Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Cariere Actuale


alexnedelcu

Recommended Posts

  • Replies 522
  • Created
  • Last Reply
  • Romania Research Team

In Fm 2010 eu zic ca am reusit poate cea mai mare performanta pentru mine in joc,am luat titlul cu Otelul in primul sezon,ii postat story cu tot ce trebuie...asa ca o sa incep si fm 2011 cu Otelul sa vedem cum se misca

Link to comment
Share on other sites

Scurta mea aventura la Steaua:

Sigurul jucator adus a fost Yakubu(dr),in timp ce Surdu si Emeghara au plecat.Am jucat sistem 4-2-3-1(Tatarusanu- Yakubu Galamaz Geraldo Lato - BIcfalvi Apostol - Banel Stancu Tanase - Bilasco).Pe Stancu il foloseam traquerista si mergea f .bine,2 goluri 2 pase de gol,Bilasco ca advanced forward 3 goluri 2 pase de gol.In prima etapa am batut cu 4-1 la Targu Mures(2x Bilaco Stancu si Matei).In etapa a2a am facut 1-1 la Urziceni(Bilasco) ca in etapa a3a sa pierd acasa cu Gaz Metan, scor 1-5.

M-am bagat p^^^ in Steaua si am revenit la salvarea cu U,Craiova.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am inceput unemployed (sunday league footballer) si am sperat sa prind ceva ok in Liga3 (ASC Bacau, ceva din zona Sucevei). N-am prins nimic ca lumea, am intrat in holiday cu apply la any clubs si prin noiembrie am prin in liga 2a rusa la Metallurg Lipetsk, asta dupa ce i-am refuzat pe niste englezi din ultima lor liga (aia cu blue square) si niste finlandezi de la Vaasa. I-am ales pe rusi ca aveam buget de salarii mare (900k).

La Metallurg (nou promovata, cotata la locul 18/20) am angajat staff cat de cat ok, am luat o gramada de jucatori free recomandati de staff (printre care Dan Iurisniti) sau vreo 2 care ii stiam eu (Dan Chilom, Norbert Varga, cu Dan Chilom am luat teapa ca n-am fost atent ca nu vrea sa joace pana la 1.7.2011) si am mai luat si un mozambican cu 10k recomandat de impresar (asta a iesit fans player of the year la sfarsitul sezonului, fiind fundas central) si un ucrainean cu 2,5k. Am cheltuit 22,5k pe transferuri si am vandut de 375k, in principal pe ucraineanul pe care l-am luat cu 2,5k l-am vandut cu 60k in vara, ca sa il readuc free in iarna, ca sa il revanda urmatorul manager in vara urmatoare cu 100k si pe un tanar pe care il luasem free pe care l-am vandut vara cu 275k, l-am luat inapoi free iarna si apoi urmatorul manager l-a revnadut in vara urmatoare cu 200k. Am folosit un 4-4-2 mai precaut si am terminat pe locul 13 din 20, iesind pe locul 3 la Manager of the Year.

In sezonul urmator am mai luat vreo 4-5 jucatori free sa imi acopar posturile deficitare, am dat si 18k pe un mijlocas si am vandut de vreo 450k (in principiu 2 tineri si un fundas polonez care facea nazuri ca nu ii place in Rusia, plus vreo 3-4 jucatori de care nu mai aveam nevoie si pe care i-am dat pe sume mici). In vara eram pe ceva gen 10 sau 11, cand m-am mutat la Dunarea Galati.

Cu dedicatie:

rusiae.th.jpg

:D

Batalie mare prin Rusia 2..e o provocare interesanta. Mai mult de jumatate din meciurile terminate egal (de echipa mea) am fost dominat copios..si am scos puncte destul de norocos.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La inceput asa faceam si eu, o gramada de egaluri. In al doilea sezon cu Lipetsk ori castigam ori pierdeam, rar de tot egal. La mine Volgar era echipa de mijloc (locuri 7-12). A fost interesant la Lipetsk. Cred ca am talent mai mult de scout decat de tactician. Dupa ce am pleacat de la Lipetsk, echipa facuta de mine a terminat pe 7 (eu lasand-o pe 10/11). Dunarea Galati, dupa ce am lasat-o in iarna pentru Ceahlaul a terminat pe 5 cu reale sanse de promovare (daca nu pierdeau ultimul meci, terminau pe 2, eu incurcadu-i cu Ceahlaul pe Branesti, echipa care a promovat). La Dunarea, 8 jucatori din 11 de la Best Eleven erau adusi de mine (3 imprumutati, restul recomandati de scouts/impresari). Cu Ceahlaul i-am luat de pe 14 si am terminat pe 12, am testat iar vreo 5 variante de tactici pe ei + am avut ghinionul de a avea conducatorul de joc (Vasilache) accidentat vreo 5 luni.

Fata de echipa pe care am facut-o in iarna am mai adus in primul 11 un fundas stanga, unul dreapta, portar (Vâtcă) + mijlocas central (Vali Negru) si echipa merge acum muuuuuult mai bine. Am o tactica vag ofensiva cu mult pressing, un cuplu de atacanti genial pentru liga 2 (Bălţoi + un italian luat de la Atalanta din Panama, plm exista o echipa Atalanta in Panama si joaca italieni la ea?) si am terminat turul pe locul 1, la 5 puncte de Chiajna si Dunarea Galati. In iarna, am primii doi marcatori Baltoi 13, italianul 9, cele mai multe galbele si rosii (desi nu am tackling hard, o fi de la pressing). Echipa merge mult mai bine decat ma asteptam, am sanse mai de promovare, in schimb stau cam prost cu banii, am balance de -600k si am depasit bugetul de salarii cu vreo 100k. Aveam plan B sa vand in iarna cei 4 jucatori cu salarii de peste 60k pe an, dar vad ca nu mai este nevoie, o sa fac bani la anul din Liga 1.

PS: Si da, in liga a 2a rusa chiar e interesant sa joci. Vin oameni la meciuri, premiile la sfarsit de an sunt ok, ai sanse sa faci profit daca vinzi 2-3 juniori pe an, sunt multe meciuri, nu pierzi jucatori free decat daca nu-si gasesc echipa. Ai avut si tu problema cu jucatorii foreign (in sensul ca daca aveau a doua cetatenie rusa, dar declarasera ca vor sa joace pentru tara lor de bastina, erau considerati foreign)?

PS2: Il am secund be Sabin Pîglişan. Are 20 la tactical knowledge, e tata lor.

Link to comment
Share on other sites

La 2010 am avut o cariera de vreo 11 ani, inceputa unemployed, si prima echipa la care m-am dus a fost Vityaz Podolsk... 1 an jumate am stat acolo si a fost ceva de vis, locul 7 in primu an dupa ce i-am preluat de pe 10 prin iulie si locul 3 anul urmator, ratand promovarea in ultima etapa :( Era la fel de nasol cu strainii si tranteai o gramada de egaluri, dar una peste alta un campionat distractiv. Aveam un argentinian care era scula rau pentru nivelul ala, Paulo Rosales si un winger bielorus foarte bun, Dimitry Rekish care mi-a plecat in prima liga dupa jumatate de an.

Cea mai mare satisfactie a fost cand l-am batut pe Puriu' (antrena pe nu mai stiu care) cu 5-1, si pana la urma el mi-a furat promovarea castigand locul 2 in ultima etapa.

Anyway dragutel campionat.

Link to comment
Share on other sites

Leeds. Cum am zis in primul post, am promovat inca din primul an. In urmatorele 3 sezoane am avut clasari mai mult decat dezamagitoare. In primul sezon de PL am terminat pe 16 iar urmatoarele doua pe 11 si 12. Am decis ca sezonul in curs este ultimul daca nu prind o cupa europeana. Nu am reusit sa fac transferuri prea bune, jucatorii nu vin daca nu joc in Europa.

Busquets si Muntary i-am adus liberi de contract; Fleck e vedeta echipei, e fenomenal.

barclayspremierleaguein.jpg

leedsunitedleedstactics.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am inceput bine campionatul, am batut pe Dinamo, CFR Cluj au scos cu mine un egal in ultmul minut si am facut un egal cu Rapid. Din cupa m-a scos Urziceni in a 3lea tur. Fata de echipa cu care am promovat, am adus 4 jucatori free de la Dunarea Galati (jucatori pe care tot eu ii adusesem acolo), un fundas bun care si-a rupt ceva si nu joaca vreo 2-3 luni si niste tineri de oarece perspective, care joaca mai mult pe la Ceahlaul II. Sunt curios cat mai mai tine norocul. Desi am o echipa solida cu care pot sa termin pe la mijlocul clasamentului, cu o bafta uimitoare pot termina in primele 6.

ligaibergenbierinformat.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La final, am scos cred ca maximul din ce se putea scoate (si joc fara reload). Vasilache a fost genial (cu goluri de la distanta sau din lovitura libera) fiind jucatorul anului si eu fiind antrenorul anului. La final am refuzat o oferta de la Gloria Bistrita pt. ca nu vreau sa ma intorc in Liga2. Inca mai stau prost cu banii (desi anul asta o sa primesc mult mai mult din televizari) si am luat doar jucatori free, dintre care Ducu Ninu, un fundas stanga si un atacant bulgar au sanse la titularizare.

andreitabarceanewsinbox.th.png andreitabarceanewsinbox.th.png

ligaibergenbierinformat.png

Link to comment
Share on other sites

frate, vad ca romania a scazut serios la coeficienti, au pierdut un loc de ucl si inca 3 de el? oricum congratz pt performante

Nu. Doar unul de UCL si unul de EL. E firesc, dupa ce sezoanele in care Steaua si Rapid au obtinut performante semnificative in Europa nu se mai iau in calcul.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa cum vedeti, Craiova iar s-a batut la titlul, ratandu-l pe putin. Sezonul urmator si-a mai revenit, am impresia ca urmau sa fie 2 locuri pt UCL. Oricum, nu ma mai intereseaza. Dupa ce, din greseala, am trimis toti jcuatorii la echipa a 2a (bug de interfata, bagasem niste filtre si vroiam sa trimit un jucator la echipa a 2a, am uitat ca sunt selectati toti 30), mi-am pus in cap cam toti jucatorii mai importanti de la Ceahlaul. La interaction aveam numai optiuni tampite (gen. "ori faci cum zic eu ori te dau afara" sau "hai sa vorbim mai tarziu") si nimic gen "imi cer scuze, vezi ca acum esti la prima echipa" sau "a fost o greseala, sper sa ma ierti", m-am enervat si mi-am dat demisia, fiind satul ca din 2 in 2 zile un jucator sa se declare nemultumit si fiind sigur ca mai mult de locul 5 n-am cum sa scot (in locul meu a venit Adrian Ilie, nu atacantul, fundasul care a jucat pe la Iasi, vad ca duce echipa tot prin zona 4-8, dar a renuntat la aia batrani gen Vasilache si Baltoi, eu inca ii mai foloseam).

Am mers in vacanta si prin octombrie m-am mutat in Ungaria, la Fehérvár, echipa de pe locul 1 cu vreo 4 puncte avans, eliminata din Europa si din cupa (a mai ramas cupa ligii), antrenorul fiindu-le plecat la selctionata Croatiei (tocmai se facusera concedierile la nationale, Romania m-a refuzat pt. Andone). Am gasit o situatie financiara excelenta (3.7 mil buget de salarii, vreo 5 mil buget de transferuri, balance parca de vreo 3) si m-am pus pe castigat meciuri. Singurele transferuri au fost free, ca se terminase perioada, primind propuneri de la agenti un portar malian si un dm/dr/mr congolez sau ceva de genul, oricum african. Ce e misto la unguri e ca si africanii, rusii, ucrainienii si inca vreo 10 natii sunt considerate comunitare (sarbii nu, din pacate), asa ca nu prea am probleme cu numarul de straini si pot sa transfer cam orice. Fehérvár vad ca in realitate se cheama si Videoton, n-are niciun titlu castigat pana acum (au in joc unul prin 2014), dar urmeaza sa castig eu vreo 2.

Clasamentul dupa finalul turului:

monicompligainformation.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy