Jump to content

Fm 2010 Patch 10.1


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

am primit si eu jocul ... daca eram destul de incantat de demo, jocul in sine mi se pare destul de slab (dintr-un singur motiv):

Ori sunt eu prea bou si joc degeaba de vreo 7 ani intens fm ori la 2010 chiar nu exista nicio sansa sa te aperi ... am cate 2-3 la zero la pauza si in repriza a 2-a ma cam calca in picioare echipa adversa (chiar daca e vorba de exemplu de Astra). Atacantii mei rateaza in prostie si ai lor au cate o semi ocazie si marcheaza. plus ca daca au adversarii vreo ocazie dupa minutul 85, 90% e gol. Indiferent ce tactici schimb, ce jucatori, indiferent ce fac, foarte foarte rar reusesc sa mentin un rezultat foarte bun pe care l-am obtinut la pauza (am jucat impotriva Universitatii Craiova, aveam 3-0 la pauza, la inceputul reprizei a 2-a am facut 4-0 si s-a termiant 4-3 cu greu dupa ce am ajuns cu tactica pana la "contain" cu sistem 4-1-4-1 ... ). E frustrant ...

Link to comment
Share on other sites

Sunt si eu curios de ceva daca tot suntem pe forum. S-a scris aici ca newcastle a retrogradat din cauza lui Owen? De ce?

Ai inteles gresit. Discutia era de dupa retrogradare. Vorbeam despre banii clubului si despre cum Newcastle nu si l-a mai putut permite ca vroiau sa-i micsoreze salariul iar el vroia salariu mare.

@sharpe87

Incearca sa pui o tactica cu mentalitate normala (sa nu mai fie attacking sau overload). Eu am asa la Man U si in sfarsit pe un sistem 4231 incep sa nu mai iau goluri de la echipe petarda.

Link to comment
Share on other sites

@ emi201281: am ajuns cu tactica pana la "contain" :) . Am incercat mai intai prin mijloacele pe care le stiam de pana acum ... Tras de timp, tempo slow, un anchorman, closing down (cum spunea si oracolul din balcesti) si nu a prea functionat. am zis sa incerc cu tacticile lor predefinite. acelasi rezultat chiar si pe defensive sau contain ... nu stiu ce sa le mai fac.

Link to comment
Share on other sites

Ai inteles gresit. Discutia era de dupa retrogradare. Vorbeam despre banii clubului si despre cum Newcastle nu si l-a mai putut permite ca vroiau sa-i micsoreze salariul iar el vroia salariu mare.

@sharpe87

Incearca sa pui o tactica cu mentalitate normala (sa nu mai fie attacking sau overload). Eu am asa la Man U si in sfarsit pe un sistem 4231 incep sa nu mai iau goluri de la echipe petarda.

parca te pangeai ca n-ai jocul? si in plus...nu trebuia sa iesi cu o gagica care mergea o tura?

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

am primit si eu jocul ... daca eram destul de incantat de demo, jocul in sine mi se pare destul de slab (dintr-un singur motiv):

Ori sunt eu prea bou si joc degeaba de vreo 7 ani intens fm ori la 2010 chiar nu exista nicio sansa sa te aperi ... am cate 2-3 la zero la pauza si in repriza a 2-a ma cam calca in picioare echipa adversa (chiar daca e vorba de exemplu de Astra). Atacantii mei rateaza in prostie si ai lor au cate o semi ocazie si marcheaza. plus ca daca au adversarii vreo ocazie dupa minutul 85, 90% e gol. Indiferent ce tactici schimb, ce jucatori, indiferent ce fac, foarte foarte rar reusesc sa mentin un rezultat foarte bun pe care l-am obtinut la pauza (am jucat impotriva Universitatii Craiova, aveam 3-0 la pauza, la inceputul reprizei a 2-a am facut 4-0 si s-a termiant 4-3 cu greu dupa ce am ajuns cu tactica pana la "contain" cu sistem 4-1-4-1 ... ). E frustrant ...

Nu esti singurul, n-am gasit nicio setare optima pentru fundasi, parca-s amatori, ies la offside desi nu le-am spus asta, stau la 30 m de poarta desi defensive line e deep. Si multe altele.

Mi se intampla doar mie sau sunt extrem de multe lovituri in bara in 10.1? Parca in demo nu era asa...

Am avut si 5 intr-un meci, dar in medie am 1-2. Deci nu ti se intampla doar tie...

Link to comment
Share on other sites

Incredibil, din FM 2006 e problema asta. Marchez 3 goluri fiind Liverpool, iar dupa pauza vad ca vine Burnley peste mine si marcheaza de 4 ori in 20 de minute si castiga meciul. Nu mi sa intamplat o data, sau de 2 ori sa spun ca sunt cazuri izolate, mi se intampla aproape in orice meci in care marchez un gol in primele minute ale meciului. Sau se mai intampla ca la 2-0 pentru mine, minutul 85, si pana in minutul 93 merge secunda cu secunda in 2D pe Key, dar cand sunt eu condus cu 1-0 sau 2-0, din minutul 70 zboara timpul in 2-3 secunde pana in 90 si fluiera finalul.

Nu pot sa inteleg, Gerrard si Torres abia daca pot sa traga un sut la poarta, si vine alde Van Persie si Fabregas si atinge putin mingea si hopa gol la orice faza.

De acum dupa ce dau 2-3 goluri, ies din TV Match si dau Go on holiday, nu mai rezist la tot meciul ca stiu ca urmeaza sa fiu egalat.

Link to comment
Share on other sites

Sau se mai intampla ca la 2-0 pentru mine, minutul 85, si pana in minutul 93 merge secunda cu secunda in 2D pe Key, dar cand sunt eu condus cu 1-0 sau 2-0, din minutul 70 zboara timpul in 2-3 secunde pana in 90 si fluiera finalul.

Chestia asta e de cateva FM-uri bune incoace, te enerveaza de iti vine sa spargi monitoru. Nu stiu daca a fost vreodata invers, sa fiu condus si sa-mi arate secunda cu secunda pana la finalul meciului. Zici ca e facut sa te enerveze jocu` asta. :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

exact :) . Tocmai am avut meci cu Dinamo (eu joc cu Steaua) pe Stefan cel Mare. Am avut 1-0 in 2 minute m-au egalat. In min 52 au facut ei 2-1, am egalat eu prin minutul 70, si vine evident minutul 91 in care dau gol. dau imediat pauza, dau tactica pe contain, setez time wasteing la maxim, tempo la minim, bag inca un mijlocas la inchidere. se fac schimbarile tactice si in minutul 93 imi dau ei gol. chiar nu inteleg ... repet, nu sunt chiar incepator. am inceput sa joc fm (e singurul joc pe care il joc) fm inca din 2003 si nu am patit niciodata asa ceva. chiar sa nu fiu ins tare sa tin 1 minut de un amarat de rezultat. nu am dat de 4 ani un reload si acum am inchis laptopul de nervi ca sa nu il arunc pe geam (evident fara sa se salveze). imi strica toata placerea jocului :(

Link to comment
Share on other sites

Nu esti singurul, n-am gasit nicio setare optima pentru fundasi, parca-s amatori, ies la offside desi nu le-am spus asta, stau la 30 m de poarta desi defensive line e deep. Si multe altele.

Am avut si 5 intr-un meci, dar in medie am 1-2. Deci nu ti se intampla doar tie...

Asadar, iese un demo mai mult decat decent, iar apoi apare jocul full plin de buguri. O alta bataie de joc marca Sigames...

Link to comment
Share on other sites

Asadar, iese un demo mai mult decat decent, iar apoi apare jocul full plin de buguri. O alta bataie de joc marca Sigames...

nu neaparat ... faza cu fundasii o observasem oarecum inca din demo, doar ca atunci jucam cu Mac Utd si era mai putin vizibila (avad in vedere ca erau totusi ferdinand si vidici fundasi centrali). la Steaua (si banuiesc la orice echipa mai mica decat cele de top), se vede mult mai clar problema aceasta. Parerea mea este ca tacticile nu se implementeaza bine. In demo aveam meci cu Wolverhampton si le-am dat "Retain ball" si pur si simplu nu erau in stare sa tina mingea mai mult de cateva secunde. Nu jucam totusi impotriva unei echipe mari. Plus ca am mai observat acum in jocul full foarte multe bare (asa cum mai spunea lumea pe aici) si foarte foarte multe pase gresite date inapoi care lasa adversarul singur cu portarul meu. Mult prea multe ratari la atacantii mei si mult prea putine la ai lor. In demo portarul meu mai prindea mingea si o degaja direct in aut foarte aproape de careul meu. am crezut ca s-a scapat de bugul asta dar dupa vreo 10 meciuri l-am intalnit si in jocul full. O alta faza care m-a dezamagit destul de tare: inainte de meciul cu Rapid mi s-au accidentat ambii portari (Zapata si Tatarusanu) si l-am folosit pe Cezar Lungu in poarta ... Asa catastrofa nu am vazut niciodata. niste goluri absolut penibie pe care portarul nationalei de tineret a Romaniei nu le-ar fi luat niciodata. Sunt constient ca e portar si la ei cresc atributele mai tarziu dar nici in halul ala. intr-un meci real, daca stateam eu in poarta (sunt anti-talent) sunt convins ca aparam mult mai bine.

Link to comment
Share on other sites

parca te pangeai ca n-ai jocul? si in plus...nu trebuia sa iesi cu o gagica care mergea o tura?

Nu am jocul. Am reinceput cu Man U pe DEMO cu alta tactica 4231 care va ca merge ca unsa.

Vad ca ai fost atent la ce am postat cu gagica. Pacat ca a fost frig si am zis ca mi se retrage in carapace micutul asa ca decat sa nu-mi iasa smenozeala, am preferat sa o las pe alta data. :D

Link to comment
Share on other sites

Eu in Supercupa cu Chelsea (fiind MU) am avut 3 bare eu si 3 bare ei.

Si meciul s-a terminat :

post-8748-1257190256991_thumb.jpg

PS: Sa fim seriosi, Cech si Lloris sunt portari care sa nu apare niciun penalty din 23 sau cate au fost? Si mai ales la 20 dintre ele sa stea pe centrul portii?

E un joc plin de buguri. Inca unul foarte enervant este inconstanta.

Joc FM de 4 ani dar niciodata nu a fost atat de inconstanta echipa care o conduc. Pierd 0-3 la Liverpool, etapa urmatoare bat 0-1 la Chelsea, echipa care nu avea nicio infrangere si era detasat pe primul loc. Peste putin timp bat 6-2 acasa Arsenal pentru ca apoi sa fac 1-1 cu Salzburg acasa si sa pierd 3-0 la City. Si mai sunt (fac 0-0 acasa cu ultima clasata si apoi bat la Porto 0-3 sau bat 5-0 la Tottenham si apoi fac 2-2 in Cupa Ligii cu Reading).

Link to comment
Share on other sites

Cred ca m-am convins . M-am saturat sa iau goluri pe contraatact cand joc Deep cu Defensive Mentality, sa vad ca doar 10 % din toate suturile sunt pe poarta, sa setez Long Shots Rarely si sa vad cum X si Y au cate Z suturi si toate la mare distanta de poarta. Optiunile Cuts Inside si Roam From Position n-au valoare, centrarile, nu stiu daca am vazut vreo una buna, iar finalizarile la pamant, cred ca doar cu poarta goala se poate inscrie 1 la "1". Cred ca ma intorc la 09 :).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy