Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Demo Fm 2010 - Primele Impresii


Mihai

  

123 members have voted

  1. 1. Dintre noutati, ce va place mai mult la FM 2010?

    • Tactical wizard
      19
    • Match engine-ul
      17
    • Noua interfata grafica
      13
    • Touchline instructions
      31
    • Backroom advice
      17
    • Altceva
      7
    • Statisticile de joc
      18


Recommended Posts

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

stiu ce ai spus dar am vrut sa precizez. eu l-am testat cu toata baza de date incarcata (toate cluburile si toti jucatorii din db) si imi mergea chiar excelent. mult mai repede decat 09 pe huge (care oricum nu incarca tot db-ul)

mihai, ai uitat statisticile de joc

Link to comment
Share on other sites

Intr-un final, am apucat si eu sa joc putin, suficient cat sa-mi fac o parere...

Jocul pare optimizat mai ok, timpi mai mici de procesare(fac comparatie cu demo-ul de la 09), nu buguri idioate gen accidentari(sau nu inca). Backroom advice-ul e relativ bine facut desi mi se par putin din topor facut comparatiile(in sensul ca cea mai agresiva echipa e X si cea mai putin agresiva e Y). Match Engine-ul pare destul de realist, dar are un minus: in anumite momente pur si simplu nu se vede mingea cum trebuie(cei care pot sa dea un semnal de alarma pe undeva ar fi un lucru bun sa faca asta).

Partea cu negocierile e facuta din nou mai realist, poti sa te intelegi cu cluburile pentru jucatori, nu trebuie sa oferi sume astronomice pentru jucatorii bunicei. N-am incercat la jucatorii foarte buni pentru ca am inceput cu Espanyol si n-am nici bani nici reputatie.

Tactics creatorul cred ca e facut bine... din cele cateva amicaluri am observat ca jucatorii se comporta cam cum ar trebui in teorie(sau cum as vrea eu sa se comporte).

Interfata pare putin cam aglomerata, dar probabil e doar faptul ca a fost schimbata mult si nu m-am obisnuit cu ea.

Per ansamblu, pana acum m-a convins ca merita, am o impresie mult mai buna decat atunci cand am testat demo-ul fm2009.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

in anumite momente pur si simplu nu se vede mingea cum trebuie

Bifează stadiums la visual effects sau ştiu şi eu cum se numeşte opţiunea aia din meniu (show stadiums) :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Se pare ca majoritatea parerilor sunt pozitive. Ma bucur sa vad asta, desi unii dintre voi aruncau cu noroi inainte sa incerce macar demo-ul. Evident, ME-ul are ceva mici bug-uri, dar deja se lucreaza la el si se va updata in urmatorul patch.

Mihai, ai putea face un poll in care sa intrebi care feature nou e placut mai mult: tactical wizard, ME-ul, noul UI, Touchline instructions, backroom advice? :)

tu ai obsesie cu aia care arunca cu noroi etc. :)

silici - am zis ca modulul e plin de bug-uri, nu ca nu ar fi folositor.

De ex, daca ma uit la pasele date de un jucator, si caut si reprezentarea lor grafica, in teren, numarul paselor nu corespunde mai niciodata.

Link to comment
Share on other sites

tu ai obsesie cu aia care arunca cu noroi etc. :)

silici - am zis ca modulul e plin de bug-uri, nu ca nu ar fi folositor.

De ex, daca ma uit la pasele date de un jucator, si caut si reprezentarea lor grafica, in teren, numarul paselor nu corespunde mai niciodata.

Tic....banuiesc :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

tu ai obsesie cu aia care arunca cu noroi etc. :)

silici - am zis ca modulul e plin de bug-uri, nu ca nu ar fi folositor.

De ex, daca ma uit la pasele date de un jucator, si caut si reprezentarea lor grafica, in teren, numarul paselor nu corespunde mai niciodata.

ciudat. eu n-am avut problema asta si e cam ciudat sa fi aparut in ultimele builduri. sau cine dracu stie cand am terminat de testat jocul si cand ne-au bagat buildurile din 10.0.1 :D

Link to comment
Share on other sites

cu cizme de testeri ca tine...:P

ia vezi cate pase zice jocul ca a dat squillaci, si vezi cate apar in modulul de analiza?

Apar 11 pase, cele cu sageata mica nu sunt pase, au fost preluari mai lungi probabil sau respingeri cu capul. (zisei eu)

Link to comment
Share on other sites

prima impresie, in afara ca imi place si mie cum imi sta numele la credits :D

- navigarea e mult mai usoara chiar daca la inceput gaseam mai greu butoanele,

- jocul raspunde mai rapid la comenzi,

- chestia cu backroom advice si cea cu tactics creator sigur le va atrage cativa fani in plus, fiind mai prietenos pentru incepatori.

- gameplay-ul parca arata mai bine,

- imi place ca cluburile tin de tinerii promitatori.

In principiu un joc bunicel, clar mai bun decat cel de anul trecut.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

cu cizme de testeri ca tine...:P

ia vezi cate pase zice jocul ca a dat squillaci, si vezi cate apar in modulul de analiza?

da, ciudat. nu stiu ce sa-ti spun. eu chiar nu am avut problema asta. tot ce pot e sa sper ca va fi rezolvata pana pe 30.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Apar 11 pase, cele cu sageata mica nu sunt pase, au fost preluari mai lungi probabil sau respingeri cu capul. (zisei eu)

Pai am selectat sa imi arate pasele, nu preluarile gresite si respingerile cu capul.

In fine, sa investigheze, ca de aia au salarii...

Link to comment
Share on other sites

O intrebare prosteasca pentru cei care le aveti cu engleza la perfectie, dar imi permit sa va intreb: Va fi vreodata FM in limba romana?? Multumesc pentru eventualele raspunsuri cat si pentru eventualele injurii.

cat despre FM10 nu prea sunt incantat, mi se pare cam incarcat menul si greu ...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pai am selectat sa imi arate pasele, nu preluarile gresite si respingerile cu capul.

In fine, sa investigheze, ca de aia au salarii...

Pasele ar trebui sa apara acolo. nu alte tampenii. cifrele ar trebui clar sa fie corelate. ma gandes ca poate nu se selecteaza un singur jucator si-ti arata pt toata echipa... dracu stie. ti-am zis mie mi-a mers fara probleme cat l-am testat

O intrebare prosteasca pentru cei care le aveti cu engleza la perfectie, dar imi permit sa va intreb: Va fi vreodata FM in limba romana?? Multumesc pentru eventualele raspunsuri cat si pentru eventualele injurii.

au fost tentative dar e prea mult de munca si cei interesati sunt ori ocupati ori neseriosi. slabe sanse

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu am antrenat pe Barca la fm2009 si nu mi s-a parut deloc mizerabil. La ce te referi?

ai 25 de jucatori care trebuiesc inregistrati in cele 2 perioade de mercatto.

in mod normal, orice jucator de la tineret bagat in teren sau care sta pe banca la un meci de campionat/cupa primeste un numar > 25.

la fm2009 numarul era generat aleator, insa dintre cei 25 de jucatori de la prima echipa care nu erau titulari sau pe banca.

asadar, daca la barcelona numarul 9 era etoo, si doreai sa il odihnesti intr-un meci, si il titularizai pe granero de la tineret, granero lua numarul disponibil dintre cei 25, foarte posibil 9, si te trezeai ca dupa meciul ala etoo nu mai putea evolua pana la urmatoarea perioada de inregistrare.

eram practic fortat sa am un lot de 25 de jucatori, tineretul era folosit doar in cupe europene samd.

Link to comment
Share on other sites

Da. La asta nu m-am gandit pentru ca eu nu foloseam tineretul in primii 25.

Eu aveam 11 titulari si inca 11 rezerve (dublura pentru fiecare post) + al treilea portar. Deci 23 de jucatori. Deci inregistram numai 23. Nu avea rost sa pun mai multi pentru ca eu oricum aveam jucatori under 21 super buni ca rezervele titularilor, deci in cei 23 inregistrati. Nu ma uitam la tineret decat cand terminam sezonul sa vad pe cine promovez. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy