Jump to content

Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Nu, Siman nici nu vrea sa auda de parent club... :capu

Am fost ales pe a treia pozitie in clasamentul "Managerul lunii octombrie 2009" efectuat de ziarul de sport "Total Sport", insa acest lucru nu ma incalzea cu nimic. Iulia mi-a spus ca suntem deja pe minus cu bugetul si in fiecare luna avem pierderi de 70-80 de mii de euro. Ea incerca de luni bune sa gaseasca cativa sponsori pentru echipa insa pana acum nimeni nu venise cu o oferta concreta.

Eu am continuat cu trialurile si am perfectat un amical cu CF Braila unde i-am vazut la treaba pe fundasul argentinian German Rivera ex-Newell's Boys, mijlocasul central Kourouma ex-Ferencvaros, varful sarb Stojanovic ex-Obilic si Gloria Buzau si bineinteles Vilcov. Moldoveanul si-a facut si acum datoria si a marcat golul 2 in victoria cu 4-2 a echipei mele. Cu el sunt si foarte aproape sa ma inteleg la un contract. Restul ii voi mai vedea intr-un meci si apoi voi decide in privinta lor.

A urmat deplasarea de la Branesti, echipa din subsolul clasamentului, care ii are in lot pe fostul fundas lateral al lui CFR Cluj si Brasov, Miclaus, fostul argesean Augustin Chirita si Ciprian Danciu, trecut pe la Arges si Otelul. Si bineinteles, pe Postolache, jucatorul vandut de mine pe 10K euro fiind insa accidentat si prin urmare indisponibil pentru acest meci.

7 noiembrie 2009

Stadion "Catalin Haldan", Branesti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XII-a

Victoria Branesti (locul 16) - Sportul Studentesc (locul 2)

Am inceput prin a le spune jucatorilor mei ca dupa ce deschid scorul le este interzis sa marcheze golul 2 pana egaleaza adversarul sau pana se termina meciul. Jucatorii s-au destins razand, insa eu eram pe jumatate serios. Le-am zis si sa il tina in frau pe Sepuya, un international ugandez dat naibii pe care l-am vrut si eu la Sportul insa nu am avut bani sa il aduc: :thankyou: Siman! Titularii Sportului au fost : Samoila - Semeghin, Patriche, Lungu, Ciupe - Kamga - Vieru, Allotey, Ferfelea - Okereke, Curelea.. Rastovac era indisponibil pentru inca 2-3 zile dupa accidentarea cu Chiajna.

Noi am inceput ca de obicei in atac si in secunda 30 Allotey a tras milimetric pe langa bara din stanga portii gazdelor dupa o combinatie cu Curelea. Doua minute mai tarziu, Okereke a reluat peste poarta centrarea lui Ciupe din lovitura libera. In minutul 7, o combinatie Vieru- Allotey- Curelea a facut sah mat apararea gazdelor si Costin a deschis scorul cu un sut plasat : 0-1!!! In minutul 12, Okereke a tras doi fundasi dupa el si i-a pasat pe spatiul liber lui Allotey care a patruns in careu si a inscris cu un sut puternic pe langa Stoicescu : 0-2 si din nou aveam emotii... :scared In minutul 16, m-am mai linistit putin fiindca in urma unui contraatac, Ferfelea a scapat singur si l-a executat pe Stoicescu pentru 0-3. :peace: Branestiul s- a vazut in atac prima data in minutul 25, insa Samoila a prins calm lovitura de cap a lui Coman. Peste 3 minute, omul pe care mi l-as fi dorit in echipa, Sepuya a tras senzational de la 30 de metri insa mingea a nimerit doar transversala portii noastre. A fost poate cel mai frumos sut vazut de mine in aceasta editie de campionat pana acum. Okereke a incercat sa il imite cateva minute mai tarziu insa a tras aiurea dupa o pasa foarte buna a lui Vieru. Acelasi Okereke a tras putin pe langa poarta din afara careului in ultimul minut al reprizei.

La pauza jucatorii glumeau : "Mister, le mai dam la astia sau ne potolim pana ne egaleaza?". Am ras si eu cu ei si apoi le-am spus ca daca nu castiga meciul asta se intorc pe jos acasa. Si asta pe un ton cat se poate de serios.

In minutul 54, Coman a executat excelent o lovitura libera de la 20 de metri insa Samoila a avut o parada pe masura si a respins in corner. In minutul 60, Ciupe a executat repede o lovitura libera, gazdele au fost surprinse si Patriche a avut o ocazie excelenta de a marca insa a trimis mult deasupra portii. In minutul 73, parca vrand sa imi contrazica aprecierile de la sutul lui Sepuya din prima repriza, Petru Vieru a preluat o minge la 28 de metri de poarta si a tras direct in vinclul portii lui Stoicescu pentru 0-4!!! L-am imbratisat pentru primul lui gol la Sportul si l-am ciufulit ca atunci, in finala Campionatului National de juniori...Nici acum nu i-a placut ciufuleala, insa acum facea mult mai bine faza defensiva :thumbup:

In minutul 83, Sepuya a inscris cu o lovitura de cap superba de langa Patriche dupa o centrare de pe stanga, insa era cam tarziu pentru a se mai putea face ceva : 1-4. Cinci minute mai tarziu, Miclaus a trimis si el cu capul din careu insa nu a nimerit spatiul portii. Galeria gazdelor ne-a aplaudat la final alaturi de putinii nostri suporteri care facusera deplasarea. Omul meciului a fost ales Allotey. Eu l-am votat pe Vieru, primul lui gol la seniori fiind unul de povestit nepotilor...

branestisportul14.th.jpg

Vestea cea mai buna a venit de la Ploiesti, unde Petrolul si Botosaniul au incheiat la egalitate, 3-3 un meci in care egalul ne-ar fi favorizat doar pe noi si ne-a trimis pe primul loc. :yahoo:

Clasamentul dupa 12 etape:

clasament12.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

E clar ca in deplasare ne descurcam mai bine. Nu stiu de ce sincer...5 victorii si un egal in deplasare, 3 victorii 2 egaluri si o infrangere acasa. 16 puncte din 5 meciuri in deplasare, 11 puncte din 7 meciuri acasa. Locul 1 detasat la puncte luate din deplasare, locul 6 la puncte luate acasa.

Media de varsta a fundasilor pe care ii folosesc constant este de 24,2 ani.

Link to comment
Share on other sites

A doua zi dupa meciul cu Branestiul, am aflat ca facusem a doua victima in randul antrenorilor echipelor adverse: fostul jucator al Stelei, Ilie Stan a fost demis de la Branesti. Noutatea in acest caz a fost faptul ca Branestiul a dat sfoara in tara ca ma vor antrenor pe mine. Bineinteles, a trebuit iarasi sa convoc o conferinta de presa unde le-am multumit pentru intentie si am respins categoric varianta de a parasi Sportul.

Internationalul de tineret moldovean Vilcov a fost de acord cu un salariu de 6750 euro pe an si a semnat pe 4 ani cu Sportul. Siman si-a frecat mainile, spera sa il vanda in maxim 2 ani cu cateva sute de mii de euro. Pentru mine e ok, intrucat nu aveam a patra varianta pentru atac. Truta nu m-a impresionat in multele trialuri pe care le-am facut iar un alt varf e putin probabil sa accepte un salariu la fel de mic precum tanarul moldovean.

Am reusit sa programez un amical cu echipa de prima liga Politehnica Iasi pe 15 noiembrie pentru a ii mai vedea o data la lucru pe cei adusi in probe. Urma in campionat meciul de acasa cu Dinamo II, echipa pe care reusisem sa o eliminam din Cupa. In ciuda faptului ca toata lumea ne dadea favoriti, eu le-am spus elevilor mei ca va fi un meci de lupta, foarte dificil, in functie si de ce jucatori va trimite Dinamo de la echipa mare.

11 noiembrie 2009

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XIII-a

Sportul Studentesc (locul 1) - Dinamo II Bucuresti (Locul 11)

Am decis sa ii trimit in teren pe : Samoila - Semeghin, Rastovac, Lungu, Mustata - Kamga - Vieru, Patriche, Ferfelea - Okereke, Curelea. Dinamovistii i-au trimis doar pe Bostina si Ze Kalanga de la echipa mare si puteam rasufla usurat. Le-am cerut jucatorilor mei sa nu se mai arunce in atac de data asta ci sa astepte greseala adversarilor, care aveau destui tineri neexperimentati in echipa. In plus, sa ii anihilieze pe Bostina, Ze Kalanga si Attoukoura.

In minutul 2, Patriche a tras tare si cu efect de la peste 25 de metri insa mingea a ocolit de putin poarta dinamovista. In minutul 20, Curelea a tras in portar din careu, din pozitie centrala apoi Patriche a trimis peste de la marginea careului. Cinci minute mai tarziu, Patriche l-a gasit excelent pe Okereke in careu, insa si nigerianul a tras in portarul dinamovist Oprea. In minutul 30, Vieru a sutat puternic de la distanta si Oprea a fost nevoit sa boxeze peste poarta. In minutul 37, Rastovac l-a lansat cu o pasa lunga pe Curelea, varful a preluat, a patruns in careu insa Oprea a prins sutul sau. Portarul dinamovist a fost nevoit sa se intrebuinteze serios si un minut mai tarziu, cand Okereke a pivotat in careu si a tras la coltul scurt, Oprea respingand cu piciorul in corner. Din cornerul rezultat, Semeghin i-a pasat lui Rastovac urcat in atac, fundasul meu a preluat insa Acsinte i-a pus piedica din spate. Penalty clar si Curelea a deschis scorul cu un sut violent sub transversala : 1-0 in minutul 40!!!

La pauza, am decis sa ii dau o sansa lui Vilcov sa debuteze la Sportul si i-am spus lui Okereke sa ramana pe banca. Le-am transmis sa pastreze mingea si sa joace cu calm, pentru ca ocazii vor mai fi.

Primul sut al dinamovistilor spre poarta a fost in minutul 47 insa Scarlatache a trimis mult peste bara din pozitie lateral-dreapta. In minutul 60 Vieru si-a mai incercat o data sutul, insa nu a prins cadrul portii. In minutul 66, la un corner executat de Semeghin, Vilcov l-a presat pe Oprea si portarul dinamovist a deviat mingea in proprie poarta : 2-0. Scor periculos? Urma sa vedem. La un corner executat de Todorovski in minutul 70, Manu a reluat cu capul putin peste poarta noastra. Dinamo a fost cel mai aproape de gol in minutul 88 insa centrarea lui Attoukoura a fost reluata cu capul de Scarlatache la o palma de vinclu.

Meciul s-a incheiat cu victoria noastra si speram ca dupa aceste doua meciuri castigate consecutiv sa fi scapat de erorile copilaresti din defensiva in momentele cheie. Omul meciului a fost Semeghin.

sportuldin2.th.jpg

Petrolul a batut clar in deplasarea de la Steaua II cu 4-1 si a urcat pe locul 2 profitant de infrangerea cu 6-4 :crazy: a Botosaniului in fata Farului. Previziunile mele legate de contracandidatele la promovare incepeau sa se adevereasca...

Clasamentul dupa 13 etape :

clasament13.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa meciul cu Dinamo II a urmat amicalul cu Poli Iasi, incheiat nedecis, 0-0. M-am hotarat sa nu pastrez in lot nici unul dintre fotbalistii aflati in probe, pentru ca toti cereau salarii ce ar fi insemnat sa imi depasesc bugetul alocat de Siman in acest sens. Partea buna a acestuor trialuri a fost ca pe viitor daca voi avea nevoie de un jucator dintre cei care au dat probe aici, voi sti la ce sa ma astept de la ei si se vor integra mai repede in stilul meu de joc.

Urmatorul meci oficial era deplasarea de la Tulcea. Aveam sa intalnim o echipa ambitioasa, vazuta de multi drept a doua favorita la promovare dupa Farul. La Delta evoluau printre altii Sergiu Ghidarcia, fostul fundas al Otelului, Cosmin Marginean, si el ex-Otelul, Iulian Stefan, fostul playmaker al Pandurilor si tanara speranta a Otelului Laurentiu Iorga (imprumutat un sezon).

21 noiembrie 2009

Stadion "Delta", Tulcea

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XIV-a

Delta Tulcea (locul 6) - Sportul Studentesc (Locul 1)

Paradoxal, nu aveam emotii mari la acest meci. Avusesem evolutii bune in deplasarile de pana acum si forma echipei din ultima vreme ma facea sa sper la inca o victorie. I-am ales ca titulari pe : Rabo - Semeghin, Rastovac, Lungu, Mustata - Kamga - Vieru, Patriche, Ferfelea - Okereke, Curelea. I-am indemnat pe baieti sa puna presiune pe tulceni din primele minute si sa se impuna la centrul terenului, sa nu le dea posibilitatea lui Iorga si Marginean sa isi faca jocul.

Prima ocazie a partidei ne-a apartinut: in minutul 9, Curelea a executat o lovitura libera din pozitie buna peste poarta. Trei minute mai tarziu, Mabenga l-a deposedat pe Vieru, Costescu a trecut mingea pe langa Rastovac, a scapat spre poarta insa Rabo a inchis excelent unghiurile de sut si a reusit sa respinga in corner. In minutul 13, dupa un fault al lui Kamga putin in afara careului, Ghidarcia a tras din lovitura libera, zidul nostru a deviat mingea si Rabo, foarte bine plasat, a prins. In minutul 20, Ferfelea a ajuns primul la minge, i-a pasat lui Okereke iar acesta l-a depasit pe Grigorov si a lobat spre coltul lung, mingea l-a depasit pe Olteanu insa a nimerit transversala. :capu In minutul 27, Semeghin a recuperat, i-a pasat lui Vieru, acesta l-a lansat excelent pe un culoar liber pe Curelea, Costin a preluat, a patruns in careu, Ghidarcia si Salamon s-au incurcat reciproc incercand sa degajeze si mingea a sarit in poarta : 0-1!!! In sfarsit aveam si putin noroc... :yahoo: In minutul 39, Ghidarcia a centrat de pe stanga din lovitura libera, Salamon a castigat duelul la cap cu Patriche insa mingea a trecut la o palma de bara din stanga lui Rabo.

In pauza le-am indicat jucatorilor mei sa fie mai concentrati la fazele fixe si sa incerce sa nu mai ofere atatea lovituri libere si cornere.

In minutul 46, Mabenga a plecat ca pe bulevard pe dreapta apararii mele, a centrat ca la carte insa Costescu a reluat pe langa poarta. Un minut mai tarziu, Curelea a preluat bine in preajma careului o pasa a lui Ferfelea, l-a driblat pe Grigorov, a patruns in careu insa a fost secerat de Ghidarcia. Arbitrul Coltescu a indicat punctul cu var in ciuda protestelor gazdelor. Eu zambeam, pentru ca mi se paruse ca varful meu exagerase caderea in stilul lui caracteristic. :thumbup: In fluieraturile suporterilor tulceni, acelasi Curelea a transformat cu siguranta penalty-ul cu un sut puternic in stanga portarului : 0-2.

Gazdele au acuzat socul primirii celui de-al doilea gol si imediat Ferfelea a mai recuperat un balon, Vieru a lobat peste defensiva gazdelor, fundasii tulceni s-au oprit cerand offside insa steagul tusierului a ramas jos iar Curelea a inscris nestingherit pentru 0-3 in minutul 50. :kisses Delta Tulcea a replicat in minutul 62 prin Stefan insa sutul sau a fost prea slab si Rabo a prins lejer. Zece minute mai tarziu, Marginean l-a lansat pe Lichioiu in careu, acesta a preluat insa Lungu l-a ajuns din urma si i-a suflat mingea cu un tackling superb.

In minutul 74, Curelea a trimis bine din lovitura libera de la 22 de metri insa mingea a zburat la o palma peste transversala. Pana la final gazdele nu au mai avut nici o ocazie de gol si din nou reuseam o victorie frumoasa si importanta in deplasare :bere . Omul meciului a fost Curelea, bineinteles.

tulceasportul03.th.jpg

Clasamentul dupa 14 etape:

clasament14.th.jpg

Urmau doua meciuri de foc cu Petrolul acasa si Farul in deplasare... :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

vally G - singurul galatean, oare, care nu bea si este civilizat ca un constantean? Asta-i intrebarea.

Sunt impresionat. Deocamdata.

De civilizat, cred ca pot spune ca ma apropii de un constantean get-beget :). Nu stiu insa ce sa zic la partea cu bautura, eu mai trag cate o bauta uneori...nu stiu cat beau ceilalti galateni :D Sau constantenii.

@ CFR1907Cluj : Multumesc pentru apreciere si urari. Da, eu vreau sa raman la Sportul si dupa ce promovez. Depinde si de Siman. ;)

Link to comment
Share on other sites

De civilizat, cred ca pot spune ca ma apropii de un constantean get-beget :). Nu stiu insa ce sa zic la partea cu bautura, eu mai trag cate o bauta uneori...nu stiu cat beau ceilalti galateni :D Sau constantenii.

@ CFR1907Cluj : Multumesc pentru apreciere si urari. Da, eu vreau sa raman la Sportul si dupa ce promovez. Depinde si de Siman. ;)

Daca depinde de Siman(Haiducul) =)) cred ca poti sa iti iei adio mai mult de 1M nu cred ca primesti :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

De civilizat, cred ca pot spune ca ma apropii de un constantean get-beget :). Nu stiu insa ce sa zic la partea cu bautura, eu mai trag cate o bauta uneori...nu stiu cat beau ceilalti galateni :D Sau constantenii.

Dar ce zici de Varga si Balan? In joc, tot la Rapid crezi ca vor ajunge? :B:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy