Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


2nd Fm2009 Story


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Ok, am ajuns antrenor. Nu va spun cum pt ca nu m-ati crede. Plus ca nici nu am talent ca Oxidiu sau Legenden. Eh, important e ca am primit si prima (probabil si singura la care ma puteam astepta) mea oferta. Aceasta a venit de la o echipa numita Carara Kicks, din divizia secunda a Africii de Sud. ;) V-as face o scurta prezentare a istoricului echipei doar ca nu are asa ceva.

Asa... Ma urc eu frumusel in avion si dupa 26 de ore si doua escale reusesc sa ajung in orasul Welkom. Primul lucru care imi sare in ochi e o placuta pe care scrie (intr-o traducere aproximativa) "Bine ati venit in Bine Ati Venit) :wacko: Un oras minier (mina de aur de aici e destul de vestita din cate am inteles), aproximativ 400000 de locuitori... E destul de darapanat dar se poate observa ca era un oras frumusel candva. De notat ar mai fi si circuitul de Grand Prix de la marginea orasului.

La aeroport am fost asteptat de chiar presedintele clubului, Mothebang Mokoena si dus, cu o masina chiar draguta, la sediul clubului. Pe drum mi-a explicat ca echipa n-are stadion, bani sau destui jucatori, dar ca el se asteapta sa ne clasam pe la mijlocul clasamentului. Mi-a povestit cum el e un mare fan al lui Ted Dumitru si din cauza asta a optat pt un antrenor roman. A mai palavragit el ceva pe drum, dar de unul singur pt ca eu motaiam de zor in spate.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur
un nou topic mamut ? :B:

evident :D

Am ajuns si la sediul clubului. Adica o casa cu etaj semi-ingrijita cu ceva graffiti pe unul dintre pereti. N-am inteles ce scrie acolo dar m-au trecut cativa fiori gandindu-ma ca ori avem suporteri patimasi, ori e o echipa rivala in apropiere. Cand l-am intrebat pe dl. presedinte acesta a pufnit in ras si mi-a explicat ca fi-su a incercat sa-i picteze casa acum cativa ani. So much for excitement...

Am intrat in cladire si am fost condus intr-un birou destul de spatios unde ne asteptau 6 tipi, destul de tineri. Mokoena a inceput sa palavrageasca cu ei in olandeza si eu am incercat in timpul asta sa-mi dau seama cam ce functie ar putea avea fiecare. Puteam sa jur ca am ghicit care e directorul de marketing si care era vicepresedintele clubului. Apoi mi-au fost prezentati: un portar, un fundas, doi mijlocasi si un atacant. Asta imi era echipa si cele opt persoane prezente in biroul ala erau toti angajatii clubului. Marfa...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Au urmat cateva alte surprize placute...

Am aflat mai intai ca sediul clubului era si casa presedintelui iar eu voi fi cazat chiar acolo intr-una dintre camere. Genial... Am fost apoi dus la maidanul de antrenament unde daca vroiai sa joci pe iarba, trebuia s-o aduci de acasa. Cand am intrebat daca vom vizita si stadionul am aflat ca acesta nu exista. Echipa nu are stadion propriu si inchiriaza un stadion intr-un alt oras pt a putea juca. La 150km distanta. Inca o veste buna...

Ne-am intors acasa si am fost prezentat si familiei. Sotia, Miriam Mokoena era singura alba pe care o vazusem toata ziua. Urata cu spume, avea un nas cu care ar fi putut bate fara probleme pe cineva. O carma care ma facea sa ma feresc cand vorbeam cu ea de frica sa nu plec orb de acolo... L-am cunoscut si pe autorul graffitiului de afara, un baiat de 10 ani care m-a salutat politicos cu-n sut in tibie cand mi-a fost prezentat. Apoi fica. Brandie Mokoena, o fata de aproape 17 ani care m-a facut sa inghit in sec si sa ma bucur port un tricou destul de lung. Nu ai fi zis ca mama ei era alba sau urata. O negresa absolut superba cu o pereche de sani care mi-au jucat in minte toata noaptea si mi-au luat mintea de la rahatul de club in care ma bagasem...

82207813ao2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

M-am trezit a doua zi mai optimist si gata de munca. Mi-am pus problemele cele mai importante pe o foaie in ordinea prioritatilor si am inceput sa imi storc mintea pt a gasi solutii.

1. imi trebuie un ass manager

2. jucatori

3. de completat stafful

Prima problema am reusit s-o rezolv rapid profitand si de un noroc imens. Cand coboram la micul dejun am dat nas in nas cu un amarat care nu aflase ca echipa are antrenor si venise sa-si depuna cv-ul pt functie. I-am explicat ce si cum si i-am propus functia de asistent. A acceptat putin prea repede pt cineva care venise cu speranta de a fi vioara intai dar nu pot spune ca mi-a pasat prea tare. Asa ca l-am chemat pe dl. presedinte, i-am explicat care e situatia si asa m-am ales cu Tebogo Moloi secund.

L-am pus pe amarat la munca si am reusit ca intr-un timp destul de scurt sa umplem clubul de jucatori adusi de pe free transfer. Nu pot spune ca aveam o echipa completa dar macar nu voi fi nevoit sa convertesc echipa pt fotbal in sala. Am reusit sa strang un grup de 17 jucatori iar pt urgente aveam sa apelez la pustii de pe maidanele de alaturi.

Ca cireasa de pe tort am reusit sa fac rost si de un alt antrenor. Nae Stanciu, fostul jucator al Rapidului, a fost singurul destul de disperat incat sa vina acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am reusit sa adunam cateva echipe de desculti de prin apropiere pt a juca cateva amicale. Rezultatele au fost spectaculoase. Printre altele un 10-0 cu echipa scolii de alaturi si 11-0 cu echipa tunelului J din mina de aur. Debutul sezonului se apropie si am reusit oarecum sa definitivam lotul cu care vom incerca sa ne indeplinim obiectivul.

Simla Mashinini - GK - 28 ani

Pat Themba - DL - 16 ani

Tomisi Diakolo - DC - 21 ani

Darren Smith - DC - 16 ani

Shasha Moleko - DC, DM, MC - 32 ani

Clive Hachilensa - D/WB/AM R - 29 ani

David Mabeta - DC, DM - 31 ani

Ntobeko Mathabatha - M RLC - 30 ani

Mhlabuthangeni Cebekhulu - ML - 22 ani

Mbulelo Mackenzie - MLC - 23 ani

Nhlanhla Mathebula - MC - 30 ani

Effort Sithole - AML - 28 ani

Wilford Mothapo - AMLC, FC - 27 ani

Bonang Ngaka - AMC - 32 ani

Mark Mthembu - FC - 25 ani

Simon Makhubela - ST - 36 ani

Tebello Mofokeng - ST - 24 ani

Kingston Nkhata - ST - 24 ani

Mohammed Quarshile - ST - 24 ani

Urmeaza meciul de debut in First Division Cup contra celor de la Vasco.

First Division Cup - 1st Rnd

Carara Kicks - Vasco (RSA)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Moleko, Diakolo - Mathabatha, Sithole, Mathebula, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Smith, Mabeta, Makhubela, Mofokeng, Cebekhulu, Mithembu

Sincer, avand in vedere ca echipa mea era adunata de pe drumuri, si cu o mica contributie adusa de numele adversarei, ma asteptam sa parasim inca de acum aceasta competitie. Baietii m-au contrazis totusi si au reusit o victorie clara. Meciul a fost rezolvat inca din prima repriza asa ca dupa pauza ne-am permis sa ne relaxam putin. M-a bucurat mai ales maniera jocului. Nu am lasat adversarii sa respire iar ocaziile au curs la poarta lor. Sa speram ca o tinem tot asa.

FT: 3-0 (Ngaka 27, Nkhata 37, Quarshile 40)

fm2009012620075643oc1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa I

Ikapa Sporting - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Moleko, Diakolo - Mathabatha, Sithole, Mathebula, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Smith, Mabeta, Mackenzie, Mofokeng, Cebekhulu, Mithembu

Meciul a fost extrem de echilibrat si chiar spectaculos in unele momente. In min 22 Mthebula se accidenteaza si Mabeta intra in locul lui. Acesta a marcat golul nostru dintr-o lovitura libera in stilul Ilie Dumitrescu. Adversarii au inceput sa fie cu adevarat periculosi abia in repriza a II-a si au reusit egalarea in forcingul de final. Rezultatul as zice ca e echitabil, dar e pacat ca nu am mai putut sa rezistam inca 3 minute.

FT: 1-1 (Potgieter 89 - Mabeta 36)

ikacarom6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

First Division Cup - Sferturi

Black Leopards - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Moleko, Diakolo - Mathabatha, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Smith, Mthembu, Mackenzie, Mofokeng, Cebekhulu, Mithembu

Mathebula accidentat

Am fost calcati in picioare. Alta prezentare mai buna a meciului nu am gasit. Nu am reusit nici macar un sut pe poarta adversa iar actiunile noastre ofensive mai rare ca promovarile lui Oxidiu. Am reusit sa rezistam pana in min 60 dar apoi am luat golul care ne-a infundat si ultimile sperante. In finalul meciului am mai luat doua goluri si am parasit competitia.

FT: 3-0

fm2009012701094694da7.jpg

w1660.png

mai ai multi din astia? :D

din fericire nu

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a II-a:

Nathi Lions - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Moleko, Diakolo - Mathabatha, Sithole, Mabeta, Ngaka - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Smith, Mthembu, Mackenzie, Davids, Cebekhulu, Mithembu

Nkhata si Mathebula accidentati

Meciul era ok. Nathi presa mai mult dar fara sa fie prea periculosi. Noi ne-am bagat cu curul in poarta si am sperat degeaba ca vom misca ceva pe contra. Apoi a venit min 82 si am primit un gol complet aiurea, un sut deviat din marginea careului. Apoi a mai facut si portarul o gafa jenanta si ne-am ales cu prima infrangere din campionat.

FT: 2-0

fm2009012709443767qe1.jpg

w1660.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a III-a:

Carara Kicks - Durban Stars

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Moleko, Diakolo - Mathabatha, Sithole, Mabeta, Ngaka - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Smith, Mthembu, Mackenzie, Davids, Cebekhulu, Mithembu

Nkhata si Mathebula accidentati

Am inceput bine, am avut ocazii, dar am primit gol pe o greseala de marcaj. Am continuat sa atacam si ne-am descurcat chiar bine pana la finalizare. Chiar si dupa ce am ramas in 10 oameni in repriza secunda, tot noi am fost cei periculosi. Doar ca am ratat. Si am ratat. Si am mai ratat un pic. Suturi din mijlocul careului, singur cu portarul, de doua ori chiar cu poarta goala. La una dintre faze Mothapo era singurel in careu cu poarta goala dar a asteptat pana un fundas advers a venit si i-a luat mingea... ce dracu sa-i fac? Pe final am primit si golul doi, la inca o boacana in aparare... Si ca lucrurile sa fie perfecte, eliminatul e singurul fundas stanga din lot. Iar aici regulile sunt superbe. Pt o eliminare la doua galbene a primit 3 meciuri de suspendare...

FT: 0-2

fm2009012710190301sm2.jpg

w1660.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ai avut o combinatie periculoasa la mijlocul terenului la care ai renuntat (sau ai fost nevoit sa renunti) ca fraierul si cum ai renuntat cum ai inceput sa o incasezi:

Sithole, Mathebula

deci, fii inspirat si aseaza-l din nou pe Mathepola asta langa Shithole!

da, il citesc... <_<

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

din pacate a fost accidentat in ultimile meciuri...

Etapa a IV-a:

Carara Kicks - African Warriors

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Smith, Moleko, Diakolo - Mathabatha, Sithole, Mathebula, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Mabeta, Mthembu, Mackenzie, Mofokeng, Cebekhulu, Davids

Themba suspendat

Un meci pe care il incepeam cu un fundas central pe postul de DL. Dar aveam sperante dupa revenirile lui Nkhata si Mathebula. Meciul a fost echilibrat, ocazii la ambele porti etc. Prima stire a fost ingrozitoare. Nkhata s-a rupt. Din fericire, inlocuitorul lui a fost cel care ne-a adus victoria. doar 5 min mai dupa iesirea atacantului, Quarshile a recuperat o minge in careul advers iar Mofokeng a inscris din apropiere. Ne-am aparat bine si, desi am terminat practic in 10 dupa accidentarea lui Mathabatha, am reusit prima victorie din campionat. :thumbup:

FT: 1-0 (Mofokeng 27)

fm2009012711514769wd1.jpg

w1660.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a V-a:

FC Cape Town - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Smith, Moleko, Diakolo - Mackenzie, Sithole, Mathebula, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Mabeta, Mthembu, Mofokeng, Mofokeng, Cebekhulu, Davids

Themba suspendat Mathabatha accidentat

Jucam contra echipei de pe locul 2 fara fundas stanga sau mijlocas dreapta de meserie. Evident am bagat in scena autobaza. A si mers destul de bine, gazdele si-au creat ocazii destul de rar si reuseam sa-i tinem la distanta. Noi nu prea treceam de centrul terenului, dar nici nu era asta scopul nostru. Am cedat o singura data, greseala de marcaj in careul nostru la o centrare venita evident de pe stanga. Nu am reusit sa ne apropiem periculos de poarta adversa desi am cerut un joc mai avansat asa ca incasam o noua infrangere.

FT: 1-0

fm2009013003174225on9.jpg

w1660.png

fm2009013003201972pe8.jpg

w1660.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VI-a:

Carara Kicks (8) - Hannover Park (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Smith, Moleko, Diakolo - Mackenzie, Sithole, Mathebula, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Mabeta, Mthembu, Mofokeng, Mofokeng, Cebekhulu, Davids

Themba suspendat Mathabatha accidentat

Un meci absolut fantastic. Cel mai bun meci al nostru de pana acum. Ne-am calcat in picioare adversarii. Am deschis scorul repede, Mathebula a recuperat excelent la mijlocul terenului si l-a lansat pe Quarshile care a driblat portarul si a inscris fara probleme. Dupa gol, nu am facut greseala sa fortam, ci am asteptat greselile adversarilor. Iar acestea au venit. Mai intai Nkata a inscris doua goluri din pasele adversarilor iar apoi Quarshile a reusit dubla dupa o degajare a portarului nostru. In repriza secunda am lasat-o chiar mai moale de frica unor accidentari asa ca nu s-a mai intamplat nimic interesant. Am parasit ultimul loc si sper sa nu ne mai intoarcem acolo. Singura veste proasta este accidentarea lui Mathebula dar sper sa fie recuperat cat mai repede de vraciul echipei.

FT: 4-0 (Quareshile 5, 45+4, Nkhata 40, 44)

fm2009013003460143yw8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VII-a:

Carara Kicks (5) - Nathi Lions (3)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Moleko, Diakolo - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Mackenzie, Mthembu, Mofokeng, Mofokeng, Cebekhulu, Smith

Mathebula accidentat

Meciul a fost extrem de echilibrat. Noi am fost poate putin mai ofensivi, dar per total un rezultat de egalitate ar fi fost echitabil pt ambele echipe. Din pacate, in min 87, Molenko a avut o intrare absolut stupida in careu iar oaspetii au inscris din penalty singurul gol al meciului. Deja se inmultesc golurile primite pe finalul meciului iar lucrul asta ma ingrijoreaza...

FT: 0-1

fm2009013004383951zg1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VIII-a:

Durban Stars (4) - Carara Kicks (5)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Moleko, Smith - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mothapo, Mackenzie, Mthembu, Mofokeng, Mofokeng, Cebekhulu, Davids

Mathebula accidentat Diakolo suspendat

Un meci extrem de prost si cu un enorm ghinion pt noi. Nimic nu a mers cum trebuia. In prima repriza au fost accidentarile, mai intai Mabeta si apoi Ngaka, iar in repriza secunda au venit si golurile. Mai intai portarul a gafat incredibil asezand mingea pe tava unui adversar iar apoi Hachilensa a inscris un autogol. Mofokeng a reusit putin mai tarziu un gol frumos si am sperat la un forcing de final. Din pacate m-am ales doar cu o furtuna intr-un pahar cu apa si am bifat o noua infrangere...

FT: 2-1 (Mofokeng 73)

fm2009013010105737nr4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a IX-a:

Vasco (5) - Carara Kicks (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Diakolo, Smith - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Mothapo - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Makhubela, Mackenzie, Mthembu, Quarshile, Cebekhulu, Davids

Mathebula Ngaka accidentat Moleko suspendat

Speram sa obtinem o victorie in deplasarea asta. Aveam nevoie de ea ca de aer. Din pacate a trebuit sa ne multumim cu un egal. Am jucat bine, am fost mai periculosi mai ales in prima parte cand am si deschis scorul dintr-o lovitura libera indirecta. Din pacate am cedat iar pe final si am fost egalati cu un sut superb in min 77. Asta e. Data viitoare.

FT: 1-1 (Mathabatha 39)

fm2009013010404281ge8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a X-a:

Carara Kicks (6) - Ikapa Sporting (3)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Diakolo, Moleko - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Mothapo - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Makhubela, Mackenzie, Mthembu, Quarshile, Cebekhulu, Davids, Smith

Mathebula, Ngaka accidentati

Meciul a inceput extrem de prost pt noi. Inca din primul minut un amarat de la oaspeti a prins o pleasca de la 40m care a intrat in vinclul portii noastre. Ma asteptam la un macel. Nu a fost chiar asa si baietii mei au inceput sa puna probleme. Dupa pauza a venit si egalarea dupa o lansare frumoasa. Ne-am tinut bine in continuare si, cand am reusit sa preluam conducerea din penalty in min 83, am crezut ca s-au intors toate ghinioanele de pana acum. Evident ca n-a fost asa si, in prelungirile meciului, la ultima faza, Ikapa a reusit o egalare nesperata... incredibil...

FT: 2-2 (Nkhata 51, Mathabatha 83 pen)

fm2009013011082902kb9.jpg

fm2009013011113568jw2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy