Jump to content

Demo Fm 2010 - Primele Impresii


Mihai

  

123 members have voted

  1. 1. Dintre noutati, ce va place mai mult la FM 2010?

    • Tactical wizard
      19
    • Match engine-ul
      17
    • Noua interfata grafica
      13
    • Touchline instructions
      31
    • Backroom advice
      17
    • Altceva
      7
    • Statisticile de joc
      18


Recommended Posts

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Mie mi se pare acelasi rahat invelit in alt ambalaj, in unul eye-candy.

Interfata este GROAZNICA, si aici nu ma refer la skin, ma refer la interfata. In rest, jocul este la fel ca in anul precedent, match engine-ul e acelasi shit cu animatii noi, dar fazele de joc au ramas aceleasi.

T.I mi se pare aiurea, nu il folosesc pentru ca nu are rost. Tactics Creator este pentru idiotii care habar nu au sa isi construiasca o tactica, de exemplu pentru userii care migreaza de la Fifa Manager la FM.

In rest, exact aceleasi features ca in 09, nimic nou.

Daca CM nu avea atatea bug-uri, era cu MULT peste jocul asta.

Partile importante cum sunt training-ul si scouting-ul au ramas aceleasi inca din FM 07.

ME e foarte bun, nu inteleg ce vrei sa schimbe la el.

TI-ul mi se pare extrem de util si asteptam de mult sa fie implementat. Aduce un plus de realism jocului, nu inteleg de ce ti se pare fara rost.

La scouting ce vrei sa mai faca? Trimiti scouter-ul in misiune si iti recomanda jucatorii talentati din regiune. Simple as.

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste training-ul, care e de-a dreptul penibil. Si nici nu par dispusi sa schimbe ceva in viitorul apropiat.

Totusi, e mult peste 2007, 2008 sau 2009, care m-au dezamagit profund. Chiar mi-a revenit placerea de a juca manager.

Link to comment
Share on other sites

Chiar mi-a revenit placerea de a juca manager.

Si cand ma gandesc ca mai trebuie sa astept inca 2 saptamani ... Oricum anu' asta o sa ma gandesc foarte serios daca o sa il cumpar sau nu. Pana acum sunt hotarat 100% sa il iau pentru ca merita. Demo-ul ma lasat placut impresionat. ME-ul foarte ok, imi place ca poti interactiona mai mult cu jucatorii si cu presa( chiar daca intrebarile sunt in mare parte tot aceleasi). Oricum ma asteptam si la o sectiune de training noua. Ar fi dat lovitura daca ar fi facut un sistem nou de training ( gen CM10 ) . Interfata mi se pare tare. La inceput mi sa parut prea incarcata dar acum m-am obisnuit si chiar imi place . Cam astea sunt primele impresii...

Link to comment
Share on other sites

Am terminat si eu prima jumatate a sezonului cu Villarreal. Mi se pare bun jocul, M.E. imbunatatit si sistemul de transferuri pare mai realist, cel putin la negocierile pentru vanzari/cumparari de jucatori.

Am sesizat si un bug totusi(cred), la orice rezultat de egalitate fanii erau "disappointed" indiferent de numele adversarului(ex.: Real Madrid si Sevilla in deplasare / Valencia si Atletico acasa), in conditiile in care am ca obiectiv calificarea intr-o cupa europeana iar media prediction e locul 6.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Prea multe lucruri la fel, prea putine schimbate. Nu inteleg de ce macar nu schimba textele, asa, de gura lumii.

Misto la alegerea amicalelor, tactica interesanta, backroom advice, ajutorul asistentului de la opposition instructions.

Bug nerezolvat de vreo 5 ani: indicatia atacantului de a nu mai veni spre cel care executa lovitura de margine si de a sta forward este ignorata.

Link to comment
Share on other sites

sal lume. trebuie sa recunosc ca prima impresie este buna, pare un joc care merita sa fie luat.. s-a incercat imbunatatirea tuturor aspectelor jocului, dar cel mai mult se pare ca s-a lucrat la o interfata mai prietenoasa si un match engine cat de cat bun.

nu am incercat celelalte jocuri de anul asta, dar eu raman fan fm :popcorn::yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare acelasi rahat invelit in alt ambalaj, in unul eye-candy.

Interfata este GROAZNICA, si aici nu ma refer la skin, ma refer la interfata. In rest, jocul este la fel ca in anul precedent, match engine-ul e acelasi shit cu animatii noi, dar fazele de joc au ramas aceleasi.

T.I mi se pare aiurea, nu il folosesc pentru ca nu are rost. Tactics Creator este pentru idiotii care habar nu au sa isi construiasca o tactica, de exemplu pentru userii care migreaza de la Fifa Manager la FM.

In rest, exact aceleasi features ca in 09, nimic nou.

Daca CM nu avea atatea bug-uri, era cu MULT peste jocul asta.

Partile importante cum sunt training-ul si scouting-ul au ramas aceleasi inca din FM 07.

Deci pentru tine a construi o tactica inseamna a sti sa dai de slidere in stanga si dreapta cu 2?Dar nu mai mult.Daca dai de 3 ori in stanga deja echipa joaca penibil.

In realitate cand esti la Real nu le spui la Kaka si compania sa joaca Width cu 8.Le spui sa joaca Wide.Cu mai mult accent pe benzi si mai departati unu de celalalt.

Nu le tii o sedinta la inceputul sezonului sa le zici 7 inseamna asta si 8 inseamna aia.Ori e Narrow,ori e Wide,ori nu e niciuna.

Daca vrei sa le spui putin mai mult WIde le strigi de pe margine:Baieti!Putin mai departati. Pentru situatia asta inca ai sliderul.

E mai realist acum.

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a parut interesanta interfata, dar mi-a fost greu la inceput sa dibuiesc meniurile. Nu a fost asa greu, daca te chinui putin arata ca un browser web cu taburi.

Skinul actual nu imi place, dar sigur se fac altele, asa ca nu ma plang prea mult de el. Am reusit sa joc nitel cu el si prima impresie e realtiv buna. Poate singura problema a fost cand am jucat cu Toulouse. 2 meciuri la rand in minutul 87 a marcat Ilan - unul de la Saint Etienne si unul de la Lille.

Modificarile tactice din timpul meciului s-au simplificat, merge mult mai repede daca vrei sa schimbi ceva tactic sau vrei sa schimbi jucatori.

E bun, pentru moment, stai va vedem varianta full.

Link to comment
Share on other sites

va rog, ba nu, va implor rezolvati pretul lui radoi...nu este posibil ca acest jucator sa fie mai scump decat jermain jenas, milner , eboue si atatia altii...nu a avut nimeni in vedere ca radoi a fost luat cu 6 milioane pentru ca era olaroiu acolo?nu este posibil sa fie 8 milioane jumate...chiar nu vi se pare strigator la cer?

Link to comment
Share on other sites

cineva sa vorbeasca cu cineva sa faca ceva in sensul asta...este o jignire la adresa intelectului nostru...oricat de fan radoi ai fi nu poti sa pui ca el este de 8 milioane...

si apropo...de exemplu sa il luam pe dayro moreno de la steaua...cine s-a ocupat de el, cei din romania sau cei de la fm columbia?

Link to comment
Share on other sites

cineva sa vorbeasca cu cineva sa faca ceva in sensul asta...este o jignire la adresa intelectului nostru...oricat de fan radoi ai fi nu poti sa pui ca el este de 8 milioane...

si apropo...de exemplu sa il luam pe dayro moreno de la steaua...cine s-a ocupat de el, cei din romania sau cei de la fm columbia?

Bineinteles ca cei din Romania s-au ocupat de Dayro Moreno, iar de Radoi s-au ocupat arabii..

Link to comment
Share on other sites

va rog, ba nu, va implor rezolvati pretul lui radoi...nu este posibil ca acest jucator sa fie mai scump decat jermain jenas, milner , eboue si atatia altii...nu a avut nimeni in vedere ca radoi a fost luat cu 6 milioane pentru ca era olaroiu acolo?nu este posibil sa fie 8 milioane jumate...chiar nu vi se pare strigator la cer?

E bine ca tie ti-au cerut doar opt, mie(joc cu barca) mi-au cerut 10 jumate. It's just overrated! Da, si pe Arda Turan am dat 9 :).

Link to comment
Share on other sites

pai se compara la pret arda turan cu radoi?in fine...se vede profesionalismul camilelor de acolo...vine finul la ei pe 6 milioane (deci nici macar 8 cat se cere mimin in joc) DOAR ca era olaroiu si il fac ei mega jucator...nesimtiti...acum sunt curios cand va aparea full cum o sa fie cei din romania? apropo mihai sau care stiti care este cel mai bun jucator din romania?

Link to comment
Share on other sites

pai sa fim seriosi...sunt cu real madrid...si vreau sa il iau pe milner deoaerce cam greu pe partea stanga...si ofer 14 milioane...a refuzat clubul...sa zicem ok, poate pentru ca sunt real si sa ia mai multi bani pe mine...dar nu au vrut sa negocieze...apoi nici milner nu a zis ca e suparat pe antrenor ca nu il lasa sa plece...si milner nu e devotat echipei ca e de un an sau 2 la aston villa...deci care e faza?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, salvarile de la demo sunt compatibile cu jocul full, dar cand apare jocul full apare si un patch, deci mai bine incepi de la 0. (daca la primul patch se modifica si db, atunci trebuie sa incepi de la 0, daca se adauga doar fix-uri, atunci poti continua).

Link to comment
Share on other sites

oricum voi incepe de la 0...ma cam deranjeaza acel alb de la skin...astept alt skin de la baierii de pe sortitoutsi...la partea cu 3d ce nu imi place este ca jucatorii sunt cam idioti...e singur cu poarta si in loc sa traga la poarta face preluare aiurea..si inca vreo cateva chestii marunte..alergatul pe loc, prostia lor...

Link to comment
Share on other sites

Am gasit si primul bug. Am vazut mai multi portari in "floarea varstei" pe care echipele mari gen Real Madrid, Liverpool, Manchester United sau Barcelona se intereseaza de ei. Adica eu nu inteleg cum un portar de 37 de ani este ofertat de Real Madrid sau un portar din Coca Cola League One este ofertat de AC Milan ( are 35 de ani ) sau Timmer daca nu ma insel care e free agent la 37 de ani tot asa il vor o gramada de echipe mari. Daca tin bine minte asta se intampla si la FM 09 cu portarii din Romania. La varianta full se va rezolva problema asta?

Am uitat sa zic: foarte interesanta chestia de la amicale :)

Link to comment
Share on other sites

Guest f_vladutz

inca o chestie noua...daca ai mai mult de un penalty intr-un meci nu mai executa tot primul jucator pe care l-ai pus la penalty takers, dau in continuare urmatorii din lista..mult mai realist asa

Link to comment
Share on other sites

Guest f_vladutz

de ce e mai realist asa?

pentru ca eu nu prea am vazut meciuri in care sa execute acelasi jucator si urmatorul penalty...mai ales daca pe primul l-a ratat

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy