Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

Ori il pui si pe Pastore defensiv langa Diarra, ori il urci pe Diarra langa Pastore.

Adevarat. Am vazut si eu tactici de genul asta, sunt destul de populare tacticile asimetrice in FM. Numai ca mie nu prea imi plac, mi se par prea fanteziste. Si oricum, ce relevanta are daca Diarra e la 3 metri in spatele lui Pastore in asezare sau e in linie cu el? Nu e tot mijlocas defensiv?

Tactica pe care o aplic acum la Real este 4-2-3-1 ca si in poza de la Pinguinul, numai ca cei doi mijlocasi din spatele liniei de 3 sunt pe aceeasi linie. Sincer eu nu cred ca daca il mut pe unul din cei doi mai in spate voi castiga mai multe meciuri. In nici un caz nu cred ca aveam mai multe sanse cu Inter cu tactica asta. Inter m-a zapacit cu viteza paselor si permanenta miscare a oamenilor din atac, rapizi, tehnici, experimentati. Permanent oamenii mei au fost depasiti in duelurile 1 la 1. Iar Cambiasso, Lucio si Maicon sunt extrem de tari pe picioare si precisi la tackling-uri. Eu nu am asa ceva in echipa deocamdata. La lotul meu de acum, nici o asezare din lume nu ar fi putut sa ii blocheze pe interisti. Dar pe viitor asta se va schimba.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

E greu in primul an cu echipa ta, Under21 as putea zice :D in fata lui Inter in primul an. Am cazut de acord ca iti vor trebui 2-3 sezoane pana cand poti lupta pentru UCL. Sunt echipe tari acolo care pe langa 1-2 bombe de jucatori U21 au jucatori experimentati, care stiu ce inseamna un meci in UCL, mai ales in faze eliminatorii.

Ti-ai facut harakiri practic pentru 2-3 ani la Real prin vanzarea tuturor vedetelor dar ai sanse sa faci ceva frumos peste cativa ani.

Link to comment
Share on other sites

Dupa infrangerea cu Inter, am revazut partida cu jucatorii si am discutat despre ceea ce s-a gresit, ceea ce s-a facut bine si am ascultat parerile lor despre ce ar trebui schimbat la jocul nostru. Am cazut cu totii de acord ca suferim in atac, nu neaparat din vina atacantilor, si am decis sa il avansez permanent pe Ganso in spatele unicului varf, in linie cu cele doua extreme. Astfel, am schimbat din 4-3-2-1 in 4-2-3-1. Speram ca astfel sa avem mai multa consistenta in atac. Urma partida cu Real Sociedad, una din nou-promovate, in deplasare. Desi bascii nu mai sunt ce erau odata, mai dispun de jucatori valorosi si cu experienta precum Xabi Prieto, Aranburu, Tamudo sau Joseba Llorente. Am decis sa risc in acest meci, totusi considerat mai usor, renuntand la van Wolsfwinkel in favoarea tanarului Jese. Voiam sa vad cum se schimba jocul nostru cu un varf mai creativ si mai mobil. I-am spus si lui Ricky ca va incepe ca rezerva si a inteles.

18.09.2010

Stadion Anoeta, San Sebastian

Liga BBVA, Etapa a 3-a

Real Sociedad - Real Madrid

Bascii ne-au intampinat cu un "Anoeta" plin si cu un cor de huiduieli atunci cand echipa mea a patruns pe teren. Cei 11 titulari pe care i-am ales pentru aceasta partida au fost : Casillas (cpt.) - Pieters, Varane, Garay, van der Wiel - Agyei, Bargfrede - Tabanou, Ganso, Canales - Jese. L-am luat deoparte pe Jese (aflat la debutul la seniori intr-un meci oficial) si l-am incurajat, spunandu-i sa joace linistit, fara nici o presiune. Pustiul de 17 ani mi-a spus ca nu are emotii si ca va inscrie. Am zambit, gandindu-ma ca era doar o bravada.

Incurajati de suporteri, gazdele au inceput mai bine, punand presiune insa prima lor mare ocazie - centrarea periculoasa a lui Prieto dupa o patrundere pe dreapta - a fost rezolvata elegant de Garay. A mai fost un sut din offside al lui Llorente, blocat de Casillas oricum, un "cap" mult pe langa al lui Ansotegi apoi am inceput sa punem stapanire pe joc. Prima atingere de minge pentru Jese a insemnat un stop perfect si un dribling scurt pe langa Ansotegi, ceea ce insemna ca pustiul chiar nu avea emotii. Ganso a tras primul semnal de alarma pentru basci insa sutul sau din pozitie centrala s-a dus pe langa.

Si a venit minutul 21...van der Wiel a interceptat o minge pe dreapta, a pasat la Agyei, acesta la Ganso iar brazilianul a deviat la Jese. Tanarul varf a preluat cu spatele la poarta, s-a intors pe langa Gonzalez si a tras de la 20 de metri cu efect, la vinclu, facand inutil plonjonul disperat al portarului gazdelor : 0-1 !!! :yahoo: Jese s-a indreptat apoi spre galerie, a salutat-o si a sarutat emblema de pe tricou. Apoi a acceptat imbratisarile de felicitare ale coechipierilor si mi-a facut cu ochiul in timp ce se indrepta spre centrul terenului. L-am aplaudat zambind...pustiul are viitor ;). Au urmat doua lovituri de cap periculoase ale lui Garay si Varane dupa cornerele batute de Ganso, insa primul a trimis peste iar lovitura din plonjon a lui Varane a fost respinsa cu piciorul de Bravo, portarul bascilor. Am intrat in avantaj la pauza si jocul nostru arata bine. Le-am cerut sa nu renunte la presiune, pentru ca vor mai urma goluri. Am avut dreptate...

Repriza secunda a inceput cu un sut puternic al lui Griezmann retinut cu siguranta de Casillas. Ce priza la minge poate avea Iker...La cinci minute de la reluare, Bargfrede a recuperat, l-a lansat pe Jese pe stanga, acesta a patruns si a sutat, Gonzalez a deviat iar Canales a venit in viteza din spate si a tras fara preluare din marginea careului mic pentru 0-2 ! :bere Jocul curgea in favoarea noastra, asa ca am mai trimis in teren un debutant: Salif Sane in locul lui Garay. Au mai urmat ocaziile lui Jese (sut puternic putin peste de la marginea careului) si Ganso (lovitura excelenta de cap de pe picioare dupa o centrare a lui Pieters, prinsa insa de portarul gazdelor) precum si un moment de virtuozitate tehnica a lui Jese, care l-a ametit pe Elustondo si l-a ridiculizat pe Ansotegi insa Bravo a prins sutul sau in diagonala. Prin minutul 80 fanii gazdelor au inceput sa plece dezamagiti, nemaifiind interesati de zbaterile in atac fara succes ale favoritilor lor. Au pierdut astfel golul de 0-3, patrundere Bargfrede central pe un culoar facut de Jese si sut puternic peste bratele lui Bravo. Germanul a fost de altfel declarat si omul meciului, insa pe mine ma bucura mai mult faptul ca in sfarsit aveam un varf care a marcat. Ce debut pentru Jese!!! Sper sa confirme si in meciurile care vor urma, pentru ca cel putin pana la iarna va trebui sa ne descurcam cu atacantii actuali.

FT 0-3 (Jese '22, Canales '51, Bargfrede '80)

rsocrm.th.jpg

Clasamentul dupa 3 runde :

clasament3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Victoria de la Sociedad ne-a adus mai mult optimism si a mai calmat spiritele destul de agitate dupa infrangerea cu Inter din Liga. Am putut pregati in liniste partida de acasa cu Espanyol. Un meci dificil, pentru ca Espanyol este o echipa experimentata, cu jucatori valorosi dintre care amintesc doar pe Kameni, de la Pena, Luis Garcia, Callejon, Osvaldo sau Datolo. Le-am spus elevilor mei ca barcelonezii joaca ofensiv, un sistem 4-4-1-1 si dezvolta cu precadere jocul pe aripi. De asemenea, le-am atras atentia ca varful Luis Garcia si extremele Datolo si Osvaldo au viteza foarte buna si trebuie sa nu le dam spatii.

21.09.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa a 4-a

Real Madrid (locul 3) - Espanyol Barcelona (locul 7)

De obicei echipa invingatoare nu se schimba, insa in cazul nostru era vorba de o partida desfasurata la 3 zile de la deplasarea de la San Sebastian. Cu acest gand in minte, am inceput partida cu urmatorii titulari : Casillas (cpt.) - Canella, Varane, Garay, Vrsaljko - Cairney, N'Zonzi - Tabanou, Ozil, Adrian - Jese.

Asa cum era de asteptat, entuziasmul victoriei precedente ne-a facut sa dominam clar inceputul de meci si in minutul 4 Jese a deviat cu capul pe spate pentru Ozil care a facut o cursa formidabila de 40 de metri si a sutat puternic in diagonala pe sub Kameni pentru 1-0 :D Replica experimentatilor jucatori oaspete a venit imediat si de la Pena l-a intins pe Casillas cu un sut in diagonala, respins acrobatic de Iker. Espanyol a continuat sa insiste si au primit rasplata acestei insistente in minutul 17 cand Luis Garcia l-a pacalit din preluare pe Varane, a intrat in careu si a tras puternic pe langa Casillas : 1-1. Egalarea i-a trezit pe jucatorii mei si Ozil si-a reintrat in rol in minutul 21, dribland intreaga parte dreapta a defensivei adverse insa sutul sau a fost prins de Kameni. Oaspetii au mai avut o ocazie la patrunderea lui Osvaldo incheiata cu un sut prins lejer de Casillas, apoi Ozil a aprins tribunele in minutul 33: sut senzational de la 35 de metri din lovitura libera, dupa un fault asupra lui Jese si preluam din nou conducerea - 2-1 !!! :yahoo: Superbul gol al lui Mesut i-a anesteziat pe barcelonezi, care nu au mai avut pana la pauza decat o ocazie, un sut al lui Luis Garcia parat cu usurinta de Iker.

In a doua repriza Espanyol a inceput in forta, cu un sut al lui Baena putin peste poarta, insa elevii mei au pus imediat din nou stapanire pe joc si in minutul 63 s-a produs desprinderea : pasa Jese la Adrian, infiltrat in careu, preluare si patrundere a acestuia urmata de un sut pe jos la coltul scurt. Era 3-1 si am decis sa introduc un debutant (Alex) in locul lui N'Zonzi. Jese a avut si el o actiune personala reusita incheiata cu un sut pe langa poarta, dupa care am decis sa ii introduc pe Sane si N'Diaye pentru a aduce mai multa forta fizica in duelurile unu la unu. Am mai avut o bara prin Garay, dupa care oaspetii au dominat finalul de partida fara nici un efect pe tabela de marcaj. Spectatorii au aplaudat frenetic la final victoria care ne ducea pe primul loc in clasament si simteam ca incet-incet la Madrid se naste o echipa...Omul meciului a fost ales Ozil iar eu urma sa am mari probleme intre a alege titularul pe postul de coordonator intre german si Ganso. Insa acest lucru nu putea decat sa ma bucure. ;)

FT 3-1 (Ozil '4,'33, Adrian '63 / Luis Garcia '17)

P.S : Dupa ce Barcelona a pierdut clar cu Atletico Madrid etapa precedenta (1-3),in aceasta etapa au batut Sporting Gijon cu 3-0 si ne-au ajutat sa devenim lideri...Ce poate fi mai dulce pentru suporterii nostri? :D

rmespanyol.th.jpg

Clasamentul dupa 4 etape :

clasament4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bune rezultatele pana acum,dar eu zic ca ar fi mai interesant daca nu ai mai sta 1-2 zile pentru un singur meci.Mai bine joci cateva meciuri pe zi,pui ss'urile,faci o descriere scurta si gata.Daca continui asa,va dura cateva luni pana termini sezonul :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa victoria cu Espanyol, am observat o imbunatatire substantiala in moralul jucatorilor si aceasta crestere in moral se vedea in executiile lor la antrenamente. Partida urmatoare, in deplasare cu Levante - echipa aflata pe val dupa victoriile cu Villareal, Almeria si Getafe - avea sa ma lamureasca daca ne aflam intr-adevar pe drumul cel bun. Levante, desi nou promovata, detinea un lot experimentat cu Munua, Javi Venta, Del Horno, Xisco si completat cu jucatori promitatori cum ar fi "imprumutatii" Caicedo si Stuani. Pentru a ne pastra in fruntea clasamentului

26.09.2010

Stadion Ciudad de Valencia, Valencia

Liga BBVA, Etapa a 5 -a

U.D. Levante (locul 4) - Real Madrid (locul 1)

Am hotarat sa il odihnesc pe Casillas pentru acest meci si sa ii dau ocazia lui Rui Patricio sa debuteze. Badelj s-a recuperat complet dupa accidentarea de la "nationala" si forma lui de la antrenamente m-a fortat sa il introduc titular. Asadar, am ales urmatorul "11" : Rui Patricio - Vrsaljko, Varane, Garay, van der Wiel - Badelj, Bargfrede - Ozil, Ganso(cpt.), Canales - Jese.

Nici nu am apucat sa ne asezam prea bine in teren si in minutul 3 Ballesteros a trimis mingea cu capul in transversala dupa un corner, insa mingea nu a ricosat in poarta ci in teren de unde van der Wiel a trimis in corner. :scared Gazdele au continuat sa domine insa au insistat sa suteze imprecis din afara careului, iar cand Suarez a intrat in sfarsit in careu cu mingea, l-a driblat prea larg pe Rui Patricio si a tras in plasa laterala (min.17). Noi am replicat destul de timid, insa periculos, Canales trimitand in bara din stanga portarului dupa o faza lucrata de Badelj si Jese (min.25). Patricio a avut un debut bun, aratand siguranta si intervenind foarte bine la patrunderea lui Caicedo din minutul 39. Pe finalul reprizei, Ganso l-a driblat pe Torres din glezna ca pe Copacabana insa sutul sau a trecut la o palma peste. In pauza le-am spus elevilor mei sa aiba mai mult curaj, pentru ca putem castiga meciul. Desi Jese schiopata, m-a rugat sa nu il schimb...nu am facut-o insa l-am trimis pe van Wolsfwinkel la incalzire. Am renuntat la jocul la offside si cred ca o voi face definitiv. Prea mult risc pentru o linie defensiva care nu are inca o formula stabila...

Repriza secunda a inceput cu elevii mei in atac, iar Ganso si-a aratat din nou clasa, inventand o pasa pe culoar care l-a lasat singur pe Ozil cu portarul, insa germanul a sutat cu efect din prima pe langa poarta. In minutul 60, tocmai cand ma pregateam sa il introduc pe van Wolsfvinkel, Bargfrede a luat al doilea galben dupa o intrare dura la mijlocul terenului. L-am scos pe Jese, insa l-am introdus pe N'Diaye, alegand sa joc fara un varf autentic pentru a mentine echilibrul la mijlocul terenului. Mizam pe o actiune personala de exceptie si ea a venit in minutul 65 : Ganso a insistat la o minge la centrul terenului, undeva langa linia de margine pe stanga, a recuperat, a facut o cursa cu doi adversari in spate si a centrat in forta in careu de unde Ozil a trimis in poarta prin alunecare dintre alti doi fundasi adversi. :yahoo: Era 0-1 si gazdele s-au napustit in atac. Am rezistat insa si am incercat sa dam lovitura pe contraatac. Era sa si reusim in minutul 90, cand Canales a pasat excelent peste defensiva adversa pentru Ozil, acesta a avansat, a intrat in centru si l-a lobat pe portarul advers, insa mingea a lovit transversala si a ricosat in teren, exact ca si la bara celor de la Levante. Am stopat usor incercarile disperate din final ale celor de la Levante si am obtinut a 4-a victorie consecutiva. Omul partidei a fost ales van der Wiel, excelent in defensiva dar si la constructie. Nu a fost o victorie frumoasa, mai degraba una muncita, insa am apreciat efortul si daruirea elevilor mei care au crezut in victorie chiar si cand am ramas in 10 oameni. Cu adevarat spiritul Real Madridului...

FT 0-1 (Ozil '65)

levanterrealm.th.jpg

Clasamentul dupa 5 etape :

clasament5.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Partida cu Tottenham din Liga Campionilor era abia a doua jucata de majoritatea jucatorilor mei in aceasta competitie si reprezenta deja o partida decisiva. Ne-am deplasat in Anglia, la Londra, care ne-a primit rece, cu un aer parca indiferent la emotiile mele si ale elevilor mei. Despre echipa gazda nu sunt multe de spus, toata lumea stie ca este o formatie redutabila, cu multi jucatori de prim rang in Europa si trebuie doar sa ii amintesc pe van der Vaart, Defoe, Lennon, Bale, Crouch, Modric sau Gallas. Insa gazdele se confruntau cu un val de absente importante cauzate de accidentari mai mult sau mai putin grave: van der Vaart, Bale, Jenas, Pavlyuchenko, Dawson, King si "imprumutatul" de la Real Arbeloa. Misiunea noastra se usurase considerabil, insa englezii dispuneau de un lot puternic chiar si in aceste conditii.

29.09.2010

Stadion White Hart Lane, Londra

Champions League, Grupa B, Etapa a 2-a

Tottenham Hotspur - Real Madrid

Intrucat era a doua noastra deplasare in 3 zile, am decis sa odihnesc mai multi dintre titularii cu Levante. Stiam ca Tottenham joaca un 4-4-1-1 cu Modic in spatele lui Crouch, au un bun joc de pase si se bazeaza pe viteza lui Lennon si mingi inalte spre Crouch. Am hotarat sa ii trimit ca titulari pe :Casillas (cpt.) - Canella, Rafael, Garay, N'Diaye - N'Zonzi, Bargfrede - Tabanou, Cairney, Adrian - van Wolfsvinkel. Le-am spus elevilor mei ca nu cred ca vom mai prinde Tottenham asa de vulnerabila si ca trebuie sa profitam de ocazie; le-am cerut atentie la mingile aruncate spre Crouch si sa blocheze bine benzile.

Englezii au inceput cu o tactica ciudata, un pressing agresiv cu fundasii aproape de centrul terenului. Vazand asta, le-am cerut extremelor mele sa se lipeasca de tusa si mijlocasilor sa deschida jocul pe benzi si sa arunce mingi in spatele fundasilor adversi. Am avut astfel 2 ocazii mari in primele sase minute prin Adrian si Cairney, insa Gomes a blocat bine. La sutul lui Cairney insa a respins in fata si van Wolfsvinkel a fost la locul potrivit, inscriind cu latul in poarta goala primul gol al sau la Real : 0-1 in minutul 6. ;) Tottenham a continuat sa atace si sa tina acceasi asezare avansata sinucigasa si bineinteles ca am profitat: pe un contraatac in minutul 25, Adrian l-a lasat in urma pe Kaboul, a facut o cursa de 40 de metri, a centrat perfect, Gomes a ramas tintuit pe linia portii si Tabanou a inscris lejer in poarta goala pentru 0-2. :yahoo: Contraatacul fusese 5 contra 2...oare ce era in capul lui Redknapp de a continuat sa joace asa?

Fiindca in careul nostru Rafael si in special Garay blocau tot, englezii au incercat si de la distanta insa Casillas a continuat evolutiile foarte bune si a respins suturile lui Modric sau Palacios. Singura problema a fost ca am fost nevoit sa il inlocuiesc pe Cairney in minutul 39 cu Ganso, din cauza atacurilor tari la care tanarul playmaker scotian fusese supus.

In a doua repriza, pentru ca cei de la Spurs nu au schimbat nimic semnificativ in tactica de joc, extremele mele au continuat sa creeze pericol, in special Tabanou, pe stanga. Englezii au marit frecventa suturilor insa apararea mea functiona ireprosabil iar Casillas a avut un reflex exceptional la voleul lui Defoe din careu. L-am trimis in teren si pe Morata in locul lui van Wolfsvinkel,usor accidentat de intrarile la intimidare ale adversarilor. Defoe a reusit performanta sa rateze si singur cu Casillas, insa nu a mai gresit si in minutul 85, trimitand in poarta mingea respinsa de Casillas dupa incursiunea lui Pienaar. Pana la final insa nu s-a mai intamplat nimic si am castigat pe merit primele noastre 3 puncte in Liga in acest sezon. Francezul Tabanou a fost ales omul meciului, insa si Garay si Casillas au facut o partida excelenta.

FT 1-2 (Defoe '85 / van Wolfsvinkel '5, Tabanou '25)

In celalalt meci al grupei Inter a zdrobit Zilina cu 5-0 si deja cred ca se stie castigatoarea acestei grupe. Noi pe de alta parte am facut un pas important spre locul 2 si calificarea in optimi...

tottenhamrm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tottenham este o echipa greu de batut. Dupa cum am mai spus, o sa te califici de pe locul 1.

Este posibil insa depinde si de rezultatul meciurilor Inter-Tottenham. Vom vedea, si noi la randul nostru trebuie sa batem Interul si Tottenham, ceea ce nu va fi deloc usor. Oricum, facem progrese vizibile, chiar nu ma asteptam sa castigam la Londra.

Link to comment
Share on other sites

Voi incerca sa scriu mai pe scurt despre partidele mai putin importante, pentru a inainta mai repede in story. :) Nu e chiar stilul meu, mie imi place sa descriu pe larg meciurile pentru ca asa cititorii isi pot imagina mai usor cum s-a jucat, insa e mai bine pentru a termina mai repede un sezon...

Urmatoarea partida din campionat, cea de acasa cu Deportivo, era considerata de presa sportiva una usoara pentru noi. Eu nu credeam asta, pentru ca presiunea de a fi lideri incepea sa apese pe umerii jucatorilor mei. Trebuia sa castigam, inca nu intalnisem nici una din echipele de top din Liga BBVA si orice punct pierdut in meciurile in care eram favoriti ne putea costa. SuperDepor nu mai era ce a fost odata, dar avea in lot jucatori cu experienta ca Manuel Pablo, Ze Castro, Pasquale, Valeron, Xisco, Jose Sand (fost golgeter al Argentinei) sau Riki.

02.10.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa a 6 -a

Real Madrid (locul 1) - Deportivo la Coruna (locul 13)

Am continuat principiul rotatiei pentru a da ocazia jucatorilor mai obositi sa se refaca. Am modificat putin si tactica, cerand fundasilor de banda sa joace mai ofensiv, sustinand constructia si am schimbat stilul direct de joc de pana acum cu unul bazat pe pase scurte si mai multa miscare in teren a jucatorilor.

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Pieters, Rafael, Varane, van der Wiel - Badelj(' 71 Cairney), Vrsaljko - Ozil, Ganso, Canales (' 71 Adrian) - van Wolfsvinkel.

Partida nu a fost chiar un galop de sanatate, chiar daca am dominat de la un capat la altul. Oaspetii au jucat destul de dur, insa din fericire am scapat fara accidentari.

'1 : van Wolfsvinkel loveste transversala cu un sut puternic din interiorul careului.

'23 - 1:0 - Ozil executa magistral, puternic si cu efect o lovitura libera de la 25 de metri, mingea loveste transversala apoi intra in poarta. :thumbup:

'27 - 2:0 - Varane profita de o iesire hazardata a lui Aranzubia, portarul lui Depor, dupa o centrare din lovitura libera a aceluiasi Ozil si inscrie cu o lovitura de cap primul sau gol la seniori :bere

'30: Casillas retine pe linia portii lovitura de cap a lui Sand.

'36: Sand face o cursa extraordinara pe dreapta, intra in careu insa in momentul sutului nu mai are suflu si Casillas prinde cu usurinta.

In pauza am observat ca Sergio Canales schiopata, insa medicul a rezolvat problema si extrema dreapta a putut relua partida. Le-am atras atentia elevilor mei sa aiba mai multa grija la Sand si Riki.

'78: Adrian il dribleaza pe Pasquale insa trage in plasa laterala

'88: van Wolfsvinkel incearca un lob insa Aranzubia se redreseaza la timp si respinge.

Omul meciului a fost ales Mesut Ozil, aflat la al patrulea gol in campionat in acest sezon.

FT 2-0 (Ozil '23, Varane '27)

rmdepor.th.jpg

Clasamentul dupa 6 etape :

clasament6.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai interesanta varianta asta.Ti'as recomanda sa ii dai o sansa lui Alvaro Morata in anumite meciuri.Spre exemplu,sa il lasi titular in toate meciurile din Cupa Spaniei sau la meciuri in care esti sigur de victorie.Daca nu,macar da'l imprumut ca sa prinda putina experienta.

P.S.: Ti'as recomanda sa il iei pe Raphael Stanescu.Intr'o salvare de a mea a ajuns sa fie nominalizat pentru balonul de aur si sa fie titular la A.C. Milan (Da,stiu.Jocul nu prea seamana cu realitate :) )

Link to comment
Share on other sites

Inainte de deplasarea la Malaga, pentru urmatoarea partida din campionat, am aflat adversarul din cupa : CF Benidorm, o echipa din Regional Preferente (divizie regionala in Spania). Va fi un bun prilej de a vedea la lucru jucatorii folositi mai putin pana acum. Revenind la Malaga, adversarii nostri urmatori ocupau ultimul loc in clasament, in ciuda unui lot din care fac parte consacratii Demichelis, Maresca, Lindgren, Julio Baptista si promitatorii Lodeiro si Ignacio Camacho. Eu aveam intreg lotul la dispozitie, inclusiv Jese si Sarabia, reveniti dupa accidentarile suferite. Doar Canella, lovit din prea mult elan de Salif Sane la antrenament, era inca nerefacut complet.

17.10.2010

Stadion La Rosaleda, Malaga

Liga BBVA, Etapa a 7 -a

CF Malaga (locul 20) - Real Madrid (locul 1)

Am atras atentia jucatorilor mei sa nu considere meciul deja castigat, observand ca starea lor de spirit era foarte optimista. I-am trasat sarcini de marcaj la Julio Baptista lui Bargfrede si i-am spus lui Garay sa urce in fata apararii pentru a il ajuta pe german sa il blocheze pe Baptista.

Real Madrid : Rui Patricio - Pieters, Garay, Varane, van der Wiel - Badelj(' 63 N'Diaye), Bargfrede - Ozil(' 78 Sarabia), Ganso(cpt.), Canales - Jese.

Contrar asteptarilor, gazdele au facut o partida foarte buna, dominand in special repriza secunda si numai valoarea individuala mai mare a elevilor mei a facut ca balanta sa se incline spre noi.

'9 : 0-1 : Jese preia pasa lui Badelj undeva in banda stanga, porneste spre centru, il zapaceste pe drum pe Manolo Gaspar si trage de la 20 de metri puternic la vinclu, imparabil. :yahoo: Un gol spectaculos, asemanator cu primul inscris de el pentru Real, in meciul cu Sociedad. E clar acum, pustiul trebuie crescut cu atentie si va deveni un jucator de superclasa.

'15: Ganso combina cu Jese apoi il lanseaza excelent pe Ozil, insa germanul trage in plasa laterala din careu.

'30: Baptista scapa pe partea dreapta, insa trage putin peste poarta de la marginea careului.

'32: 0-2 : Varane reia imparabil cu capul din centrul careului advers, dupa un corner batut excelent de Ozil. Al doilea gol al pustiului francez care incet incet devine un om de baza la Real, chiar daca a pornit ca rezerva lui Rafael.

'45+1: Maresca reia cu capul putin peste poarta o centrare de pe stanga a lui Fernandez.

L-am trimis pe Sarabia la incalzire, daca jocul va continua sa fie in favoarea noastra si in a doua repriza, il voi acorda debutul si tanarului mijlocas stanga. ;)

'55: 1-2 : Garay il blocheaza pe Fernandez in prima faza, insa jucatorul Malagai reuseste un sut excelent din a doua incercare, mingea loveste bara din dreapta lui Rui Patricio, apoi ricoseaza din van der Wiel spre bara din stanga, unde apare Rondon si o trimite in plasa. Cat ghinion !!! :capu

'56: reactionam imediat si Canales patrunde in dribling pe dreapta insa suteaza din careul mic in plasa laterala.

'61: Rondon centreaza, Fernandez inscrie cu capul, insa arbitrul de tusa semnalizeaza corect offside.

'63: Gazdele pun presiune, il scot pe Badelj, care avea si un "galben" si il introduc pe N'Diaye pentru mai multa siguranta la mijloc

'78: jocul s-a calmat, debuteaza si Pablito Sarabia, care il inlocuieste pe Ozil.

'82: Garay bate in forta o lovitura libera de la marginea careului, mingea trece putin pe langa poarta adversa.

Finalul de meci ne gaseste sarbatorind alaturi de fani a sasea victorie consecutiva in campionat. Omul meciului ? Tanarul Varane, cu evolutii din ce in ce mai apreciate in defensiva si cu contributii insemnate si in atac.

FT 1-2 (Rondon '55 / Jese '9, Varane '32)

malagarm.th.jpg

Clasamentul dupa 7 etape :

clasament7.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mai interesanta varianta asta.Ti'as recomanda sa ii dai o sansa lui Alvaro Morata in anumite meciuri.Spre exemplu,sa il lasi titular in toate meciurile din Cupa Spaniei sau la meciuri in care esti sigur de victorie.Daca nu,macar da'l imprumut ca sa prinda putina experienta.

P.S.: Ti'as recomanda sa il iei pe Raphael Stanescu.Intr'o salvare de a mea a ajuns sa fie nominalizat pentru balonul de aur si sa fie titular la A.C. Milan (Da,stiu.Jocul nu prea seamana cu realitate :) )

Ii voi acorda lui Morata mai multe sanse sa arate ce poate. Am multi jucatori de perspectiva si toti vor primi ocazia sa joace in meciuri oficiale, insa nu voi neglija nici rezultatele pentru ca la Real rabdarea este doar un cuvant.

Stanescu e deja la Lazio, cumparat pe 575k. Unul din scouterii mei cei mai buni, Nito, il coteaza la 3,5 stele ca potential (ceea ce e super bine pentru un jucator de 17 ani). Il voi tine sub observatie.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum am vazut , scouterii fac reportul dupa jucatorii pe care ii ai la dispozitie.Sa zicem ca ai un jucator cu potential 5 stele pe postul lui Stanescu , atunci scout-ul ti-ar zice ca nu are ce cauta asta la club pentru ca ai deja un jucator cu potential mult mai mare.Asa si acum , banuiesc ca il aseamana cu unul dintre jucatorii pe care ii ai si e cam la aceeasi valoare cu Stanescu.Totul depinde de ce jucatori ai.

Link to comment
Share on other sites

Dupa deplasarea la Malaga, urma o alta deplasare, insa de data asta in Slovacia, la Zilina. M-am sfatuit cu secundul Karanka si am decis sa acordam credit jucatorilor care au evoluat mai putin pana acum, desi stiam ca aveam nevoie de victorie la Zilina pentru a ne pastra in lupta pentru calificarea in optimile Champions League. Gazdele erau clar o echipa sub nivelul nostru, fara nici un jucator cu nume, insa niciodata nu trebuie subestimata o echipa care nu are ce pierde...Meciul cu slovacii era insa la 3 zile de la meciul cu Malaga si la inca 3 de urmatoarea partida din campionat asa ca trebuia cumva sa odihnesc jucatorii pe care ma bazasem pana acum si sa le dau sansa celorlalti sa arate ca merita sa imbrace tricoul Realului.

20.10.2010

Stadion Pod Dubnom, Zilina

Champions League, Grupa B, Etapa a 3-a

MSK Zilina - Real Madrid

Le-am explicat tinerilor mei jucatori ca este important sa obtinem cele 3 puncte si ca depinde numai de ei sa demonstreze ca pot fi o solutie de baza pentru echipa. I-am asigurat ca am incredere in ei si ca pot invinge daca pun in practica tot ceea ce am pregatit la antrenamente: joc in viteza, multa miscare si luciditate in actiuni.

Real Madrid: Adan - Canella(' 78 Garay), Rafael, N'Diaye(cpt.), Sane - Kondogbia(' 78 Alex), Agyiei - Sarabia, Cairney, Adrian(' 59 van Wolfsvinkel) - Morata.

'10 : Sane il deposedeaza corect in careu pe Kordos, insa arbitrul arata penalty. :wtf: Executa Duga, tare si plasat, insa Adan sare si respinge cu un plonjon excelent de langa bara dreapta :kisses

'15 : 1-0 : acelasi Kordos il depaseste usor pe N'Diaye din preluare, scapa singur frontal si il executa cu sange rece pe Adan. Incepeam sa regret ca m-am bazat pe N'Diaye in aparare, el se simte cel mai bine pe postul de mijlocas defensiv. Pe banca, langa mine, Garay isi rodea unghiile...cu siguranta nu ar fi trecut asa usor de el slovacul.

'22: Guzmicky scapa de tacklingul lui Canella, intra in careu insa isi prelungeste mingea prea mult, intra in unghi si trage in plasa laterala.

'25 : 1-1 : Agyiei recupereaza, ii paseaza lui Cairney si acesta suteaza senzational din prima, cu stangul, fara elan, direct sub transversala. :worship:D Superb gol !!!

'32 : Cairney executa un corner, Rafael reia cu capul insa portarul slovacilor retine.

'41 : Nagy trage superb de la 25 de metri in diagonala insa Adan reuseste din plonjon sa devieze mingea putin peste transversala.

In pauza am decis sa nu ii cert pe elevii mei, desi jocul era clar ca nu mergea. Gazdele jucau insa cu mare ambitie si se vedea ca sunt mai omogeni decat noi. Le-am spus sa atace cu calm, pentru ca golul va cadea, putem castiga daca suntem mai atenti la recuperare si mai exacti pe faza ofensiva.

'47 : Agyei trage puternic de la 20 de metri central, insa portarul slovac respinge peste poarta.

'52 : Adrian face o cursa pe dreapta, trimite un sut-centrare insa portarul advers este la post.

'56 : 1-2 : Cairney paseaza foarte bine pe culoar pentru Morata, varful preia, intra in careu si inscrie pe sub portar :yahoo: In sfarsit, o actiune legata si directa pe poarta, asa cum asteptam de la echipa mea.

'62 : Nagy trage de la marginea careului, mingea e deviata insa Adan reuseste sa retina.

'65 : gazdele continua sa preseze si Kordos scapa singur pe stanga insa trage pe langa poarta.

'72 : Kondogbia preia pe piept la 25 de metri de poarta adversa o minge respinsa de apararea gazdelor, trage superb din voleu, insa mingea loveste transversala. :fight: L-am aplaudat pe tanarul mijlocas francez, incurajandu-l.

'75 : Morata isi depaseste adversarul direct, trage pe jos insa Lovas retine.

'77 : van Wolfsvinkel trece si el de un fundas advers, intra in careu insa trage pe langa poarta.

Si...cand credeam ca nimic rau nu se mai poate intampla...

'87 : 2-2: Guzmicky centreaza in careu pe jos, N'Diaye face un marcaj larg si Belanik preia si trage in diagonala invingandu-l pe Adan :capu

Gazdele au tras de timp cat au putut si au sarbatorit la final de parca au castigat Liga. Desi Cairney a fost desemnat omul meciului, jucatorii mei au parasit terenul cu capul plecat, vizibiil afectati de egalarea tarzie a Zilinei.

FT 2-2 (Kordos '15, Belanik '87 / Cairney '25, Morata '56)

La intoarcerea in Madrid, am aflat bineinteles ca suporterii si conducerea clubului erau foarte suparati de rezultat si de modul in care am gandit si alcatuit echipa si tactica pentru acest meci. Doar faptul ca in celalalt meci al grupei Tottenham a invins pe Inter la Londra cu 1-0 (gol Defoe) a mai linistit putin apele intrucat pastram sanse bune de a merge mai departe, insa purtatorul de cuvant al suporterilor mi-a transmis ca daca nu ne calificam din grupe nu o sa mai am parte de sustinerea lor. Mi-am asumat toata vina pentru acest rezultat in presa si in fata conducerii clubului si le-am promis ca vom face tot ce ne sta in putinta pentru a invinge in toate partidele care au ramas de disputat: cu Inter in deplasare si Zilina si Tottenham acasa.

zilinarm.th.jpg

Clasamentul dupa 3 etape in grupa B :

clasamentchleague3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa "episodul Zilina" urma partida de acasa cu Racing Santander si eram ingrijorat de reactia fanilor. De aceea am insistat la antrenamente pe ideea ca trebuie neaparat sa castigam pentru a mai face uitat din amarul pricinuit de situatia din grupele Champions League. Oaspetii formau o trupa solida, energica, cu o singura infrangere in campionat, in deplasarea de la Valencia, desi jucasera printre altii si cu Barcelona, Sevilla sau Villareal. Racing dispunea de jucatori ca Tziolis, Munitis, Giovanni dos Santos sau Rosenberg, insa atuul lor era determinarea si spiritul de echipa.

24.10.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa a 8 -a

Real Madrid (locul 1) - Racing Santander (locul 9)

Am decis sa las experimentele deoparte si sa introduc cel mai bun "11" de care dispuneam, minus Jese care in mod normal ar fi trebuit sa fie titular insa avea o contractura usoara capatata la antrenament si nu am vrut sa il fortez. Spectatorii, 75.000 la numar, s-au comportat exemplar si de aceasta data, incurajand echipa ca de obicei. Doar un banner "Niciodata sa nu uitati pentru ce club jucati / Sa faceti cinste tricoului ce il purtati! " afisat in sectorul cu tribuna oficiala putea fi considerat un avertisment.

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Vrsaljko, Garay, Varane, van der Wiel - Badelj, Bargfrede - Ozil(' 78 Tabanou), Ganso(' 66 Cairney), Canales - van Wolfswinkel.

'1 : Ganso ii paseaza excelent "printre" lui Ozil, germanul scapa singur pe stanga insa portarul advers inchide bine unghiurile si respinge

'14 : Rosenberg trece de Varane, ramane singur cu Casillas insa nu are rabdare si trage de la marginea careului, fara probleme pentru Iker.

'34: Colsa suteaza violent de la 30 de metri insa Casillas prinde cu siguranta.

'35: Canales suteaza dezamagitor pe langa poarta din careu lateral dreapta dupa o deviere de la Ganso.

'41: 1-0 : van der Wiel face o cursa pe dreapta, paseaza la Canales, acesta prelungeste la Ganso, brazilianul suteaza din prima, mingea se loveste de nefericitul fundas al oaspetilor, Henrique, si intra in poarta :thumbup:

In pauza jucatorii mei s-au plans de intrarile dure ale oaspetilor si pe buna dreptate. Cei de la Racing isi meritau pe deplin reputatia si acum intelegeam de ce au tinut piept Barcelonei, incheind 0-0 partida cu "extraterestrii".

'46: van Wolfswinkel il depaseste pe Torrejon, suteaza puternic insa putin peste.

'66: am decis sa il inlocuiesc pe Ganso care schiopata pentru a evita o accidentare mai grava. A intrat Cairney.

'68: van Wolfswinkel il trage pe Torrejon spre centru, pe spatiul creat patrunde Cairney insa sutul sau e dezamagitor, pe langa poarta.

'80: Pinillos suteaza in forta de la marginea careului, Casillas e din nou la post si respinge in corner.

'90: Canales paseaza la van Wolfswinkel care inscrie, insa olandezul se afla in offside clar si golul este anulat.

'90+2: Cairney il lasa singur cu portarul pe Tabanou, insa extrema Realului trage pe langa.

FT 1-0 (Henrique o.g. '41)

Am reusit sa invingem si asta era cel mai important, chiar daca jocul nu a fost unul foarte bun. Racing a stiut sa blocheze atacurile noastre si sa fragmenteze jocul prin faulturi (18 la numar in total). Omul meciului a fost ales Ganso, chiar daca a jucat doar 66 de minute, brazilianul fiind la originea autogolului prin care am castigat si conducand foarte bine atacurile noastre. In plus, datorita rezultatelor din aceasta etapa ne-am detasat la 6 puncte de locul 2, ocupat acum de Valencia.

rmracing.th.jpg

Clasamentul dupa 8 etape :

clasament8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Si a venit si momentul in care ne inscriem in lupta pe cel de-al treilea front al sezonului...dupa campionat si Champions League, vom debuta in Cupa Spaniei. Adversarul, Benidorm, era o necunoscuta totala pentru mine inainte de a cadea cu ei in Cupa. Am primit cateva inregistrari facute cu o camera de amatori la doua dintre meciurile lor din Regional Preferente. Le-am vizionat cu elevii mei, ma rog, vizionat e mult a spune pentru ca nu se intelegea mare lucru. Am vazut ca sunt o echipa destul de agresiva, disciplinata si care prefera un joc direct, fara multe floricele.Au doi atacanti acceptabili, Chupe si Guerra, si un fundas central experimentat si cu calitati bune, capitanul Ayala. In rest, nici un jucator care ar fi in stare sa joace macar la Real Castilla.

27.10.2010

Stadion Municipal de Foietes, Benidorm

Cupa Spaniei, Runda a 4-a, Tur

CF Benidorm (Regional Preferente) - Real Madrid (Liga BBVA)

Cine s-a ars cu ciorba "Zilina" sufla si in iaurtul "Benidorm". Cam asta le-am spus elevilor mei, care in mare parte jucasera si in Slovacia. I-am rugat sa fie mult mai atenti acum, sa nu isi subestimeze adversarul si sa mentina posesia si presiunea pe adversar. Asteptam de la ei o victorie, chiar daca mai aveam si returul de pe Bernabeu.

Real Madrid : Adan - Pieters, Rafael, Sane, Vrsaljko - Kondogbia, N'Diaye(' 45 N'Zonzi)- Sarabia, Cairney (' 69 Jese), Badelj - Morata.

In tribune, selectionerii Croatiei si ai Senegalului, veniti pentru Vrsaljko si Badelj respectiv Sane. Intamplator sau nu, cei trei "urmariti" au fost printre cei mai buni jucatori ai mei in acest meci. :)

'11: Sarabia patrunde pe stanga in careu insa suteaza puternic peste transversala.

'25: Kondogbia paseaza foarte bine pentru Morata care scapa singur insa se grabeste si trage pe langa poarta.

'32: centrare Sarabia, cap "peste" Badelj. Gazdele continua sa se apere cu toti jucatorii in propria jumatate.

'42: beneficiem de 3 cornere consecutive insa nu reusim nimic notabil. Adan se plictiseste in poarta noastra.

Pauza...jucatorii mei mai mult s-au plimbat pe teren. E clar, unii dintre ei nu vor mai juca pentru Real decat in cazuri de urgenta. Il scot pe N'Diaye, care m-a enervat cu indolenta lui, si il introduc pe N'Zonzi.

'49: jucatorii gazdelor au iesit mai hotarati de la cabine si Kondogbia rezolva o centrare periculoasa in careul nostru.

'51: Cairney executa cu efect dar slab o lovitura libera din pozitie excelenta.

'53: Kondogbia il gaseste bine pe Sarabia in careu insa extrema stanga suteaza putin pe langa bara.

'62: N'Zonzi incearca si el marea cu degetul insa sutul sau de la distanta trece peste. Incep sa ma enervez, desi mi-am propus sa fiu calm indiferent de joc. :cearta

'67: 0-1 : cand rabdarea mea era pe terminate si il trimisesem pe Jese la incalzire, Morata combina cu Badelj, croatul patrunde pe dreapta, centreaza perfect si acelasi Morata inscrie cu o lovitura de cap. In sfarsit!!! :good:

'82: Jese incearca un lob, dar nu nimereste spatiul portii.

'85: probabil plictisit de ratarile si incapacitatea colegilor din atac sa marcheze, Sane urca si el in careu si trage puternic putin peste poarta.

'89: primul sut spre poarta al gazdelor ! :B: Abu Bakr trimite din voleu peste poarta lui Adan.

'90+2: Rafael pierde un duel aerian, Guerra il depaseste in viteza pe Sane, preia, scapa singur cu Adan insa se sperie de ocazia avuta si trage puternic peste poarta. :angry:

Fluier final. Inchid ochii si incerc sa ma calmez pana ajung in vestiar. Era sa ne facem din nou de rasul curcilor, nu s-a alergat, nu s-a pasat, nu s-a pus suflet. Trebuie sa iau masuri si sa vorbesc serios cu unii dintre jucatori. Daca continua tot asa nu vor mai prinde nici banca de rezerve. Ma mai consoleaza gandul ca si Barcelona a castigat cu Logrones abia cu 2-1. Insa si catalanii au folosit tot o echipa de rezerve ale rezervelor...

FT 0-1 (Morata '67)

benidormrm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Pinguinul: Morata e cel mai promitator tanar jucator de la Real, evident ca va juca in multe meciuri. S-a vazut si IRL, la Campionatul European Under 19 ca el si Sarabia merita mai multe sanse la Real.

daca ai nevoie de un atacant, incearca sa-l iei pe Leigh Griffiths ;)

Griffiths e la Wolves acum. Scout-ul trimis sa il urmareasca nu a fost foarte impresionat, are deja 20 de ani si nu are un potential prea mare. Ii voi urmari totusi evolutiile.

========================================================================================================================================

Dupa dezamagirea cu Benidorm, ne-am deplasat la Alicante pentru intalnirea cu Hercules. O echipa nou promovata, aflata intr-o forma proasta, pe penultimul loc din campionat. Totusi, in lotul lui Hercules se aflau jucatori ca internationalul senegalez Sarr, ex-madrilenul Portillo, Rufete, Trezeguet sau Nelson Valdez. De asemenea, noi il aveam imprumutat acolo pe Royston Drenthe si Dinamo pe Pulhac :). Tot la ei juca si Tiago Gomes, ex-stelistul. O echipa cu un bun potential ofensiv, care insa practica un joc defensiv, nepotrivit lotului de jucatori dupa parerea mea.

30.10.2010

Stadion Jose Rico Perez, Alicante

Liga BBVA, Etapa a 9 -a

Hercules CF (locul 19) - Real Madrid (locul 1)

Evident ca, desi intalneam penultima clasata, dupa prestatia "rezervelor" in meciul de Cupa eram 100% hotarat sa trimit cel mai bun "11" disponibil in teren, fara nici un experiment. Si am fost inspirat pana la urma, pentru ca meciul nu a fost deloc usor...

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Vrsaljko, Garay, Varane, van der Wiel - Badelj (' 45 Tabanou), Bargfrede - Ozil, Ganso (' 73 Adrian), Canales - Jese.

'6: cursa excelenta pe stanga a lui Ozil, centrare perfecta pentru Jese in careul mic, insa tanarul varf trage exact in Calatayud, portarul gazdelor, care plonjase disperat. :capu

'10: Ganso il dribleaza pe Fritzler, suteaza de la marginea careului, insa mingea trece putin peste transversala.

'35: Ozil trage cu exteriorul de la marginea careului putin pe langa poarta

Dupa o prima repriza de lupta, saraca in faze de poarta, nu eram deloc multumit de jocul echipei si am avut grija sa afle si ei acest lucru. Badelj schiopata serios si a trebuit sa il schimb cu Tabanou.

'46: Tiago Gomes il lanseaza bine pe Trezeguet insa acesta incearca un lob si mingea trece departe de poarta.

'53: Canales ii paseaza "printre" lui Tabanou, francezul suteaza pe coltul scurt insa Calatayud scoate in corner.

'59: Jese il intoarce pe Sarr, trage puternic, cu efect, insa putin pe langa vinclu.

'66: Padalino suteaza din careu, Garay deviaza, Casillas era batut insa mingea trece la o palma de poarta.

'76: 0-1 : nou-intratul Adrian patrunde in dribling pe centru, paseaza la intalnire pentru Tabanou, francezul ajunge inaintea lui Juanra si suteaza in diagonala pe sub Calatayud :yahoo:

'81: Portillo scapa singur cu Casillas, insa probabil nu a uitat ca a jucat candva la Real si plaseaza mingea pe langa poarta. :peace:

'84: Garay il blocheaza foarte bine pe Valdez in careul mic.

'85: Valdez reia peste cu capul dupa un corner executat de Drenthe.

FT 0-1 (Tabanou '76)

Am castigat partida insa evolutia elevilor mei nu a fost deloc una stralucita. Omul meciului a fost extrema Tabanou, francezul fiind unul din jucatorii care au confirmat deja ca merita sa evolueze la Real. Mentineam avansul de 6 puncte fata de urmaritoarele Valencia si Barcelona, dar inca nu intalnisem nici o echipa puternica din Liga BBVA...

herculesrm.th.jpg

Clasamentul dupa 9 etape:

clasament9.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca echipa va continua sa joace astfel,nu iti vei mai pune probleme la castigarea campionatului.

:) Mai e mult pana departe. Asa cum am mai spus, nu am jucat inca cu nici o formatie de top din Spania. Voi juca cu Atletico Madrid in etapa urmatoare si vom vedea atunci.

Ricky Wan ....(olandezul) nu a prea marcat, ce i-ai facut de nu marcheaza :))

...van Wolfswinkel :D. Il joc Poacher, ceea ce eu cred ca i se potriveste cel mai bine. E un jucator bun, disciplinat tactic, insa nu a avut noroc la finalizare si nici inspiratie. Isi va reveni insa, pentru ca a inregistrat progrese de cand a venit, mai ales la atributele mentale. Momentan, Morata si Jese sunt variante mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Returul cu Zilina din Champions League ma ingrijora putin, desi stiam ca in mod normal slovacii nu pot emite pretentii pe Bernabeu. Totusi, voiam sa ma asigur ca nu se va repeta istoria din meciul tur mai ales ca acum toti ochii erau spre noi si calificarea din grupa era pusa in pericol in cazul unui rezultat negativ. Am decis sa nu trimit totusi in teren titularii si sa dau inca o sansa unor jucatori cum ar fi N'Diaye sau Kondogbia.

02.11.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Champions League, Grupa B, Etapa a 4-a

Real Madrid - MSK Zilina

Le-am spus elevilor mei ca astept o victorie in aceasta partida si ca este una din ultimele sanse pentru unii din ei sa imi schimbe parerea despre statutul lor la Real pe viitor.

Real Madrid : Rui Patricio - Pieters, Rafael, Sane, N'Diaye(cpt.) - Kondogbia( '76 Agyei), N'Zonzi- Tabanou, Cairney, Adrian(' 50 van Wolfswinkel) - Morata.

'5: Adrian patrunde in viteza, il dribleaza pe Duga si apoi pe Gajdos, intra in careu insa trage in plasa laterala.

'16: Morata este faultat in careu de Sandor. Penalty-ul este executat de N'Diaye, care suteaza plasat insa portarul slovac ghiceste coltul si respinge in corner. :angry:

'18: 1-0: fundasul central Sane profita de o balbaiala in careul slovacilor si inscrie cu un sut puternic de la 7 metri. Bun acest Sane, chiar merita sa ii acord mai multe sanse. ^_^

'20: Cairney il depaseste pe Sandor, ramane singur cu portarul insa suteaza exact pe directia acestuia.

'23: 2-0: Adrian trece iarasi in viteza de Gajdos, patrunde in careu pe dreapta si suteaza imparabil din unghi inchis. M-am asezat linistit pe banca, stiam ca de acum este imposibil pentru Zilina sa revina in joc, mai ales dupa cum s-a desfasurat pana acum partida. :victory:

'31: 3-0: Rafael este tinut de tricou in careu de Nagy si arbitrul Wolfgang Stark arata punctul cu var pentru a doua oara. N'Diaye ia din nou mingea si se uita spre mine. Inclin din cap in semn de aprobare, desi N'Diaye a aratat mai multe lucruri negative decat pozitive pana acum. Voiam sa vad daca are "cojones". Si a avut: sut violent sub transversala, fara nici o sansa pentru portar. Slovacii erau in corzi. :box: Le-am facut semn jucatorilor mei sa linisteasca jocul, prioritatea era acum sa evitam accidentarile.

'43: Belanik scapa singur pe stanga, incearca un lob peste Rui Patricio insa mingea trece mult peste.

Jucatorii mei au intrat la cabine in aplauzele publicului si bineinteles ca si eu eram multumit de jocul lor. Le-am spus doar sa mentina posesia si sa evite pe cat posibil duelurile tari.

'50: Adrian este faultat din spate de Duga si nu mai poate continua. Slovacul nu primeste nici macar galben... :thumbdown: Intra van Wolfswinkel.

'54: van Wolfswinkel patrunde pe stanga, centreaza bine pentru Morata insa acesta, incomodat de Gajdos, reia cu capul pe langa poarta.

'74: Morata reia pe spate cu capul o minge aruncata de N'Diaye in careu, insa portarul slovac Lovas prinde cu siguranta.

'80: Cairney executa inselator o lovitura libera, Lovas scapa mingea in fata insa Kubala reuseste sa degajeze.

FT 3-0 (Sane '18, Adrian '23, N'Diaye '32 pen)

Am castigat usor un meci controlat in totalitate, Sane fiind desemnat omul meciului. Zilina a fost incapabila sa traga un sut pe spatiul portii si acum sper ca toata lumea, suporteri si conducere, a inteles ca semi-esecul din tur a fost doar un accident.

rmzilina.th.jpg

In celalalt meci al grupei, Inter a invins Tottenham cu 2-0(goluri Pazinni si Milito), italienii luandu-si revansa dupa infrangerea de la Londra. Situatia in grupa nu era deloc rezolvata si, desi am trecut pe locul 2, urmeaza doua meciuri de foc la Milano cu Inter si pe Bernabeu cu Tottenham.

Clasamentul grupei dupa 4 etape :

clasamentchleague4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy