Jump to content

Sfarsitul Erei Galactice


vallygl

Recommended Posts

Asa este, chiar ma gandeam ca ai prezis corect rezultatul cu Inter :) (desi a fost vorba de mult noroc, rezultatul corect cred ca era 6-2 pentru milanezi). Sper sa se adevereasca si ce ai spus despre meciul cu Tottenham si sa fie victorie (nu neaparat cu 3-0) pentru Real.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 206
  • Created
  • Last Reply

Predictii in "El Clasico":

Daca nu iei cartonas rosu,te bate Barca cu 2-0.Daca iei cartonas rosu,te bate Barca cu 4-0.

Interesant este ca vom avea 3 "El Clasico" in 7 zile,(unul in salvarea ta,2 in Supercupa)bineinteles,daca vei posta azi meciul.

El Clasico se joaca si se posteaza azi :D. Se joaca pe Camp Nou si la modul in care ne-a tavalit Interul, ma astept sa fim tavaliti si de Barca. Bine, Interul nu joaca tiki-taka, are un stil mai direct pe poarta (au incercat foarte mult suturile de la distanta) si cred ca Barca va avea mai putine ocazii decat a avut Interul, insa fazele vor fi mai periculoase. Cartonas rosu nu cred ca voi lua, am tackling-ul pe "More cautious", dar nu se stie niciodata.

@mcity74 : E foarte incurajator intr-adevar, multumesc. Sigur o sa ne ajute sa batem Barca... :peace:

Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau, nu ma pot tine de promisiunea de a posta El Clasico astazi. Ramane pe maine...

Nu-i nimic, te iertam ca ne frangi inimile pline de nerabdare ( sa rad de Pinguinul cand o sa vada ca am avut dreptate ) . Am glumit, te asteptam maine cu mare placere :popcorn:

P.S : Ma laud ca sunt citorul nr1 al story-urilor tale .

Link to comment
Share on other sites

El Clasico...cel mai asteptat meci din campionatul Spaniei si poate cel mai asteptat si vizionat derby din lume. Dupa deplasarea infernala pe Giuseppe Meazza ne astepta un alt meci extrem de dificil, cu Barcelona, rivala noastra principala si favorita numarul 1 la castigarea titlului. Cred ca toata lumea cunoaste forta ofensiva a acestei echipe si stilul "marca inregistrata" de posesie prelungita prin care isi sufoca adversarele. Din fericire pentru noi, "extraterestrilor" lui Guardiola le lipseau trei piese importante: Dani Alves, Iniesta si Villa. Eu aveam la dispozitie tot lotul, insa partida cu Inter isi pusese amprenta asupra unora dintre elevii mei si trebuia sa fac cateva schimbari fata de partida din Liga Campionilor.

28.11.2010

Stadion Nou Camp, Barcelona

Liga BBVA, Etapa a 13-a

FC Barcelona (locul 2) - Real Madrid (locul 1)

93.349 de spectatori au umplut Camp Nou pentru a vedea spectacolul oferit de cele mai galonate echipe in istoria Spaniei. Le-am spus jucatorilor mei sa nu se gandeasca la faptul ca jucam cu Barcelona ci sa priveasca meciul ca pe unul obisnuit, in deplasare; le-am cerut sa tina de minge, sa paseze calm si sa profite de orice sansa care va aparea. Si, cel mai important, sa nu il scape nici un moment din ochi pe Messi. Am schimbat tactica pentru aceasta partida, alegand un 4-1-2-2-1 asemanator cu cel al Barcelonei.

Real Madrid : Casillas (cpt.) - Pieters, Sane, Varane, Vrsaljko - N'Zonzi - Badelj, Ganso ('81 N'Diaye) - Ozil, Canales( '86 van Wolfswinkel) - Adrian ('64 Cairney).

Barcelona : Valdes - Abidal, Milito ('81 Fontas), Pique, Puyol (cpt.) - Mascherano - Xavi, Keita - Affelay ('90 Pedro), Messi - Bojan.

'2: Bojan il depaseste pe Varane, intra in careu insa e blocat de Sane in momentul sutului. Mingea sare la Keita care suteaza la coltul scurt, insa Casillas respinge in corner.

'6: Messi suteaza cu efect de la 25 de metri, peste poarta.

'11: Xavi il deschide pe Messi, argentinianul patrunde pe dreapta, suteaza pe jos, in diagonala dar Casillas respinge cu piciorul.

'16: Messi suteaza din afara careului, mingea este deviata de N'Zonzi, il depaseste pe Casillas si loveste transversala! :scared

'17: Keita primeste de la Xavi, trage puternic, pe jos, de la marginea careului, Casillas prinde.

'18: 0-1 : Puyol respinge gresit o minge pe stanga, spre propria poarta, Ozil recupereaza, patrunde, centreaza in forta, Adrian vine din spate, ii ia fata lui Milito si trage sub trasversala din careul mic :yahoo: Jucatorii mei se ingramadesc peste Adrian, care alergase ca un nebun spre sectorul rezervat suporterilor nostri si sarbatorea cu acestia. Secundul meu, Karanka si toti jucatorii de pe banca de rezerve erau si ei in culmea fericirii.

'22: Messi patrunde ca trenul pe langa Pieters pe stanga, suteaza din careu, Casillas blocheaza.

'38: Messi il deposedeaza pe Vrsaljko in jumatatea de teren a Barcelonei, face o cursa senzationala pana in careul nostru, il intoarce pe Pieters si suteaza dar Casillas se opune din nou.

Intram la pauza cu un avantaj nesperat dupa o prima repriza controlata autoritar de Barca. Am insistat la cabine pe faptul ca puteam castiga aici la Barcelona si ca era pacat sa obtinem doar un egal dupa ce am reusit sa deschidem scorul. Am cerut mai multa circulatie a balonului, mai multa agresivitate si mai multa atentie la incursiunile lui Messi.

'49: Canales patrunde in careu dupa o pasa de la Adrian, darr Abidal il blocheaza foarte bine printr-un tackling de manual.

'51: Messi recupereaza o minge respinsa de apararea Barcelonei, il dribleaza pe Pieters, intra frontal in careu, face cateva fente pentru a-l deruta pe Casillas insa Iker sta foarte bine pe picioare si respinge sutul argentinianului. Tot Messi urmareste mingea, centreaza in mijlocul careului de unde Keita, venit din spate reia milimetric pe langa bara stanga a portii noastre. Ma uit la figura lui Messi, pare disperat si asta ma amuza un pic ajutandu-ma sa mai scap de emotii. Nu pentru mult timp insa...

'54: Puyol centreaza de pe dreapta, Affelay reia din prima insa Casillas are (pentru a cata oara???) un reflex excelent si respinge in lateral. Mingea ajunge la Xavi care trage peste poarta de la 8 metri lateral stanga. Un oftat prelung se aude din tribune. Ii simt pe jucatorii mei sufocati si ies la margine sa ii transmit indicatii lui Ganso de a tine mingea cat mai mult in jumatatea de teren adversa. Si efectele se vad imediat...

'55: Ozil il depaseste din preluare pe Puyol, patrunde in careu insa trage exact in Valdes, iesit la blocaj. :capu Puteam avea 2-0 din doua ocazii.

'61: Canales ii paseaza foarte bine lui Adrian, varful de conjunctura prelungeste la Ozil, Mesut face cativa pasi si trage de la marginea careului in diagonala, dar din nou Valdes e la post si boxeaza sutul.

'63: Bojan suteaza puternic de la marginea careului, printre picioarele lui Sane, dar nu nimereste cadrul portii noastre.

'64: Bojan trece de Badelj, croatul il agata si primeste al doilea galben apoi :rosu: Era tot ceea ce ne lipsea. Ma abtin cu greu sa nu il cert pe Badelj care pleaca direct la cabine. :fight: Scot unicul nostru varf de atac si mai introduc un mijlocas ofensiv: Cairney in locul lui Adrian, cu indicatiile de a tine cat mai mult posibil mingea in posesia noastra.

'69 si '72: Bojan isi incearca sutul de la distanta insa fara a pune in pericol poarta lui Casillas.

'75: Abidal trage anemic, Iker prinde si plonjeaza pentru a mai castiga cateva secunde de respiro.

'81: Ciudat, Barca nu se mai poate apropia periculos de poarta noastra de cand a fost eliminat Badelj. Il scot si pe Ganso, intra inca un mijlocas defensiv: N'Diaye.

'90: Ozil scapa pe stanga pe un contraatac insa nu mai are suflu in momentul sutului si trimite pe langa poarta.

'90+5: 1-1: Pe margine, suntem cu totii in picioare, asteptand fluierul de final pentru a sarbatori cea mai frumoasa si neasteptata victorie posibila, pe terenul eternei rivale. Bojan respinge o minge din propriul careu, Messi este din nou primul la minge in fata lui Pieters, face o cursa formidabila de 60 de metri pe dreapta, intra in careu nestingherit si inscrie pe sub Casillas :capu:capu Tribunele erup in aplauze, barcelonezii se imbratiseaza mai ceva ca la o victorie. Ma prabusesc pe banca, in timp ce jucatorii mei sunt impietriti, cu mainile pe cap. Guardiola simte ca suntem la pamant si il introduce si pe Pedro in locul lui Affelay, insa nu se mai intampla nimic notabil din fericire si centralul Muniz Fernandes fluiera finalul partidei dupa inca 2 minute.

Elevii mei se prabusesc pe gazon si e nevoie de minute bune sa ii conving sa se ridice si sa mearga la cabine. Am incercat sa le spun ca si egalul obtinut era un rezultat excelent pentru noi, care ne pastra la 7 puncte de Barcelona si la 8 de Sevilla. Dar nimic nu le putea sterge din cap faptul ca am fost atat de aproape de a castiga 3 puncte nesperate si a lua un avans important in drumul spre titlu. Si nici eu nu puteam sa ma gandesc decat ca as fi putut obtine cel mai important rezultat din cariera mea, sa castig pe Camp Nou cu o echipa in curs de formare. Si nici nu imi puteam explica de ce arbitrul a prelungit partida cu 7 minute...

FT 1-1 (Messi '90+5 / Adrian '18)

barcarm.th.jpg

Clasamentul dupa 13 etape :

clasament13.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy