Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Fm 2011 - Primele Impresii


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 397
  • Created
  • Last Reply

La fel ca la Fm 2010, o gramada de suturi, dintre care maxim 4-5 pe poarta. E de-a dreptul enervant sa vezi aproape toate actiunile de atac terminate cu suturi de la distanta. Degeaba e optiunea cu Long Shots, e doar de forma acolo.

Daca ai jucatori cu long shoot slab poti sa dai instructiuni individuale atacantilor sa suteze mai rar de la distanta. O sa mai vezi cate un sut de la distanta dar o sa incerce mai mult intrarea frontala sau pasa filltrata. De preferat e sa ai unul din wingeri cu optiunea move into chanels bifata, o sa ajute mult.

Link to comment
Share on other sites

cum plm accepta un jucator trial si cand ii dau contract imi spune ca nu il intereseaza deloc clubul meu? sau refuza contractul, dar accepta trial. vrea sa se antreneze moca pe undeva?

In versiunile mai vechi ale jocului era o adevarata arta sa semnezi un jucator pe mai putini bani, luandu-l in prima faza on trial. Astfel, nu de putine ori, puteai semna un jucator care era practic untouchable pe un salariu oarecum modic. Mai fain era cand un jucator luat on trial putea juca in competitiile oficiale. Juca pe moca :D chiar si un an intreg, doar ca trebuia reinnoit trial-ul. Dar asta era acum demult.

Totusi ... se pare ca anumite lucruri au ramas neschimbate. Dorinta unui jucator de a fi luat on trial este mai mare decat aceea de a avea un contract. But look on the bright side ... odata ce l-ai luat on trial , cresc sansele sa iti accepte o oferta de contract.

Link to comment
Share on other sites

Foarte multi jucatori raman liberi de contract dupa primul an si cativa dintre ei sunt destul de buni. Agentii ti-i ofera pe tava iar daca ai un wage buget decent iti faci o echipa aproape gratis.

In Liga I se intampla acelasi lucru, cei mai buni jucatori au plecat liberi de contract dupa primul an, unii chiar la echipe mari.

eugentrichistorycareers.png

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit , Fm 11 pare a fi real.

Minutul 69 : Corner , respins de jucatorii Stelei , Nicolita o ia la fuga din propriu careu , ajunge in celalalt careu si cand ajunge la minge , face o preluare si apoi centreaza pana la primul jucator advers , la vreo 3 metri in fata lui :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ce-am observat dupa jumatate de sezon cu Steaua :

- Am mai scris si intr-un post anterior.AI-u iti da mult prea multe goluri din faze fixe(in special din cornere).Mari imbunatatiri nu aduce match preparation-u la acest capitol.

- Ratari peste ratari din situatii de 1 la 1

- In poarta adversarilor se afla mereu Casillas

- Portarii ca si in 2010 oricat de slabi ar fi se transfera la echipe mari

- Prea multe cartonase (o data la 2 meciuri vad un rosu)

- Prea multe penaltyuri

- Dai un gol si imediat adversarul pune mingea la mijloc si-ti trantesc si ei unul .Nu zic ca asta nu se intampla si irl, dar se intampla prea des in FM si e enervant.

- Jocul face tot posibilul sa te f**a pe finaluri de meci ca si la celelalte versiuni.

- Multe goluri de la distante mari( inscrise de adversari in mare parte, cu jucatori care nu au mai mult de 10-11 pe la long shots)

- Se pare ca in continuare skillurile managerilor sunt puse doar de pomana pentru ca n-au nici macar un pic de contributie in evolutia echipei.

Researchu in Ro mi se pare bunicel.Clasamentul este cat se poate de real momentan.

Ce este deranjant este faptul ca echipele vand in general pe bani putini.Am observat asta la Craiova in special.Au vandut Gaman 500k, Barboianu 100k, Dananae 800k, Mihai Costea 100k.Torje vandut si el la Wolfsburg pe 2 mil.In schimb am vazut si ceva cam ireal, Eric la Saturn pe 5 mil.

Dupa cum a scris si cineva mai sus, o alta problema este faptul ca echipele nu se ingramadesc sa-si pastreze vedetele la club si nu le prelungesc contractele, marea majoritate plecand free .

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum a scris si cineva mai sus, o alta problema este faptul ca echipele nu se ingramadesc sa-si pastreze vedetele la club si nu le prelungesc contractele, marea majoritate plecand free .

Nu exista valori realiste pe care puteau sa le dea researcherii romani pentru ca respectiviilor jucatori sa li se prelungeasca contractul de catre AI. Am incercat diferite combinatii, si pana cand n-am dat anumiti parametri pe maxim ... jucatorii tot liber de contract plecau. Deci problema asta vine de la SI Games .

Link to comment
Share on other sites

Nu exista valori realiste pe care puteau sa le dea researcherii romani pentru ca respectiviilor jucatori sa li se prelungeasca contractul de catre AI. Am incercat diferite combinatii, si pana cand n-am dat anumiti parametri pe maxim ... jucatorii tot liber de contract plecau. Deci problema asta vine de la SI Games .

Eu am dat exemplu campionatul nostru pentru ca momentan aici joc, dar daca stau sa ma uit bine fenomenul este general.Fara doar si poate o problema a celor de la SI.

Link to comment
Share on other sites

Problema cartonaselor am observat-o si eu. Joc in Anglia si la un meci din doua se dau cel putin 6 cartonase galbene. Mi se pare ca sunt prea multe, mai ales ca este vorba de premier league. Echipele adverse se mobilizeaza excelent dupa ce primesc un rosu, joaca mai bine ca in 11 iar tu nu ai nicio ocazie clara.

Goluri din corner nu prea am primit, dar am vazut ca echipele mari inscriu de la 15 goluri in sus pe sezon, ceea ce mi se pare foarte mult.

Finalurile de meci sunt ok, daca schimbi putin tactica si tragi de timp; se mai intampla si sa primesti gol, normal.

Imi place treaba cu agentii, da o nota de realism jocului. Nu am observat nicio eroare iar sumele cerute la semnatura sunt in mare parte realiste si tin cont de descrierea fiecarui agent.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare mult mai realist. Parca prea se dadeau prea multe goluri din toate pozitiile pana acum. (Uite ratarea lu Surdu din meciu cu Rapid, deci se intampla si irl)

Vad mult mai putine goluri de la distanta, ratari mai multe si niste reactii mult mai logice ale jucatorilor la actiunile mele.

Cu cartonasele n-am avut probleme, iar faza cu contractele nu o inteleg nici eu, multi jucatori pleaca liberi iar cluburi nici macar nu incearca sa ii tina.

Eu in locu' chestiilor astea mai nesimnicative m-as uita mai degraba la noile lucrurile implementate (prost).

Agentii....deci la mine toti sunt foarte repeziti si au un dislike pentru mine sau ceva de genu. Mi se pare de-a dreptul penibil sa ai un jucator care joaca pe 60k pe an, are 29 de ani si tu sa ceri 800k. Hai ca negociezi ce negociezi dar mai jos de 400k nu vrea, pai da-o naibiii de treaba.

Alta chesti cu reputatia.

Eu joc in Scotia, cu Hearts. Rangers si Celtic in sezonu trecut au jucat bine, au ajuns in primavara europeana, au strans puncte, etc. Coeficientu' a crescut, daaaar, reputatia a scazut dramatic, de pe locu 16 in lume am ajuns pe 34 !!! Mi-a scazut cu juma' de stea reputatia la liga. De ce??

Asta ca sa nu mai zic de media interaction care e aproape la fel ca anu trecut. Degeaba ziceau ca o imbunatatesc etc. Conferintele de presa sunt niste banalitati, aceleasi intrebari, aceleasi raspunsuri, nici nu ma mai uit la intrebari ca deja stiu ce raspunsuri sa dau.

Una peste alta imi place, e peste 2010, dar departe de ceea ce ar putea sa fie, iar faptul ca desi in ziua lansarii a iesit un patch si inca sunt buguri mari mi se pare deja o bataie de joc.

Link to comment
Share on other sites

Guest MicSiRau

Problema cartonaselor am observat-o si eu. Joc in Anglia si la un meci din doua se dau cel putin 6 cartonase galbene. Mi se pare ca sunt prea multe, mai ales ca este vorba de premier league. Echipele adverse se mobilizeaza excelent dupa ce primesc un rosu, joaca mai bine ca in 11 iar tu nu ai nicio ocazie clara.

Goluri din corner nu prea am primit, dar am vazut ca echipele mari inscriu de la 15 goluri in sus pe sezon, ceea ce mi se pare foarte mult.

Finalurile de meci sunt ok, daca schimbi putin tactica si tragi de timp; se mai intampla si sa primesti gol, normal.

Imi place treaba cu agentii, da o nota de realism jocului. Nu am observat nicio eroare iar sumele cerute la semnatura sunt in mare parte realiste si tin cont de descrierea fiecarui agent.

Referitor la ce ai spus eu am patit-o cu FM10, Eu cu Liverpool(o echipa formata destul de bine) eram pe primul loc in campionat. Joc cu o echipa venita din liga inferioara(nu mai stiu numele) oricum se afla pe loc de retrogradare... In minutul 20 conduceam cu 1-0, echipa adversa ramane cu un om mai putin, si binenteles ca rezultatul se termina 1-2... Si mai jucam si acasa... Nu zic ca nu e posibil ca o echipa sa bata pe alta in 10 oameni. Insa mi se pare destul de greu de crezut ca in realitate Liverpool, ar lua bataie de la o echipa cu mult sub ea... Si nu s-a intamplat doar o singura data povestea.

Paradoxal, eu cand sunt in 10 oameni i-au bataie tot timpul :))

Concluzie : e un joc si trebuie tratat ca atare.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Eu joc in Scotia, cu Hearts. Rangers si Celtic in sezonu trecut au jucat bine, au ajuns in primavara europeana, au strans puncte, etc. Coeficientu' a crescut, daaaar, reputatia a scazut dramatic, de pe locu 16 in lume am ajuns pe 34 !!! Mi-a scazut cu juma' de stea reputatia la liga. De ce??

din cate am inteles reputatia campionatului nu face decat sa urmeze cu fidelitate coeficientul UEFA al campionatului. cum acesta e intarziat cu un an tot timpul... nu ramane decat sa ne confirmi daca dupa sezonul urmator reputatia a crescut sau nu :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy