Jump to content

Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Dupa o sedinta cu secunzii mei, am decis sa nu ii pastram pe Balasko, Dragan si Funieru. Pe Jozic, Zamfir mi-a recomandat sa il iau, insa fundasul cere un salariu destul de mare. Vreau sa il mai vad intr-un meci si sa mai negociez cu el in privinta salariului.

17 octombrie 2009

Stadion "Parc Brancoveanu", Breaza

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a IX-a

Tricolorul Breaza (locul 17) - Sportul Studentesc (locul 2)

Gazdele sunt o nou promovata din Liga a III-a, cei mai cunoscuti jucatori de la Tricolorul fiind Marius Iordache (ex- Craiova, Ceahlaul sau Pandurii), Catalin Cursaru (omul cu CNN-ul :hysterical: , fost jucator la FCM Bacau sau Vaslui) sau Catalin Rata, fost junior al lui Dinamo.

Le-am dat indicatii jucatorilor sa construiasca cu rabdare si sa aiba grija la jucatorii de banda ai Tricolorului si la Cursaru. Am inceput meciul cu : Rabo - Semeghin, Rastovac, Lungu, Ciupe - Kamga - Allotey, Patriche, Ferfelea - Njock, Curelea.

Meciul a inceput cu o surpriza placuta : nu mai ploua :thumbup: I-am luat la joc pe cei de la Breaza si in minutul 4 Curelea a deschis scorul cu un sut la coltul lung dupa o pasa a lui Ferfelea: 0-1. In minutul 12, Patriche l-a lansat pe Njock, acesta a dus 3 fundasi adversi in spate insa a tras peste de la marginea careului. In minutul 26, Ciupe a tras bine din lovitura libera de la marginea careului, insa portarul celor de la Breaza, Oghinciuc a respins. In minutul 42, Oruambo l-a driblat pe Ciupe, a patruns in careu insa Lungu i-a zburat mingea in momentul sutului cu un tackling excelent. In ultimul minut al primei reprize, Rastovac l-a tras de tricou pe Dascalu care ar fi scapat singur, insa arbitrul a dat doar fault, nu si cartonasul rosu care s-ar fi cuvenit.

La pauza, i-am atras atentia lui Rastovac sa aiba grija la faulturi si lui Ciupe sa evite intrarile decisive, intrucat omul lui, Oruambo, jucator cu 14 selectii in nationala Nigeriei :bulb: este foarte rapid si tehnic.

La cinci minute dupa reluarea jocului, Oruambo a trimis cu capul peste dupa o lovitura libera a lui Cristache. 10 minute mai tarziu, Lungu a primit aplauze de la galeria noastra dupa ce l-a blocat si pe Ogodogbo la un contraatac al gazdelor. In minutul 63, Ghita a tras peste poarta de la marginea careului. Doua minute mai tarziu, Njock i-a pasat lui Curelea insa acesta a tras peste din pozitie buna. Imediat dupa, l-am schimbat pe Allotey, usor accidentat, cu Nae. In minutul 79, gazdele au cerut fara succes penalty la un duel al lui Njock cu Ghidia, dupa o centrare din lovitura libera. Un minut mai tarziu, Dascalu a castigat duelul aerian cu Rastovac insa a trimis peste transversala. In primul minut de prelungire al partidei, am iesit pe un contraatac, Njock l-a lansat pe Curelea si Apostol l-a faultat din spate pe Costin, primind al doilea galben si implicit rosu. Am pastrat rezultatul fara mari probleme si am reusit inca o victorie importanta in deplasare. Omul meciului a fost ales Curelea.

I-am felicitat pe baieti desi nu fusese un meci foarte reusit. Importante erau cele trei puncte, care ne consolidau locul 2 in clasament. Liderul din Botosani pierduse la Dinamo II prima partida din acest sezon insa mai pastra 2 puncte avans.

breazasportul01.th.jpg

Clasamentul :

clasament9.th.jpg

vezi, daca ai ascultat ce ti-am spus, in legatura cu n`jock :peace:

Pai d-aia te plateste Siman in bonuri de masa, ca sa dai sfaturi bune :peace:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

eu joc cu gloria arad , daca vrei un DL bun tinar ... cautal pe filaret , un DMC bun Chindris de la UTA si inca 2 de la gloria Gk Balgradean plus ST Tucudean.

Gata, mah, te-ai insanatosit? Ai schimbat look-ul sau s-a oprit Adi din a te mai urmari cu webcam-u' pe post de binoclu?

Link to comment
Share on other sites

de cate ori a fost mai mare oferta din Cehia decat salariul actual ? :B:

felicitari pt forma, totusi... arunci jucatorii din probe intr-un amical cu Steaua ca prim meci al lor in tricoul Sportului ? crazy!

Nu cred ca a fost vorba de o oferta, ci doar de un interes in presa pentru el. Iar el, asa iubitor cum e, fata de culorile alb-negru, le-a dat vira direct.

Link to comment
Share on other sites

Asa cum zice si Claudio, Teplice a fost doar un interes de presa, pentru ca am negat dupa aceea ca vreau sa ma duc la ei nici nu au mai trimis oferta. Oricum, nu ma interesa, dupa ce promovam pot gasi oferte mai bune daca vreau sa parasesc minunatele conditii de performanta oferite de Siman. :locked:

felicitari pt forma, totusi... arunci jucatorii din probe intr-un amical cu Steaua ca prim meci al lor in tricoul Sportului ? crazy!

Da, pai ce prilej mai bun sa demonstreze ce stiu ar fi mai bun decat un meci cu Steaua? Cu Victoria Carei sau FC Sacele oricine poate sa se dea zmeu...Eu am nevoie la echipa de jucatori mai buni decat ce am eu acum. Si-asa nu stam deloc bine cu bugetul, deja am intrat pe minus :capu

Link to comment
Share on other sites

Ogbonna? Finishing 11, Composure 7, First Touch 6, Decisions 5, Concentration 7... :thumbdown: Hmmm cred ca il prefer pe Njock.

Chitu si Doman sunt prea scumpi ?:P Ah si daca vrei un Gerrard de Baia Mare cauta-l pe Petrica Negrea

Cred ca glumesti cu Doman...e deja la Pandurii oricum. Chitu...nu stiu la care te referi, sunt mai multi. Petrica Negrea e batraior, ar mai merge 1-2 sezoane insa e la Bacau si nu cred ca ma complic sa il aduc. Si-asa urla Siman ca nu sunt bani. Oricum multumesc pentru sugestii. ;)

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa perfectez doua amicale cu Minerul Motru si Chimia Brazi, pentru a ii mai testa pe Vilcov si Jozic. La un antrenament, insa, Jozic a facut o intindere la un exercitiu de sprinturi si fizioterapeutul Tasca mi-a spus ca va avea nevoie de 6-8 saptamani de recuperare. Mi-a sugerat sa nu il mai tin in probe pe sarb si sa ii spun sa plece. M-am enervat si i-am spus ca eu nu dau cu sutul in fund jucatorilor care se accidenteaza pentru Sportul, fie el si unul aflat in probe. Am discutat cu Jozic, i-am spus sa nu isi faca griji ca ramane in atentia Sportului si va fi tratat la club, pe cheltuiala noastra. I-am spus si ca ar fi intelept din partea lui sa mai coboare din pretentiile financiare, sa incheiem un contract pe un an si apoi vom renegocia salariul. Fundasul sarb mi-a multumit si mi-a spus ca imi va da un raspuns in cateva zile.

Urma meciul cu Bacaul, o echipa cu pretentii, aflata insa intr-o pasa proasta. cu doar 7 puncte adunate in 9 etape. Bacauanii dispuneau insa de jucatori cum ar fi Soltuz (ex Timisoara), Kallai (trecut pe la Jiul si Poli Iasi) , Dobos (imprumutat de la Vaslui) sau Petrica Negrea.

21 octombrie 2009

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a X-a

Sportul Studentesc (locul 2) - FCM Bacau (locul 16)

I-am ales ca titulari pe : Rabo - Semeghin, Rastovac, Lungu, Mustata - Kamga - Nae, Patriche, Ferfelea - Okereke, Curelea. Le-am spus jucatorilor sa profite de pasa proasta prin care trece adversarul si sa atacam din start, sa fie atenti la Negrea si Dobos pentru ca ei fac tot jocul la mijloc.

Noi am avut lovitura de start si i-am inghesuit imediat pe moldoveni in terenul lor. Dupa cateva centrari respinse de apararea bacauana, in minutul 2 Nae l-a deposedat pe Tismanaru, l-a gasit liber pe Curelea la marginea careului si Costin a tras puternic si plasat in stanga lui Manea pentru 1-0 !!! Doua minute mai tarziu, Patriche l-a gasit pe Okereke in aceeasi pozitie din care marcase Curelea si varful nigerian a prins un sut formidabil cu stangul, mingea a muscat transversala si a ricosat in plasa : 2-0 si galeria noastra era in culmea fericirii. Pot spune ca si eu eram foarte multumit ca baietii ma ascultasera si incepusera in forta. Totusi nu ma asteptam sa avem 2-0 dupa primele 5 minute. :yahoo:

In minutul 15, Patriche l-a gasit bine pe Okereke in careu, insa de data asta Manea a prins sutul atacantului meu. Doua minute mai tarziu, Kalai l-a deposedat pe Lungu in careu dupa un corner al lui Negrea, insa a tras in Rabo, care a avut un reflex de senzatie. In minutul 23, Mustata i-a centrat excelent lui Okereke, acesta a preluat si a tras din voleu insa a nimerit bara din dreapta lui Manea. In minutul 28, Curelea a tras puternic din voleu de la marginea careului insa Manea a boxat. In urmatoarele minute, bacauanii au fost foarte aproape de doua autogoluri, insa i-a salvat portarul lor. Siman zambea larg la "oficiala", vadit satisfacut de jocul nostru. :bere In minutul 41, Lungu a luat galben pentru o intrare prea entuziasta la Campeanu in tusa. Doua minute mai tarziu, am combinat frumos pe un contraatac insa Okereke a tras in bratele lui Manea.

In pauza i-am atras atentia lui Lungu s-o lase mai moale cu intrarile dure si le-am indicat sa tina posesia cat se poate de mult, sa nu le dam ocazia sa revina in joc. Stiam cat de periculos era acest scor de 2-0 pentru Sportul... :bash

La trei minute de la reularea jocului, Curelea l-a lasat singur cu portarul pe Okereke, insa nigerianul a tras in portarul advers. :cearta In minutul 51, Lungu l-a deposedat foarte bine pe Dobos, aflat in pozitie de sut in careu. In minutul 64, a venit randul lui Curelea sa traga in Manea din careu. Ma rugam doar sa nu dea Bacaul un gol, ca sigur ar fi inceput reprosurile intre jucatori. Cu un sfert de ora inainte de final, Mustata a faultat si el de galben, Rabo era iesit, Negrea a tras direct spre poarta de la 40 de metri insa nu a nimerit cadrul portii.

In minutul 90, Ferfelea a fost bine gasit in careu de Curelea, insa Manea a respins sutul mijlocasului in corner. Meciul s-a incheiat cu o centrare plouata a lui Dobos, fara probleme pentru Rabo. Treceam astfel mai usor decat ne asteptam de o echipa dificila si puteam in sfarsit sa rasuflam usurati: nu ne-am mai pierdut capul dupa un 2-0 :thumbup: Omul meciului a fost Rastovac.

sportulbacauv.th.jpg

Clasamentul dupa 10 etape :

clasament10.th.jpg

Botosaniul a facut 0-0 acasa cu Branestiul, locul 14, si i-am egalat la puncte in fruntea clasamentului. Trebuie sa recunosc insa ca mie de Petrolul si Farul imi este cel mai mult teama. Par echipe solide, bine sustinute financiar si cu destula influenta.

Link to comment
Share on other sites

:) Putin cam dur spus, Roby, insa in principiu asta e si parerea mea. Cel putin in sistemul si gandirea mea tactica, acest Ogbonna este mai slab decat Njock, Curelea sau Okereke, varfurile pe care le folosesc eu de obicei. Punct acestui subiect.
Link to comment
Share on other sites

Am aflat ca FCM Bacau si-a concediat antrenorul dupa infrangerea cu Sportul. Saracu nea Ghita Poenaru... :thumbdown: Asta e viata de antrenor. Vieru si-a revenit dupa accidentare si a jucat in amicalul cu Minerul Motru, scor 2-1 inscriind chiar si un gol. Ferfelea a fost omul meciului, este deja un jucator pe care ma pot baza, foarte constant in joc si bun pasator (are 5 pase de gol in campionat). Inca nu am reusit sa ma inteleg la bani cu Jozic...I-am mai lasat o saptamana de gandire, daca nu reusim sa cadem la o intelegere dupa ce ii trece accidentarea cred ca il las pe liber. E incapatanat rau sarbul asta.

In Cupa Romaniei, Gloria Bistrita, cei pe care noi am fost la un minut sa ii eliminam :fight: , i-au scos din competitie pe FC Timisoara. Craiova i-a eliminat pe Rapid (liderii Ligii 1) iar Dinamo pe CFR Cluj.

Vilcov a jucat titular in meciul cu Chimia Brazi si a marcat un gol in victoria cu 3-2 a echipei noastre. Daca reusesc sa il fac sa accepte un salariu sub 10.000 de euro pe an, va semna cu noi pe 2 sau 3 ani. Omul meciului cu Brazi a fost insa Okereke.

Urmatorul meci oficial este cel cu Concordia Chiajna, echipa cu potential insa intr-o forma destul de proasta. La Chiajna joaca printre altii, Laurentiu Dinita, jucator din generatia de aur a Sportului si actual capitan de echipa la Concordia, Marius Oae, alt fost junior si jucator al Sportului, Cristi Balasa, experimentatul mijlocas ce a trecut pe la Farul si FC Arges si Cristi Ciubotariu si el junior si fost jucator la Sportul, cu perioade petrecute fara prea mult succes si pe la Dinamo sau Rapid.

31 octombrie 2009

Stadion "Regie", Bucuresti

Liga a II-a, Grupa 1, Etapa a XI-a

Sportul Studentesc (locul 2) - Concordia Chiajna (locul 11)

Am decis sa aplic aceeasi tactica folosita si cu Bacaul: presiune din primele minute. Le-am atras atentia fundasilor sa nu il scape din ochi pe vulpoiul batran Dinita. Am inceput meciul cu urmatorul "11" : Rabo - Semeghin, Rastovac, Lungu, Ciupe - Kamga - Vieru, Patriche, Ferfelea - Okereke, Curelea.

Din nou se parea ca tactica "razboiulul fulger" functioneaza. Secunda 49 a meciului a insemnat deschiderea scorului : combinatie Patriche - Kamga - Curelea si finalizare calma a lui Costin la coltul scurt pentru 1-0!!! In minutul 5, acelasi Curelea a tras peste poarta din intoarcere. 10 minute mai tarziu, Patriche a sutat putin peste transversala din afara careului. In minutul 25, Okereke a driblat doi fundasi in careu apoi a scos in afara pentru sutul lui Kamga. Inchizatorul a preluat si a tras puternic in diagonala...mingea a scuturat plasa si era 2-0 pentru Sportul. Zambeam si ma gandeam ca de la scorul asta incepe greul. ;) Chiajna a avut prima ocazie pe un contraatac in minutul 41, insa Dinita a fost ajuns din urma si blocat de Rastovac.

In pauza le-am cerut jucatorilor sa nu devina neglijenti si deconcentrati si l-am inlocuit pe Ferfelea, obosit, cu Nae.

Se pare ca atentionarile mele le-au intrat pe o ureche unora din jucatori si le-au iesit pe alta. La doua minute dupa reluarea jocului, Patriche a pasat in Kamga, mingea a ricosat la Dinita, insa atacantul oaspetilor a tras mult pe langa din pozitie buna. In minutul 62, Rastovac a cazut rau pe umar dupa un duel aerian si am fost nevoit sa il schimb cu Precup. Cinci minute mai tarziu, Ciubotariu a centrat din lovitura libera, Nae a trecut pe sub minge, Oae a centrat in careul mic de unde Martinescu a impins mingea in plasa: 2-1. Am tipat la Nae sa nu mai doarma in ghete si fundasilor laterali sa faca marcaj mai strans la oamenii lor :cearta . Am pus mingea la centru si dupa cateva pase Patriche l-a lasat singur cu portarul pe Okereke, insa nigerianul a tras exact in Marne :fight: . I-am zis lui Njock sa se pregateasca sa intre si l-am scos pe Okereke de pe teren.

In minutul 74, Precup l-a scapat pe Martinescu din marcaj insa jucatorul Concordiei a sutat peste poarta. Zece minute mai tarziu, Dinita a trecut de Lungu insa Rabo a prins cu siguranta sutul sau. In replica, Vieru a lobat o minge peste defensiva oaspetilor, insa Curelea a sutat ca la rugby. Si a venit minutul 88 : Rabo a aruncat gresit o minge, Oae a interceptat si a centrat pentru Dinita, Lungu a ratat interceptia si Dinita a marcat lejer pentru 2-2. Imi venea sa intru in pamant. :capu Nu puteam sa cred ca se poate intampla din nou sa nu castigam dupa 2-0 la pauza pe propriul teren.

Tot stadionul l-a aplaudat pe Dinita dupa fluierul final si fostul jucator al Sportului a aplaudat si el minute intregi galeria echipei care l-a lansat in fotbalul mare.

Eu fierbeam de nervi si frustrare. Un meci pe care il controlasem cap-coada a fost incheiat la egalitate dupa niste greseli copilaresti in aparare. I-am atentionat pe jucatori ca daca aceasta cadere se va mai intampla, multi dintre ei vor pierde ocazia de a mai juca la prima echipa a Sportului. Pierdusem o gramada de puncte copilareste si era momentul sa incetam cu joaca...Omul meciului a fost ales Kamga. Eu i-as fi dat un sut in fund pentru ca la fazele fixe se pozitionase ca un incepator.

sportulchiajna22.th.jpg

Clasamentul dupa 11 etape :

clasament11.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Da, o sa cersesc la coltul strazii sa fac bani de transferuri, in ritmul in care intram pe minus cu bugetul dupa o treime din campionat... :thumbdown: E nasol tare sa joci la un club caruia ii vin 500-600 de spectatori pe meci intr-un stadion de 12.000 de locuri. Dar asta e, ce sa facem...asta e farmecul vietii la Sportul, ca sa citez din Copos...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy