Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

Asa cum spuneam inaintea partidei cu Valencia din returul sferturilor Cupei Spaniei, l-am adus de la Schalke 04 pe grecul Kyriakos Papadopoulos (425K pentru imprumut, clauza de cumparare de 15 milioane de euro) si i-am imprumutat pana la finalul sezonului pe N'Diaye la Racing Santander si pe Sarabia la Chievo. Nu cred ca voi mai face vreun transfer pana la finalul sezonului, poate eventual un fundas lateral sau cativa juniori foarte promitatori dar inca nu suficient de pregatiti pentru echipa mare a Realului si care vor evolua la Castilla sau U19.

kpapadopoulos.th.jpg

Prima partida a returului de campionat ne aducea in vizita Mallorca, echipa cu care imi incepusem mandatul la Real si in fata careia obtinusem in extremis un egal intr-un meci dominat categoric de oaspetii de acum. Intre timp, noi am crescut de la meci la meci in joc, ajungand pe primul loc in vreme ce Mallorca a alunecat incet dar sigur spre subsolul clasamentului, notabila fiind doar o victorie cu 2-0 obtinuta in deplasare la Villarreal.

23.01.2011

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa a 20-a

Real Madrid (locul 1) - RCD Mallorca (locul 15)

Le-am atras atentia jucatorilor mei sa nu considere aceasta partida ca pe una castigata dinainte, principalele pericole din tabara oaspetilor fiind Nsue si Webo, atacanti foarte rapizi, periculosi in fata portii si buni speculanti ai ocaziilor avute.

Real Madrid: Casillas (cpt.) - Pieters, Garay, Varane, van der Wiel ('60 Rafael) - Bargfrede ('80 Papadopoulos) - Badelj, Ganso - Ozil, Canales - Adrian ('72 Paloschi).

'6: Ganso patrunde frontal, suteaza dintre doi fundasi ai oaspetilor dar Aouate prinde fara mari probleme.

'8: Badelj reia din demi-voleu in transversala o minge respinsa gresit de apararea Mallorcai dupa o lovitura libera executata de Ozil.

'20: de Guzman suteaza de la 25 de metri, Casillas retine fara emotii.

'30: Nsue reia cu capul din centrul careului o centrare bine trimisa de pe stanga de Pereira, insa mingea trece peste poarta.

'33: Bargfrede reia din prima la coltul scurt o minge ajunsa cu noroc la el dar Aouate e bine plasat si respinge cu piciorul in corner.

'44: Casillas respinge o centrare sutata a lui Pereira, Badelj degajeaza gresit, Victor reia spre poarta goala insa mingea se loveste de Garay si se duce pe langa poarta. :sweat:

In pauza i-am incurajat pe elevii mei, ii simteam putin tensionati ca nu reusisera sa deschida scorul si le-am indicat sa dezvolte mai mult fazele de atac pe benzi, unde oaspetii mi s-au parut vulnerabili.

'49: 1-0 : Adrian strecoara excelent mingea printre doi fundasi ai Mallorcai, Ozil este mai rapid decat Cendros si trimite cu stangul plasat la coltul lung pe langa Aouate. :thumbup: E bine ca golul a picat atat de repede dupa pauza, ne puteam organiza mult mai bine atacurile, fara a fi sub presiune.

'54: de Guzman trage plasat de la marginea careului, Casillas prinde cu siguranta din plonjon.

'64: Ganso il deposedeaza pe Marti, il dribleaza pe Ramis, patrunde pe langa acelasi Marti si il lobeaza fin pe Aouate dar mingea cade pe plasa portii. Suporterii aplauda generos, este una din putinele actiuni in care brazilianul a aratat ca isi merita banii.

'70: 2-0: contraatac Real, Canales face o cursa buna pe dreapta pana la linia de fund, intoarce la Rafael, centrare din prima a brazilianului, Ozil reia cu capul in Ramis de unde mingea ricoseaza la Badelj care trimite din demi-voleu cu stangul si inscrie primul sau gol in tricoul blanco. :yupee:

'74: Ayoze suteaza plasat de la marginea careului nostru, Casillas plonjeaza si retine din nou fara probleme.

'77: construim superb o faza de atac, Badelj paseaza decisiv pentru Paloschi dar italianul, singur cu Aouate, plaseaza mingea pe langa poarta.

'78: Ozil il lanseaza si el excelent pe Paloschi, italianul face o cursa de la centrul terenului, il dribleaza in exterior pe Aouate, dar intazie sutul si portarul oaspetilor se redreseaza si respinge cu un ultim efort in corner. :angry:

'83: Garay il trage de tricou pe Ramis in careu, arbitrul Teixeira acorda lovitura de la 11 metri pentru Mallorca. Executa Victor puternic, pe centrul portii, dar Casillas are o intuitie fantastica, ramane pe picioare si respinge! :worship Al doilea penalty aparat de Iker in aceasta editie de campionat.

Fluierul final al arbitrului consimtea inca o victorie clara si meritata a echipei mele, cu Ozil si Badelj in prim plan, iar lucrurile in clasament incepeau sa devina clare. Va fi o cursa pentru titlu intre noi si Barcelona (si ea invingatoare cu 6-0 acasa, cu Santander), Sevilla si Bilbao (probabil si Valencia) disputandu-si ultimul loc pe podium.

FT 2-0 (Ozil '49, Badelj '70)

rmmallorca.th.jpg

Clasamentul dupa 20 de etape :

clasament20.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Inaintea turului semifinalelor Cupei Spaniei am incheiat campania de transferuri din acest sezon cu doi dintre cei mai promitatori fundasi laterali din Europa, francezii Digne (Lille, 17 ani, banda stanga) cumparat cu 2 milioane de euro si Corchia (Le Mans, 20 de ani, banda dreapta) pentru care am platit 6.5 milioane de euro. Va trebui sa renunt la unul dintre Canella si Pieters, pe dreapta urmand sa joace Corchia si van der Wiel iar pe stanga Vrsaljko si cel care va ramane in lot dintre Canella si Pieters. Digne va juca deocamdata la tineret, depinde doar de el sa demonstreze ca progreseaza si poate fi o solutie si pentru prima echipa.

scorchia.th.jpg

ldigne.th.jpg

Revenind la partida din Cupa, ne intorceam pe Nou Camp pentru a infrunta eterna rivala Barcelona, dupa ce in turul campionatului am fost atat de aproape sa castigam dar Messi s-a opus. De aceasta data simteam ca echipa e pregatita si putem trece de "extraterestri" in dubla mansa daca obtinem macar un egal in deplasare.

26.01.2011

Stadion Nou Camp, Barcelona

Cupa Spaniei, Semifinale, Tur

FC Barcelona (Liga BBVA) - Real Madrid (Liga BBVA)

Recunosc ca am ramas cu gura cascata la vederea "primului 11" al Barcelonei. Lipseau aproape toate marile vedete, Pique, Messi, Xavi, Iniesta, Villa, Puyol... Asta in vreme ce eu am decis sa joc cu echipa de baza, nemenajandu-l decat pe Garay desi mai multi dintre titularii mei nu se recuperasera complet dupa partida cu Mallorca din urma cu 3 zile. In acest context, le-am spus elevilor mei sa fie mai ofensivi si sa incercam sa tinem mingea cat mai mult posibil in posesie.

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Vrsaljko, Rafael, Varane, van der Wiel ('60 Corchia) - Bargfrede - Badelj, Ganso ('77 Jese) - Ozil ('72 Eriksen), Canales - Adrian .

FC Barcelona : Valdes - Abidal, Fontas ('45 Muniesa), Bartra, Dani Alves - Mascherano - Keita, Rafinha - Saul ('51 Y. Boakye), Pedro - L.Traore.

'9: Saul reia cu capul din careu, lateral stanga, dupa un corner bine executat de Dani Alves dar van der Wiel respinge de pe linia portii !

'20: fostul "clujean" Traore pivoteaza la marginea careului si trage puternic insa Varane deviaza, amortizand din taria sutului si Casillas prinde.

'22: Keita centreaza excelent, Pedro il devanseaza pe Varane si reia in plasa din careul mic dar golul e anulat pentru offside. Mie sincer nu mi s-a parut, dar daca s-a dat, sa fie primit ! thankyou.gif

'32, '33 : Rafinha suteaza puternic in doua faze consecutive de la marginea careului dar mingea trece peste transversala.

'35: Mascherano trage senzational de la 25 de metri cu efect, mingea loveste bara din stanga lui Casillas ! :sweat:

'38: Rafinha isi incearca iarasi sutul din afara careului, din nou putin peste poarta.

'42: Traore pivoteaza iarasi frumos pe langa Varane, suteaza bine la coltul scurt dar Casillas se intinde si retine.

Pauza. Rezervele Barcelonei ne-au dominat mai ceva decat prima echipa. dry.png Jucatorii mei nu au tinut de minge, nu m-au ascultat, au crezut ca o sa le fie usor fara Xavi si Messi pe teren. Le-am spus sa se trezeasca si sa fie mai agresivi, sa micsoram spatiile dintre linii si sa profitam de lipsa de experienta a fundasilor centrali adversi.

'48: Dani Alves e lansat de Mascherano pe un spatiu liber in banda dreapta, intra in careu dar sutul sau puternic cu efect nu prinde spatiul portii.

'54: Boakye patrunde bine frontal insa sutul sau trece putin pe langa bara.

'62: primul nostru sut pe spatiul portii: lovitura libera Corchia, reluare cu capul din plonjon Adrian, Valdes prinde fara probleme.

'67: Mascherano trimite o "torpila" in diagonala de la marginea careului, lateral stanga, Casillas plonjeaza si reuseste sa devieze peste poarta.

'70: lovitura libera Canales, Varane vine lansat dar reia cu capul peste transversala.

'71: 1-0: Pedro suteaza senzational direct in vinclu de la 30 de metri dupa o pasa primita de la Boakye. Nu pot spune ca nu ma asteptam...Il schimb pe Ozil, epuizat, cu Eriksen.

'75: Abidal centreaza de pe stanga, Boakye deviaza cu capul la coltul lung, mingea loveste bara si intra in poarta, insa din nou arbitrul asistent ridica fanionul si golul este anulat. Pfff...cat noroc avem! Pacat ca nu stim sa profitam de el.

'78: 2-0: Muniesa reia cu capul de langa Bargfrede dupa un corner impecabil executat de Dani Alves. Ciudat, imi vine sa zambesc. Nu suntem nici pe departe atat de buni precum credeam si un dus rece pica foarte bine pentru infumuratii mei jucatori. Le fac semn fundasilor sa urce aproape de centrul terenului. Nu mai avem nimic de pierdut.

'81: 2-1: Badelj il deposedeaza pe Rafinha la centrul terenului, il lanseaza excelent pe Canales, preluare a acestuia in careu pe dreapta, centrare sutata si reluare Eriksen prin alunecare in poarta. Se pare ca s-au trezit infumuratii :)

'84: 2-2: Jese trimite o pasa lunga senzationala din terenul nostru, Abidal sare pe sub minge, Adrian preia, Muniesa ii iese in cale, atacantul meu are culoar de sut insa se duce spre linia de fund. Faza pare pierduta, Abidal vine si el la deposedare insa Adrian paseaza cu calcaiul superb pentru Erkisen, venit singur-singurel care reia simplu in plasa. Stadionul amuteste pentru cateva secunde, in care se aud doar uralele suporterilor nostri. Cine ar fi crezut? yahoo.gif

'86: Rafinha suteaza (pentru a cata oara?) peste poarta de la marginea careului nostru.

'87: Boakye paseaza foarte bine pentru Traore, ivorianul scapa singur in careu lateral stanga dar plaseaza mingea la coltul lung putin pe langa poarta.

'88: Traore il depaseste pe Rafael, fundasul Realului intra prin alunecare si ii sufla mingea, ivorianul plonjeaza in careu dar ia galben pentru simulare. Nici ca se putea un arbitraj mai bun pentru noi astazi biggrin.png .

'89: Barcelona domina iarasi copios, Pedro scapa singur cu Casillas dupa o pasa a lui Rafinha insa Iker iese excelent si blocheaza cu bratele sutul atacantului gazdelor.

'90+2: Bartra blocheaza la timp sutul lui Adrian din careu, dupa un contraatac de manual al elevilor mei.

Final de partida. Obtinem un egal muncit, norocos chiar, dar datator de mari sperante pentru retur. Omul meciului, Eriksen m-a surprins realmente prin capacitatea de a aparea in fata portii, pentru ca eu il stiam un creator, nu un finalizator. Este cu siguranta un jucator de clasa si ma gandesc deja cum sa fac rost de bani sa il cumpar definitiv. I-am felicitat pe jucatori pentru ca au dat dovada de profesionalism si caracter revenind de la 0-2 insa i-am si certat pentru neatentiile din defensiva din repriza secunda si desconsiderarea adversarului in prima repriza.

FT 2-2 (Pedro '71, Muniesa '78 / Eriksen '81, '84)

barcarmcupa1.th.jpg

Golul doi al lui Eriksen (vizualizati pe HD, pacat ca nu s-a salvat toata faza, e un contraatac de manual iar pasa lui Adrian e o bijuterie) :

Link to comment
Share on other sites

Postez aici pentru ca am inchis topicul cu sondajul ...

Am o mare dilema: am inceput cariera pentru FM 2012 story, unemployed cu reputatie Regional, am aplicat la toate echipele care cautau antrenori, indiferent de divizia sau tara in care erau. Bineinteles majoritatea echipelor cat de cat cunoscute m-au refuzat, am refuzat si eu multe din cluburile care mi s-au parut neinteresante sau fara viitor, am gasit pana la urma o echipa OK in a doua liga din Austria apoi...soc! Oferte de la Energie Cottbus si MSV Duisburg. Sincer, nu mi se pare realist sa ma oferteze echipe din a doua liga din Germania cand eu am o reputatie Regional...

Pana la urma, pentru story ar fi mai bine sa preiau una din cele doua echipe, am sanse sa ajung mai repede la o echipa buna si sa castig ceva pe plan continental. Dar, pe de alta parte, pentru realismul story-ului cel mai corect ar fi sa incep la echipa austriaca.

Voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Pentru ca de cariera la Altach nu m-am mai ocupat de mult si nu prea ma mai atrage, ma gandesc sa reiau story-ul cu Real, pe aceeasi idee (fara "galactici") pentru FM 2012 de data asta. Si sa mai restrang putin varsta jucatorilor pe care am voie sa ii cumpar. Nu sunt hotarat inca, eventual sa incerc sa cumpar doar jucatori spanioli. In plus, nu o sa mai descriu fiecare meci pe larg, cum am facut in story-ul pentru FM 2011, voi posta cate o luna, ca in povestea cu Altach. ;)

Ce ziceti, ati fi interesati ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy