Jump to content

Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

Un "tur" foarte bun ..felicitari ..ai cea mai buna aparare din campionat (Casillas are credit pentru asta 75% :D) ....din pacate atacul lasa putin de dorit dar stii cum se zice ...ofensiva castiga meciuri .....defensiva castiga campionatul ....bafta in continuare si sa speram ca in partea a doua a campionatului o sa isi revina si atacul.

Si o idee daca nu ai facut-o deja ...sa te ocupi de fazele fixe (set-piece creator ala) ...o sa iti mai aduca cateva puncte ...mie la story-ul cu Craiova mi-au adus Cupa in primele 2 sezoane si ceva puncte si in campionat.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Multumesc, sunt satisfacut de ce am realizat pana acum, desi eu cred ca am avut noroc in multe partide iar in altele am fost salvat de Casillas si de fundasi sau de unele executii de clasa ale jucatorilor de atac. Voi face o analiza mai in amanunt a turului in urmatorul "episod" din story.

Cat despre fazele fixe, am pus la punct niste instructiuni bunicele, dar mai trebuie facute cateva ajustari pentru a marca mai des si din astfel de faze.

Link to comment
Share on other sites

ANALIZA TURULUI LIGII BBVA 2010 - 2011

Sa incepem cu lucrurile generale :

- avem a doua medie de spectatori la meciurile pe teren propriu (78749), dupa Barcelona (82833)

- avem de departe cea mai buna defensiva din Liga BBVA: 9 goluri primite in 19 etape, o medie incredibila de doar un gol primit la 2 meciuri.

- avem in schimb abia al cincilea atac din Liga, destul de curios pentru o echipa neinvinsa, cu 15 victorii din 19 partide, aflata la 6 puncte de locul 2 si la 9 puncte de locul 3.

- foarte interesant este si faptul ca nu avem nici un jucator in primii 10 marcatori ai campionatului. Golgeterul Realului, Ozil, cu 7 goluri inscrise e abia al 14-lea in acest clasament !!! Adrian e pe locul 16, cu 6 goluri. Primul e Luis Fabiano de la Sevilla, cu 17 goluri.

- nici in clasamentul paselor decisive nu stam stralucit, barcelonezul Xavi cu 14 astfel de pase fiind pe primul loc iar primul jucator al nostru in acest top e tot Ozil, tot pe locul 14, cu 6 assist-uri; al doilea e Ganso cu 5 assist-uri pe locul 21.

- in clasamentul paselor ajunse la tinta, primii din lot sunt Bargfrede si Ganso, cu un procent de 84% pase exacte. Insa cei doi nu sunt nici pe departe printre "premianti", aflandu-se pe locul 17. Pe prima pozitie a clasamentului este Mascherano, cu 89% pase reusite.

- ceva mai bine stam la capitolul tackling-uri / meci, unde Bargfrede e al 7-lea cu o medie de 5.54 / meci. van der Wiel e al doilea jucator din lot la acest capitol, locul 21 per total cu o medie de 4.60 / meci.

- la capitolul dribling-uri / meci suntem in sfarsit bine reprezentati, Adrian fiind pe locul 2 in clasament, cu o medie impresionanta de 4.30 dribling-uri reusite pe meci. Pe primul loc e Gonzalo Castro de la Mallorca, cu media 4.34. Messi e abia pe locul 3 cu o medie de 4.16. Al doilea jucator din lotul meu in acest top este Ozil, locul 7 cu o medie de 3.15.

- procentajul suturilor pe poarta e condus de bascul Llorente cu o medie de 64%. Cel mai bun procentaj din lotul meu il are Canales, locul 6 in clasament cu 53 %. Al doilea jucator al meu e Adrian, locul 28 in clasament, 43% din suturile sale prinzand spatiul portii.

- media distantelor parcurse / 90 de minute e un capitol unde suntem iarasi destul de departe de varf. Ganso e cel mai activ jucator al nostru, alergand in medie 11.5 km pe meci iar Ozil e al doilea, cu o medie de 11.3 km. Pe primul loc e Royston Drenthe, fost "galactic" imprumutat de Real la Hercules, cu o medie impresionanta de 12.6 km parcursi / meci disputat.

- in fine, la mediile notelor pentru evolutiile din meciuri, pe primul loc e Messi cu 7.84. Din nou, Ozil e cel mai bine clasat din lotul Realului, locul 7 cu media 7.42. Adrian si van der Wiel sunt pe locurile 12-13 cu media 7.34.

Cu disciplina stam foarte bine, locul 17 din 20 in topul echipelor cu cele mai multe cartonase galbene primite cu 28 (primul loc il ocupa Racing cu 54). De asemenea, am luat doar 2 cartonase rosii (primul loc - Valencia cu 4 eliminari la activ).

Statistici echipe Liga BBVA :

laligastats.th.jpg

Statistici jucatori Liga BBVA :

laligaplayers.th.jpg

Statistici jucatori Real Madrid:

rmplayerfacts.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

ANALIZA EVOLUTIEI ECHIPEI PE COMPARTIMENTE

PORTARI

Cu siguranta cel mai bine acoperit post la Real este cel de portar, pentru multi ani de acum inainte. Iker Casillas a fost principalul motiv pentru care am primit atat de putine goluri, paradele sale senzationale exasperand toti adversarii. Chiar daca are 29 de ani si va implini 30 in luna mai, calitatile lui Iker cresc inca iar modul exemplar in care se pregateste il poate mentine la nivel inalt inca 5-6 ani. Casillas a mentinut poarta neatinsa in aproape 50% din meciurile in care a jucat (10 partide din 21) !!!

Rezerva sa, Rui Patricio a aratat in partidele in care a fost introdus ca are valoare si il poate inlocui pe Iker cu succes. La 22 de ani, Patricio mai poate creste si poate fi viitorul titular al postului in cativa ani daca se va pregati in continuare la fel de serios ca pana acum. Si el a reusit sa nu primeasca gol in 4 din cele 6 partide in care l-am folosit.

In fine, Bernd Leno mai are multe de invatat dar are un potential foarte ridicat si antrenamentele in compania unor portari precum Casillas si Patricio nu pot decat sa fie extrem de benefice pentru viitorul sau.

Statistici :

portari.png

FUNDASI

Banda stanga este zona unde am ceva probleme in sensul ca a trebuit sa il reprofilez pe Vrsaljko pentru a juca aici in partidele importante, desi am transferat in pre-sezon doi fundasi stanga cu o buna reputatie: Canella si Pieters. Nu pot sa spun ca sunt dezamagit de cei doi, dar nici unul dintre ei nu a rupt gura targului. Olandezul Pieters a fost ceva mai constant in evolutii, fiind mai bun si la capitolele pase si dueluri aeriene castigate; are la activ si o pasa de gol. Canella in schimb este mai bun ca numar de tackling-uri reusite / meci si are o medie de kilometri alergati mai mare decat Pieters.

In centru suntem foarte bine acoperiti. Varane si Rafael s-au impus ca titulari, cu Garay o varianta de rezerva cel putin la fel de buna si cu Sane venind tare din urma. N'Diaye a jucat si el aici dar nu a avut evolutii prea stralucite.

Garay, Varane si Sane domina spatiul aerian, argentinianul fiind si un excelent executant de faze fixe. Toti trei si-au trecut numele pe lista marcatorilor in acest sezon. Revelatia Sane e cel mai bun la capitolul tackling-uri, urmat fiind de Rafael si Garay. Varane este mai slab la tackling-uri insa pozitionarea sa deosebita si contributiile pe faza ofensiva il fac sa aiba cea mai mare medie dintre fundasii centrali. El este si fundasul care a crescut cel mai mult de la venirea sa la Real, Rafael Toloi tinand si el aproape. Avand in vedere ca Varane are 17 ani iar Rafael si Sane abia au implinit 20 de ani, suntem betonati in zona centrala pentru mult timp de acum inainte.

Banda dreapta este iarasi o zona unde nu avem probleme. Vrsaljko si van der Wiel sunt ambii foarte siguri, constanti in evolutii si cu aport insemnat pe faza ofensiva. Cei doi alearga foarte mult, avand o conditie fizica exemplara. van der Wiel e mai bun la deposedari si in jocul aerian, insa nu trebuie uitat ca Vrsaljko e mai tanar cu 3 ani si are un potential mai mare. Au jucat pe dreapta destul de bine si Sane si N'Diaye, dar ei constituie doar variante de urgenta, fiind mult mai utili in alte zone ale terenului.

Statistici :

fundasi.png

Link to comment
Share on other sites

MIJLOCASI

Pe banda stanga evolueaza doi dintre cei mai in forma si spectaculosi jucatori de la Real : Ozil si Tabanou. Varianta de rezerva este Sarabia, pustiul de 18 ani evoluand bine in cele 8 partide in care a fost introdus, avand un procentaj al paselor reusite chiar peste cel al titularilor de drept. Cu 8 goluri si 7 pase de gol, Mesut Ozil este cel mai bun jucator din lot pe faza ofensiva, avand si o foarte mare disponibilitate la efort (medie de 11.5 km alergati pe meci !). Francezul Tabanou este omul golurilor-spectacol, avand si un procentaj al suturilor pe poarta mai mare decat al contracandidatilor sai pe post, fiind mai mult un finalizator decat un pasator. Tocmai acest lucru insa il face sa fie rezerva in momentul de fata, germanul Ozil fiind un jucator complet si ale carui calitati se imbunatatesc vizibil mai repede in urma antrenamentului.

Banda dreapta e ceva mai slaba decat cea stanga, dar asta nu este de mirare avand in vedere ca pe Adrian l-am reprofilat pe un alt post. Oricum, aici evolueaza un alt pusti-minune, Canales, care cu 6 goluri marcate si 2 pase decisive isi arata calitatile ofensive care l-au adus la Real. Sergio este un finalizator bun, cu procentaje ridicate la pase reusite si suturi pe spatiul portii, dispus la efort (medie de aproape 11 km alergati pe meci) insa totusi putin inconstant in evolutii. Adrian si van Wolfswinkel au fost variantele de rezerva pe acest post, cu rezultate nu foarte satisfacatoare (mai ales in cazul olandezului). Italianul Pettinari va fi rezerva lui Canales, in conditiile in care ma voi baza din ce in ce mai putin pe van Wolfswinkel din cauza randamentului sau scazut.

Mijlocasii defensivi sunt un alt capitol unde stam bine, zic eu, cu germanul Bargfrede titular de drept si variante de rezerva N'Diaye, Agyei si N'Zonzi. Aici mai pot juca (au si jucat de fapt in cateva partide) si Sane, Vrsaljko sau Kondogbia, dar asta doar in cazuri de exceptie. Pentru ca in mod normal, Bargfrede acopera excelent zona din fata apararii, fiind printre cei mai buni mijlocasi din liga BBVA la capitolul tackling-uri si procentaj de pase exacte. Punctul lui slab este jocul aerian, unde exceleaza varianta sa de rezerva, N'Zonzi, francezul cu un fizic exceptional venit imprumut de la Blackburn si N'Diaye, o alta prezenta impunatoare fizic. Cu totii alearga mult si sunt bine pregatiti fizic, cum este si normal pentru un rol vital la centrul terenului unde trebuie sa alergi non-stop 90 de minute. Kofi Agyei, ghanezul imprumutat de la Fiorentina, m-a impresionat in ultimele saptamani cu progresul sau, este un bun pasator, mai apropiat ca profil de Bargfrede dar inca nu este un jucator dedicat echipei asa cum sunt ceilalti contracandidati pe post. Este insa peste N'Diaye in acest moment si avand in vedere ca are doar 19 ani este clar in avantaj in lupta pentru titularizare.

Mijlocasii de suport sau mai exact deep-lying-playmakerii sunt un capitol aparte dar foarte important in angrenajul echipei. Aici titularul incontestabil e croatul Badelj, un jucator care nu iese mult in evidenta insa are o contributie esentiala in mentinerea echilibrului liniei mediene. Milan a progresat mult la antrenamente (in special fizic) si desi este un coordonator de joc pur-sange a acceptat fara comentarii un rol mult mai defensiv. Cu 4 pase de gol si un procentaj de pase exacte peste nivelul multor mijlocasi ofensivi precum si procentaje la tackling-uri reusite si dueluri aeriene castigate apropiate de cele ale mijlocasilor defensivi, plus o medie de kilometri parcursi pe meci (11.2) mai mare decat a lui Bargfrede, Badelj si-a castigat repede un loc de titular in angrenajul gandit de mine. Aici mai pot evolua Cairney, tanarul scotian descurcandu-se onorabil desi el este un jucator de profil pur ofensiv, precum si pustiul de 17 ani Kondogbia, cu statistici bune in acest rol dar caruia ii lipsesc viteza si agresivitatea necesara acestui post. Francezul poate progresa insa foarte mult, are un potential mare si va trebui doar sa ii acordam atentia de care are nevoie la antrenamente.

Coordonatorii de joc sau playmakerii reprezinta surprinzator unul din posturile problema in acest moment desi la prima vedere exista destule variante. Brazilianul Ganso e titularul de drept al postului, iar cele 6 assist-uri reusite, procentajul bun al paselor exacte precum si excelenta lui conditie fizica si disponibilitate la efort (11.5 km alergati in medie pe meci, alaturi de Ozil cei mai buni din lot la acest capitol) il recomanda intr-adevar. Problema lui este inconstanta in joc si implicarea mediocra in jocul ofensiv, desi prin prisma postului sau ar trebui sa fie unul din varfurile de lance in fata portii adverse. A ajuns la "performanta" de a da doar 8 pase in 60 de minute in ultimul meci de campionat si trebuie sa cercetez neaparat motivele pentru care cifrele sale in statistica dribling-urilor reusite, suturilor pe poarta si golurilor nu sunt deloc ceea ce ar trebui sa fie. Spre exemplu, noul venit Eriksen are deja in doua partide jucate un gol marcat, atat cat are Ganso in 21 de meciuri. Varianta de rezerva este Cairney, si el cu 4 pase de gol si un gol la activ, dar scotianul nu mi se pare inca pregatit sa fie titular constant la o echipa precum Real.

Statistici:

mijlocasi.png

Link to comment
Share on other sites

ATACANTI

Ajungem prin urmare si la "calcaiul lui Ahile", postul deficitar la Real in marea parte a acestui sezon si anume cel de varf de atac.

Aici aveam la inceputul campionatului variantele van Wolfswinkel, Jese, Morata si Adrian. Dintre ei, tinerii Morata si Jese au facut cateva meciuri bune dar nu s-au impus in partidele cu adevarat importante. Au inscris cate 2 goluri fiecare, Morata avand si 3 pase decisive fata de doar 2 ale lui Jese, care insa are parametri ofensivi mai buni decat Alvaro. van Wolfswinkel e un caz aparte, singurul meu varf autentic nereusind sa inscrie decat un gol desi l-am folosit insistent si ca extrema dreapta si ca varf impins. Ricky a castigat destule dueluri aeriene, a sutat la poarta, a driblat dar ghinionul si poate lipsa de concentrare si incredere in sine au facut ca el sa fie dezamagirea sezonului pana acum. In schimb, Adrian a fost revelatia, extrema dreapta adusa de la Deportivo fiind mai eficienta ca varf decat ma asteptam eu sa fie vreodata: 7 goluri si 4 pase decisive plus o medie excelenta de dribling-uri pe meci (4.59) si un procentaj decent de 50% la suturi care au prins spatiul portii. Accelerarile sale si dribling-urile pe spatii mici au zapacit multi fundasi adversi, insa spaniolul are si o parte proasta si anume ratarile dese din pozitii clare. Italianul Paloschi este cel in care imi pun multe sperante in partea a doua a sezonului ce se anunta a fi mult mai grea decat prima, cu meciuri in fazele superioare ale Cupei Spaniei si Ligii Campionilor.

atacanti.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Prima partida din "retur" nu avea sa se dispute in campionat ci in Cupa : returul cu Valencia, in deplasare, plecat de la scorul de 3-2 pentru Real. In tur facusem multe greseli in special pe benzi si prin urmare inainte de meci am exersat la fiecare sedinta tactica blocarea mijlocasilor laterali adversi. Partea buna era faptul ca pe Mestalla, spre deosebire de precedenta partida, nu mai era obligatoriu sa atacam noi si astfel sa lasam spatii pentru rapizii jucatori gazda. In plus, Valencia nu se simte prea bine cand trebuie sa atace si atunci am decis sa ii las sa aiba initiativa, mai ales ca Real are cea mai buna defensiva din Spania.

19.01.2011

Stadion Mestalla, Valencia

Cupa Spaniei, Sferturi, Retur

Valencia CF (Liga BBVA) - Real Madrid (Liga BBVA)

Am alcatuit un prim "11" cu mai multe rezerve, principiul rotatiei fiind absolut necesar de aplicat intrucat meciurile se desfasoara la fiecare 3-4 zile pentru noi. Nu ar trebui sa fie o problema, intrucat dupa venirile lui Eriksen, Sanogo si Paloschi, precum si aproape - finalizatul imprumut al grecului Papadopoulos de la Schalke 04 (am decis sa il imprumut pe N'Diaye la Racing Santander pentru acest retur, gratis dar cu clauza de rechemare in caz ca voi avea neaparata nevoie de el) sunt mult mai multe variante viabile din care pot alege.

Real Madrid: Rui Patricio - Canella, Garay, Rafael, Vrsaljko - Bargfrede ('66 Varane) - Cairney, Eriksen (' 66 Ozil) - Tabanou, Adrian - Paloschi.

'2: Dominguez are o incursiune solitara incheiata cu un sut periculos dar care nu prinde spatiul portii lui Patricio.

'3: Vrsaljko suteaza peste poarta de la 25 de metri dupa o respingere a defensivei adverse la un corner de pe partea stanga.

'15: Adrian patrunde in careu pe dreapta, il evita pe Alba dar suteaza putin pe langa poarta.

'19: centrare Vrsaljko, reluare cu capul Tabanou, Cesar e la post si retine.

'30: Adrian ii depaseste pe Alba si David Navarro, intra in careu frontal insa nici de data asta nu nimereste cadrul portii.

'32: Vrsaljko recupereaza iarasi un balon respins de defensiva Valenciei dupa o faza fixa, suteaza puternic de la 30 de metri, mingea e respinsa de Cesar pana la Garay dar acesta trage peste poarta. sleep.png

'40: Jonas isi incearca norocul de la distanta dar nu nimereste spatiul portii lui Patricio.

'42: Tabanou isi face bine mingea pe stangul la marginea careului advers insa sutul se duce aiurea.

'45: lovitura libera de pe dreapta, Tabanou ii paseaza in urma lui Vrsaljko, sut formidabil al croatului de la 25 de metri, mingea traverseaza o padure de picioare si intra in poarta insa arbitrul anuleaza golul pentru un presupus fault in atac al lui Paloschi. Am revazut faza dupa meci si a fost gol valabil...angry.png

In pauza i-am incurajat pe elevii mei sa continuie in aceeasi maniera, intrucat in prima repriza Rui Patricio s-a plictisit teribil, jucatorii gazdelor fiind extrem de stangaci in atacurile pozitionale si nereusind nici macar un sut pe poarta.

'51: sut-centrare al lui Paloschi din banda stanga, Cesar retine cu siguranta.

'52: David Navarro il faulteaza pe Adrian, scapat singur dupa o pasa lunga al lui Rafael, la limita careului de 16 metri. Dupa parerea mea 11 metri si eliminare. Dupa parerea arbitrului, lovitura libera de pe linia careului si cartonas galben thumbdown.gif . Executa Garay, direct in spatele lui Bargfrede, de unde mingea se scurge in afara terenului.

'59: Tabanou reia milimetric pe langa bara din dreapta lui Cesar o centrare foarte buna a lui Eriksen.

'62: Bruno il blocheaza excelent pe Paloschi in careul mic dupa o pasa a aceluiasi Eriksen.

'70: primul sut pe poarta al gazdelor, autor Aduriz din careu, lateral dreapta, prinde fara probleme Rui Patricio.

'75: 0-1 : Ozil schimba cu Vrsaljko, patrunde pe stanga in careu si paseaza perfect pentru Adrian, al carui sut puternic din careul mic il loveste pe Hernandez si intra in poarta. :yupee: Calificarea e in proportie de 95% jucata, la ce au aratat gazdele pana acum.

'87: Paloschi il lanseaza pe Ozil pe stanga, germanul avanseaza si suteaza de la marginea careului la coltul scurt dar Cesar prinde din plonjon.

'90+1 : Paloschi preia perfect dupa o degajare lunga a lui Rui Patricio, scapa singur cu Cesar dar trage pe directia portarului Valenciei, iesit perfect la blocaj.

FT 0-1 (Adrian '75) Aggregate Score : 2-4

valenciarmcup.th.jpg

Obtinem astfel cu mult mai putine emotii decat m-am asteptat calificarea in semifinalele Cupei Spaniei, unde ne asteapta ... FC Barcelona. Garay a fost ales omul meciului, insa toata echipa (cu un plus pentru defensiva ca de obicei) si-a facut treaba excelent in aceasta partida.

Link to comment
Share on other sites

Real Madrid: Rui Patricio - Canella, Garay, Rafael, Vrslajko - Bargfrede ('66 Varane) - Cairney, Eriksen (' 66 Ozil) - Tabanou, Adrian - Paloschi.

portii lui Casillas.

portii lui Casillas.

angry.png

Casillas s-a plictisit teribil

prinde fara probleme Rui Patricio.

Asta ca să nu crezi că story-ul tău nu este citit.

Link to comment
Share on other sites

Ca fapt divers, pentru cei interesati de "povestirile" mele, voi continua acest story cu Real si dupa ce voi achizitiona FM2012. Totusi, as vrea sa incep si un alt story in paralel pentru FM 2012 si vreau sa va cer parerea : cu ce echipa sa joc ? Sa incep unemployed ? Astept cu interes parerile / ideile voastre.

Later edit : puteti bineinteles sa votati si optiunea "Nu mai scrie deloc, esti varza" :D .

Link to comment
Share on other sites

@Pinguinul : Suna foarte interesant, este o echipa buna si cu care se poate face performanta in scurt timp.

@mcity74 : Steaua e mult prea usor. Chiajna ar fi ok, dar nu prea simpatizez campionatul Romaniei. La varianta unemployed ma gandesc destul de serios.

@yogibeer : Excelenta propunere, o echipa de traditie, una din cele mai bune din Segunda Division dar care trebuie reconstruita serios pentru Liga BBVA. Cunosc deja Segunda, dupa experienta cu Celta Vigo si readucerea SuperDepor in prim planul campionatului spaniol si in Europa ar fi o provocare mai mult decat interesanta.

Va multumesc pentru sugestii si astept si alte idei.

Link to comment
Share on other sites

Campionatul Olandei.

E mai usor in Olanda ca in Romania. Va poate confirma asta si Sharingan, cu VVV este ( cel putin acolo era cand am vorbit cu el ) pe primul loc dupa freo 15 etape.Eu cu Alkmaar am luat campionatul din primul sezon, facuse-m doar 1 transfer : Liviu Ganea care a iesit pe locul 2 in topul golgheterilor.Am avut doar 3 infrangeri.

Link to comment
Share on other sites

Ca fapt divers, pentru cei interesati de "povestirile" mele, voi continua acest story cu Real si dupa ce voi achizitiona FM2012. Totusi, as vrea sa incep si un alt story in paralel pentru FM 2012 si vreau sa va cer parerea : cu ce echipa sa joc ? Sa incep unemployed ? Astept cu interes parerile / ideile voastre.

Later edit : puteti bineinteles sa votati si optiunea "Nu mai scrie deloc, esti varza" :D .

Cu Barcelona, sa faci tot ce ai facut aici la Real:D sa dai afara toti jucatorii mai in varsta sau foarte cunoscuti, si sa aduci tineri:) partea cu "nu mai scrie deloc, esti varza" pica din start, deoarece ai un story foarte interesant.

Link to comment
Share on other sites

@tactumare : Campionatul Olandei suna bine, deoarece sunt multe echipe, chiar si cele considerate mici, cu un potential bun. Echipe precum Heerenveen sau Roda Kerkrade ar fi provocari interesante.

@Hydra : Barcelona a fost o varianta de story inca dinainte de a ma gandi la varianta Real Madrid. Voiam sa vand lotul actual, cu 3-4 exceptii si sa joc doar cu jucatorii produsi de La Masia. Insa nu stiu daca e cea mai buna varianta, oricum Barcelona aplica aceasta politica de promovare a propriilor juniori in mare masura si in prezent.

In concluzie, pana acum, pe langa varianta unemployed (care ar fi ok pentru mine, dar nu stiu cat ar fi de interesant pentru cititori sa vada dezvoltarea unei echipe de liga secunda dintr-un campionat slab cotat cum ar fi de exemplu Belarus) ar mai fi urmatoarele : Deportivo la Coruna (spre care inclin eu cel mai mult), Barcelona-La Masia, Villarreal, SC Heerenveen si eventual Roda Kerkrade.

Daca mai sunt si alte sugestii, nu ezitati sa le postati. Voi mai astepta pana luni apoi voi supune la vot variantele cele mai bune pentru a alege una din ele.

Link to comment
Share on other sites

Da, dar as putea sa ii pastrez din lotul primei echipe doar pe cei care nu sunt inca jucatori "consacrati" precum Thiago Alcantara si Fontas si sa ii vand pe restul, chiar daca au fost crescuti sau nu de Barca. Oricum, asa cum am mai spus, varianta Barcelona nu e prima in topul preferintelor mele.

Link to comment
Share on other sites

Leeds, Nottingham Forest, PSG (desi o sa ai prea multi bani si probabil o sa castigi titul in sezonul doi daca nu chiar in primul); Depor, dar iti trebuie multa rabdare chiar daca ii promovezi din primul an, in Spania nu primesti la fel de multi bani ca in Anglia din drepturi TV deci la titlu te vei gandi dupa 3-4 sezoane; Udinese, echipa frumoasa cu un lot bunicel; Malaga, bani mult dar si aici la titlu o sa speri dupa minim 2 sezoane.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy