Nu am reusit insa sa ne cream ocazii clare, ba chiar in minutul 81, gazdele au plecat pe contraatac, Ungureanu a pasat in fata portii, Patriche si Akakpo s-au invitat sa degajeze si Dinita a speculat, impingand mingea in poarta : 3-1 si meciul era jucat.

Am parasit terenul cu capul plecat si speram ca lectia pe care o primisera elevii mei sa fie de ajuns pentru a intelege ca nu e de ajuns sa apari pe teren pentru a castiga un meci. E nevoie de concentrare, putere de lupta si modestie. Le-am spus ca vreau sa vad aceste trei caracteristici la ei in urmatoarele meciuri. Altfel, Liga 1 va ramane un vis frumos si toata munca lor de pana acum a fost in zadar. Cel mai bun jucator al echipei mele a fost Balan.

chiajna31sportul.th.jpg

Rivalii de la Petrolul au pierdut si ei surprinzator acasa cu 2-1 meciul cu CSM Ramnicu Sarat insa Botosaniul a castigat cu 1-0 la Tulcea o deplasare grea cu Delta. Si uite-asa din 12 puncte au mai ramas 9. Ce mult ne place sa dam savoare finalului de campionat... :fight:

Clasamentul dupa 28 de etape:

clasament28.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La cornerul ce a urmat, Lungu s-a prefacut ca a cazut "fara sa vrea" pe Oruambo, nigerianul fiind nevoit sa primeasca ingrijiri medicale minute in sir pentru a se putea intoarce pe teren. L-am chemat la mine pe Andrei si i-am spus sa inceteze cu tampeniile astea, pentru ca nu voiam ca vreun jucator de-al meu sa accidenteze voit vreun jucator advers. In plus, risca sa fie eliminat. Lungu a dat din cap ca a inteles mesajul.

eu intotdeauna am apreciat ca intr-o echipa trebuie sa fie si unul rau care sa mai bage frica in adversarii mai emotivi :B:

atat timp cat o face "involuntar" bineinteles! :D

anyway, prima infrangere la 2 goluri parca ?

ei, hai ca mai ai nevoie de 10 puncte si gata.

Link to comment
Share on other sites

eu intotdeauna am apreciat ca intr-o echipa trebuie sa fie si unul rau care sa mai bage frica in adversarii mai emotivi :B:

atat timp cat o face "involuntar" bineinteles! :D

anyway, prima infrangere la 2 goluri parca ?

ei, hai ca mai ai nevoie de 10 puncte si gata.

:D Da, in sinea mea am apreciat "gestul" insa nu voiam sa devina un obicei la un fundas de doar 20 de ani, nu vreau sa isi construiasca o cariera pe ruperea adversarilor. Stii cum e aia "ce tie nu-ti place altuia nu-i face". S-ar putea intampla asta si unui jucator de-al meu si nu mi-ar conveni.

Da, e prima infrangere la doua goluri si sper si ultima. Trebuie neaparat sa castigam meciul urmator, pentru ca finalul de campionat va fi infernal.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

jucatorii trebuie inraiti de mici. le dai sa manance oase crude si sa bea sange de musca. o sa muste de foame din adversari.

eventual poti incerca si tactici mai complexe gen ghete cu pinteni, crampoane cu varfuri otravite sau potcoave in manusile portarului dar pt asta trebuie sa-l intrebi pe ovidiu. eu sunt adeptul clasicului "vezi un os, il rupi"

Link to comment
Share on other sites

Infrangerea in fata Chaijnei nu mi-a adus, surprinzator, critici din partea patronului. :thumbup: Siman s-a abtinut sa ne faca albie de porci pe mine si pe jucatori insa stiam ca nu va tolera inca un pas gresit. Tacerea lui punea si mai mare presiune pe umerii mei si ai echipei: era clar ca trebuia sa castigam urmatorul meci, cel de acasa cu Branestiul. Vieru a primit inaintea partidei o noua convocare la nationala Under19 a Romaniei pentru meciurile cu Israel, Suedia si Germania.

Victoria Branesti...o echipa incomoda, fie si numai pentru ca il avea in atac pe Sepuya, un varf pe care eu il apreciez foarte mult. Pe langa lotul deja bun pe care il avea, Branestiul s-a intarit in pauza de iarna cu Dorin Toma, fundasul central / dreapta de la CFR Cluj si ivorianul Gaman Youan-Bi, jucator experimentat si polivalent. In tur am facut unul dintre cele mai bune meciuri din acest sezon, invingand in deplasare cu 4-1.

8 mai 2010

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXIX -a

Sportul Studentesc (locul 1) - Victoria Branesti (locul 13)

Inainte de inceperea partidei, le-am recapitulat elevilor mei esentialul pe care trebuiau sa il stie pentru acest meci: Branestiul are o aparare lenta, atacantii nu sunt periculosi in jocul aerian insa se demarca bine si au viteza si simtul portii. Vom incerca sa fim o echipa "scurta", sa recuperam cate de repede posibil mingea si sa jucam in viteza. Cei 11 care au fost alesi ca titulari au fost : Viciu - Mustata, Patriche, Lungu, Semeghin(cpt.) - Ferfelea, Vieru, Allotey - Chitu, Balan - Curelea.

Elevii mei au inceput furibund meciul, punand presiune pe adversari inca din primele minute. In minutul 6, Balan a intrat din banda dreapta spre centru dribland tot ce i-a iesit in cale si ajuns la 25 de metri a expediat un sut cu efect care a facut inutil plonjonul disperat al lui Stoicescu, portarul oaspetilor.: 1-0 :thumbup: Dupa inca sase minute de joc, acelasi Balan a centrat bine din lovitura libera din lateral dreapta, Vieru a venit lansat si a reluat cu capul pe langa bara din stanga a portii Branestilor. Oaspetii au replicat in minutul 16 prin Ispir care a reluat pe langa poarta o centrare venita dupa o cursa frumoasa pe stanga a lui Moise. Dupa 18 minute de joc, Semeghin a centrat foarte bine din corner, mingea a ricosat la Patriche, fundasul a sutat puternic insa Stoicescu a reusit sa respinga. Vieru si-a incercat si el norocul de la distanta dupa jumatate de ora de joc, dar sutul sau puternic nu a nimerit cadrul portii adverse.

In pauza le-am atras atentia sa nu repete greselile facute in alte meciuri in care am condus si sa arate ca merita sa joace in Liga 1 si infrangerea cu Chiajna a fost doar un accident.

In minutul 52, Vieru a tras iarasi de la distanta, din prima, dupa o faza frumos construita de echipa mea dar nici de data asta nu a pus in pericol buturile Branestilor. Zece minute mai tarziu, o noua cursa a lui Moise pe stanga s-a incheiat cu o centrare buna pentru Rauta insa acesta a lovit mingea gresit si nu a nimerit poarta lui Viciu. L-am schimbat pe Semeghin, obosit de desele curse pe stanga, cu Crivac si am indemnat iarasi la calm. Trei minute mai tarziu, Mustata a comis-o, a aruncat de la margine prea slab spre Viciu si Rauta a interceptat, a sutat spre coltul lung dar tanarul meu portar a avut un reflex de senzatie si a respins. :worship Cu un sfert de ora inainte de final l-am schimbat pe Mustata cu Ciupe, dupa ce fundasul imprumutat de la Steaua gresise la o faza banala, trimitand mingea - desi nu era presat de nimeni - in corner :capu .

In minutul 83, Branestiul ne-a prins pe contraatac, Sepuya a prelungit pana la Rauta, singur in careu, insa Viciu a blocat senzational sutul atacantului advers. In primul minut de prelungire a partidei, Vieru a pasat peste defensiva adversa pana la Chitu, mijlocasul lateral a intors la CIupe, fundasul dreapta a centrat lung si precis pana la Curelea, singur in careul mic, dar Costin a luftat penibil. :cearta Finalul meciului i-a gasit pe cei de la Branesti in atac, insa incapabili sa se apropie periculos de poarta noastra.

Omul meciului a fost Balan, sutul sau senzational din minutul 6 aducandu-ne cele trei puncte dupa o partida in care nu am excelat dar, cu mici exceptii, nici nu am mai gresit copilareste. Ce conta pana la urma era faptul ca reusisem sa revenim repede dupa socul infrangerii de la Chiajna si puteam privi mai relaxati si cu incredere spre ultimele 5 partide.

sportulbranesti10.th.jpg

Mai importanta decat chiar meciul nostru cu Branestiul, partida dintre Botosani si Petrolul s-a incheiat cu victoria ploiestenilor cu 3-1 , in deplasare. :yahoo: Doar un ghinion teribil ne mai putea impiedica sa jucam sezonul urmator in Liga 1... :bere

Clasamentul dupa 29 de etape :

clasament29.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Promovarea e ca si reusita dar cred ca tactica nu prea functioneaza. Ai putine suturi pe poarta si mai putine CCC. In Liga 1 trebuie sa aduci neaparat o imbunatatire pentru a putea supravietui. Poate totusi cu jucatori mai buni ar functiona mai bine. Mai ai 5 etape in care sa faci teste relevante.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy