Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


2nd Fm2009 Story


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Am avut o sedinta cu seful al mare. Prilej pt el sa se planga de problemele echipei si eu sa-l ignor cu desavarsire. Nu era vorba ca problemele nu erau importante. Omul avea dreptate. Clubul avea juma de milon datorie si mergea in minus. Jucatorii nici daca ar fi vrut sa-i vanda nu avea cui. Si daca-i dadea afara retrogradam si putea sa puna direct cruce. Plus ca nici situatia din clasament nu era pe roze iar media de 200 de spectatori pe meci nu-l imbucura cu nimic. In alte conditii chiar l-as fi inteles si as fi incercat sa-l ajut macar cu o vorba buna doar ca acum mintea imi era in alta parte. La fi-sa.

Pustoaica nu-mi daduse atentie in primele mele luni la club. Aproape ma ingnorase in totalitate. Doar ca de vreo saptamana parca imi tot dadea tarcoale. Pana si acum cand stateam la o cafea cu ta-su, ea tot isi facea de lucru pe acolo. Nu pot spune ca ma deranja atentia, dar nici nu aveam de gand sa fiu dat afara pt ca m-a prins seful cu ochii beliti pe decolteul ei. Macar sa ma zboare pt ceva mai serios.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Etapa a XI-a:

African Warriors (7) - Carara Kicks (5)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Diakolo, Moleko - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Mathebula, Mackenzie, Mthembu, Quarshile, Cebekhulu, Mothapo, Smith

Meciul a inceput excelent. In primul minut Nkhata profitat de neatentia gazdelor, a scapat pe un culoar si a deschis scorul. Ne-am retras in aparare si am incercat sa profitam de disperarea gazdelor si sa-i lovim pe contra-atac. Dupa cateva incercari nereusite, Mofokeng a reusit sa termine meciul in min 56 dupa un contra-atac executat ca la carte. Gazdele au mai avut unele sperante cand au redus diferenta in min 70 dar Nkhata le-a inchis repede gura dupa o noua contra. Suntem la al 4-lea meci fara infrangere. E cea mai buna serie a noastra :D

FT: 1-3 (Nkhata 2, 74, Mofokeng 56)

fm2009013015234812eu3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am aflat ce vroia nesimtita aia mica. Dupa ce am tras putin cu urechea si i-am indesat niste bani in buzunar lui frati-su am realizat de ce se invartea pe langa mine. Se apropia ziua ei si spera la un cadou cat mai consistent. Cum pe ta-su il avea la degetul mic si asupra mamei si fratelui nu avea nici o sansa de reusita, s-a gandit ca nu strica sa ma vrajeasca putin ca cine stie.

Prima reactie a fost sa-mi bag p**a, sa-i dau o felicitare si sa las balta orice vis nebun... Dar nu puteam sa-mi scot din minte sanii aia jucausi... A dracu fata reusise...

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XII-a:

Carara Kicks (5) - FC Cape Town (1)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Diakolo, Moleko - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Mathebula, Mackenzie, Mthembu, Quarshile, Cebekhulu, Makhubela, Smith

Mothapo accidentat

Un meci absolut fantastic. Inceputul a fost teribil. Cape Town a deschis scorul in min 7 si ma asteptam ca golurile sa curga dar, la adapostul avantajului, gazdele parca si-au bagat picioarele. Se vedea ca nu ne cred capabili de o revenire. Noi am incercat sa profitam si am atacat. Ngaka a lovit bara si Nkhata a ratat singur cu portarul. Apoi, chiar cand credeam ca avem sanse de ceva mai mult, am mai primit un gol pe contra-atac.

Am continuat sa presam, Mabeta a lovit si el bara iar Mofokeng a ratat singur cu portarul dar la cabine am intrat cu scorul de 0-2. Repriza secunda a inceput fulminant si Ngaka a redus din diferenta dupa o frumoasa combinatie. Am incercat un "pe ei, pe mama lor" dar iar ne-am ars pe contra-atac si scorul devenise 3-1. Imediat insa Diakolo a marcat dintr-un corner si eram iar in carti. Ne-am aruncat spre poarta adversa si eforturile ne-au fost rasplatite cand Quarshile a reusit egalarea cu un sut superb la vinclu. Apoi meciul s-a cam potolit. Cape Town erau groggy si incepusera sa se teama ca am putea reusi mai mult iar noi eram lipsiti de vlaga dupa efortul depus. De notat ar mai fi doar eliminarea lui Diakolo care s-a sacrificat in prelungiri pt a evita un eventual gol. Am obtinut poate cel mai muncit punct al nostru in urma celui mai spectaculos meci pe care l-am realizat. Sunt mandru de jucatorii mei.

FT: 3-3 (Ngaka 48, Diakolo 64, Quareshile 74)

fm2009013107250509qe0.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XIII-a:

Hannover Park (8) - Carara Kicks (5)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Smith, Moleko - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Mathebula, Mackenzie, Mthembu, Quarshile, Cebekhulu, Makhubela, Davids

Mothapo accidentat Diakolo suspendat

Nu am avut probleme contra celei mai slabe echipe din campionat. Am atacat tot meciul si ocaziile au curs. Dupa cateva ratari imense am reusit sa deschidem scorul prin Smith in startul echipei secunde. Acesta a transformat in gol un corner executat de Mabeta. Quareshile a dublat apoi avantajul si, la cateva minute distanta Smith a primit al doi-lea galben si a fost eliminat. Gazdele au incercat sa preseze dar nu au reusit sa fie periculosi si, in finalul meciului, am reusit sa marcam si golul 3 prin veteranul Makhtubela.

FT: 0-3 (Smith 47, Qareshile 69, Makhtubela 89)

fm2009013108094181yf6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A venit si ziua lui Brandie. I-am adus cadou un telefon mobil (m-a costat ceva dar am aflat de la frati-su ce-si dorea) si am obtinut o imbratisare din partea ei. Stiam ca va continua sa fie draguta cu mine macar doua saptamani (venea craciunul) si aveam de gand sa incerc sa profit de asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XIV-a:

Carara Kicks (5) - Vasco (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Motale, Hladebe - Mackenzie, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Quarshile

Rezerve: Mathebula, Mackenzie, Mthembu, Mothapo, Cebekhulu, Makhubela, Radebe

Moleko, Mofokeng accidentati Diakolo, Smith suspendati

Aveam o problema extrem de grava inaintea acestui meci. Toti cei trei fundasi centrali erau accidentati. Am fost nevit sa adun de pe maidane niste baieti pe care sa-i pot baga in teren. Tot ce puteam spera de la meciul asta era sa scapam ieftin. Am rezistat destul de bine pana la pauza, mai ales din cauza portarului care a facut minuni. Din pacate unul dintre pustanii aia, care uimitor se descurcase admirabil pana atunci, s-a rupt. Asa ca am fost nevoit sa bag alt incepator in locul lui. Am rezistat acceptabil si in repriza secunda iar in min 75 am avut si cea mai mare ocazie a meciului cand Nkhata a tintit bara. Din pacate, 5 min mai tarziu, s-a vazut si lipsa de experienta a fundasilor centrali si Radebe a facut un penalty. 1-0 si n-am mai putut schimba nimic pana la final

FT: 0-1

fm2009013109424427aq1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XV-a

Nathi Lions (3) - Carara Kicks (5)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Themba, Mabeta, Moleko - Mackenzie, Sithole, Mathebula, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Mothapo, Mackenzie, Mthembu, Quarshile, Cebekhulu, Makhubela, Davids

Smith, Diakolo suspendati

Iar aveam probleme in aparare dar am incercat o alta improvizatie fata de meciul trecut. Moleko isi revenise asa ca l-am coborat langa el pe Mabeta. Am rezistat destul de bine in formula asta iar in repriza secunda incepusem sa punem probleme. Meciul se indrepta spre o remiza alba dar apoi s-a intamplat dezastrul. O respingere norocoasa ajunge la un atacant advers iar acest inscrie cu un sut puternic. Min 87. Imi bag p**a in ghinionul asta si in golurile primite in finalul meciului. Daca meciurile se terminau in min 80 eram in primele locuri acum...

FT: 1-0

fm2009013110185493uj9.jpg

fm2009013110225888hz0.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ce fel de cadou ii va cumpara lui Brandie, veti afla citind acest story, unul dintre cele mai bune ale lui Ilici. Un story, aparent banal, care in cele din urma devine un cosmar. Tensiuni, urmariri, spectaculoase rasturnari de scoruri, santaj, neincredere si cinism, un erou in acelasi timp inger si demon, intr-un joc crud al dragostei si al mortii in tara diamantelor.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

A venit si craciunul. L-am petrecut impreuna cu familia Mokoena pe o plaja apropiata de oras. Incercam sa-l conving pe sef sa mai aduca cativa jucatori si in acelasi timp trageam cu ochiul la Brandie care se zbenguia intr-un costum de baie microscopic. Am reusit sa obtin cateva transferuri si apoi am intrat in apa. Au urmat doua ore de inot si pipait pe apucate. As putea sa jur ca pustoaicei ii placea si se invartea in jurul meu sperand la mai mult. Nu eram destul de convins de asta incat sa si incerc ceva mai concret, dar lucrurile mergeau intr-o directie buna.

In zilele urmatoare am perfectat si transferurile de care aveam nevoie. Am reusit sa dublez niste posturi deficitare si voi avea posibilitatea sa incerc mai multe variante tactice in retur.

Charles Zamisa - AMR - 22 ani

Doctor Ntimbani - DL - 24 ani

Simangaliso Biyela - AM RL - 22 ani

Prince Hlela - DLC - 24 ani

Siphiwe Masango - DR - 24 ani

Toti au fost adusi gratis. Nu sunt mari jucatori, dar aveam nevoie de ei. Am decis sa-l aduc definitiv la club si pe Johannes Motale - DRC - 19 ani, unul dintre pustii pe care m-am bazat cand am ramas fara fundasi centrali. Mi-a placut determinarea lui si am considerat ca merita o sansa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XVI-a:

Carara Kicks (6) - Duban Stars (4)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Molenko, Diakolo - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Masango, Ngaka, Mothapo, Hlela, Mackenzie, Mthembu

Themba, Mathebula, Quarshile accidentati, Smith suspendat

Meciul l-am inceput destul de bine si paream ca avem sanse sa obtinem macar un punct. Asta pana prin min 30 cand, in doar doua minute, dupa cateva greseli imense in aparare, am primit doua goluri. Se cam terminase treaba si, desi am marcat dupa pauza prin Nkhata, nu am avut forta sa obtinem egalul.

FT: 1-2 (Nkhata 54)

fm2009020108523467cy4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XVII-a:

FC Cape Town (1) - Carara Kicks (6)

Echipa: Mashinini - Masango, Ntimbani, Molenko, Diakolo - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Mathebula, Ngaka, Mothapo, Hlela, Mackenzie, Mthembu

Themba, Quarshile accidentati Hachilensa suspendat

Desi in ultimul meci contra celor de la Cape Town am obtinut un egal spectaculos, nu ma asteptam sa repetam figura. Am sapat transee, am turnat cazemate, am depus mine, orice pt a-i tine la distanta de poarta noastra. Speram sa pastram scorul alb si, printr-o minune, sa reusim ceva pe contra-atac. A mers bine in prima repriza dar, imediat dupa pauza, Diakolo a fost eliminat pt doua galbene. Am renuntat la orice pretentie ofensiva si le-am cerut jucatorilor sa tina cu dintii de scorul de pe tabela. Am luptat pana la capat si am reusit un egal nesperat. Am avut o victima importanta totusi. Diakolo va fi suspendat pt 6 etape fiind la a doua eliminare.

FT: 0-0

fm2009020109224401zs8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XVIII-a:

Ikapa Sporting (2) - Carara Kicks (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Molenko, Smith - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Mathebula, Ngaka, Mothapo, Hlela, Quarshile, Mthembu

Themba accidentat Diakolo suspendat

Un meci plictisitor, fara faze frumoase sau ocazii clare de gol. Castigatoarea a fost stabilita in min 80 in urma unei gafe monstruoase a portarului nostru. Acesta a iesit la o minge trimisa in adancime si a reusit sa dea pe langa ea. Mingea a ajuns la un atacant advers si acesta nu a avut probleme sa inscrie in poarta goala...

FT: 1-0

fm2009020110521579hz6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a XIX:

Carara Kicks (6) - African Warriors (7)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Hlela, Smith - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Mathebula, Ngaka, Mothapo, Motale, Quarshile, Mthembu

Themba accidentat Diakolo si Molenko suspendati

Dupa o serie de cinci meciuri fara victorie eram disperati dupa cele 3 puncte. Din pacate asta nu prea s-a vazut si in teren unde tentativele noastre de a deschide scorul erau rare si anemice. Am reusit sa marcam abia in min 77 in urma unei faze gandite de Nkhata. Meciul s-a mai invigorat apoi putin, oaspetii incercand sa egaleze, iar noi am reusit sa mai marcam o data pe contra-atac si sa stabilim scorul final. O victorie prea mult asteptata.

FT: 2-0 (Biyela 77, Quarshile 87)

fm2009020111170577po3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XX:

Carara Kicks (6) - Hannover Park (8)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Hlela, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Mathebula, Ngaka, Mothapo, Smith, Quarshile, Mthembu

Themba accidentat Diakolo suspendat

Un meci in care nu as fi acceptat sa nu luam cele 3 puncte. Am atacat tot meciul, am avut multe ocazii si am fost mereu mai buni decat adversarii. Sithole a deschis scorul chiar inainte de pauza cu un sut din afara careului iar Mofokeng a dublat avantajul in repriza secunda dupa o faza excelenta creata de Quarshile. Desi oaspetii au redus apoi diferenta era clar ca nu au nici o sansa iar Zamisa a incheiat meciul si a stabilit scorul final in minutul 77 dupa o lovitura libera executata de Mabeta. A doua victorie la rand si ne intoarcem pe locul 5.

FT: 3-1 (Sithole 44, Mofokeng 63, Zamisa 77)

fm2009020111500321cz3.jpg

fm2009020111512240de6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XXI:

Vasco (6) - Carara Kicks (5)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Hlela, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Mathebula, Ngaka, Mothapo, Smith, Quarshile, Mthembu

Themba accidentat Diakolo suspendat

Dupa cum incepuse meciul nu paream sa avem probleme. Dupa o dominare totala in primul sfert de ora Nkhata a deschis scorul si ma asteptam sa castigam lejer. Din pacate am inceput sa jucam din ce in ce mai slab si Vasco a egalat in min 30. In loc sa ne revenim, degringolada din aparare a continuat si, dupa pauza, gazdele au trecut la conducere. Abia atunci am inceput sa ne revenim si sa presam apararea adversa. Ocaziile au aparut dar le-am ratat cu seninatate si pana la final tabela nu s-a mai modificat.

FT: 2-1 (Nkhata 14)

fm2009020112184908gu3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cupa Africii - Runda I:

Louisvale Pirates (D3) - Carara Kicks (D2)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Hlela, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Mathebula, Ngaka, Mothapo, Smith, Quarshile, Mthembu

Themba accidentat Diakolo suspendat

Un meci care ar fi trebuit sa fie usor. Din pacate am reusit sa ni-l ingreunam cat am putut. Totul a decurs bine pana am deschis scorul dar apoi am lasat-o moale. Prea moale. Ca o diaree. Gazdele au luptat admirabil si au reusit sa egaleze inainte de pauza. In repriza secunda ne-am mai revenit si am preluat inca o data conducerea destul de repede. Louisvale a mai reusit o egalare in urma unei grave erori de marcaj, dar noi eram la conducerea jocului si am reusit sa marcam imediat si sa avansam in faza urmatoare a competitiei.

FT:2-3 (Mofokeng 15, 69, Quarshile 62)

fm2009020112452705uh6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XXII:

Carara Kicks (6) - Nathi Lions (3)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Hlela, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Ngaka, Mothapo, Smith, Quarshile, Makhubela

Mathebula, Mthembu si Mackenzie accidentati, Diakolo suspendat

Suntem in perioada aceea a meciurilor care nu mai conteaza. Nu avem cum retrograda sau promova. Singurul lucru care mai este de decis e daca vom termina pe 5 sau pe 6. In meciul cu Nathi am jucat bine. Mai bine ca adversarii. Nkhata a deschis scorul dupa o greseala a portarului advers dar din pacate nu am putut pastra avantajul pana la final. Am primit gol la singurul sut pe poarta al oaspetilor. Meritam mai mult, dar si un punct e bun.

FT: 1-1 (Nkhata 27)

fm2009020113290792jo1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cupa Africii de Sud - runda a II-a:

Carara Kicks (D2) - Black Leopards (D2)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Ngaka, Mothapo, Smith, Quarshile, Makhubela

Mathebula, Mthembu si Mackenzie accidentati, Hlela suspendat

Black Leopards sunt cei care ne-au eliminat din cealalta cupa asa ca vroiam neaparat sa ne razbunam. Casele de pariuri ii dadeau favoriti siguri dar eram sigur ca avem forta sa-i batem. I-am luat tare inca din start si asta i-a surprins. Primele 10 minute au fost de vis pt noi si la finalul lor aveam un avantaj de doua goluri. Primul gol a fost o bijuterie, un voleu din afara careului care a curatat panzele din vinclul portii adverse iar al doi-lea a fost finalizarea unei superbe serii de pase. Oaspetii au echilibrat repede meciul si au inceput sa-si creeze ocazii dar ne-am tinut bine. Leoparzii au reusit sa marcheze dupa pauza dar era prea putin. Am rezistat eroic si am reusit o calificare uimitoare. La final le-am ras in nas si i-am trimis acasa :D

FT: 2-1 (Mathabatha 4, Mofokeng 7)

fm2009020113563990kn9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XXIII:

Durban Stars (4) - Carara Kicks (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Hlela, Mothapo, Smith, Quarshile, Makhubela

Mathebula, Mathabatha, Mthembu si Mackenzie accidentati

Un meci execrabil. Am jucat ca dracu. Nu ne-a iesit nimic. In prima repriza Durban a marcat doua goluri si putea sa mai marcheze inca 3 fara probleme. Dupa pauza lucrurile au devenit si mai grave. Mai intai Molenko a fost eliminat si apoi Quarshile s-a rupt asa ca am ramas in 9 jucatori. Norocul nostru a fost ca gazdele nu au mai fortat asa ca scorul nu a luat proportii. Am reusit chiar sa si marcam prin Mothapo un gol foarte norocos, dar era clar ca mai mult nu se poate.

FT: 2-1 (Mothapo 75)

fm2009020114232828pb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XXIV:

Carara Kicks (6) - Ikapa Sporting (2)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Hlela - Biyela, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Masango, Mothapo, Smith, Quarshile, Makhubela

Mathebula, Mathabatha, Mthembu si Mackenzie accidentati Molenko suspendat

Imi bag ceva in el de meci. Am jucat bine, am avut aproapte de 3 ori mai multe ocazii clare decat adversarii si totusi am pierdut. Oricum nu mai conteaza...

FT: 1-3 (Nkhata 1)

fm2009020114573305sz0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy