Jump to content
  • 0

Cariere Fm 13


dasca

Question

De regula FM inseamna pentru mine Ascoli, Salamanca, 1860 Munchen, Derby County, Vitesse, Minerul Uricani si o cariera unemployed. De data asta, ca si la FM 12, inceputul va fi in Spania la Salamanca. To be continued...

Voi?

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 669
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Dupa ceva sezoane jucate am decis si eu sa imi prezint cariera. Am inceput jocul la echipa mea de suflet Steaua Bucuresti.In primul sezon dupa i-am adus pe Gaman, Barboianu Yahaya, Fatai, Burchert si i-am vandut pe Tatarusanu, Costea, Tanase si Szukala am reusit sa castig campionatul, dar in EL am fost eliminat in al 3-lea tur de Olimpia Ljubliana:)))

Link to comment
Share on other sites

Dupa ceva sezoane jucate am decis si eu sa imi prezint cariera. Am inceput jocul la echipa mea de suflet Steaua Bucuresti.In primul sezon dupa i-am adus pe Gaman, Barboianu Yahaya, Fatai, Burchert si i-am vandut pe Tatarusanu, Costea, Tanase si Szukala am reusit sa castig campionatul, dar in EL am fost eliminat in al 3-lea tur de Olimpia Ljubliana:)))

Ai facut ceva schimbari.....e bine ca ai reusit sa castigi campionatul. Ce tactica folosesti si cine a terminat pe doi si trei? Banuiesc ca Rusescu a iesit golgheter...

Link to comment
Share on other sites

Ai facut ceva schimbari.....e bine ca ai reusit sa castigi campionatul. Ce tactica folosesti si cine a terminat pe doi si trei? Banuiesc ca Rusescu a iesit golgheter...

pe 2 a termiant Astra iar pe 3 a terminat Gaz Metan.. ca tactica folosesc 4-2-3-1 cu Burchert-Latovlevici, Gaman, Chiriches, Barboianu- Pintilii(Yahaya). Bourceanu-Chipciu Tanase Parvulescu- Rusescu(Nikolic, Fatai).. golgheteri au fost Chipciu si Parvulescu cu cate 10 goluri..sincer in acest save Rusescu m-a dezamagit

Link to comment
Share on other sites

Probabil cel mai frumos meci pe care l-am jucat vreodata la manager, debut in champions league, 9 goluri, gafe, ratari monumentale, gol de la 40-50m, autogol, interventii miraculoase...

Pacat ca pot sa uploadez doar golurile, au fost multe faze de atac superbe, dar si interventii pe masura. (in min 89 Tatarusanu respinge de doua ori in aceeasi faza de pe linia portii).

2jdq42e.png

Link to comment
Share on other sites

Mai stateai pe scaun la 3-0,4-2,5-2?

Ete putzofan. Era pe tavan.

Tehnic eram in pat :P.

Si meciul urmator, cu Schalke, a fost la fel de spectaculos:

qwx1xi.png

Avand 6 puncte dupa 2 etape, m-am dus pe Dragao cu gandul sa scot un punct ce imi asigura in proportie de 90% calificare cel putin in Europa League. Planul era sa ma apar prima repriza, iar in a doua sa fortez mai mult atacul profitand de eventualele spatii libere lasate de Porto. Prima parte a planului a functionat perfect, 0-0 la pauza, fara aproape nici o ocazie la nici o poarta, partea a doua a planului insa a fost dezastroasa, nu cred ca am ajuns de 2 ori la poarta toata repriza a doua, in schimb ce Porto avea ocazie dupa ocazie, doar forma foarte buna a lui Tatarusanu a facut sa nu iau bataie la scor de tenis.

2prgqhu.png

Urmeaza sa joc acasa cu Porto si Schalke, si in deplasare cu Juventus.

Link to comment
Share on other sites

Am si lot foarte bun (25 de jucatori in lot). Pe Leandro Paredes de exemplu l-am descoperit in salvarea precedenta (salvarea busita din pacate la o pana de curent), cand tot asa l-am adus la steaua. Dupa vreo 3 sezoane am plecat la Dormund, printre jucatori pe care am vrut sa ii aduc la Dormund era si baiatul asta, nu aveam prea multi bani la inceput si m-am zgarcit la juma de milion, mai ales ca il aveam si pe Gotze pe postul ala. (am oferit 2.1 mil pe el, Steaua a refuzat, iar pana la urma a ajuns in Italia parca pe 2.6 mil) Mare greseala am facut, a explodat in Italia, iar dupa un sezon l-am adus la Dormund pe 30 de milioane, devenind unul din cei mai buni AMC din joc. Salvarea asta am mai descoperit un jucator care promite foarte mult: Anton Karachanakov de la CSKA Sofia, am dat 1.3 mil pe el. Sven Schipplock e cred cel mai bun atacant de careu ce il poti aduce in romania, era transfer listed la inceput, joaca fenomenal ca Advanced Striker.

A urmat returul cu Porto, acasa, am controlat tot jocul, victorie fara emotii.

29bf0w4.png

Apoi a urmat o perioada neagra, am pierdut in campionat, acasa cu Ceahlaul (0-1), apoi a urmat Juventus, unde am jucat bine, chiar foarte bine, dar am avut mult ghinion:

2zz3fgk.png

Apoi doua victorii chinuite cu CS Turnu Severin in campionat, respectiv Pandurii. in Cupa Romaniei (in min 116), inca o infragere in campionat. cu Brasov, tot 0-1, iar in finali a urmat ultimul meci din grupele CL, acasa, cu Schalke. Era de ajuns un egal pentru o calificare mai departe in Champions League... n-am jucat rau, dar am ratat mult, in schimb Schalke a avut nevoie de doar 1 sut.. atat.

qzkfvc.png

2saiaty.png

Link to comment
Share on other sites

Eu care tot timpul propovaduiesc pastrarea unui nucleu de jucatori experimentati in jurul caruia trebuie construit lotul, m-am lasat corupt si dupa retragerea a 4 jucatori importanti din lot i-am inlocuit cu copii. Ceasul rau, pisica neagra, dupa 5 sezoane de clasari in top 10 in EPL, 3 sezoane de participari in Europa League(cu 3 calificari in primavara europeana - de doua ori in saisprezecimi, o data in sferturi) am dat-o in bara si ma lupt pt evitarea retrogradarii...

Norocul meu e ca am adus echipa din Blue Square North in Europa League ca altfel ma zburau de mult...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

contractele sunt part-time la semi profesionisti si full time la profesionisti.

asta are impact asupra timpului petrecut la antrenament si la ce fel de jucatori poti atrage, ca dezavantaj - costurile in general sunt mai mari pentru un club profesionist.

un club poate deveni profesionist daca board-ul e de acord cu cererea ta de a face schimbarea sau daca promoveaza intr-o liga unde cluburile trebuie sa fie obligatoriu profesioniste.

Link to comment
Share on other sites

Mai joacă cineva acest "superb" joc pe nume Football Manager 2013? În scurta mea aventură prin ediţia de anul acesta am decis să nu mai dau niciun ban pe FM14 şi să aştept şi eu, la fel ca ceilalţi, să apară pe torrente. Am avut zeci de salvări care au durat doar câteva zile, m-am enervat, am renunţat, uneori chiar jocul mi-a dat o palmă şi mi-am băgat, metaforic vorbind, ceva în el. Totuşi, cum pasiunea pentru Manager nu moare niciodată şi tocmai a apărut update-ul lui LFCMarshall, m-am decis să mă apuc de o carieră serioase, la care nu voi renunţa chiar dacă nu voi avea la început rezultatele pe care mi le doresc. Am ales Tottenham, mă gândeam iniţial la Newcastle, însă toată această nebunie cu transferul lui Bale la Madrid m-a făcut să-i iau pe londonezi, fiind prima oară când antrenez această echipă la un FM. Cică update-ul ar fi la zi, însă îl aveam pe Caulker (care a plecat la Cardiff) şi nu îl aveam pe Soldado, însă sunt nişte detalii prea mici.

Am început foarte prost, la prima vedere. Star-ul Gareth Bale s-a accidentat şi va sta pe bară 5 luni. Am început campionatul cu 2 victorii (4-2 vs. Hull şi 1-0 vs. Stoke), iar Holtby deja arăta că merită postul de titular (juca în locul lui Bale). Au urmat 2 înfrângeri: 2-0 vs. Everton şi 1-0 vs. Man City (cu transferurile din această vară sunt de neînvinşi, veţi vedea în continuare). A urmat primul meci din Europa League, contra Lazio Roma, pe Olimpico (grupă cu Lazio, Helsingborg şi Sheriff). Neaşteptat am bătut cu 3-0 sau 3-1, nu-mi aduc bine aminte. Următorul meci în campionat am câştigat 2-1, însă golurile la faze fixe mă omorau şi jocul nu mergea, aşa că m-am decis să schimb tactica (jucam 4-2-2-2). Am ales un sistem cu 1 mijlocaş defensiv, 2 mijlocaşi centrali, 2 extreme şi un singur vârf. Tactica a dat roade şi iată-mă ajuns pe 1 ianuarie, pe locul 2 în campionat, la 3 puncte faţă de Manchester City, în sferturile Cupei Ligii şi în 16-imile Europa League (vs. St Etienne). Cert e că am avut noroc în Cupă, am jucat numai cu echipe din al doilea şi al 3-lea eşalon. După o ceartă cu Adebayor, acesta a plecat pe 15 milioane la PSG şi în schimb l-am adus pe Benteke, 30 de milioane de la Aston Villa (am început cu buget 0, am primit după 26 de milioane de la patron). Probabil că mi-am luat o ţeapă cu acesta transfer, de asemenea a venit şi Yarmolenko pe 15 milioane, pentru a îi face concurenţă lui Lennon. Btw, Paulinho e piesă, păcat că nu ştie engleză.

Mi-am continuat aventura în EPL, unde am rămas pe 2, uneori am fost şi pe primul loc, în momentul actual sunt aproape de finalul campionatului şi sunt la egalitate de puncte cu Manchester City, însă ei au un golaveraj mai bun, şi la 2 puncte în spatele meu se află cealaltă echipă din Manchester.

În Cupa Ligii am ajuns până în finală, unde am pierdut, foarte, foarte, foarte dramatic cu Manchester City (v-am spus că nu poţi să-i baţi). După 1-1 în 120 de minute, unde puteam să câştig fără probleme, "cetăţenii" m-au bătut cu 14-13 la penalty-uri, Pantilimon apărându-i penalty-ul lui Huddlestone. Asta e, sunt foarte ofticat pentru că puteam să câştig meciul, însă mai există şi anul viitor.

În FA Cup am ajuns în semifinală (vs. Liverpool) după un parcurs mai puţin norocos decât în Cupa Ligii, însă am dat peste echipe din a doua jumătate din Premier League. Am obiectiv să ajung în finală, dar eu vreau să câştig minim o cupă în primul sezon.

În Europa League am ajuns în sferturi. Nu ştiu de ce nu îmi aduc aminte cu cine joc, pentru că am închis FM acum câteva ore. Mă rog, am eliminat St Etienne 0-2/1-1, apoi am eliminat Real Sociedad (doamne, doamne ce jucător este Xabi Prieto) 1-1/3-2. Am obiectiv finala, însă cum am mai spus vreau să câştig cel puţin o cupă în acest prim sezon.

Scuze că v-am plictisit, dar am jucat foarte mult într-o perioadă mică de timp (am început cariera vineri). Am o mare nelămurire şi aştept până la sfârşitul sezonului să văd ce fac. După ce a revenit după accidentare, Bale, nu a jucat mai nimic, vreo 2 goluri şi câteva assist-uri. Am vorbit cu el şi i-am spus că dacă continuă aşa îl scot din primul "11". Dacă nu văd o creştere în jocul lui, în vară e liber să plece. Încă mă gândesc la preţ, dar voi cere peste 50-60 de milioane, trebuie să găsesc ceva proşti (*cough* PSG *cough* AS Monaco *cough* Real Madrid) să dea o sumă atât de nedreaptă pe acest jucător. Voi reveni cu un update după ce termin sezonul. Pace.

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau ca nu mai am save-ul (era o cariera de 6 luni esuata, asa ca am sters-o) dar:

Intr-o semifinala UCL, Dortmund - Galatasaray, 7-0 in tur pentru Galata, 7-0 in retur pentru Dortmund, si castiga Galatasaray la penalty-uri.

Asta e dovada pura a faptului ca jocul "triseaza" grav, diferentele de performante intre meciurile de acasa si deplasare sunt colosale.

Link to comment
Share on other sites

Stiff, in primul sezon cu Tottenham vrei cupe, mupe, locul 1-2 in campionat intr-unul ca Premier League? Ai zis ca ai renuntat la cateva cariere prea scurte din cauza rezultatelor nedorite. Bah, da nu vi se pare ca vreti prea multe cupe si campionate imediat asa batand din palme din primul sezon?

Incercati mah sa copiati putin realitatea, ca din cauza asta va da jocul peste bot. Vrei sa-ti zic clasarile lui Tottenham din ultimile 6 sezoane? 11,8,4,5,4,5. Vrei FA Cup? Anul trecut au fost eliminati prin runda a 4-a de Leeds. Acum 2 ani au fost eliminati de Chelsea in semifinale cu 5-1. Acum 3 ani de Fulham tot prin runda a 4-a cu 4-0.

Ai spus ca nu bati pe City? Pai in realitate Tottenham ii bate odata la 3-4 ani mah. La ce te astepti in FM? Sa pui o tactica de pe net, sau faci 2 transferuri si dupa sa dai vina pe joc? Terminati cu prostiile, ca nu va mai crede nimeni.

Si tu vrei cupe neaparat in orice sezon. Puneti-va in plm cat de cat in pielea antrenorului din realitate. Ala nici in vise nu gandeste asa. Poate doar pe termen lung. Am zis poate!

Asa trebuie sa gandesti si tu, mister stift, inainte sa mai intrerupi jocul din vina rezultatelor "neasteptate" si sa incepi sa plangi pe forumuri ca jocul e de vina.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy