Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

ATACANTI

vanwolfswinkel.th.jpg

adrianx.th.jpg

jese.th.jpg

morata.th.jpg

Voi face si o prezentare mai detaliata a jucatorilor (cum ii vad eu pe fiecare din ei si de ce i-am transferat/pastrat in lot/promovat de la tineret) in urmatorul post, inainte de a trece la urmatoarea partida din campionat.

Link to comment
Share on other sites

Prin urmare...voi face o descriere a fiecarui jucator din lotul ales pentru primul sezon fara "galactici". In ordinea pozelor postate sunt urmatorii:

PORTARI :

Iker CASILLAS (29 de ani, international spaniol de seniori) - capitanul echipei, nu cred ca mai are nevoie de nici o prezentare. Portar legendar pentru Real si nationala Spaniei, de 10 ani titular indiscutabil la Madrid, singurul jucator consacrat produs 100% al Realului care se mai afla acum la club. Agilitatea si reflexele sale sunt arhicunoscute, este un profesionist desavarsit.

Rui PATRICIO (22 de ani, portughez) - transferat de la Sporting CP, unde era titularul indiscutabil al postului. Este un portar de reflex, insa si restul calitatilor sale tehnice si fizice sunt foarte bune. O rezerva care cred ca il poate suplini foarte bine pe Casillas si care a costat mai putin decat s-a cerut pe alti portari la fel de tineri si cu mai putine calitati.

Antonio ADAN (23 de ani, spaniol) - produs al Realului, tanarul Adan a fost in ultimele sezoane portarul echipei secunde, Castilla. Ca si ceilalti doi portari din lot, principala sa calitate o reprezinta reflexele. Are bune calitati tehnice si fizice, insa nu are deocamdata nivelul atributelor mentale pentru a deveni altceva decat o solutie de moment.

FUNDASI :

Sime VRSALJKO (18 ani, international croat de seniori) - transferat de la Dinamo Zagreb, este un jucator pe care scouterii mi-au transmis ca trebuie cumparrat neaparat. Este un fundas de banda dreapta foarte versatil (poate juca si mijlocas defensiv, mijlocas dreapta si chiar fundas stanga), cu o conditie fizica ireprosabila, viteza foarte buna, agresiv si foarte determinat. De cand s-a transferat la Real a devenit un obisnuit al convocarilor la echipa nationala si daca va ramane la fel de serios, poate ajunge un jucator de clasa mondiala.

Raphael VARANE (17 ani, international francez de juniori) - acest pusti foarte talentat si cu un potential imens a fost curtat de multe dintre marile echipe ale Europei, desi inca nu a strans nici macar un sezon jucat complet la nivel de seniori. Oricine se pricepe la fotbal poate sa vada insa ca fizicul, calitatile mentale si tehnice ale lui Raphael sunt deja la un nivel ridicat, pe care un fundas obisnuit le capata abia dupa ani multi de antrenament si experienta. Nu imi ramane decat sa il indrum sa isi dezvolte in continuare aceste calitati. Poate deveni un titular incontestabil la Real in maxim 2-3 sezoane.

Gregory VAN DER WIEL (22 de ani, international olandez de seniori) - Gregory este unul din jucatorii deja consacrati,titular la Ajax si in reprezentativa Olandei in momentul in care l-am ofertat. Un jucator complet din toate punctele de vedere, care poate juca pe orice post in defensiva si chiar mijlocas defensiv. Este de o tehnicitate rar intalnita la un fundas si singurul lucru care i se poate reprosa este agresivitatea destul de redusa. Cred ca ar fi facut fata fara probleme ca titular si in vechea formula a Realului galactic.

Salif SANE (20 de ani,international senegalez de tineret) - tanarul senegalez cu cetatenie franceza venit de la Bordeaux este cel mai inalt jucator din lot. Si el un jucator versatil, Salif are un joc de cap si o forta impresionante. Bineinteles, sta destul de prost la capitolele agilitate si inteligenta in joc dar are potentialul de a progresa. Ne poate ajuta mult in meciurile cu echipe care pun accent pe partea fizica a jocului.

RAFAEL Toloi (19 ani, international brazilian de juniori) - una dintre marile sperante ale Braziliei, vazut ca un demn urmas al lui Lucio. Venit de la Goias, brazilianul cu cetatenie italiana este deja un fundas complet si cu caracteristici mentale impresionante. S-a impus ca titular in lupta cu Varane deocamdata iar concurenta acerba dintre doi tineri cu asemenea calitati nu poate decat sa ma multumeasca. Parerea mea este ca are calitatile de a deveni mai bun decat Lucio, insa depinde numai de el sa confirme acest lucru.

Erik PIETERS (22 de ani, international olandez de tineret) - venit de la PSV Eindhoven, olandezul ce poate juca atat fundas stanga cat si central era deja o certitudine la echipa de club. Jucator muncitor, in slujba echipei, cu un mental excelent si fizic bun, Erik reprezinta o solutie sigura oricand voi apela la el. Singura problema este predispozitia sa la accidentari, de aceea i-am intocmit un program special cu unul dintre fizioterapeutii de la club.

Ezequiel GARAY (23 de ani,international argentinian de seniori) - unul dintre putinii jucatori ramasi din era "galacticilor", Garay era considerat in urma cu 2-3 sezoane pe cand juca la Racing Santander ca fiind un pusti minune. Intre timp, accidentarile si faptul ca a jucat destul de rar titular la Real l-au scos cumva din atentia mass-media. Calitatile insa i-au ramas: marcajul excelent pe care il face, anticipatia si concentrarea deosebite, jocul aerian ireprosabil. Este ocazia lui sa isi demonstreze clasa si nu ma indoiesc ca o va face. Este si un foarte bun executant de lovituri libere si penalty-uri.

Roberto CANELLA (22 de ani, spaniol) - unul dintre jucatorii pentru care am insistat mult, titular la Sporting Gijon inca de la 19 ani. A mai fost in atentia Realului si in urma cu un sezon insa mutarea nu s-a concretizat. S-a rezolvat insa acum si Roberto, un fundas de banda ofensiv, inteligent, muncitor si rapid va fi cu siguranta unul dintre pariurile reusite din noul lot al Realului.

Link to comment
Share on other sites

Din cauza storyului tau m-am apucat si eu de o cariera cu Real Madrid,in care am vandut toate vedetele si am adus numai pusti. :worship

Sper sa ii reusesti o clasare cat mai buna in campionat si sa reusesti sa ajungi cat mai departe cu putinta in CL. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

MIJLOCASI :

Franck TABANOU(21 de ani, international francez de tineret) - tizul lui Ribery, Franck se aseamana in multe privinte in joc cu starul lui Bayern : viteza deosebita, acceleratie naucitoare,tehnica ireprosabila in regim de viteza. Spre deosebire de Ribery insa, tanarul cumparat de la Toulouse este un jucator de echipa, muncitor si mai putin agresiv. Poate juca pe toata banda stanga, insa calitatile sale defensive nu sunt deloc la inaltimea celor ofensive. Este clar un jucator de urmarit si pe care ma pot baza.

ALEX Iglesias(17 ani, spaniol) - unul dintre cei mai promitatori juniori de la Real, l-am adus in lotul de seniori pentru a ii da ocazia sa creasca si sa capete incredere in sine mult mai usor decat ar fi facut-o la echipa de juniori. Punctele sale tari sunt viteza si creativitatea.

Milan BADELJ(21 de ani, international croat de seniori) - fostul playmaker al lui Dinamo Zagreb, Badelj este un mijlocas de o tehnicitate, agilitate si creativitate extraordinare. Foarte versatil, poate evolua pe orice post la mijlocuul terenului. Nu degeaba a fost dorit si de Arsenal, insa el a preferat Realul. Cu siguranta va deveni un jucator de clasa mondiala, depasindu-l pe compatriotul sau Modric cu care este acum comparat. Ca si Vrsaljko, a devenit dupa transferul la Real un obisnuit al echipei nationale a Croatiei.

Tom CAIRNEY (19 ani, international scotian de seniori) - unul din tinerii cu o ascensiune fulgeratoare in Anglia, Cairney a retrogradat cu Hull City insa nu putea ramane in a doua divizie engleza. Valoarea si potentialul sau nu au scapat neobservate de scouterii marilor cluburi europene. M-au impresionat creativitatea, tehnica desavarsita si calmul de mare jucator pe care le-a aratat si ma voi baza pe el cu siguranta in multe din partidele acestui sezon. Calitatile sale tehnice si viziunea asupra jocului sunt impresionante si nu este de mirare ca deja a fost chemat la echipa nationala. Poate juca atat play-maker cat si mijlocas stanga. Singurul punct slab al sau este jocul aerian.

Pablo SARABIA(18 ani, spaniol) - tanarul mijlocas de banda stanga a jucat deja 16 partide pentru echipa secunda a Realului. Este o aripa de mare perspectiva, foarte tehnic si rapid, creativ si cu centrari de foarte buna calitate. Am hotarat sa ii dau ocazia sa joace pentru echipa mare si sa arate ce poate.

Mesut OZIL (21 de ani, international german de seniori) - Ozil este deja un jucator consacrat, pe care insa am decis sa il pastrez in lot in ciuda salariului foarte mare (5 mil. euro pe an) pentru ca este un om de echipa si un mijlocas care la 21 de ani are calitatile tehnice, fizice si mentale ale unui jucator de clasa mondiala. Poate evolua ca play-maker sau mijlocas de banda stanga si este cel mai tehnic si creativ jucator din lot.

Link to comment
Share on other sites

MIJLOCASI (continuare) :

Steven N'ZONZI (21 de ani, international francez de tineret) - imprumutat de la Blackburn, impresioneaza prin fizic, agresivitate si joc aerian insa ceea ce mi-a atras cel mai mult atentia la el este faptul ca in ciuda inaltimii si greutatii (1.94 m / 74 kg) are o viteza si acceleratie foarte buna. De asemenea, mijlocasul defensiv francez de origine congoleza este foarte muncitor si dedicat echipei. Sunt sigur ca va demonstra ca merita sa il cumparam definitiv la finalul sezonului, va avea destule sanse sa o faca.

Geoffrey KONDOGBIA (17 ani, francez) - scouterul trimis in Franta l-a ochit pe Geoff la tineretul lui Lens. Nu numai fizicul impresionant, jocul aerian solid si conditia fizica excelenta a francezului ce detine si cetatenie centrafricana, ci si tehnica sa foarte buna pentru un jucator de profil defensiv m-au determinat sa il imprumut pentru un an si sa ii dau ocazia sa arate ca are potentialul de a ajunge un jucator de mare valoare.

Daniel KOFI AGYEI (18 ani, ghanez) - considerat urmasul lui Michael Essien, pustiul imprumutat de la Fiorentina este un jucator foarte determinat, pasator excelent pentru un mijlocas defensiv si cu calitati fizice foarte bune. Punctul sau slab este jocul aerian, insa potentialul lui Daniel este foarte mare. Astept sa isi demonstreze valoarea si sa ma determine sa ii activez clauza de cumparare de 4.9 milioane de euro.

Paulo Henrique GANSO (20 de ani, international brazilian de seniori) - unul dintre jucatorii pentru care as fi platit oricat sa il am la Real. Desi a fost cea mai scumpa achizitie din aceasta campanie, valoarea si potentialul sau depasesc cu mult banii care s-au platit celor de la Santos. Este un play-maker veritabil, cu un simt extraordinar al jocului si o tehnica sclipitoare. Desi de obicei brazilienii sunt jucatori individualisti si cu un fizic mai putin impresionant, Ganso este un jucator pentru care predispozitia la efort si jocul de echipa sunt notiuni pe care si le-a insusit foarte bine. Tare pe picioare, fara frica de dueluri mai tari, tanarul brazilian este deja vazut ca un jucator important si pentru nationala Braziliei. Deja si-a demonstrat valoarea si in prima etapa din Liga BBVA, cand a obtinut un penalty dupa o actiune personala si ne-a adus punctul cu care ne-am intors din deplasarea de la Mallorca.

Sergio CANALES (19 ani, international spaniol de tineret) - pustiul minune care uimea Spania pe cand juca la Racing nu a primit prea multe sanse sa straluceasca printre stelele din lotul Realului din sezonul trecut. Insa eu il vad ca pe unul din jucatorii de baza din actualul lot, un mijlocas ofensiv care poate deveni unul dintre cei mai buni din lume pe postul sau. Creativitatea lui o depaseste deja pe cea a lui Ganso iar tehnica sa este ireprosabila. Poate juca pe orice post in ofensiva iar singura lui problema majora este fizicul mai degraba firav, insa acest lucru se poate inca imbunatati.

Philipp BARGFREDE (21 de ani, german) - un jucator de echipa, neobosit si extrem de muncitor care deja in momentul transferului sau de la Werder Bremen isi castigase un loc de titular in galonata echipa germana. Pozitionarea sa si simtul de anticipatie i-au facut pe jurnalistii germani sa il asemene cu Torsten Frings. Pe mine inca nu m-a impresionat prea mult in prima partida de campionat, insa are tot timpul sa reuseasca.

Alfred N'DIAYE (20 de ani, francez) - mijlocas defensiv versatil, poate juca la fel de bine ca fundas central si fundas dreapta. Foarte puternic si tare pe picioare, determinat si agresiv, va fi un jucator foarte util.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Mi s-a parut o idee interesanta, asa ca am incercat si eu. A iesit cat de cat bine. Am vandut de 99 mil E...si am cumparat tot de 99. Din echipa veche am pastrat doar pe Khedira si Canales (n-am putut sa ii vand)..sunt singurii care mai prind ceva meciuri. Si Casillas e in echipa (nu imi dadeau bani decat in 48 de luni..si nu am acceptat. Am ajuns sa il ofer si pe 3.8 mil..si tot nu am primit oferte :D)..dar nu joaca, nu e nici macar registered.

Echipa merge bine pana acum, desi am jucat doar cu 3 adversari puternici. Arsenal (UCL), care m-au batut cu 3-1 si 2-1, Atl. Madrid: 0-0 si Valencia 0-0. In UCL ne-am calificat de pe locul 2, din grupe..iar in campionat dupa 12 etape sunt la 2 pct de Barcelona, pe locul 2...cu o sg infrangere (ultima etapa vs Sporting).

Media de varsta a echipei este de 19 ani :D

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur mult ca ideea mea va place iar unii dintre voi au inceput de asemenea cariere cu Real. Asta am si vrut, sa le redau cheful de joc celor care isi pierdusera ca si mine interesul pentru FM. Multa bafta va doresc! ;)

Dar sa revin la story-ul meu si sa inchei prezentarea lotului cu varfurile de lance ... :D

ATACANTI :

Ricky VAN WOLFSWINKEL (21 de ani,international olandez de tineret) - "noul Huntelaar", asa cum este catalogat Ricky de ziaristii olandezi a fost curtat de mai multe cluburi de prim rang in Europa, insa am reusit sa il suflam in ultimul moment celor de la Arsenal. Este un varf tehnic, agil, cu o viteza buna si foarte profesionist in tot ceea ce face. Astept multe de la el pentru ca este singurul varf pursange in lot ( de fapt mai este si Morata, insa pustiul nu are experienta partidelor de prima liga).

ADRIAN Lopez Alvarez (22 de ani, spaniol) - adus de la Deportivo, Adrian este mai mult un mijlocas ofensiv decat un varf autentic, insa lipsa optiunilor din atac m-au facut sa il incerc mai mult pe postul de varf. Este un jucator foarte tehnic, dribleaza cu usurinta si are o viteza excelenta. Simte foarte bine jocul si este si un bun finalizator. Din pacate este destul de predispus la accidentari si va trebui sa nu il suprasolicit.

JESE Rodriguez Ruiz (17 ani,international spaniol de juniori) - produs al academiei de tineret proprii, Jese este si el un varf "de ocazie", calitatile sale recomandandu-l ca pe un mijlocas ofensiv de creatie. Este foarte tehnic iar viziunea sa de joc si creativitatea rivalizeaza deja cu cele ale "consacratilor" Ganso si Ozil. Are insa multe lucruri de imbunatatit, in special fizic si tactic. Este insa un jucator de mare viitor, a carui evolutie o voi urmari indeaproape cu mare interes.

Alvaro MORATA (17 ani,international spaniol de juniori) - cel mai promitator tanar jucator al Realului, curtat deja de echipe ca Chelsea, Arsenal sau Manchester United. A jucat la echipa "C" a Realului pentru care a si marcat 9 goluri. Finalizator prin definitie, tehnic si cu un bun joc aerian, Alvaro a debutat deja la echipa de seniori in prima etapa . Cu siguranta in 2-3 sezoane va deveni un jucator extrem de important pentru Real.

Link to comment
Share on other sites

Dupa o pauza cauzata de meciuri ale nationalelor, la care am avut multi jucatori plecati, campionatul s-a reluat cu a doua etapa. Intre timp, am aflat ca bookmakerii ne considera a doua favorita la castigarea Champions League, dupa Barcelona. Eu cred ca astia nu sunt prea bine informati, au dat copy paste la cotele de anul trecut :peace:

Eu insa aveam deocamdata grija debutului pe Santiago Bernabeu, in fata Osasunei...

11.09.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Liga BBVA, Etapa 2

Real Madrid - Osasuna

80.000 de spectatori au venit sa vada cu proprii ochi prima partida a "pamantenilor", asa cum ironic erau numiti in ziarele de sport elevii mei. Nu ma asteptam sa avem stadionul plin, imi era si putina teama de reactia lor si de faptul ca jucatorii mei vor fi timorati cu gandul ca ar putea gresi si vor fi fluierati. Din fericire, temerile mele nu au fost confirmate si galeria ne-a incurajat ca si cand nimic nu s-ar fi schimbat. Adversarul, Osasuna, dispune de cativa fotbalisti importanti cum ar fi Corluka (imprumutat de la Tottenham), experimentatii Pandiani si Camunas sau uriasul varf sarb Lekic (1.93m, 88kg). Eu am ales sa incep aceasta partida cu urmatoarea formula : Casillas (cpt.) - Canella, Varane, Garay, van der Wiel - Vrsaljko, N'Zonzi, Ganso - Tabanou, van Wolfswinkel, Adrian.

Am inceput partida bine, dominand clar si am ratat ocazii mari prin Vrsaljko (sut putin pe langa dupa ce pasa lui Adrian l-a lasat singur cu portarul), N'Zonzi (doua suturi puternice dupa lovituri libere batute scurt de Garay : prima data sut peste poarta, a doua oara sut respins cu greutate de portarul oaspetilor), Adrian (sut slab dupa o frumoasa patrundere personala). Am avut si cateva greseli in aparare pe care Osasuna le putea specula, cu Varane vinovat in special, insa Garay si restul colegilor sai din defensiva au rezolvat la timp problemele aparute. Oaspetii au jucat destul de dur si numai norocul a facut ca doar Adrian sa fie afectat de o accidentare, usoara insa. Replica lor a fost destul de timida, doar Cejudo (sut cu efect putin pe langa poarta) si Damia(gol anulat pentru offside) dandu-ne emotii. Golul nostru a venit firesc, in minutul 41 Tabanou finalizand cu sange rece pe sub portar o verticalizare a lui Vrsaljko pentru 1-0. In pauza l-am incurajat pe Varane si le-am cerut sa mentina presiunea pe adversar si sa fie mai atenti la Pandiani.

De ce mi-a fost frica nu am scapat si la 7 minute de la reluare, Camunas a pasat excelent pe culoar pentru Pandiani si vulpoiul din atacul Osasunei l-a lobat superb pe Casillas aducand egalarea : 1-1. :capu Huiduielile pe care le asteptam nu au aparut, ba chiar intreg stadionul a scandat numele echipei si mai puternic. Incurajati, elevii mei au iesit din nou la joc iar Varane a inceput sa fie din ce in ce mai exact in aparare. I-am introdus pe Cairney si Canales in locul lui N'Zonzi si respectiv Adrian iar schimbarile mele s-au dovedit a fi deosebit de inspirate. La 5 minute dupa ce a intrat in teren, Canales a executat perfect un corner si Garay a inscris cu capul pentru 2-1 ! :kisses Argentinianul si-a confirmat pe deplin statutul de revelatie a acestui inceput de sezon dupa 3 minute : a urcat in careu si a finalizat prin alunecare centrarea in forta din lovitura libera a aceluiasi Canales : 3-1 cu un sfert de ora inainte de final, ceea ce avea sa fie si rezultatul final. Imediat dupa gol, Lolo de la oaspeti a primit al doilea galben dupa ce l-a tinut de tricou pe van Wolfswinkel si intreg stadionul a inceput sa sarbatoreasca victoria. L-am introdus si pe Morata pentru ultimele 10 minute de joc si am savurat aplauzele de la final alaturi de jucatorii mei. Jucatorul meciului a fost ales - evident - Garay.

FT 3-1 (Tabanou '42, Garay '72,'75 / Pandiani '53)

realmosasuna.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu ne-am bucurat foarte mult dupa prima victorie din campionat, pentru ca urma partida cu Inter din prima etapa a Champions League. Am incercat sa ii incurajez pe jucatorii mei, pentru ca multi dintre ei nu aveau experienta Ligii si pareau emotionati de intalnirea cu campioana editiei precedente. Adevarul era ca, desi jucam acasa, ar fi fost senzational sa obtinem macar un punct. Si inca o data am avut dreptate...

14.09.2010

Stadion Santiago Bernabeu, Madrid

Champions League, Grupa B, etapa 1

Real Madrid - Internazionale Milano

Inca o data, "los socios" au fost la inaltime si au umplut stadionul. Cand s-a auzit imnul Champions League am simtit fiori reci pe sira spinarii. Este intr-adevar un moment special, asa cum imi spusese si Karanka inainte de meci. I-am trimis pe teren pe : Casillas (cpt.) - Canella, Rafael, Garay, van der Wiel - N'Diaye, Bargfrede - Ozil, Ganso, Canales - van Wolfswinkel. Am schimbat putin tactica pentru acest meci si am renuntat la jocul la offside, ducand linia defensiva mai aproape de poarta lui Casillas. L-am avansat si pe Ganso in linie cu extremele Ozil si Canales pentru o mai buna sustinere a unicului varf.

Impinsi de la spate de publicul entuziast, fotbalistii mei au dominat surprinzator inceputul de meci. Prima mare ocazie le-a apartinut insa interistilor, Eto'o incercand un lob pe care Casillas l-a deturnat putin peste poarta cu un reflex excelent. Si cum ocaziile se razbuna, in minutul 11 N'Diaye a castigat un duel aerian, mingea a ajuns la van Volfswinkel care a trimis printre fundasii centrali Lucio si Ranocchia, Julio Cesar a ezitat iar Canales a plasat mingea pe langa goalkeeperul brazilian : 1-0! :thumbup: Suporterii au jubilat zgomotos in vreme ce italienii ii reprosau arbitrului ca a fost offside la Canales. Bineinteles ca nu era nici vorba de asa ceva. Interistii au marit turatia si tackling-urile lor hotarate au inceput sa impiedice orice incercare ofensiva pe care o aveau elevii mei. Casillas a inceput sa aiba din ce in ce mai mult de lucru, insa a parat magistral la suturile lui Sneijder sau Mannini . Noi am mai avut doar o lovitura libera de la marginea careului advers pe care Ozil a executat-o slab. Scorul la pauza ma multumea, insa imi dadusem seama ca va fi greu sa pastram acest avantaj. I-am incurajat pe elevii mei, le-am spus sa isi pastreze atitudinea din prima repriza si sa ii blocheze pe Eto'o si Steijder cat mai departe de poarta noastra .

Italienii au iesit insa de la cabine extrem de montati si ne-au inghesuit din primul minut al reprizei secunde in propriul teren. Casillas a fost nevoit sa blocheze din nou un interist (Milito) scapat singur dupa un contraatac fulger in minutul 47 si egalarea plutea in aer...Si a venit, doua minute mai tarziu, la o faza in care Garay nu a reusit sa degajeze dupa un duel cu Ranocchia, balonul a sarit la Milito si argentinianul a trimis din demivoleu in poarta: 1-1. Nici dupa gol nu ne-am dezmeticit si interistii au inceput sa faca spectacol, doar interventiile lui Casillas tinandu-ne inca in joc.

Vazand ca Maicon il nimiceste pe Ozil cu tacklingurile si germanul abia mai atinge mingea, am decis sa il schimb cu Tabanou. L-am introdus in teren si pe Cairney in locul lui N'Diaye pentru mai multa creativitate si tehnicitate la mijloc. Nici nu au apucat insa cei intrati sa se aseze in teren ca Maicon a trimis o minge peste toata apararea noastra, Milito a preluat, a scapat singur cu Casillas, l-a driblat scurt si a trimis in plasa: 1-2 in minutul 58. :capu Schimbarile facute isi atinsesera insa scopul si jucatorii mei au reactionat imediat, preluand initiativa. In minutul 66, Tabanou a slalomat prin defensiva Interului, Maicon a reusit sa il deposedeze, mingea a sarit la Canales care a tras, insa Julio Cesar a respins in lateral. Canales a ajuns primul la minge, Ranocchia l-a agatat din spate si arbitrul a aratat punctul cu var. Garay a luat hotarat balonul si a tras puternic, sus, pe centru. Julio Cesar a avut insa o inspiratie de moment si a ramas pe picioare, boxand mingea trimisa de argentinian si pastrand Interul in avantaj :fight:

Am renuntat si la Canella si l-am trimis pe Morata in teren, trecand la un 3-2-3-2 insa fara succes. Am dominat steril pana la final, insa apararea interista a blocat tot. Ba mai mult, pe contraatac Coutinho, Natalino si Eto'o l-au intrebuintat serios pe Casillas, cel mai bun om al meu in acest meci. Am parasit terenul invinsi, insa ne-a batut o echipa mult mai matura, experimentata si cu o defensiva de fier. Le-am spus jucatorilor mei asta si le-am transmis sa nu fie descurajati, pentru ca va veni si vremea revansei. Spectatorii insa mi s-au parut dezamagiti si nu stiu cat va mai tine rabdarea si intelegerea unor oameni obisnuiti ca pe Bernabeu Realul sa faca legea :( ...

FT 1-2 (Canales '11 / D.Milito '49,'58)

In cealalta partida din grupa, asa cum era de asteptat Tottenham a castigat la Zilina cu 2-0 (goluri Lennon si Modric dupa pauza).

realminterm.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru incurajari, insa eu cred ca voi avea probleme si sa obtin locul 2 in grupa. :)

@Pinguinul : nu stiu daca se poate vorbi de probleme cu tactica dupa numai 3 meciuri oficiale. Am si rotit destul de mult jucatorii, sa imi dau seama care e potentialul lor. Echipa e la inceput, nu s-au facut inca legaturile de joc asa ca deocamdata nu imi fac griji de tactica. Dar daca ai pareri / propuneri legate de tactica, te rog sa le expui.

Link to comment
Share on other sites

Care-i faza cu un mijlocas central in dreapta si un defensiv in stanga? Ce-i stupizenia asta? Unde ai sa vezi antrenor sa-i zica unui mijlocas defensiv: fratioare, astazi ari tot pe partea stanga centru.

Link to comment
Share on other sites

N-are nicio legatura tactica aia cu realitatea. Eu presupun ca odata ce incepi acest joc, incerci sa imiti pe cat se poate realitatea. Eh, atunci tactica asta nu am gasit-o la vreun tehnician vreodata. Mai puneai un atacant la fanionul din stanga si celalalt la cel din dreapta si rezolvai totul.

Ori il pui si pe Pastore defensiv langa Diarra, ori il urci pe Diarra langa Pastore.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy