Jump to content
  • 0

Cariere Fm 13


dasca

Question

De regula FM inseamna pentru mine Ascoli, Salamanca, 1860 Munchen, Derby County, Vitesse, Minerul Uricani si o cariera unemployed. De data asta, ca si la FM 12, inceputul va fi in Spania la Salamanca. To be continued...

Voi?

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 669
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Celor care vor sa joace folosind o tactica bazata in primul rand pe posesie, dar nu prea au bani de transferuri, il recomand pe baiatul asta ca-si playmaker. Eu am dat 400k pe el, il primul sezon. Are si cifre bune:

Sezonul 1: App: 35, Gls: 5, Asts: 13, Avg: 7.48

Sezonul 2: App: 24, Gls: 4, Asts: 12, Avg: 7.44

In ultimul sezon de exemplu a avut pass completion ratio de 85%, in conditiile in care majoritatea mingiilor au trecut pe la el. (o medie de 63 de pase pe meci).

35k08aq.png

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Eu incerc la Dinamo sa fac o echipa cu jucatori romani in preponderenta. Ma chinui sa tot cumpar jucatori de la U19/U21, dar nu imi da Badea bani, astept urmatorul update si poate il face cineva pe Negoita mai cu dare de mana.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Eu incerc la Dinamo sa fac o echipa cu jucatori romani in preponderenta. Ma chinui sa tot cumpar jucatori de la U19/U21, dar nu imi da Badea bani, astept urmatorul update si poate il face cineva pe Negoita mai cu dare de mana.

adica fm14 :oldman:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Incep acest post cu deja celebrul slogan m**e Piti!

La propunerea prietenului meu (IRL) DanyBobo20, am inceput amandoi cariere cu Romania. El la fm11, eu la fm13. El mai mult in joaca, eu dorind sa-i dau la m**e urat de tot lui Piturca pentru cum isi bate joc de echipa nationala a Romaniei. Zis si facut, mi-am creionat un lot largit de 50 jucatori. Primele 4 meciuri "mi-am permis" sa fac teste pe nationala incercand diversi jucatori. Usor, usor sita a cernut si au ramas 32 jucatori in lotul largit, cam 2,3 pe fiecare post. Rezultatele au fost mai mult decat multumitoare iar campania s-a incheiat cu o meritata calificare la WC 2014.

Clasament final

worldcupeuropeanqualifyb.png

News

andreyburticnewsinbox2.png

Lotul largit de jucatori: Pantilimon, Tatarusanu, Lung jr, Balgradean, Matel, Sapunaru, Rapa, Luchin, Papp, Gaman, Gardos, Chiriches, Tamas, Sepsi, Latovlevici, Codrea, Florescu, Bourceanu, Radut, Lazar, Cocis, Zicu, Sanmartean, Stanciu, Torje, Maxim, Chipciu, Rusescu, Marica, Marius Niculae, Grozav, Keseru

Sistemul de joc folosit a fost intotdeauna 4-5-1 (4-1-2-2-1). Acest sistem m-a ajutat in multe meciuri sa domin total adversarul atat la numarul de ocazii cat si la posesie. Un exemplu as da meciul cu Andorra 6-0 cand am avut 31 suturi la poarta si 71% posesie la finalul meciului.

Rezultate si marcatori: (ca sa nu mai pun o gramada de poze cu fiecare meci le voi scrie)

Romania - Slovenia, amical, 0-1

Andorra - Romania 1-4 Rusescu, Papp, Maxim, Florescu

Romania - Ungaria 1-1 Rusescu

Turcia - Romania 2-2 Rusescu, Torje

Romania - Estonia 3-1 Rusescu Radut si autogol

Romania - Nord Irlanda, amical, 2-1 Cocis, Torje

Romania - Belarus, amical, 0-0

Romania - Andorra 6-0 Latovlevici, Pintilii, Torje, Muresan, Marica, Papp

Olanda - Romania 2-1 Antal

Romania - Peru, amical, 1-1 Luchin

Romania - Elvetia 1-3 Radut

Ungaria - Romania 0-0

Estonia - Romania 0-2 Radut, Luchin

Romania - Turcia 2-1 Rusescu, Stanciu ... meci in care in min 75 la 1-1 am scos un fundas si am introdus un atacant ... AI AUZIT PITI??

Romania - Olanda 3-0!!! Rusescu, Cocis, Bourceanu ... inainte de meci le-am spus la baieti scurt si simplu "vreau o victorie in seara asta pentru a ne asigura calificarea la World Cup" iar baietii mi-au oferit-o

A fost o experienta de neuitat pentru mine, a2a oara cand conduc o nationala in seria football manager. Bineinteles nu ma opresc aici si voi continua cariera sa vedem ce rezultate pot obtine in Brazilia si chiar si dupa aceea.

Link to comment
Share on other sites

Sincer n-ai avut o campanie stralucita, iar daca faci o comparatie cu rezultatele din realitate pana in momentul actual, Piti sta mai bine ca tine. Sunt sigur ca Olanda a avut multe sincope si te-ai scos in ultimul meci cu ei cand te-ai si calificat. Piti a renuntat la Florescu si Cocis, la tine sunt oameni de baza. :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Amicale Pre-World Cup:

Romania - Slovenia 1-1 Torje

Romania - Muntenegru 3-0 Cocis Marica Rusescu

Romania - Macedonia 4-0 Marica Cocis Niculae Torje

World Cup 2014

Am ajuns la momentul adevarului. Locul unde in realitate Romania nu va ajunge. Locul unde ii putem inchide gura lui Tzandarel pentru acel comentariu rautacios.

Lotul deplasat in Brazilia:

romaniasquadplayers.png

Rezultate in Brazilia:

romaniafixturesschedule.png

Grupa de calificare pentru Euro 2016:

europeanchampionshipquam.png

Ce spui Tzandarel despre rezultatele obtinute? Cu Cocis si Florescu oameni de baza ... In 3 meciuri de la acest WC am facut acelasi lucru ca in meciul cu Turcia din calificari: in min 70 daca era egal, am scos un CD si am introdus un ST trecand de la 4-5-1 (4-3-3) la 3-5-2 (3-3-4) chiar cu Germania am jucat asa din min 80 pana in min 120.

Dupa WC 2014 urmeaza sa fac un schimb de generatie, Sapunaru, Florescu, Cocis, Zicu si Niculae vor face parte in continuare din lotul largit de 33 jucatori dar in lotul de 23 vor lasa locul altor jucatori mai tineri si doar in caz de accidentari vor reveni la nationala. Costin Lazar s-a retras la doar 33 ani. Pe Paul Codrea l-am scos din lot inainte de WC inlocuindu-l cu Ropotan.

Spania a castigat WC 2014!

Link to comment
Share on other sites

Daca imi permiti, iti recomand doi jucatori, pe Mihai Leca (DC) si Alexandru Mateiu (MC). La mine, Leca l-a scos din echipa pe Gardos, iar pe Mateiu pana l-am descoperit eu, a fost acontat deja de cei de la Panathinaikos, iar acum la inceputul sezonului trei, l-a cumparat Inter.

15i6qfd.png

k3ag46.png

Pe langa astia ar mai fi Gabriel Iancu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pe cine folosesti deobicei mijlocasi centrali ? Acol cred ca ai probleme, nu prea are romania mijlocasi centrali de 4-3-3, sau nu ii folosesti Advanced/Deep playmakers ?

Am o tactica cu sageti, ambii CM au sageti in sus si au player instructions aproape ca advanced playmaker iar atacantul are player instructions aproape ca un trequartista. De foarte multe ori fac un triunghi de pase si isi schimba locurile intre ei astfel surprinzandu-si adversarul. Pana acum au jucat Cocis/Radut si Florescu/Lazar. Dupa WC au jucat Radut/Neagu si Mateiu/Neagu cu Brazilia

Link to comment
Share on other sites

Am o tactica cu sageti, ambii CM au sageti in sus si au player instructions aproape ca advanced playmaker iar atacantul are player instructions aproape ca un trequartista. De foarte multe ori fac un triunghi de pase si isi schimba locurile intre ei astfel surprinzandu-si adversarul. Pana acum au jucat Cocis/Radut si Florescu/Lazar. Dupa WC au jucat Radut/Neagu si Mateiu/Neagu cu Brazilia

World of triangles, intuiam ca asa joci, tocmai de asta imi place si mie 4-3-3-ul, in orice zona de teren poti sa faci triunghiuri de pase. Intrebam pe cine folosesti mijlocasi centrali pentru ca vreau sa joc si eu la steaua cu mai multi jucatori romani, iar dupa mine nici un jucator roman (MC) nu e capabil sa joace ce vreau eu. L-am incercat si eu pe Radut, dar m-a dezamagit, si pana la urma am ajuns sa il dau la schimb pe un atacant strain de 18 ani.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Piti sta mai bine ca tine.

poate la salariu ca dupa 6 jocuri Piti are 10 puncte, el avea 11. si daca vei compara strict rezultatele din jocurile disputate deja de Piti tot iese barbugiul cu 1 punct in minus.

felicitari pentru cariera si locul 3 de la mondiale.

Nicusor Stanciu e ceva erou national pentru golul ala din prelungiri, ha ?

Mutu - dopat iarasi sau atat de rapede se ramoleste ?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Clasament final calificari European 2016:

europeanchampionshipqua.png

Lotul largit de jucatori: Pantilimon, Lung jr, Tatarusanu, Balgradean, Matel, Rapa, Sapunaru, Stefan Radu, Papp, Chiriches, Luchin, Gaman, Sepsi, Latovlevic, Silviu Ilie, Ropotan, Pintilii, Bourceanu, Radut, Cristescu, Mateiu, Cocis, Torje, Antal, Chipciu, Maxim, Cosmin Matei, Alexe, Stanciu, Iancu, Rusescu, Tucudean, Stancu.

Sistemul de joc folosit a fost intotdeauna 4-3-3 (4-1-2-2-1) cu cateva mici player instructions schimbate dupa WC2014.

Rezultate si marcatori: (ca sa nu mai pun o gramada de poze cu fiecare meci le voi scrie)

Romania - Georgia, amical, 2-0 Torje, Maxim

Romania - Brazilia, amical, 0-1

Romania - Ecuador, amical 2-2 Rusescu, Papp

Romania - Cipru 2-0 Niculae, Cocis

Anglia - Romania 2-2 Tucudean, Iancu

Romania - Argentina, amical, 0-2

Romania - Brazilia, amical, 1-3 Papp

Romania - Islanda 0-1

Romania - Kuwait, amical, 2-0 Radut, Stancu

Ungaria - Romania 1-3 Radut, Rusescu x2

Romania - Portugalia, amical 0-2

Cipru - Romania 1-3 Tucudean, Chiriches, Cristescu

Romania - Anglia 1-0 Rusescu

Romania - Ungaria 1-0 Stefan Radu

Islanda - Romania 0-4 Stefan Radu, Maxim, Mateiu, Horga

In ultimele 2 meciuri, fiind calificat, mi-am permis sa chem 2 jucatori de la U21, jucatori cu referinte excelente, care dupa parerea mea vor fi stalpii viitoarei generatii a nationalei:

vasilehorgaoverviewattr.png

adriangligoroverviewatt.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy