Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Sunt realist :P

Corect, nu cred ca am mari sanse sa iau vreun punct la Milano. Nici acasa nu prea am miscat in fata Interului. Dar asta nu inseamna ca nu vom juca la victorie. Nu avem nimic de pierdut, meciul cu Tottenham va fi cel decisiv.

Link to comment
Share on other sites

Victoria clara cu Zilina a adus liniste si incredere pentru primul examen mai serios din campionat: partida impotriva rivalei din Madrid, Atletico. :popcorn: Aguero si Forlan formeaza un atac de vis, printre cele mai bune din lume. Numai ca Atletico nu era intr-o forma prea buna, echipa lui Quique Flores ocupand doar locul 15, dupa infrangeri cu echipe ca Sporting Gijon, Bilbao sau Getafe. In Europa League (unde Atletico este si detinatoarea trofeului) stateau insa mult mai bine, locul 1 cu 4 victorii din 4 meciuri disputate intr-o grupa cu AZ Alkmaar, Brondby si AEK Atena. Despre jucatorii din lotul adversarilor nostri nu trebuie spuse prea multe, nume cum ar fi de Gea, Reyes, Raul Garcia, Ujfalusi ( ca sa nu mai vorbim de Aguero si Forlan ) fiind cunoscute la nivel mondial.

07.11.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa a 10 -a

Real Madrid (locul 1) - Atletico Madrid (locul 15)

80.354 de spectatori au umplut tribunele de pe Bernabeu pentru a asista la inca o etapa din rivalitatea istorica dintre cele doua echipe reprezentative ale Madridului. Le-am explicat si jucatorilor ca El Derbi madrileño, asa cum sunt cunoscute partidele dintre Atletico si Real, inseamna foarte mult pentru fani si ca trebuie sa joace cu gandul la ei si sa arate determinare si implicare pentru a apropia suporterii de actualii jucatori ai Realului, fata de care simteam ca ei au inca reticente.

Real Madrid: Casillas (cpt.) - Vrsaljko, Garay (' 75 Rafael), Varane, van der Wiel - Badelj (' 75 Sane), Bargfrede - Ozil, Ganso, Canales - van Wolsfwinkel (' 62 Jese).

'15 : dupa un inceput echilibrat, elevii mei au tras primul semnal de alarma pentru oaspeti. Ganso l-a lansat pe van Wolfswinkel, olandezul a patruns frontal cu Dominguez in spate, a sutat puternic insa de Gea a inchis excelent unghiurile si a respins.

'22 : Elias suteaza periculos de la 25 de metri dar mingea trece putin peste transversala.

'26: Aguero il depaseste pe Varane, dar sutul este slab si Casillas nu are probleme in a prinde.

'27: Aguero castiga din nou duelul sau cu Varane, centreaza bine, Forlan reia din centrul careului, Vrsaljko blocheaza, mingea sare la Tiago al carui demi-voleu e respins de acelasi Vrsaljko! Excelent croatul, primeste si aplauzele spectatorilor. :thumbup:

'33: Bargfrede il gaseste excelent pe van Wolfswinkel cu o pasa filtranta, acesta preia si suteaza plasat insa de Gea are un nou reflex foarte bun.

'37: Aguero, cel mai periculos om al oaspetilor, patrunde frontal si suteaza violent de la marginea careului razant cu transversala.

'39: Canales dribleaza pe stanga atacului nostru, il lasa singur pe Ganso cu de Gea cu o pasa subtila, brazilianul avanseaza si incearca sa plaseze mingea pe langa portarul lui Atletico insa de Gea intinde un picior si respinge incredibil ! :capu Formidabil acest tanar portar, sigur va fi urmasul lui Casillas la nationala Spaniei.

'43: Aguero il depaseste in viteza si pe Garay, scapa singur cu Casillas, trage insa Iker iese foarte bine la blocaj si respinge. Balonul sare tot la Aguero, argentinianul suteaza din unghi dar Casillas respinge din nou. Si Real are portar... ;)

'45 : 1-0 : Canales patrunde pe banda dreapta talonat de Reyes, jucatorul oaspetilor ii sufla mingea in momentul centrarii, van der Wiel recupereaza si ii paseaza in urma lui Bargfrede. Germanul nu sta pe ganduri, preia, face 2 pasi si suteaza naprasnic in diagonala de la marginea careului. Mingea zboara pe langa plonjonul disperat al lui de Gea, loveste bara din stanga aproape de vinclu si intra in poarta !!! Suporterii izbucnesc in urale in vreme ce Philip e in genunchi, aproape sufocat de coechipieri. :yahoo:

In pauza le-am atras atentia fundasilor centrali sa il marcheze mai atent pe Aguero, care crease toate fazele periculoase ale adversarilor. Am tras linia de fundasi mai aproape de poarta si am cerut sa fim mai agresivi, sa pasam mai mult, sa controlam partida in continuare.

'47: Aguero suteaza puternic in diagonala de la 30 de metri, peste poarta insa foarte aproape de vinclu. Ce jucator!!! :drool

'70: Jese patrunde pe stanga pana la linia de fund, paseaza inapoi pentru Ozil, germanul suteaza insa de Gea este la post.

'73: se vede si Forlan in joc, cu o actiune personala pe stanga incheiata cu un sut periculos respins de Casillas.

'79: Forlan repeta incursiunea din minutul 73, dar Casillas respinge din nou din plonjon.

'83: Ganso ii paseaza foarte bine din prima lui Canales, extrema stanga patrunde in careu si il lobeaza pe de Gea dar mingea cade in spatele portii.

'85: Reyes suteaza puternic de la distanta dar nu prinde cadrul portii.

FT 1-0 (Bargfrede '45)

Castigam astfel meritat dar cu destule emotii primul nostru examen dificil, insa am putut vedea ca mai avem mult de lucru. Chiar si in forma proasta, Atletico ne-a cam chinuit si doar punctul nostru forte, apararea, a facut sa ajungem la a 5-a victorie consecutiva fara gol primit in toate competitiile. Omul meciului a fost ales van der Wiel, cu o evolutie constanta si sigura in defensiva si cu incursiuni bune si in atac. Aveam 7 puncte avans fata de Barcelona, principala urmaritoare si asteptam cu incredere partidele urmatoare.

rmatletico.th.jpg

Clasamentul dupa 10 etape :

clasament10.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

:) Meciul cu Inter este dupa returul cu Benidorm si partidele de campionat cu Sporting Gijon si Athletic Bilbao. Probabil maine il voi posta.

========================================================================================================================================

Suporterii asteptau spectacol si goluri multe de la returul partidei de Cupa cu Benidorm si prin urmare am pregatit un sistem ofensiv, cu 2 atacanti sustinuti de 2 extreme, pentru a vedea cum ne descurcam si in alt sistem de joc. 4-2-3-1 era deocamdata un sistem solid pentru noi, insa voiam sa vad cum ne descurcam si in alta asezare. Si m-am lamurit...

10.11.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Cupa Spaniei, Runda a 4-a, retur

Real Madrid (Liga BBVA) - CF Benidorm (Regional Preferente)

Am continuat sa acord sanse jucatorilor folositi mai putin in campionat, pentru ca fiecare dintre ei sa aiba cat mai multe meciuri in picioare si eu sa imi pot da seama cat mai corect de potentialul lor. Am ales un 4-2-4 (de fapt un 4-2-2-2) cu Sarabia si van Wolfswinkel pe benzi, sustinand cele doua varfuri, cu sarcini de inside forward pentru van Wolfswinkel si de winger pentru Sarabia.

Real Madrid: Adan - Canella (' 67 Tabanou), Pieters, Sane, N'Diaye - Agyiei, N'Zonzi - Sarabia, van Wolfswinkel - Jese, Morata.

'1 si '5: oaspetii au inceput mai bine partida si Chupe a avut deja doua patrunderi urmate de suturi spre poarta lui Adan, insa nu a prins cadrul portii.

'8: Garcia isi incearca si el norocul, Adan prinde. Echipa mea e pe nicaieri... :huh:

'10: N'Zonzi trage puternic de la marginea careului, portarul advers respinge in fata, Jese reia din voleu in plasa, insa golul este anulat corect pe motiv de offside.

'21: 1-0 : Sarabia obtine un corner, tot el executa si Sane inscrie cu un voleu puternic din careul mic. In sfarsit... :bere Speram ca acest gol sa insemne descatusarea si sa urmeze si altele.

'24: Morata combina cu Sarabia, intra in careu si suteaza peste poarta.

'29: din nou actiune Morata-Sarabia pe stanga, de data asta Morata trage pe langa.

'34: Jese suteaza din intoarcere dupa o pasa de la N'Zonzi, dar Fornes (portarul advers) prinde.

'36: corner Sarabia, reluare cu capul putin peste poarta Sane.

'44: Jese patrunde bine pe un culoar insa suteaza in plopi din careu. :capu

La pauza le-am spus jucatorilor mei ca e rusinos ce s-a intamplat in prima repriza si ca trebuie sa isi revina si sa joace fotbal. I-am atentionat sa nu se mai grabeasca, sa construiasca cu atentie si sa aiba grija la contraatacurile lui Chupe.

'46: Jese patrunde printre 3 adversari dar suteaza din nou imprecis.

'47 si '55 : festivalul de ratari continua, Morata si Agyei trag si ei peste poarta din pozitii favorabile.

'59: Chupe scapa singur pe stanga, dar trage slab si Adan prinde.

'66: Valero suteaza din prima, la o palma de vinclul portii lui Adan. Ma uit in tribune si vad doar figuri incruntate. Il scot pe Canella si il introduc pe Tabanou. Totul pe cartea atacului...

'73: Agyiei suteaza de la distanta, mingea e deviata si trece la cativa centimetri de bara din stanga lui Fornes.

'76: Morata trage bine, cu efect, insa Fornes se intinde si reuseste sa respinga.

'77: Tabanou executa bine o lovitura libera de la 25 de metri, Fornes prinde.

'80: Chupe il gaseste excelent pe Guerra cu o pasa "printre", acesta patrunde singur, suteaza puternic dar Adan, iesit sa inchida unghiurile, are un reflex senzational si respinge in corner. Cantos executa cornerul, acelasi Guerra reia cu capul, dar Adan e la post. Stadionul e mut, nu se mai aud decat murmure de nemultumire. Karanka e verde de nervi langa mine. Ciudat, eu inca sunt calm. :D

'83: Chupe scapa iar singur pe stanga, intra in careu, dar N'Diaye intervine excelent prin alunecare si acorda corner.

'88: Tabanou suteaza putin peste poarta din lovitura libera.

'90+2: incredibil, oaspetii ne preseaza in propria jumatate de teren. Valero trage peste poarta.

Fluierul final al arbitrului a venit ca o izbavire. Facusem cel mai slab joc de cand eu am preluat Realul. Doar Sane, Sarabia si N'Diaye jucasera multumitor. Ma ingrijora cel mai mult faptul ca jucasera tot meciul 3 din cei 4 atacanti din lot si nu marcasem decat un gol. La iarna trebuia neaparat sa mai transfer macar un varf de calitate...

FT 1-0 (Sane '21)

rmbenidorm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tragerea la sorti pentru turul urmator din Cupa Spaniei a fost buna pentru noi. Vom intalni Real Zaragoza, ceea ce e foarte bine avand in vedere ca puteam sa dam peste Barcelona, Sevilla sau Valencia. Revenind la campionat, urma deplasarea la Gijon, pentru partida cu Sporting. Gazdele ocupau locul 8, fiind o formatie redutabila pe propriul teren unde castigasera pana acum cu Athletic Bilbao, Sevilla si Villareal. :huh: Castigasera suprinzator si 3 puncte la Madrid, cu Atletico. In lot, multi jucatori talentati cum ar fi Botia, Aurtenetxe, Eguren, Diego Castro sau de las Cuevas, unul dintre cei mai bun pasatori din Liga BBVA (6 assist-uri pana acum).

14.11.2010

Stadion El Molinon, Gijon

Liga BBVA, Etapa a 11 -a

Sporting Gijon (locul 8) - Real Madrid (locul 1)

I-am atentionat pe jucatorii mei sa nu ii subestimeze nici un moment pe cei de la Sporting, o echipa ofensiva, care paseaza bine si este foarte agresiva, in special pe propriul teren. Nu voiam sa ingrosam lista echipelor "favorite" care au pierdut aici, desi ziarele de sport pronosticau toate o victorie linistita pentru noi. Le-am pregatit gazdelor o mica surpriza si l-am titularizat pe Morata. Aveam sa aflu dupa meci ca la partida a asistat si Carlo Ancelotti, antrenorul lui Chelsea, venit special pentru Morata. Sa-si puna pofta in cui... ;)

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Vrsaljko, Garay, Varane, van der Wiel - Badelj, Bargfrede ('45 Sane) - Ozil, Ganso, Canales ('73 van Wolfswinkel) - Morata.

'4: Bilic suteaza din intoarcere in diagonala si mingea trece la o palma de bara din dreapta lui Casillas.

'14: de las Cuevas gaseste o bresa in apararea noastra, ii paseaza pe culoar lui Bilic, acesta preia singur cu Casillas, insa Garay intervine din spate si ii sufla mingea cu un tackling excelent. Gazdele cer penalty dar nici vorba de asa ceva :cearta

'28: Rivera combina cu Castro, patrunde in careu pe stanga si suteaza puternic in diagonala la coltul lung, dar Casillas respinge acrobatic in corner.

'31: 0-1 : Ozil executa un corner de pe dreapta, defensiva gazdelor respinge, van der Wiel retrimite cu capul in careu, Bargfrede preia si suteaza imparabil din intoarcere in diagonala la coltul lung :yahoo: Inca un gol superb al germanului care devine din ce in ce mai clar un om indispensabil pentru Real.

'36: Sangoy centreaza foarte bine de pe dreapta, Diego Castro reia din cadere de langa van der Wiel, Casillas e prins pe picior gresit dar mingea intalneste bara si Varane reuseste sa degajeze de pe linia portii!

'41 : 0-2 : Badelj ii paseaza frontal pe un culoar lui Ozil, Mesut preia, il depaseste in viteza pe Botia si inscrie plasat :thumbup: Ce usor e uneori sa fii antrenor cand ai asemenea jucatori la dispozitie...

'44: Ganso il lanseaza excelent pe Canales in careu pe dreapta, acesta suteaza puternic insa portarul gazdelor, Juan Carlos, reuseste sa respinga.

In pauza am fost nevoit sa il schimb pe Bargfrede cu Sane deoarece Philipp avea o intindere usoara si nu am vrut sa il fortez mai ales la 2-0 pentru noi. Le-am cerut elevilor mei sa isi mentina concentrarea si sa incerce sa mai inscrie, pentru ca Sporting mi se parea foarte periculoasa si simteam ca gazdele puteau marca oricand.

'49: 1-2 : Presimtirea mea s-a adeverit din pacate la numai 4 minute de la reluare...pe un contraatac, Rivera l-a lansat pe Castro in spatele liniei mele de fundasi, acesta a preluat, a intrat in careu si a sutat pe langa Casillas, iesit la blocaj. Partida era relansata.

'52 : Barral patrunde in careu pe stanga, Varane intervine neglijent prin alunecare si...penalty pentru gazde! :capu Castro ia mingea pentru a face "dubla", suteaza plasat in stanga lui Casillas, insa Iker ghiceste coltul si respinge in corner ! :kisses

Si cum in fotbal ocaziile se razbuna...

'59: 1-3 : Ozil patrunde pe stanga, centreaza in forta, Canales preia in careul mic, Rivera intervine cu un tackling disperat, mingea se loveste insa tot de Canales si intra in poarta :D. Partida era jucata, penalty-ul ratat si golul nostru atarnand greu pentru psihicul gazdelor.

'63: Ozil ii paseaza subtil, cu exteriorul, lui Ganso, brazilianul preia si suteaza puternic, insa mingea loveste bara din dreapta lui Juan Carlos!

'79: Morata este impins din spate de Aurtenetxe dupa o lovitura libera a lui Ozil si arbitrul indica penalty! :thumbup: Bate Garay, plasat insa pe jos si portarul gazdelor respinge! Al doilea penalty ratat de Garay in acest sezon, dupa cel din meciul de Champions League cu Inter.

'85: Vrsaljko centreaza bine pentru Morata, insa Juan Carlos iese bine din poarta si il blocheaza pe varful Realului.

'87: Ganso il paseaza pe culoar lui van Wolfswinkel, olandezul scapa singur pe dreapta, suteaza insa Juan Carlos inchide bine unghiurile si respinge. Mingea sare la Ganso, sut din prima al playmaker-ului Realului insa tot pe directia lui Juan Carlos care prinde.

FT 1-3 (D.Castro '49 / Bargfrede '31, Ozil '41, Canales '59)

M-au bucurat mult aceste 3 puncte obtinute la Gijon, in fata unei echipe ambitioase si care a dominat jocul, insa pragmatismul aratat de noi si valoarea individuala superioara a elevilor mei au inclinat balanta. Omul meciului a fost ales Ozil (un gol si o pasa de gol), un jucator de clasa mondiala, pe care ma bucur ca l-am putut pastra in lot dupa "curatenia" din vara.

sportingrm.th.jpg

Barcelona s-a distrat cu Villareal (4-1, tripla Lacina Traore :bulb:) si s-a desprins la randul sau la 2 puncte de restul "urmaritoarelor".

Clasamentul dupa 11 etape :

clasament11.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cum a ajuns Traore la Barcelona? :huh:

L-au cumparat de la CFR Cluj pentru 1.4 milioane de euro. Pana acum a jucat 12 meciuri (5 ca titular) si a marcat 6 goluri. El si un francez anonim (Fode Koita) sunt singurele transferuri pe care le-a facut pana acum Barca... :)

Link to comment
Share on other sites

Foarte misto story, unul din cele mai reusite pe care le-am citit de cand s-a trecut pe FM11, poate chiar cel mai reusit

Multumesc, ma bucur mult ca story-ul e citit. Voi continua diseara cu partida impotriva lui Athletic Bilbao si posibil cea contra lui Inter Milano. ;)

Link to comment
Share on other sites

Partida cu Sporting a fost doar inceputul unei serii de partide "de foc" pentru Real. In urmatoarele doua saptamani urma sa jucam cu Inter si Barcelona in deplasare si cu Atheltic Bilbao, Valencia si Tottenham acasa. :scared Acum vom vedea daca sunt pe drumul cel bun in incercarea mea de a forma la Real o echipa capabila sa lupte pe mai multe fronturi si sa puna probleme oricarei formatii din Europa.

Asadar, primul hop : pe propriul teren, cu locul 3, Athletic Bilbao. Aceeasi echipa ambitioasa, alcatuita doar din jucatori basci, Athletic era o trupa solida, cu jucatori tineri si valorosi ca Javi Martinez, Amorebieta, Mikel San Jose, Muniain, Susaeta, Igor Martinez sau de Marcos completati de experimentatii Orbaiz, Iraizoz, Iraola, Toquero sau Gabilondo. Vedeta echipei, internationalul spaniol Fernando Llorente, era din fericire pentru noi acccidentat. :D

21.11.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa a 12 -a

Real Madrid (locul 1) - Athletic Bilbao (locul 3)

Pentru ca partida cu Sporting Gijon fusese una care ne intrebuintase la maxim iar peste 3 zile urma deplasarea la Milano pentru meciul cu Inter, am decis sa mai odihnesc cativa din titularii cu Gijon.

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Pieters, Garay, Rafael, Vrsaljko - Cairney, Bargfrede - Tabanou ('84 Sarabia), Ozil, Canales ('18 van Wolfswinkel) - Morata ('63 Jese).

'5: Tabanou patrunde in diagonala pe stanga dar sutul sau din careu trece pe langa poarta.

'7: 1-0 : Canales ia o actiune pe cont propriu pe banda dreapta, dribleaza doi adversari, centreaza in careul mic, Iraola degajeaza, Ustariz aflat pe traiectorie incearca sa se fereasca dar nu reuseste, mingea il loveste in spate si sare in poarta :D O echipa mare trebuie sa aiba si noroc, nu?

'13: Susaeta trage cu efect de la peste 25 de metri dar nimereste doar plasa laterala.

'17: Orbaiz intra corect prin alunecare la Canales in careul lui Atletico, insa Sergio nu mai poate continua partida si sunt nevoit sa il schimb cu van Wolfswinkel.

'20: de Marcos reia cu capul la o palma de transversala dupa un corner executat de Orbaiz.

'26: Bargfrede recupereaza cu un tackling foarte bun, mingea ajunge la Morata care il intoarce pe Amorebieta, insa sutul sau trece pe langa poarta.

'33: 2-0 : Cairney ii paseaza lui Tabanou aflat la marginea careului, francezul urmareste mingea si suteaza senzational din alergare, fara preluare. Mingea loveste bara din stanga portarului aproape de vinclu si apoi ricoseaza in poarta ! Ce gol !!! Socios sunt in delir, tot stadionul aplauda poate cel mai frumos gol al Realului de pana acum. :worship

'41: Cairney lobeaza o minge peste apararea bascilor pana la Tabanou, acesta patrunde, paseaza in careul mic pentru Morata, dar Aitor Ocio intervine excelent si acorda corner.

'45: Susaeta patrunde pe dreapta, centreaza foarte bine la firul ierbii pentru Toquero, acesta reia din cadere insa mingea intalneste bara din stanga lui Casillas ! Iarasi am avut noroc... :scared

In pauza i-am spus lui Pieters sa il marcheze mai strans pe Susaeta, principalul pericol al bascilor si sa insistam mai mult pe centru, unde fundasii celor de la Athletic s-au aratat vulnerabili.

'48: Toquero suteaza peste poarta din pozitie centrala.

'56: Ozil il deschide foarte bine pe van Wolfswinkel pe dreapta, olandezul suteaza la coltul scurt dar mingea loveste plasa laterala.

'61: Susaeta il depaseste pe Pieters, suteaza puternic insa Casillas plonjeaza si respinge.

'65: van Wolfswinkel suteaza de la marginea careului direct in bratele lui Iraizoz.

'68: 2-1 :Iraola patrunde pe banda dreapta, centreaza la coltul scurt, Martinez ajunge mai repede decat Cairney si inscrie.

'77: Ozil il lanseaza excelent frontal pe Jese, tanarul atacant preia, face o cursa de 30 de metri, intra in careu insa Koikili iilk ajunge si ii sufla mingea cu un tackling exact in momentul sutului.

'84: Tabanou se loveste intr-un duel cu Gurpegi si trebuie sa il inlocuiesc. Intra Sarabia.

'90+3: Vrsaljko pierde un duel cu Gabilondo la marginea careului, mingea ajunge la de Marcos, acesta suteaza puternic din careu insa Casillas respinge cu piciorul.

FT 2-1 (Ustariz OG '7, Tabanou '33 / I.Martinez '68)

O victorie muncita, dar meritata, decisa iarasi de superioritatea in ceea ce priveste valoarea individuala a jucatorilor mei. O executie de geniu a lui Tabanou a facut diferenta de aceasta data, francezul fiind ales si omul meciului. In clasament, Barcelona, Valencia si Sevilla continua cursa de urmarire si cred ca vor fi principalele noastre adversare in lupta pentru titlu.

rmathletic.th.jpg

Clasamentul dupa 12 etape :

clasament12.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Revederea cu Liga Campionilor insemna o deplasare infernala la Milano, pe Giuseppe Meazza, la un Inter mediocru in Serie A (doar locul 8 dupa 13 etape) dar care venea dupa o victorie cu 2-1 in fata lui Lazio. Stiam ca nu vom reusi sa ne facem jocul obisnuit si ca trebuie sa blocam zona centrala pentru a contracara sistemul 4-3-1-2 al lui Leonardo. Interul castigase lejer pe Bernabeu si un punct ar fi fost excelent pentru noi, desi eu am incercat sa ii incurajez pe elevii mei spunandu-le ca putem castiga acest meci. Daca ne intorceam invinsi, singura noastra sansa de a merge mai departe in Champions League era victoria in ultima partida, cu Tottenham, acasa.

24.11.2010

Stadion Giuseppe Meazza, Milano

Champions League, Grupa B, Etapa a 5-a

Inter Milano - Real Madrid

Am ales pentru aceasta partida un sistem mai defensiv decat de obicei, 5-4-1 (de fapt un 3-2-2-2-1) cu 3 fundasi centrali, 2 WB, 2 MC unul cu sarcini ofensive si celalalt defensiv, 2 extreme cu sarcini inside forward si un varf. Am pregatit un joc de contraatac, cu pase directe, stiind ca Interul sub comanda lui Leonardo este o echipa super-ofensiva si nu puteam avea noi posesia balonului.

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Canella ('45 Jese), Varane, Garay, Rafael, van der Wiel - Ganso ('71 Sarabia), Bargfrede - Ozil, van Wolfswinkel ('45 Badelj) - Morata.

'5: combinatie Eto'o - Milito, camerunezul patrunde pe dreapta dar sutul sau la coltul lung trece pe langa poarta.

'16: 1-0 : Zanetti centreaza, Rafael respinge, Cambiasso ii aseaza mingea lui Stankovic si sarbul trage din prima de la marginea careului, in vinclu, imparabil. Le-am transmis elevilor mei sa joace in continuare cu tactica initiala, dar sa fie mai agresivi.

'22: Zanetti intoarce pentru acelasi Stankovic, sutul puternic, cu efect al acestuia este deviat de van der Wiel spre vinclu, dar Casillas are o interventie de senzatie si reuseste sa deturneze mingea in corner. :kisses

'25: Milito il gaseste pe Sneijder in careu, olandezul trage la coltul scurt, dar Casillas prinde.

'36: Milito are o incursiune pe stanga, suteaza din unghi, Casillas boxeaza in fata si van der Wiel indeparteaza pericolul.

'37: Eto'o il depaseste pe van der Wiel, suteaza pe coltul scurt, Casillas e din nou la post si retine.

'40: Garay reia cu capul dupa un corner bine executat de Ozil, insa mingea loveste bara din stanga lui Julio Cesar si ricoseaza in afara terenului. :capu

'43: Sneijder paseaza cu exteriorul pentru Eto'o, varful lui Inter trage cu efect la coltul lung dar Casillas prinde din plonjon.

Pauza...Nu am mai fost dominati niciodata in asemenea hal, nu am putut sa legam mai mult de 3 pase. Stiam ca Interul este superioara, insa nu banuiam ca ne vor surclasa atat de clar. :scared Trebuia sa fac ceva pe plan ofensiv si am renuntat la Canella pentru inca un varf, Jese. Am trecut la 4-4-2, cu Badelj in locul unui van Wolfswinkel epuizat. Speram sa fim mai periculosi si sa mai eliminam din presiunea pe fundasi si Casillas.

'49 : Eto'o il depaseste in viteza pe Badelj, centreaza in forta, Casillas deviaza din cadere spre coltul lung, Milito urmareste si suteaza din intoarcere dar Rafael blocheaza la timp din fata portii goale!

'52: Stankovic il gaseste excelent pe Eto'o in careu, camerunezul preia si suteaza insa Casillas iese la blocaj si reuseste sa respinga. Ce ne-am fi facut fara Iker? ...

'57: Badelj patrunde in viteza pe dreapta, ii evita pe Zanetti si Samuel, trage puternic de la marginea careului, dar mingea loveste transversala si sare la Lucio care degajeaza ! E clar, astazi nici macar noroc nu avem. :fight::(

'58: Garay doarme in ghete la marginea careului, Eto'o ii fura mingea, patrunde in careu si suteaza dar Casillas inchide excelent unghiurile si respinge cu piciorul in corner. Suntem KO si doar Iker ne salveaza de un scor mai aproape de realitatea din teren.

'70: Pazzini scapa de Garay si van der Wiel, suteaza pe langa Casillas iesit la blocaj, insa mingea intalneste bara din stanga portii noastre! E bine ca ghinionul avut la cele 2 bare ale noastre s-a transformat si in putin noroc. Il scot pe Ganso, extenuat si el, intra Sarabia.

'79: Sneijder trage puternic de la 20 de metri, putin peste transversala.

'83: Eto'o e blocat de Varane in prima faza, mingea sare tot la el, interistul suteaza pe coltul scurt dar Casillas respinge in corner.

'85: Cambiasso reia cu capul din 7 metri dupa un corner, Casillas are un nou reflex foarte bun, Sarabia degajeaza. Jucatorii lui Inter sunt exasperati, spectatorii insa aplauda. Nu stiu daca sunt fair-play si il aplauda pe Casillas sau isi aplauda echipa care face show in teren.

'86: Coutinho primeste de la Eto'o in careu, suteaza plasat dar putin pe langa poarta.

'90+2 si '90+3: incheiem meciul cu doua cornere consecutive la poarta lui Inter, fara rezultat.

FT 1-0 (Stankovic '16)

Plecam invinsi de la Milano, insa nu scorul ma nemultumea ci jocul. Nu s-a pus nici o clipa problema invingatoarei, Inter a facut ce a vrut cu noi, jocul lor in viteza, agresiv dar si tehnic fiind mult peste nivelul nostru de acum. Daca nu am fi avut un portar de clasa mondiala, poate cel mai bun din lume, am fi plecat umiliti. Nu trebuie insa sa ne punem cenusa in cap prea mult, deoarece Real este acum o echipa in formare, care nu poate ajunge peste noapte din nou la statutul de super-putere in fotbalul spaniol si european. Trebuie insa sa corectam greselile facute si sa tragem invataminte pentru meciurile ce vor urma. Pentru ca desi suporterii si conducerea clubului cunosc situatia actuala, este greu de crezut ca vor mai tolera multe esecuri ca cele doua cu Inter.

interrm.th.jpg

In celalalt meci al grupei, Tottenham a batut la scor Zilina la Londra, 6-0, ceea ce era de asteptat. A doua calificata din grupa se va decide pe Bernabeu, in partida directa, deci suntem doar la mana noastra. Nu vom avea nici o scuza daca nu vom trece mai departe, avand in vedere ca am castigat la Londra. Englezii sunt insa o formatie imprevizibila, poate chiar mai buna decat Real in acest moment si va trebui sa jucam la cel mai inalt nivel posibil pentru a ne califica.

Clasamentul inaintea ultimei etape:

clasamentchleague5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy