Jump to content

Fm 2010 Patch 10.1


Mihai

Recommended Posts

Treaba asta cu research-ul e delicata.

Aici nu este vorba de munca lui Mihai, ci a celorlalti oameni care fac research.

90% din oameni sunt subiectivi, mai ales cand vine vorba de fotbal. Daca un researcher isi face treaba pentru echipa lui de suflet, fii convins ca nu va taia in carne vie.

Niciun researcher nu este tras la raspundere pentru un research "partinitor", ceea ce e si de inteles de altfel.

Nu cred ca am voie sa spun ce primesc ei in schimb, asa ca am sa tac din gura, insa porbabil se stie deja. Unii merita mai mult de atat, altii probabil un sut in cur. Dar nu sunt eu cel care sunt in masura sa zic asta.

Pe de o parte inteleg ce a zis omul "Cei care o fac sa fie ori mai responsabili ori sa nu o mai faca." pe de alta parte nu, pentru ca stiu cata migala si timp iti ia sa faci research.

Nu mi se pare normal sa arunci cu noroi. Poti foarte bine sa te duci in topicul de research, sa iei fiecare jucator overrated sau invers in parte si sa arati ce e gresit. E total anormal sa jignesti niste oameni pt ca au realizat ceva prost din subiectivitate. Iti arati intai punctul de vedere, cu detalii si sugestii si....atat. De aici, researcher-ul ia hotarari.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 443
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Ce noroi am aruncat prietene? Nu suporti critica? Tu nu ai facut munca patriotica pentru research, mmkay?

Cand faci ceva, o faci cu responsabilitate, nu ca sa fie facut sau cum zicea unu sau altul pentru ca ii apare numele la Credits.

Cum adica sa nu judec subiectivismul? Subiectivismul poate fi considerat si rea vointa in anumite situatii.

Link to comment
Share on other sites

Ce noroi am aruncat prietene? Nu suporti critica? Tu nu ai facut munca patriotica pentru research, mmkay?

Cand faci ceva, o faci cu responsabilitate, nu ca sa fie facut sau cum zicea unu sau altul pentru ca ii apare numele la Credits.

Cum adica sa nu judec subiectivismul? Subiectivismul poate fi considerat si rea vointa in anumite situatii.

Chill, my friend. Nu vorbeam cu tine, ci cu oracolul. Am dat quote, pt ca vroiam sa te completez.

Link to comment
Share on other sites

Ok, vlad. Dar repet, cand TE AUTOPROPUI pentru o treba o faci obiectiv si cu tragere de inima. REPET, CAND TE AUTOPROPUI. Nimeni nu le-a cerut sa faca research-ul, ei au vrut. Pai atunci sa il faca si bine. Si da, e TOTAL NORMAL sa te iei de cineva cand face ceva subiectiv. Asta e, nu ai ce sa mai faci acum decat sa intri in editor sa faci tu cum trebuie

Link to comment
Share on other sites

Ok, vlad. Dar repet, cand TE AUTOPROPUI pentru o treba o faci obiectiv si cu tragere de inima. REPET, CAND TE AUTOPROPUI. Nimeni nu le-a cerut sa faca research-ul, ei au vrut. Pai atunci sa il faca si bine. Si da, e TOTAL NORMAL sa te iei de cineva cand face ceva subiectiv. Asta e, nu ai ce sa mai faci acum decat sa intri in editor sa faci tu cum trebuie

Ba AI CE FACE. Am si zis in postul anterior. In caz ca nu stii, vor mai fi 2 patch-uri.

Link to comment
Share on other sites

Aha, deci daca acum avem 100 de bug-uri (am luat doar asa, un numar la intamplare) reparam numai 40 dintre ele pentru ca mai sunt 2 patch-uri, nu ?

Nu, dar nimic nu e perfect. Ce draq, nu traiti pe pamantul asta sau ce? Fiti mai realisti.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca suntem realisti, dar e usor frustrant sa dai an de an niste bani ca sa fii de fapt un fel de Betatester. Aici nu am refer la Research exclusiv ci la tot jocul. nu e normal sa imi vanda un joc si apoi sa imi arunce in fata: stim ca are probleme, gasiti-le voi, spuneti-le si daca aveti noroc vor fii rezolvate si veti avea parte pana apare fm-ul urmator de 5-6 luni de jucat acceptabil. Sa dea drumul la fm gratis pe net si atunci sunt de acord sa vanez si sa semnalez buguri jumate de an si abia apoi sa platesc un pret (mult mai mic) pe patchul final. Nu e normal sa platesc pret intreg pt un joc pe care il pot juca in conditii acceptabile (nu ff bune) doar o jumatate de an.

Link to comment
Share on other sites

:) ce solutie simpla ... nu ti se apre ciudat ca din toata lumea de pe site-ul asta nu zice nimeni "E cel mai bun joc" ? Toata lumea spune ca e slab din diferite puncte de vedere. ca e cel mai bun simulator de management e adevarat, dar nu pt ca e el bun ci pentru ca e concurenta ffff slaba. In tara orbilor Chioru' imparat ...
Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Iar referitor la partea cu researchul, eu unul prefer sa fie subiectiv, decat sa nu fie deloc, pentru ca niste unii care vin pe forum sa se planga de subiectivitate considera ca daca nu il faci bine, mai degraba nu il faci.

Link to comment
Share on other sites

Iar referitor la partea cu researchul, eu unul prefer sa fie subiectiv, decat sa nu fie deloc, pentru ca niste unii care vin pe forum sa se planga de subiectivitate considera ca daca nu il faci bine, mai degraba nu il faci.

Ai ci nu am absolut nimic de comentat. sunt echipe overrated si echipe subrated dar cred ca e imposibil sa nu se intample asa ... nu stiu cu cat sau cu ce sunt platiti researcheri asa ca nu comentez, dar la partea de buguri, mi se pare inaceptabil ca unii oameni de la si games (bine platiti banuiesc eu) nu sutn in stare sa joace 2 sezoane (eu atat am ucat si am descoperit o sumedenie de buguri) si sa semnaleze bugurile ...

Link to comment
Share on other sites

Repet, n-a zis nimeni ca e perfect. Dar m-am saturat de noii veniti pe forum care isi fac cont doar pt a da in researcheri, pt ai injura pe cei de la SI. Rar vezi unul care sa zica: ce misto e noul tactical wizard sau ce tare e noua pagina de match analysis. Feedback-ul nu trebuie sa existe nu numai sub forma negativa. Trebuie sa oferim si feedback pozitiv ca avem de unde si pentru ce.

Link to comment
Share on other sites

Ce feedback pozitiv sa oferi in FM 2010 cand ei nu au fost in stare sa repare un bug care e de cel putin 3 editii ? hell...nu e doar 1, sunt o gramada.

Gata. Se pare ca nu am cu cine vorbi. Am alte lucruri mai importante decat sa ma contrazic cu niste persoane "one-minded".

Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi. Ei nu sunt in stare sa repare 10-15 bug-uri care sunt de cativa ani dar ne baga pe gat niste rahaturi de analize si backroom meeting (vezi doamne, daca nu imi spunea asistentul ca Liverpool joaca bine cu 4-2-3-1 eu nu imi dadeam seama) si tactic wizard in care explica mai ceva decat pentru prosti in loc sa repare bug-urile.

Luati meciul asta si urmariti golurile lui Rooney. (am jucat cu Plessis si Lucas pentru ca Mascherano si Aquilani au fost suspendati pentru meciul asta).

Dao ma naibii, am pus Tight Marking si Show onto weaker foot pe Rooney, si el nu stiu cum, isi gaseste un spatiu intre Agger si Carragher si marcheaza....DE 3 ORI LA FEL !!!

Nu poti sa zici ca fundasii mei sunt slabi. Nu cred ca Carragher si Agger nu sunt in stare in real life sa il tina pe Rooney. Sa inteleg ca scapa odata, de 2 ori, dar a 3 oara imi bag ceva in el joc.

Link to comment
Share on other sites

Avlad, nu o sa zic ca ce frumos e wizzard-ul sau mai stiu ce alta chestie. Ca la fifa de exemplu daca jucatorul se prabuseste de tampit pe teren dar face bicicleta la fiecare sut, nu o sa laud ca wow ce biciclete face ala, ci o sa zic ca ba, de ce se tolaneste ca tampitu pe teren?? Si acele milioane din toata lumea le platesc asiaticii, si cei din vestul europei pentru ca acolo RESEARCH-UL SE FACE CUM TREBUIE, nu apare west ham si bate pe toata lumea ca a fost "putin subiectiv" researcher-ul de la west ham. Daca cei de la SI sunt in stare sa faca un joc de abia in ianuarie, de ce il scot in octombrie? Ca sa semnalam noi bugurile? De ce? Ei nu pot face asta?

Nu conteaza cine vine pe forum si critica, ca e mama omida sau unul nou (de unde logica asta??) conteaza ca cei de la SI sa faca treaba cum trebuie, nu cu multe probleme de nu stiu cati ani incoace. Si una dintre cauzele pentru care eu si te asigur, multi altii ca mine, nu cumpara jocul este acest research. Eu prefer sa joc in Romania dar toata pofta de joc dispare cand vad brasovul si craiova in acest an pe primele 2 locuri, in 2008 otelul cum spulbera tot, etc, etc, ETC.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Stimate oracol

Astept cu nerabdare sa contribui la munca de research. Suntem ferm convinsi ca aportul tau va fi definitor in realizarea unei Romanii mai bune si mai frumoase.

Pana atunci, poate ma lamuresti si pe mine, de ce de 3 ani nu e nimeni in stare sa faca treaba buna la Rapid. Sau de ce in Romania nu am avut niciodata researcher pe CFR Cluj sau de ce PULA MEA majoritatea celor care se baga la research dispar dupa 2-3 saptamani.

Cu stima

HR Romania

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

M-as chinui sa va explic de ce un Rooney va scapa mereu de adversarul cu tight marking sau de ce va da mereu gol daca fundasul apare la piciorul lui slab, dar poate va veti da si singuri seama. Daca nu, asta e, apucati-va de FIFA.

Link to comment
Share on other sites

Draga Mihai,

Nu o sa ma bag la research tocmai pentru ca nu cred ca as putea face treba buna. Dar ma astept de la cei care se baga, pentru ca nu ii cheama nimeni la treaba, sa o faca cum trebuie. Cei care dispar, o fac tocmai pentru ca sunt incompetenti, si decat sa iti zica "auzi Mihai sunt ocupat plm" mai bine se dau la fund si gata.

Dar decat nimic, e bun si asa. Insa mai multa responsabilitate nu ar strica. Dar asa cum tara asta e de rahat, asa si multi care se baga singuri in seama fac munca de rahat in loc sa se streseze putin.

Nu iti cer tie "auzi ba ia mai du-te dracu' pune mana la treaba si lasa vrajeala" pentru ca nu esti Gaia sa stii loturile de la falticeni, adunatii copaceni sau alte echipe uitate de lume. Insa este greu sa gasesti oameni care sa faca ceva cu adevarat bun, PENTRU CA MA INDOIESC AVLAD CA TU AI REALIZAT ACEL WIZZARD SAU TI DE CARE ZICI CA AR TREBUI SA SPUN CA CE BUN E. Spune-mi exact ce ai facut tu la acest joc, ce inovatie ai facut, apoi iti spun daca e rea sau buna.

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu imi dau seama, mai bine veneai cu o explicatie. Tight marking, tackling hard cel putin ar trebui sa il linisteasca de tot pe Rooney, dar nuuuuuuuuuu ca el e batman. Cat despre show onto weaker foot, asistentul mi-a sugerat, si NU, nu e Teia Sponte...e Sammy Lee.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

@ODB. Bai, amice, ca vad ca esti usor tampit. Explica-mi se mie CE SE INTAMPLA ATUNCI CAND NU AI RESEARCHER PENTRU O ECHIPA, pentru ca, asa cum zici si tu, nu se baga daca nu e in stare? CE SE INTAMPLA CU ECHIPA AIA?

Zici ca decat nimic, e bun si asa... dar dup-aia ceri responsabilitate. Dar daca pentru CFR Cluj nu exista researcher, om responsabil, care sa faca cum visezi tu researchul, si se ofera un pulifrici care habar nu are, ca sa fie "bun si asa", cine p**a mea mai esti tu sa ceri responsabilitate aluia care iti baga in joc si acel "mai mult decat nimic", eh?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy