Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

:D Pai cred ca atata asteapta...sper sa nu ii dau satisfactie prea curand. Cu centrarile explicatia e alta. Nu joc cu mijlocasi de banda, pentru ca cei pe care ii am sunt varza. Am doar mijlocasi centrali la mijloc si tactica e facuta pentru atac pe centru.

tacticsz.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

vilcov.th.jpg

Nu e rau, dar mi se pare cam fragil si sub primii mei trei atacanti : Curelea, Okereke, NJock. Nu stiu ce sa zic, nu m-as mai aglomera cu inca un salariu.

Gica e nervos ca e prea multa competitie pentru primul "11" :P . Nu stiu la ce se astepta, insa la Sportul deocamdata el nu s-a impus ca titular.

Link to comment
Share on other sites

I-am laudat la conferinta de presa de dinaintea meciului cu Bistrita pe Vieru, Curelea si Okereke, la sfatul secunzilor mei. Au fost foarte multumiti de asta si au promis ca vor cauta sa joace cel putin la fel de bine si in continuare. Cat despre meciul cu Bistrita, se va juca la noi acasa si astept sa vad un record de spectatori. Iulia mi-a spus la ultima noastra intalnire ca stam din ce in ce mai rau cu finantele, in principal din cauza salariilor si ca Siman vrea sa scap de mai multi jucatori cu salarii mari in pauza competitionala. Sper sa nu trebuiasca sa vand vreun jucator de baza...

La sugestia lui Roby, l-am luat totusi in probe timp de 4 saptamani pe tanarul atacant moldovean Vilcov. Daca va confirma, va semna pe 3 ani.

19 septembrie 2009

Stadion "Regie", Bucuresti

Cupa Romaniei, runda a VI-a

Sportul Studentesc (Liga a II-a, locul 1) - AFC Gloria Bistrita (Liga I, Locul 3)

Ziarele ne dau pe noi favoriti...astia is dusi cu pluta rau!!! La Gloria vor juca printre altii Sanmartean, Albut, Velcovici, Tibor Moldovan, Vali Nastase sau Coroian. Le-am si spus baietilor sa nu uite ca suntem outsideri dar si ca nu avem nimic de pierdut. Sa jucam frumos si sa aratam ca meritam sa fim la anul in Liga 1. I-am trimis in teren pe : Rabo - Semeghin, Patriche, Rastovac, Ciupe - Kamga - Vieru, Cruceru, Allotey - Okereke, Curelea.

Nici nu ne asezasem bine in ghete si Rabo a intervenit excelent la reluarea lui Borbely dupa cursa lui L. Sanmartean pe dreapta atacului bistritean. Ca de obicei, elevii mei s-au dezmortit prin minutul 10 si dupa un un doi cu Allotey, Curelea a tras bine, insa Albut a prins. La faza imediat urmatoare, Borbely a faultat in atac, Ciupe a trimis inalt spre careul bistritean si Enescu l-a faultat in careu pe Patriche ce urcase excelent in atac si urmarise mingea. Penalty !!! Bistritenii au protestat cu furie, insa arbitrul Berbecaru a fost de neclintit. Galben pentru Enescu si 11 metri pentru noi. Curelea a tras puternic, mingea a trecut printre mainile lui Albut ce ghicise coltul si era 1-0 pentru Sportul. Fanii erau in delir pe garduri si Siman impartea bezele de la oficiala. Langa el, "tata Jean" Padureanu se facuse verde...

In minutul 15, Coroian a executat la o palma de bara o lovitura libera extrem de periculoasa de la marginea careului nostru. In minutul 20, i-am surprins cu un contraatac, arma noastra favorita pe bistriteni, din 3 pase Allotey - Okereke - Curelea atacantul nostru a scapat spre careul advers, i-a trecut mingea printre picioare lui Dinu Sanmartean, dar a intrat in unghi si Albut a prins sutul sau. Micuta noastra galerie a aplaudat indelung. Dupa un minut, Curelea l-a ridiculizat iar pe fratele lui Lucian Sanmartean, bistriteanul a faultat si a luat galben. Allotey a sutat violent din lovituta libera si Albut a fost nevoit sa scoata peste bara in corner. Jucam din nou peste asteptarile mele si cred ca si peste ale bistritenilor :D.

In minutul 22, Vieru a primit de la Cruceru, si i-a pasat excelent intre fundasii centrali bistriteni lui Curelea care a intrat in careu si l-a executat pe Albut cu sange rece : 2-0 !!! Nu imi venea sa cred...Siman dansa ca Borcea la oficiala. :)) 5 minute mai tarziu, Ciupe a tras puternic din lovitura libera putin peste transversala. Pe teren, Bistrita parea incapabila sa riposteze. Jucatorii lui nea Jean luau galben dupa galben. Ciupe a tras din nou la o palma de bara dupa o lovitura libera din preajma careului in minutul 36. A luat galben si Ciupe, insa dupa lovitura libera executata de L. Sanmartean, Coroian a trimis peste poarta cu capul.

In vestiar, jucatorii mei erau foarte concentrati. Ma asteptam sa fie rasete si glume insa ei erau foarte seriosi. Nu mi-a ramas decat sa le transmit sa il blocheze cu orice pret pe Lucian Sanmartean.

In primul minut al celei de-a doua reprize, Rabo a gresit o pasa si i-a trimis lui Hora, insa bistriteanul a fost indecis. In cele din urma Rabo s-a revansat si a scos lobul lui Iodi spre coltul lung. Am urlat la el sa caste ochii, insa la faza imediat urmatoare Gloria a redus din diferenta : centrare L. Sanmartean, cap Tibor Moldovan de langa Rastovac pentru 2-1. Mi-era teama de o cadere in jocul nostru si i-am strigat lui Allotey:

- Keep the ball longer in midfield, Charles!!! Take a breather!

Elevii mei au inteles si am revenit in joc. Kamga a tras puternic, insa pe langa poarta in minutul 57. La cealalta poarta, L. Sanmartean a tras aiurea din lovitura libera din pozitie favorabila. Rastovac a urcat in atac sa isi rascumpere greseala, insa a trimis pe langa dupa un corner batut de Ciupe. L-am introdus pe Precup in locul lui Ciupe, obosit de desele curse pe banda dreapta.

In minutul 69, Rastovac l-a faultat dur pe Moldovan si a luat al doilea galben. Era foarte nervos si imi reprosam ca nu l-am schimbat si pe el. Greul abia acum incepea...L-am scos pe Okereke si l-am introdus fundas central pe Rusu. I-am zis sa le transmita celorlalti sa plimbam cat mai mult mingea si sa nu bubuie baloanele in aparare.

In minutul 73, Ciprian Petre l-a depasit in viteza pe Precup pe dreapta, a centrat insa Rabo a prins excelent mingea trimisa cu capul de Moldovan. Acelasi Moldovan a primit in pozitie buna la marginea careului insa a sutat pe langa poarta in minutul 88. Ma rugam sa rezistam inca putin...Vieru a cerut schimbarea, schiopata puternic. L-am introdus pe Ferfelea in locul lui.

Era minutul 90, mingea a sarit in zona lui Precup. Pustiul, presat de Sanmartean, si-a pierdut firea si a degajat fara sa se uite unde...D. Sanmartean a recuperat si a pasat lung peste defensiva mea la Hora. Dintre Rusu si Patriche, Hora a prelungit cu capul la Moldovan si acesta a impins mingea in plasa : 2-2!!! Nu-mi venea sa cred. Am tipat la fundasii mei. Era insa golul lui Rastovac, desi nu mai era in teren. Si el stia bine ca e vinovat ca si-a lasat echipa in 10 oameni.

Sfarsitul minutelor regulamentare. Jucatorii mei nu puteau ridica privirea din pamant.

- Hai, capul sus!!! Jucati pentru suporteri, nu uitati ca am condus cu 2-0 si am demonstrat ca putem invinge. Haideti, Sportul - victorie!!! i-am imbarbatat eu. Nici eu nu credeam insa ca mai putem face ceva in prelungiri, speranta mea era sa ajungem la penalty-uri.

In minutul 100, Rabo s-a inaltat si a prins bine o minge aruncata in careu de bistriteni. A degajat exact pana la Cruceru, acesta a preluat si a incercat sa se intoarca, insa Enescu l-a tinut de tricou. Fault, al doilea galben pentru mijlocasul Gloriei. Eram din nou la egalitate numerica pe teren si o samanta de speranta a incoltit iar in mintea mea.

Mai ramasese doar o repriza de prelungiri, deja ma gandeam la cei care vor executa penalty-urile. In minutul 115, Semeghin l-a gasit pe Curelea, acesta a patruns pe partea stanga in careu insa "a inaltat zmeul" din pozitie buna. Doua minte mai tarziu, Allotey a sutat si el din voleu pe langa de la marginea careului.

Alte doua minute mai tarziu, arbitrul a fluierat incheierea celor 120 minute regulamentare. Urmau penalty-urile. Am decis impreuna cu baietii sa traga primii 5 astfel : Curelea, Cruceru, Kamga, Precup si Ferfelea. Nu prea aveam executanti buni, in afara de Curelea. Ramanea sa ne bazam pe inspiratia lui Rabo...Ne-am asezat la centru, tinandu-ne unul pe altul de mana...

...3-2 Curelea : Albut nici nu a miscat la executia puternica si plasata a lui Costin.

3-3 T. Moldovan : Rabo a ghicit coltul, insa Tibor a tras perfect, exact langa bara.

4-3 Cruceru: Executie calma si plasata.

4-4 L. Sanmartean : Sut exact ca al lui Curelea, Rabo a ramas fara replica.

4-4 Kamga : sut tare si sus insa pe centru si Albut a respins.

4-5 Cip. Petre : Sut nu foarte bun, insa puternic, mingea a trecut printre manusile lui Rabo. Totul depindea acum de tanara speranta Precup...Am inchis ochii...

5-5 Precup : sut necrutator in vinclu, executie de mare jucator. :kisses

5-6 Iodi : sut necrutator in stanga lui Rabo. Daca Ferfelea nu marcheaza suntem eliminati.

6-6 Ferfelea : sut plasat in stanga portarului. Acum depinde doar de Rabo. Si urmeaza Vali Nastase :scared ...

6-7 V. Nastase : sut plasat tot in stanga lui Rabo si aventura noastra in Cupa Romaniei se incheia aici.

La vestiare, i-am imbarbatat pe jucatori. Vieru si Precup plangeau. De ciuda. Nici eu nu puteam sa uit ca am avut 2-0 in minutul 45 si 2-1 in minutul 90. Expresia de pe fata lui Siman de la oficiala nu prevestea nimic bun...

Omul meciului pentru noi a fost Curelea.

sportulbis.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa eliminarea din Cupa m-am gandit sa imi tin totusi jucatorii in priza si poate sa mai fac si niste trialuri. De aceea, am inceput sa caut echipe pentru amicale. Am stabilit un meci de pregatire cu echipa Under 19, prilej sa imi si vad la lucru fostii elevi :), si am mai trimis invitatii la echipe destul de modeste, ca sa cresc sansele de a fi acceptate amicalurile.

Surprinzator, poate, Siman nu mi-a reprosat nimic legat de eliminarea din Cupa. Nici nu ne-a dat vreun bonus de obiectiv, insa. Desi ajunsesem in turul 6 al Cupei, asa cum stabilisem inainte de semnarea contractului. Patronul incepuse se faca insa glume pe seama intalnirilor mele cu Iulia si nu pot spune ca erau glume foarte reusite. :thumbdown:

Urma sa jucam acasa cu Botosaniul, echipa ce pierduse greu cu FC Timisoara in Cupa Romaniei si avusese un inceput bun de sezon (aveau acelasi numar de puncte ca si noi insa golaveraj mai slab). I-am avertizat prin urmare pe elevii mei ca nu ne asteapta o partida usoara. Botosanenii aveau in echipa jucatori ca fostii bacauani Corneliu Codreanu (baietii m-au intrebat la misto daca sunt ruda cu el :bash bineinteles ca nu exista nici o legatura de rudenie) si Stefan Apostol, fostul om al FC Argesului si Timisoarei, Dancia dar si cativa tineri interesanti cum ar fii Atudorei sau Borostean.

26 septembrie 2009

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a VI-a

Sportul Studentesc (locul 1) - FC Botosani (locul 3)

Se vedea inainte de meci ca unii dintre jucatori mai erau afectati de eliminarea dramatica din Cupa. Incercasem intre timp sa le cresc moralul, ii dusesem la film, luasem masa cu totii in oras inainte de meci, insa tinerii din lot pareau si acum abatuti. Le-am spus sa priveasca inainte si sa arate ce pot acum cu Botosaniul, pentru ca echipele de Liga I le vom mai intalni, in urmatorul sezon. ;)

I-am ales ca titulari pe : Samoila - Mustata, Patriche, Lungu, Semeghin - Kamga - Vieru, Ferfelea, Allotey - Okereke, Curelea. Pe tanarul Lungu l-am ales in dauna lui Secareanu pentru ca observasem la antrenamente ca era foarte determinat, muncitor si voiam sa vad ce poate si intr-un meci oficial. Cum Rastovac era suspendat dupa meciul cu Bistrita iar Secareanu mi se parea cam indolent, am pariat pe Lungu si speram sa nu ma insel in privinta lui. Le-am dat indicatii lui Curelea si Okekeke sa se miste mult si sa faca schimb de locuri intre ei pentru a mai scapa de marcaj.

Pe o ploaie torentiala, Okereke a avut prima ocazie: lansat excelent de Kamga, a patruns frontal insa sutul sau a fost prins de portarul oaspetilor, Chereches. Botosaniul a replicat taios si Patriche a scos de pe linia portii sutul-centrare de pe stanga al lui Caragea. In minutul 8, Ghiceanu a patruns, l-a pacalit pe Mustata insa a tras mult peste poarta. Dupa cateva minute, Apostol a tras si el peste de la marginea careului. Eram insa obisnuit cu starturi mai putin inspirate ale echipei mele. Ma temeam numai sa nu fie "roadele" partidei cu Bistrita...

In minutul 22, Ferfelea a trimis si el cu capul direct in portar dupa o centrare a lui Semeghin, desi era liber in careu. Le-am strigat sa fie mai calmi, sa nu se grabeasca la finalizare. Doua minute mai tarziu, Vieru a tras puternic din prima insa Chereches a prins din nou cu siguranta. In minutul 35, o pasa gresita copilareste de Allotey i-a pus pe oaspeti pe contraatac, insa Vrabie a trimis incredibil in bratele lui Samoila din careul mic. Mi-am pus mainile in cap, era clar ca trebuie sa ii cert pe toti la pauza. In minutul 41, Vrabie a centrat si Mustata l-a tras discret de tricou in careu pe Ghiceanu. Arbitrul a fluierat scurt : 11 metri pentru Botosani!!! Acum chiar ca imi venea sa urlu de nervi...Borostean a tras plasat in stanga lui Samoila si era 1-0 pentru oaspeti...

In pauza, am evitat cu greu sa nu tip la ei. I-am rugat doar ca in a doua repriza sa joace si ei fotbal, pentru ca in prima repriza au fost total depasiti. Cel mai bun om al echipei mele in prima repriza fusese Lungu...era clar cat de bine jucasem.

Greselile nu se terminasera. In minutul 48, Patriche a calcat pe minge, a fost deposedat insa colegii lui de linie s-au repliat bine si au rezolvat faza. In minutul 52, botosanenii au iesit gresit la offside la o pasa a lui Mustata, Allotey a preluat singur si a tras in bara din stanga lui Chereches, mingea fiind apoi recuperata de un fundas advers. Un oftat indelung s-a auzit din tribuna. Allotey s-a intins in mocirla, nu ii venea sa creada cat ghinion...Nici mie...Pe contraatac, Ghiceanu a scapat pe stanga, zona lui Mustata, insa Lungu l-a blocat cu un tackling hotarat. L-am aplaudat si incurajat pe tanarul jucator.

Minutul 60 : un nou tackling reusit al lui Lungu, mingea sare la Vieru, acesta trimite lung spre Curelea si se napusteste spre carul advers...Curelea preia, il asteapta, ii retrimite insa Petru trage slab cu stangul in plasa laterala. L-am chemat pe Njock de la incalzire si l-am introdus in locul lui Kamga. Era momentul sa fortez cu 3 atacanti. Zece minute mai tarziu, Ferfelea a ajuns in pozitie buna insa a tras mult peste in loc sa paseze. Dupa cateva minute, la un contraatac al oaspetilor, Samoila a blocat greu un sut al lui Such.

In ultimele 10 minute, i-am strigat lui Patriche sa joace mai avansat, mijlocas defensiv si sa il lase pe Lungu singur fundas central. Nu mai reuseam deloc sa atacam periculos.

In minutul 82, Semeghin respinge bine o minge din careu, mingea ajunge la Allotey care il lanseaza excelent pe Curelea pe dreapta, cursa a acestuia si pasa in careul mic la Njock insa "Gica" a tras in Chereches din 2 metri!!!! Simteam ca innebunesc... :wtf: Pe contraatacul Botosaniului, Lungu l-a blocat iarasi pe Ghiceanu, de data asta prin fault.

In minutul 89, Okereke a plecat intr-o cursa pe dreapta, l-a ridiculizat pe Dancia insa centrarea a fost blocata de apararea oaspetilor.

Pierdeam primul meci in acest campionat si urma deplasarea la Steaua II. Trebuia sa ne revenim, NEAPARAT. Castigasem insa un jucator: Andrei Lungu, omul meciului pentru noi. In tribuna se auzisera primele huiduieli...timide dar se auzisera...

sportulbotosani.th.jpg

Clasamentul dupa 6 etape:

clasament6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Scouter-ul meu Roby, care imi devenise bun prieten, m-a avertizat ca Siman nu era deloc fericit de infrangerea cu Botosaniul. Ma asteptam la o mustruluiala serioasa, si patronul nu m-a dezamagit. M-a chemat la el in birou la prima ora, a doua zi. La ora 8 jumatate am ajuns si am ciocanit la usa...

- Intra! s-a auzit vocea lui Siman.

Incercand sa par calm, am intrat si l-am salutat:

- Buna dimineata, d-le Siman!

- Neata, Vali. Ia loc.

M-am asezat in fata lui. Nu parea prea furios. Ma inselasem...Abrupt, patronul incepu sa urle:

- Bai las-o dracu de treaba, nu nimerim poarta din doi metri? Ce dracu faceti la antrenamente???

- Domnu' Siman, eu...

- Nu ma mai domni atata, mai degraba pune biciul pe jucatori! Nu merge cu zaharelu la echipa asta, intelegi?

- Da, inteleg, insa atmosfera buna e primul factor care duce la...

- Duce pe naiba!!! Li s-a urcat la cap si acuma...Unde l-ai gasit pe ala, Mustata??? Ieri a trebuit sa vina copilu ala, Lungu si pe partea lui sa acopere. Ce, eu nu stiu fotbal, asta vrei sa zici?

- Nu, cum sa...am incercat sa zic si eu ceva. (La faza cu Lungu Siman avea dreptate :D)

- Lasa ca stiu eu...Sa nu mai vad indolenta in joc ca va tai pe toti de la bani, m-ai inteles?

Era intelept din partea mea sa spun ca da, asa ca l-am aprobat. Tonul lui s-a mai potolit putin.

- Vreau sa facem un meci bun in deplasare la Steaua II, sa luam puncte! Stii ca nasu' e in tachinari cu Becali si o victorie de-a noastra l-ar face sa aiba mai multe subiecte de misto la adresa lui Gigi.

- Stiti ca o sa mergem la victorie, ca in orice meci. Vom incerca sa nu dezamagim.

- Sa nu MA dezamagiti, Vali...Si, inca ceva...poti sa le arati si fundasilor nostri centrali tehnica ta de marcaj, esti impresionant in duelurile cu d-ra directoare economica Dima!

Un hohot de ras il scutura pe patron. Am zambit amar si m-am ridicat.

- Scuza-mi mica gluma, acum serios...Bafta cu Steaua, arata-le ce poti!!!

- Multumesc.

Am iesit afara din birou, m-am dus in biroul meu si am deschis fereastra. Ploaia care ne facuse atata rau in meciul cu Botosaniul mi se parea acum o binefacere racoritoare. Curios, am observat ca nu eram afectat prea mult de sapuneala patronului. Incepusem sa ma obisnuiesc cu toanele lui. Era insa un afacerist excelent. Echipa asta era creatia lui si o tinea de atatia ani in spate.

Link to comment
Share on other sites

Dupa "sedinta tactica" cu Siman, am tinut o sedinta tactica adevarata cu secunzii mei legat de meciul cu echipa secunda a Stelei. Am decis sa jucam tot 4-4-2, cu o linie defensiva retrasa, sa avem un tempo incet de joc si sa fim o echipa "scurta", sa nu ii lasam sa se desfasoare.

Zilele de pana la partida cu Steaua II, am avut o serie de discutii cu fiecare din jucatorii din lot, le-am explicat rolul fiecaruia in echipa si ca fiecare dintre ei este important in strategia clubului pentru acest sezon. Le-am spus sa uite meciurile mai putin reusite ca si rezultate, pentru ca eu sunt multumit de joc per ansamblu, insa nu si de concentrarea lor in situatiile de gol din careul advers. Am stabilit sa punem accent pe finalizare la antrenamente si am trecut la treaba...

30 septembrie 2009

Terenul "Ghencea 5", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a VII-a

Steaua II Bucuresti (locul 16) - Sportul Studentesc (locul 2)

Adversarul nostru nu trecea prin cea mai buna perioada, cu toate infuziile de jucatori de la echipa mare a Stelei si tinerele talente ca Bejan, Rusu sau Batfoi de care dispuneau. Eram hotarati sa profitam de asta si sa repunem echipa pe drumul cel bun.

Pentru Sportul au intrat pe teren urmatorii : Rabo - Ciupe, Rastovac, Lungu, Semeghin - Kamga - Vieru, Patriche, Ferfelea - Okereke, Curelea . Am batut "cuba" cu fiecare si le-am reamintit ca putem castiga pe orice teren, trebuie doar sa ne concentram mai mult si sa ne facem jocul obisnuit. Revenirea lui Rastovac ma mai linistea intrucatva in defensiva, ca si faptul ca Lungu fusese in aceeasi forma buna la antrenamente. I-am acordat si acum incredere si l-am avansat pe Patriche la mijloc.

Cand am vazut echipa Stelei, linistea mea a disparut. Zapata, Rada, Dayro, Toja erau titulari :wtf: alaturi de Tudose, Iacob, Batfoi sau Rusu. Minunat...se pare ca si Gigi voia sa faca misto de Siman si Copos...:scared Am strigat la Rastovac sa jucam cum am stabilit, indiferent cine este in fata noastra. Jucatorii au reactionat imediat :

- Sportul, victorie!!!

Si a inceput meciul cel mai dificil de cand sunt la Sportul...Ploaia de la meciul cu Botosani se pare ca facuse un legamant sa ne insoteasca peste tot...

Noi am fost primii care au spart gheata, insa sutul lui Patriche de la marginea careului a trecut peste poarta in minutul 3. Un minut mai tarziu, Curelea a deviat pentru Okereke, insa si sutul acestuia a trecut peste. In minutul 6, Patriche a tras razant cu bara din dreapta lui Zapata dupa o combinatie cu Vieru. Aveam tupeu si asta era pe placul meu.

In minutul 18, omniprezentul Patriche si-a mai incercat o data sutul din afara careului, Zapata era batut insa mingea a izbit transversala!!! S-au auzit aplauze timide dinspre micuta noastra galerie. Steaua a replicat abia in minutul 25, insa centrarea lui Toja din lovitura libera a fost reluata mult peste de Iacob. Steaua a cerut penalty la o cadere teatrala a lui Batfoi, insa arbitrul a facut semn ca jocul sa continue. In minutul 37, un contraatac-scoala pe traseul Semeghin - Okereke - Curelea l-a adus in pozitie excelenta pe Costin, insa sutul lui din centrul careului a fost retinut fantastic de Zapata.

La pauza i-am felicitat pe baieti pentru jocul prestat si le-am reamintit sa fie foarte atenti la dublaj pentru ca stelistii au individualitati mult peste valoarea ligii secunde.

In minutul 49, Batfoi a tras aiurea din lovitura libera dintr-o pozitie buna. In replica, la faza urmatoare Ferfelea i-a pasat perfect lui Curelea, acesta a preluat si a tras...GOOOLL!!! Nuuuu, asistentul flutura deja steagul...Offside!!! :capu In minutul 53, Vieru si-a incercat si el norocul de la marginea careului, insa nu a nimerit spatiul portii. Ma exaspera inexactitatea asta a suturilor.

In minutul 55, Vieru i-a pasat lui Patriche la marginea careului, acesta a simulat ca se intoarce spre stanga insa i-a trimis cu calcaiul superb inapoi lui Vieru. Petru a patruns pe partea stanga in careu, a pasat in centru la Ferfelea care a intors din prima la Patriche. Sutul acestuia cu latul a izbit transversala in ciuda plonjonului disperat al lui Zapata si a cazut dincolo de linia portii. 1-0!!! :yahoo: Conduceam meritat dupa aspectul jocului. M-am imbratisat cu toata lumea care imi iesea in cale, in timp ce Patriche era sufocat de gramada coechipierilor lui.

Am pastrat un pressing agresiv, Ciupe si Vieru au luat galben insa Steaua nu reusea sa se apropie periculos de poarta noastra. Cu un sfert de ora inainte de final, Rusu a scapat pe un contraatac pe dreapta, a centrat, Dayro Moreno a reluat din prima insa Rabo a respins cu un reflex de senzatie. Ferfelea a starnit zambete in minutul 83, cand mingea centrata de Semeghin de pe stanga l-a izbit in cap la marginea careului Stelei. Am facut doua schimbari, la trecerea timpului, Nae in locul lui Okereke si Allotey in locul lui Vieru.

In minutul 92 Semeghin a respins cu capul centrarea periculoasa a lui Filip si eram cu totii in picioare asteptand fluierul de final. Ultimul minut de prelungire s-a jucat in terenul Stelei si fluierul de final a declansat isteria in randurile noastre. M-am aruncat alaturi de jucatori pe burta in noroi. Eram din nou in grafic.

Omul meciului pentru noi a fost excelentul Patriche. Ce inspiratie avusesem sa il avansez la mijloc...

Galeria ne-a aplaudat frenetic la iesirea de pe teren. Nu trecusera decat cateva zile de la huiduielile cu Botosaniul. Viata de sportiv e atat de ciudata...

steasportul01.th.jpg

Clasamentul :

clasament7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

In perioada de 2 saptamani de pauza ce va urma intre meciurile cu Buzaul si Breaza am reusit sa stabilim un amical cu celebra echipa Victoria Carei pe 5 octombrie, am perfectat si cu echipa de juniori un joc-scoala pe 8 octombrie insa marea bomba a venit de la Siman care mi-a facut cadou un amical cu Steaua pe 11 octombrie. :thankyou:

Pana la meciurile amicale mai aveam insa de trecut un hop, meciul de acasa cu proaspata retrogradata din Liga 1, Gloria Buzau. Buzoienii nu o duceau prea bine, pe langa cele 8 puncte cu care fusesera penalizati pentru neindeplinirea baremului, Gloria reusise sa adune doar 5 puncte in cele 7 etape scurse pana acum si ocupa lejer ultimul loc. La Gloria, cei mai importanti jucatori erau Raul Marincau, ex-FC Arges si Sergiu Mandrean trecut pe la Gloria Bistrita si Pandurii.

3 octombrie 2009

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a VIII-a

Sportul Studentesc (locul 2) - Gloria Buzau (locul 18)

Le-am atras atentia jucatorilor mei sa nu se culce pe o ureche si sa creada meciul dinainte castigat. Voiam sa vad aceeasi concentrare si acelasi spirit de lupta ca la meciul cu Steaua II. I-am trimis in teren pe: Rabo - Mustata, Rastovac, Lungu, Semeghin - Kamga - Cruceru, Patriche, Ferfelea - Okereke, Curelea Am decis sa ii mai dau o sansa lui Mustata sa arate ce poate si sa il odihnesc pe Vieru, ce acuza o stare de oboseala acutizata dupa meciul cu Steaua II.

Din pacate, partida a inceput cu un joc destul de lent de ambele parti, plin de duritati. La un astfel de duel incins la mijlocul terenului, Patriche s-a accidentat si a trebuit sa il inlocuiesc cu Nae. Prima ocazie a venit abia in minutul 20, cand Semeghin a tras peste poarta de la peste 25 de metri dupa o pasa de la Ferfelea. In minutul 28, Mandrean a intrat tare la Semeghin si am fost nevoit sa il schimb si pe Seme cu Rusu. :capu Sarabanda de intrari de K1 ale buzoienilor a continuat si Okereke a fost la un pas sa iasa si el accidentat de pe teren. In minutul 42, Cruceru l-a gasit bine pe Okereke in careu, insa portarul buzoienilor, Leu, a blocat excelent sutul nigerianului la coltul lung. Pe contraatac, Radu a fost blocat de Lungu. In prelungirile reprizei, Lungu s-a accidentat si el usor insa nu a fost nevoie de inca o schimbare.

La vestiare, elevii mei erau furiosi :

- Ba, astia au venit aicea sa ne urce pe garduri? Cine se cred? tipa Ferfelea.

Am intervenit:

- Nu e bine sa intram in jocul lor, sa ne enervam, asta e tactica lor, sa ne scoata din ritmul nostru obisnuit. Pasati repede, evitati duelurile unu la unu cat de mult posibil si mai ales nu va pierdeti cumpatul. E clar ca sunteti mai buni, dar trebuie sa le si aratati asta. Ei ne vor lovi, noi ne vedem de joc si le vom raspunde prin goluri, OK?

Jucatorii au dat din cap in semn de aprobare dar se vedea ca sunt foarte frustrati de jocul inchis si de duritatea intrarilor adversarilor.

In minutul 54, Cruceru i-a pasat lui Nae, acesta a inaintat si a mimat sutul apoi i-a pasat excelent lui Curelea care a tras din prima fara sperante pentru Leu : 1-0 si descatusarea se produsese, de acum asteptam ca meciul sa fie la discretia noastra. :bere In minutul 61, Curelea a centrat din lovitura libera, Mandrean a trecut pe sub minge si Okereke a marcat cu capul : 2-0 si meciul era jucat dupa cum se desfasurasera ostilitatile pana atunci.

In minutul 74 Gloria a presat, a avut doua cornere consecutive si la al doilea dintre ele, la o balbaiala in careul nostru, Marincau a venit din spate si a tras cu sete in plasa : 2-1 si trebuia sa iau masuri sa nu patim ca in meciul cu Gloria Bistrita. Le-am transmis jucatorilor mei sa tina cat de mult posibil mingea si sa incerce sa nu mai acorde lovituri libere si cornere.

Minutul 81: Mustata faulteaza contrar indicatiilor mele. Lorincz centreaza inalt, Marincau reia nu foarte periculos cu capul, Rabo prinde mingea, apoi o scapa in fata si Radu egaleaza. Mi-am pus mainile pe cap, imi venea sa ii alerg cu un par pe Mustata si Rabo :fight: Am comandat asediu la poarta buzoienilor in ultimele minute. L-am scos pe Lungu si l-am introdus varf pe Gheorghe.

In minutul 88, Curelea a tras de la 25 de metri, Leu era batut, insa mingea a izbit incheietura barelor... :capu Nu am mai reusit nimic pana la final si revedeam in fata ochilor ca pe un vis urat intalnirea cu Gloria Bistrita din Cupa. Oare cand aveam sa ne maturizam in joc? Elevii mei erau suparati la cabine si mi-am ascuns dezamagirea si frustrarea pentru a nu ii demoraliza si mai mult. Omul meciului pentru noi a fost Curelea.

sportulgloriabz.th.jpg

Clasamentul:

clasament8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa meciul cu Gloria Buzau, fizioterapeutul clubului, Silviu Tasca, mi-a spus ca Patriche va lipsi doar 3-4 zile iar Semeghin intre 7 si 10 zile. Cum campionatul e in pauza 14 zile, am rasuflat usurat. Vieru si Viciu au fost chemati la nationala Under 19 pentru meciurile de calificare la Mondiale.

Dupa doua zile de la meciul cu Buzaul, Siman m-a chemat in biroul lui. Ma gandeam ca vrea sa ma mustruluiasca pentru egalul cu Gloria. Nu era insa vorba de asta. Mi-a aruncat in fata un ziar de sport. Pe una din pagini era scris un articol cu titlul : "Sportul fara antrenor? Cehii de la Teplice il vor pe Codreanu". Am ramas mut...

- Ei ce zici de asta? Te-au sunat astia? m-a intrebat Siman pe un ton grav.

- Nu, am baguit eu...Nu stiu nimic de nici o oferta.

- M-am interesat eu. Teplice si-a concediat antrenorul din cauza ca nu mai reusea sa se impuna in fata jucatorilor. Ei sunt acum pe locul 14 din 16 echipe. Se pare ca unul dintre scouterii lor a fost la meciul cu Steaua II sa il urmareasca pe Rada si cand presedintele l-a intrebat daca ar recomanda vreun antrenor, acesta a spus numele tau.

- Domnu' Siman, eu nu plec nicaieri. Am o treaba de terminat aici si doar in cazul unei oferte deosebit de avantajoase atat pentru mine cat si pentru club m-as gandi sa plec.

Patronul s-a asezat confortabil in scaun, zambind.

- Stiam eu de ce te aleg pe tine ca antrenor. Fa o conferinta de presa si da o dezmintire, spune ca nu esti interesat de nici o alta oferta.

A doua zi am tinut conferinta de presa si am negat oficial orice speculatie privind plecarea mea de la Sportul. Jucatorii, care auzisera si ei zvonurile, au fost extrem de bucurosi sa auda ca raman in continuare antrenorul lor. Pot spune ca Teplice ar fi fost o oferta destul de buna in alte conditii, insa acum ma atasasem prea tare de acest club si aveam ambitia sa demonstrez ca puteam sa promovez.

Link to comment
Share on other sites

Pe plan personal, prietenia mea cu Iulia evoluase de-a lungul timpului si se transformase de curand intr-o frumoasa poveste de iubire. Ne simteam foarte bine impreuna si faptul ca lucram in cadrul aceluiasi club era foarte benefic relatiei noastre. Siman a fost foarte surprins cand a aflat ca reusisem sa o cuceresc pe Iulia si din acel moment a incetat cu mistourile la adresa mea pe tema asta. De la Iulia aflam vesti din ce in ce mai proaste cu privire la finantele clubului si devenea clar faptul ca nu ma puteam baza pe o suplimentare a bugetului de la patron. Foarte probabil va trebui sa las unul dintre jucatorii de baza sa plece, probabil cel care va avea cea mai buna oferta pentru club.

Vieru s- a intors accidentat dupa meciul cu Finlanda cu nationala U19. :cearta Din fericire, daca pot spune asa, va lipsi doar intre 11 si 14 zile.

Am jucat primul amical in Regie cu Victoria 2008 Carei, pentru a il vedea la treaba pe Vilcov si inca alti cativa jucatori care au evoluat mai putin cum ar fi Stefan , Precup sau Truta. Tanarul moldovean Vilcov si-a facut treaba, a jucat destul de bine si a marcat unul din golurile victoriei lejere cu 2-0, insa nu m-a impresionat in mod deosebit. Poate fi o solutie, dar cred ca jocul lui nu mai poate creste prea mult, desi are doar 20 de ani.

In al doilea amical, cel cu fostii mei elevi de la Academia under 19 a clubului, nu l-am putut folosi pe Vilcov, intrucat a plecat la nationala U19 a Moldovei. : :huh: Am folosit prilejul pentru a incerca o tactica noua, cu Njock pe post de target man si uriasul atacant a marcat in victoria cu 2-1 primul sau gol la Sportul :bere . Inainte de cel mai important amical, cel cu Steaua, am adus in probe si alti jucatori : fundasul sarb Jozic, ex-Gloria Buzau, mijlocasul ungur Balasko, ex-Liberty Salonta, atacantul Claudiu Dragan, trecut pe la UTA si Dinamo, atacantul Valentin Funieru fost junior al Rapidului si jucator la Steaua II.

In data de 11 octombrie, cand am intrat pe stadionul din Regie, nu mi-a venit sa cred. 5500 de spectatori :scared venisera sa vada amicalul cu Steaua :yahoo: . I-am introdus titulari pe toti cei veniti in probe si am avut placuta surpriza ca Steaua sa trimita in teren un "11" foarte apropiat de cel standard din campionat. Kapetanos a deschis scorul in minutul 5, dupa o greseala a lui Jozic. Allotey a egalat cu un sut senzational cu efect de la 30 de metri in minutul 20. Bogdan Stancu a tras in bara din lovitura libera dupa jumatate de ora de joc. Un minut mai tarziu Surdu a marcat pentru 1-2 cu capul dupa centrarea lui Tanase. Stancu a inscris pentru 1-3 in minutul 33 cu un sut superb de la distanta. Pana la pauza, Rabo s-a intrebuintat serios sa scoata un sut al lui Stancu si o reluare a lui Rada. Surdu a facut 1-4 imediat dupa pauza, cu un sut plasat dupa o pasa de la E. Baciu. In minutul 55 Tudose a lovit si el bara cu un sut din careu. In minutul 66 Nae a sutat puternic la coltul lung si a redus din handicap dupa ce portarul Stelei respinsese sutul lui Funieru: 2-4!!! Meciul s-a incheiat 4-2 pentru Steaua si i-am multumit in gand lui Siman ca imi daduse ocazia sa joc un asemenea amical.

Vieru a implinit 17 ani pe 14 octombrie si i-am oferit un contract de seniori pe 3 ani. Petru a fost incantat si a semnat imediat.

Meciul cu FC Sacele a incheiat perioada de amicale. I-am folosit iarasi pe "trialisti" si am castigat cu 4-0 dupa dublele lui Dragan si NJock. Evolutia lui Gica a fost iarasi foarte buna si cred ca il voi folosi mai mult si in campionat.

Cat despre cei veniti in probe: Funieru nu m-a impresionat cu nimic, Dragan a jucat bine si ar fi o solutie dar e cam batran, Balasko e un bun pasator insa nu peste mijlocasii centrali pe care ii am deja in lot iar Jozic e foarte solid, bun in jocul aerian insa greoi, fara viteza. Ma voi decide in privinta lor in cateva zile. Cat despre Vilcov, pe el as vrea sa il mai vad intr-un joc, intrucat a lipsit la ultimele 3 amicale.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy