Jump to content

Fm 2010 Patch 10.1


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

ati retrogradat pentru ca aveati patron care statea in tribune si se facea pulbere cu suporterii, ati retrogradat pentru ca investitiile in jucatori au fost facute anapoda, ati retrogradat pentru ca jumatate de echipa isi dorea asta(semn ca au parasit corabia ca niste sobolani), e ilogic sa spui ca owen e de vina si era ilogic sa ramana pe bani mai putini intr-o divizie inferioara...

Inclusiv Owen! :thumbup:

...

Cat despre FM2010 cu tot cu patch-ul lui, nu pot spune decat ca e ultima oara cand dau banii pe o asemenea mizerie de joc. Asa cum s-a mai semnalat, TI e pus acolo doar sa ne induca impresia ca ar avea vreun efect. Joc cu Sunderland impotriva lui Blackburn, am 3-2 si un om in plus, le spun sa tina de minge si cobor linia defensiva. Ce se intampla? Blackburn ataca in valuri si egaleaza intr-o faza unde doi jucatori de-ai lor raman singuri cu portarul meu, apoi fac eu 4-3 in urma unui contraatac si a unei actiuni personale. Urmeaza alte minute bune de dominare a lor (ai mei nici nu cred ca au atins mingea pana la final) egaland, in cele din urma, in minutul 93, la ultima faza a meciului (nu am avut niciun dubiu ca asa se va intampla), intr-o situatie in care 3 atacanti de-ai lor au ramas singuri cu portarul meu. Nu ma interseaza patch-ul 10.03, pentru ca nu cumpar jocul in octombrie ca sa-l pot juca la primavara.

S.I. a facut-o lata inca o data, big time! :rosu:

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare (putin off topic). Am patit asta si la FM 2009 si am patit si acum. nu stiu din ce cauza. in ecranul unde aleg echipa pentru meciul care urmeaza la inceput imi apar jucatorii in ordinea pozitiilor (gk, dr, dl, dc etc) si pe masura ce ii selectez, cei selectati trec deasupra celor neselectati. nu stiu pe ce am apasat eu si acum fie imi trec cei selectati deasupra dar nu mai sunt ordonati dupa pozitii (ordonare cupa coloana Pkd - poza 1) fie imi sunt aranjati in ordinea pozitiilor (ordonare dupa Position - poza 2) dar in momentul in care ii includ in echipa nu mai trec deasupra celor neselectati. Stie cineva ce trebuie sa fac (ordonare dupa ce criterii) ca sa revina la forma initiala? Nu stiu daca m-am exprimat prae coerent, ca sincer nu prea stiu cum sa explic fenomenul :)

post-5336-12572577912677_thumb.jpg

post-5336-12572578006088_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pai e simplu. Daca te uiti la primul SS, o sa vezi ca pe coloana PKD (adica Picked) ai o sageata. In al doilea SS, sageata este pe coloana Position. Adica in primul iti ordoneaza dupa modul in care i-ai selectat, in al doilea dupa pozitia lor. Apasa pe coloana PKD si ai rezolvat dilema.

Link to comment
Share on other sites

Pai e simplu. Daca te uiti la primul SS, o sa vezi ca pe coloana PKD (adica Picked) ai o sageata. In al doilea SS, sageata este pe coloana Position. Adica in primul iti ordoneaza dupa modul in care i-ai selectat, in al doilea dupa pozitia lor. Apasa pe coloana PKD si ai rezolvat dilema.

Pai daca apas pe Pkd, mi-i ordoneaza iarasi ca in ss 1. Eu nu vreau asta. :) vreau sa ii ordonez iarasi asa cum sunt ordonati la inceputul jocului respectiv o combinatie intre Pkd si Position: Cei selectati ii trece deasupra celor neselectati iar cei neselectati sunt ordonati dupa pozitii. Imi e cam greu sa explic in scris ... Daca deschizi fm-ul la inceput o sa vezi ca "default" asa ii aranjeaza. pe cei selectionati ii trece deasupra (ceea ce se intampla si daca apas Pkd) iar cei neselectionati sunt aranjati in ordinea pozitiilor (ceea ce nu e valabil daca apas Pkd pentru ca ii amesteca total pe cei neselectati).

Link to comment
Share on other sites

Pai daca apas pe Pkd, mi-i ordoneaza iarasi ca in ss 1. Eu nu vreau asta. :) vreau sa ii ordonez iarasi asa cum sunt ordonati la inceputul jocului respectiv o combinatie intre Pkd si Position: Cei selectati ii trece deasupra celor neselectati iar cei neselectati sunt ordonati dupa pozitii. Imi e cam greu sa explic in scris ... Daca deschizi fm-ul la inceput o sa vezi ca "default" asa ii aranjeaza. pe cei selectionati ii trece deasupra (ceea ce se intampla si daca apas Pkd) iar cei neselectionati sunt aranjati in ordinea pozitiilor (ceea ce nu e valabil daca apas Pkd pentru ca ii amesteca total pe cei neselectati).

salut,

Lucrul asta se intampla atunci cand dai "team selection" inaintea unui meci?

Mie mi-a mers in 09 stergand fisierul preferences cand am avut aceeasi problema.

Dupa care , seteaza-ti din nou cum doresti preferintele si normal ar trebui sa scapi de chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

In SS 1 sunt aranjati exact cum vrei tu. Adica primii sunt aranjati aia alesi de tine, in ordinea tacticii. Iar restul sunt aranjati in ordinea pozitiei din teren: GK, DR, DM, D/DM/MC. Problema apare odata cu celalalt portar, care nu prea are ce cauta acolo. O fi un bug. Setarea "default" ar fi trebuit sa fie rezolvata cu PKD.

Link to comment
Share on other sites

In SS 1 sunt aranjati exact cum vrei tu. Adica primii sunt aranjati aia alesi de tine, in ordinea tacticii. Iar restul sunt aranjati in ordinea pozitiei din teren: GK, DR, DM, D/DM/MC. Problema apare odata cu celalalt portar, care nu prea are ce cauta acolo. O fi un bug. Setarea "default" ar fi trebuit sa fie rezolvata cu PKD.

Da, e SS prost facut. Adica intamplator erau aranjati jucatorii aia in ordine ... uite alt ss facut cu ordonare dupa PKD. nicio legatura cu ordinea normala :)

salut,

Lucrul asta se intampla atunci cand dai "team selection" inaintea unui meci?

Mie mi-a mers in 09 stergand fisierul preferences cand am avut aceeasi problema.

Dupa care , seteaza-ti din nou cum doresti preferintele si normal ar trebui sa scapi de chestia asta.

Si unde gasesc fisierul? :)

post-5336-12572616039447_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

1. in modul 2d, numele jucatorilor care au cartonas galben nu mai e scris cu galben. stiu, e un caca, dar e aiurea ca nu ii mai vezi care au cartonas ca sa poti sa ii monitorizezi, doar nu o sa stau sa ies din 2d la 5 minute, sa vad care a mai luat galben.

2. dupa ce m-am calificat in europa cup, mi-au facut reschedule, dar nu doar la un meci, ci la doua. aparent, aveam 2 meciuri programate in ziua aia :rolleyes:

dezamagitor, si asta este jocul lor polished...

eh, e bine ca au corectat problema cu stevie carr, nota bene.

Link to comment
Share on other sites

Guest ombrageux

nu stiu cum sa intru pe salvarea facuta in editor.mi-am facut ultimele modificari,antrenori,plus matache,bornescu - care-s la dinamo zagreb si craiova;cand dau "start new game" nu pot intra pe salvarea facuta in editor.poate cineva sa ma ajute ?

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cum sa intru pe salvarea facuta in editor.mi-am facut ultimele modificari,antrenori,plus matache,bornescu - care-s la dinamo zagreb si craiova;cand dau "start new game" nu pot intra pe salvarea facuta in editor.poate cineva sa ma ajute ?

nu stiu sigur cum e la 2010 ca nu am facut nicio editare, dar la cele mai vechi, in momentul in care dadeai Start new game, trebuia sa alegi baza de date pe care vrei sa o folosesti. Acolo trebuie sa selectezi baza de date pe care ai facut-o tu (selectezi numele cu care ai salvat baza de date editata).

Link to comment
Share on other sites

Guest ombrageux

nu stiu sigur cum e la 2010 ca nu am facut nicio editare, dar la cele mai vechi, in momentul in care dadeai Start new game, trebuia sa alegi baza de date pe care vrei sa o folosesti. Acolo trebuie sa selectezi baza de date pe care ai facut-o tu (selectezi numele cu care ai salvat baza de date editata).

da,asa faceam si eu pana acum..La 2010 nu mai apare.dau start new game si pleaca direct in in baza de date initiala.

Si daca revin la Editor imi gasesc salvarea facuta..pot sa intru pe ea si sa fac si alte modificari dar nu pot sa o pun in aplicare in joc

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare abearanta o faza.

Daca joc meciul, merg ca o cizma (Man Utd).

Daca fac echipa si dau GOH 1 zi si dau instructiunile sa pastreze echipa si tactica pusa de mine, rup tot.

Cand ma uit la reluarile golurilor dupa meci, dau niste eurogoluri iar golurile adversarilor nu mai sunt din scapari singuri cu portarul si cu apararea mea sus la mijlocul terenului. Dau aia gol din faze lucrate.

Deci asa am sa abordez si full-ul: GOH si vad golurile dupa. Merge si mai repede jocul si nici nu ma enervez.

Link to comment
Share on other sites

Alta faza : imi zice asistentul ca sunt suparati jucatorii ca e lipsa de disciplina dupa ce ia rada un cartonas rosu si nu il amendez. bag eu la cap si vine meci in cupa cu fc Bacau. am bagat razervele, aveam 3-2 in minutul 93 si face unul de la mine penalty si ia si rosu. evident ca m-a enervat in ultimul hal ca au facut Bacaul 3-3 si a trebuit sa joc prelungiri desi erau toti obositi, si ii dau amenda salariul pe 2 saptamani. Absolut toti din echipa mi-au transmis ca sunt "angry" pentru cum m-am purtat cu colegul lo (desi pana acum erau suparati ca nu ii sanctionez pe cei care iau rosu). nu mai inteleg nimic :)

PS: :)))) si acum, imi spune la fiecare in parte (acelasi emsaj de la 28 de jucatori) "x undestands team-mate treatment" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

nu stiu cum sa intru pe salvarea facuta in editor.mi-am facut ultimele modificari,antrenori,plus matache,bornescu - care-s la dinamo zagreb si craiova;cand dau "start new game" nu pot intra pe salvarea facuta in editor.poate cineva sa ma ajute ?

la fm 2010 s-a modificat, nu alegi baza de date.

cauta topicul cu liga a III-a, a pus Mihai acolo niste screenuri si vei intelege ce trebuie sa faci.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

cred ca sunt singurul caruia ii place jocul? n-am intalnit nici un bug si nici echipa adversa nu se transforma dupa ce conduc cu 2-3 goluri; iar indicatiile tactice sunt acelea care trebuie sa fie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy