Jump to content

Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Poti incerca pe Destro sau pe Lukaku . Insist sa iti dau un sfat, nu mai lua jucatori fara Determination, mai ales tineri .

Destro e la Genoa, imprumutat de Inter, deci nu il pot lua acum. Lukaku e in genul Neymar, prea cunoscut, nu se incadreaza in politica de transferuri. Cat despre determinare, ai dreptate, dar singurul luat de mine cu determinare scazuta e Pettinari, care e o varianta cel mult de rezerva in prezent.

@ Pinguinul: Daca Benzema accepta reducerea salariului, poate ma mai gandesc :). Glumesc, e un "galactic" si are si 23 de ani. Nu va mai juca pentru Real. Il am si pe Higuain, inca in lot, as putea sa il folosesc dar nu vreau din aceleasi considerente. Singurul de care o sa imi para rau e Di Maria, jucator care mie imi place.

Link to comment
Share on other sites

Jucatorii mei nu s-au putut bucura pe deplin de Sarbatori pentru ca pe 2 ianuarie reincepea campionatul cu o deplasare pe terenul lui Getafe. Adversarii nostri erau o echipa care se zbatea in subsolul clasamentului, desi eu stiam ca potentialul lor este altul. Nici nu putea fi altfel, de vreme ce pentru Getafe jucau Cata Diaz, Miguel Torres, Marcano, Derek Boateng, Arizmendi, Gavilan, Miku sau Parejo, ca sa nu vorbim de Juan Albin, un jucator dupa parerea mea mult peste nivelul lui Getafe.

02.01.2011

Stadion Coliseum Alfonso Perez, Getafe

Liga BBVA, Etapa a 17-a

CF Getafe (locul 16) - Real Madrid (locul 1)

Cum negocierile pentru un varf erau in plina desfasurare, am decis sa continui utilizarea lui Adrian ca atacant, fostul jucator al lui Deportivo parand in largul sau pe aceasta pozitie. Desi Garay era refacut dupa accidentare, am mizat tot pe cuplul de fundasi centrali Rafael - Varane, care pareau a juca foarte bine impreuna. Am continuat rotatia intre van der Wiel si Vrslajko pe dreapta, ambii jucatori fiind in forma.

Real Madrid: Casillas (cpt.) - Pieters, Rafael, Varane, van der Wiel ( '74 Sane) - Bargfrede - Badelj (' 65 Cairney), Ganso - Ozil, Canales - Adrian.

'5: 1-0 : combinatie Mane - Albin, primul centreaza perfect la intalnire pentru Arizmendi care inscrie cu o lovitura de cap din careul mic. :fight: Varane si Rafael visau la noaptea de Revelion, atat Arizmendi cat si Miku fiind nemarcati in mijlocul careului nostru. Am tipat la ei sa se trezeasca si sa isi ia in marcaj mai strans oamenii.

'10: Adrian trece de Boateng, suteaza cu efect de la 25 de metri insa mingea trece pe langa poarta adversa.

'14: 1-1 : corner executat excelent de Ozil de pe dreapta, reluare cu capul Adrian de langa Marcano la coltul scurt. :kisses Un gol asemanator cu cel inscris cu Sevilla, destul de ciudat ca un jucator de numai 1.80m si mediocru in jocul aerian, sa inscrie atat de usor cu capul. Dar avand in vedere ca Ozil executa foarte bine cornerele si in general fazele fixe, poate nu e totusi asa de ciudat... :D

'22: Ganso il gaseste bine pe Adrian, acesta patrunde frontal, intra in careu, suteaza dar Codina iese bine din poarta si respinge in corner.

'27: Albin paseaza superb pentru Gavilan insa acesta, singur in careu, nu il poate invinge pe Casillas. Mingea sare tot la Gavilan, sut din careul mic, din nou Casillas respinge cu piciorul ! :clapping:

'31: Casillas iese si ii ia mingea de pe frunte lui Miku dupa un corner bine executat de Parejo.

'34: Parejo trage din lovitura libera de la 20 de metri direct in bara din stanga lui Casillas! :sweat:

'36: Mane centreaza de pe stanga, Marcano reia cu capul, Casillas prinde fara probleme. Gazdele ne domina copios si sper sa rezistam pana la pauza ca sa pot reaseza echipa in teren.

'38: corner Parejo, voleu Marcano din centrul careului, Casillas plonjeaza excelent si prinde!

'41 si '44 : Casillas se pozitioneaza foarte bine si retine loviturile de cap ale lui Marcano, respectiv Cata Diaz dupa centrarile din corner ale lui Parejo.

'45+1: Miku centreaza gresit, mingea e aproape sa intre in poarta langa bara din stanga dar Casillas plonjeaza excelent si deviaza in corner !

Pauza, am scapat! E tot 1-1, insa din minutul 22 noi nu am mai iesit din propriul teren. Le-am spus fiecaruia ce are de facut si am cerut sa nu mai acordam atatea faze fixe adversarilor. Din cauza ca noi jucam cu un singur varf, fundasii lor centrali au urcat si au creat pericol in permanenta in careul nostru. Ganso si Ozil trebuiau sa tina mai mult de minge si sa faca incursiuni mai dese cu mingea la picior.

'48: corner Ozil, reluare cu capul Varane, mingea intra in poarta insa golul este anulat pentru faultul la portar al lui Canales :angry2:

'50: Boateng trage puternic cu efect de la 25 de metri, putin peste transversala.

'62: Parejo suteaza bine in diagonala dar Casillas respinge din plonjon in corner.

'66: 1-2 : Ganso ii paseaza lui Adrian la marginea careului advers, varful nostru preia si suteaza din intoarcere, in diagonala, fara sperante pentru Codina ! Cautam sa transfer un atacant care sa inscrie dar se pare ca l-am gasit in lotul actual...:D

'74: corner Albin, reluare cu capul Marcano dintre doi jucatori ai mei, mingea intalneste bara din dreapta portii noastre !

'78: centrare Torres de pe dreapta, mingea se loveste de Albin si intra in poarta! Arbitrul anuleaza insa si acest gol intr-un cor de fluieraturi ale fanilor echipei gazda, pentru un fault in atac al lui Albin la Rafael. Trebuie sa recunosc ca are ochi buni, eu nu am vazut nimic neregulamentar :P .

'83: Sane suteaza din afara careului, mingea e deviata de un jucator al gazdelor spre vinclu dar Codina plonjeaza si respinge excelent peste poarta.

'89: 1-3: Adrian ii paseaza foarte bine " printre" lui Ozil, germanul scapa singur cu Codina si inscrie pe langa acesta. Meciul e jucat, pot in sfarsit sa respir usurat...

Victorie muncita, cu un Adrian excelent desemnat omul meciului (doua goluri si o pasa de gol) insa fara interventiile superbe ale lui Casillas evolutia sa nu ar fi fost de ajuns. Continuam sa depindem mult de Iker si fundasii centrali, poate mai mult decat ar trebui pentru o echipa ca Real.

FT 1-3 (Arizmendi '5 / Adrian '14,'66, Ozil '89)

getaferm.th.jpg

Clasamentul dupa 17 etape: (meciurile Villareal - Almeria si Mallorca - Hercules au fost amanate din cauza conditiilor atmosferice neprielnice)

clasament17.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, va multumesc tuturor pentru sugestii si pentru faptul ca cititi acest story scris cu viteza melcului :). Sa stiti ca toate propunerile voastre sunt luate in considerare si voi decide ce atacant voi achizitiona in curand.

Cum se descurca echipa de juniori U19 a clubului?Vreun tanar promitator,ceva?

Am luat deja tot ce era mai bun de acolo la inceputul sezonului: Alex si Jese. Mai e un atacant argentinian, Lescano, destul de promitator si un fundas central, Derik. Insa mi-am dat seama ca deocamdata nu ma pot baza pe ei. Sunt inca nepregatiti, chiar si Jese care a facut si cateva partide foarte bune si in care imi pusesem mari sperante. Astept sa mai creasca si astept noii "recruti" din urmatorul sezon.

Link to comment
Share on other sites

Continuam sa depindem mult de Iker si fundasii centrali, poate mai mult decat ar trebui pentru o echipa ca Real.

Acum compari reconstructia echipei cu cea pe care ai vandut-o. E greu ca tinerii care i-ai cumparat sa se ridice dintr-o data la nivelul celor dinainte ....cum si cei dinainte(Ronaldo,Ramos,Di Maria etc.) au avut nevoie de timp sa creasca. Nu cred ca cineva ii dadea sanse atat de mari lui Di Maria la 17-18 ani ...a trebuit sa treaca pe la Benfica sa ajunga la Real.

Oricum felicitari pentru rezultate ...sunt peste ce ar trebui sa obtina o echipa in reconstructie si bafta in continuare ....

Link to comment
Share on other sites

In pauza competitionala datorata Sarbatorilor de iarna am inceput sa ma interesez de atacantii pe care ii aveam pe lista, recomandati de scouteri sau urmariti chiar de mine. Intre timp, l-am vandut pe Adan la Panathinaikos pentru 1.3 milioane de euro si l-am cumparat cu 1.2 milioane pe Bernd Leno de la Leverkusen. Pentru vara, dupa mutarile deja confirmate ale lui Mateo Kovacic de la Dinamo Zagreb (1.4 milioane) si Kevin Lacruz de la Zaragoza (2.6 milioane), l-am luat la final de contract pe Adama Toure de la PSG. Am reusit sa finalizez si discutiile purtate in vara cu Roma pentru tanarul Stefano Pettinari (18 ani), atacant care m-a costat 1.7 milioane.

mkovacic.th.jpg

kevinld.th.jpg

atoure.th.jpg

lenos.th.jpg

spettinari.th.jpg

Totusi, prioritatea era sa achizitionez un varf care putea intra imediat in prima echipa, iar Pettinari inca nu constituia o varianta viabila pentru titularizare. Astfel, am purtat discutii cu urmatorii:

- Vaclav Kadlec: in prezent la Manchester, nu puteam sa ma bazez pe el decat din vara, pentru ca in acest sezon a jucat deja pentru doua echipe (Sparta Praga si Manchester).

- Federico Macheda : in prezent la Sampdoria, imprumutat de Manchester, pana la vara. Nici el nu ar fi o varianta pentru acum.

- Yannis Tafer: similar cu Macheda, imprumutat de Lyon la Toulouse.

- Iker Muniain: nu a vrut sa auda de un eventual transfer, indiferent de salariu.

- Paco Alcacer: la fel ca Muniain.

- Emmanuel Riviere: Saint-Etienne a cerut 17 milioane pentru un transfer, suma pe care chiar nu am de unde sa o dau.

- Callejon si Bueno: jucatori pentru care Real are clauze de "buy-back", insa nu puteau fi decat variante de moment si am renuntat.

... si tot asa, variantele au picat unele dupa altele. Au ramas in picioare doar negocierile pentru Peniel Mlapa (Hoffenheim), Stanley Okoro (Almeria), Nikola Kalinic (Blackburn) si Karim Ait Fana (Montpellier). Plus Luuk de Jong, de la Twente, Nolan Roux de la Stade Brestois, Guido Marilungo de la Atalanta si eventual Reus de la Gladbach, dar Reus e mijlocas ofensiv nicidecum varf autentic. Dintre ei voi alege unul, foarte putin probabil sa mai apara un alt nume pe lista. Nici unul din cei enumerati nu e "world class", insa sper ca alaturi de Adrian sa ma ajute cel putin pana la vara.

Karim Ait Fana e extrema, nu cred sa dea randament ca atacant. Eu l-am avut intr-o salvare cu Werder Bremen, are potential si se potriveste proiectului tau, insa nu pe postul de atacant.

Link to comment
Share on other sites

cred ca imaginea vorbeste de la sine :thumbup:

E jucatorul care face un singur lucru: marcheaza goluri gramada. L-am avut la Liverpool, marca intre 30-40 de goluri pe sezon. nu se accidenteaza. Cred ca e cel mai bun atacant pur sange din joc. Fenomenal. L-am cumparat cu 7 mil in sez 2012-2013

post-9512-0-69198900-1315831486_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

cred ca imaginea vorbeste de la sine :thumbup:

E jucatorul care face un singur lucru: marcheaza goluri gramada. L-am avut la Liverpool, marca intre 30-40 de goluri pe sezon. nu se accidenteaza. Cred ca e cel mai bun atacant pur sange din joc. Fenomenal. L-am cumparat cu 7 mil in sez 2012-2013

Paloschi e bun, dar nu se incadreaza in politica de transferuri pe care vrea el s-o impuna. Nu cred ca o sa-l cumpere.

Link to comment
Share on other sites

Paloschi e bun, dar nu se incadreaza in politica de transferuri pe care vrea el s-o impuna. Nu cred ca o sa-l cumpere.

Paloschi e o varianta interesanta, dar e detinut in co-proprietate de Milan si Genoa si nu stiu daca voi reusi sa pun mana pe el. Voi face demersuri sa vad cat vor fiecare din cele doua cluburi (nu pot da mai mult de 14 milioane pe varful pe care il voi alege pentru ca nu am mai multi bani, nereusind sa ii vand inca pe Kaka, Higuain si Gago). Alte variante propuse de membrii forumului:

- Acquafresca : 23 de ani deja, imprumutat la Cagliari, iese din discutie.

- Yaya Sanogo: 17 ani, jucator tanar, foarte promitator, dar acum caut un varf care deja se poate impune ca titular. Poate il voi cumpara si pe Sanogo acum sau la vara, ramane de vazut.

- Coutinho: e mai mult mijlocas ofensiv, trequartista decat atacant autentic. Am deja un varf de genul asta, pe Adrian si nu mai vreau sa fortez inca unul pe o pozitie care nu ii e cea mai potrivita. In plus, nu stiu daca Inter il da pe 14 milioane.

- Jessim Mahaya (St. Etienne Under 19) : 18 ani, jucator interesant, dar fara experienta ca si Sanogo. Poate fi o solutie dar nu acum.

Link to comment
Share on other sites

Am facut oferte de cumparare pentru Marilungo, Kalinic si Paloschi, plus o oferta de imprumut pana la finalul sezonului pentru Sanogo. Pe Mlapa mi s-au cerut 18 milioane de euro si le-am spus sa si-l pastreze linistiti. Pentru Kalinic, Blackburn a cerut 15 milioane dar au acceptat si "numai" 13. Numai ca varful croat are deja 23 de ani si cu banii cu care l-as lua pe el cred ca ii pot lua si pe Paloschi si pe Marilungo. :) Voi vedea diseara ce voi face, cred ca ii cumpar pe amandoi.

De-as reusi sa scap de Higuain si Kaka, as mai reface bugetul... :peace:

Link to comment
Share on other sites

Returul cu Zaragoza din Cupa Spaniei parea o misiune usoara la prima vedere, dupa 0-0 in tur, insa cele doua dueluri de pana acum (unul in campionat si unul in Cupa) incheiate la egalitate imi dadusera destul de gandit. Cei de la Zaragoza sunt o echipa foarte artagoasa si disciplinata tactic si daca nu joci rapid si direct spre poarta este foarte greu sa ai ocazii de gol. Am pregatit o tactica super-ofensiva pentru aceasta partida si le-am cerut jucatorilor mei sa puna presiune inca din primele minute. Stiam ca daca inscriem repede, adversarii vor trebui sa atace si acest lucru nu le este foarte pe plac.

05.01.2011

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Cupa Spaniei, Runda a 5-a, Retur

Real Madrid (Liga BBVA) - Real Zaragoza (Liga BBVA)

Desi aveam nevoie neaparat de victorie si Zaragoza era un adversar destul de dificil, am alcatuit un prim "11" cu jucatori care evoluasera mai putin in campionat, constient fiind ca programul pe care il avem, cu lupta pe cele 3 fronturi, necesita implicarea tuturor jucatorilor din lot.

Real Madrid: Rui Patricio (' 76 Leno) - Canella, Garay (cpt.), Sane, Vrsaljko - Agyei - Kondogbia , Cairney - Tabanou, Pettinari (' 67 Sarabia) - Morata (' 71 Adrian).

'5: Morata patrunde pe stanga si suteaza putin pe langa poarta .

'7 : 1-0 : lovitura libera de pe dreapta executata de Garay, Sane reia cu capul si Ponzio deviaza in proprie poarta. Zambesc multumit, elevii mei aplica exact ceea ce le-am cerut. happy.png

'12: centrare Gabi din lovitura libera de pe partea dreapta, Contini reia din voleu, insa Sane blocheaza excelent.

'27: Cairney il deschide pe Tabanou, acesta suteaza in diagonala dar Doblas are un reflex foarte bun si respinge.

'29: 2-0 : Pettinari patrunde in dribling pe dreapta, intoarce cu calcaiul la Morata care ii paseaza excelent pe culoar lui Tabanou, infiltrat pe stanga. Francezul trage din prima pe sub Doblas si inscrie fara probleme. Nici nu se putea o prima jumatate de ora mai buna... yes.gif

'40: 3-0 : patrundere Tabanou, centrare la coltul lung de unde Sane reia cu capul din plonjon si inscrie golul care ne aducea linistea.

'42: Bertolo trimite un sut-centrare inselator de pe stanga insa Patricio este atent si retine de langa bara.

'44: Cairney il lasa singur cu portarul pe Tabanou cu o pasa superba, dar Doblas respinge din nou excelent.

'45: faza absolut identica cu cea din minutul 44, Doblas isi salveaza echipa de la dezastru.

In pauza i-am felicitat pe jucatori pentru jocul prestat dar l-am si certat putin pe Tabanou pentru cele 3 ocazii uriase ratate dupa pasele foarte bune ale lui Cairney. Le-am cerut sa nu se lase pe o ureche si sa mai inscrie pentru ca ocazii vor mai fi, Zaragoza nu mai are ce pierde si va iesi la atac iar noi putem specula spatiile care vor aparea.

'51: Sinama Pongolle patrunde bine insa suteaza pe langa poarta din pozitie centrala.

'62: Jarosik trimite o torpila de la 25 de metri, Patricio deviaza excelent peste poarta.

'75: din nou Cairney il lanseaza foarte bine pe Tabanou, francezul rateaza si de aceasta data incredibil, trimitand pe langa poarta. capu.gif Scorul este insa mai mult decat linistitor si il introduc si pe Bernd Leno in locul lui Patricio, desi ceva imi spune ca nu ar trebui sa fac asta...

'83: 3-1 : Tabanou patrunde pe stanga, paseaza bine in fata portii insa Ponzio il devanseaza pe Sarabia in ultimul moment. Oaspetii pleaca pe contraatac, Ander ii paseaza decisiv lui Bertolo care inscrie pe langa Leno.

'86: Sarabia il deposedeaza pe Pinter in careul Zaragozei dar trimite pe langa poarta.

' 90: 3-2 : din nou contraatac rapid al Zaragozei, Sinama Pongolle centreaza in forta prin fata portii, Leno nu iese si Ander inscrie. Acum incep sa am cu adevarat emotii...ce a fost in capul meu cand l-am schimbat pe Patricio?

'90+2: Boutahar patrunde si el pe stanga, centreaza prin fata portii insa de data asta Canella reuseste sa respinga. Din cornerul rezultat, mingea ajunge la Sinama Pongolle care trage de la marginea careului pe langa poarta.

'90+4: Adrian trece usor de Jarosik, suteaza de la 25 de metri dar Doblas prinde fara probleme.

Reusim sa castigam in cele din urma un meci pe care l-am avut in mana 80 de minute dar care se putea incheia rau pentru noi. Este vina mea pentru ca l-am scos pe Rui Patricio si nu pentru ca Leno ar fi gresit cu ceva la golurile Zaragozei dar pentru ca aceasta schimbare le-a transmis o stare de relaxare elevilor mei care au vazut prin asta un semn ca eu consider partida ca fiind incheiata. Raman totusi cu imaginea primei reprize in care am jucat perfect si cu un mare castig: fundasul central Sane, desemnat omul meciului.

FT 3-2 (Ponzio '7 OG, Tabanou '29, Sane '40 / Bertolo '83, Ander '90)

rmzaragozac.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

In saptamana dinaintea penultimei etape a turului am reusit sa obtin semnatura unuia din cei mai promitatori atacanti din Europa, italianul de 21 de ani Alberto Paloschi. Am platit pe el 9.5 milioane de euro impartiti in mod egal de Genoa si Milan. Principalele calitati ale lui Alberto sunt viteza, determinarea si simtul deosebit de anticipatie. Nu a primit prea multe sanse sa arate ce poate in Serie A, avand doar 8 goluri marcate in 29 de partide pentru Inter, Parma si Genoa dar eu cred in el si sper ca va deveni varful de care Real are mare nevoie.

paloschi.th.jpg

Revenind la adversarul din etapa a 18-a, Villarreal, echipa care ii are in componenta pe Senna, Gonzalo Rodriguez, Cani, Cazorla, Rossi sau Nilmar se afla pe un rusinos loc 11, dupa un tur in care a inregistrat contraperformante cum ar fi infrangerile acasa cu Racing Santander sau Mallorca. Villarreal tocmai fusese eliminata din Cupa de Hercules dupa 1-0 in deplasare si 0-2 acasa si postul lui Juan Carlos Garrido se clatina serios.

09.01.2011

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa a 18-a

Real Madrid (locul 1) - Villarreal CF ( locul 11)

I-am atentionat pe elevii mei ca Villarreal ramane o echipa periculoasa, mai ales acum cand sunt in criza si o victorie pe Bernabeu ar insemna o gura serioasa de oxigen pentru ei. Nilmar, Cazorla si Cani erau pericolele principale si trebuia sa nu le dam spatii de manevra. Rossi lipsea, fiind suspendat. Eu il aveam suspendat pe Bargfrede insa existau in lot solutii multiple de a-l inlocui.

Real Madrid: Casillas (cpt.) - Vrsaljko, Rafael, Varane (' 60 Garay), van der Wiel - N' Zonzi ('45 Agyei) - Badelj, Ganso - Ozil, Canales - Adrian (' 75 van Wolfswinkel).

'1: Badelj recupereaza, paseaza pentru Adrian, patrundere in viteza a acestuia si sut din careu insa Diego Lopez respinge peste poarta.

'5: 1-0: Adrian il deposedeaza pe Oriol la centrul terenului, face o cursa senzationala si il invinge cu un sut plasat pe Lopez. Incepem bine si ma bucura ca Adrian se simte din ce in ce mai bine pe postul de atacant.

'8: Ganso patrunde frontal in dribling, il deschide "printre" pe Canales, dar Diego Lopez respinge excelent sutul acestuia.

'16: Ozil centreaza bine din lovitura libera, Diego Lopez il devanseaza pe Varane in careul mic si trimite in corner.

'24: Nyakhaichyuk il gaseste excelent pe Nilmar in careul mic dar brazilianul trimite incredibil pe langa poarta! blink.png

'36: Vrsaljko recupereaza si il deschide pe Adrian, acesta il depaseste usor pe Gonzalo Rodriguez, patrunde in careu insa Diego Lopez are o noua interventie foarte buna.

'37: 2-0: Corner Ozil de pe stanga, cap Varane, Angel respinge in ultimul moment dar Canales urmareste si inscrie cu capul din plonjon happy.png . Garrido face o mutare ofensiva, il scoate pe Borja Valero si il introduce pe brazilianul Jo.

'38: Cani trage in blocajul lui van der Wiel, Vrsaljko e derutat, mingea ajunge la Jo care preia si suteaza insa Casillas iese excelent la blocaj si respinge in corner cu piciorul.

'45: 3-0 : pasa senzationala Badelj pentru Ozil, Mesut preia si trage sub transversala de la 11 metri lateral stanga. Meciul e terminat, pe fata jucatorilor lui Villarreal se citeste resemnarea si frustrarea...

Pauza. N'Zonzi are o accidentare usoara si la scorul care e acum pe tabela n-are rost sa il fortez. Intra Agyei, ghanezul de 19 ani care m-a impresionat placut la ultimele antrenamente. Le cer jucatorilor sa nu mai forteze, doar sa tina jocul departe de poarta noastra si sa evite accidentarile.

'48: Adrian suteaza viclean de la 16 metri, Diego Lopez respinge cu greutate.

'52: Varane reia putin peste poarta centrarea din lovitura libera a lui Ozil.

'60: Catala sare gresit si este depasit de minge la o lansare a lui van der Wiel, Adrian ramane singur cu Diego Lopez dar suteaza pe langa poarta !

'63: Cazorla patrunde in diagonala si suteaza puternic de la marginea careului, insa Casillas respinge acrobatic peste poarta.

'71: Adrian are o noua incursiune frumoasa dar sutul sau trece la cativa centimetri de bara din stanga lui Lopez.

'80: 4-0 : van Wolfswinkel ii paseaza excelent in careu pe pozitie viitoare lui Canales, Sergio trimite plasat din prima pe langa Diego Lopez si inscrie al doilea sau gol in aceasta partida, dupa ce timp de 2 luni nu marcase deloc si avusese evolutii mai degraba modeste.

'88: Diego Lopez respinge cu pumnii sutul violent al lui van Wolfswinkel de la marginea careului.

Castigam clar in fata unui adversar aflat intr-o perioada extrem de slaba, insa e si meritul echipei mele care incepe sa practice din ce in ce mai mult acel fotbal spectaculos si incisiv pe care il asteapta suporterii. Mai avem de lucru la finalizare, insa am convingerea ca Paloschi va fi un plus la acest capitol, pe langa Adrian, care e deja o confirmare.

FT 4-0 (Adrian '5, Canales '37, '80, Ozil '45)

rmvillareal.th.jpg

Barcelona a castigat si ea, 3-1 la Deportivo si se mentine la 6 puncte de noi.

Clasamentul dupa 18 etape : (restantele Villarreal - Almeria si Sporting - Hercules se vor disputa pe 15 ianuarie)

clasament18.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pe langa Paloschi, am reusit sa ii aduc imprumut pe Yaya Sanogo de la Auxerre (170k) si Christian Eriksen (1.1 milioane) pana la finalul sezonului. Sanogo suferise o fractura urata la Auxerre in iulie 2010 (7 luni de pauza) si l-am trimis sa joace o perioada pentru echipa U-19 pana se va recupera complet pentru a intra in programul primei echipe. Yaya e un varf de forta, cu un joc aerian excelent, bun finalizator insa mai are mult de invatat la pozitionarea in teren si jocul de echipa. Daca ma voi hotari sa il pastrez la Real va trebui sa mai platesc 5.5 milioane de euro catre Auxerre.

Cu Eriksen e cu totul alta poveste. La 18 ani are deja 7 selectii in nationala Danemarcei si este dupa parerea mea unul din cei mai promitatori conducatori de joc din Europa. Cum dintre variantele de conducator de joc la Real pe Ozil si Canales ii folosesc pe benzi, pe Badelj ca deep-lying-playmaker iar pe Adrian ca varf, mai ramaneau doar Ganso si Cairney. Am considerat ca nu ar fi rau sa il incerc si pe Eriksen acolo, mai ales dupa ce am urmarit o partida Ajax - Feyenoord in care a oferit un assist de toata frumusetea la golul 2 al "lancierilor". Am platit destul de mult pentru imprumutul sau si voi plati si mai mult (8 milioane) daca ma voi decide sa il cumpar. Dar eu cred ca pustiul merita fiecare banut, ramane doar sa demonstreze si in tricoul Realului acest lucru.

ysanogo.th.jpg

ceriksen.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Inaintea ultimei etape din tur aveam un meci dificil in prima mansa a duelului cu Valencia din sferturile Cupei Spaniei. Locul 5 in Liga BBVA, Valencia reusise un 0-0 in meciul de pe Bernabeu din campionat, pe care il puteau si castiga daca Casillas nu apara un penalty in ultimul minut de joc. Oaspetii erau o echipa tehnica, disciplinata tactic, artagoasa insa lovita de un lant de accidentari din cauza carora le lipseau oameni importanti ca Soldado, Mata sau Albelda.

12.01.2011

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Cupa Spaniei, Sferturi, Tur

Real Madrid (Liga BBVA) - Valencia CF (Liga BBVA)

Am hotarat sa folosesc mai multi titulari decat obisnuiam in meciurile de Cupa pentru ca adversarul nu mai era unul mediocru. I-am trimis din primul minut pe Paloschi si Eriksen pe teren chiar daca cei doi facusera doar 3-4 antrenamente cu echipa. Erau insa jucatori valorosi, veniti din campionate in plina desfasurare, potriviti stilului de joc al Realului si se puteau integra rapid.

Real Madrid: Rui Patricio - Pieters, Garay, N'Diaye, van der Wiel - Bargfrede - Cairney, Eriksen (' 81 Ozil) - Tabanou, Adrian ('45 van Wolfswinkel) - Paloschi.

'3: van der Wiel il gaseste bine pe Eriksen in careu dar danezul suteaza putin peste poarta.

'20: 0-1 : oaspetii dezvolta excelent o faza de atac pe stanga, Pieters strange prea mult in centru, Costa ii paseaza lui Joaquin ramas liber pe dreapta, extrema Valenciei preia si trage necrutator in vinclu. unsure.png Minunat...gol primit acasa in Cupa, ce iti poti dori mai putin?

'23: Paloschi il deschide pe Adrian pe dreapta insa sutul acestuia nimereste doar plasa laterala.

'32: 1-1 : Pieters ii paseaza lui Eriksen la marginea careului, Christian preia scurt, isi face mingea pe dreptul si suteaza necrutator in stanga lui Cesar. clapping.gif Jucatorii de clasa nu au nevoie de prea mult timp sa iasa in evidenta, nu-i asa?...

'38: 2-1: arbitrul Undiano Mallenco arata penalty pentru noi la o faza banala in care Cairney si Bruno s-au incomodat reciproc. Nu refuzam cadoul, Garay il trimite dupa tigari pe Cesar de la punctul cu var si preluam conducerea pe tabela. O echipa mare trebuie sa aiba si noroc si putina sustinere din partea arbitrilor biggrin.png...

'42: Adrian face o cursa senzationala de la jumatatea terenului, Alba si Banega nu reusesc sa il prinda din urma, extrema mea patrunde in careu pe dreapta si suteaza puternic dar Cesar are un reflex pe masura si deviaza mingea peste poarta.

Pauza. Adrian, lovit destul de rau inca din primele 10 minute ale partidei, ii lasa locul lui van Wolfswinkel. Le atrag atentia fundasilor laterali sa nu mai urce atat de mult in atac si sa aiba grija la mijlocasii laterali ai Valenciei (Vicente si Joaquin) care s-au dovedit a fi extrem de periculosi.

'46: Costa suteaza violent de la marginea careului nostru lateral dreapta si Patricio e nevoit sa boxeze in fata de unde Garay indeparteaza pericolul.

'53: Eriksen ia o actiune pe cont propriu insa suteaza pe langa poarta din pozitie buna.

'59: 2-2 : Joaquin il depaseste in viteza pe Pieters, centreaza perfect pe coltul lung, van der Wiel il scapa si el pe Vicente, lat simplu din 5 metri al acestuia si Valencia egaleaza dupa o faza la care au gresit exact fundasii mei laterali pe care ii atentionasem in mod expres la pauza mad.gif . Ma intrebam la primul gol al oaspetilor ce iti poti dori mai putin decat un gol primit acasa in Cupa? Ei bine, acum stiu raspunsul : doua goluri primite acasa!

'62: Cesar blocheaza bine de doua ori in aceeasi faza suturile lui Eriksen din careu, lateral stanga.

'65: van der Wiel il trage de tricou pe Vicente dar scapa ca prin urechile acului de al doilea "galben".

'68: Costa suteaza din careu lateral stanga dar Patricio e la post si prinde cu siguranta.

'72: Bargfrede il gaseste foarte bine pe van der Wiel in careu insa Cesar are o noua interventie excelenta la sutul fundasului meu dreapta.

'83: Paloschi strecoara o minge pentru Ozil, dar germanul trage fix in Cesar...

'90+2: 3-2 : asa cum se intampla de multe ori in fotbal, cei care cred pana la sfarsit in sansa lor sunt rasplatiti. Ozil paseaza la Tabanou, francezul avanseaza pe stanga, Bruno nu ataca decisiv si Franck prinde un sut de senzatie in diagonala, direct in vinclu yahoo.gif Stadionul se cutremura de uralele suporterilor nostri in vreme ce jucatorii mei fac gramada bucuriei pe teren iar oaspetii sunt prabusiti pe gazon, nevenindu-le sa creada.

Obtineam astfel o victorie meritata dupa aspectul general al jocului insa la care au contribuit si sansa, arbitrul dar si clasa unor jucatori ca Eriksen sau Tabanou. Ne va fi insa foarte greu in retur si acest avantaj fragil e departe de a fi suficient pentru a ne gandi deja la semifinale. Ma bucura in primul rand ca aceasta echipa are caracter, determinare si incredere in propriile calitati. Totusi mai e mult pana departe si va trebui sa luam totul pas cu pas,mai bine spus meci cu meci.

FT 3-2 (Eriksen '32, Garay '38 pen., Tabanou '90+2 / Joaquin '20, Vicente '59)

rmvalenciacup.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

A venit si vremea ultimei partide din asa-zisul tur de campionat (spun "asa-zisul" pentru ca nu exista pauza intre tur si retur in Liga BBVA). Adversarul era unul modest, Almeria, aflata pe primul loc neretrogradabil. Totusi, Almeria reusise cateva rezultate bune, un 1-1 in deplasare la Atletico, un 0-0 la Valencia si o infrangere la limita acasa in Cupa (2-3) cu Barcelona. Portarul Diego Alves, fundasul Acasiete, mijlocasii Piatti si Bernardello si varfurile Kalu Uche si Goitom constituiau coloana vertebrala a acestei echipe.

16.01.2011

Stadion Estadio Mediterraneo, Almeria

Liga BBVA, Etapa a 19-a

UD Almeria ( locul 17) - Real Madrid (locul 1)

La sedinta tehnica dinainte de meci le-am reamintit jucatorilor mei ca adversarul sta bine in defensiva si pleaca pe contraatac foarte rapid. Era necesara multa atentie in special la Uche si Goitom, doi atacanti care simt foarte bine jocul, puternici si rapizi. Trebuia insistat in zona centrala, unde defensiva Almeriei e vulnerabila.

Real Madrid: Casillas (cpt.) - Vrsaljko, Rafael, Varane, van der Wiel - Bargfrede - Badelj, Ganso ('60 Eriksen) - Ozil, Canales - Adrian ('60 Paloschi).

'11: Ozil suteaza peste poarta din lovitura libera de la 25 de metri, pozitie centrala.

'15: Bernardello trimite o torpila de la 30 de metri dar nu prinde cadrul portii lui Casillas.

'21: Ortiz trage bine din lovitura libera de la marginea careului nostru dar Casillas e la post si respinge.

'27: Adrian il deposedeaza pe Silva, patrunde frontal, incearca un lob peste Diego Alves dar brazilianul sare si deviaza peste poarta. Cornerul este batut de Ozil pana la Varane a carui lovitura de cap este retinuta cu siguranta de Diego Alves.

'31: Tulasne il gaseste bine pe Silva in careu insa sutul puternic al fundasului gazdelor trece peste transversala.

'40: 0-1 : Adrian il depaseste pe Silva, intra in careu insa este tras de tricou din spate de acelasi Silva. Penalty clar si galben.gif pentru Silva. Cum executantul obisnuit (Garay) nu se afla pe teren, Canales preia responsabilitatea si trage plasat, langa bara, imparabil. Al treilea gol in doua partide pentru Sergio, aflat in revenire de forma.

'43: Juanito trimite plasat de la marginea careului, putin pe langa bara din dreapta lui Casillas.

'44: Ozil il lasa pe Adrian singur cu portarul cu o pasa excelenta, acesta preia, avanseaza pana in careu si suteaza dar Diego Alves iese foarte bine din poarta si respinge in corner. Ce ratare! capu.gif

'45: Ozil scapa si el singur cu Alves dar intarzie prea mult sutul si e ajuns si blocat de Acasiete.

In pauza i-am certat pe Ozil si Adrian pentru lipsa de concentrare de care au dat dovada in fata portii adverse si am cerut sa tinem mai mult mingea si sa nu mai acordam lovituri libere asa usor ca in prima repriza.

'59: Silva greseste iarasi grav, Ozil ii fura mingea, intra in careu si trage plasat insa Alves respinge din nou in corner ! Imi pun mainile in cap, simt ca as vrea sa urlu dar nu pot emite nici un sunet. Oare cate ocazii singur cu portarul trebuie sa avem ca sa dam un gol? angry.png L-as scoate pe Ozil de pe teren, dar am un alt "client" pe lista : Ganso care conform secundului meu a dat doar 8 pase in o ora de joc din care doar 6 reusite!!! Iese Ganso si intra Eriksen, iese si Adrian, intra Paloschi.

'70: Corner bine batut de Ortiz, Casillas ii fura la timp balonul de pe frunte lui Carlos Garcia.

'74: lovitura libera exact de pe linia careului nostru de 16 metri, bate slab Jackobsen si Casillas retine.

'84: gazdele preseaza si arunca centrari in careul nostru dar Vrsaljko si mai ales Varane sunt imperiali si resping tot.

'90: Acasiete "inalta zmeul" din careul mic dupa un corner executat de Tulasne de pe dreapta.

'90+3: Paloschi il pacaleste la centrul terenului pe Carlos Garcia, tasneste spre poarta, Acasiete il urmareste si reuseste sa il scoata spre lateral dreapta in careu, Paloschi suteaza puternic din unghi insa Alves (care a facut un meci excelent) pareaza.

Fluier final. Adunam inca trei puncte in clasament dar evolutia lipsita de stralucire a echipei si ratarile din pozitii favorabile ma ingrijoreaza in perspectiva returului. Suntem angrenati pe 3 fronturi si am nevoie de mai multi oameni cu evolutii constante decat pana in prezent pentru a incheia cu fruntea sus acest sezon. Omul meciului a fost ales Varane, din ce in ce mai sigur pe el, parca evolueaza de o viata in centrul defensivei Realului.

FT 0-1 (Canales '40 pen.)

almeriarm.th.jpg

Barcelona a invins pe Malaga cu 4-1 si se mentine pe locul 2. Pe locul 3 este Sevilla care incheie turul cu un set de tenis (6-2) huh.png administrat lui Espanyol.

Clasamentul la finalul turului Ligii BBVA :

clasament19.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy