Jump to content

Fm 2010 Patch 10.1


Mihai

Recommended Posts

Cred ca m-am convins ca e cel mai prost joc din serie. M-am saturat sa iau goluri pe contraatact cand joc Deep cu Defensive Mentality, sa vad ca doar 10 % din toate suturi sunt pe poarta, sa setez Long Shots Rarely si sa vad numai suturi la 10 km distanta da poarta. Optiunile Cuts Inside n-au valoare, centrarie, nu stiu daca am vazut vreo una buna, iar finalizarile la pamant, cred ca doar cu poarta goala da gol 1 la 1. E penibil, mai bine ma intorc la 09 sau 08 :).

Cel mai bine la 08 ... si 09 era destul de slabutz ... mie imi place mult 10-le (are multe chestii noi si foarte folositoare, dar degeaba daca pur si simplu nu poti sa te aperi si indiferent ce faci tot iti iei gol) dar trebuie rezolvate bug-urile.

Apropos, vad ca sunt mereu suspiciuni asupra unora si altora daca au sau nu jocul original. Serios vorbind, pana nu se rezolva bug-urle astea mari ncii nu cred ca ar trebui sa se puna problema. nu stiu cati sunt ca mine fraieri sa dea bani pe un joc care are mereu atatea buguri. oricum de cativa ani fm-ul se poate juca in conditi cat de cat bune abia dupa al 3-lea patch :( . S-au laudat atat cu chestiile noi (repet, f folositoare si atractive) dar au uitat un singur lucru: sa il faca JUCABIL!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply

Interesant primul meu sezon cu Liverpool. Nu sunt fan al acestei echipe, dar nu stiu ce ma apucat sa joc cu ei.

Sa facem o analiza.

Premier League

-Am terminat pe locul 6, dar lupta a fost FOARTE stransa in fata clasamentului, priviti si voi. :popcorn:

2qtda21.png

Formatia folosita in mare parte din campionat, cand jucatorii erau apti de joc:

2pzic02.png

FA Cup

-Am fost eliminat in semifinale dupa ce ma rupt Bolton, desi eram in forma mare.

Carling Cup

- Eliminat in runda a 4-a de West Ham la penalty-uri dupa ce a ratat Benayoun decisiv si Skrtel nu a marcat la momentul potrivit cand puteam castiga. <_< (da, Skrtel, cu 2 sau 3 penalty taking, pentru ca restul jucatorilor au executat deja, TOTI).

UEFA Champions League

FUCKING WINNER !!! Liverpool 2 - 1 Real Madrid in finala (autogol Casillas si autogol Cristiano Ronaldo, hahah).

33vgqj8.png

Si cireasa de pe tort e asta, uitativa cine e golgheter si cu cate goluri. :D

1zqfsj4.png

Link to comment
Share on other sites

Am dat si eu bani pe jocuri, unele merita, altele nu. Oricum, cand vezi ca nu ai decat 1 singur sut pe poarta in tot meciul cu echipe de la rotrogradare, nu iti vine sa mai joci :D.

Eu in afara de FM nu ma mai joc nimic. Am mai cumparat un sigur joc in afara de fm de la 2007 incoace, NFS 6 si sincer nu am avut nevoie de niciun patch, si nu am vazut niciun bug in el ... Dau de 4 ani bani pe fm (nu este o investitie mare, dar oricum...) si tot sper ca in anul ala o sa fie diferit si o sa il pot juca in conditii bune ... Dar nu prea se poate :(

Link to comment
Share on other sites

Cam asa e. Nici eu nu pot da bani pe un joc atat timp cat sunt goluri anulate o gramada, inconstanta, bare peste bare, in Romania Brasov si Craiova rup tot. Pur si simplu nu il pot lua. Pretentii sa aibe de exemplu cei cu NFs, dupa cum zicea cineva mai sus, acolo masina nu se opreste de nebuna pe strada sau se deschide portbagajul deodata, deci da, pe ala pot da bani. Dar pe asta nu pot.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Interesant, Dexter. Ai luat cam multe goluri si cred ca e din cauza liniei defensive, care, din cate vad eu, e setata foarte sus. Din experienta mea la Liverpool (peste 30 sezoane de la fm 07 pana acum) nu merge sa joci ca in realitate, sau cel putin n-am reusit eu. Cele mai mari performante le-am facut cu 4-4-2 sau 4-4-1-1.

Revenind la fm, l-am "crack-uit" si p-asta cu 4-1-3-2. Joc cu Rapid, dupa infrangeri cu Vaslui, Craiova si Iasi (3 eliminati), meciuri jucate in full match, am inteles si cum e construit match engine-ul de anul asta si am actionat in consecinta. Rezultatele? Victorii cu Timisoara acasa 3-1, Steaua in deplasare 0-1, Urziceni deplasare 0-3 si egal cu CFR acasa dupa ce am condus pana in minutul 85 cand am luat gol din corner.

Tot nu-s impresionat de joc insa...

Link to comment
Share on other sites

Pe Steaua nu e greu sa o bati acasa, pe cfr i-am demolat cu timisoara, dar cum ai reusit sa bati la urziceni? Eu nu pot orice as face si Bilasco deja ma rupe pe unde ma prinde.

Pe Urziceni i-am batut de doua ori. la mine nu sunt atat de buni. Gaz Metan in schimb ... Am scos un egal greu (la mine) si mi-am luat 3-1 la ei acasa. Pur si simplu se distreaza Bud cu apararea mea (Ghionea si un brazilial Rafhael de 20 de ani f bun).

Link to comment
Share on other sites

Interesant, Dexter. Ai luat cam multe goluri si cred ca e din cauza liniei defensive, care, din cate vad eu, e setata foarte sus. Din experienta mea la Liverpool (peste 30 sezoane de la fm 07 pana acum) nu merge sa joci ca in realitate, sau cel putin n-am reusit eu. Cele mai mari performante le-am facut cu 4-4-2 sau 4-4-1-1.

Revenind la fm, l-am "crack-uit" si p-asta cu 4-1-3-2. Joc cu Rapid, dupa infrangeri cu Vaslui, Craiova si Iasi (3 eliminati), meciuri jucate in full match, am inteles si cum e construit match engine-ul de anul asta si am actionat in consecinta. Rezultatele? Victorii cu Timisoara acasa 3-1, Steaua in deplasare 0-1, Urziceni deplasare 0-3 si egal cu CFR acasa dupa ce am condus pana in minutul 85 cand am luat gol din corner.

Tot nu-s impresionat de joc insa...

Si ce-ai vazut pe full si ce n-ai vazut pe key ? Ma refer ca echipele totusi joaca cu tactici diferite, sau te joci mai mereu pe full ?

Am intampinat si eu ceva probleme, cu luatul golurilor, portarul sta nemiscat la penalty. Iar fundasii parca sunt drogati, DC cu ditamai inaltime, heading si jumping bun, e batut in jocuri aeriene de pitici, care erau totusi in apropierea lor.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Pe key vezi doar fazele importante, golurile s.a.m.d. Pe full sau extended vezi exact cum joaca echipa pe faza de atac, aparare, pasa cu pasa. Vezi unde sunt posibilele gauri in aparare, vezi deficientele adversarilor. In plus mi se pare mai realistic asa, chiar daca mananca timp mult.

Faza cu portarul care sta nemiscat e bug stiut de multi ani, dar sunt indolenti cei de la SI. Am vazut si eu multe centrari perfecte ale wingerilor adversi, chiar daca erau jucatori slabi, cat si jucatori scunzi care castiga dueluri aeriene cu altii mult mai inalti. Cred ca e tot bug, dar poate fi fentat. Tight-marking (optional) always si closing down always (obligatoriu) pt jucatorii ce sunt periculosi pe benzi si am rezolvat in mare parte problema.

In legatura cu suturile dese de la distanta, ele nu pot fi eliminate total prin setarea la rarely a slide-ului long shots pentru ca acesta are o prioritate mai scazuta fata de PPM(player preferred moves). Spre exemplu daca un jucator are la PPM (Likes to shoot from distance) sau ceva de genul si tu i-ai pus long shots rarely, instructiunea cu prioritate este prima si jucatorul tot va suta de la distanta cand va avea posibilitatea.

Link to comment
Share on other sites

Dupa "succesuri" consecutive, m-au batut Everton la ei si Arsenal (3-0) la mine :(

Nu stiu ce tactica sa mai aplic.

Daca nici 4231 nu merge, nu stiu ce sa mai zic. Se mula perfect pe lotul lui MU.

Saar in poarta.

Evra, Rafael, Vidic si Rio in aparare

Hargreaves si Carrick ca DMC

Giggs AML

Valencia AMR

Scholes AMC

Rooney in atac

Daca nici cu astia nu fac nimic, e bataie de joc.

Chelsea (desi am batut-o in Charity Shield) rupe tot. La fiecare manager e cate-o echipa de neoprit in primele sezoane (pana imi fac eu lot super si incep ei sa cumpere petarde). La 2009 erau Arsenal si Inter. Acum vad ca e Chelsea :(

Link to comment
Share on other sites

Dupa "succesuri" consecutive, m-au batut Everton la ei si Arsenal (3-0) la mine :(

Nu stiu ce tactica sa mai aplic.

Daca nici 4231 nu merge, nu stiu ce sa mai zic. Se mula perfect pe lotul lui MU.

Saar in poarta.

Evra, Rafael, Vidic si Rio in aparare

Hargreaves si Carrick ca DMC

Giggs AML

Valencia AMR

Scholes AMC

Rooney in atac

Daca nici cu astia nu fac nimic, e bataie de joc.

Chelsea (desi am batut-o in Charity Shield) rupe tot. La fiecare manager e cate-o echipa de neoprit in primele sezoane (pana imi fac eu lot super si incep ei sa cumpere petarde). La 2009 erau Arsenal si Inter. Acum vad ca e Chelsea :(

Vezi ca acestui ME nu-i prea "plac" asezarile cu un singur atacant

Link to comment
Share on other sites

Nu, ca la inceput si Giggs si Scholes si chiar O'Shea (din postura de rezerva) mi-au dat goluri, deci faza ca am un singur atacant nu ar fi o problema ... cred.

O sa mai bag azi ceva meciuri sa vad cum o duc.

Pana la urma imi prinde bine ca stau asa de mult in demo. Macar nu o sa-mi distrug parcursul din cariera mea de 20+ ani cum Manchester din jocul full. Am timp sa testez tactici.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Vezi ca acestui ME nu-i prea "plac" asezarile cu un singur atacant

vorbind de realismul fm, cand in ziua de azi, majoritatea echipelor mari joaca cu un singur varf impins...

engine-ul e ciudatel rau, mingea sare de parca e de cauciuc, suturile parca au forta, comparativ cu fm2009, insa defensivele mi se par sita.

rezultatele nu au constanta, daca echipa ta e decisa sa incaseze, pai poti sa ii dai tu 100 de ordine tactice, ca iau de la 3 in sus.

e bine ca ma sfatuieste o armata de idioti cum ca "echipa noastra pare sa fie overawed cand jucam cu formatiile cu reputatie mai mare". degeaba imi spun asta, daca nu imi dau si posibiliteatea sa actionez - nu, nu vreau sa le zic ca au jucat prost sau bine, sa incerce suturi de la distanta, sau sa imi recomande un coleg de la nationala, in cazul in care lor le tremura chilotii cand joaca cu o echipa mai bine cotata.

unde sunt discursurile alea de "pe ei, pe mama lor!!!" ??

Link to comment
Share on other sites

vorbind de realismul fm, cand in ziua de azi, majoritatea echipelor mari joaca cu un singur varf impins...

engine-ul e ciudatel rau, mingea sare de parca e de cauciuc, suturile parca au forta, comparativ cu fm2009, insa defensivele mi se par sita.

rezultatele nu au constanta, daca echipa ta e decisa sa incaseze, pai poti sa ii dai tu 100 de ordine tactice, ca iau de la 3 in sus.

e bine ca ma sfatuieste o armata de idioti cum ca "echipa noastra pare sa fie overawed cand jucam cu formatiile cu reputatie mai mare". degeaba imi spun asta, daca nu imi dau si posibiliteatea sa actionez - nu, nu vreau sa le zic ca au jucat prost sau bine, sa incerce suturi de la distanta, sau sa imi recomande un coleg de la nationala, in cazul in care lor le tremura chilotii cand joaca cu o echipa mai bine cotata.

unde sunt discursurile alea de "pe ei, pe mama lor!!!" ??

Am constatat si eu inconstanta asta la FML, unde bat 8-9 meciuri la rand la cel putin 2 goluri diferenta orice echipa, apoi iau bataie la scor (cel putin 3 goluri diferenta) de la o echipa pe care am batut-o in acel winning streak. Daca joc imediat cu ea, reusesc din nou diferenta de 2-3 goluri in favoarea mea. Asta se intampla chiar daca eu si adversarul folosim tactici identice ambele meciuri.

Mi se pare ca "jocul" se gandeste ca prea mult e prea mult si vrea sa ma readuca cu picioarele pe pamant. Totusi...

Link to comment
Share on other sites

A ... si inca un bug foarte foarte suparator pe care nu s-au obosit sa il rezolve desi cred eu ca e o problema destul de mare: am finala cupei pe 5 iunie si nationalele au meciuri pe 4 si pe 6. Am 7 jucatori convocati pe care nu ii pot folosi in finala cupei ... Asta niciodata nu s-ar intampla in realitate si in fm se intampla mereu si mereu e ignorata problema ...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am o problema cu jucatorii HomeGrown din Liga a III-a. Desi am numai romani la Juventus Bucuresti, cum kkt se face ca nu toti sunt HG? M-am uitat la profilele celor in cauza (care nu sunt), toti si-au inceput carierele la cluburi din Romania, dar intr-adevar cativa dintre ei nu au Birth Place trecut. Sunt unii care au insa BP trecut Bucuresti. Sa inteleg ca Bucuresti nu e HG? Chare e faza?, ca este foaaaaaarte enervant sa joci numai cu romani, dar sa nu poti intra in meci pentru ca nu ai suficienti HG.

Link to comment
Share on other sites

Dupa "succesuri" consecutive, m-au batut Everton la ei si Arsenal (3-0) la mine :(

Nu stiu ce tactica sa mai aplic.

Daca nici 4231 nu merge, nu stiu ce sa mai zic. Se mula perfect pe lotul lui MU.

Saar in poarta.

Evra, Rafael, Vidic si Rio in aparare

Hargreaves si Carrick ca DMC

Giggs AML

Valencia AMR

Scholes AMC

Rooney in atac

Daca nici cu astia nu fac nimic, e bataie de joc.

Chelsea (desi am batut-o in Charity Shield) rupe tot. La fiecare manager e cate-o echipa de neoprit in primele sezoane (pana imi fac eu lot super si incep ei sa cumpere petarde). La 2009 erau Arsenal si Inter. Acum vad ca e Chelsea :(

incearca ca in loc de 2 dmc sa foloseti 2 mc

Link to comment
Share on other sites

ce a fost corect?

owen n-a mai ramas pentru ca n-a acceptat noul contract unde primea mai putini bani (goodie).

owen a fost unul din motivele pentru care am picat , nu mai vorbi daca nu stii .

ati retrogradat pentru ca aveati patron care statea in tribune si se facea pulbere cu suporterii, ati retrogradat pentru ca investitiile in jucatori au fost facute anapoda, ati retrogradat pentru ca jumatate de echipa isi dorea asta(semn ca au parasit corabia ca niste sobolani), e ilogic sa spui ca owen e de vina si era ilogic sa ramana pe bani mai putini intr-o divizie inferioara...

Link to comment
Share on other sites

Eu atat in FML cat si in FM10 folosesc tactica 451, cu AML si AMR. In fiecare sezon din FML am avut cea mai buna aparare din campionat (joc in prima liga), in FM10 nu am terminat inca niciun sezon, insa, deocamdata, sunt lider in campionat cu Rapid si momentan am cea mai buna aparare. Intr-adevar, poate nu am cel mai performant atac, insa asta nu a fost nicio problema pana acum. Inscriu atat cat trebuie. Ce am observat eu. Trebuie neaparat ca in FM10 sa folosesti un DMC natural care sa faca faza defensiva pentru ca sa te aperi corect. Marking-ul trebuie sa fie zonal si tight marking la fiecare jucator. Opp Instructions conteaza foarte mult deasemenea.

Link to comment
Share on other sites

@emi201281

Si eu joc cu Man.Utd si folosesc tactica 4-2-3-1 si functioneaza destul de bine. Dupa un inceput prost de sezon echipa incepe sa aiba rezultatele.

==============Lloris=================

========Ferdinand==Vidic==============

O'shea==========================Evra

=========De Rossi==Carrick===========

===================================

Valencia=====Van Der Vaart========Giggs

==========Rooney===================

Rigid, Standard...

Inca nu reusesc sa imi dau seama ce trebuie sa fac pentru a marca si din corner. Cred ca am unul sau doua goluri din corner in tot sezonul.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy