Jump to content

Demo Fm 2010 - Primele Impresii


Mihai

  

123 members have voted

  1. 1. Dintre noutati, ce va place mai mult la FM 2010?

    • Tactical wizard
      19
    • Match engine-ul
      17
    • Noua interfata grafica
      13
    • Touchline instructions
      31
    • Backroom advice
      17
    • Altceva
      7
    • Statisticile de joc
      18


Recommended Posts

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Deci pentru tine a construi o tactica inseamna a sti sa dai de slidere in stanga si dreapta cu 2?Dar nu mai mult.Daca dai de 3 ori in stanga deja echipa joaca penibil.

In realitate cand esti la Real nu le spui la Kaka si compania sa joaca Width cu 8.Le spui sa joaca Wide.Cu mai mult accent pe benzi si mai departati unu de celalalt.

Nu le tii o sedinta la inceputul sezonului sa le zici 7 inseamna asta si 8 inseamna aia.Ori e Narrow,ori e Wide,ori nu e niciuna.

Daca vrei sa le spui putin mai mult WIde le strigi de pe margine:Baieti!Putin mai departati. Pentru situatia asta inca ai sliderul.

E mai realist acum.

Acum cand le zici sa joace "wider", ce crezi ca modifica instructiunea aia? Nu tot slide-urile? Touchline instructions astea sunt doar pentru a schimba intr-un fel sau altul jocul echipei. Wider, keep possesion si altele sunt la latitudinea jocului, default, nu stii niciodata cat de wider o sa joci, sau cata posesie o sa ai. Jocul nu modifica tactica dupa adversar ci dupa cum a fost implementat, adica prost. Schimbarile de finete tre sa le faci tot tu prin slidere, asa ca TI e inutil.

Ori e Narrow,ori e Wide,ori nu e niciuna.

Ce prostie. Ia zi, daca eu nu vreau nici prea narrow dar nici prea wide, asa cam la jumate, cum setez asta in fm? Cu cacatul ala de tactics creator sau cu noua inovatie Touchline Instructions?

Deci pentru tine a construi o tactica inseamna a sti sa dai de slidere in stanga si dreapta cu 2

Da, in momentul de fata asta inseamna. Daca tu crezi ca doar daca dai next-next-next in Tactics Creator si niste instructiuni de pe "margine" in timpul meciului o sa castigi meciul inseamna ca esti un cretin. Toate tacticile pe care le poti crea prin wizard-ul ala sunt tactici default, prevazute pentru a forma o idee limitata a cum au gandit baietii de la fm-britain. Daca asta e singura metoda pentru a avea succes in joc, atunci jocul e o mare porcarie. Daca nu, si pentru a avea succes trebuie sa folosesti formatii si strategii SF ca in fm 09 si nu poti face o tactica logica care sa aiba si succes atunci e doar o porcarie.

Oricum ar fi, e porcarie.

Link to comment
Share on other sites

Imi explica si mie unde mortii ma-sii e tactics analyzer-ul ala mult laudat (ala care iti zice cine ce a facut, cum si cand in timpul meciului)? Mi-au iesit peri albi cautind prin meniurile lu' peste.

Ma bucur nespus ca dupa doua major release si vreo sase patch-uri au reusit, intr-un final, sa implementeze relativ corect injury time - adica trei minute de prelungiri sa nu mai fie cinci.

Ma seaca la culme "linia fotografilor" - daca jucati cu zoomed vertical in 3D, cand camera se deplaseaza pe lungimea terenului, linia aia clipeste ca un neon de discoteca.

Vad ca au reusit sa rezolve partial bug-ul ala cu fundasii care degajau in calcaiul unui coechipier, numa' bine pentru atacant sa intercepteze si sa scape singur; in compensatie, i-au transformat pe portari in niste momai care privesc mingea cum se plimba prin sase metri.

Verdict: mai bun decat '09, dar nu suficient de bun.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ok...sunt curios daca de exemplu ayew sau adiyiah de la ghana under 20 sunt cotati mai bine decat radoi...campioni mondiali la under 20, adiyiah vreo 9-10 goluri iar radoi joaca printre camile

prietene, am inteles de la primul post ca nu esti multumit de cat ti-au cerut pe Radoi.

nu e necesar sa repeti, ok ?

Daca tu crezi ca doar daca dai next-next-next in Tactics Creator si niste instructiuni de pe "margine" in timpul meciului o sa castigi meciul inseamna ca esti un cretin.

kellerman, mai usor cu apelative aruncate atat de usor.

in sfarsit, dupa ce m-am benoclat vreo 3-4 ore prin demo si am jucat 1 meci jumate pe full pot zice ca mi-a placut partea de analiza, e ceva nou, mai ai o idee despre ce a mers si ce nu in meciul respectiv etc.

tactics creator - nu am pierdut prea mult timp cu el, nu stiu daca o sa-l folosesc dar e nice ce-l putin pt incepatori.

touchline instruction - cred ca au un rol doar de feeling, sa nu mai urle lumea la monitor in timpul meciului :B:

de "noul" match engine si conferintele de presa ne vom plictisi la fel de repede ca la fm2009

backroom advice - inutile

interfata e greoaie pt userii care au mai jucat, pt aia noi va fiu un calvar.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca eu nu prea am vazut meciuri in care sa execute acelasi jucator si urmatorul penalty...mai ales daca pe primul l-a ratat

sa-ti aduc aminte de Martin Palermo?:0

ok...sunt curios daca de exemplu ayew sau adiyiah de la ghana under 20 sunt cotati mai bine decat radoi...campioni mondiali la under 20, adiyiah vreo 9-10 goluri iar radoi joaca printre camile

aulo, da ai ramas blocat pe Radoi!

In loc sa te bucuri, ca un roman costa atata, bati apa-n piua ca nu e atat. Iti dai seama ca doar daca zici tu nu inseamna ca cineva va schimba suma lui Radoi!

E ca si cum as zice eu ca Budescu de la PEtrolul nu valoreaza 150.000$ ci 1.500.000$!

Asa cum am zis, tactics creator-ul e pentru idiotii care nu isi stiu construi propria tactica prin metodele vechi. La fel si optiunea cu ask assistent la opposite insutrctions, la fel si backroom advice.

Pentru tine, e o prostie, insa pentru noi venitii in lumea FM este foarte folositor(cel putin tactic creator)!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

va rog, ba nu, va implor rezolvati pretul lui radoi...nu este posibil ca acest jucator sa fie mai scump decat jermain jenas, milner , eboue si atatia altii...nu a avut nimeni in vedere ca radoi a fost luat cu 6 milioane pentru ca era olaroiu acolo?nu este posibil sa fie 8 milioane jumate...chiar nu vi se pare strigator la cer?

cineva sa vorbeasca cu cineva sa faca ceva in sensul asta...este o jignire la adresa intelectului nostru...oricat de fan radoi ai fi nu poti sa pui ca el este de 8 milioane...

si apropo...de exemplu sa il luam pe dayro moreno de la steaua...cine s-a ocupat de el, cei din romania sau cei de la fm columbia?

deci acum pentru rapoi au lucrat reseacheri de la arabia saudita .

din ce cunosc eu in mod normal lucrurile stau cam asa cu jucatorii nou veniti intr-un campionat . si hai sa luam ca exemplu chiar cazul radoi

radoi a plecat de la steaua la arabi in iarna 2009 . tot din ce cunosc eu parca prin februarie a fost patchul 903. in conditia asta . pt patchul 903 radoi doar a fost mutat din romania in arabia fara ai fi modificate caracteristicle . ( pt noi nu mai era nevoie iar la arabi nu jucase sau jucase 1-2 meciuri , insuficient ca reserceri de-acolo sa-si dea seama0

in schimb pt fm 2010 deja radoi jucat de mai bine de juma de an in arabia, deci a fost remodelat de arabi.

inca un exemplu daca vreti este westley de la vaslui . in fm09 avea niste cifre destul de naspa, desi el juca f bine . venise cu setarile de la researcherul de-acolo . dupa ce a fost adus in romania si a fots vazut de ai nostri cum joaca i-au fost modificate cifrele .

am si eu o intrebare ... salvarea pe care am jucat-o in demo pana la 1 ianuarie 2010 ... e posibil sa o pot continua cand apare jocul full ?

Da - se poate juca si in versiunea full . asa a fost in fiecare an

inca o chestie noua...daca ai mai mult de un penalty intr-un meci nu mai executa tot primul jucator pe care l-ai pus la penalty takers, dau in continuare urmatorii din lista..mult mai realist asa

nu neaparat .

is mai mujlte criterii in stabilirea executantului . ex: daca un jucator are marcat 2 goluri si echipa luui beneficiaza de penalty , chiar daca jucatorul respectiv nu este primul pe lista de penalty el va fi desemnat sa execute ca sa aiba posibilitatea sa faca un hattrick ( se intampla detsul de des si IRL)

Asa cum am zis, tactics creator-ul e pentru idiotii care nu isi stiu construi propria tactica prin metodele vechi. La fel si optiunea cu ask assistent la opposite insutrctions, la fel si backroom advice.

ai optiune sa pastrezi sistemul de tactics cum era inainte

[

Link to comment
Share on other sites

Merci de idee.

Alta faza - a mai patit cineva la in-game Tactics sa nu ii arate lista de jucatori de la adversar (Opposition Instructions)?

Backroom advice e o chestie utila, macar si prin prisma faptului ca poti sa faci position training din doua clicuri.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva daca la primul patch care apare imediat dupa ce apare jocul este modificata si baza de date sau sunt doar fix-uri ? sa stiu daca are rost sa continui salvarea din demo in full. (daca sunt modificari de DB atunci trebuie sa reiau, daca nu, sigur se aplica si la save-ul actual).

Link to comment
Share on other sites

Acum cand le zici sa joace "wider", ce crezi ca modifica instructiunea aia? Nu tot slide-urile? Touchline instructions astea sunt doar pentru a schimba intr-un fel sau altul jocul echipei. Wider, keep possesion si altele sunt la latitudinea jocului, default, nu stii niciodata cat de wider o sa joci, sau cata posesie o sa ai. Jocul nu modifica tactica dupa adversar ci dupa cum a fost implementat, adica prost. Schimbarile de finete tre sa le faci tot tu prin slidere, asa ca TI e inutil.

Ce prostie. Ia zi, daca eu nu vreau nici prea narrow dar nici prea wide, asa cam la jumate, cum setez asta in fm? Cu cacatul ala de tactics creator sau cu noua inovatie Touchline Instructions?

Da, in momentul de fata asta inseamna. Daca tu crezi ca doar daca dai next-next-next in Tactics Creator si niste instructiuni de pe "margine" in timpul meciului o sa castigi meciul inseamna ca esti un cretin. Toate tacticile pe care le poti crea prin wizard-ul ala sunt tactici default, prevazute pentru a forma o idee limitata a cum au gandit baietii de la fm-britain. Daca asta e singura metoda pentru a avea succes in joc, atunci jocul e o mare porcarie. Daca nu, si pentru a avea succes trebuie sa folosesti formatii si strategii SF ca in fm 09 si nu poti face o tactica logica care sa aiba si succes atunci e doar o porcarie.

Oricum ar fi, e porcarie.

Sunt constient de faptul ca Wider modifica tot sliderele alea.Schimbarile de finete tot prin slidere se fac.Asta am spus si eu in alt mod cu strigatul de pe margine.

TI nu cred ca e inutil.Nu cred ca cei de la SI s-au chinuit degeaba pt un feature care nu functioneaza.

Daca nu vrei nici narrow nici wide setezi cu ajutoru sliderului.Daca citeai mai atent am sugerat asta in ultimul paragraf din postul meu.

Nu cred ca doar daca dau alea si gata termin tactica.Cum am zis indicatiile in plus se dau prin slidere.

Dar o tactica nu se construieste din indicatii.O tactica se finiseaza cu indicatii.Ca joc wide att cu pressing e o fundatie a tacticii.Indicatiile(sliderele) in plus fac diferenta intre a fi sus si a fi jos.

Dexter deja e pus pe repeat.

LE: Rafa Benitez a fost demis la inceputul sezonului si tu esti noul antrenor a lui Liverpool.Ce faci la prima sedinta tactica?

Eu le zic ce vreau de la ei in mare asa(tactics creator).Apoi urmeaza meciurile.Dar vad ca totusi vreau ca linia defensiva sa fie un pic mai jos.Am slider.Dupa al treilea meci vad ca Torres nu preseaza destul de mult.Am slider.Mai dau cu 1,2 de slider.

Nu incep din prima sa ii zic lui Gerrard exact aia si aia. As putea sa iau casete cu meciurile trecute.Dar fostul antrenor a avut o alta filosofie.

''Cacatul ala de tactics creator'' a adus un plus de realism.

Link to comment
Share on other sites

inteleg la Arsenal, Lazio, Roma dar Inter si Chelsea nu au.

La Inter ar putea fi din cauza ca o sa-si faca stadion prin 2013-14,au anuntat oficial acum cateva saptamani , dar s-ar putea ca in joc sa fie construit mai devreme o sa vedem cand vine jocul; aceeasi chestie s-ar putea sa se intample si cu Liverpool.Sper sa nu ma insel

Din cate am citit prin presa internationala , nu sunt multe echipe care termina pe plus la finante si au nevoie de imprumuturi pentru a acoperi datoriile chiar daca sunt detinute de oameni potenti financiar.

Uefa vrea ca din 2012 sa introduca Salary Cap si transferurile sa se faca doar din profitul pe care il fac cluburile.

Link to comment
Share on other sites

Fara sa fiu economist, am auzit si eu o treaba - "afacerile cele mai bune se fac cu banii altora". Cica e mult mai eficient sa te finantezi din credite decat din rezervele proprii - are de-a face cu modul in care sunt evidentiate in contabilitate (10 milioane de euro minus la cash "dau mai rau" decat un credit de 10 milioane). Poate vreunu' ne lumineaza cum sta treaba exact - eu stiu ca influenteaza bilantul si, implicit, valoarea actiunilor.

Link to comment
Share on other sites

uita-te la real...toti dar ABSOLUT TOTI banii de transferuri pentru ronaldo, kaka, benzema, alonso sunt din credite de la banci...cica cele mai bogate echipe...in care este inclus stadionul care face vreo 250 de milioane + anexele...de unde sa aibe perez bani de asa transferuri?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy