Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

Salutare!

Intrucat nu am mai jucat FM 2011 de ceva vreme iar salvarea cu Celta Vigo nu ma atrage momentan, am decis sa caut o provocare prin intermediul careia sa imi recapat pofta de joc. Inspiratia mi-a venit de la un articol citit in GSP (daca nu ma insel) si am ales Real Madrid. Tinta mea? Sa obtin din nou titlul in Liga BBVA si sa cuceresc Champions League.

Poate veti rade, stiind ca Real dispune de un lot plin de vedete, in frunte cu CR7 si de un buget foarte generos. Nu e cine stie ce provocare, nu-i asa? De acord, dar daca am schimba putin regulile jocului?

Toata lumea vorbeste de Barcelona ca fiind cea mai buna echipa din lume, de tiki-taka - cel mai apreciat si greu de contracarat joc de pase in acest moment sau de La Masia - fabrica de jucatori care scoate 2-3 supertalente pe sezon gata pentru a intra in prima echipa - cel mai recent exemplu fiind Thiago Alcantara. La Real, produsele propriei academii de tineret sunt ignorate sau vandute la alte echipe. Miza este pe jucatori deja consacrati, adusi pe sume imense si platiti regeste. O echipa fara suflet, cu individualitati marcante insa fara identitatea de altadata. Doar dupa esecul din ultimul sezon Mourinho incearca o intinerire a echipei, aducand jucatori cum ar fi Varane (17 ani) de la Lens sau Sahin (21) de la Dortmundt. Insa mai e mult pana departe, vedetele aduse pe bani grei nu pot fi ignorate si nou-venitilor le va fi greu sa se impuna in fata "greilor" care compun acum primul 11 la Real.

Insa in FM poti face orice iar eu am decis sa inchei era "galactica" si sa abordez altfel managementul acestei echipe. Prin urmare, voi lua putin din strategia Barcelonei, putin din cea a lui Arsenal la care voi adauga propriile idei. Ce a iesit? Priviti:

- renuntarea la toti jucatorii peste 23 de ani cu salarii peste 2,7 milioane / an. I-am pastrat din aceasta categorie doar pe Casillas (produs 100% al Realului, o legenda pentru acest club) si Kaka (accidentat pe termen lung). Kaka nu va mai juca insa pentru Real si va fi vandut dupa ce se va reface. O exceptie la politica salariala va fi doar Mesut Ozil (un jucator pe care personal il apreciez mult si pentru care ideea de echipa primeaza).

- voi cumpara doar jucatori tineri, maxim 22 de ani, recomandati de scouteri sau pe care ii cunosc dar nu sunt deja super-staruri (de exemplu, Neymar iese din discutie). Dintre acestia, vor fi cumparati doar cei care se incadreaza in politica salariala de maxim 2,5 - 2,7 milioane pe an. Nu voi cumpara insa jucatori pentru care se cer sume mai mari de 20 milioane de euro. Exceptia va fi Ganso, un alt jucator care imi place mult , dar nici lui nu ii voi oferi mai mult de 2,7 milioane / an. De asemenea, voi incerca sa nu cumpar multi sud-americani pentru ca se stie ca multi dintre tinerii jucatori de acolo sunt cu potential foarte ridicat si destul de ieftini si nu vreau totusi sa imi fie prea usor. :D

- voi promova an de an cel putin 2-3 jucatori de perspectiva de la tineretul sau echipele afiliate Realului si le voi da acestora sansa sa joace pentru prima echipa.

-voi incerca sa impun un joc de posesie, un joc colectiv, rapid si creativ, bazat pe calitati fizice si tehnice foarte bune, pe care vor trebui sa le aiba toti cei care vor imbraca de acum inainte tricoul Realului. Nu voi transfera un jucator fara work rate sau teamwork la nivel cel putin 11-12 , decat daca intr-adevar va fi vorba de jucatori foarte tineri cu un potential foarte mare.

Ce a rezultat? Din lotul pe care Real il avea, dupa punerea pe lista de transferuri a tuturor jucatorilor care nu se incadrau in cele descrise mai sus, a ramas un prim 11 care suna astfel : Casillas(29 de ani) - Nacho (20), Garay(23),Carvajal(18) - Rico(22),Alex(17),Ozil(21) - Sarabia(18), Jese(17), Canales(19) - Morata(17). Beton, nu? :bere Bineinteles, lucrurile nu vor ramane asa. Voi transfera cel putin 12-15 jucatori noi.

Ce spuneti, sunteti interesati de continuare? Sa fac un story pe aceasta idee sau doar sa va tin la curent cu rezultatele? Eu am ajuns deja la primul meci de campionat si pot spune ca astept cu nerabdare acest sezon ... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

O idee destul de interesanta. In prima faza suporterii banuiesc ca or sa fie putin dezamagiti de plecarea in masa a vedetelor, dar daca rezultatele te ajuta nu vad asta ca a mai fi un inconvenient.

Am dat Watch la topic, sper sa nu renunti prea curand.

Link to comment
Share on other sites

Pune un screen cu balance-ul financiar+banii obtinuti din vanzari.

Trebuie sa recunosc ca ma asteptam sa obtin mai multi bani pe unii jucatori cum ar fi Cristiano Ronaldo, Di Maria, Benzema sau Sergio Ramos. Dar nu numai ca nu am reusit, insa pe multi dintre ei nici nu am reusit sa ii vand, ci doar sa ii imprumut pe un an cu optiune de cumparare. Obiectivul era totusi sa scap de salariile lor uriase (CR7 - 12,5 mil / an, Xabi Alonso 8 milioane, Higuain - 6,5 mil, Ramos - 6 mil, Benzema 6,25 mil, etc) pe cat posibil.

M-am intins putin cam mult la bani la capitolul cumparari fata de ce intentionam. Ce-i drept insa am reusit sa reduc bugetul de salarii de la 111.5 milioane pe an la 69,7 milioane pe an (in care intra si cei 11,75 mil./ an ai lui Kaka si cei 6,5 mil/an ai lui Higuain, de care nu am reusit sa scap deocamdata).

Voi pune in curand si screen-uri cu balanta financiara si vanzarile / cumpararile de jucatori...deocamdata sa incep povestea. :)

Link to comment
Share on other sites

...2002 - ultimul an in care Real Madrid a castigat Liga Campionilor

...2004 - ultima Cupa a Spaniei cucerita de Real Madrid

...2008 - ultimul an in care Real Madrid a castigat titlul si anul ultimului trofeu cucerit - Supercupa Spaniei

...sute de milioane de euro cheltuite pe transferuri : 92 milioane euro a costat doar Cristiano Ronaldo. 64 de milioane Kaka. 35 de milioane Benzema. Pana si fundasul central Pepe a scos 30 de milioane din buzunarul madrilenilor. Salariile insumate ale componentilor echipei? Aproximativ 140 de milioane de euro anual. Era evident ca era necesara o schimbare, in conditiile economiei mondiale actuale, insa nimeni nu se astepta la ceea ce avea sa urmeze...

3 Iulie 2010

Dupa cateva zile de discutii aprinse, Consiliul de Administratie al clubului Real Madrid a decis ceva de neinchipuit cu putin timp in urma : schimbarea cu 180 de grade a strategiei clubului. Astfel, s-a renuntat la semnarea contractului cu Jose Mourinho si s-a conturat o strategie pe termen lung pentru recucerirea pozitiei de "clubul nr. 1 in Spania si in lume" detinuta cu cativa ani in urma. S-a hotarat inchiderea proiectului "Los Galacticos", punerea pe lista de transferuri a tuturor jucatorilor care nu corespund noii viziuni asupra clubului si demararea unei ample actiuni de cautare de tinere talente inca neajunse la statutul de supervedete. Cei 14 scouteri ai clubului au primit instructiuni precise in legatura cu tiparul jucatorului dorit pentru "noul Real" si au fost trimisi in toate colturile lumii.

S-a intocmit o lista lunga de antrenori din noul val, insa in final un singur nume a corespuns profilului dorit : tanar, de mare perspectiva, ieftin si care sa accepte presiunea uriasa ce va fi pusa pe umerii sai de catre mass-media si cei peste 60.000 de socios. Alesul a fost - surprinzator pentru multi - un antrenor de origine romana, care detine insa si cetatenia spaniola. Fost jucator la Sociedad, Malaga si Deportivo, ultima data antrenor in Italia la Udinese, acesta era pe lista multor echipe din Primera Division (Liga BBVA) si a fost singurul care a spus ca ar antrena la Real si gratis, chiar si in conditiile schimbarilor anuntate. Nu a fost cazul: i s-au oferit 1.1 milioane de euro pe an, contract pana in iunie 2012.

Asa incepe povestea lui...de fapt a mea. Numele meu? Cosmin Deleanu. Obiectivele mele? In primul rand sa creez o echipa care sa intrerupa suprematia Barcelonei, sa cucereasca Champions League si sa domine Europa. Al doilea obiectiv este punerea in valoare a tinerilor crescuti de Real la academia de tineret si care pot duce mai departe spiritul adevarat al ealului. Al treilea obiectiv este mentinerea situatiei financiare a clubului pe o panta ascendenta in ciuda plecarilor vedetelor Cristiano Ronaldo, Benzema, Sergio Ramos, Pepe. etc

Link to comment
Share on other sites

Tratativele duse pentru aducerea noilor jucatori si plecarea " galacticilor" mi-au ocupat o mare parte din timp in prima luna. L-am lasat pe secundul Aitor Karanka sa se ocupe de perfectarea amicalelor si sa trieze CV-urile pentru cele 5 posturi noi de antrenor pe care le oferea clubul. Cum era de asteptat, a trebuit sa port lungi discutii cu fiecare dintre cei pusi pe lista de transferuri, pentru a le explica de ce s-a luat aceasta decizie si a ii asigura ca Real se va ocupa de gasirea unei echipe care sa le satisfaca fiecaruia pretentiile financiare.

La fel de clar era si ca unul din aceste cluburi era Manchester City. Acestia au cumparat cu banii jos patru din fostii "galactici", printre care bineinteles si pe starul Cristiano Ronaldo. Au urmat Bayern si Arsenal, acestia insa platind doar pentru imprumuturi pe un an cu optiune de cumparare. Newcastle l-a luat pe Pepe iar TSKA Moscova pe Lass Diarra. Suporterii au reactionat mai bine decat ma asteptam, in general transmitandu-mi ca au incredere in deciziile clubului. Doar in cazul lui Cristiano Ronaldo acestia au fost mai suparati, pentru ca starul pe care s-au dat atatia bani a plecat pe o suma mica in opinia lor (ceea ce era adevarat, numai ca oferta celor de la City a fost cea mai mare, restul erau mult mai slabe). Singura plecare pe care au insotit-o cu urale a fost cea a lui Dudek :D la Sevilla pentru 700k. Purtatorul de cuvant al suporterilor a spus ca Sevilla si-a luat cea mai mare teapa posibila cu Jerzy :hysterical:

La capitolul veniri, din sutele de CV-uri si rapoarte ale scouterilor insotite de imagini video, am ales 30-40 de jucatori cu care am demarat negocierile. Am tinut mortis sa il cumpar pe Paulo Henrique "Ganso", pe care il consider urmasul lui Kaka la nationala Braziliei. El a fost si cel mai scump transfer, urmat de internationalul olandez van der Wiel. In rest, pustani talentati dar majoritatea dintre ei inca departe de lumina reflectoarelor, ceea ce mi-a permis sa ii transfer pe sume mai degraba mici fata de potentialul pe care scouterii m-au asigurat ca il au. Am perfectat si cateva imprumuturi, toate pe un an cu optiune de cumparare. Per total, am cautat sa nu depasesc banii obtinuti din vanzari insa nu am reusit. Am cheltuit cu 8 milioane in plus, insa am si reusit sa reduc bugetul de salarii cu 40 de milioane de euro, fapt apreciat de conducerea clubului. Per total, m-am declarat multumit de lot, desi cred ca voi simti in special lipsa unui atacant de clasa.

Venirile si plecarile :

transfersrm.th.jpg

Balanta financiara :

balantafinrm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am stabilit un amical cu satelitul Castilla si am urmarit cateva meciuri - scoala la juniorii U19 pentru a selecta cativa jucatori de viitor si a-i promova la prima echipa. Cei care au primit aceasta sansa au fost : Pablo Sarabia (18 ani, mijlocas ofensiv stanga avand deja la activ 16 meciuri / 3 goluri la Castilla), Alex Iglesias(17 ani, mijlocas central de la juniori), Alvaro Morata (17 ani, varf de atac, 17 meciuri / 9 goluri la echipa "C", considerat de staff-ul meu tehnic ca fiind cel mai talentat pusti al Realului) si Jese Ruiz (17 ani, atacant/ mijlocas ofensiv de la juniori).

Karanka a reusit sa perfecteze cateva amicale destul de interesante, printre care cele cu Sevilla, Villareal, Juventus si Genoa. Au fost si partide de verificare lejere cum ar fi cele cu Tubize sau echipa de juniori. Am inceput mai greu, pierzand cu Sevilla si cu Villareal, dar dupa ce am efectuat mai multe transferuri care au mai acoperit din posturile ramase deficitare, echipa a inceput sa mearga.

Rezultatele amicalelor (am taiat din poza pentru a nu dezvalui deja rezultatul primului meci din campionat :) ):

amicalerm.th.png

Tragerea la sorti pentru grupele Champions League nu a fost una foarte norocoasa pentru noi. Am cazut in grupa B alaturi de Inter Milano, Tottenham si MSK Zilina. Va fi totusi interesant pentru a vedea nivelul la care suntem in acest moment, in primul an de reconstructie. Tintim locul 2, pentru care ne vom bate cu Tottenham, o echipa foarte buna, insa nici locul 3 nu ar fi o catastrofa.

Link to comment
Share on other sites

Ce tactica folosesti ?

Tactica e 4-3-2-1 deocamdata, cu doi wingeri si un varf impins. Dupa prima partida de campionat nu am fost foarte multumit de ea, voi vedea daca o voi schimba sau nu...Voi pune screen cu lotul si tactica diseara.

L-ai vandut doar cu 12 mil pe Ramos la City.Luai pe putin 25 daca insistai

Stiu ca am luat putin pe el, insa chiar nu am reusit sa obtin o oferta mai mare (am incercat sa cer 17 milioane si s-au retras). Poate ar fi trebuit sa mai astept, dar eu nu cred ca as fi luat mai mult de 19-20 de milioane pe el. E saracie mare, doar City plateste toti banii odata, restul cluburilor parca sunt la credit cu buletinul : in 48 de rate, cu 0% avans.

Link to comment
Share on other sites

Tactica asupra careia m-am oprit pentru inceputul de sezon este urmatoarea :

rmdtactics.th.jpg

29.08.2010

Stadion IberoStar, Palma de Mallorca

Liga BBVA, etapa 1

RCD Mallorca - Real Madrid

Debutul la Real intr-un meci oficial a insemnat o deplasare pe terenul unei echipe dificile, care isi anuntase inaintea inceperii sezonului obiectivul de a obtine un loc de cupa europeana. La Mallorca jucau doi tineri pe care ii ochisera si scouterii mei, Tejera si Nsue, dar si jucatori consacrati ca de Guzman, Webo sau Gonzalo Castro. Titularii alesi de mine pentru acest meci au fost : Casillas (cpt.) - Canella, Rafael, Garay, van der Wiel - Bargfrede, N'Diaye, Ganso - Canales, van Wolfswinkel, Ozil.

Gazdele au tinut sa arate inca din start ca temerile mele nu erau nejustificate si ca mai avem mult de lucru pana sa aratam ca o echipa care se bate la titlul de campioana. Ne-au inghesuit in propriul careu si daca nu ar fi fost imprecizia lor de la finalizare si Casillas ne-ar fi condus cu 3 - 4 la zero la pauza. Din fericire, dupa prima parte a jocului scorul a fost doar 1-0, gol Marti din mijocul careului nostru dupa o faza frumos lucrata de gazde, care au avut o posesie zdrobitoare, undeva pe la 68%. La cabine, am decis sa ii trimit in teren inca din primul minut al reprizei secunde pe Badelj si Adrian in locul lui N'Diaye si van Wolfswinkel, mizand pe tehnicitatea si rapiditatea acestora. Le-am transmis sa tina mai mult de minge si sa profite de tehnica si viteza superioara pe care o au jucatorii nostri de atac.

Intr-adevar in partea a doua a meciului am dominat destul de categoric, in special datorita actiunilor initiate de Ganso, insa mingea nu a vrut sa intre in poarta. I-am acordat prilejul tanarului Morata de a debuta in prima liga, insa minutele se scurgeau necrutator. In cele din urma, cand nu mai spera nimeni, Ganso a luat o actiune pe cont propriu si a fost trantit in careu de autorul golului gazdelor. In ciuda protestelor celor de la Mallorca, arbitrul a ramas neclintit in decizie si Garay a transformat elegant penalty-ul, aducandu-ne un egal poate nemeritat dupa aspectul jocului. Ganso a fost ales omul meciului, insa evolutia jucatorilor mei era departe de cea asteptata de toata lumea. Totusi eu ma asteptam la asta, o echipa nu se formeaza peste noapte...

FT 1-1 (J.Marti '16 / Garay 90+1 pen.)

mallorcarealm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa faci performanta si in Europa :bere ai jucatori care oricand pot face diferenta, Garay,Ganso,Ozil,Ricki Van...

Poate in EL dar si acolo da peste un Man City care a cumparat jumatate de echipa de la el ....anu' asta e de reconstructie si crestere ca doar nu e patron Jiji sa vrea campionatul, cupa(sa mai dea o data cu ea pe jos :)) si UCL.

Ai bafta ca e Casillas produs al Realului ca daca nu erai intr-o incurcatura mare chiar daca De Gea sau Asenjo erau variante decente. Am un jucator de recomandat : Alan Dzagoev dar nu stiu daca se incadreaza in tiparul de salarii ....ti-ai mai intari mijlocul.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca o sa faci performanta si in Europa :bere ai jucatori care oricand pot face diferenta, Garay,Ganso,Ozil,Ricki Van..

..Wolfswinkel :D Si eu am probleme mari cand ii scriu numele. Dar e un atacant promitator intr-adevar. Nu a avut un debut prea fericit insa am incredere in el.

Poate in EL dar si acolo da peste un Man City care a cumparat jumatate de echipa de la el ....anu' asta e de reconstructie si crestere ca doar nu e patron Jiji sa vrea campionatul, cupa(sa mai dea o data cu ea pe jos :)) si UCL.

Ai bafta ca e Casillas produs al Realului ca daca nu erai intr-o incurcatura mare chiar daca De Gea sau Asenjo erau variante decente. Am un jucator de recomandat : Alan Dzagoev dar nu stiu daca se incadreaza in tiparul de salarii ....ti-ai mai intari mijlocul.

Obiectivul din joc e castigarea campionatului. In story-ul imaginat de mine nu este, insa nu stiu cum va reactiona board-ul din joc daca nu voi fi in primele 3 echipe din Primera. De-asta e clar ca va fi un sezon foarte greu.

Casillas e intr-adevar mana cereasca insa oricum l-am luat pe Rui Patricio de la Sporting si mai e si tanarul Adan. De Gea e deja prea cunoscut(in RL e la Manchester acum) si nu se incadreaza in ceea ce vreau eu la Real iar Asenjo e la Malaga din cate stiu e accidentat pe termen lung (poate ma insel). Cat despre Dzagoev...nu stiu ce sa zic, il voi verifica prin unul din scouteri, insa sa stii ca stau bine la mijloc deocamdata.

O sa fac si o scurta prezentare a lotului, am uitat sa o fac inainte de a descrie primul meci :D.

Link to comment
Share on other sites

Ideea nu e deloc rea, e chiar stralucita sa schimbi strategia celor de la Real Madrid. Cel mai dificil din punctul meu de vedere va fi cu omogenitatea lotului. O sa ai nevoie de putin timp pana cand jucatorii adusi din alte tari se vor adapta, vor invata limba etc. Pana atunci, banuiesc ca vei trai doar prin renumele echipei :)

Primul an, intr-adevar este cel mai greu, succes!

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca am dreptul sa-ti dau sugestii tactice dar sa-ti vand un pont :cadou::bere: cred ca ar trebuii sa-l joci pe Ganso AMC Trequartista. Pe acel post da cel mai bun randament ( parerea mea ) Ca trequartista Ganso creeaza foarte multe ocazii si chiar marcheaza :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Ideea nu e deloc rea, e chiar stralucita sa schimbi strategia celor de la Real Madrid. Cel mai dificil din punctul meu de vedere va fi cu omogenitatea lotului. O sa ai nevoie de putin timp pana cand jucatorii adusi din alte tari se vor adapta, vor invata limba etc. Pana atunci, banuiesc ca vei trai doar prin renumele echipei :)

Primul an, intr-adevar este cel mai greu, succes!

Ai dreptate, deocamdata doar tricourile albe si renumele le mai taie adversarilor respiratia, dar nu va dura mult si se vor obisnui cu ideea ca nu mai sunt Kaka, Cr. Ronaldo sau Sergio Ramos pe teren. Si atunci cei care sunt acum la echipa vor trebui sa arate ca sunt la fel de buni ca cei pe care i-au inlocuit. Multumesc mult pentru incurajari!

Nu cred ca am dreptul sa-ti dau sugestii tactice dar sa-ti vand un pont :cadou::bere: cred ca ar trebuii sa-l joci pe Ganso AMC Trequartista. Pe acel post da cel mai bun randament ( parerea mea ) Ca trequartista Ganso creeaza foarte multe ocazii si chiar marcheaza :yahoo:

Oricine imi poate da sfaturi tactice, orice idee buna e binevenita. :) Voi incerca si cu Ganso trequartista sa vedem ce va iesi.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy