Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Cariere Fm 13


dasca

Question

De regula FM inseamna pentru mine Ascoli, Salamanca, 1860 Munchen, Derby County, Vitesse, Minerul Uricani si o cariera unemployed. De data asta, ca si la FM 12, inceputul va fi in Spania la Salamanca. To be continued...

Voi?

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 669
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

A.. atunci e ok. e misto sa poti face din gloria bistrita - barcelona.

Fulgere şi tunete, ce blasfemie.Gloria Bistriţa se poate transforma DOAR în Real Madrid, toată lumea ştie asta.

Ca să nu fiu offtopic şi să iau b3n:

2VG6kNj.png

Link to comment
Share on other sites

Daca tu le insipiri jucatorilor neincredere ca pot reusi un meci mare, o calificare etc., in ultimul meci al grupei fortat de imprejurari, nici ei nu vor juca cum au jucat pana atunci. Ai reusit 12 pct in 5 meciuri, de ce sa te implori de soarta sa scoti 1?

Link to comment
Share on other sites

Imi retrag cuvintele de mai sus, meciul urmator...

2you0xk.png

Totusi nu imi explic de ce performantele acestea vin de la un jucator care arata asa:

muvbq8.png

Pe acelasi post mai am:

17dbu0.png

2d6pr89.png

Cateodata am jucat si cu:

2j1sdxy.png

Oricare dintre ultimii trei ar trebui sa fie in mod normal titular in fata primului, dar paradoxal cel mai bun randament pe respectivul post vine de la Erick Mura.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput o cariera cu monaco dupa transferurile din vara. Lipsa de ocupatie m-a facut sa iau decizia asta dupa ce am mai avut cateva inceputuri esuate. Arsenal (20 de etape si out) , PSG (13 etape si out) , Barcelona (am renuntat dupa 6 etape ca nu avea farmec) , Tottenham (am renuntat dupa 28 de etape exasperat de faptul ca nu mai puteam tine piept jucatorilor).

Am inceput groaznic cu 4 esecuri in primele 4 etape. Am adus 2 jucatori liberi de contract Sissoko si Petric care s-au dovedit utili , insa povestea primului ma face sa scriu acest story. Nu mai stiu ordinea lor dar am adus multi jucatori:

- Astori

- Munoz

- Mino (DL)

- Sakai (DR)

- El Sharaawy

- Banega

- Romero

In primele 18 etape am fost de 3 ori la un pas sa fiu dat afara si sa renunt iar. Am reusit usor usor sa ma redresez cerand rabdare patronilor si timp pt a crea o echipa buna. Am reusit sa termin pe locul 4 depasind obiectivul propus care era calificarea in EURO League. In cupa ligi am jucat semifinale in cupa frantei am iesit din primul tur.

In vara am facut 4 transferuri:

Adler (de la HSV care a retrogradat luat pe vreo 14 mil. deoarece Romero chiar n-a vrut sa semneze cu echipa mea)

Yann M'Villa (nu imi doream neaparat un DM pt k il aveam pe Toulalan dar in ultimele 10 etape Jeremy refuza sa inteleaga orice din ce spuneam eu , numai poor la moral)

Umtiti (Pt ca am pierdut o gramada de puncte pe mana lui Carvalho)

Andre Ayew ( Aveam nevoie disperata de un AML )

Plus inca 3 tineri ca dubluri pe post.

Am inceput in amicale cu o victorie in fata lui Milan , 3-0 si parea ca echipa se sudeaza. Apoi 4 amicale pierdute Chelsea (2-0) Spurs (5-1) Birmmingham (2-0) Spurs (2-0).

Am inceput sezonul totusi bine cu 3 victorii , a urmat meci in UCL contra lui Metallist unde m-am calificat cu 2 victorii 3-1 la ei , 3-0 la mine. Apoi am pierdut 2 jocuri in campionat , am intalnit sporting in play-off m-am calificat cu 1-1 la ei si 3-1 la mine.

Mi-am revenit si in campionat unde am inceput sa castig. In UCL am cazut intr-o grupa aparent usoara Chelsea , Sahtior , Anderlecht. Dupa 4 etape eram pe locul 3 si aveam 5 puncte iar sahtior avea 7 pe locul 2. Urma sa joc eu cu Anderlecht (0 pct.) ei cu chelsea (10 pct) , am castigat 1-0 greu , ei au pierdut si ii egalam la puncte. In ultima etapa eu cu chelsea (13 pct) ei cu Anderlecht (0 pct) am castigat in min 94 la chelsea cu golul lui Radamel si am mers mai departe. In timpul asta in campionat am trecut pe primul loc dupa ce am batut lyon la ei acasa 2-1 si de acolo a plecat panta descendenta a lyonului.

Am cazut mai departe in UCL in prima mansa cu Basel , si desi obiectivul era atins am sperat sa merg mai departe si am facut-o relativ usor cu o dubla victorie 3-1 , 3-1 dupa ce de fiecare data am fost condus cu 1-0.

A urmat chelsea si imi legam sperantele de victoria si egalul facut cu ei in grupe desi stiam ca va fi infinit mai greu. Am castigat in tur la ei cu un autogol al lui terry in min 88. Am castigat la mine 3-1 dupa ce am fost condus 70 de min cu 1-0. In campionat incepeam sa securizez locul 1 departandu-ma la 5, apoi la 7 pct de Lille care era pe locul 2. Am jucat meciul direct , exact inaintea semifinalei cu Benfica , am menajat multi titulari , am condus cu 2-0 in min 82 si am pierdut cu 3-2 pe gafele repetate ale lui Adler. Mai ramaneau 4 pct. distanta.

A venit dubla cu benfica unde am castigat acasa 1-0 foarte foarte greu dupa ce Adler a aparat penalty si ei au avut 2 bari. A venit meciul cu Nice (echipa pe care n-o voi uita cat voi trai, o sa ajung sa il cumpar pe Cvitanich doar ca sa nu imi mai dea goluri) , nu ii batusem niciodata si am pierdut din nou 2-0 fara sa am o ocazie clara. Se precipitau lucrurile , aveam doar 1 pct distanta. A venit returul cu Benfica , am fost condus cu 2-0 si am reusit sa marchez prin falcao golul care m-a dus in finala cu Bayern. Am inceput sa imi revin si in campionat unde in 3 etape consecutive m-am dus la 10 pct de lille care pierdea la foc automat. Am castigat campionatul in etapa 35 , am castigat finala UCL cu Bayern 2-0 fara drept de apel desi am jucat din min. 16 in 10 oameni. Am castigat si cupa in finala cu Nice , pe care am batut-o pentru prima oara si primul joc in care Cvitanich nu mi-a marcat.

Totul suepr frumos , boardul era super multumit , nu se atinge nimeni de mine etc. etc. dupa ce trecusem prin 3 ultimaturi. Toate bune si frumoase. Incepe World Cup , eu am o discutie cu Sissoko care vrea sa plece ca nu juca suficient , zic ok , il dau pe 3 mil prin Turcia pe undeva. Incep sa aduc 2-3 jucatori pe posturile pe care aveam nevoie , il iau e Ter Stegen ca de mult il pandeam cu 20 de mil , mai aduc un varf deoarece Petric nu pream ai juca nimic totul ok. Cand dau la board sa vad obiectivele (evident foarte foarte ambitioase , gen sferturi in liga si titlul + supercupa si campionatul mondial al cluburilor de parca in fiecare zi e duminica) observ job insecure. Motiv? De ce l-am vandut pe Sissoko :| ca e o afacere foarte proasta. L-am luat gratis , i-am dat 18k p/w timp de 2 ani , m-am folosit in primul an de el knd imi ardea buza , am menajat jucatori datorita lui , l-am vandut pe 3 mil si cica e o afacere proasta.

Nu va spun ce a fost la gura mea cand am vazut. Pai bine ma , eu castig UCL ceea ce nu s-a facut niciodata in istoria lor cred (au jucat o finala) , castig titlul , castig cupa si tu imi spui k am job insecure pt ca pleca un jucator de mana a 2 a pt care apropo au fost foarte numultumiti cand l-am adus. Chiar nu inteleg prostia asta si cred ca jocul are o foarte mare problema. E ca si cum Klopp pt ca l-a imprumutat pe Leitner trebuia dat afara sau chiar mai rau.

Ma rog in sezonul 3 am inceput super , infrangere in supercupa dupa rosu luat de m'villa , infrangere prima etapa cu Lorient , egal etapa 2 cu Metz si rosu luat de toulalan. Toate merg perfect in noul sezon.

P.S. Nu stiu cine face research la Franta si n-am nimic cu el , dar PSG si Lyon nu au prins locuri de cupe europene terminand pe 9 si 10 , dar in schimb a prins Nice , Nancy si alte echipa de mana a 2 a. E mult mai greu in franta sa castigi cu Lorient sau Sochaux decat cu PSG sau Lyon. Nu mai spun ca Lille e o super forta.

Link to comment
Share on other sites

Am petrecut 2 ani formidabili la Arsenal, in care am castigat 1 Capital Cup, 2 FA Cups, 1 Comunity Shield Cup, 1 titlu de campion si totul culminand cu Uefa Champions League, castigata impotriva Barcelonei in minutul 90+3 :D.

2eprasl.png

In vara a fost si Cupa Mondiala din 2018, castigata de Argentina cu 3-0 in dauna Frantei. Dupa cupa mondiala s-au intamplat cateva lucruri interesante. Spania ramane fara antrenor dupa ce Guardiola isi da demisia, Tito Vilanova se desparte de Barcelona pentru a prelua pe Spania, Guardiola declara ca vrea sa se intoarca la Barcelona, eu imi dau demisia de la Arsenal si aplic la Barcelona, visul meu fiind sa ajung la Barcelona, dar aplic si la nationalele Frantei, Olandei si Belgiei ca-si variante de rezerva, in caz ca nu primesc oferta de la Barcelona.

Primesc apoi o oferta de la nationala Spaniei (WTF ?! doar nu tocmai ce l-au luat pe Tito ?!), refuz sperand sa primesc oferta mult ravnita de la Barcelona, oferta pe care o si primesc, in dauna lui Guardiola. Evident, accept si imi indeplinesc visul.

2ewlc44.png

Apoi imi apare un mesaj ca "Spania appointed Garrido as head coach" WTF ?! Ma uit sa vad ce s-a intamplat si aflu ca Tito a fost antrenorul Spaniei pentru fix 3 zile ! Lool !

2gtan7l.png

In cele din urma Guardiola imi ia locul la Arsenal si imi vinde 6 jucatori pe 150 de milioane la Barcelona :D, unde am un buget de transferuri obscen de 350 mil. Tito care si-a luat o mare M**e ajunge la... Levante :hysterical:

La Barcelona in afara de un trio in atac formidabil compus din Rodrigo - Levandovski - Messi, echipa nu e prea stralucita, majoritatea jucatorilor fiind trecuti de 30 de ani. Incep astfel reconstructia si aduc 11 jucatori pe 250 de milioane.

Vine si debutul, impotriva Valenciei, pe Nuevo Mestalla, echipa ce a fost preluata in urma cu un an de un thailandez putred de bogat, si care a devenit intre timp a treia mare forta din Spania. Un adevarat cosmar ...

2hq5r9y.png

To be continued...

Link to comment
Share on other sites

Am terminat sezonul 3 cu Monaco. A fost unul palpitant fiind angrenat in numeroase competitii:

Ligue 1

Cupa Ligii

Cupa Frantei

UCL

Campionatul Mondial al cluburilor.

Am reusit sa castig campionatul si cupa frantei precum si Campionatul Mondial al cluburilor. In ucl m-a scos Manchester in semifinale , echipa batuta in finala de Juventus.

Am reusit in sfarsit sa vand jucatori pe bani frumosi:

Deulofeu - 18,5 mil (adus cu 4,6) la PSG

Ocampos - 20 mil la PSG

Sakai - 20 mil la PSG

Nu am adus decat 3 copii de 16 ani intrucat mizez pe omogenitatea lotului si sper sa se vada acest lucru....

Link to comment
Share on other sites

Aparent poti creste o tara facand performanta cu o singura echipa . ACS Poli - 4 UCL, 1 EURO in 14 ani. Aproape toti banii castigati din Europa au fost investiti in jucatori din Romania.

Reputatia echipelor romanesti in 2026:

9tq13p.png

Ok, si Steaua a avut 1 finala si 2 semi-finale EURO

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy