Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


2nd Fm2009 Story


Ilici Man

Recommended Posts

  • Generaţia de Aur

Cupa Africii de Sud - runda a III-a:

Carara Kicks (D2) - Orlando Pirates (D1)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Hlela - Biyela, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Masango, Mothapo, Motale, Quarshile, Themba

Mathebula, Mathabatha, Smith, Mthembu si Mackenzie accidentati Molenko suspendat

Nu ma asteptam la mare lucru de la meciul asta dar am rezistat bine. Ne-am descurcat admirabil si am primit gol doar in urma unei gafe a portarului. O evolutie care m-a bucurat dar, in urma acestui meci, s-a dus si ultima miza serioasa a acestui sezon.

FT: 0-1

fm2009020121471432di7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 679
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

Etapa XXV:

Hannover Park (8) - Carara Kicks (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Hlela - Biyela, Sithole, Mackenzie, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Masango, Mothapo, Smith, Quarshile, Themba

Mathebula, Mathabatha accidentati Molenko si Mabeta suspendat

Un meci usor pe care l-am dominat fara probleme. Cu putina concentrare la finalizare am fi castigat la o diferenta mult mai mare dar, pana la urma, conteaza cele 3 puncte.

FT: 0-1 (Mofokeng 36)

fm2009020207594431mx6.jpg

fm2009020208030220ld2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XXVI:

African Warriors (7) - Carara Kicks (5)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Mathabatha, Mothapo, Hlela, Quarshile, Themba

Mathebula accidentat

Inca un meci dominat categoric si castigat cu usurinta. Ne-am departat la 4 puncte de locul 6 si in ultima etapa avem meciul direct la noi acasa. Ma indoiesc ca mai putem pierde locul 5.

FT: 0-3 (Diakolo 22, Ngaka 27, Nkhata 87)

fm2009020208334513pb6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XXVII:

Carara Kicks (5) - FC Cape Town (1)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Hlela, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Ngaka - Quarshile, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Mathabatha, Mothapo, Smith, Mthembu, Themba

Mathebula si Nkhata accidentat, Diakolo suspendat

Meciul a fost echilibrat o perioada. Oaspetii au deschis scorul si noi am egalat din lovitura libera prin Mabeta. Echilibrul a fost rupt dupa pauza cand Hlela a fost eliminat pt doua galbene. Nu am mai putut apoi sa rezistam si Cape Town a marcat doua goluri.

FT: 1-3 (Mabeta 38)

fm2009020209262495zf9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa XXVIII:

Carara Kicks (5) - Vasco (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Ngaka - Nkhata, Mofokeng

Rezerve: Zamisa, Cebekhulu, Mathabatha, Mothapo, Smith, Mthembu, Themba

Mathebula si Quarshile accidentat, Hlela suspendat

Ultimul meci al sezonului. Conta doar pt a stabili pe ce loc vom termina. Conta pt mine ca pe jucatori nu prea i-a interesat. A fost un meci urat, plictisitor cu extrem de putine faze de poarta. Oaspetii au deschis scorul la o faza care nu anunta nimic iar noi am egalat chiar inaintea fluierului de final. Cred ca e primul gol important pe care-l marcam in finalul meciului, ca de primit, am tot primit...

FT: 1-1 (Nkhata 90+6)

fm2009020209562555hg0.jpg

fm2009020209593700kp3.jpg

Am terminat pe 5, un loc bun si mi-am indeplinit obiectivul de a evita retrogradarea. Din pacate clubul sufera din punct de vedere financiar iar datoriile au ajuns la aproape 700k desi presedintele tot aduce bani de acasa pt a ne tine cat de cat pe linia de plutire. Nu m-am hotarat inca daca voi continua la acest club si in sezonul urmator.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Se apropie startul noului sezon. Federatia a decis sa rearanjeze putin seriile din divizia a doua asa ca noi si cei de la Vasco am fost mutati in seria Inland. Din cauza problemelor financiare presedintele a decis sa transforme clubul in unul semi-profesionist. Am reusit totusi sa pastrez majoritatea jucatorilor, singurul care a plecat fiind Nkhata a carui imprumut a expirat. Am reusit sa si aducem cativa jucatori liberi de contract. Nu tot ce doream dar macar am mai peticit putin lotul.

Tebogo Mashaba - AM/FC - 30 ani

Dylin Pillay - SC - 29 ani

In amicale ne-am descurcat bine si sper sa evitam retrogradarea si sezonul asta.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Cupa Ligii Secunde - runda I:

Vasco - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Mothapo, Mabeta, Ngaka - Mashaba, Quarshile

Rezerve: Smith, Masango, Mathebula, Cebekhulu, Zamisa, Mofokeng, Mthembu

Motale, Mathabatha, Pillay si Sithole accidentati, Hlela suspendat

Am inceput foarte slab meciul. Jocul nu ne mergea si eram inghesuiti in propriul careu. Am primit primul gol in minutul 10 si al doi-lea imediat dupa pauza. Schimbarile au mai echilibrat jocul si am inceput sa presam. Dupa cateva ocazii ratate Mofokeng a redus diferenta dupa o patrundere centrala. Ne-am aruncat in atac sperand la o egalare pe finalul meciului dar tot ce am reusit a fost sa primim inca un gol pe contra-atac. Un start slab de sezon si parasim din prima aceasta cupa.

FT: 3-1 (Mofokeng 70)

fm2009020308400374px9.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa I:

Carara Kicks - Black Leopards

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Mothapo, Mabeta, Mathebula - Mashaba, Quarshile

Rezerve: Smith, Masango, Ngaka, Cebekhulu, Zamisa, Mofokeng, Pillay

Motale, Mathabatha si Sithole accidentati, Hlela suspendat

Am trecut la o formula putin mai defensiva in speranta unei aparari mai sigure. Si a mers destul de bine, oaspetii reusind sa-si creeze putine ocazii. Din pacate, la una dintre aceste ocazii au reusit sa si marcheze. Noi nu prea miscam mare lucru in atac din pacate si portarul advers soma fara probleme. Se apropia finalul meciului si ma indoiam ca se mai poate schimba ceva dar, intr-un moment de neatentie al defensivei adverse, Pillay profita de o pasa gresita si reuseste sa egaleze. Au urmat cateva minute infernale. Mai intai noi am ratat o noua mare ocazie prin Mofokeng si apoi Molenko a salvat de pe linia portii. A urmat un corner si, din acesta, leoparzii au reusit sa marcheze. Era ultima faza a meciului. Sunt constient ca ar fi fost un punct nemeritat, dar eram asa de aproape...

FT: 1-2 (Pillay 89)

fm2009020309161400mv6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a II-a:

Tuks - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathebula - Pillay, Quarshile

Rezerve: Hlela, Masango, Mathabatha, Cebekhulu, Zamisa, Mofokeng, Mashaba

Meciul a inceput extrem de prost pt noi si am primit gol inca din primul minut. Ne-am aruncat in atac sperand la o egalare si aceasta a venit destul de repede, Quareshile transformand in gol o pasa pe culoar de la Mabeta. A urmat o perioada de acalmie pana la pauza, ambele echipe neriscand nimic. De la cabine ambele echipe au iesit cu o dorinta mai mare pt victorie si gazdele au fost cele care au lovit primele. De fapt noi am lovit primii doar ca am gresit tinta. La o centrare de pe stanga Molenko a trimis imparabil in propria poarta Banel style. A urmat un meci pe contre, extrem de spectaculos. Mai intai noi am egalat prin acelasi Quarshile doar pt a primi un nou gol doua minute mai tarziu. Am continuat sa speram si, spre finalul meciului, Mofokeng a egalat inca o data cu un gol hilar dupa o gafa a unui fundas advers. Primul nostru punct in acest campionat. Sper sa urmeze cat mai multe.

FT: 3-3 (Quarshile 9, 60, Mofokeng 83)

fm2009020310011630ad1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a III-a:

Winners Park - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Molenko - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathebula - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Hlela, Masango, Mathabatha, Cebekhulu, Zamisa, Pillay, Mashaba

Un meci dur si urat, cu putine ocazii de ambele porti. Am primit gol la o gafa a lui Hachilensa si tot ce am reusit pana la final a fost sa avem 4 jucatori accidentati. Sper sa nu fie nimic grav.

FT: 1-0

fm2009020313580933mk3.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a IV-a:

Carara Kicks - Dynamos

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Hlela - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Smith, Masango, Ngaka, Cebekhulu, Zamisa, Pillay,

Molenko, Mathebula si Mashaba accidentati

Meciul a inceput cum nu se putea mai prost. Diakolo a fost eliminat in minutul 4. Am bagat autobaza in poarta si am sperat la un contra-atac care sa ne faca fericiti. Am rezistat bine si chiar ne-am apropiat de gol de cateva ori iar in min 80 s-a intamplat minunea. Sithole a fost doborat in careul advers si Ngaka a executat perfect penaltyul. Prima noastra victorie in noul campionat si poate cea mai grea din toata cariera mea.

FT: 1-0 (Ngaka 80 pen)

fm2009020314235493lg8.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a V-a:

Vasco - Carara Kicks

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Smith, Hlela - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Motola, Themba, Ngaka, Cebekhulu, Zamisa, Pillay,

Molenko, Mathebula si Mashaba accidentati Diakolo suspendat

Eram ingrijorat la startul meciului de problemele din defensiva. Ambii fundasi centrali titulari erau absenti. Problemele s-au agravat cand Smith s-a accidentat si am fost nevoit sa-l introduc pe tanarul Motola. Cu toate astea am rezistat bine in aparare si am pus probleme in ofesiva. Lipsa de concetrare la finalizare a tinut insa tabela nemodificata si meciul s-a incheiat cu un scor alb.

FT: 0-0

fm2009020316184290vn1.jpg

fm2009020316184709wc5.jpg

Etapa a VI-a:

Carara Kicks (6) - F.C.A.K. (1)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Motola, Hlela - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathabatha - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Masango, Themba, Ngaka, Cebekhulu, Zamisa, Pillay,

Smith, Molenko, Mathebula si Mashaba accidentati Diakolo suspendat

Nu cred ca ar mai fi ceva de spus la un asemenea scor. Cred ca e cea mai drastica infrangere pe care am suferit-o de cand ii antrenez pe impiedicatii astia.

FT: 0-5

fm2009020316392609tb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VII-a:

Black Leopards (2) - Carara Kicks (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Molenko, Hlela - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathebula - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Motola, Themba, Mathabatha, Cebekhulu, Zamisa, Pillay, Mashaba

Smith accidentat Diakolo suspendat

Inca un meci in care am jucat prost. Am fost calariti mai tot meciul si cele doua goluri au venit normal. Lucrurile s-au mai schimbat dupa ce am inlocuit cativa jucatori. Am inceput sa punem probleme si am reusit sa si marcam cand Ntibani a transformat in gol o centrare de pe dreapta. Ne-am aruncat in atac si chiar cand se parea ca avem sanse sa egalam ne-a fost taiata macaroana si Molenko a primit al doi-lea galben. Poate ca n-am fi meritat egalul dar tot e enervant cand se intampla asa ceva...

FT: 2-1 (Ntibani 71)

fm2009020317344397ch4.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a VIII-a:

Carara Kicks (6) - Tuks (3)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Hlela - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathebula - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Motola, Themba, Mathabatha, Cebekhulu, Zamisa, Pillay, Mashaba

Smith accidentat Moleko suspendat

Un nou meci urat pe care am reusit sa-l terminam in 10 oameni. Jocul nostru a scazut destul de mult fata de sezonul trecut si nu cred ca plecarea lui Nkhata e singura de vina. Am inceput sa ma uit dupa un club la care sa ma pot muta. Problemele financiare si lipsa de perspectiva a clubului ma fac sa-mi doresc o schimbare.

FT: 0-0

fm2009020320233789aw6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa a IX-a:

MP Black Aces (4) - Carara Kicks (6)

Echipa: Mashinini - Hachilensa, Ntimbani, Diakolo, Smith - Biyela, Sithole, Mabeta, Mathebula - Mofokeng, Quarshile

Rezerve: Motola, Themba, Mathabatha, Cebekhulu, Zamisa, Pillay, Mashaba

Moleko si Hlela suspendati

Un nou meci dezastruos. Am inceput bine si am deschis scorul dar, pe masura ce trecea timpul, incepeam sa fim inghesuiti in propriul careu. Apoi Smith a facut un penalty si Diakolo s-a accidentat iar golurile au inceput sa curga. Scorul a ajuns la 5-1 iar golul marcat in final de Mofokeng nu a mai contat.

FT: 5-2 (Quarshile 15, Mofokeng 86)

fm2009020321090248an3.jpg

In decursul aventurii mele la Carara Kicks am reusit sa pun bazele unei echipe cat de cat competitive dar si sa-i bag in cacat din punct de vedere financiar. Am jucat 43 meciuri din care am castigat 12, am facut 10 egaluri si am pierdut 21 cu un golaveraj de -10. Sa vedem ce va urma

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Am plecat deja. Cand ai un buget de aproape 1 milion pe minus, mergi in pierdere si nu reusesti mare lucru pe teren iar titularii au o medie de varsta de 30 de ani iar de venit la tine nu vrea nimeni, simti nevoia unei schimbari.

PS. Pe aia mica am prins-o inainte de plecare. M-am trezit cu ea in camera dupa ce mi-am anuntat demisia si am aflat ca avea o experienta cuprinzatoare. Inca simt gustul sfarcurilor ei :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu ma pot compara cu nea Mircea. Nu a complotat nimeni impotriva mea.

Dupa ce am luat o pauza in care m-am relaxat, mi-am rezolvat niste probleme personale si am cautat cea mai buna oferta, a venit si momentul de a trece iar la treaba. Sper ca ati (puteam sa spun fara probleme "ai" pt ca am un singur cititor din cate observ) observat cat de bine am evitat sa spun ca am stat aproape un an in care m-am dus cu mana intinsa la fiecare club care ramanea fara antrenor si asteptam in genunchi sa-mi citeasca cv-ul. Pana la urma am gasit un club caruia i s-a facut mila de mine si mi-a oferit un contract excelent. Voi fi antrenor, maseur, menajera si bucatar la vestitul club NK Tabor Sezana, nou promovat in divizia a doua slovena si voi fi nevoit sa platesc doar 30k pe an pt asta.

Lot? Am 12 jucatori dintre care 3 sunt portari. Bani? :hysterical: Macar obiectivul e acceptabil. Sa ma lupt vitejeste impotriva retrogradarii. Macar m-am mutat intr-o tara civilizata iar in Slovenia chiar e frumos. Orasul e mic si cochet, are doar 12000 de locuitori (4500 in oras, restul locuiesc in zona dar muncesc aici) si este la doar 10km de Trieste. Putin mai la sud avem Croatia cu plajele ei pe care am de gand sa le fregventez cat de des voi putea. Sper sa pot duce la capat macar un sezon aici pt ca usor nu ma astept sa-mi fie. Oricum, mi-am invatat lectia si pana nu sunt dat afara sau nu sunt sigur ca am unde sa ma angajez imediat nu mai plec. Pauza a durat prea mult.

seanabotaniniyp1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur
Voi fi antrenor, maseur, menajera si bucatar la vestitul club NK Tabor Sezana, nou promovat in divizia a doua slovena si voi fi nevoit sa platesc doar 30k pe an pt asta.

daca ai ajuns sa dai bani ca sa faci toate alea e de rau.

parol!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

eh, ma fac eu mare si o sa ma plateasca altii pt treburile astea.

in alta ordine de idei, dupa un inceput bun la club, in care am reusit sa adun ciurucuri de pe free pt a-mi completa lotul, am avut o surpriza destul de neplacuta. Se pare ca voi avea un nou patron si, pana se definitiveaza tranzactia, nu mai am voie sa fac transferuri. Sper sa se rezolve cat mai repede pt ca nu vreau sa incep campionatul cu doar 2 fundasi laterali.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Un nou patron =

Varianta 1. Tycoon - iti da o gramada de bani.

Varianta 2. Tycoon - iti da o gramada de bani si dupa aia te da afara ("brings in his own management").

Good luck with that :B:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Si a venit si startul sezonului. Tot nu s-a finalizat nebunia cu preluarea clubului asa ca am un lot stirbit. Teoretic ar trebui sa pot rezista in divizia a II-a cu jucatorii pe care ii am dar vreau sa fiu sigur.

Etapa I

Tabor Sezana - Sentjur

Echipa: Avdic - Gavric, Ruzic, Komac, Gregoric - Zavrl, Ilic (preferatul meu :D), Vukovic, Crnko, Kajtazovic, Bucic

Rezerve: Celhar, Skalic, Mehmedovic, Podlesnik, Mandic, Marinovic, Pertot

Nadal, Karic, Astafei accidentati

In prima repriza nu s-a intamplat mare lucru. Singura faza importanta fiind un gol care ne-a fost anulat complet aiurea. Repriza secunda a inceput in forta si o centrare deviata a lui Vukovic a pacalit portarul advers si Zavrl a transformat-o in gol. Am controlat apoi fara probleme jocul si am reusit sa marim avanatajul cand Gregoric a urcat la un corner si transformat in gol centrarea lui Crnko. Am inghetat apoi meciul si am obtinut o victorie extrem de importanta. Un debut absolut excelent. Nu ma asteptam sa incepem atat de bine avand in vedere ca jucatorii din primul 11 jucau pt prima data impreuna. Sper sa nu fie doar un foc de paie.

FT: 2-0 (Zavrl 46, Gregoric 61)

fm2009020513592915ov4.jpg

Un nou patron =

Varianta 1. Tycoon - iti da o gramada de bani.

Varianta 2. Tycoon - iti da o gramada de bani si dupa aia te da afara ("brings in his own management").

Good luck with that :B:

asta cica are o avere de 30k. ma astept sa ploua cu bani...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy