Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Inceput In Alb Si Negru


vallygl

Recommended Posts

ATACANTI

Andrei Stanga (25 de ani) – Un varf de careu, foarte inalt (1,95) si cu un joc aerian redutabil, muncitor dar in rest destul de plafonat si mediocru.

Andrei Truta (18 ani) – Atacant pe care l-a antrenat la Academie, bun finalizator, inventiv in joc dar cu atribute fizice destul de modeste.

Costin Curelea (24 de ani) – Vedeta echipei, un jucator peste media Ligii II, fizic excelent, lovitura de cap necrutatoare, atacant complet. Are si o selectie la nationala de tineret a Romaniei. Va fi cu siguranta titular si un om de baza pentru aceasta campanie.

Pe langa acestia, mai trebuie mentionati doi jucatori cunoscuti de orice fan al fotbalului din Romania, in proprietatea Sportului dar imprumutati la campioana Romaniei, Unirea Urziceni :

Tiberiu Balan (28 de ani, mijocas dreapta sau central, 5 selectii in Nationala Romaniei) – Un mijlocas de creatie, foarte tehnic si cu un sut excelent.

Dacian Varga (24 de ani, mijlocas stanga sau central, 2 selectii in reprezentativa Romaniei) – Jucator de mare viteza, cu o tehnicitate ridicata si inventivitate pe masura.

Curelea si Petru Vieru:

petruv.th.jpg

curelea.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 304
  • Created
  • Last Reply

Zilele care au urmat mi-am impartit timpul intre antrenamente, studiul rapoartelor de la scout-ul clubului, Balasa si stabilirea unor amicale. Am reusit sa perfectam meciuri de pregatire cu urmatoarele echipe :

- Petrolistul Kaproni ( in deplasare)

- FC Arges (acasa)

- FK Smederevo (acasa)

- Unirea Tarlungeni (deplasare)

- CS Sighetu Marmatiei (deplasare)

- CS Zlatna (deplasare)

Mi-as fi dorit sincer adversari mai puternici, dar cum acestia nu s-au inghesuit sa joace cu noi, a trebuit sa ma multumesc si cu adversarii de mai sus. In schimb, pe piata transferurilor, am reusit cateva mutari destul de interesante :

Dorin Semeghin (30 de ani, fundas de banda stanga, liber de contract) - fotbalist cu experienta, agresiv, determinat, cu bune calitati defensive si chiar si ofensive. Sper insa sa reusesc sa ii tin in frau iesirile binecunoscute din perioada Dinamo si Otelul Galati care i-au adus porecla "Semevin" :P

semevin.th.jpg

Andrej Rastovac (28 de ani, fundas stanga sau central, liber de contract) - fost jucator al Farului, fundas sloven cu calitati fizice foarte bune si care ar putea juca fara probleme si in Liga I. Suporterii au fost incantati de acest transfer.

rastovac.th.jpg

Saminou Rabo (29 de ani, portar, cumparat cu 3000 euro de la echipa nigeriana Enyimba) - jucator din Niger, cu 5 selectii in Nationala, reflexe si priza la minge bune, va fi titular datorita experientei sale superioare.

rabow.th.jpg

Jeremy N'Jock (29 de ani, atacant, liber de contract) - Varf cu reale calitati, puternic si greu de oprit in jocul aerian. A venit de la Universitatea Craiova gratis, fapt care l-a innebunit de fericire pe Siman. :)

njock.th.jpg

Duplex Kamga (26 de ani, mijocas defensiv / central, liber de contract) - Mijlocas cu o selectie in nationala Camerunului, extrem de muncitor si cu un fizic excelent, tackling bun, va fi un om de baza in acest sezon.

kamga.th.jpg

Charles Hamlet Allotey (30 de ani, mijocas central, liber de contract) - Mijlocas ghanez de creatie, foarte inventiv, fizic bun, va fi alaturi de Petru Vieru responsabilul cu organizarea jocului la mijloc.

hamlet.th.jpg

Uche Okereke (25 de ani, atacant, cumparat cu 8000 de euro de la echipa nigeriana Enugu Rangers) - Atacant nigerian, adus pentru a imprima mai multa viteza in jocul nostru de atac, dominat de jucatori puternici ca N'Jock sau Curelea. Inventiv, agresiv si tehnic, Uche este pariul meu pentru acest sezon.

okereke.th.jpg

Se poate observa ca am preferat sa transfer jucatori experimentati, cu fizic bun, muncitori, subordonati jocului in echipa si cu determinare ridicata care ii vor ajuta si pe tinerii din lot sa creasca si sa se exprime in joc la nivelul la care imi doresc eu. Piata africana de jucatori mi s-a parut cea mai potrivita, poti lua jucatori foarte buni cu bani putini, lucru caruia nu multe cluburi din Romania ii dau atentie. In schimb, eu m-am decis sa ma bazez pe acestia si sa monitorizez Africa pentru tineri talentati si pe viitor.

Postolache a fost ofertat de Victoria Branesti si i-am dat drumul pentru 10.000 de euro. Am considerat ca salariul lui si banii pe care i-am luat pe el pot fi investiti intr-un jucator cu calitati mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Am lansat si cateva propuneri de imprumut pentru cativa jucatori tineri si care ar putea sa imi completeze lotul si sa il faca mai echilibrat. Au mai fost si plecari, m-a ajutat si Siman in acest sens :bash ...intr-o zi, pe cand ma aflam la antrenamentul echipei secunde Sportul II pentru a tine sub observatie cativa jucatori de acolo, suna telefonul. Bineinteles, era patronul. Oricine altcineva ar fi stiut ca sunt la antrenamente si nu m-ar fi deranjat.

- Alo...

- Alo, Vali, ce mai faci, cum merge treaba?

- Bine...am raspuns eu in doi peri, fiindca nu intelegeam unde vrea sa ajunga. Sunt la un antrenament al Sportului II.

- A , da ? Perfect! E si Ghinga acolo?

- Sebastian? Da, desigur!

- Zi-i sa-si faca bagajele, pleaca la Juventus!

- ........... ????????????? Ce e cu Juventus? am baguit eu surprins.

Un hohot de ras se revarsa de la celalalt capat al firului.

- Juventus Bucuresti, ha ha ha, ce credeai ca Juventus Torino?

- Ah, evident...Dar chiar il dati acolo, stiti ca sunt rivali de-ai nostri, ne punem suporterii in cap.

- Da ce, dau suporterii bani de salariu pentru Ghinga sa il tin la echipa a doua? Nu joaca la echipa mare, poa' sa plece la orice echipa. In plus, am scos 12.000 de euro pe el :D .

- Am inteles...

Bineinteles, eu mi-am luat castane de la cativa suporteri pe tema "Ghinga" cu prima ocazie. Era primul nostru amical si 30 de suporteri au venit special la Boldesti, la meciul cu Petrolistul sa "imi bage mintile in cap" si "sa belesc ochii data viitoare" cand fac transferuri la echipele rivale.

Meciul in sine cu Petrolistul n-a fost deloc stralucit. Teren denivelat, gazde cu un joc agresiv si inchis, arbitri slabi. Centralul ne-a anulat aiurea un gol al lui Curelea la o actiune in viteza marca Okereke. Am dominat, au ratat si gazdele prin vedeta locala Curcan ;), a mai ratat si Njock si meciul s-a terminat 0-0. Cel mai bun om al echipei mele a fost Patriche.

Link to comment
Share on other sites

A urmat cel mai asteptat amical al verii, cel cu FC Arges, favorita clara la promovare in a doua grupa a Ligii 2. Pitestenii tocmai ii vandusera pe Doman, la Pandurii Tg. Jiu si Daniel Balasa la Gaz Metan Medias. Idioata strategie, sa iti vinzi cel mai bun fundas si un tanar promitator ca Doman ca sa iei un jucator de 38 de ani, Tihonov, e drept fost international rus...dar asta e problema lor. Problema mea era ca la meci venisera doar 87 de persoane. Daca ma chinuiam putin, dadeam mana cu fiecare dupa meci.

Partida a fost echilibrata, fara multe faze de poarta. Noi am lovit primii, in prima repriza, prin omniprezentul Okereke, dupa un contraatac de manual dus pe axa Curelea-Vieru-Allotey. In a doua repriza, Argesul a avut initiativa si "mosul" Tihonov a tinut sa se razbune pentru ganduirile mele deloc magulitoare la adresa lui, egaland cu un sut plasat. Rezultat final 1-1, Okereke cel mai bun om de la Sportul si jocul nostru imbucurator. Nu si interesul fanilor, care ma ingrijoreaza.

Inainte de meciul urmator, am primit o veste buna : Ciupe avea in sfarsit concurenta. Bogdan Mustata, de la Steaua II a acceptat un imprumut pe un sezon la Sportul.

Amicalul cu sarbii de la FK Smeredevo m-a mai linistit. Au venit 204 de spectatori :) . Sarbii nu au fost foarte impresionati si ne-au luat tare si la propriu si la figurat. Am avut mare noroc ca nu am avut nici o accidentare serioasa. Cei care au deschis scorul am fost insa noi : torpila Allotey de la marginea careului in minutul 15. Bineinteles, sarbii nu au renuntat si au egalat dupa o eroare de incepator a portarului meu, Rabo. Scor final : 1-1, cu Allotey omul meciului pentru noi.

Deplasarea la Tarlungeni pentru amicalul cu Unirea a insemnat un alt chin. Ca si la Boldesti, terenul era plin de damburi. Diferenta era ca gazdele jucau fotbal. Prima repriza i-am dominat si am marcat doua goluri prin Curelea, dupa o eroare a fostului om de la Foresta, Brujan. Al doilea gol a fost un autogol al unui fundas al Unirii si elevii mei au intrat la pauza cu convingerea ca "p-astia ii ardem rau azi" exprimata de Mustata. I-am replicat ca aici nu e Steaua si sa isi vada cu totii lungul nasului si sa ramana concentrati. Au ramas concentrati, dar la altceva probabil, pentru ca dupa pauza gazdele au dat 2 goluri in 2 minute si au egalat. Noroc cu un ageamiu din apararea gazdelor care l-a faultat pe Macavei, un alt pusti de la Academie, in careu si fundasul nostru central Precup a marcat din penalty. Spre sfarsit, profitand de oboseala si schimbarile numeroase pe care le-am facut, gazdele au egalat. Scor final 3-3 si incepusem sa fim campioana egalurilor. Semeghin a avut cea mai buna evolutie dintre elevii mei.

In amicalul de la Sighetu Marmatiei, cu localnicii de la CS Marmatia, s-a produs descatusarea. Am invins cu 4-1 si am dominat total meciul. Allotey imi confirma pe zi ce trece faptul ca am facut o afacere excelenta transferandu-l. A marcat o dubla de efect, un gol cu capul si unul cu un sut puternic de la marginea careului (specialitatea casei la el). Celelalte doua goluri le-au dau Okereke (sut plasat) si tanarul Truta dupa o eroare a defensivei gazdelor. Golul de onoare al gazdelor a venit pe final, dar nu a stirbit din prestatia noastra foarte buna. Omul meciului a fost Allotey.

Ultimul amical, inaintea debutului de sezon, a fost la Zlatna. Gazdele de la Minaur Zlatna au fost un adversar mai dificil decat cei de la Sighetu Marmatiei dar tot au trebuit sa se recunoasca invinsi. Golul victoriei a fost marcat de N'Jock in minutul 42. Cu capul bineinteles. :P Omul meciului a fost Mustata, semn ca mustruluiala de la amicalul cu Unirea Tarlungeni i-a fost de folos...

Debutul de sezon se va produce la Stejaru, cu echipa locala Sageata. Simt ca suntem pregatiti, am incredere in jucatorii mei.

Link to comment
Share on other sites

succes!

Multumesc, sa fie! :thankyou:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Am aflat, cu o zi inainte de meciul cu Stejaru ca vom juca cu Dinamo II in a patra runda a Cupei Romaniei. Vom juca pe terenul Concordiei Chiajna. Va fi un meci interesant, Siman mi-a fixat ca obiectiv sa ajung in turul 6 al Cupei.

De comun acord cu jucatorii, l-am ales pe Rastovac capitan de echipa, intrucat Curelea a refuzat sa fie capitan, motivand ca nu se considera un lider. Vice-capitan l-am ales pe Semeghin, pentru a-l responsabiliza si a-l mobiliza.

15 august 2009

Stadion "Sageata", Stejaru

Etapa I, Liga a doua, Grupa 1

Sageata Stejaru - Sportul Studentesc

Debutul urma sa il am in deplasare, la o echipa destul de incomoda, cu jucatori experimentati cum ar fi Soltuz, Zdranca, Ghiara, Paleacu sau Dicu. In plus, l-au imprumutat de la Dinamo pe Marius Alexe.

Am ales o formula de joc 4-1-3-2 si i-am trimis in teren pe urmatorii: Samoila - Semeghin, Rastovac, Patriche, Mustata - Kamga - Vieru, Allotey, Ferfelea - Okereke, Curelea.

In cabina, se vedea clar tracul de debut de sezon. Vieru isi tot tragea jambierele, Samoila era palid, Patriche zambea, dar se vedea de la o posta ca e un zambet fortat. Doar Okereke, Rastovac, Allotey si Kamga nu pareau impresionati. Le-am spus :

- Nu va faceti griji, suntem echipa mai buna. Putem invinge pe oricine, stiti asta. Trebuie doar sa aplicati ceea ce am exersat la antrenamente. Petru, azi vreau sa te vad si in defensiva, da? Mult calm, nu bubuiti mingea, jucati ce stiti. Hai, sa va vad cum castigam!

I-am strans in cerc in jurul meu, cu palmele unele peste altele. Am strigat, la indemnul capitanului Rastovac:

- Sportul, victorie!!!

Rastovac nu stie foarte bine romaneste, insa stie destule cuvinte cat sa se faca inteles. Jucatorii au iesit pe teren uitand de emotiile pe care le simtisera. In schimb, pe mine abia ma apucau...

Prima faza de poarta ne-a apartinut. Mingea a circulat pe traseul Mustata - Curelea- Allotey - Okereke si nigerianul a tras la o palma de vinclul stang al portii adverse. Peste alte doua minute, Patriche a luat galben. Mi-am muscat buzele. Inca se simtea ca Patriche nu e in apele lui.

A urmat un corner de pe partea dreapta. Centrare inalta Patriche, cap Rastovac...mingea s-a scurs prin fata portii si a iesit in aut de poarta. M-am asezat la loc pe banca de rezerve. Simteam ca putem inscrie.

Minutul 26. Un nou corner de pe dreapta. Tupeistul Vieru nu l-a mai asteptat pe Patriche. A luat mingea si a executat el. Inalt, in centrul careului...mingea i-a depasit pe Curelea si Filip, omul lui de marcaj...Patriche, uimit probabil de "obraznicia" lui Vieru, se dusese spre careu. Era nemarcat. Un cap din plonjon si GOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL!!! Era 1-0 pentru noi si speram ca acum Patriche sa fi scapat definitiv de trac.

Gazdele au replicat imediat si Samoila a fost nevoit sa respinga cu piciorul un sut periculos din afara careului, dupa o actiune frumoasa a celor de la Sageata. Allotey a ratat si el de putin vinclul si peste doua minute, Curelea a zdruncinat transversala dupa o centrare excelenta a lui Semeghin. In minutul 44, Paleacu mi-a dat emotii cu un sut frumos, putin pe langa poarta.

In pauza se vedea clar ca jucatorii mei aveau o alta stare de spirit. Glumeau, radeau, se imbranceau. I-am zis lui Cruceru sa se dezechipeze, il voi introduce in locul lui Ferfelea. Aveam nevoie de un jucator care sa alerge mai mult ca sa acopere defensiva alaturi de Kamga. Apoi, inainte sa iasa pe teren pentru a doua repriza le-am spus sa nu se culce pe o ureche si sa joace la fel ca in prima repriza.

Gazdele au inceput cu un pressing pe tot terenul in a doua repriza si la o greseala a lui Curelea, urmata de un contraatac, Kassiaty a tras pe langa poarta. M-am ridicat si am tipat:

- Costin, da drumul la minge!!! Nu facem cadouri, ca nu e Craciunul!

Minutul 60...Cursa Semeghin pe stanga, pasa la Okereke in lung de linie, nigeianul prelua, trecu mingea pe langa fundasul care il marca, intra in careu si trimise un lob spre coltul lung. Mingea lovi transversala si un fundas al gazdelor o degaja in aut. A doua bara... :capu Dupa repunerea de la margine, Vieru si-a potrivit scurt mingea pe dreptul, derutand un adversar si apoi a sutat puternic putin peste poarta.

L-am inlocuit pe Mustata cu Ciupe. Bogdan nu parea in cea mai buna forma fizica.

Minutul 78...Semeghin pierde un duel la centrul terenului. Imi inabus cu greu o injuratura in timp ce urmaresc cu Kassiaty, cel mai periculos om al gazdelor, pleaca liber spre careu, ajunge la linia de fund si centreaza periculos...Alexe e acolo, singur...insa tusierul indica corect offside. Noi dam replica prin Okereke, care a sutat din vole putin pe langa dupa o pasa buna a lui Ciupe.

Ultima ocazie importanta ne-a apartinut. Ciupe a tras peste poarta dintr-o lovitura libera de la 30 de metri. Pana la sfarsit, eforturile gazdelor s-au lovit de prestatia impecabila a lui Rastovac sustinut indeaproape de Patriche, omul meciului.

Fluierul final al arbitrului a consfintit prima victorie si pasul cu dreptul in campionat . I-am felicitat pe baieti la cabine si le-am dat liber pana a doua zi la pranz, urmand sa fac cinste cu o bere chiar in acea seara, asa cu promisesem...

sagsp01.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa meciul cu Sageata, Vieru a devenit cel mai tanar jucator (16 ani si 305 zile) care a jucat vreodata la seniorii Sportului.

Trecand pe la directoarea economica a clubului, Iulia Dima, am aflat o veste buna si una proasta. Vestea proasta era ca "am spart piata" la abonamente vandute : doar 148 :thumbdown: . Vestea buna? Iulia a acceptat sa luam masa de seara impreuna duminica :yahoo:. Ne cunosteam de doi ani, imi placuse de la prima vedere, insa pana de curand nu avusesem prilejul sau poate curajul sa o invit in oras. Era o femeie frumoasa si inteligenta, poate putin prea serioasa, inalta si zvelta, cu ochii verzi si un zambet minunat, pe care insa il afisa destul de rar. In ultima vreme, cu transferurile facute si noile contracte incheiate o intalnisem mai des si observasem ca aveam destule lucruri in comun. Simteam ca nu ii sunt chiar indiferent, insa nu ma asteptam sa imi raspunda pozitiv la invitatia de a gusta "celebrele" mele specialitati de bucatarie. Prin urmare, viata mea personala mergea pe drumul cel bun. :D Finantele clubului insa, nu. Motiv pentru Siman sa imi ceara victoria cu orice pret in meciul de acasa cu FC Snagov.

Seara, la bere, baietii mi-au povestit ca Steaua II castigase cu 3-1 la Cetatea Suceava. Nu asta era vestea care ii surprinsese, ci faptul ca la Steaua II jucasera B.Stancu, Onicas, Ochirosii si Petre Marin. Asta pe langa jucatori ca Tudose, Ninu, Rusu, Dayro Moreno, Vaduva sau Simion. Mustata facea mistouri ca nu mai prindeam noi promovarea niciodata daca ar fi avut voie se promoveze Steaua II. Gandul meu era insa doar la Iulia...pardon intalnirea cu Snagovul :P

Cu o zi inaintea meciului in care ziarele sportive ne dadeau clar favoriti, am facut obisnuita sedinta cu secunzii. Snagovul era o echipa ce juca un 4-4-2 clasic, cu o defensiva destul de slaba, dar cu oameni de atac periculosi cum ar fi mijlocasul de banda Catarama, imprumutat de la Astra sau varful Andrei Petrescu, imprumutat de la Rapid. La mijloc juca si romanul fost international armean, Zeciu. In prima etapa batusera cu 3-1 acasa pe Gloria Buzau.

19 august 2009,

Stadion "Regie", Bucuresti

Etapa a II-a, Liga a doua, Grupa 1

Sportul Studentesc - FC Snagov

Am decis sa ma bazez pe aceeasi formula 4-1-3-2, cu trei modificari de titulari fata de meciul cu Sageata : Rabo - Semeghin, Rastovac, Patriche, Ciupe - Kamga - Vieru, Cruceru, Nae - Okereke, Curelea

Le-am spus baietilor sa aiba grija la urcarile lui Catarama si sa-l ia tare din prima, ca si pe Petrescu. Apoi le-am spus sa isi impuna jocul si sa nu ii lase pe adversari sa respire.

- Avem nevoie de victorie, si o puteti obtine!

- Sportul, victorie! au strigat drept raspuns jucatorii si au iesit pe teren. Eu mi-am indreptat privirile spre tribuna principala, unde Siman era in buna dispozitie...sper sa fie si dupa meci la fel. ;)

"Studentii" mei au aratat ca au inteles mesajul meu si in minutul 7 Curelea a tras pe jos in urma unui contraatac, insa portarul oaspetilor a parat. 10 minute mai tarziu Rastovac a respins doua faze periculoase consecutive ale adversarilor.

In minutul 28, Ciupe a interceptat o minge si l-a lansat pe Okereke. Acesta a intrat in careu, portarul a iesit sa il blocheze insa nigerianul a pasat lateral la Curelea. Acesta, cu trei sferturi de poarta goala in fata, l-a luat ca tinta pe Curileac, golkeeperul oaspetilor. Mi-am muscat unghiile de nervi.

Trei minute mai tarziu, Petrescu a tras puternic de la 25 de metri in bara portii lui Rabo. Un suspin de usurare s-a auzit din tribune. Eu amutisem.

Mai era un minut pana la pauza. Imi pregatisem deja discursul aspru la adresa jucatorilor mei. In teren, Nae recupera o minge si ii pasa lui Curelea. Acesta prelungi la Okereke, la marginea careului. Nigerianul se opri un moment. Il vazuse pe Nae ca vine din urma in viteza. O pasa printre fundasii adversi prinsi pe picior gresit si Nae era singur cu portarul. Un dribling scurt si un sut care insemna deschidere de scor: 1-0. :yahoo: Oaspetii au protestat pe motiv ca a fost offside. Degeaba.

La pauza, discursul meu s-a schimbat. I-am incurajat sa joace tot in atac, sa tina de minge, sa nu lase spatii. L-am introdus pe Mustata in locul lui Ciupe, usor accidentat.

In minuturl 54, Mustata a gresit tackling-ul, Dinu a scapat spre careu, a centrat, Catarama a reluat de langa Semeghin in bara si Petrescu a inscris in poarta goala: 1-1 !!! I-am facut semn lui N'Jock sa se pregateasca sa intre si arbitrului semn de schimbare. Uriasul atacant l-a inlocuit pe Curelea. L-am schimbat si pe Kamga cu Ferfelea.

Oaspetii s-au inchis in propriul teren si nu am reusit sa ii mai amenintam serios pana in minutul 80 cand Ferfelea a tras din prima pe langa poarta. Le-am facut semn fundasilor sa urce si sa sufoce adversarul cu mingi pe atacanti. Nu mai aveam nimic de pierdut.

Am obtinut o lovitura libera periculoasa in minutul 88 dar Semeghin a sutat cu sete la cativa metri peste poarta. M-am asezat pe banca. Era clar ca nu se mai putea intampla nimic.

Si totusi s-a intamplat. Fault asupra lui Okereke si cartonas rosu pentru Cozma de la oaspeti. Era minutul 89.

Inca un atac disperat...Semeghin arunca mingea in careu, insa fundasii oaspetilor resping pana aproape de careul nostru. Rabo iese si loveste balonul cu toata forta pe care i-o da disperarea spre careul advers. Cei de la Snagov resping pana la Rastovac, la centrul terenului. Pasa la Semeghin, acesta ii trimite lui Vieru. Pustiul trimite o pasa filtranta spre N'Jock...pasa din prima pentru Okereke singur pe partea stanga. Nigerianul preia...(eu sun deja in picioare cu mainile pe cap)...patrundere pe interior si o minge plasata la coltul lung... GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL!!!! 2-1 !!! Minutul 91, iarasi proteste din partea oaspetilor pentru offside. Ce mai conta? Eu topaiam ca un copil in timp ce jucatorii mei faceau gramada bucuriei peste Okereke, in coltul terenului.

La cabine, i-am certat putin pe jucatori, in special pe Semeghin, pentru neatentia de la golul oaspetilor. dar i-am felicitat pentru ca au luptat si crezut pana la capat.

Nae a fost ales omul meciului. Siman m-a felicitat dupa meci pentru inspiratia in alcatuirea echipei si schimbarile facute. :thumbup: Nu vreau sa stiu ce-ar fi fost la gura lui daca nu castigam...

sportulsnagov21.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Victoria in fata Snagovului a fost urmarita de 469 de spectatori. Nu a fost rau si sper ca victoriile sa se inlantuiasca si sa aduca din ce in ce mai multi oameni la stadion.

Nu am avut timp sa ne bucuram prea mult, urma deplasarea de la Suceava pentru meciul cu Cetatea. O echipa modesta dar muncitoare, dintre care ieseau in evidenta doar fostul om al Forestei si Iasiului, Dorel Bernard, atacantul Clement Palimaru (imprumutat de la Iasi si cunoscut in Liga I mai mult ca fiind omul caruia Radoi i-a aplicat o talpa pe fata la un meci Steaua-Iasi) si varful Andries.

22 august 2009,

Stadion "Areni", Suceava

Etapa a III-a, Liga a doua, Grupa 1

Cetatea Suceava - Sportul Studentesc

Am introdus pe teren urmatorul "11" : Rabo - Semeghin, Rastovac, Patriche, Mustata - Cruceru - Vieru, Allotey, Nae - Okereke, Curelea.

La Suceava incepuse se ploua torential. Le-am spus jucatorilor sa aiba radbare la constructie, sa exploatam benzile si sa aiba grija la mingile inalte pentru Palimaru.

Am inceput in atac si Okereke a tras primul sut pe poarta, prins de goalkeeperul sucevean. In minutul 5 Curelea a executat peste poarta o lovitura libera din pozitie favorabila. Gazdele au avut prima ocazie prin Homneac, cap "peste" din mijlocul careului nostru. Lungu, mijlocasul de la Cetatea, a tras si el aiurea din preajma careului. Dupa ceva mai mult de un sfert de ora de la start, Vieru a luat o actiune pe cont propriu, i-a pasat lui Curelea care a sutat putin pe langa vinclu.

Gazdele au deschis scorul in minutul 19 : aut, centrare in careu urmata de prelungirea lui Palimaru pentru Ardelean care a inscris simplu cu latul : 1-0! Le-am strigat baietilor sa atace mai mult, cu mingi directe. Imediat, Vieru a ratat de putin egalarea dupa o combinatie cu Semeghin si Okereke. Acelasi Vieru a pasat excelent filtrant pentru Okereke, insa varful nigerian s-a incurcat in baltoacele de pe teren si a fost ajuns din urma si blocat.

In pauza le-am spus:

- Baieti, voi nu vedeti ca suntem mai buni ca ei? Vreau sa vad mai multa determinare, puneti osul mai mult si recuperati mai multe mingi. Sigur vom inscrie. Costin, intri in locul lui Marius! i-am anuntat pe Gheorghe si Nae de schimbare.

Le-am dat noi instructiuni pentru a juca cu 3 varfuri in a doua repriza. Trebuia sa marcam neaparat.

Ploaia si jocul defensiv si agresiv a sucevenilor ne-au facut sa ajungem rar la poarta in primul sfert al reprizei secunde. Gazdele au ratat prima ocazie prin brazilianul Ernszt :crazy: , sut aiurea de la marginea careului. L-am chemat pe N'Jock si l-am introdus pe teren in locul lui Okereke. Nigerianul era aproape inutil prin baltile de pe teren.

Rabo a fost nevoit sa iasa si sa respinga din fata lui Palimaru, scapat singur. Apoi gazdele au inscris dintr-un offside clar pe care din fericire l-au vazut si arbitrii. Ma uitam din ce in ce mai des la ceas...era minutul 73 cand Allotey a trimis o pasa peste defensiva suceveana pana la Gheorghe. Acesta a centrat puternic...Vieru era acolo, insa Minciuna a oprit mingea cu mana. In ciuda protestelor acestuia, Curelea a inscris plasat de la punctul cu var. 1-1 !!!!

L-am inlocuit pe Mustata cu Ciupe, fundasul dreapta era extenuat. Doua minute mai tarziu, Ciupe a slalomat pe dreapta, i-a pasat in centru lui Allotey insa sutul acestuia s-a dus direct in bratele lui Satco. Apoi, N'Jock a preluat bine insa sutul sau a trecut la cativa centimetri de coltul lung.

Meciul s-a incheiat cu noi in atac insa nu am reusit sa marcam golul victoriei. Le-am multumit jucatorilor pentru modul in care au luptat si m-am declarat multumit si cu acest punct. Omul meciului pentru noi a fost Curelea.

In drumul spre Bucuresti ma gandeam deja cum va fi seara petrecuta in compania Iuliei...am adormit in autocar cu zambetul pe buze...

cetateasportul11.th.jpg

@ dLt : Vieru devine incet incet un om de baza. A dat o pasa de gol cu Stejaru si a avut numeroase pase bune in deplasarea de la Suceava. A fost titular in toate meciurile si are un average rating de 6,70.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy