Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Cariere Fm 13


dasca

Question

De regula FM inseamna pentru mine Ascoli, Salamanca, 1860 Munchen, Derby County, Vitesse, Minerul Uricani si o cariera unemployed. De data asta, ca si la FM 12, inceputul va fi in Spania la Salamanca. To be continued...

Voi?

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 669
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Sunt campionul egalurilor. Am 5 egaluri in campionat 2 infrangeri si o victorie. Pe un onorabil loc 20 #-o nu i-am batut nici pe Millwal echipa de pe ultimul loc (1 - 1 acasa) deja ma aduce la disperare echipa asta. Foarte greu de gasit o tactica.

Link to comment
Share on other sites

da, am observat si eu asta. am luat o echipa mica (Havant & Waterlooville :) ) si sunt la al doilea sezon... am reusit sa gasesc o tactica in sezonul al doilea (acasa 4 fundasi, 1 DM, 2 CM , AML +AMR, 2 ST, in deplasare joc cu 2DM si 1 CM)... dar e foarte greu... iau goluri in ultimele 10-15 minute cu regularitate... dar sunt insistent... sunt foarte greu de gasit jucatori, nu am buget... nu ma lasa sa angajez un al doilea scouter, nu ma lasa sa caut un parent club... e greu cu o echipa mica... sunt curios cat rezist...P.S. am observat ca imi creste valoarea jucatorilor, mi-au creat echipa de juniori (incep sa se miste lucrurile)...

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

@ A3dess, joci cu aceeasi tactica pe tot parcursul meciului, cu aceleasi instructiuni? Incearca sa schimbi inainte de minutul 70 instructiunile de echipa, sa joace cat mai economicos si cat mai aerisit posibil, cu un calm cat mai mare. Daca joci pe tot parcursul meciului cu tatica aia, normal ca vine si te bubuie in cap pe final de meci.

Link to comment
Share on other sites

Nu neaparat time wasting eu de obicei schimb de la "Attacking" la "Counter", "Control" sau "Balanced" spre sfarsitul meciului, depinde de adversar (in campionat) ...in cupe e alta mancare de peste. Cu time wasting am avut cateva experiente neplacute asa ca personal nu il recomand.

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Time wasting presupune sa tii de minge, din cate am inteles. Daca nu ai jucatori tehnici, tari pe picioare, degeaba incerci sa tii de minge. Repet, schimbi la Counter/Control si diferitele instructiuni ale jucatorilor, ale echipei.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea mai inteleg nimic. Am doua cariere incepuate. Una cu Leeds (pe care cred ca o abandonez ca suna foarte bine provocarea Rangers) si una cu steaua (de la servici). In ambele am aceiasi problema . Foarte multe egaluri. Cu steaua in 6 amicale am 4 egaluri , o victorie si o infrangere iar in campionat in 3 etape 2 egaluri (1-1 cu Rapid si Viitorul) si o infrangere cu Chiajna (2-0). Am 2 transferuri facute doar. Dan Nistor si Ovidiu Petre. Ovidiu Petre nu prea joaca.

Joc asa:

Tatarusanu

Latovlevici - Szukala - Chiriches - Georgievski

Pintilii

Bourceanu - Dan Nistor

Chipciu - Tanase

Rusescu

Si inca o problema mare (poate adevarata problema) . Dupa ce incepe meciul in 10 min. majoritatea jucatorilor au Looking nervous. Vreun sfat ceva? Ca deja cred ca il sparg.

Link to comment
Share on other sites

Time wasting presupune sa tii de minge, din cate am inteles. Daca nu ai jucatori tehnici, tari pe picioare, degeaba incerci sa tii de minge. Repet, schimbi la Counter/Control si diferitele instructiuni ale jucatorilor, ale echipei.

Exact, trebuie sa ai jucatori sa tina de minge. Altfel, doar o bubuie unde o prind iar asa posesia e mereu la echipa adversa, care in functie de amabilitatea sau prostia jucatorilor tai, vor inscrie intr-un final.

Link to comment
Share on other sites

in sfarsit, am reusit... dupa lupte seculare care au durat vreo 2 zile... am terminat pe 2...am avut cea mai buna aparare si cel mai bun golaveraj, dar am pierdut in penultima etapa la locul 5; sunt pe 2 si urmeaza playoff-ul... am fost anuntat ca urmeaza un takeover... poate vine Abramovici sa ma duca pe culmile gloriei... sau macar jiji :)))

post-8173-0-73465300-1353085080_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Am o bafta ce nu se poate !

Am jucat in penultima etapa cu Otelul (ocupanta locului 1 la 2 pct in fata mea) . Am castigat 6-1 la mine acasa un joc foarte bun facut de echipa mea. Problema este ca in acest joc mi s-au rupt toti 4 mijlocasii centrali:

Bourceanu 3-4 luni

Nistor - 5-6 luni

Ov. Petre - 9-11 saptamani

Pintilii - 12 zile

Pe langa faptu ca de 3 jocuri nu il am Rusescu si va mai dura accidentarea lui inca 4 saptamani. La fel si Latovlevici nu-l am de 2 jocuri si mai sta inca 9 zile.

Joc in ultima etapa cu Astra si sper sa n-am probleme. Dar am si finala cupei cu rapid si niciunu nu-si va reveni pana atunci. :(

Asta da bafta .

Link to comment
Share on other sites

Fantastic. 3 deplasari la rand. 1-2 la Bistrita, cu care fac rocada in varful clasamentului. Pic pe 2. Apoi 0-0 chinuit la Pandurii. Urmeaza prima etapa in UCL. N'am nicio sansa zic eu, la PSG ( mai am in grupa pe Real Madrid si Benfica - iar aman2!!! ) si bat cu 3-0 :)) Tanase si dubla Rusescu... Fantastic! Urmeaza meci acasa cu Turnu Severin, locul 16. Parca vad ca ma chinui :))

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

@ Radu, esti sigur ca nu joci riscant dpdv defensiv? Ma refer la faptul ca nu mereu accidentarile ies din faulturile adversarilor, ci si din tackling-urile facute de jucatorii proprii. Ca sa eviti accidentarile, uita-te putin la fiecare jucator in parte, pe pozitii riscante dpdv defensiv, la atributele de tackling, agresiune. Trebuie sa le spui jucatorilor sa inceteze cu tacklingurile daca doresti probabil cartonase mai putine si mai putine accidentari. Cum joci la team settings? Press more/Hard tackle?

Link to comment
Share on other sites

@ Radu, esti sigur ca nu joci riscant dpdv defensiv? Ma refer la faptul ca nu mereu accidentarile ies din faulturile adversarilor, ci si din tackling-urile facute de jucatorii proprii. Ca sa eviti accidentarile, uita-te putin la fiecare jucator in parte, pe pozitii riscante dpdv defensiv, la atributele de tackling, agresiune. Trebuie sa le spui jucatorilor sa inceteze cu tacklingurile daca doresti probabil cartonase mai putine si mai putine accidentari. Cum joci la team settings? Press more/Hard tackle?

daca ma uit bine la tactica pot spune ca joc foarte riscant din punct de vedere defensiv joc asa:

Tatarusanu (GK)

Parvulescu - Chiriches - Gardos - Georgievski (DL - DC - DC - DR)

Bourceanu - Pintilii (MC)

Tanase - Chipciu - Popa (AML - AMC - AMR)

Rusescu (ST)

Cred ca e riscanta tactica. De altfel am si fost laudat de presa pentru tactica ultra-ofensiva.

La Tackling am More Cautious si la Closing Down am Stand off more.

Am sa verific si psycho.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy