Jump to content

Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

Ohoho...n-ar fi rau...nu cred ca mai pot sa aduc pe cineva la echipa, poate inca un fundas dreapta care sa poata juca si central. Insa evolutiile cu Steaua Rosie si Timisoara sunt imbucuratoare. Va fi greu, dar nu imposibil.

Cum ai reusit sa pui mana pe Haisan?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Dupa ce m-am lamurit dupa turul de campionat ca Viciu si Rabo nu pot fi mai mult decat niste rezerve in prima liga am zis ca o sa dau toti banii pe care ii mai aveam in fondul de salarii pentru a plati salariul unui portar peste medie si cu experienta in Liga 1. Haisan era unhappy la Vaslui, pentru ca nu a jucat decat un meci in Liga 1 tot sezonul si cum contractul ii expira in iulie, l-am inhatat. As mai fi gasit cativa jucatori buni liberi de Liga 1 dar nu mai aveam bani de salarii. Siman mi-a spus ca le da bonuri de masa insa am luat-o ca pe o gluma. Ciudat, era destul de serios cand a zis-o. :thumbdown:

Later edit: in urmatorul update voi face prezentarea lotului. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ohoho...n-ar fi rau...nu cred ca mai pot sa aduc pe cineva la echipa, poate inca un fundas dreapta care sa poata juca si central. Insa evolutiile cu Steaua Rosie si Timisoara sunt imbucuratoare. Va fi greu, dar nu imposibil.

nu m-as bucura prea tare. daca ovi a zis ca termini la mijlocul clasamentului inseamna ca ori termini in varf (lucru cam greu) ori termini sub linie. nu glumea cand facea comparatia cu pele.

condoleante pt viitoarea retrorgadare

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

sfatul meu daca vezi ca nu-ti merge bine si vrei totusi sa ramai la sportul:

daca vezi ca te indrepti vertiginos spre liga a II-a, vinde ce ai mai bun si mai in varsta gen balan etc. si cumpara tineri care sa poata creste in viitorul sezon de b. in ideea de a profita de cresterea de reputatie si de valori de care o sa ai parte in liga lui mitica

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu vreau sa raman tot story-ul la Sportul. Ar fi destul de boring pana as reusi ceva notabil si cred ca oamenii si-ar pierde interesul in cele din urma. Cred ca dupa inca unul sau maxim doua sezoane voi incepe sa analizez ofertele si o voi alege pe cea mai interesanta. Dar oricum, inainte sa accept alta oferta voi intreba cititorii story-ului daca sa plec sau nu.

Planul tau este foarte ok, eu oricum am tendinta sa vand jucatorii batrani si sa aduc jucatori tineri si cu potential mare indiferent de echipa la care sunt. Numai ca nu imi plac jucatorii arhicunoscuti gen Traore sau Cristaldo sau mai stiu eu cine. Imi place sa ii descopar eu prin ligi mai slab cotate, fie cautati de mine, fie recomandati de scouti.

Link to comment
Share on other sites

Desi perioada de transferuri nu s-a incheiat inca, primul meci din campionat, cel cu Brasovul, se va disputa pe 31 iulie. Lotul Sportului din acest moment, care probabil va mai fi completat cu 1-2 jucatori pe care ii voi prezenta la momentul transferului lor, este urmatorul :

Portari

Cristian Haisan - 29 de ani , venit gratis de la FC Vaslui, la final de contract. Portar experimentat, complet, nu foarte inalt pentru un portar, cu reflexe foarte bune. Va fi sigur titularul postului in acest sezon.

haisan.th.jpg

Saminou Rabo - 30 de ani, din Niger, adus sezonul trecut pe 3.000 de euro de la echipa nigeriana Enyimba. Titular de obicei in sezonul trecut, portar foarte bun in situatiile unu-la-unu, cu iesiri insa de multe ori hazardate insa per total o rezerva destul de buna pentru Haisan.

rabox.th.jpg

Adrian Viciu - 19 ani, produs al lui Dinamo, adus la Sportul in 2009 de la FCM Tg. Mures. Portar de viitor, reflexe bune, nu a dezamagit sezonul trecut cand a fost trimis in teren.

viciu.th.jpg

Fundasi

Razvan Patriche - 24 de ani, produs 100% al Sportului, jucator polivalent care poate juca atat fundas stanga si central cat si mijlocas defensiv. Jucator constant, de echipa, cu tehnicitate buna desi este de profil defensiv, insa putin cam scund pentru postul de fundas central (doar 1,77m). Va fi un om de baza si in acest sezon.

patriche.th.jpg

Nikola Jozic - 27 de ani, sarb care detine insa si cetatenia germana, fundas central, adus gratis sezonul trecut fiind liber de contract. Foarte inalt, puternic, excelent aerian si in duelurile unu-la-unu insa lent si destul de usor de depasit in viteza. Titular cu certitudine pana cand voi aduce un fundas central mai valoros.

jozic.th.jpg

Cristian Stefan - 17 ani, fundas central, produs al Academiei de Tineret a Sportului, descoperit si promovat de mine sezonul trecut la prima echipa. Foarte inalt (1,94m), aproape imbatabil aerian, mai iute putin decat Jozic insa si el destul de lent, mai poate creste si este asteptat sa o faca.

stefan.th.jpg

Andrei Lungu - 21 de ani, fundas central care poate evolua si mijlocas defensiv, descoperit la Ardealul Cluj Napoca si adus la Sportul in 2007. Jucator cu bune calitati de fundas, puternic, muncitor, foarte concentrat in timpul meciurilor, a demonstrat ca ma pot baza pe el in Liga 2. Va fi prima rezerva pentru postul de fundas central.

lungu.th.jpg

Silviu Izvoranu - 27 de ani, fundas stanga care poate juca insa si fundas central cat si mijlocas defensiv, adus de la International Pitesti la final de contract. Fundas cu mare experienta, cu calitati fizice foarte bune, jucator de echipa, va fi cu siguranta titular pe flancul stang.

izvoranu.th.jpg

Dorin Semeghin - 31 de ani, fundas stanga, adus sezonul trecut liber de contract. Jucator agresiv, foarte determinat si cu centrari bune, insa destul de inconstant. Va fi o rezerva buna, cu experienta in Liga 1.

semevin.th.jpg

Iulian Crivac - 34 de ani, fundas si mijlocas de banda stanga, venit si el liber de contract sezonul trecut. Jucator polivalent si experimentat insa varsta incepe sa isi spuna cuvantul. Poate fi insa util inca un sezon, in cazuri de forta majora, putand evolua pe ambele benzi si chiar mijlocas central.

crivac.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iosif Alexa - 16 ani, fundas dreapta cu calitati ofensive ce l-a recomanda mai degraba ca mijlocas, promovat de la Academia de Tineret in acest sezon. Este cel mai rapid jucator din echipa, astept sa progreseze repede pentru a ma putea baza pe el. Va primi cu siguranta sansa sa joace in Liga 1.

alexa.th.jpg

Raul Ciupe - 26 de ani, fundas dreapta, adus in 2004 de la Gaz Metan Medias. Este un "veteran" al Sportului, jucator cu calitati destul de bune insa lent si slab in jocul aerian. Va fi rezerva si este posibil sa fie vandut daca se va ivi o oferta acceptabila pentru club, intrucat este un jucator plafonat.

Mijlocasi

Viorel Ferfelea - 25 de ani, mijlocas central de profil defensiv, si el produs 100% al Sportului. Jucator tehnic, desi consacrat ca mijlocas defensiv, bun pasator, dedicat echipei insa lent si fragil, Viorel a demonstrat insa ca ma pot baza pe el la nevoie.

ferfelea.th.jpg

Duplex Kamga - 27 de ani, camerunez, mijlocas central de profil defensiv, adus gratis sezonul trecut, liber de contract. Capitanul echipei in returul sezonului trecut, jucator cu un fizic excelent, bun recuperator, curajos si jucator de echipa. Va fi prima optiune pentru postul de mijlocas la inchidere, desi si el este un fotbalist destul de greoi.

kamga.th.jpg

Petru Vieru - 17 ani, mijlocas central care poate evolua si ca mijlocas defensiv, promovat de la Academia de Tineret de catre mine sezonul trecut. Playmaker veritabil, foarte bun pasator dar si suteur, este deja un fotbalist important pentru Sportul. Poate creste foarte mult in continuare si ma voi baza cu siguranta pe el si in Liga 1.

vieru.th.jpg

Marian Chitu - 23 de ani, mijlocas ofensiv de banda, poate juca la fel de bine si pe stanga si pe dreapta, venit de la Poli Timisoara sezonul trecut pentru 70.000 de euro. Jucator rapid, determinat, centreaza destul de bine insa este mai degraba un jucator harnic decat unul de sclipire. Va fi titular pentru ca deocamdata nu are concurenta serioasa pe stanga.

chitu.th.jpg

Charles Hamlet Allotey - 31 de ani, ghanez, mijlocas central venit liber de contract sezonul trecut. Jucator serios, profesionist si constant in joc, creativ , agresiv si muncitor. Singurele sale dezavantaje sunt varsta si faptul ca este extracomunitar.

hamletr.th.jpg

Tiberiu Balan - 29 de ani, mijlocas ofensiv dreapta sau central, imprumutat turul sezonului trecut la ex-campioana Ligii 1 Unirea Urziceni, cu care a evoluat in Champions League. Poate cel mai valoros jucator al echipei, va fi in acest sezon capitanul Sportului. Fotbalist foarte tehnic, ofera pase si centrari de calitate si este un foarte bun suteur de la distanta.

balant.th.jpg

Marko Zelenika - 22 de ani, croat, mijlocas central ofensiv venit de la echipa bosniaca Siroki Brijeg in acest sezon pentru 85.000 de euro. Pariul meu pentru acest sezon, fotbalist tehnic si creativ, bun pasator, va fi cu siguranta foarte util pentru a creste eficienta mijlocului.

zelenika.th.jpg

Marius Nae - 29 de ani, mijlocas ofensiv stanga sau central care poate evolua si varf de atac, fost junior al Progresului, venit gratis de la Farul in 2008. Jucator cu bune calitati tehnice si fizice insa plafonat. Va fi rezerva lui Chitu pentru ca nu sunt alte optiuni mai bune deocamdata.

nae.th.jpg

Radu Diaconu - 16 ani, mijlocas dreapta care poate evolua si ca atacant, promovat in acest sezon de la Academia de Tineret. Jucator cu o statura impozanta (1.94m si 86 kg), evident cu punct forte jocul aerian, centreaza bine, tehnica decenta insa nu poate emite inca pretentii la titularizare. Antrenorul de la tineret mi-a spus ca Radu poate calca pe urmele lui Tibi Balan si astept ca acest lucru sa se intample in urmatoarele sezoane.

diaconu.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Atacanti

Revaz Barabadze - 21 de ani, georgian, adus liber de contract sezonul trecut. Varf puternic, inalt, fizic extraordinar, insa nu mai poate progresa prea mult. Va fi insa util echipei cel putin in acest sezon.

barabadze.th.jpg

Andrei Baia - 24 de ani, adus de la Caracal pentru 12.000 de euro in returul campionatului trecut. Si el un jucator inalt, insa si cu o tehnicitate buna, puternic, extrem de muncitor insa surprinzator de slab in jocul aerian pentru inaltimea lui. Si el se poate dovedi util in acest sezon de dupa promovare.

baia.th.jpg

Valentin Budescu - 21 de ani, venit la final de contract de la Petrolul. Ales cel mai bun tanar jucator din Seria 1 a Ligii a doua sezonul trecut, bun finalizator, tehnic si puternic, chiar daca nu dispune de un fizic spectaculos, Vali va fi un jucator in care imi pun sperantele sa dea eficienta atacului alaturi de Curelea.

budescu.th.jpg

Costin Curelea - 26 de ani, produs 100 % al Sportului. Golgeterul Ligii 2 sezonul trecut, marcator pursange, este alaturi de Balan cel mai valoros jucator din lot. Atacant complet, cu o lovitura de cap necrutatoare, astept sa dea masura valorii sale si in Liga 1.

curelea.th.jpg

Uche Okereke - 26 de ani, nigerian, adus sezonul trecut pentru 8.000 de euro de la Enugu Rangers. Varf poate mai bun pasator (6 pase decisive in sezonul precedent) decat finalizator, fizic bun, agresiv dar si creativ, se va lupta cu Budescu pentru un loc de titular langa Curelea.

okereke.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

daca tot iti plac jucatorii din africa, iti recomand sa arunci o privire si pe la ASEC. aveau in trecut jucatori tineri care cresteau destul de bine. emmanuel kone, ala cumparat de cfr, a venit de acolo si la fm crestea excelent.

Link to comment
Share on other sites

daca tot iti plac jucatorii din africa, iti recomand sa arunci o privire si pe la ASEC. aveau in trecut jucatori tineri care cresteau destul de bine. emmanuel kone, ala cumparat de cfr, a venit de acolo si la fm crestea excelent.

Stiu ca si eu am inceput parca cu Dinamo si am cumparat vreo doi jucatori de la ASEC si se miscau destul de bine

Link to comment
Share on other sites

Prima etapa a sezonului 2010-2011 in Liga 1 a inceput cu o surpriza, nou promovata FC Arges invingand cu 1-0 pe Universitatea Craiova. Simteam tensiunea dar si nerabdarea crescand in randurile jucatorilor mei pe masura ce se apropia debutul nostru in campionat. Nu pot nega si faptul ca si eu eram cuprins de emotii si am dormit maxim 3-4 ore pe noapte in saptamana premergatoare debutului cu FC Brasov. Nu eram decis 100% asupra tacticii pe care urma sa o folosesc si asupra postului de fundas dreapta si celui de-al doilea varf.

Brasovul...locul 11 la finalul sezonului trecut in Liga 1, o echipa solida, disciplinata, antrenata de fostul international Viorel Moldovan. Brasovenii au facut unul din cele mai rasunatoare transferuri ale acestei editii de camionat, aducandu-l pe tanara speranta argentiniana Jonathan Cristaldo de la Velez pentru 1,6 milioane de euro. Asta spune totul despre ambitiile lor, Moldovan dispunand de un lot in care se mai regasesc Danut Coman sau Mihai Roman si alti cativa tineri de viitor cum ar fi brazilianul Toninho, imprumutat de la Flamengo.

31 iulie 2010

Liga 1, Etapa 1

Stadion "Regie", Bucuresti

Sportul Studentesc - FC Brasov

Inaintea partidei, in vestiar, le-am spus elevilor mei sa nu aiba emotii, pentru ca au valoare pentru a juca in prima liga si putem bate orice echipa in "Regie". Le-am cerut sa nu se avante in atac, sa aiba rabdare la constructie si sa nu lase spatii pentru Cristaldo si Roman pentru ca altfel suntem "curatati". Am decis sa ii trimit in teren pe : Haisan - Alexa, Jozic, Patriche, Izvoranu - Kamga - Chitu, Zelenika, Balan (cpt.) - Curelea, Budescu.

FC Brasov : Coman - Ezequias, C. Ionescu, A. Ilie, Oros - Roman, M. Cristescu, Toninho, Maldarasanu - Cristaldo, Baltoi.

Am intrat bine in meci si Alexa a avut o cursa buna pe dreapta, insa apararea centrala a oaspetilor a respins cu calm centrarea pustiului meu. Brasovul a avut primul sut pe poarta in minutul 4 dar sutul lui Cristescu de la peste 30 de metri a fost o banalitate pentru Haisan. Trei minute mai tarziu, stadionul a explodat in urale : Zelenika l-a deschis pe Curelea la marginea careului advers, Costin a pasat la Balan, infiltrat in careu si Tibi l-a executat cu calm pe Coman : 1-0 !!! :yahoo: Excelent inceput de meci! Viorel Moldovan era o caruta de nervi langa mine.

In minutul 9, Cristaldo a luat mingea de la centrul terenului, a driblat tot ce a iesit in calea sa insa Haisan a respins in corner sutul argentinianului. Bun jucator. Noi nici macar pe Catarama de la Astra nu ne-am permis sa il cumparam. Baltoi a scapat si el singur in careu, lateral dreapta insa sezonul asta avem portar: Haisan a blocat si de data asta.

In minutul 18, ne-am mai vazut si noi in atac, dar cu o ocazie uriasa: cap Jozic dupa o centrare a lui Balan si mingea a fulgerat transversala. Dominam jocul aerian, cred ca e singurul capitol la care suntem clar superiori. Patru minute mai tarziu, Chitu a centrat ideal, Curelea a marcat cu capul insa asistentul a semnalizat fault in atac. :capu Un cor de fluieraturi s-a auzit dinspre galeria noastra....In minutul 27, Baltoi si-a incercat si el norocul de la distanta, bineinteles fara succes. Dupa jumatate de ora de joc, Toninho a patruns si el liber pe stanga insa Haisan a fost la post si de data asta. Siman isi freca mainile satisfacut la "oficiala"...inca un jucator luat gratis pe care il va vinde scump la un moment dat.

In minutul 31, Roman a slalomat prin defensiva mea, a tras la coltul lung, dar Haisan s-a intins si a reusit sa devieze in corner. Moldovan a scapat o injuratura si s-a uitat lung la mine...Am clatinat din cap spre el si eu a nedumerire, cu un zambet in coltul gurii. Nici eu nu speram sa am un asemenea portar in lot. :bere Brasovul domina copios si am avut noroc la un sut puternic al lui Maldarasanu care a trecut putin pe langa poarta in minutul 36. Un minut mai tarziu, Cristaldo l-a driblat din nou lejer pe Jozic, a tras din careu dar din Haisan era decis sa faca meciul vietii si a respins. Cu patru minute inainte de pauza, dupa inca un duel cu Cristaldo, Jozic nu a mai putut continua partida si am fost nevoit sa il inlocuiesc cu Semeghin. Izvoranu a trecut fundas central si Seme a preluat banda stanga. Cand ne pregateam de pauza, Cristaldo a strecurat o minge la Baltoi, acesta a plecat de la limita offside-ului si a tras la coltul lung invingandu-l pe bravul Haisan : 1-1. :capu Degeaba au protestat elevii mei cerand offside la Baltoi. Golul a fost validat.

In pauza, mi-am certat rau defensiva pentru ca putea fi lejer 5-1 pentru Brasov. Le-am cerut sa fie mult mai atenti la mingile in adancime, sa joace mai aproape de poarta noastra si sa evite duelurile unu la unu cu Cristaldo pentru ca varful Brasovului dribleaza si accelereaza letal. Budescu m-a dezamagit si l-am trimis in teren pe Okereke.

Dupa pauza, am reusit sa inchidem mai bine culoarele spre poarta lui Haisan si prima ocazie a brasovenilor a venit abia in minutul 56, cand lovitura de cap a lui Baltoi a trecut peste poarta. Noi am replicat timid prin o lovitura libera trimisa aiurea de Balan din pozitie buna. In minutul 63, Hadnagy a sutat violent putin peste transversala din afara careului. Cinci minute mai tarziu, Zelenika a driblat si el frontal doi adversari insa Coman a prins cu siguranta sutul sau. Imediat dupa acea faza, l-am inlocuit pe croat, obosit, cu Vieru.

Cu un sfert de ora inainte de final, Roman a centrat lung din lovitura libera si Adascalitei a reluat peste poarta de langa Patriche. In minutul 82, Kamga a sutat puternic de la 20 de metri central insa mingea a trecut putin peste. In minutul 86, Oros a centrat perfect de pe dreapta, Hadnagy a reluat din careul mic cu capul, dar Haisan a scos in corner cu un nou reflex incredibil. Doua minute mai tarziu, Roman a centrat bine din corner si lovitura de cap a lui A. Ilie a trecut la o palma peste. Le-am strigat jucatorilor mei sa tina mai mult de minge. Un punct e un inceput bun, trebuie sa ne cunoastem totusi limitele. In primul minut de prelungire, Hadnagy a tras violent din interiorul careului insa Kamga a deviat in corner cu un plonjon la sacrificiu. Am incheiat meciul cu mingi bubuite cat mai departe de propriul careu.

Mi-am felicitat elevii pentru efortul depus si primul punct obtinut in Liga 1 insa am inteles ca vom avea un sezon infernal. Daca locul 11 din sezonul trecut ne-a alergat ca pe hotii de cai, nu voiam sa ma gandesc ce ne va face campioana Rapid de exemplu...Omul meciului a fost ales Haisan. Nu stiu ce am fi facut fara el. Probabil am fi pierdut la scor.

FT 1-1 (T.Balan '8 - A. Baltoi '45+2)

sportulbv11.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Verdictul accidentarii lui Jozic in partida cu Brasov a fost unul crud pentru stoperul sarb : intindere de ligamente la genunchiul drept si pauza intre 6 si 8 saptamani. Era a doua accidentare grava in numai un an la Sportul si trebuia sa ii gasesc rapid un inlocuitor. Il ochisem de mult pe tanarul fundas al Craiovei, Radu Barbu si am demarat negocierile cu oltenii. A durat mult sa il conving pe Siman si a trebuit sa insist ca avem nevoie urgenta de inca un fundas central de calitate. In cele din urma Siman s-a inteles cu Mititelu pentru un imprumut pe un sezon pentru 30.000 de euro cu clauza de cumparare de 170.000 de euro in orice moment ( bani pe care patronul mi-a zis ca nu o sa ii dea decat daca pustiul se va impune ca titular si daca ne clasam in primele 10 echipe :peace: ). Suporterii Craiovei au fost furiosi ca aceasta tanara speranta a fost imprumutata insa eu nu puteam fi decat incantat de aceasta mutare. Barbu putea acoperi si postul de fundas dreapta, destul de descoperit la Sportul si putea juca si mijlocas defensiv. Fizic excelent, conditie fizica perfecta, joc aerian bun, viteza mult peste ce aveam eu la dispozitie in linia defensiva, tackling si marcaj de calitate si toate acestea la doar 20 de ani au fost argumentele cu care l-am convins pe patron sa scoata bani pentru acest imprumut.

radubarbu.th.jpg

Am jucat si un amical in deplasare cu divizionara secunda FC Drobeta Turnu Severin, pentru a mentine jucatorii in forma fizica optima in pauza destul de lunga pana la etapa a doua. Meciul s-a incheiat la egalitate, 1-1, pentru noi marcand stoperul Cristian Stefan.

Intre timp, am aflat si cu cine urma sa jucam in turul 4 al Cupei : echipa de Liga III Cetatea Targu Neamt. Va fi un bun prilej sa verific si alti jucatori. In campionat, urma intalnirea din deplasare cu International Curtea de Arges. Argesenii au evitat retrogradarea din Liga I la mustata campionatul precedent si s-au bazat in mare parte pe filiera africana la transferuri, aducand si un portar cu experienta, Marlin, fost international sud african, pe langa camerunezul Steve sau ghanezul Oduro.

14 august 2010

Liga 1, Etapa 2

Stadion "Dacia", Mioveni

International Curtea de Arges - Sportul Studentesc

I-am ales titulari pe : Haisan - Alexa, Barbu, Patriche, Izvoranu - Kamga - Chitu, Allotey, Balan (cpt.) - Curelea, Okereke. Vieru era in continuare destul de in urma cu pregatirea fizica si am decis sa il aleg pe experimentatul Allotey pentru acest meci in deplasare in dauna lui Zelenika. De asemenea, Okereke mi s-a parut mai in vana si am inceput cu el titular in locul lui Budescu.

International a inceput in formula : Marlin - Gado, Dalbea, Scutaru, Bacila - Oduro, Voiculet, Steve, Abiodun - Andjelkovic, Cl. Ionescu. Antrenor : Stefan Stoica.

Mi-am incurajat jucatorii spunandu-le ca pot castiga acest meci, ca International nu e o echipa peste valoarea noastra. Le-am cerut doar sa fie atenti si sa joace simplu, cu pase din prima.

Primul sfert de ora al partidei a fost unul linistit, fara ocazii la cele doua porti. Gazdele au avut prima ocazie in minutul 16, insa a fost una uriasa : Voiculet a scos la marginea careului pentru Steve si sutul acestuia a izbit transversala lui Haisan, spectator la aceasta faza. Oftatul tribunelor a acoperit rasuflarea mea de usurare...Peste trei minute le-am dat un prim avertisment argesenilor printr-un contraatac bun pe axa Balan - Allotey - Okereke, insa sutul nigerianului a fost scos in corner de Marlin. Am echilibrat jocul si urmatorul sfert de ora a fost mai mult fragmentat de faulturile dese si de o parte si de cealalta. In minutul 37, Voiculet a tras violent de la 25 de metri dar nu a gasit spatiul portii noastre. In replica, un minut mai tarziu, Balan l-a gasit excelent pe Curelea, Costin a patruns pana la linia de fund, a trimis inapoi la Balan, venit din viteza insa Tibi a trimis pe langa poarta gazdelor. Cu 5 minute inainte de pauza, Okereke a patruns in dribling prin apararea lui International, dar Marlin a scos acrobatic sutul sau. In minutul 44, acelasi Steve a mai lovit o data transversala cu un sut din afara careului si stiam deja pe cine trebuie sa blochez in a doua repriza. ;)

Am intrat la cabine cu un 0-0 bunicel si le-am indicat elevilor mei sa incerce sa blocheze mijlocasii adversi inainte sa suteze, in special pe acest Steve, sa nu mai lase spatii pe centru si sa joace calm, cu incredere.

La patru minute de la reluare, Alexa a combinat cu Curelea, a centrat lung, Chitu a preluat dintre doi adversari, si-a facut mingea pe stangul si a tras pe jos, pe sub Marlin deschizand scorul : 0-1 !!! :yahoo: Am sarit de pe banca de rezerve si l-am imbratisat pe mijlocas, era primul sau gol pentru Sportul. Gazdele au atacat furibund dupa primirea golului si in minutul 54 Andjelkovic a patruns frontal si a sutat puternic insa Haisan a respins cu un reflex excelent. Abiodun l-a imitat cinci minute mai tarziu, cu o patrundere pe dreapta, dar acelasi Haisan si-a facut datoria. Am facut semn de schimbare si i-am introdus pe Vieru in locul lui Allotey si pe Budescu in locul lui Okereke, destul de dezamagitor.

In minutul 68, Zagrean l-a lasat singur cu portarul pe Andjelkovic, dar Haisan a avut un nou reflex de senzatie. Se pare ca am facut o super afacere cu acest portar. :thumbup: Recitalul lui Haisan a continuat si la lovitura de cap a lui Chiriches, respinsa acrobatic peste bara. In minutul 81, Curelea a pivotat frumos pe langa fundasul care il marca, dar sutul sau de la peste 25 de metri a trecut pe langa poarta. Doua minute mai tarziu, Zagrean l-a lansat din nou foarte bine in careu pe Andjelkovic insa sutul atacantului gazdelor s-a oprit in bratele sigure ale lui Haisan. Cu trei minute inainte de final, Voiculet si-a incercat si el norocul de la distanta dar portarul nostru s-a plasat iarasi ireprosabil. In minutul 88, Voiculet a mai incercat o data, de data asta nereusind sa nimereasca nici spatiul portii.

In primul minut de prelungiri, Haisan a incununat inca o presatie de exceptie blocand la picioarele lui Frasineanu, scapat singur in careu lateral stanga. In al doilea minut de prelungire, dupa ce Patriche l-a blocat pe Andjelkovic, incapatanatul Voiculet a mai trimis o data din afara careului, peste transversala.

Fluierul de final al arbitrului Draganescu a dat startul bucuriei noastre alaturi de micuta galerie venita de la Bucuresti. Nu indraznisem sa sper prea mult la o victorie, insa m-a surprins jocul matur, pragmatic si exact al echipei mele. Bineinteles si excelentul Haisan a pus umarul, dupa o prima repriza modesta, la aceasta victorie. Omul meciului a fost ales mijlocasul meu stanga, "furnicuta atomica" de 1,69m Chitu. Eu l-am remarcat (si laudat dupa meci) si pe foarte tanarul Alexa, care pare de cand lumea pe banda dreapta a apararii.

FT 0-1 (Chitu '50)

intersportul01.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Victoria din deplasarea de la International a adus o relaxare cu doua taisuri in tabara noastra inainte de meciul de acasa cu nou-promovata din seria 2 a Ligii 2, Universitatea Cluj. Ma bucura faptul ca jucatorii mei capatasera incredere in ei si trecusera peste tracul inerent dupa promovarea in prima liga. In acelasi timp, ma ingrijora faptul ca ar putea sa considere meciul cu Clujul usor si castigat dinainte, ceea ce le-am subliniat la fiecare antrenament ca ar fi o mare greseala.

Pe de alta parte, am reusit sa perfectez transferul tanarului nigerian de 22 de ani, recomandat de Okereke si urmarit de ceva vreme de unul din scoutii mei, Uche Kalu. Acesta poate juca atat mijlocas ofensiv sau varf de atac si l-am transferat in principal ca sa maresc creativitatea liniei de mijloc, destul de scazuta in lipsa lui Vieru, nepus inca 100% la punct cu pregatirea fizica. Nigerianul are un fizic incredibil, 1.90 m si 86 kg, dar cu toate acestea este neasteptat de agil si are o viteza ce se poate compara cu cea a extremei Chitu. Bineinteles, jocul aerian este punctul sau forte insa nici la capitolul creativitate sau tehnica nu sta deloc rau. Siman a dat pe el pretul cerut de formatia nigeriana Enyimba si anume 60.000 de euro numai dupa ce i-am promis ca in momentul in care il vom vinde vom scoate pe el cel putin de 10 ori mai multi bani. :peace:

kalu.th.jpg

Adversarul nostru urmator promovase sezonul trecut de pe locul 2 in Grupa a 2-a a Ligii secunde, in urma lui FC Arges dar la doar un punct de aceasta. Printre transferurile importante reusite de clujeni se numara Dragos Grigore de la Dinamo sau Balba de la Poli Iasi. In lot mai sunt si jucatori experimentati la nivelul Ligii 1 cum ar fi portarul Hutan si varful Flavius Bad. Antrenorul clujenilor este Gabi Stan.

21 august 2010

Liga 1, Etapa 3

Stadion "Regie", Bucuresti

Sportul Studentesc (locul 7) - Universitatea Cluj (locul 16)

I-am indemnat pe elevii mei sa atace, sa conduca jocul dar sa fie atenti la contraatacurile clujenilor, care au varfuri de atac foarte periculoase daca li se ofera spatii. Primul meu 11 : Haisan - Alexa, Barbu, Patriche, Izvoranu - Kamga - Chitu, Zelenika, Balan (cpt.) - Curelea, Budescu.

Pentru "U" Cluj, Gabi Stan i-a ales ca titulari pe : Hutan - Teusan, Nitu, Szilagyi, Ungurusan - Cr. Constantin, Bucsa, Baiano, A. Popa II - Machado, Balba.

Prima ocazie a partidei a apartinut oaspetilor, prin Balba, dar sutul ex-ieseanului din afara careului a trecut peste poarta lui Haisan. Trei minute mai tarziu, Nitu a reluat cu capul peste poarta o centrare a lui Constantin din corner. Era clar deja ca nu vom avea un meci usor. Fazele de poarta au lipsit dupa aceea pana in minutul 23 cand fundasul central clujean Nitu a executat peste poarta o lovitura libera din pozitie favorabila. Noi am fost total absenti in atac si prin urmare nu imi explic cum a reusit sa se accidenteze Budescu in minutul 44. Medicul a facut semn de schimbare si l-am trimis in teren pe nou transferatul Kalu. Dupa ce arbitrul a fluierat sfarsitul primei reprize, am intrat in vestiar negru de suparare:

- Baieti, nu se poate asa ceva!!! Treziti-va!!! Jucam acasa cu Clujul in fata a 1500 de oameni si nu am calcat in careul lor??? Credeti ca daca am castigat 4 puncte in doua etape suntem indreptatiti a avem nasul pe sus? Puneti osul la treaba si jucati fotbal!!!

Jucatorii amutisera si ma priveau uimiti. Nu mai avusesem asemenea iesire nervoasa niciodata. Tibi Balan s-a ridicat primul de pe banca unde statea si a strans echipa in jurul sau. S-a auzit pentru prima data in acest sezon sloganul atat de motivant in sezonul promovarii : "Sportul, victorie!!!". Eu ma calmasem deja...Le-am spus ca vom juca 4-2-3-1 in a doua repriza si le-am trasat noi sarcini oamenilor din linia de mijloc si cea de atac.

Se vedea clar ca jucatorii mei au intrat mult mai motivati pe teren insa prima ocazie a reprizei i-a apartinut tot Universitatii Cluj. Popa a reluat incredibil din careul mic exact in bratele lui Haisan o centrare de pe stanga dupa o minge pierduta de Alexa. In minutul 53, a venit si prima faza de fotbal adevarat a elevilor mei, insa lovitura de cap a lui Curelea dupa centrarea excelenta a lui Alexa a izbit transversala. :capu Am continuat sa presam in atac si Balan a trimis putin pe langa din lovitura libera de la 25 de metri in minutul 62.

A venit minutul 72...lovitura de colt de pe dreapta executata ca de obicei de Balan. Toata lumea astepta o centrare, careul oaspetilor era supra-aglomerat...Tibi si-a luat avant pentru o centrare in forta insa in ultimul moment l-a vazut cu coada ochiului pe Patriche venit liber in careu si i-a trimis o pasa, putin cam in spate totusi. Patriche s-a intors, a agatat mingea si a tras puternic, fara sa se uite, in diagonala. Mingea a zguduit vinclul din dreapta lui Hutan si in clipa urmatoare am fost sufocat de imbratisarile celor de pe banca Sportului. Era 1-0 si pe teren Patriche plonjase pe burta in fata galeriei noastre urmat de cativa dintre colegii lui de echipa. Fusese momentul sau de inspiratie si noroc. :bere

Raspunsul lui Stan nu a intarziat : a intrat Flavius Bad. Eu l-am introdus pe Vieru in locul lui Zelenika. I-am spus lui Petru sa tina de minge cat mai mult posibil.

In minutul 74, Machado i-a strecurat mingea printre picioare lui Patriche insa Barbu a dublat bine si a respins in corner. Patru minute mai tarziu, Popa a sutat violent de la 30 de metri insa razant cu transversala portii noastre. Bad a trimis si el un trasor cu 10 minute inainte de final dar mingea a trecut mult pe langa. In minutul 86, Balan a centrat din lovitura libera, Kalu a prelungit cu capul si Curelea l-a intins serios pe Hutan tot cu o lovitura de cap. Pana la final am reusit sa ii tinem la distanta pe clujeni de careul nostru si am obtinut a doua victorie din trei meciuri in Liga 1. Omul meciului a fost ales fundasul meu dreapta Alexa, pustanul devenind o certitudine cu fiecare meci jucat.

FT 1-0 ( Patriche '72)

sportulucluj10.th.jpg

Puteam spune ca aveam un inceput de sezon de vis, insa jocul echipei ma ingrijora. Norocul si forma buna a unor jucatori ca Alexa sau Haisan nu aveau sa tina vesnic...si greul abia acum incepea. I-am felicitat pe baieti pentru victorie insa am insistat ca greul abia incepe si ca victoriile cu echipe precum Clujul sau International, chiar daca pretioase, nu reprezinta un adevarat barometru al valorii noastre. Primul test cu adevarat relevant urma exact etapa viitoare : deplasare la Craiova pentru partida cu Universitatea.

Clasamentul dupa trei etape (bun de pus in rama :) ) :

clasament3l1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Victoria cu Universitatea Cluj a avut si un pret, atacantul Vali Budescu devenind indisponibil pentru aproximativ doua saptamani. Atacul ma ingrijora cel mai tare, pana acum nici unul dintre varfurile mele nu marcase si nici nu rupsese gura targului. Nici macar Curelea, in care imi pusesem si eu si suporterii cele mai mari sperante...

Pana la meciul cu Craiova, insa, urma meciul din Cupa Romaniei cu echipa de Liga III Cetatea Targu Neamt. Era un bun prilej sa testez forma unora din jucatorii folositi mai putin pana acum si sa odihnesc unii dintre titularii obisnuiti. Le-am atras atentia insa jucatorilor mei ca Targu Neamt a eliminat in turul 3 al Cupei pe FC Caracal, echipa de Liga 2. Prin urmare i-am avertizat sa ia meciul in serios si sa incerce sa inscrie cat mai multe goluri.

25 august 2010

Cupa Romaniei, Turul 4

Stadion "Oltul", Sfantu Gheorghe

Sportul Studentesc (Liga I) - Cetatea Targu Neamt (Liga III)

Am trimis in teren urmatorul "11" : Rabo - Ciupe, Lungu, Stefan, Semeghin - Ferfelea - Diaconu, Allotey (cpt.), Nae - Kalu, Baia. Le-am cerut baietilor sa evite accidentarile si sa nu ii subestimeze pe cei de la Cetatea.

Primele zece minute ale partidei au trecut cu bine pentru nemteni ;) , fara mari ocazii. Apoi, la o faza care nu anunta nimic a celor de la Cetatea, o centrare lunga de pe stanga l-a depasit pe Semeghin si Popescu a reluat cu capul la coltul lung, imparabil : 0-1 in minutul 12! Am ramas impietrit vreme de cateva secunde, in timp ce nemtenii se bucurau de parca ar fi castigat Liga Campionilor. Nu ma asteptam sa primim gol, cu atat mai mult sa fim condusi din primul sfert de ora. Elevii mei au acuzat socul si peste doua minute acelasi Popescu a scapat singur in careu, insa Rabo a parat sutul ce putea adanci rusinea.

Primul nostru sut mai acatarii a venit in minutul 18 prin Ciupe, dar mingea a trecut destul de departe de poarta nemteana. Terenul prost, de care ma temeam, a facut ca tanarul Diaconu sa paraseasca terenul accidentat in minutul 24. A intrat Chitu in locul sau. Patru minute dupa accidentarea lui Diaconu, Allotey l-a gasit bine frontal pe Baia dar sutul atacantului nu a prins nici de data asta cadrul portii adverse. In minutul 35, Ignea a sutat din intoarcere de la marginea careului in transversala portii lui Rabo. Meciul asta devenea din ce in ce mai mult un cosmar. :scared Cu patru minute inainte de finalul primei reprize, Croitoru l-a driblat pe Lungu ca in curtea scolii insa s-a speriat cand a ajuns in careu si a sutat aiurea. Pauza a venit ca o izbavire. Trebuia sa schimb ceva...L-am luat deoparte pe Vieru si i-am explicat ca vreau sa tinem mingea, sa dominam mijlocul, sa pasam mai mult si mai repede. Petru a intrat in locul lui Nae. De asemenea, Okereke i-a luat locul lui Baia. Aveam nevoie de mai multa viteza in atac.

La trei minute de la reluarea jocului, Okereke i-a scos o minge la 30 de metri lui Allotey si trasorul acestuia a trosnit transversala. Macar la capitolul bare egalasem...In minutul 55, centrarea lui Semeghin l-a gasit pe Kalu si nigerianul si-a pus in valoare detenta si inaltimea impresionante trimitand cu capul in dreapta portarului : 1-1!!! Mi-a mai venit inima la loc. Patru minute mai tarziu, Okereke a crosetat defensiva Cetatii, insa portarul Tanase a fost la post si a reusit sa respinga. In minutul 65, acelasi Okereke a recuperat la marginea careului advers si a trimis putin peste din intoarcere. Dupa 70 de minute de joc, Popescu a tras bine din lovitura libera dar nu a reusit sa il invinga pe Rabo. In minutul 77 Allotey l-a gasit perfect pe Okereke la marginea careului advers, nigerianul a pivotat pe langa fundasul sau de marcaj, Luca, l-a fentat din corp pe Gradinar, a patruns frontal si l-a executat pe Tanase cu un sut pe jos : 2-1!!! Am strans pumnul rasufland usurat in acelasi timp. Lucrurile intrau in normal. In minutul 80 Semeghin si Kalu au repetat la indigo faza de la primul gol al nostru dar lovitura de cap a ultimului a lovit bara transversala.

Am controlat fara nici o problema finalul de meci si am obtinut victoria. Omul meciului a fost ales Allotey si trebuie sa admit ca experienta lui si intrarile lui Vieru si Okereke au fost decisive in obtinerea victoriei. Se pare ca inca nu aveam un lot suficient de bun incat sa pot odihni titularii...Acel 0-1 la pauza imi rasuna in minte cu mult dupa incheierea partidei. Se adeverea inca o data ca mai aveam mult de lucru pana sa ajungem la un nivel care sa ma multumeasca.

FT 2-1 (Kalu '55, Okereke '78 / Popescu '12)

sportulcetatea21.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tragerea la sorti a urmatorului tur din Cupa Romaniei a fost si mai blanda decat in turul anterior: vom juca cu FC Seso Iara Campia Turzii, tot echipa de Liga a III-a insa cotata mai slab decat Cetatea TG. Neamt. Pana la acel meci insa urma sa jucam in Banie, cu Universitatea Craiova. Am discutat cu secunzii mei si am decis sa jucam cu o linie defensiva retrasa spre propriul nostru careu, cu multa rabdare la constructie, sa fim o echipa "scurta" pentru a nu da spatii mijlocasilor si atacantilor foarte buni de care dispun oltenii. Wobay si Fl. Costea sunt principalele pericole, la care eu l-as adauga si pe experimentatul Gabi Paraschiv, adus de la Otelul pentru 1,6 milioane de euro. :scared De altfel, Craiova a cheltuit destul de mult pe transferuri, aducandu-i printre altii pe Paul Parvulescu, Viglianti, fundasul croat Barbaric sau africanii Ogu, Coulibally, Nomvethe (experimentatul international sud-african trecut pe la Udinese, Salernitana sau Aalborg). In total aproximativ 4,5 milioane de euro cheltuiti de Mititelu pentru a intari o echipa ce a dezamagit sezonul trecut clasandu-se pe locul 9.

Inainte de partida cu oltenii, am vizionat la TV impreuna cu elevii mei Supercupa Europei unde detinatoarea Euro Cup, Villarreal a invins intr-o finala 100% spaniola surprinzator pe castigatoarea Champions League din sezonul trecut, FC Barcelona, cu 2-1 (Nilmar '18, '47 / Ibrahimovic '17) . A fost un meci superb din care elevii mei au avut ce invata.

28 august 2010

Liga 1, Etapa 4

Stadion "Ion Oblemenco",

Universitatea Craiova (locul 10) - Sportul Studentesc (locul 4)

Atmosfera de pe stadion era extraordinara, zece mii de piepturi urlau "Stiinta! Stiinta!", multi dintre jucatorii mei nu jucasera niciodata intr-un asemenea vacarm. I-am indemnat sa fie calmi, sa respecte tactica stabilita si sa speculeze in atac pentru ca defensiva e punctul slab al gazdelor. Titularii alesi de mine au fost : Haisan - Alexa, Lungu, Patriche, Izvoranu - Kamga - Chitu, Zelenika, Balan (cpt.) - Curelea, Kalu.

Antrenorul "Stiintei", Eugen Neagoe i-a trimis in teren pe : Lung Jr. - Parvulescu, Soava, Misic, Buta - Wobay, G. Paraschiv, D. Coullibaly, Ogu - Fl. Costea, Ekeh.

Purtati parca pe sus de tribune, craiovenii au avut initiativa si au ratat prima ocazie in minutul 2, Ekeh trimitand peste cu capul dupa o centrare buna a lui Wobay. Cinci minute mai tarziu, Ogu a sutat hilar din pozitie buna dupa un atac prelungit al gazdelor. In minutul 9, Izvoranu i-a centrat lui Curelea si lovitura de cap a lui Costin a trecut peste poarta. Era un avertisment ca nu venisem acolo sa ne bagam cu fundul in poarta. Peste doar un minut, Ogu a pasat superb peste defensiva mea pentru Wobay, acesta a tras din prima peste Haisan iesit la blocaj insa mingea a izbit transversala si a ricosat in teren de unde Izvoranu a indepartat pericolul. Pe contraatac, Tibi Balan a fost lansat in careu lateral stanga de Zelenika dar sutul sau a fost retinut cu siguranta de Lung. In minutul 17, Ekeh l-a lasat singur cu portarul pe Fl. Costea, dar Haisan a aratat inca o data ca are clasa si a blocat sutul varfului Craiovei. Mingea a sarit la Ekeh insa reluarea acestuia a trecut milimetric pe langa poarta goala. :sweat: In minutul 21, Coulibaly l-a lansat pe Prepelita (intrat in locul lui Ogu, accidentat) si Izvoranu l-a tras de tricou in careu pe mijlocasul oltean. Arbitrul a fluierat prompt penalty si stadionul a erupt in urale. Fl. Costea a luat balonul si a tras plasat in dreapta lui Haisan, deschizand scorul : 1-0. Din nou, stadionul s-a cutremurat de aplauzele galeriei oltene. Noi am pus mingea la centru, dupa cateva pase Zelenika l-a lansat frontal pe Kalu iar sutul acestuia a fost scos greu de Lung in corner. M-a bucurat reactia imediata de orgoliu si speram sa reintram in meci. In minutul 28, Wobay a executat puternic insa departe de poarta o lovitura libera din pozitie excelenta. Pana la pauza am reusit sa echilibram jocul si gazdele nu s-au mai apropiat periculos de poarta lui Haisan.

La cabine le-am atras atentia jucatorilor mei ca faulteaza prea mult, i-am incurajat si le-am spus ca putem sa scoatem mai mult din acest meci, cu mai multa atentie.

Repriza secunda a debutat calm, insa in minutul 54 dupa o balbaiala generata de o lovitura libera a lui Soava, arbitrul a considerat fault un duel Curelea-Coulibally si a dictat un nou penalty pentru gazde. Am facut un semn a lehamite catre arbitru in vreme ce elevii mei incercau sa ii explice ca a fost un duel corect in care ambii jucatori au folosit corpul. Degeaba, Costea deja isi asezase mingea la punctul cu var. L-a fixat cu privirea pe Haisan si dupa fluierul arbitrului a tras tare in dreapta portarului meu insa mingea a lovit bara laterala!!! La faza imediat urmatoare insa, Soava a prins un sut senzational de la 25 de metri, bara gol si cei 10.000 de spectatori au izbucnit din nou intr-un ropot de aplauze : 2-0 in minutul 55. Imediat i-am introdus pe Vieru in locul lui Zelenika si pe Barabadze in locul lui Kalu. Nigerianul schiopata. Cu un sfert de ora inainte de final, Paraschiv a sutat putin pe langa de la marginea careului, dintr-o zona centrala pe care mijlocasii mei au pierdut-o mult prea usor in acest meci. In minutul 88 Wobay i-a pasat lui Baird, acesta singur cu Haisan a inscris insa tusierul ridicase fanionul. Era prea sever totusi un 3-0....

Fluierul de final al arbitrului Busi mi-a intarit convingerea ca inca eram departe de nivelul echipelor de frunte din Liga 1, si ca lot si ca investitii si ca numar de sustinatori. Ramanea sa compensam cu armele noastre, jocul de echipa, disciplina tactica si indrazneala insa de multe ori, ca in acest meci din Banie, acestea nu sunt de ajuns. Cel mai bun jucator al meu in acasta partida, in ciuda penalty-ului provocat, a fost fundasul stanga Izvoranu.

FT 2-0 (Fl. Costea '22 pen, Soava '55)

crasport20.th.jpg

Clasamentul dupa 4 etape :

clasament4l1.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa revenirea din deplasarea de la Craiova, Vieru, Alexa si Cristi Stefan au fost convocati la nationala Under19 iar Rabo la cea a Niger-ului pentru amicalele de la mijlocul saptamanii. In ultimul moment a sosit pe fax si convocarea pentru Barabadze la nationala Under21 a Georgiei. Rabo a fost chiar titular in meciul incheiat 1-1 cu Marocul in calificarile pentru Cupa Africii. Barabadze a jucat si el titular pentru Georgia U21 si a reusit chiar sa marcheze in meciul pierdut cu 1-2 in fata Sloveniei U21.

Inainte de meciul din Cupa cu Seso Campia Turzii, atacantul Vali Budescu s-a intors la antrenamente si am de gand sa il folosesc macar jumatate de repriza. Am ales sa joc si in acest meci cu o echipa alcatuita in majoritate din rezerve, desi etapa trecuta de Cupa am avut mari emotii utilizand o astfel de formula. Adversarul parea insa si mai slab decat precedentul si nu avea rost sa risc vreo accidentare pe terenul destul de greu din Zavoi.

8 septembrie 2010

Cupa Romaniei, Turul 5

Stadion "Zavoi", Rm. Valcea

Sportul Studentesc (Liga I) - Seso Iara Campia Turzii (Liga III)

Titularii alesi de mine pentru aceasta partida au fost : Rabo - Ciupe, Lungu, Barbu, Semeghin - Ferfelea - Gheorghe, Allotey (cpt.), Nae - Kalu, Okereke. Le-am transmis ca vreau sa vad o victorie clara de aceasta data.

Meciul a inceput prost, cu Negru trecand mingea lejer pe langa Barbu in minutul 2 si numai interventia excelenta a lui Rabo a pastrat scorul la 0-0. Doua minute mai tarziu, Kalu a facut o cursa de 50 de metri dar centrarea lui a fost retinuta de portarul Turzii, Moldovan. Acelasi urias nigerian a reluat cu capul centrarea lui Nae de pe stanga insa balonul a trecut putin peste transversala. Dupa 6 minute de joc, Allotey l-a gasit bine pe Nae in careu, acesta a driblat un fundas care l-a agatat din imprudenta. Penalty fluierat prompt de arbitru si transformat de Allotey cu un sut imparabil in vinclul portii lui Moldovan : 1-0!!! Am continuat sa dominam in special datorita coordonatorului Allotey si in minutul 20, dupa o faza construita de mijlocasul ghanez, Semeghin i-a centrat lui Kalu care a reluat din nou cu capul la o palma de bara. In minutul 33, omniprezentul Allotey a sutat violent de la 25 de metri, Moldovan a respins in lateral de unde Barbu, urcat in atac, a inscris cu latul in poarta goala primul sau gol pentru Sportul : 2-0. In minutul 43, Allotey si-a incheiat evolutia incantatoare din prima repriza cu un slalom printre jucatorii adversi pornit de la centrul terenului si o finalizare la coltul scurt pentru 3-0. :worship

In pauza i-am felicitat pe jucatori si i-am indemnat sa continuie in aceeasi nota si in a doua repriza. I-am spus lui Budescu sa inceapa incalzirea.

A doua repriza a inceput tot cu echipa mea in atac si in minutul 49 Nae a reluat cu capul o centrare sutata a lui Ciupe iar portarul Moldovan a respins mingea in lateral in propria poarta : 4-0! S-a facut 5-0 in minutul 56, Kalu inscriind cu capul (bineinteles...) din centrarea excelenta a lui Ciupe. I-am facut semn lui Budescu sa intre pe teren si lui Okereke sa iasa. In minutul 60, Suteu a tras senzational de la peste 30 de metri din lovitura libera dar mingea a intalnit transversala. Sase minute mai tarziu, noul intrat Budescu a reluat cu capul la coltul lung centrarea lui Semeghin din lovitura libera insa mingea a trecut la o palma de bara din dreapta portii celor de la Campia Turzii. Kalu domina aerian careul advers insa lovitura sa de cap dupa centrarea lui Nae a ocolit spatiul portii adverse. Cei de la Seso au incercat timid in atac cu zece minute inainte de final dar Rabo a prins cu siguranta sutul bun al lui Mitrea. In minutul 85, Moldovan s-a intins si a respins in corner sutul in cross al lui Semeghin.

Partida s-a incheiat cu incercarile timide ale adversarilor de a inscrie golul de onoare insa apararea mea a respins cu calm toate atacurile acestora. Ciupe a fost ales omul meciului, pentru cele 3 pase de gol date si cursele neobosite pe dreapta. Ma bucura evolutia lui, a lui Allotey si a lui Kalu in perspectiva meciurilor din campionat. Trebuia sa revenim in campionat cu o evolutie buna si aducatoare de puncte contra Pandurilor Tg. Jiu.

FT 5-0 (Allotey '7 pen, 43, R. Barbu ' 34, Moldovan ag '50, Kalu '57)

sesoctsportul05.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tragerea la sorti pentru urmatorul meci din Cupa Romaniei a fost din nou destul de blanda cu noi si ne-a scos in cale Ceahlaul Piatra Neamt, retrogradata sezonul trecut din Liga 1. Vom juca aceasta partida acasa, in "Regie", asa ca sunt toate auspiciile favorabile unui rezultat bun.

Urma meciul din deplasare cu Pandurii, din care ne doream sa obtinem cel putin un punct pentru a nu lega rezultatele negative si a intra apoi intr-o pasa proasta care ne duca in subsolul clasamentului. Pandurii sunt echipa ce a incheiat sezonul trecut de Liga 1 pe locul 10, au un lot foarte experimentat cu jucatori ca Razvan Stanca, Laszlo Balint, Vasile Jula, Perja, Joshua Rose, Dare Vrsic si Cosmin Tilinca. Pe langa acestia sunt si tineri de mare talent ca Doman, Muscalu sau Balaban. E clar ca nu ne va fi deloc usor sa luam puncte la Tg. Jiu.

11 septembrie 2010

Liga 1, Etapa 5

Stadion "Municipal", Targu Jiu

Pandurii Targu Jiu (locul 15) - Sportul Studentesc (locul 7)

Le-am spus jucatorilor mei ca ne vom baza in acest meci pe inaltime si forta fizica, la care suntem superiori adversarilor nostri, si am trasat o tactica cu pressing, mingi lungi si pase directe plus atacuri desfasurate in special pe flancuri unde viteza este principalul atu in fata fundasilor adversi. Am ales urmatorii titulari : Haisan - Alexa, Barbu, Patriche, Izvoranu - Kamga - Chitu, Vieru, Balan (cpt.) - Curelea, Kalu. Antrenorul "autobazei" gorjene, Sorin Cartu, a ales sa ii trimita in teren pe : Stanca - Balint, Rada, Martinovic, Cardoso - Nalati, Ljevakovic - Vrsic, Pacurar, Raskovic - Salmon.

Prima ocazie a apartinut gazdelor, fundasul central Rada (nici o legatura cu fundasul ce a trecut pe la Craiova, Rapid sau Steaua) sutand peste poarta de la marginea careului in minutul 4. Cateva minute mai tarziu, Salmon i-a pasat lui Vrsic, mijlocasul sloven a scapat singur in lateral dreapta cu Haisan insa nu a reusit sa il invinga din 6 metri. :kisses

Pacurar si Balint de la gazde au resimtit intrarile hotarate ale elevilor mei si pe fondul agresivitatii noastre crescute am inceput sa punem in pericol poarta adversa. In minutul 22, Kalu i-a centrat lui Curelea, acesta a prelungit dintr-un grup de jucatori spre dreapta la Balan, insa mingea a fost trimisa prea tare si Tibi nu a reusit sa o mai ajunga. Trei minute mai tarziu, acelasi Kalu a pasat superb filtrant pentru Curelea, Costin a preluat, a intrat in careu si a tras la semi-inaltime pe langa Stanca : 0-1!!! :yahoo: Era primul gol in acest sezon al lui Curelea, micuta noastra galerie era in culmea fericirii. Lucrurile intrasera pe fagasul pe care imi doream eu sa se desfasoare, dominam fizic jocul. Cu cinci minute inainte de pauza, Haisan a intervenit excelent la sutul lui Pacurar, pastrand avantajul de pe tabela. Gorjenii au inceput si ei cu intrarile tari si au pus din nou stapanire pe joc. Haisan a fost nevoit sa intervina iarasi salvator la o patrundere a lui Salmon in minutul 41 si la o lovitura de cap periculoasa a lui Ljevakovic. Cu un minut inaintea pauzei, Rada a trimis cu capul dupa un corner bine executat de Vrsic insa mingea a ciupit transversala si a trecut peste poarta.

Am intrat la pauza in avantaj. I-am felicitat pe jucatori pentru prestatia din prima repriza si le-am cerut mijlocasilor centrali - in special lui Kamga - sa fie mai atenti la Pacurar si Vrsic.

La doua minute de la reluarea jocului, Curelea a trecut de Balint dupa o combinatie cu Kalu, a intrat in careu dar a sutat dezamagitor, pe langa poarta. In minutul 62, Nalati a scapat si el singur cu Haisan insa portarul nostru era intr-o forma de zile mari si a blocat si sutul mijlocasului defensiv al Pandurilor. In minutul 65, l-am introdus pe Allotey in locul lui Vieru, care incasase un galben inca din prima repriza si parea destul de nervos. In minutul 67, Vrsic a tras de la peste 30 de metri insa putin pe langa poarta lui Haisan.

Cinci minute mai tarziu, am pornit pe un contraatac, Curelea i-a pasat lui Allotey la marginea careului si acesta a sutat din prima in bara transversala a portii Pandurilor. Meciul curgea spre o victorie cu adevarat importanta pentru noi, insa cu opt minute inainte de final, cand ma pregateam sa betonez mijlocul cu inca un inchizator, Lungu, la un corner al gazdelor de pe dreapta, Pacurar a reluat in bara, mingea l-a lovit in spate pe Haisan, cazut, si a intrat in poarta : 1-1 :capu Cat ghinion!!!

L-am scos totusi pe Kalu, obosit dupa luptele cu apararea adversa si l-am introdus pe Lungu. In minutul 88, Lungu a deviat o minge trimisa spre Raskovic in proprie poarta insa varful gazdelor era in offside si am scapat cu bine. Era prea de tot sa pierdem un meci pe care l-am avut in mana in marea lui majoritate. Pandurii au atacat disperati in minutele ramase si in cele din prelungiri, insa defensiva mea superioara fizic a castigat toate duelurile.

Am castigat un punct la Targu Jiu, insa regretul ca nu au fost trei puncte din cauza unei faze stupide inca ramanea. Totusi trebuia sa admit ca am avut si noroc si ca gazdele isi meritau punctul obtinut. Omul meciului a fost fara dubii portarul Cristian Haisan, devenit o piesa cu mare greutate in angrenajul echipei.

FT 1-1 (Haisan '83 ag / Curelea '25)

panduriisportul11.th.jpg

Clasamentul Ligii 1 dupa 5 etape :

clasamentl15.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pe 15 septembrie, la cateva zile dupa egalul cu Pandurii, am mai primit o veste buna : fundasul central Nikola Jozic si-a reinceput antrenamentele. Dispuneam astfel de mai multe optiuni in aparare ceea ce era incurajator dupa inceputul bun de campionat pe care l-am avut. Atmosfera in echipa era buna, doar mici nemultumiri destul de usor rezolvabile cum ar fi cea a georgianului Barabadze care mi s-a plans ca nu se poate adapta la stilul de viata si de joc din Romania. I-am sugerat sa petreaca mai mult timp alaturi de colegul sau de camera, Valentin Budescu si l-am rugat pe acesta sa il ajute pe varful gruzin sa se integreze in grup.

In ziua dinaintea meciului nostru cu Ceahlaul din turul 6 al Cupei Romaniei, Rapid II a invins Unirea Urziceni cu 2-1 producand marea surpriza de pana acum a competitiei. Acest rezultat m-a facut sa fiu si mai circumspect legat de partida cu divizionara secunda din Piatra Neamt chiar daca vom juca pe teren propriu.

18 septembrie 2010

Cupa Romaniei, Turul 6

Stadion "Regie", Bucuresti

Sportul Studentesc (Liga I) - Ceahlaul Piatra Neamt (Liga II)

I-am rugat pe elevii mei sa acorde o mare atentie adversarilor din randurile carora nu lipseau jucatori destul de periculosi ca Ionut Badescu, MIhai Dina, Cristi Tudor sau fostul international ghanez Mohamed Gargo, trecut si pe la echipe ca Genoa si Udinese. Nu trebuia sa ne grabim, jucam pe teren propriu si aveam prin urmare si avantajul publicului. Le-am cerut sa joace cu multe centrari, trebuia sa profitam de gabaritul si jocul de cap superior. Am decis sa incep meciul cu urmatorii : Rabo - Alexa, Patriche, Lungu, Semeghin(cpt.) - Ferfelea - Nae, Zelenika, Gheorghe - Okereke, Budescu.

Dupa o scurta perioada de tatonare, noi am avut prima ocazie in minutul 7 prin Okereke care a driblat la marginea careului un adversar apoi a tras puternic peste poarta. Cinci minute mai tarziu, acelasi varf nigerian a trimis putin peste cu capul dupa un corner bine executat de Semeghin. In minutul 18, Dina a fost gasit excelent in careu, singur cu Rabo, insa portarul meu a respins cu un reflex excelent sutul ex-craioveanului. Dupa 25 de minute de joc, Budescu a plecat de la mijlocul terenului pe banda dreapta cu doi adversari in spate, a ajuns in marginea careului advers, a centrat si Okereke nu a mai ratat, reluand imparabil cu capul pentru 1-0!!! :kisses Gheorghe Stefan era rosu de nervi in tribune : "O fost hent dom'le clar ca lumina zilei, ci si mai vorbim!!!" pretindea el gesticuland. Toti cei din jurul lui il priveau amuzati... Cinci minute dupa gol, Zelenika i-a pasat superb "printre" lui Okereke, dar Rohetchi a fost la post si a respins sutul nigerianului. Apararea nemteana a respins usor cornerul insa mingea a ajuns din nou la executantul loviturii de colt, Semeghin..a urmat o centrare sutata si Gheorghe, liber la coltul lung, a catapultat nestingherit mingea in plasa : 2-0! Tot cu capul. M-am asezat linistit pe banca. Jocul "rezervelor" Sportului era excelent, faceau exact ceea ce le cerusem. Gh. Stefan era verde si suprinzator nu mai gesticula.

In minutul 34, Dina a mai strapuns o data pe centru apararea mea insa Rabo era in zi mare si a respins sutul in lateral. Semeghin a continuat sa centreze ca la carte, iar Lungu a trimis putin peste cu 5 minute inainte de pauza. Cand toata lumea astepta pauza, la un corner unde nemtenii se organizasera in asteptarea unei centrari in forta a lui Seme, fundasul stanga a pasat spre Patriche si acesta a tras naprasnic la coltul scurt, pe sub Rohetschi. Pauza, 3-0 si deja puteam sa ne gandim la "optimile" Cupei.

Am profitat de ocazie si l-am introdus la pauza pe Jozic in locul lui Lungu pentru a capata meciuri in picioare dupa lunga perioada de absenta. In rest, le-am cerut doar sa aiba aceeasi atitudine.

Nu a fost chiar cea mai inspirata mutare...la trei minute de la reluare, Cr. Tudor l-a driblat usor in viteza pe Jozic, a patruns in careu si a tras la coltul lung, fara sperante pentru Rabo : 3-1. Sarbul a inclinat capul si a impreunat mainile spre mine, recunoscandu-si greseala. I-am facut semn ca totul e ok, am incredere in el. Insa Tudor avea doua viteze peste Nikola si doar interventiile lui Patriche si Rabo au facut ca scorul sa nu devina 3-2 cinci minute mai tarziu. Ma crispasem si m-am uitat spre banca. I-am facut semn lui Allotey sa intre pe teren si l-am scos pe Zelenika. Mizam pe experienta ghanezului sa recucerim jocul la mijloc. Nu m-am inselat, imediat o faza initiata de Charles a fost continuata de centrarea buna a lui Alexa pentru Gheorghe, lovitura acestuia de cap trecand putin pe langa poarta adversa. Meciul s-a echilibrat si am decis sa fac si ultima schimbare in minutul 64 : Ciupe in locul lui Gheorghe, epuizat. L-am avansat pe Alexa mijlocas dreapta si Ciupe a trecut fundas pe aceeasi parte.

In minutul 65, Semeghin l-a deposedat corect pe Burlacu in opinia mea, in careu, insa arbitrul Babadac a avut alta parere: penalty pentru Ceahlaul! Allotey si alti cativa jucatori ai mei au protestat fara succes inca. Mi-am pus mainile pe cap... Vasile Gheorghe de la nemteni a transformat fara probleme si s-a facut 3-2. Stefan revenise la culoarea lui naturala si isi indemna jucatorii : " Pi ei baieti, ai nostri is !!!".

Oare nu puteam sa ma bazez pe echipa asta la nici un scor??? :fight: Allotey a continuat sa dea tonul si a sutat violent de la 25 de metri, fortandu-l pe Rohetchi sa boxeze in fata, insa Budescu era in offside. In minutul 78 mi-a inghetat sangele in vine...Tudor a patruns frontal, i-a strecurat mingea printre picioare lui Patriche, a tras puternic, Rabo a respins in fata si dintr-un manunchi de jucatori, Okammmor a reluat in bara din dreapta a portii noastre. Era clar...a fi antrenor la Sportul inseamna sa imbatranesti 10 ani intr-o luna...

Cu patru minute inainte de final, Okammor a tras de la distanta imprecis. Nemtenii ne dominau clar, in ciuda incercarilor mijlocasilor mei de a tine de minge. In minutul 90, Dina a reluat cu capul o centrare din corner la o palma de transversala. In al doilea minut de prelungire Cr. Tudor a trimis cu capul un lob peste Rabo insa mingea a picat pe transversala. Am incheiat meciul tragand de timp rusinos pentru o victorie ce putea fi simpla si clara. Semeghin a fost ales omul meciului insa eu mai capatasem cateva fire albe. Nu stiu ce sa zic, poate asta e echipa asta. Una frumoasa dar si chinuitoare, sclipitoare dar si naiva, neinfricata dar si crispata.

FT 3-2 (Okereke '25, C. Gheorghe '34, Patriche '45+1 / Cr. Tudor '48, V. Gheorghe '66 pen)

sp32ceahl.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy