Jump to content

Demo Fm 2010 - Primele Impresii


Mihai

  

123 members have voted

  1. 1. Dintre noutati, ce va place mai mult la FM 2010?

    • Tactical wizard
      19
    • Match engine-ul
      17
    • Noua interfata grafica
      13
    • Touchline instructions
      31
    • Backroom advice
      17
    • Altceva
      7
    • Statisticile de joc
      18


Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Fara sa fiu economist, am auzit si eu o treaba - "afacerile cele mai bune se fac cu banii altora". Cica e mult mai eficient sa te finantezi din credite decat din rezervele proprii - are de-a face cu modul in care sunt evidentiate in contabilitate (10 milioane de euro minus la cash "dau mai rau" decat un credit de 10 milioane). Poate vreunu' ne lumineaza cum sta treaba exact - eu stiu ca influenteaza bilantul si, implicit, valoarea actiunilor.

Suspectez ca pt Inter si Chelsea nu s-a mai dorit infuzia din buzunarul propriu pe moment cat despre Liverpool si United, acestea au imprumuturi enorme.

PS Cluburile de fotball sunt cam ltd-uri deci valoarea actiunilor conteaza mai putin in sensul ca nu se tranzactioneaza zilnic pe ele asta daca am considera ca un credit pe 30 de ani se poate ascunde cumva (sa imi arate si mie cineva cum plm ascunzi un credit de 30 de ani in contabilitate ca dau bani pt asa ceva) dar ceea ce spui cred ca este gresit (dupa parerea mea) deoarece creditele iti ies in bilant, unu la mana si doi, valoarea actiunilor este data si de catre big 4s cand te auditeaza, nu cred ca le scapa lor ceva.

PSS mi-as dori ca partea de finantare sa cuprinda toate detaliile transelor pe care cluburile le mai au de primit/achitat in urma transferurilor, nu doar o balanta lesinata.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Suspectez ca pt Inter si Chelsea nu s-a mai dorit infuzia din buzunarul propriu pe moment cat despre Liverpool si United, acestea au imprumuturi enorme.

PS Cluburile de fotball sunt cam ltd-uri deci valoarea actiunilor conteaza mai putin in sensul ca nu se tranzactioneaza zilnic pe ele asta daca am considera ca un credit pe 30 de ani se poate ascunde cumva (sa imi arate si mie cineva cum plm ascunzi un credit de 30 de ani in contabilitate ca dau bani pt asa ceva) dar ceea ce spui cred ca este gresit (dupa parerea mea) deoarece creditele iti ies in bilant, unu la mana si doi, valoarea actiunilor este data si de catre big 4s cand te auditeaza, nu cred ca le scapa lor ceva.

PSS mi-as dori ca partea de finantare sa cuprinda toate detaliile transelor pe care cluburile le mai au de primit/achitat in urma transferurilor, nu doar o balanta lesinata.

Ai asa ceva in fm 2010. Poti sa vezi cat la suta dintr-un viitor transfer mai ai de primit/dat si ce transe mai ai de dat/primit daca te duci la Transfers -> Clauses

Aaaaaaa edit: super tare!!!! Bine ca m-ai pus sa intru in joc sa-ti zic unde sa te duci, ca am mai descoperit o chestie bestiala!!!! Acolo poti selecta o clauza si sa o cumperi! Cat de tare!

Link to comment
Share on other sites

Victor: am intrebat persoana autorizata.

Smecheria "care este" este urmatoarea (aplicabila doar la SA-uri):

1. Banu' propriu (cash) e necesar (si) pentru plata dividendelor. Daca il bagi in cheltuieli ==> dividende mici ==> scade cursul actiunilor.

2. Banu' din imprumuturi e mai "ieftin" decat cel propriu. Explicatiile sunt doua: dobanda aferenta imprumuturilor (rata lunara/anuala etc) e deductibila din profit (deci scade impozitul); primele rate ale unui imprumut sunt constituite in mare parte din dobanda, deci e castig serios; in caz de faliment, creditorii au prioritate la despagubire fata de actionari - respectiv banca e prima despagubita, actionarii... daca mai ramane ceva. De aici, riscul pe care si-l asuma actionarii este mai mare decat cel pe care si-l asuma banca, deci si costul acelor bani (materializat in dividende, respectiv dobanda) este mai mare daca banu' vine de la actionari.

3. Controlul: intrucat nu e recomandat sa cheltui profitul (vezi pct. 1), banu' din surse proprii nu poate sa vina decat din emiterea de actiuni. Chestia asta duce la doua treburi: scaderea cursului actiunilor (intrucat creste volumul de actiuni de pe piata ==> creste oferta ==> scade pretul) si scaderea controlul asupra companiei (intrucat actiunile noi pot fi cumparate de te-miri-cine). Daca actionarii existenti vor sa cumpere actiunile proaspat emise, ca sa pastreze gradul de control asupra societatii, ei scot direct bani din buzunar, chestie care nu le convine.

4. Cashu' e necesar pentru operatiuni urgente, in care nu poti sa obtii un credit sau costul lui e prohibitiv.

Apropo, Chelsea, Arsenal, Liverpool si AC Milan (cred ca si Barcelona) sunt PLC, Man Utd e LTD, Real Madrid e non-profit (de exemplu), deci formele de organizare difera. Apoi, poti sa ai holding-uri cu cateva firme, in care una detine jucatorii, una detine drepturile de imagine, una detine... etc etc si dupa aia intracompany billing pentru servicii - scopul final fiind, evident, micsorarea impozitelor.

Link to comment
Share on other sites

Inca o gherla: la loviturile libere de la 18-25 de metri, portarul isi pune zidul pe coltul lung si ia aproape intotdeauna (cand sutul e pe poarta) gol pe coltul scurt.

N-am vazut pana acum portar care sa scoata o lovitura libera de la distanta asta - sau vreo lovitura libera care sa fie respinsa de zid.

Link to comment
Share on other sites

nu ma referam la asta, ci la faptul ca antrenand o anumita echipa mai multi ani la rand si facand declaratii, iar un anumit jucator castigand multe trofee sau mai stiu eu ce, sa-l poti adauga in lista de Favourite Player!

Să-i fi naş apoi şi să-l iei la naţională.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Adica in momentul in care un jucator transferat de tine are o clauza cum ca platesti 10 milioane cand acela va insrie 30 de goluri, o poti (ras) cumpara dupa 3-4 goluri, profitand si de o eventuala problema financiara a clubului de unde l-ai luat, cu 4-5 milioane, in caz ca dispui de bani.

Link to comment
Share on other sites

Guest f_vladutz

cine are nevoie de optiunea aia?

eu nu as putea rezista fara sa joc meciul 3d de fiecare data

sau poate ai nevoie de ea daca joci manager de nationala ... atunci, da, ai nevoie de luni intregi de vacanta intre meciuri :P

eu o mai foloseam in primele tururi din cupa...cu echipele din ligi inferioare...nu mai pierdeam vremea cand oricum castigam cu 4-5 la 0

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Inca o gherla: la loviturile libere de la 18-25 de metri, portarul isi pune zidul pe coltul lung si ia aproape intotdeauna (cand sutul e pe poarta) gol pe coltul scurt.

N-am vazut pana acum portar care sa scoata o lovitura libera de la distanta asta - sau vreo lovitura libera care sa fie respinsa de zid.

lov libera respinsa de zid am avut eu. 2 chiar.

Link to comment
Share on other sites

Vand un Geremi ieftin. Trei goluri, toate din lovituri libere.

Alt bug - counter-ul de la stiri nu se actualizeaza cand se termina un processing, doar cand dai clic pe el. Adica tre' sa dai clic ca sa vezi daca ai stiri au ba, motiv pentru care ma intreb pentru ce au mai implementat counter-ul ala rosu.

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca ai incercat sa selectezi un jucator care are cel putin un sut, ca sa vezi de unde l-a tras, nu?

Altfel, presupun ca e o protectie in-game a jucatorilor de la Milan. Pai cum, ba, sa-i judecam noi pe ei, cand juma' de echipa sunt aproape de-o seama cu tata?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy