Jump to content

Fm 2010 Patch 10.1


Mihai

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Bai si mie imi place. Chestii f enervante nu am gasit, in afara de decizii stupide ale jucatorilor in 3D, dar e drept ca joc la Juventus Bucuresti si nici nu am prea mari pretentii.

Oricum, eu cu siguranta sunt singurul caruia ii place skinul actual :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

A ... si inca un bug foarte foarte suparator pe care nu s-au obosit sa il rezolve desi cred eu ca e o problema destul de mare: am finala cupei pe 5 iunie si nationalele au meciuri pe 4 si pe 6. Am 7 jucatori convocati pe care nu ii pot folosi in finala cupei ... Asta niciodata nu s-ar intampla in realitate si in fm se intampla mereu si mereu e ignorata problema ...

hehehe cati nervi nu mi-am facut si eu cu treaba asta . si sa stii ca nu e singura data din calendar cu prbleme la cupa romaniei . mai este si sfertul de finala care este programat pe 14 noiembrie ( cel putin anul asta )

am vorbit cu mihai de multe ori pe tema asta . pana acum el a preferat sa dea programul OFICIAL al cupei romaniei pe sezonul in curs . ori daca analizezi matale sezonul in curs avem asa:

pe 14 noiembrie in mod normal in europa/lume sunt ultimele meciuri de baraj , cum romanika nu a servit asa ceva anu asta s-a gandit onor federatia sa puna cupa atunci, si daca doamen fereste avem vreo echipa din RO cu multi jucatori la nationala se face o petitie la nasu sandu si se amana partida - solutie ingenioasa romaneasca

5 iunie - echipe mari ale lumii joaca ultimele amicale inainte de CM sau deja a inceput CM( mi-e lene sa caut acum prog oficial) din nou FRF stiind ca noi nu servim asemena competitii au programat finala cupei . daca apar prbleme si aici .. vezi sllutia de mai sus neosa romaneasca.

eu am facut la un moment un exel cu datele etapelor din romania si meciurile internationale si cupe europene . ar fi cateva date libere ramase. daca mishu ar vrea sa renuntam la relism si data aviatoare cand trimite programul cupei romaniei sa trimita unul "alterat" putin de noi am rezolva problema asta

Am o problema cu jucatorii HomeGrown din Liga a III-a. Desi am numai romani la Juventus Bucuresti, cum kkt se face ca nu toti sunt HG? M-am uitat la profilele celor in cauza (care nu sunt), toti si-au inceput carierele la cluburi din Romania, dar intr-adevar cativa dintre ei nu au Birth Place trecut. Sunt unii care au insa BP trecut Bucuresti. Sa inteleg ca Bucuresti nu e HG? Chare e faza?, ca este foaaaaaarte enervant sa joci numai cu romani, dar sa nu poti intra in meci pentru ca nu ai suficienti HG.

aici e o faza din baza de date .. daca nu se trece locul nasterii la jucatori ei sunt trecuti automat nascuti in capitala tari respective.

Cornerele sa fie executate in "6 yards box", sa ai un jucator cu heading mare setat pe "challenge GK", iar strikerul setat pe "atack near post".

fuse fuse si se duse . nu prea mai merge schema asta la FM10

Alta faza : imi zice asistentul ca sunt suparati jucatorii ca e lipsa de disciplina dupa ce ia rada un cartonas rosu si nu il amendez. bag eu la cap si vine meci in cupa cu fc Bacau. am bagat razervele, aveam 3-2 in minutul 93 si face unul de la mine penalty si ia si rosu. evident ca m-a enervat in ultimul hal ca au facut Bacaul 3-3 si a trebuit sa joc prelungiri desi erau toti obositi, si ii dau amenda salariul pe 2 saptamani. Absolut toti din echipa mi-au transmis ca sunt "angry" pentru cum m-am purtat cu colegul lo (desi pana acum erau suparati ca nu ii sanctionez pe cei care iau rosu). nu mai inteleg nimic :)

PS: :)))) si acum, imi spune la fiecare in parte (acelasi emsaj de la 28 de jucatori) "x undestands team-mate treatment" :)

pai fi si matale mai diplomat si vezi DE CE a facut ala penalty . poate nu avea alta solutie? poti sa incepi cu un avertisment . si poate nu se mai supara lumea

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am gasit un alt bug, in afara de cel cu jucatorii hg de care a dat si Cornel, in pauza din iarna nu pot sa joc nici un amical...daca dau sa programez unul, imi da "date unavailable" pana la primul meci din campionat.

Link to comment
Share on other sites

Da, e SS prost facut. Adica intamplator erau aranjati jucatorii aia in ordine ... uite alt ss facut cu ordonare dupa PKD. nicio legatura cu ordinea normala :)

Si unde gasesc fisierul? :)

C:\Users\<user_name>\AppData\Roaming\Sports Interactive\Football Manager 2010\settings\Version ..... (care oi avea-o)

Da-i unhide la fisiere, ca app data e hidden :)

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Ar fi o idee sa se rezolve problema cu brasovul si vraiova. Nu este posibil ca ele sa fie atat de over-rated. Am inceput sa zicem 4 sau 5 campionate cu echipe diferita din Romania, dar astea 2 bat tot ce prind pe unde prind. Si ma uit si eu in clasament, ambele sunt cam in cealalta parte a clasamentului. Oare researcherul de la brasov o fi crezit ca daca anul trecut a prins si brasovul un loc 9, va merge din 9 locuri in 9, direct de pe 9 pe 1? Iar cel de la craiova ca vine zeul florin costea si ia titlul de unul singur? Nu am nimic cu nimeni, dar cand se mai inhameaza la treburi d-astea, sa analizeze mai bine echipa favorita. Pacat, pentru ca iti ia toata placerea jocului sa vezi cum steaua, dinamo, cfr se bat pentru locul 10 (la fiecare campionat asa mi s-a intamplat), iar brasov si craiova zburda prin liga 1.

Link to comment
Share on other sites

C:\Users\<user_name>\AppData\Roaming\Sports Interactive\Football Manager 2010\settings\Version ..... (care oi avea-o)

Da-i unhide la fisiere, ca app data e hidden :)

Cheers!

:( la mine nu exista ... adica gasesc app data, nu exista Roaming, am direct Sp Interactive, Football manager 2010 dar aici nu am settings ci un sg folder in care nu e nimic de genul settings ...

Apropos: am avut o mica revelatie :) Cand am primit jocul nu am avut rabdare sa intalez patchul si am jucat vreo jumatate de sezon fara. Datorita acelei jumatati de sezon am castigat campionatul. imediat cum mi-am bagat patchul am inceput sa am problema cu adversarii care rupeat tot dupa ce treceam eu la conducere. Cred ca voi dezinstala mizeria de patch si joc fara el. am o singura intrebare: salvarea facuta cu patchul o voi putea juca pe versiulea 10.0 a jocului?

Link to comment
Share on other sites

I se mai intampla cuiva cu patchul 10.0.1 asa ceva ?? uitati-va in celelalte campionate care le aveti selectate sa vedeti ca toate echipele la information au numai echipamentele de acasa...chiar daca ar trebui sa schimbe culorile arata tot acele echipamente. Stemele sunt facute varza . uitati-va in poza sa vedeti ce harababura face acest patch in joc

post-8482-1257328958749_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

brasov, in fm2009, a castigat vreo 9 titluri la rand, oricum in 2035, pana cand am jucat eu, luasera vreo 23 de titluri. dinamo si rapid abba, steaua osciland intre locurile 5-12, cfr subtirica si ea.

dar brasovul...

Link to comment
Share on other sites

brasov, in fm2009, a castigat vreo 9 titluri la rand, oricum in 2035, pana cand am jucat eu, luasera vreo 23 de titluri. dinamo si rapid abba, steaua osciland intre locurile 5-12, cfr subtirica si ea.

dar brasovul...

idem...cred ca am luat vreo 2-3 wonderkids de acolo cu sume de ordinul milioanelor.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

28 de sezoane - 17 titluri, de 4 ori pe locul 2, 3 cupe ale Romaniei, de 4 ori finalisti.

au 10 titluri la rand, ffs.

Nu stiu ce e cu brasovul in fm, dar din cate stiu eu, nu e neaparat un centru fotbalistic care sa produca pe banda rulanta, gen craiova, ploiesti, arges etc.

craiova are jucatori talentati, dar mental sunt jale, si research-ul ar trebui sa reflecte asta.

Link to comment
Share on other sites

in 2009 stiu ca era mare valva ca otelul rupe tot

acum vad ca brasov si craiova

:|

Si gaz metan. si Bistrita joaca muuuuuuuuuult peste realitate (in primul sezon au ajuns in semifinala cupei si au terminat pe 6 campinatul ... ). Inca o intrebare: semifinala cupei romaniei se joaca tur - retur? ca in fm 2010 asa e ... u stiam ca e doar un meci.

Link to comment
Share on other sites

mda, acum si bistrita joaca zici ca sunt zmei. pacat. daca researcheri vroiau ca echipele lor favorite sa joace perfect, puteau sa intre in editor sa faca modificari pe acolo si sa joace bine brasovul la ei pe calculator, nu si la altii. dar daca epui ceva rau zic aia ca de ce spun de rau de ei, ca ei s-au stresat si s-au chinuit sa faca treaba bla bla. Decat asa treaba mai bine fara.

Link to comment
Share on other sites

mda, acum si bistrita joaca zici ca sunt zmei. pacat. daca researcheri vroiau ca echipele lor favorite sa joace perfect, puteau sa intre in editor sa faca modificari pe acolo si sa joace bine brasovul la ei pe calculator, nu si la altii. dar daca epui ceva rau zic aia ca de ce spun de rau de ei, ca ei s-au stresat si s-au chinuit sa faca treaba bla bla. Decat asa treaba mai bine fara.

Apuca-te tu atunci de research.

Link to comment
Share on other sites

:( la mine nu exista ... adica gasesc app data, nu exista Roaming, am direct Sp Interactive, Football manager 2010 dar aici nu am settings ci un sg folder in care nu e nimic de genul settings ...

Apropos: am avut o mica revelatie :) Cand am primit jocul nu am avut rabdare sa intalez patchul si am jucat vreo jumatate de sezon fara. Datorita acelei jumatati de sezon am castigat campionatul. imediat cum mi-am bagat patchul am inceput sa am problema cu adversarii care rupeat tot dupa ce treceam eu la conducere. Cred ca voi dezinstala mizeria de patch si joc fara el. am o singura intrebare: salvarea facuta cu patchul o voi putea juca pe versiulea 10.0 a jocului?

man, m-am uitat pe forumul de la sigames si exact acelasi lucru spune.

m-am uitat la mine in fisierul de FM09 si demo FM10 si exista fisierul settings!!!

In jocul FM10 full nu am apucat inca sa ma uit, ca abia m-am intalnit cu Mihai :)))) YUPIIII!!! si abia diseara il instalez.

Dar principiu nu are cum sa nu existe.... Incearca sa faci o modificare in setarile jocului, si apoi da-i save, ( nu stiu schimba moneda, sau odds type etc ) si vezi poate ti-l creeaza apoi......

Dupa ce in fisierul respectiv ...tre sa ai 4 foldere ( cache, logs, SETTINGS si temporary ) . Ala de settings trebuie sa il stergi.

Cheers

Link to comment
Share on other sites

man, m-am uitat pe forumul de la sigames si exact acelasi lucru spune.

m-am uitat la mine in fisierul de FM09 si demo FM10 si exista fisierul settings!!!

In jocul FM10 full nu am apucat inca sa ma uit, ca abia m-am intalnit cu Mihai :)))) YUPIIII!!! si abia diseara il instalez.

Dar principiu nu are cum sa nu existe.... Incearca sa faci o modificare in setarile jocului, si apoi da-i save, ( nu stiu schimba moneda, sau odds type etc ) si vezi poate ti-l creeaza apoi......

Dupa ce in fisierul respectiv ...tre sa ai 4 foldere ( cache, logs, SETTINGS si temporary ) . Ala de settings trebuie sa il stergi.

Cheers

Ok. Merci mult!

PS: am gasit :) cautam ca bou' in all users in loc sa caut in userul meu :) Merci inca o data!

Link to comment
Share on other sites

mda, acum si bistrita joaca zici ca sunt zmei. pacat. daca researcheri vroiau ca echipele lor favorite sa joace perfect, puteau sa intre in editor sa faca modificari pe acolo si sa joace bine brasovul la ei pe calculator, nu si la altii. dar daca epui ceva rau zic aia ca de ce spun de rau de ei, ca ei s-au stresat si s-au chinuit sa faca treaba bla bla. Decat asa treaba mai bine fara.

IRL Brasovul este la 2 puncte de locul 1, asa ca nu vad marele stress.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mai citeste o data:

"28 de sezoane - 17 titluri, de 4 ori pe locul 2, 3 cupe ale Romaniei, de 4 ori finalisti."

Nu cred ca e vina reasearcherilor, dar poate ca o combinatie usor exagerata in estimarea academiei de tineret/potentialului anumitor jucatori foarte tineri, are efecte destul de maricele pe termen mediu-lung, pentru ca la mine in joc Brasovul incepe sa pedaleze dupa 5-6 sezoane.

Otelul are 2 titluri.

Brasovul joaca pe Lucescu Park :bulb: - poate ca cineva ar trebui sa ii traga de maneca pe sigames, cretinatatea asta cu numirea stadionului dupa un antrenor care e in activitate e penibila si nerealista.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cred ca toata treaba asta, cu faptul ca echipele mai slab cotate rup gura targului, tine de fapt de treaba aia "Faster, less responsible(responsive)" chiar nu mai tin minte exact formularea - cred ca optiunea asta se poate modifica din Detail Level.

Daca ai computer care sa-ti faca fata unui "Slower, More responsive" sau ai tu rabdarea necesara, atunci cred ca situatia s-ar schimba simtitor.

Cat despre faptul ca Brasovul a luat 9 titluri la rand, nu vad ceva sanzational in asta. Singurul lucur senzational mi s-ar parea primul titlu si chiar cel de-al doilea al Brasovului in povestea asta. Urmatoarele 7 sunt datorita reputatiei in crestere, banilor veniti din Europa si nu in ultimul rand al jucatorilor veniti in timp la echipa.

Treaba asta se intampla si in realitate ... vezi cazul Inter :D - Ana ai legatura!

Diferenta intre Brasov si o echipa de top din Romania (Steaua, Dinamo) in FM se rezuma cam la 1000 de puncte de reputatie (din totalul de 10000) . Ori asta nu mi se pare o diferenta atat de hotaratoare in lupta pentru titlu.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Treaba asta cu research-ul e delicata.

Aici nu este vorba de munca lui Mihai, ci a celorlalti oameni care fac research.

90% din oameni sunt subiectivi, mai ales cand vine vorba de fotbal. Daca un researcher isi face treaba pentru echipa lui de suflet, fii convins ca nu va taia in carne vie.

Niciun researcher nu este tras la raspundere pentru un research "partinitor", ceea ce e si de inteles de altfel.

Nu cred ca am voie sa spun ce primesc ei in schimb, asa ca am sa tac din gura, insa porbabil se stie deja. Unii merita mai mult de atat, altii probabil un sut in cur. Dar nu sunt eu cel care sunt in masura sa zic asta.

Pe de o parte inteleg ce a zis omul "Cei care o fac sa fie ori mai responsabili ori sa nu o mai faca." pe de alta parte nu, pentru ca stiu cata migala si timp iti ia sa faci research.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy