Jump to content
  • 0

Cariere Fm 13


dasca

Question

De regula FM inseamna pentru mine Ascoli, Salamanca, 1860 Munchen, Derby County, Vitesse, Minerul Uricani si o cariera unemployed. De data asta, ca si la FM 12, inceputul va fi in Spania la Salamanca. To be continued...

Voi?

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 669
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Fratilor, jocul are probleme - unele mari, dar...

Incetati sa mai priviti jocul ca o goana dupa achievement-uri(campionate, cupe, obiective de-astea fantastice) si incercati sa va puneti in pielea unui antrenor din real life(si vorbesc de antrenori intr-un campionat normal, la echipe normale, nu ma refer la alde PSG, City si alte malaxoare de-astea).

Ca sa exemplific - in principal la fiecare FM am 3-4 cariere, 2-3 cu aceleasi echipe la fiecare editie(Salamanca, Ascoli, etc) unde de regula dau gres dupa 4-5 sezoane si una care duce la 25-30 de sezoane(in cazul FM2013 se pare ca vor fi mai multe) unde aplic toate lucrurile invatate(de obicei o incep dupa aparitia ultimului patch, sau cel mult penultimul). La FM2011 a fost 1860 Munchen(vreo 2 titluri in Bundesliga, 4-5 Cupe ale Germaniei, 2 UCL, 2 Europa League, asta in vreo 25 de sezoane), la FM2012 Ascoli(4 titluri in Serie A, cred ca 5 Coppa Italia, 2 Europa League, Semifinala de UCL). Rezultate slabe pentru cei mai multi "jucatori" de FM, satisfactie pentru mine.

La FM2013, aleasa e Histon, sunt momentan in 2044, tocmai am terminat al 12-lea sezon in Premier League cu cea mai buna clasare de pana acum, locul 4. Ca performante, am castigat o FA Cup, am mai jucat o finala in FA Cup, vreo doua in Carling Cup(pierdute), un sfert de Europa League. La fel, daca m-as lua dupa cativa "jucatori" de aici ar trebui sa ma las de FM si sa ma apuc de gradinarit ca n-am nici o treaba cu jocul. Totusi, modul meu de a juca ma face sa trec peste problemele jocului si sa-l savurez inca, asa cum se intampla la editiile la care m-am apucat de acest joc(si cand eram cu vreo 11-12 ani mai tanar - un copil de altfel).

Obiectivele mele nu sunt trofeele(sau cel putin nu cele principale) ci echipa in sine. Chiar daca rezultatele nu sunt cele mai bune intotdeauna prefer sa-mi tin jucatorii, sa schimb putine in echipa(fara 10 transferuri in fiecare sezon), sa pastrez nucleu de jucatori din tara in care joc, si mai ales sa nu ma intind la transferuri mai mult decat imi permite plapuma. Finantele clubului sunt prioritatea maxima, nu ma ajuta sa fac o echipa extraordinara si sa bag clubul in faliment din cauza salariilor, tot timpul iau o abordare precauta, pun raul in fata(ce se intampla daca imi ratez obiectivele, daca nu promovez, daca retrogradez) si finantele clubului sunt pe primul loc.

In felul asta ajung sa inchid ochii la problemele jocului, totodata realizez ca si antrenorii din viata reala au o munca al dracului de grea sa imbunatateasca un club. Dar na, "jucatorii" care iau UCL cu Steaua din primul sezon n-au de unde sa stie asta...

P.S: Undeva in 2035, Pandurii a pierdut cu 1-0 in finala Europa League in fata celor de la Dortmund, dupa ce trecuse in semifinale de CFR Cluj.

Link to comment
Share on other sites

Stiff, in primul sezon cu Tottenham vrei cupe, mupe, locul 1-2 in campionat intr-unul ca Premier League? Ai zis ca ai renuntat la cateva cariere prea scurte din cauza rezultatelor nedorite. Bah, da nu vi se pare ca vreti prea multe cupe si campionate imediat asa batand din palme din primul sezon?

Incercati mah sa copiati putin realitatea, ca din cauza asta va da jocul peste bot. Vrei sa-ti zic clasarile lui Tottenham din ultimile 6 sezoane? 11,8,4,5,4,5. Vrei FA Cup? Anul trecut au fost eliminati prin runda a 4-a de Leeds. Acum 2 ani au fost eliminati de Chelsea in semifinale cu 5-1. Acum 3 ani de Fulham tot prin runda a 4-a cu 4-0.

Ai spus ca nu bati pe City? Pai in realitate Tottenham ii bate odata la 3-4 ani mah. La ce te astepti in FM? Sa pui o tactica de pe net, sau faci 2 transferuri si dupa sa dai vina pe joc? Terminati cu prostiile, ca nu va mai crede nimeni.

Si tu vrei cupe neaparat in orice sezon. Puneti-va in plm cat de cat in pielea antrenorului din realitate. Ala nici in vise nu gandeste asa. Poate doar pe termen lung. Am zis poate!

Asa trebuie sa gandesti si tu, mister stift, inainte sa mai intrerupi jocul din vina rezultatelor "neasteptate" si sa incepi sa plangi pe forumuri ca jocul e de vina.

10 + pentru ce ai zis Claudio...

Desi am inceput recent o cariera in Fm 13 si jocul ma cam scoate din sarite cu unele chestii parca al dreq ma face mai ambitios...

hai bafta!

Link to comment
Share on other sites

Stiff, in primul sezon cu Tottenham vrei cupe, mupe, locul 1-2 in campionat intr-unul ca Premier League? Ai zis ca ai renuntat la cateva cariere prea scurte din cauza rezultatelor nedorite. Bah, da nu vi se pare ca vreti prea multe cupe si campionate imediat asa batand din palme din primul sezon?

Incercati mah sa copiati putin realitatea, ca din cauza asta va da jocul peste bot. Vrei sa-ti zic clasarile lui Tottenham din ultimile 6 sezoane? 11,8,4,5,4,5. Vrei FA Cup? Anul trecut au fost eliminati prin runda a 4-a de Leeds. Acum 2 ani au fost eliminati de Chelsea in semifinale cu 5-1. Acum 3 ani de Fulham tot prin runda a 4-a cu 4-0.

Ai spus ca nu bati pe City? Pai in realitate Tottenham ii bate odata la 3-4 ani mah. La ce te astepti in FM? Sa pui o tactica de pe net, sau faci 2 transferuri si dupa sa dai vina pe joc? Terminati cu prostiile, ca nu va mai crede nimeni.

Si tu vrei cupe neaparat in orice sezon. Puneti-va in plm cat de cat in pielea antrenorului din realitate. Ala nici in vise nu gandeste asa. Poate doar pe termen lung. Am zis poate!

Asa trebuie sa gandesti si tu, mister stift, inainte sa mai intrerupi jocul din vina rezultatelor "neasteptate" si sa incepi sa plangi pe forumuri ca jocul e de vina.

Nu a zis nimeni că vreau să câştig campionatul. Obiectivele stabilite de conducere sunt clasarea pe un loc de Champions League, finala FA Cup şi finala Europa League. N-am pus nicio tactică de pe net, transferuri am făcut abia în pauza de iarnă, pentru că îmi trebuia alt atacant, după cum am menţionat, am început cu buget 0.

Dacă am ajuns până într-o fază avansată a unei cupe e normal să-mi doresc să o câştig, nu să joc degeaba. Mă pun în pielea manager-ului, dar asta nu înseamnă că nu trebuie să câştig nimic timp de 3-4 sezoane. Dacă voiam să văd parcursul din realitate mă uitam la tv, Repet, dacă am un lot solid şi am ajuns până în semifinale, de ce să nu vreau să câştig? Ca să respect realitatea? Atunci de ăia care câştigă UCL cu Steaua din al doilea sezon ce să mai zic. Dacă voiam să câştig un trofeu în 2-3-4-5-6 ani luam o echipă din ligile inferioare din Anglia şi încercam să ajung cu ea în Premier League.

Nu sunt în goană după trofee lol. La FM12 m-am chinuit vreo 3-4 ani (în joc, bineînţeles) să trec mai departe de grupele UCL cu Steaua, iar apoi am ajuns la Bolton. E prima oară când iau o echipă din prima jumătate a campionatului englez şi îmi reproşezi că vreau să câştig un trofeu, până la urmă fiecare îşi face jocul cum vrea.

Nu-ţi mai da aere pe aici şi scrie-mi numele corect, mister Claudio. Dacă voiam să mă plâng o făceam în altă partă, aici am postat ca să-mi prezint cariera. Dacă asta ai înţeles tu din postul meu (că mă plâng), te rog, nu mai îmi comenta posturile. Am menţionat doar la început că jocul mi-a dat destule bătăi de cap şi nu din cauza mea sau a echipei la care eram, de exemplu modul 3D e groaznic (şi) la această ediţie, am renunţat şi acum joc 2D, mi se pare mai ok. Accept cu mare drag sfaturile de la cineva mai experimentan în jocul ăsta (deşi am avut şi eu o primă experienţă cu CM04, apoi pauză până la FM08), dar dacă am şansă să câştig ceva, de ce să nu o fac?! Pentru mine asta e şi ideea, să fac performanţe mai mari decât în realitate, aşa aş putea să stau să mă uit în fiecare an să văd cum termină pe locul 5. (nu sunt fan Tottenham :P)

Promit că după ce voi termina cu această salvare (probabil când voi primiun buget de 100 de milioane, atunci chiar nu mai este nicio urmă de realitate) voi începe una cu FC Progresul (la FM10) şi PROMIT că nu voi câştiga niciun trofeu în primele 3 sezoane.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca te contrazici singur de la post la post.Tu uiti de la mana pana la gura?

Spuneai ca in fiecare sezon tu vrei neaparat sa castigi un trofeu. Dar in p**a mea, te-ai gandit cum sa o si faci? Aveti pretentii prea mari de la jocul asta, voi toti astia cu obiective personale cupe si campionate. De ce nu iei tu jocul meci cu meci? Incearca sa suferi putin si vin si trofeele fara sa le ceri tu in prealabil.

Replica mea acida a venit in urma plansetelor tale ca ai pierdut atatea cariere din cauze unor rezultate nefavorabile si mai amenintai si cu torrentul. Hai, la joc!

Link to comment
Share on other sites

Cum reusescu paralelipipezii astia sa castige UCL / EL cu o echipa romaneasca in sezonu 3 nu stiu ma.

La Brasov sunt in al 6-lea sezon si m-au scos in sferturi UCL Chelsea 0-0 / 1-1 si am turbat. Bani am destui si iau cam cei mai buni regeni care vor sa vina in Romania... clar trebuie sa merg un an in EL sa ajung si eu macar intr-o semifinala de cupa europeana dar campionatul e slab si in UCL e imposibil aproape sa termin pe 3 in grupa indiferent de adversari.

Dar dupa durere bucuria e de 'einspe ori mai mare.

Link to comment
Share on other sites

Inseamna ca te contrazici singur de la post la post.Tu uiti de la mana pana la gura?

Spuneai ca in fiecare sezon tu vrei neaparat sa castigi un trofeu. Dar in p**a mea, te-ai gandit cum sa o si faci? Aveti pretentii prea mari de la jocul asta, voi toti astia cu obiective personale cupe si campionate. De ce nu iei tu jocul meci cu meci? Incearca sa suferi putin si vin si trofeele fara sa le ceri tu in prealabil.

Replica mea acida a venit in urma plansetelor tale ca ai pierdut atatea cariere din cauze unor rezultate nefavorabile si mai amenintai si cu torrentul. Hai, la joc!

Asta nu are treabă cu ce s-a întâmplat sezonul ăsta, unde în Cupa Ligii până în semifinală am avut numai adversare din Championship. Am avut noroc pentru că puteam să dau din start de Man City şi să fiu eliminat. Eu vreau să păstrez în mare parte acelaşi lot, astfel ar deveni mai solid şi voi avea o echipă capabilă să câştige un trofeu. Nu sufăr deloc, asta ţi se pare doar ţie, care doar stai şi comentezi pe aici. Pe lângă obiectivul stabilit de conducere (clasarea pe locurile de UCL, finala FA Cup şi finala Europa League), mi-am stabilit şi eu un obiectiv, la începutul returului, acela de a câştiga o cupă. Poate că sufăr atunci când zic că sunt ofticat că nu am câştigat Cupa Ligii, pentru că, îţi arăt şi statisticile acelui meci, am dominat Man City, dar am avut ghinion (poate mi s-a întors norocul din tururile precedente). Era al 3-lea meci cu City din acest sezon şi primul pe care puteam să-l câştig (în campionat le-am pierdut pe ambele).

Dacă te referi la faptul că nu joc fiecare meci, te înşeli, joc fiecare meci, şi nu dau doar next, next, next. Dacă te referi la faptul că ar trebui să iau fiecare meci în parte şi să nu mă gândesc la câştigarea competiţilor, ci doar la câştigarea meciului, fac şi asta. Mă interesează mai mult ca echipa să joace şi automat vor veni şi rezultatele. Nu vreau să câştig campionatul şi voi fi foarte mulţumit dacă voi ieşi pe locul 3, mi-aş îndeplini obiectivul stabilit de conducere.

Nu te ameninţam pe tine cu torrent-ul. În mare am închis salvările din cauza jocului, nu din cauza mea ca "manager", deşi s-a întâmplat şi asta. Eşti atât de deranjat de parcă ţi-am înjurat vreo rudă.

Eu mă duc la joc, dar nu vreau să câştig vreun trofeu şi să te dezamăgesc :twitch:

Link to comment
Share on other sites

Eu as bana pe oricine care imi spune ca joaca in PL cu United/Chelsea/City/Arsenal/Tottenham, in Spania cu Barcelona/Real, in Germania cu Bayern etc... Sunt fan inrait Barcelona si Bayern dar nu am jucat niciodata o cariera full cu ele (adica macar un an competitional). Why should I? Nu iti trebuie nici macar o bucatica de inteligenta sau creativitate: scoti bani din buzunari, cumperi jucatori cu 50 de milioane de euro bucata, asta desigur cand nu te bazezi pe "tineri" (si da, sunt ironic... promovarea tinerilor e interesanta cand joci in ligile inferioare sau cu o echipa inferioara si iti pui sperantele intr-un tanar cu potential dar nicidecum world class... atunci cand joci la Barcelona, cumperi an de an 10 tineri cu potential maxim... wow, cat talent iti trebuie!), joci an de an in CL si vii pe forum sa plangi faptul ca in cei 20 de ani jucati nu ai castigat campionatul decat de 18 ori, deci nu ti-ai atins potentialul maxim...

Eu joc FM pentru ca ma reprezint pe mine. Nu pe o chestie de 30 de ani care ajunge antrenor la Real Madrid fara niciun backround. Daca ar fi dupa mine, versiunea aia cu achievements ar incepe cu faptul ca diploma mea de antrenor e cea care nu-mi permite sa antrenez decat in ligile inferioare din Romania. Unde locuiesti? Deva? Pai acolo incepi jocul. Poate te angajeaza vreo echipa de liga a V-a din Hunedoara, poate iti gasesti loc de munca in Sibiu... dar in niciun caz sa nu poti arde etapele. Sa vezi acolo satisfactie cand promovezi in Liga a IV-a... nu s-ar compara cu 10 CL-uri castigate la rand de Chelsea...

Link to comment
Share on other sites

Nu toti joaca fm de 10 ani ca sa-si permita cunostintele necesare acestui joc, ca e doar un joc pana la urma, sa preia o echipa din liga 4 si sa o duca in uefa. Multi sunt incepatori si e normal sa joace cu ce le pofteste inima, poate in timp o sa joace si el altfel dupa ce invata toate secretele jocului si descifreaza dejectiile alea scrise in engleza pe la tactici pe acolo. Nu e nimic rau sa iei o tactica de pe net, in fata cui a voastra? Poate la 2014 nu o sa mai ia tactici de pe net ca o sa invete din ce a copiat si o sa-si faca propria tactica..



Eu joc fm din 2004 si am jucat cu Milan, Steaua si Murcia..si nu o sa joc niciodata cu o echipa din liga a 4..si cumpar pe rupte jucatori gratis sa-mi fac buget. Probleme? daca aveam net in 2004 rupeam pe tacticile altora.

Link to comment
Share on other sites

Eu as bana pe oricine care imi spune ca joaca in PL cu United/Chelsea/City/Arsenal/Tottenham, in Spania cu Barcelona/Real, in Germania cu Bayern etc... Sunt fan inrait Barcelona si Bayern dar nu am jucat niciodata o cariera full cu ele (adica macar un an competitional). Why should I? Nu iti trebuie nici macar o bucatica de inteligenta sau creativitate: scoti bani din buzunari, cumperi jucatori cu 50 de milioane de euro bucata, asta desigur cand nu te bazezi pe "tineri" (si da, sunt ironic... promovarea tinerilor e interesanta cand joci in ligile inferioare sau cu o echipa inferioara si iti pui sperantele intr-un tanar cu potential dar nicidecum world class... atunci cand joci la Barcelona, cumperi an de an 10 tineri cu potential maxim... wow, cat talent iti trebuie!), joci an de an in CL si vii pe forum sa plangi faptul ca in cei 20 de ani jucati nu ai castigat campionatul decat de 18 ori, deci nu ti-ai atins potentialul maxim...

Eu joc FM pentru ca ma reprezint pe mine. Nu pe o chestie de 30 de ani care ajunge antrenor la Real Madrid fara niciun backround. Daca ar fi dupa mine, versiunea aia cu achievements ar incepe cu faptul ca diploma mea de antrenor e cea care nu-mi permite sa antrenez decat in ligile inferioare din Romania. Unde locuiesti? Deva? Pai acolo incepi jocul. Poate te angajeaza vreo echipa de liga a V-a din Hunedoara, poate iti gasesti loc de munca in Sibiu... dar in niciun caz sa nu poti arde etapele. Sa vezi acolo satisfactie cand promovezi in Liga a IV-a... nu s-ar compara cu 10 CL-uri castigate la rand de Chelsea...

Stai liniştit, e prima oară când încep cu o echipă aşa de mare din Premier League. De obicei joc cu Steaua până mă ofertează o echipă din a doua jumătate dintr-un campionat puternic din vest. Dar am cumpărat jocul şi e dreptul meu să joc cu cine vreau. Unora le place să joace în ligile inferioare şi altora le place să joace cu echipe puternice. Şi eu am jucat cu echipe din liga a 3-a şi liga a 2-a. Credeam că pot să-mi prezint cariera, oricare ar fi aia. O să mai scriu aici doar când joc cu o echipă din liga a 3-a, oricum nu am primit niciun sfat bun în legătură cu ce am scris, dacă vreţi să-mi spuneţi că nu joc cu cine trebuie, puteţi să o faceţi în continuare, i don't care, îmi fac jocul cum vreau eu. Pace!

Link to comment
Share on other sites

Dar am cumpărat jocul şi e dreptul meu să joc cu cine vreau. Unora le place să joace în ligile inferioare şi altora le place să joace cu echipe puternice. Şi eu am jucat cu echipe din liga a 3-a şi liga a 2-a. Credeam că pot să-mi prezint cariera, oricare ar fi aia

Nu ai cu cine.

Deja fantomele latra una la cealalta in lipsa de victime. Incurand o sa latre la tastatura.

Link to comment
Share on other sites

Asteapta 2014 sa joci cu Rapid in liga a doua, e farmecul vietii. Claudinho cred ca abea astepta sa ajunga rapidu' prin B .

Alexandru h ai dreptate am cam exagerat cu expresia aia..dar in rest e deplorabila situatia. Oricum nu ma refeream la tine, cred ca e prima ta aterizare accidentla intr-o discutie tabu a carcotasilor.

Muce...mereu ai dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Stifi, nu de tine era vorba. Daca te-ai simtit ofensat cumva de vreun post de-al meu, n-o lua ca atare. A fost ca un sfat toata vorbaria. Nu mai fiti asa copii si puneti obrajori imediat.

putoiul asta ar trebui sa se simta ofensat.

Link to comment
Share on other sites

Invoci "zei" de mult apusi si rapusi ...de probabil o chestia care nu mai merge ca n-a fost unsa bine..."veterani" alde' tu posteaza in voie tot felul de aberatii si cei noi nici nu au timp sa se acomodeze ca se dezgusta. In ritmul asta tu o sa postezi yogibeer o sa te aprobe si srdjan o sa se amuze gandidu-se la desenele animate vizionate de dimineata iar Muce o sa imparta dreptatea cuvenita. Restul o sa ofteze..ce vremuri bune erau odinioara...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cu riscul (asumat si deloc deranjant) de a latra in curand la tastatura, draga Masterofnothing te asigur ca n-avem nevoie de mascarici care sa tina forumul "in priza".

Altfel, diferenta dintre un veteran (care de-a lungul timpului se presupune ca a acumulat si ceva nr de posturi) si un user normal ca tine este ca tu ai putine mesaje scrise pe forum. Ceea ce nu e nicidecum rau, ci verificabil. Iar la o scurta privire aruncata asupra celor debitate de tine de cand te-ai inscris pe forum, concluzia mea este ca cei de la MySport.ro au nevoie de tine.

Deci ori te faci util comunitatii Football Manager Romania (nu, nu ma refer la research), ori te duci in alta. Una pe masura potentialului tau, pe care evident fantomele de aici se pare ca nu il pot vedea.

Link to comment
Share on other sites

Mult nu inseamna intotdeauna si bine. Un veteran pe langa multe posturi ar trebui sa aibe si alte calitati pe care majoritatea le aveti inclusiv tu, claudiu nu si altii mascarici cu posturi inca nu ajuns de multe sa fie veterani.

Priza-i arsa dar cine stie poate se va repara candva. Nu vad nici un risc in a latra la tastatura atata timp cat nu musti din ea.

In fine ca sa nu trolez si mai mult sa fiu sanctionat mie , membru al acestui forum voiam sa aflu mai multe despre povestea si cariera lui stiifi09 dar comportamentul unora l-au determinat sa nu mai posteze. Acest lucru m-a deranjat si am decis sa impartasesc cu voi aici pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy