Jump to content

Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

Ma preocupa in continuare numarul foarte mic de spectatori care veneau la meciurile noastre. Jucam bine, eram pe primul loc insa stadionul ramanea de fiecare data aproape gol la meciurile de acasa si asta ma mahnea teribil. Fotbalul nu reprezinta nimic fara spectatori.

A doua partida din retur ne aducea ca oaspeti pe Dunarea Giurgiu. O echipa fara mari pretentii, de mijlocul clasamentului, dar cu cativa jucatori interesanti, luati imprumut de la echipe de prima liga, cum ar fi Carja (Otelul) sau Cruz (Dinamo). Ar mai merita mentionati si Tatarciuc (trecut pe la FC Brasov) sau Mozacu (ex-Otelul sau Progresul).

10 martie 2010

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XIX -a

Sportul Studentesc (locul 1) - Dunarea Giurgiu (locul 10)

Indicatiile pentru elevii mei au fost sa puna presiune de la inceput pe adversari, pentru a rezolva cat mai repede meciul, pentru ca stiam ca oaspetii sunt genul de echipa care se baricadeaza in propria jumatate de teren si cu trecerea timpului este foarte greu sa le dai gol...Am ales ca titulari urmatorii jucatori : Rabo - Akakpo, Patriche, Jozic, Semeghin - Kamga(cpt.) - Chitu, Ferfelea, T. Balan - Baia, Curelea. Vieru si Okereke au suferit usoare accidentari meciul precedent si am decis sa ii menajez.

Am inceput in atac si primele 15 minute oaspetii nu au iesit din propria jumatate de teren, insa apararea lor a respins tot...In minutul 28, Dunarea a avut prima tentativa de atac, insa Jozic si Patriche au blocat incercarile de suturi sau centrari trimise de jucatorii adversi. Peste cinci minute, Baia a filtrat o minge pentru Curelea, Costin a tras ca din tun de la peste 35 de metri insa si peste poarta. Pana la pauza, ne-am chinuit sa inscriem insa ocazii clare nu au fost. Nu reusisem sa inscriem repede si asta ma ingrijora, pentru ca banuisem ca oaspetii se vor apara cu indarjire.

- Mariti viteza de joc, nu va precipitati, golul va pica pana la urma, le-am zis in vestiar vazandu-le elevilor mei fetele ingrijorate si frustrate. Acestia au zambit, insa erau mai mult zambete fortate. Speram sa fie suficient de maturi sa treaca peste presiunea sub care vor juca fiecare meci de acum incolo.

In minutul 53, corner batut excelent de Semeghin...Balan vine lansat din spate, e singur in careul mic, reia cu capul....insa mingea trece pe langa bara!!! :capu Oftatul suporterilor l-a acoperit pe al meu. Am iesit la marginea terenului:

- Hai Tibi, nu-i nimic!!! Jucam!!! l-am incurajat eu pe mijlocas. Balan mi-a facut semn ca e totul ok.

Am reluat atacurile. Chitu l-a driblat elegant pe Cruz si a centrat foarte bine, insa fundasii centrali ai oaspetilor nu lasau nimic sa treaca. :fight: Semeghin a recuperat inca un balon. Era minutul 62. Centrare lunga...mingea il depaseste pe Baia si ajunge la Curelea, nemarcat! Varful preia calm, e singur in careu cu poarta goala in fata. Portarul Dragne se repede sa il blocheze, insa Costin e mult mai rapid si impinge mingea in poarta : 1-0!!! Am sarit in sus de bucurie, stiam ca nu mai avem cum sa nu castigam cele 3 puncte.

In minutul 74, dupa o respingere a apararii celor din Giurgiu, Balan a tras din prima insa putin peste transversala. Cu trei minute inainte de final, Ferfelea i-a pasat excelent lui Baia, acesta a sutat puternic insa Dragne a respins in corner. Semeghin a batut cornerul cum exersasem la antrenament spre marginea careului, Patriche a venit din urma, nemarcat, a preluat, a facut o pirueta si a sutat cu stangul naprasnic direct in vinclu pentru 2-0.

Nici la 2-0 oaspetii nu au iesit prea mult la atac si nu ne-a fost deloc greu sa inghetam tabela. Era o victorie muncita si meritata iar drumul nostru spre Liga 1 se mai scurtase cu o etapa...Omul meciului a fost Semeghin.

sportulgiurgiu20.th.jpg

Botosaniul a castigat lejer acasa cu Cetatea, 4-0 insa vestea cea buna a venit de la Chiajna, unde Petrolul reusise doar o remiza spectaculoasa 3-3 :thumbup:

Clasamentul dupa 19 etape:

clasament19.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Suita de meciuri "acasa" avea sa continuie cu invinsa Botosaniului din runda precedenta, Cetatea Suceava. Moldovenii nu erau deloc intr-o situatie buna, se aflau la doua puncte de primul loc neretrogradabil si era de presupus ca isi vor vine scump pielea in "Regie". In tur, reusisem doar un 1-1 la Suceava. Intre timp, Cetatea reusise sa il aduca pe Salif Nogo, fostul stoper al Otelului. Asta insemna un obstacol in plus pentru ofensiva mea. Africanul fusese si in atentia Sportului, insa il alesesem pana la urma pe Rastovac.

13 martie 2010

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XX -a

Sportul Studentesc (locul 1) - Cetatea Suceava (locul 15)

Le-am cerut jucatorilor mei viteza in joc, multa miscare pe teren pentru a dizloca marcajul om la om pe care il vor face moldovenii si atentie sporita la Clement Palimaru. Primul nostru "11" : Rabo - Mustata, Patriche, Jozic, Crivac - Kamga(cpt.) - Chitu, Vieru, Nae - Okereke, Curelea. I-am odihnit pe cativa dintre cei care jucasera cu Dunarea Giurgiu si nu erau refacuti complet.

Sucevenii ne-au intampinat cu un 5-3-2. Oare de ce nu ma surprindea deloc? :P

In prima repriza, parca retraiam jocul cu Dunarea din etapa precedenta. Oaspetii cu fundul in poarta, noi atacand in valuri insa nereusind sa avem ocazii periculoase la poarta lor. Prima concluzie clara? Nae ca mijlocas de banda e mult sub Chitu, de Balan nu mai vorbim...Vine minutul 41. Nae primeste o minge in banda stanga. Arunca o privire, il vede pe Curelea in careu si ii trimite o centrare. Imi pun mainile pe cap de disperare, centrarea e ca de obicei prea lunga si prea puternica. :fight: Dar stai!!! Portarul oaspetilor, Satco e iesit iar mingea inaltata de Nae coboara spre poarta...Satco alearga disperat, se inalta sa o prinda insa nu reuseste si balonul intra in poarta sub transversala : 1-0!!!

- Ati vazut mister ce l-am pacalit pe portar? De cand exersez suturile astea!!! imi striga Nae smulgandu-mi un hohot de ras. Ce inseamna sa ai noroc...

In pauza era veselie mare, toti il tachinau pe Nae ca a dat ca Hagi cu Columbia in '94. :hysterical: Le-am spus sa caste bine ochii in a doua repriza, sa nu aiba si sucevenii vreun noroc chior si sa egaleze. Trebuia sa mai marcam.

In a doua repriza, ne-am mentinut in atac pentru a nu le da idei ofensive oaspetilor. In minutul 61, Curelea a tras peste poarta din lovitura libera din pozitie favorabila. Doua minute mai tarziu, Chitu a fost lansat foarte bine de Kamga, insa sutul sau la coltul lung s-a dus pe langa. In minutul 70, Vieru si Okereke au parasit terenul si i-am introdus pe Baia si Allotey. In minutul 82, Homneac l-a deposedat pe Jozic la marginea careului nostru insa sutul sau nu i-a pus probleme lui Rabo. In minutul doi de prelungiri, Allotey l-a lansat excelent pe Curelea, insa Nogo a blocat sutul lui Costin. Am reusit sa mentinem fara probleme avantajul luat in prima repriza si sa mai adaugam trei puncte la zestrea destul de consistenta pe care o aveam deja. Omul meciului a fost ales Nae :D.

sportulcetatea10.th.jpg

Petrolul si Botosaniul au castigat cu Tulcea, respectiv Bacaul in deplasare.

Clasamentul dupa 20 de etape :

clasament20.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) Hamlet, da...Cred ca parintii lui sperau sa il faca scriitor. Sau actor :D. Si eu am ras prima data cand am vazut.

Intr-adevar, retrogradeaza ultimele 5 echipe. Gloria Buzau deja poate sa isi ia la revedere de la Liga 2. Au nevoie de o minune sa se salveze.

Link to comment
Share on other sites

spune-mi si mie te rog cum ti se misca jocul avand in vedere database-ul care il folosesti si tarile si ligile selectate? Sau nu te afecteaza pt ca ai calculatorul bun ? :worship

Se misca bine deocamdata, insa abia a trecut putin peste jumatate de sezon...mai vedem peste 2-3 sezoane. :D Calculatorul e un laptop si nu e genial, am 1 GB de RAM si procesor dual core la 1,83 GHZ. Isi face insa treaba.

irl nu retrogradeaza doar 4 ?

Nu, cel putin din cate am vazut eu pe Goagal :P... Si eu stiam ca retrogradeaza 4 insa se pare ca 5 e corect.

Link to comment
Share on other sites

In data de 15 martie, 821 de spectatori au urmarit amicalul din Regie cu echipa la care s-a trasferat Varga, CFR Cluj. Clujenii au folosit titularii insa ambitia de care au dat dovada elevii mei a facut diferenta. In vreme ce noi am speculat fiecare greseala a CFR-ului (locul 7 in Liga 1), clujenii au ratat cu seninatate si scorul final de 3-0 pentru Sportul nu a mirat pe nimeni prezent pe stadion, desi putini s-ar fi asteptat la o victorie a noastra inainte de meci. Vilcov, Gheorghe si Okereke au inscris pentru echipa mea. :thumbup: Varga nu a jucat nici un minut, desi a fost in lot. :huh: Au jucat in schimb aproape toate vedetele clujenilor, dintre care doar Dani si Deac au aratat a jucatori de Liga 1. Mentionez doar ca CFR-ul a facut transferuri de 10 milioane de euro in acest campionat.

sportulcfr.th.jpg

In campionat, ne astepta primul meci in deplasare din acest retur, partida cu Dunarea Galati. In tur fusese macel, 7-0 pentru noi si ma asteptam la o replica mult mai ambitioasa a gazdelor din aceasta cauza. Dunarea imprumutase in pauza competitionala cativa jucatori, dintre care cei mai interesanti erau Bejan (Steaua) si Illarramendi (Dinamo, ex- Real Sociedad).

20 martie 2010

Stadion "Dunarea", Galati

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXI -a

Dunarea Galati (locul 12) - Sportul Studentesc (locul 1)

Am insistat inaintea meciului de la Galati pe ideea ca victoria cu CFR era neconcludenta, fusese doar un amical, nu trebuia sa ne umflam in pene. Trebuia sa tratam cu seriozitate partida, pentru ca nu va fi usor. Banuiam ca gazdele vor juca pe atac si le-am spus elevilor mei sa se apere cu atentie si sa ii lovim pe contraatac, arma pe care o folosisem de atatea si atatea ori cu succes. Jucatorii titulari pentru Sportul : Rabo - Akakapo, Patriche, Jozic, Semeghin - Kamga(cpt.) - Chitu, Ferfelea, Balan - Baia, Curelea.

Gazdele au atacat asa cum prevazusem insa prima ocazie ne-a apartinut : in minutul 7, pe contraatac, Balan a centrat lung pana la celalalt mijlocas de banda, Chitu, insa lovitura de cap a acestuia a fost prinsa de portarul gazdelor, Mindileac. In minutul 14, Ferfelea a preluat si a tras de la distanta insa putin peste transversala. In minutul 17, Balan a intervenit imprudent la spaniolul Illarramendi si arbitrul a indicat just 11 metri pentru gazde. :fight: A executat Balauru, plasat in dreapta lui Rabo si era 1-0. Avusesem dreptate si meciul era mult mai greu decat se asteptau jucatorii mei.

Am schimbat tactica si i-am transmis lui Kamga sa dea semnalul asaltului asupra careului advers. Am pus stapanire pe joc, Balan a inceput cursele pe dreapta, sufocandu-l pe fundasul lateral advers Cucu. La o astfel de cursa, in minutul 37, Balan a centrat in forta, Mindileac a ratat interceptia si Curelea a pus latul inscriind cu usurinta : 1-1!!! In minutul 43, Ferfelea si-a incercat iarasi sutul de la distanta, insa a trimis imprecis si de aceasta data.

La pauza le-am spus jucatorilor mei ca pot castiga usor meciul daca il trateaza cu seriozitate, ca dupa primirea golului. Eram nemultumit de Ferfelea, mi s-a parut cel mai neconcentrat in prima repriza si l-am schimbat cu Allotey.

La un minut de la reluare, playmakerul Dunarii si cel mai periculos jucator al ei, Illarramendi, a slalomat printre jucatorii mei insa sutul sau a trecut peste bara transversala. In stilul nostru caracteristic, ne-am dat iarasi cu stangul in dreptul in momente nepotrivite si Semeghin a facut hent in careu la o faza nevinovata de atac a Dunarii. Din nou penalty...din nou Balauru...din nou sut plasat, din nou gol : 2-1 in minutul 52! :capu Simteam ca innebunesc...Mi-am muscat buzele sa nu scot o injuratura. Le-am cerut jucatorilor sa atace in special pe flancuri, care mi se pareau punctele slabe ale gazdelor.

In minutul 69, Chitu a driblat pe stanga si a sutat insa la o palma de transversala. L-am inlocuit pe Kamga cu Okereke, l-am avansat pe Patriche la mijloc si am trecut la 3-4-3.

In minutul 79, Semenghin a executat un corner, apararea gazdelor a balbait mingea, Balan a tras puternic insa Mindileac a respins cu piciorul. Stroe a scapat pe contraatac singur cu Rabo insa s-a pripit si a sutat direct in bratele portarului nostru.

In minutul 88, Allotey a recuperat bine, a avansat insa a tras dezamagitor de la peste 25 de metri departe de poarta. :thumbdown: Desi am presat pana in ultimul minut am prelungirilor nu am mai reusit sa inscriem. Pierdeam stupid si singura mea speranta era ca jucatorii sa fi tras concluziile necesare dupa aceasta infrangere. Le-am spus in vestiar ca nu Dunarea ne-a batut azi, nici arbitrul asa cum sustinea Semeghin :) , ci noi insine. Cei mai buni jucatori ai nostri au fost Curelea si Akakpo.

dunareasportul21.th.jpg

Botosaniul a batut clar acasa Steaua II cu 3-0, Petrolul au invins si ei acasa pe FCM Bacau cu 3-1 si lupta pentru promovare devenea foarte stransa. Multumita noua, bineinteles. :(

Clasamentul dupa 21 de etape :

clasament21.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am profitat de deplasarea la Galati, am lasat echipa pe mainile secunzilor (cu aprobarea lui Siman, desigur :D ) si le-am prezentat-o pe Iulia parintilor mei. Relatia noastra mergea excelent si decisesem sa ne mutam impreuna cat de curand posibil ;) . Am ramas doua zile in Galati si pot spune ca m-am simtit mult mai bine dupa aceea. Amaraciunea infrangerii insa ramasese si speram sa revenim la jocul cu care impresionasem in ultima vreme.

Intors la Bucuresti, am aflat grupa Romaniei de calficare la Europenele din 2012. Razvan avusese noroc cu carul. Picasem in grupa doar cu un adversar dificil, Italia si un adversar incomod, Suedia. In rest, Ungaria, Irlanda, Armenia, Moldova, Luxemburg. Daca nici acum nu ne calificam... Looserii din presa sportiva sarisera ca sacalii sa comenteze meciul nostru de la Galati cu articole in care il invinuiau pe Balan pentru infrangere. Am discutat cu toata echipa si i-am atentionat sa nu se lase afectati de tampeniile scrise in ziare.

Intre timp, Roby mi-a adus in probe un nou jucator, georgianul de 21 de ani Revaz Barabadze. Era un varf urias, 1.96m insa rapid si mobil. Avea si o selectie la nationala mare a Georgiei. Mi-a placut cum se misca la antrenamente si am decis sa il vad la lucru si intr-un amical cu Callatis Mangalia inainte de a-i oferi un contract.

Meciul urmator ne aducea ca oaspeti pe CSM Ramnicu Sarat. In tur ii batusem greu, cu 2-1 printr-o dubla a lui Curelea. Nu era o echipa cu pretentii, insa era o echipa care isi cunostea posibilitatile si isi punea in valoare punctele forte. Mijlocasul lor dreapta de 17 ani, Minciuna :D, era una din tintele mele pentru un transfer.

28 martie 2010

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXII -a

Sportul Studentesc (locul 1) - CSM Ramnicu Sarat (locul 9)

Era ultimul meci al etapei. Petrolul si Botosaniul castigasera cu Farul respectiv Buzau si o victorie era neaparat necesara. Le-am cerut jucatorilor sa castige acest meci pentru a nu da cu piciorul la tot ceea ce facusem bun pana atunci si sa arate ca infrangerea de la Galati a fost doar o intamplare nefericita. I-am ales ca titulari pe : Rabo - Akakapo, Patriche, Jozic, Crivac - Kamga(cpt.) - Chitu, Vieru, Balan - Okereke, Curelea. I-am atras atentia lui Crivac sa fie tot timpul cu ochii pe Minciuna.

Nu au trecut decat doua minute din meci pana la o noua greseala copilareasca: Jozic l-a pierdut pe Tarala din marcaj dupa un corner al oaspetilor, l-a tras de tricou si era al treilea penalty consecutiv facut de elevii mei :capu. A executat Neagu, insa Rabo a ghicit coltul si a respins :yahoo: Mingea a ricosat la Pastor insa Rabo a scos cu un reflex excelent si sutul acestuia. Coechipierii lui s-au repezit sa il felicite in vreme ce portarul bombanea injuraturi in engleza si ii trimitea la joc. :D

In minutul 7, la o faza buna de contraatac a jucatorilor mei, Vieru l-a lansat bine frontal pe Okereke, varful a sutat insa putin pe langa poarta adversa. In minutul 19, dupa un corner, Patriche a reluat cu capul puternic insa mingea a trecut putin peste transversala. In minutul 23, Vieru a centrat din corner si Jozic, urcat in atac sa isi rascumpere greseala din minutul 2, nu a mai gresit tinta si a deschis scorul cu o lovitura de cap : 1-0. :kisses Era un gol mai important decat parea, pentru ca speram sa fie un gol de moral care sa ne descatuseze.

Vieru a continuat sa organizeze excelent atacurile noastre si dupa o combinatie cu Balan si Akakpo, i-a pasat pe un culoar lui Okereke in minutul 28 , insa portarul Budur a respins sutul nigerianului. Cu patru minute inainte de pauza, Curelea a tras mult peste dintr-o lovitura libera din afara careului. Peste alte doua minute, Costin a repetat executia hilara din pozitie buna. Am decis sa nu ii mai dau voie sa execute "liberele"... :fight:

La pauza, le-am spus sa fie foarte atenti la fazele fixe si sa incerce pe cat posibil sa nu mai acorde astfel de ocazii adversarilor.

In minutul 56, Balan a tasnit pe un contraatac, si-a facut mingea pe langa un adversar, i-a pasat lui Vieru, Petru a trimis superb din prima cu exteriorul, Okereke a preluat, a sutat din careu lateral dreapta insa Budur s- a intins si a respins. Vieru si-a continuat recitalul si dupa un schimb de pase cu Chitu a sutat din prima de la peste 25 de metri direct in vinclul portii adverse : 2-0 in minutul 57 !!! Tanarul conducator de joc a alergat apoi spre mine si si-a luat obisnuita ciufuleala care se pare ca ii purta noroc :P.

- Bravo, pustiule, tine-o tot asa! i-am soptit in timp ce ii "refaceam" frizura. Eram mandru de el si speram sa ajunga in cativa ani la un club mare din strainatate.

CSM-ul au replicat timid prin Francis care a sutat de la peste 30 de metri mult pe langa poarta lui Rabo. L-am introdus pe Baia in locul lui Okereke in minutul 59. Nigerianul era intr-o eclipsa destul de ingrijoratoare de forma si speram sa isi revina cat mai repede. In minutul 67, Jozic a urcat din nou in atac, a reluat cu capul o centrare a lui Curelea insa a aterizat urat, pe mana stanga si nu a mai putut continua partida. :( L-a schimbat cu Mustata si Akakpo a trecut fundas central.

In minutul 80, Vieru a delectat tribunele cu un stop perfect la o minge inalta venita din spate, a jonglat-o inca o data pe picior si a trimis o centrare lobata respinsa cu greu de apararea adversa. Era clar meciul lui ...

Oaspetii nu au reusit sa puna cu adevarat in pericol poarta noastra in ciuda stradaniilor lor si partida s-a incheiat cu victoria noastra, care speram eu sa ne aduca pe drumul bun pe care ne inscrisesem in primele 3 etape din retur. Omul meciului a fost bineinteles Vieru.

sportulrmsarat20.th.jpg

Clasamentul dupa 22 de etape:

clasament22.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Verdictul medicilor legat de accidentarea lui Jozic a fost dur : fractura la incheietura mainii stangi si pauza intre 6 si 8 saptamani :( Minunat... Nikola se integrase foarte bine in echipa, lipsa lui Rastovac aproape nici nu se simtise, insa predispozitia lui pentru accidentari era deja cunoscuta. Am decis sa il "reactivez" pe Lungu, pe care il scosesem din echipa pentru ca incepuse sa ridice pretentii salariale exagerate (vroia 43.000 de euro pe an!!!).

Pe 31 martie, in amicalul cu Callatis am decis sa trimit in teren, pe langa georgianul Barabadze, jucatori pe care ii folosisem mai putin si sa ii odihnesc pe cei pe care ma bazasem pana acum in meciurile de campionat. In prima repriza am transformat poarta celor de la Mangalia in poligon de trageri, insa imprecizia noastra si portarul oaspetilor au mentinut scorul alb. A doua repriza jocul s-a desfasurat dupa aceleasi coordonate si partida s-a incheiat 0-0. Am avut fix 83 de spectatori la acest meci. Cred ca erau rudele si prietenii jucatorilor.

Barabadze s- a miscat bine a avut o ocazie mare in debutul partidei (a tras bine in diagonala dupa ce s-a descotorosit de un adversar insa putin pe langa poarta), dezinvolt, nu stie prea mult cu mingea insa este foarte greu de marcat si are o viteza de reactie excelenta. Cum nu cerea mult, 22.000 de euro pe an, am semnat un contract cu el pe 3 ani.

Urmatoarea partida in campionat era cruciala. Aveam ocazia in deplasarea de la FC Botosani sa scapam de una din cele doua contracandidate la promovare, de fapt sa luam o optiune extrem de serioasa pentru promovare pentru ca doar Botosaniul ne mai putea scoate din primele doua locuri ce asigurau promovarea. In prima parte a campionatului, moldovenii ne batusera acasa cu 1-0, singura infrangere din tur de altfel.

3 aprilie 2010

Stadion "Municipal", Botosani

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXIII -a

FC Botosani (locul 3) - Sportul Studentesc (locul 1)

Jucatorii mei erau foarte motivati, erau constienti ca e partida decisiva si aveau o dorinta imensa de a razbuna infrangerea din tur. Indicatiile mele au fost doar sa nu se repeada in atac, sa astepte ocazia potrivita si sa fie foarte atenti la varfurile Ghiceanu si Borostean, rapizi si buni finalizatori. "11"-le de start al Sportului : Rabo - Akakapo, Patriche, Secareanu, Crivac - Kamga(cpt.) - Chitu, Vieru, Balan - Okereke, Curelea .Lungu era inca nerefacut dupa o accidentare usoara si am apelat la experimentatul Secareanu.

Partida a inceput incrancenat si Curelea si Patriche au luat "galben" in primele 10 minute. La fel si Ciornei de la gazde. Dupa zece minute de joc, Kamga l-a gasit bine pe Chitu, mijlocasul lateral l-a depasit din preluare pe Patache, a intrat in careu si a tras in diagonala insa portarul Chereches a avut un reflex excelent si a respins in corner. In minutul 17, dupa o pasa a aceluiasi Chitu, Curelea a tras plasat insa putin pe langa poarta. Am iesit periculos pe un contraatac in minutul 27, Vieru a pasat iarasi frontal foarte bine, insa Okereke s-a grabit si a tras de la distanta fara pericol pentru poarta adversa. In minutul 28, jucatorul gazdelor Stefan Nicolae l-a atacat din spate pe Tibi Balan dupa ce mijlocasul trecuse in viteza de el si arbitrul Berbecaru l-a eliminat prompt :rosu: Mi-am frecat mainile de bucurie si le-am facut semne elevillor mei sa insiste mai mult in atac.

Peste doua minute, Vieru s-a infiltrat in careu, Okereke i-a trimis, mijlocasul a facut o pirueta insa a tras mult peste poarta. In ultimul minut al reprizei, aceiasi jucatori Okereke-Vieru au combinat bine insa sutul plasat al lui Petru a trecut pe langa.

La pauza, le-am spus jucatorilor mei sa combine rapid, cu schimbari de directie si multa miscare in teren pentru a crea spatii si a obosi jucatorii adversi ce vor trebui sa depuna un efort mai mare pentru a acoperi zonele.

In minutul 50, Botosaniul a executat cu schema un corner, mingea a ajuns la Borostean, liber la marginea careului, acesta a patruns si a tras insa mingea s-a lovit de coechipierul lui, Keita si Rabo a plonjat si a retinut.

Minutul 67...Atac prelungit, parca pe un semicerc imaginar, al echipei mele...Akakapo i-a pasat lui Curelea, incoltit de doi adversari. Costin a preluat cu spatele la poarta si i-a trimis lui Vieru. Mijlocasul l-a driblat scurt pe Apostol si a tras cu exteriorul piciorului drept. Mingea a zburat langa bara din stanga, facand inutil plonjonul lui Chereches : 0-1 !!! :yahoo: Extraordinara maturitatea in joc a acestui pusti. Coechipierii l-au ciufulit de data asta cu totii, dupa ce a scapat din mainile lor Petru arata ca o gaina jumulita. Nu mai conta insa, fericirea lui era prea mare. La "oficiala" Siman era extrem de bine dispus. Cred ca deja se gandea cat ar putea sa ceara pe Vieru :cearta

In minutul 70, l-am scos pe Vieru, epuizat dupa atatea curse si l-am introdus pe Ferfelea. L-am scos si pe Okereke pentru a il vedea la lucru si pe Barabadze. Imediat, Ferfelea a combinat cu Balan, a patruns din lateral in careu si a tras spre coltul lung insa nu a prins cadrul portii. Cu un sfert de ora inainte de final, Barabadze i-a pasat excelent lui Curelea insa portarul Botosaniului a respins in corner sutul puternic al lui Costin. Chitu a executat cornerul insa Secareanu a reluat putin peste poarta. Barabadze a avut si el sansa golului, insa sutul sau a fost blocat de un fundas advers.

In minutul 89, am inghetat cand centrarea lui Apostol l-a gasit pe Caragea liber in careu, insa Rabo a avut un nou reflex salvator la lovitura de cap a botosaneanului. Secareanu a respins centrarea din cornerul ce a urmat, Borostean s-a aruncat in careu si arbitrul i-a dat "galben" pentru simulare. Era al doilea si a urmat :rosu: . Am plimbat fara probleme mingea pana la final, cand am izbucnit cu totii in manifestari de bucurie neretinuta : strigate, cantece, topaieli. Se auzea din nou refrenul, din ce in ce mai aproape de realitate : "Campionii! Campionii! Ole, ole, ole!" :ro: Omul meciului? Din nou pustiul Vieru.

botosanisportul.th.jpg

Dupa meci, am aflat de la Iulia o veste la fel de buna ca victoria noastra: Petrolul pierduse la Giurgiu, 0-1 cu Dunarea!!! :bere Fusese o zi perfecta. Eram din nou la 6 puncte de Petrolul si la 8 de Botosani, cu 11 etape inainte de final.

Clasamentul dupa 23 de etape :

clasament23f.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa meciul cu Botosaniul, numele lui Vieru era pe buzele tuturor suporterilor Sportului si nu numai. Ziarele sportive ii dedicasera spatii generoase celui supranumit "noul diamant al Sportului" sau "perla lui Siman". Ma temeam ca toata aceasta campanie de ridicat in slavi sa nu aiba un efect negativ asupra jocului lui Petru. Dupa antrenamentul de luni dupa -amiaza l-a luat deoparte pe Vieru si i-am spus:

- Petru, ai facut o partida foarte buna cu Botosaniul si una excelenta cu CSM Ramnicu Sarat. Mi-ai rasplatit pe deplin increderea insa vreau sa te intreb ceva: ai citit ziarele de sport de saptamana trecuta?

- Da, dom' profesor...raspunse Petru cu glas temator.

- Ei bine, inseamna ca stii ca te-au laudat si pe buna dreptate....

Petru ma intrerupse cu o voce hotarata:

- Nu sunt diamant sau perla, dom'profesor, eu sunt Petru Vieru! Mai am mult de muncit pana sa ajung departe. Deocamdata nici macar nu am vreun meci in prima Liga. Nu am fost chemat la nationala si nici nu am vreo realizare deosebita. Cand am dat acele goluri doar mi-am facut treaba pentru care sunt platit. Iubesc fotbalul, dom' profesor, si sper sa ma iubeasca si el pe mine in continuare. Nu va faceti griji, nu mi s-a urcat la cap, incheie el privindu-ma direct in ochi.

Vorbele lui imi incalzisera sufletul, era un copil rebel insa foarte talentat iar acum imi demonstrase ca este si foarte serios si matur. Nu l-am mai ciufulit asa cum faceam de obicei, ca pe un baiat rasfatat care trebuie alintat. L-am batut pe umar prieteneste si l-am indemnat :

- Bine, Petrica...acum gata cu vorba, mergi la dusuri!

Partida de campionat care urma era cea de acasa impotriva celor de la Steaua II. "Stelistii mici" sau "Stelutele", asa cum erau ei alintati mai mult sau mai putin rautacios, formau o echipa capricioasa insa si foarte dificila. In tur, batusem cu 1-0 in deplasare o echipa cu cativa jucatori cu cota buna in Liga 1 cum ar fi Zapata, Toja sau Dayro Moreno. Nu stiam pe cine vor mai trimite sa joace cu noi de la echipa mare, asa ca nu imi ramanea decat sa imi pregatesc cat pot de bine echipa pentru a invinge indiferent de jucatorii adversi. Incercam sa fac asta inca de cand am venit la Sportul, sa le insuflu incredere ca pot bate orice echipa si vedeam acum ca aceasta incredere incolteste din ce in ce mai mult in mintile elevilor mei.

10 aprilie 2010

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXIV -a

Sportul Studentesc (locul 1) - Steaua II Bucuresti (locul 13)

Am decis sa ii trimit in teren ca titulari pe : Rabo - Akakapo, Patriche, Lungu, Crivac - Kamga(cpt.) - Chitu, Vieru, Balan - Barabadze, Curelea. I-am simtit la antrenamente pe Crivac si Barabadze mai in forma si mai motivati decat Semeghin si Okereke si de aceea am inceput partida cu ei. Titularii de la Steaua II : Zapata - Tininho, Prunescu, Tudose - Grzelak, Ochirosii, Bicfalvi, Nicolita - Dayro, Rusu, Bibishkov. :scared Cred ca nu mai e nevoie de nici un comentariu. Urma sa avem un meci extrem de greu. Le-a reamintit insa jucatorilor mei ca ei reprezinta o echipa si nu doar o adunatura de valori individuale cum este Steaua II:

- Jucati cu atentie, aparati-va aproape de poarta noastra, combinati rapid si in viteza si nu va aruncati la tackling-uri! Hai sa castigam si meciul asta, sa aratam ca suntem cei mai buni!

- Sportul, victorie!!! s-au auzit vocile la unison ale celor 18 jucatori.

I-am urmarit cum ies pe teren. Galeria a explodat in urale si ma bucuram ca in sfarsit stadionul era cat de cat mai populat : 1375 de oameni venisera la meci. :thumbup:

Am avut lovitura de inceput si imediat tupeistul Vieru a arestat mingea, a patruns spre careul stelist si a sutat puternic putin peste poarta lui Zapata. Incepuse sa ploua marunt...Barabadze parea in largul sau, castigand cateva dueluri aeriene. La fel si Patriche, caruia ii spusesem sa nu il piarda pe Rusu din ochi. In minutul 26, dupa cateva centrari respinse de apararea stelista, Vieru a pasat perpendicular pentru Curelea, atacantul si-a facut loc cu corpul pe langa Tudose insa a sutat la o palma de bara din dreapta a portii adverse. Prima ocazie a oaspetilor a venit prin Bicfalvi un minut mai tarziu, sutul mijlocasului stelist de la distanta negasind insa spatiul portii noastre.

In minutul 40, Ochirosii a pasat peste apararea noastra pentru Bibishkov, bulgarul a preluat, a intrat in careu si a inscris, insa arbitrul de tusa indicase offside. Un suspin de usurare s-a auzit din galeria noastra.

In pauza le-am reprosat jucatorilor mei ca se grabesc prea mult, i-am indemnat sa aiba mai multa rabdare la constructie si sa nu se pripeasca cu suturile.

Imediat dupa reluarea jocului, in minutul 46, Vieru i-a pasat lui Barabadze la marginea careului advers, georgianul a tras puternic insa Zapata a dovedit ca este un portar de valoare si a respins in corner. Cinci minute mai tarziu, Kamga a retrimis in careu cu capul o minge respinsa de aparatorii Stelei, Balan a stopat perfect balonul, a trecut printre Tininho si Bicfalvi, l-a depasit si pe Prunescu si a tras plasat pe langa Zapata : 1-0!!! Un gol exceptional, aplaudat de tot stadionul chiar si de cei 400 de suporteri ai stelistilor :yahoo:

Bucuria noastra nu a durat insa foarte mult timp. In minutul 58, Tininho a executat senzational o lovitura libera directa de la 30 de metri si mingea s-a dus in vinclul portii aparate de Rabo: 1-1. "Tocmai acum s-a gasit si amarasteanul asta sa suteze asa" mi-a soptit printre doua injuraturi Cezarica Zamfir. :bash Un minut mai tarziu, Akakpo dormea pe el si i-a pasat lui Bibishkov, insa probabil ca bulgarul stie sa inscrie doar din offside. Cezarica l-a injurat cu naduf si pe togolez . I-am facut semn sa taca din gura si l-am schimbat pe Barabadze cu Okereke. Speram ca nigerianul sa inscrie odata si odata golul descatusarii...

Dupa o ora si ceva de joc, s-a trezit si Curelea din somn insa sutul sau nu a prins nici acum cadrul portii. In minutul 65, la o centrare plouata a lui Crivac, Bibishkov i-a pus aiurea piedica in careu lui Patriche si arbitrul a indicat 11 metri pentru noi. Patriche nici macar nu ar fi ajuns la acea minge. ;) Curelea a tras ca de obicei impecabil, tare si pe jos in dreapta lui Zapata si reveneam la conducere: 2-1! :D Cu un sfert de ora inainte de final, Okereke a sutat peste poarta dupa o pasa buna a lui Vieru. In minutul 80, Tininho a centrat ideal pentru Prunescu, insa fundasul central al Stelei a preluat prea lung in careul mic si Rabo a plonjat la picioarele lui, deviind mingea la Lungu care a degajat in tribuna. Phew, am scapat si de data asta!

Dupa 83 de minute de joc, am scapat pe contraatac dupa o recuperare a lui Patriche, Balan l-a lansat pe Okereke, acesta l-a depasit pe Tudose, a centrat pentru Curelea, Costin a reluat cu capul din plonjon insa Zapata a avut un nou reflex foarte bun. Cu doua minute inainte de final, Bibishkov l-a gasit excelent pe Nicolita in careu insa finalizarea mijlocasului de banda stelist a starnit hohote de ras in tribune. In minutul 90, Lazar a sutat slab si aiurea din pozitie buna, fara pericol pentru poarta noastra.

In primul minut de prelungire, Balan l-a driblat usor pe Tudose, a scapat singur pe partea dreapta a atacului nostru, a centrat ideal in careu de unde, nemarcat, Curelea a trimis o lovitura de cap imparabila : 3-1 si meciul era jucat :bere !

I-am felicitat dupa meci pe fiecare dintre jucatori si le-am spus ca as dori sa vad in fiecare meci concentrarea, ambitia si daruirea pe care au aratat-o in aceasta partida. Omul meciului a fost ales Curelea.

sportulsteaua2.th.jpg

Botosaniul a reusit doar un 0-0 in deplasarea de la Breaza, in vreme ce Petrolul a invins cu 4-2 acasa pe Sageata Stejaru. Distanta fata de Botosani a crescut la 10 puncte si cred ca daca vom juca in continuare macar 80% precum in meciul cu Steaua II, nu mai avem cum sa ratam promovarea. Nu le-am spus insa asta si elevilor mei. Niciodata nu stii la ce sa te astepti de la o echipa precum cea a Sportului...dar de-asta imi este draga "Gasca nebuna".

Clasamentul dupa 24 de etape:

clasament24.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inante de meciul din campionat cu Gloria Buzau, am urmarit semifinalele Cupei Romaniei la televizor impreuna cu elevii mei. In prima dintre ele, Unirea Urziceni a terminat la egalitate 1-1 la Craiova cu Universitatea si s-a calificat in finala datorita victoriei cu 2-1 din tur. Cealalta finalista a Cupei va fi Steaua, care a pierdut cu 1-0 meciul cu Otelul de la Galati, insa s-a calificat in urma victoriei categorice din tur, 4-0 in Ghencea. Va fi deci un meci super interesant intre campioana Urziceni si Steaua si am decis sa il vad "live" pe 5 iunie, cand se va juca.

Deplasarea de la Buzau, pentru meciul cu echipa - fanion a orasului, Gloria, ex-prima-divizionara era o banalitate la prima vedere. Buzoienii ocupau ultimul loc, cu 14 puncte, la 13 puncte de primul loc neretrogradabil. Stiam insa ca aparentele inseala, Gloria reusind un 2-2 in tur chiar in "Regie", dupa ce noi conduseseram cu 2-0.

17 aprilie 2010

Stadion "Gloria", Buzau

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XXV -a

Gloria Buzau (locul 18) - Sportul Studentesc (locul 1)

Am trimis in teren urmatorul "11" : Rabo - Akakapo, Patriche, Lungu, Crivac - Kamga(cpt.) - Chitu, Vieru, Balan - Okereke, Curelea. Le-am spus elevilor mei ca Gloria are probleme cu echipele care joaca rapid, cu pase din prima, in viteza si de aceea ne vom concentra pe atacurile pe flancuri, unde fundasii lor laterali - in special fundasul stanga, Toma- sunt vulnerabili la actiunile purtate in viteza.

Gazdele au inceput mai bine si Akakpo a incasat un galben in minutul 10. Dupa doua minute, Lorincz a centrat in careu, Marincau a sutat puternic, Rabo a respins in lateral si Akakpo a degajat din apropierea liniei portii. A fost doar un foc de paie. :D In minutul 18, Balan a ciupit o minge pe langa Marincau, a plecat in viteza pe banda dreapta, i-a pasat lui Vieru in careu, mijlocasul a deviat subtil pana la Curelea care a tras tare sub bara transversala : 0-1 si golul sau cu numarul 22 in acest campionat !!! Nu stiu cat voi mai putea sa il tin la Sportul pe Costin, e clar ca va avea multe oferte la incheierea campionatului.

Principala mea grija era Okereke, nigerianul era intr-o forma foarte slaba, se zbatea mult insa nu reusea sa inscrie. In minutul 36 a trimis iarasi dezamagitor din pozitie buna. In al doilea minut de prelungire al primei reprize, gazdele au avit sansa de a egala prin Mihai, insa mijlocasul a sutat aiurea, slab din careu.

In pauza le-am transmis jucatorilor mei sa mentina ritmul din prima parte a meciului si l-am inlocuit pe Balan (tinta intrarilor dure ale fundasilor adversi din cauza tehnicitatii sale) cu Ferfelea, care a trecut mijlocas stanga. Pe banda dreapta l-am trimis pe Chitu.

In minutul 48, Vieru a primit mingea in terenul advers, a lobat excelent peste fundasii adversi pentru Okereke, atacantul a scapat singur insa si-a calculat gresit pasii, a intrat in unghi si a tras in portarul Leu. :capu Boghitoi si-a incercat norocul si el insa sutul sau nu a prins cadrul portii noastre in minutul 56. In minutul 58, insa, Boghitoi a plecat de langa Patriche, Mihai i-a pasat si varful a inscris dupa ce l-a driblat si pe Rabo : 1-1. Dupa 65 de minute de joc, Vieru a pasat din nou peste defensiva buzoiana, ideal pentru Okereke, insa si de data asta finalizarea nigerianului a fost absolut dezamagitoare. I-am facut semn lui Barabadze sa se pregateasca sa intre si peste un minut l-am scos pe Okereke si l-am introdus pe georgian.

Cu un sfert de ora inainte de final, Curelea si Barabadze au combinat bine insa finalizarea puternica a atacantului georgian a trecut peste poarta. Un minut mai tarziu, acelasi Barabadze a preluat bine, s-a intors spre poarta si a tras de la distanta, insa nici acum nu a nimerit poarta. Omniprezent, varful georgian a reluat cu capul o centrare a lui Curelea in minutul 79 insa mingea a trecut putin peste poarta. In penultimul minut de joc, Chimir a tras in diagonala, Patriche a deviat usor si balonul a trecut milimetric pe langa bara portii lui Rabo. Probabil ca am mai albit inca putin ... :upset:

Le-am facut semn elevilor mei sa nu forteze, egalul nu era un rezultat chiar asa de rau, avand in vedere ca puteam sa si pierdem daca intra sutul lui Chimir. In al doilea minut de prelungire insa, Vieru i-a trimis lui Barabadze, acesta l-a vazut excelent pe Curelea, Costin a scapat singur, a patruns in careu... tot stadionul amutise...atacantul meu a sutat insa direct in Leu :capu

Am incheiat din nou la egalitate cu buzoienii un meci pe care il puteam castiga lejer, dar la fel de bine cu putin ghinion il puteam si pierde. Omul meciului a fost ales, pentru a treia oara consecutiv, pustiul Vieru.

gloriasportul11.th.jpg

Botosaniul a castigat usor meciul de acasa cu Chiajna (2-0) si a redus la 8 puncte distanta fata de noi. In schimb, Petrolul a luat bataie la fundul gol :bottom: de la Snagov : 0-4 si ploiestenii au acum doar un punct avans fata de Botosani. Lupta pentru promovare nu e inca nici pe departe incheiata.

Clasamentul dupa 25 de etape:

clasament25.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Sa stii ca ma bate serios gandul sa incerc asta. Nici Okereke, nici Vilcov, nici Barabadze, nici Baia nu au reusit sa se ridice macar la un sfert din valoarea lui Curelea. Cred ca am sa trec la o asezare 4-3-3 cu trei mijlocasi centrali, doua aripi si un singur atacant central.

Link to comment
Share on other sites

Pe Ferfelea cred ca ai vrut sa zici...si eu ii mai incurc, nu-i bai ;). Da, chiar as vrea sa mai joace si Allotey sau Ferfelea, sunt jucatori creativi, buni pasatori. Diseara cand ajung acasa o sa schimb tactica sa vad cum merge. Din cate stiu eu o sa am meci cu FCM Bacau, o echipa destul de buna, deci va fi relevant testul.

Link to comment
Share on other sites

  • GeneraÅ£ia de Aur

Aceste discutii imi par atat de gay, frumuseilor. Mai gay chiar decat o conversatie pe mess. intre doi asa-zisi barbati.

Puteti sa aruncati cu Petre in mine sau sa va trimiteti Spioane, pe mine n-o sa ma vedeti vreodata asa. :bathfun:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy