Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


Probleme In Liga Rusa


Gediliku

Recommended Posts

Joc in liga a II-a in Rusia si am urmatoarele doua probleme:

1. Regulile de joc in liga II Rusia sunt sa ai maxim 3 jucatori straini in primul 11 + minim 1 jucator sub 21 de ani din Rusia in echipa. In plus poti face 4 inlocuiri maxim. Pana aici e bine, doar ca intr-un joc mi s-a accidentat un jucator de origine rusa. Facusem deja 3 inlocuiri, iar pe banca aveam doar jucatori straini, doar portarul era rus. Am incercat sa nu fac inlocuirea dar jocul nu mi-a dat voie, imi spunea ca trebuie sa fac neaparat inlocuirea pentru a putea continua jocul. Nu am avut altceva de facut decat sa bag portarul de rezerva ca jucator de camp. E bug ?

2. Am doar 2 jucatori sub 21 de ani din Rusia: unul e accidentat iar celalalt mai are nevoie de un galben pana sa fie banat in urmatorul joc. Voi mai putea face echipa in conditiile astea, cand mi se accidenteaza sau primeste sanctionare acel jucator sub 21 de ani de origine rusa ?

Mai mentionez ca nu pot promova un jucator de la rezerve sau U18, pentru ca acel jucator trebuie inregistrat inainte de-al folosi, iar perioada de inregistrare este trecuta.

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

1. teoretic e bug - ar fi trebuit sa te lase sa continui jocul fara a introduce un alt jucator in locul celui accidentat.

practic - portarul tau de rezerva mai poate incurca adversarii sau si mai bine mai rupe o tibie adversa :D

2. posibil sa-ti apara un jucator "gri" de 16 ani pe care sa-l poti folosi.

jucatorii de 16 ani sigur trebuie inregistrati ?

Link to comment
Share on other sites

Perioada de inregistrare e in perioada de transferuri. Odata mi sa accidentat un portar, si cum aveam 2 portari am incercat sa dau contract la un portar ,,gri" de 15 ani sa-l pot folosi ca rezerva. portarul a acceptat contractul dar imi apare ca nu-l pot folosi ,,ineligibil".

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

hmm, daca e sa fim scrupulosi atunci: regulamentul prevede situatiile in care portarul poate fi inlocuit de un jucator de camp, invers nu.

asa ca situatia poate fi interpretata astfel:

a. erai obligat sa introduci portarul pentru ca era singurul jucator de nationalitate rusa de pe banca de rezerve si trebuia sa respecti regula de max 3 straini in teren

b. nu erai obligat sa introduci un alt jucator pentru ca nu aveai jucator de camp rus pe banca si regulametul nu prevede situatia in care un portar poate inlocui un jucator de camp si in ce conditii si jocul putea continua fara introducerea portarului de rezerva rus ca jucator de camp

situatia nu are nici o legatura cu numarul de schimbari de jucatori (gediliku a precizat mai sus cate inlocuiri facuse si ca mai avea dreptul la una), ci facea referire la regula cu numarul max de straini motiv pentru care a precizat regula si faptul ca pe banca erau doar jucatori de camp straini.

asa ca sugi puIa ryka87 cu sau fara schimbari! esti irelevant la fel ca si numarul de schimbari!

Link to comment
Share on other sites

multumesc... esti cu vaca!!! intereseaza te ce se intampla in cazul lui in realitate intra sau nu portarul care e singurul jucator de pe banca de natuionalitate rusa.

Asa ca sa ti-o suga MOARTEA&CANCERUL!(mai citeste regulamentele uefa, boot cibernetic).

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

mi s-a incretit pielea pe puIa gandidu-ma ca ma-ta regreta ca avortul nu era legal pe vremea cand te-a fatat.

ia baga tu articolul din regulament ce reglementeaza introducerea portarului in locul unui jucator de camp.

altfel taci in puIa mea cu tot cu numarul de schimbari ale tale, avorton misterios!

Link to comment
Share on other sites

mi s-a incretit pielea pe puIa gandidu-ma ca ma-ta regreta ca avortul nu era legal pe vremea cand te-a fatat.

ia baga tu articolul din regulament ce reglementeaza introducerea portarului in locul unui jucator de camp.

altfel taci in puIa mea cu tot cu numarul de schimbari ale tale, avorton misterios!

De cand nu ai voie sa bagi portarul in locul unui jucator de camp?Poti sa bagi si maseurul daca este trecut pe foaia de joc, D p m d v nu e nicun bug,ci doar trebuie respectata regula lor cu jucatori straini indiferent de postul lor . Continua jocul doar daca facuse toate schimbarile,iar aici ii dau dreptate lui ryka. Sper ca nu ma injuri ca nu sunt de acord cu tine .

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

evident ca... nu te injur!

pai ce, tu esti papagal ?

si mai mult, nici nu te contrazic!

daca privesti mai sus am scris ca exista varianta a. pe care tu o sustii.

eu as vrea sa stiu articolul din regulament care reglementeaza chestia asta, portar inlocuind un jucator de camp.

plm, e atat de usor sa fiu contrazis cu argumente solide incat sunt tentat sa cred ca si distroficul de ryka ar putea sa o faca!

ryka! 'tu-ti mugetul ma-tii de bipolar! ai vazut in viata ta o foaie de arbitraj ? daca raspunsul e da, atunci e simplu.

hai ca te pricepi!

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

@Gediliku nu e bug. Esti obligat sa bagi rusul in teren. Punct.

O situatie similara s-a intamplat IRL la meciul dintre Berceni si Stefanesti. Regulamentul spune ca la Liga a III-a trebuie sa ai trei U21 tot timpul pe teren. Insa daca e eliminat, unul asta e. Ramai cu un om in minus, cu o singura exceptie: daca U21-le eliminat este portar, iar tu ai rezerva de portar un senior. Atunci esti obligat sa faci dubla schimbare si sa scoti doi seniori din teren pentru a baga portarul senior si un alt U21, pentru a pastra minimul de 3 U21 in teren.

Cam aceeasi poveste e si la tine cu rusii. Regulamentul spune ca tu trebuie sa ai maxim 3 straini, iar tie ti s-a accidentat rusul. Cum tu mai ai schimbari la dispozitie si portarul e rus, atunci nu ai ce face decat sa bagi portarul de pe banca ca jucator de camp in locul accidentatului.

QED.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri, desi au fost unele dintre ele foarte ,,pasionale".

Referitor la prima problema am mai patit-o odata, aseara, aceasi faza cu aceiasi jucatori implicati in problema. O fi jocul repetitiv ? A trebui sa bag portarul in teren in locul unui jucator de camp. Schimbarea s-a petrecut cam prin minutul 70, deci a cam fugit vreo 20 minute ,,saracul" portar. Nu a accidentat pe nimeni, nu am primit gol in timpul asta, dar la sfarsitul meciului a avut nota 1,9.

Referitor la a doua problema nu stiu ce sa spun dar banuiesc ca nu se va bloca jocul din pricina asta, in sensul ca nu pot pune in teren o echipa valida. Intre timp si-a revenit din accidentare si celalalt jucator sub 20 de ani.

Referitor la liga a II-a rusa, pentru cei necunoscatori, por spune ca e comparabila, poate chiar mai buna decat prima liga din Romania. Cel putin in privinta bugetului. Echipele au un buget mai bun decat a noastre, fac transferuri cu bani mai multi (am vazut multi jucatori care valorau peste 1M). Problema e ca echipele care vin din liga a III-a a lor au sanse minime sa se mentina in primul sezon si poate si in urmatoarele. De exemplu in liga care o joc acuma, am disputat 23 etape, iar ultima clasata are doar 2 puncte.

Link to comment
Share on other sites

Eu urmaresc cateva partide din liga a doua rusa, la care mai plasez cate un pariu si pot sa spun in privinta valorii echipelor, a stadioanelor, a terenurilor, liga a doua rusa seamana cu liga a-3a de la noi.

Ca buget nu cunosc, n-am cunostinte, stiu in rusa decat cateva cuvinte si n-am idee ce buget au echipele de liga a doua. Nu cred ca pot avea un buget mai mare decat al Petrolului de ex. Ma indoiesc.

Daca ajungi in prima liga, se schimba situatia, echipele se schimba total, se investesc de 15 ori mai multi bani, se investesc in stadioane etc. Dar in liga a doua e doar un joc mediocru, cu jucatori mediocri.

Link to comment
Share on other sites

evident ca... nu te injur! pai ce, tu esti papagal ? si mai mult, nici nu te contrazic! daca privesti mai sus am scris ca exista varianta a. pe care tu o sustii. eu as vrea sa stiu articolul din regulament care reglementeaza chestia asta, portar inlocuind un jucator de camp. plm, e atat de usor sa fiu contrazis cu argumente solide incat sunt tentat sa cred ca si distroficul de ryka ar putea sa o faca! ryka! 'tu-ti mugetul ma-tii de bipolar! ai vazut in viata ta o foaie de arbitraj ? daca raspunsul e da, atunci e simplu. hai ca te pricepi!

Nu exista articol care sa interzica portarului sa inlocuiasca un jucator de camp.Daca nu exista un astfel de articol ,mergand pe o logica simpla insemna ca portarul poate intra si ca extrema ascunsa cat timp arbitrul este instiintat.Titulatura de portar nu mai exista in situatia asta.

Link to comment
Share on other sites

IL MUCEA as vrea sa iti dau niste detalii despre cultura mea despre fotbal dar mai bine ma abtin deoarece trebuie sa imi calc pe orgoliu si mai bine nu...

pe zi ce trece forumul asta ajunge un ghetou,daca ceva nu ii convine lui mucea incepe si injura ca la usa cortului probabil de acolo provine altfel nu imi explic,desi am tovarasi de acest gen niciodata nu am putut sa le reprosez ceva de genul.... vocabular murdar sau injurand pe forumuri unde toata lumea se crede luptator K1 ascunzandu-se in fata monitorului.

Apropo am auzit ca se fac angajari la circul globus.....

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

ryka, simpla apropiere a cuvintelor ryka si cultura (chiar si daca e vorba de "cultura despre fotbal") mi-a smuls o lacrima.

induiosator precum o telenovela!

acum mars la caminul cultural si mai imbogateste cultura aia "despre fotbal" ca la celelalte culturi sigur stai bine ca orice taranete respectabil.

bad_boy - si mai simplu, pe foaia de arbitraj, la rezerve nu e precizat cine e portarul rezerva.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

bad_boy - si mai simplu, pe foaia de arbitraj, la rezerve nu e precizat cine e portarul rezerva.

Singura chestie e mai mult o conventie generala sa pui portarul ca primul pe foaie la rezerve, in rest poti sa pui si cinci portari pe foaie sau niciunul.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@Gediliku, singura chestie pe care trebuie sa o faci ca sa nu ai probleme cu restrictiile, e sa te uiti de la inceput ce restrictii are liga respectiva si sa incerci sa te acoperi. Daca ai nevoie de tineri, iei cu unul mai mult, daca nu poti folosi multi straini, iei mai putini.

Am antrenat si eu in liga 2 din Croatia si acolo sunt restrictii foarte mari in ambele ligi, atat in a doua cat si prima liga. Trebuie sa ai multi jucatori crescuti la club, putini straini, e jale. Dar sa stii ca sunt multi jucatori buni in Croatia... mult mai buni decat la noi... Si in liga a doua... Am avut eu niste juniori pe care i-am vandut cu cateva milioane bune, dupa cateva sezoane. Plus ca eu luam straini tineri(16,17,18 ani) si-i faceam sa fie eligibili atat pentru Croatia, cat si pentru club. Si aveam si jucatori straini si indeplineam si cerintele.

Am antrenat si in China si acolo la fel cu restrictiile e jale, nu poti folosi in primul 11 decat 3 straini si inca doi asiatici, cel mult. Si portarul trebuie sa fie neaparat chinez, dar asta nu m-a impiedicat sa castig campionatul si cupa doi ani la rand si in al doilea an sa castig Champions League al Asiei si Campionatul Cluburilor. Cei drept cu Guangzhou, care e echipa super buna. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy