Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


  • 0

Cariere Fm 13


dasca

Question

De regula FM inseamna pentru mine Ascoli, Salamanca, 1860 Munchen, Derby County, Vitesse, Minerul Uricani si o cariera unemployed. De data asta, ca si la FM 12, inceputul va fi in Spania la Salamanca. To be continued...

Voi?

Link to comment
Share on other sites

  • Answers 669
  • Created
  • Last Reply

Recommended Posts

Inteleg ce zici. Nedumerirea mea era alta.

De ce in dreptul jucatorului scrie o valoare iar clubul cere de 50 de ori mai mult? Daca imi cerea de 2-3 ori valoarea lui, mi se parea ok.

Eu daca am un jucator care valoreaza 100k nu o sa reusesc niciodata sa-l vand cu 5mil.

Am facut un experiment. Jucatorul valoreaza 20k si am negociat doar cu banii jos (fara rate).

- am oferit 60k - a refuzat.

- apoi 100k si tot asa pana la 500k

- mi-a cerut 1,6mil

- am reusit pana la urma sa-l iau cu 1,1mil.

Ce e cu diferenta asta asa mare?

Intre cotatia jucatorului si valoarea lui pentru club e o mare diferenta. Sunt cazuri destule in realitate cand un jucator cotat de transfermarkt.de de ex. la o anumita suma se transfera pe o suma mult mai mare. Spune-mi tu daca pentru un jucator tanar de 16 ani care a debutat e cu potential 4-5 stele si a jucat ok, si e cotat la 30-40k ai accepta o oferta de 1 milion euro. Imi place ca toata lumea ataca pentru ca se intampla din partea cealalta...

Link to comment
Share on other sites

Btw, a vazut cineva vreo faza cand se arunca pur si simplu mingile pe atacantul(atacantii) din fata la deviere? Ca ai mei cu shouturile de "get ball forward" si "pump ball in to box" joaca tiki-taka...

Si eu experimentez asemenea chestii. Cu shout-urile nu ai sanse. Am setat inclusiv long balls la pase si ma uit cate juma de minut cum fac pase-pase Bonucci si Barzagli. E frustrant pentru ca au reusit sa implementeze in joc multe chestii pe care mi le doream dar care nu isi au rostul atata vreme cat ceea ce tine de fineturi tactice este egal cu 0 in momentul de fata.

Eu raman totusi optimist ca macar pana de sarbatori vom putea juca pe o versiune decenta :)

Link to comment
Share on other sites

Incep sezonul 2,si cu cateva schimbari de lot sa speram ca vom ajunge mai sus fata de sezonul precedent.

Transferuri.

Andy Carroll 4.9 mil

Jonjo Schelvey imprumut

Jermaine Jenas liber de contract

Aly Cissockho 2.3 mil

Tongo Doumbia imprumut

Ben Amos imprumut

Marco Verratti imprumut

OUT

Berbatov 5 mil Chelsea

Richardson 2mil Birmingham

Sidwell 2.1 mil Leicester

Buget initial de transferuri 2.7 mil.

Pe Richardson o sa-l dau si eu, chiar din iarna, nu prea joaca la mine, vad ca e natural LB, dar el in realitate e clar ca LM se descurca mai bine

Am ajuns in etapa a 11...sunt pe 5, iar Berbatov o sa ramana la mine dupa cum joaca:D. http://img405.images...12110600003.jpg

http://img507.images...12110600002.jpg

O prima repriza interesanta intr-un meci cu Newcastle, in care am marcat doar odata pana la pauza, iar intr-un final am pierdut cu 3-2, datorita finshing-ului senzational detinut de Papiss Demba Cisse. http://img833.images...2110600001f.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Romania Research Team

Dupa 4 infrangeri consecutive, cu Petrolul, Iasi, Brasov si U Cluj, patronul Badea s-a gandit sa ma dea afara. :lol: Bine, nici locul in clasament, 6, nu era unul prea bun. Deja mi-am ales noul challenge, Leeds United, sper sa-i aduc pe culmile care erau acum ceva timp.

Link to comment
Share on other sites

Si eu experimentez asemenea chestii. Cu shout-urile nu ai sanse. Am setat inclusiv long balls la pase si ma uit cate juma de minut cum fac pase-pase Bonucci si Barzagli. E frustrant pentru ca au reusit sa implementeze in joc multe chestii pe care mi le doream dar care nu isi au rostul atata vreme cat ceea ce tine de fineturi tactice este egal cu 0 in momentul de fata.

Eu raman totusi optimist ca macar pana de sarbatori vom putea juca pe o versiune decenta :)

Incearca sa mai ajustezi din strategy mai mult, cand dai get ball forward sau pump ball into box, urca pe control sau attacking ca sa vezi modificari. E cam ilogic, dar nah, asta e...

In alta dezordine de idei, urmeaza al treilea sezon la rand in Segunda B cu Salamanca si ma paste falimentul. Ura!!!

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa mai ajustezi din strategy mai mult, cand dai get ball forward sau pump ball into box, urca pe control sau attacking ca sa vezi modificari. E cam ilogic, dar nah, asta e...

In alta dezordine de idei, urmeaza al treilea sezon la rand in Segunda B cu Salamanca si ma paste falimentul. Ura!!!

vine patron baga milioane :D

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Inteleg ce zici. Nedumerirea mea era alta.

De ce in dreptul jucatorului scrie o valoare iar clubul cere de 50 de ori mai mult? Daca imi cerea de 2-3 ori valoarea lui, mi se parea ok.

Eu daca am un jucator care valoreaza 100k nu o sa reusesc niciodata sa-l vand cu 5mil.

Am facut un experiment. Jucatorul valoreaza 20k si am negociat doar cu banii jos (fara rate).

- am oferit 60k - a refuzat.

- apoi 100k si tot asa pana la 500k

- mi-a cerut 1,6mil

- am reusit pana la urma sa-l iau cu 1,1mil.

Ce e cu diferenta asta asa mare?

e o diferenta prea mare intre 20K si 1.1 mil, de acord.

Link to comment
Share on other sites

update :D

The new build includes, but is not limited to, the changes below:

GENERAL/PERFORMANCE

Fixed lock-up/crash when talking to certain players

Fixed crash when viewing B-Team player report with no assistant manager

Fixed rare crash when starting new scouting assignment

Fixed sole instance of crash after speaking to press about players

Fixed sole instance of crash entering Dutch Cup match

Fixed sole instances of game processing lock-up in January 2013, in France

Fixed retrospective viewing of replays

FMC

Improved Leaderboard scoring for Challenges

Fixed players learning new positions by playing matches

Used ‘Son Generated’ unlockables will now be kept in Steam store wallet

COMPETITIONS & RULEGROUPS

Fixed rare instance of German league fixtures not being scheduled properly

Fixed reputations of active reserve teams

Fixed C-team squads moving into B-team

Fixed training camp scheduling for certain clubs

EDITOR

Fixed extraction of newly-created players

GUI

Fixed creation of custom shouts causing tactics to be locked-out

Fixed Cancel/Confirm buttons not appearing on match bar in some situations

Fixed coach assignments switching without input

Fixed new position training settings not being remembered

Fixed some font colours on post-match screen

Fixed network client transfer centre notifications

Fixed width of drop-down menu in news items

Fixed display of code in ‘Set for Release’ news item

TRANSFERS & CONTRACTS

Fixed network client transfers falling through incorrectly

Fixed Rangers board selling players after coming out of receivership

Fixed user transfer lists remaining in place when moving club

Fixed B-Team manager ignoring some responsibilities

Fixed contract offers to part-exchange transfers in Italy

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Deci, eu joc cu Rangers (am mai zis-o, stiu), in Liga a III-a. Cu un lot care, chiar daca e pe jumatate nou, e mult peste valoarea ligii. Ar fi trebuit sa defilez. Ei bine, m-am chinuit tot sezonul sa obtin achievementul cu ”bag 5 goals against opposition” si cu hattrick. In ultimul meci al sezonului (eram promovat din martie :) ), pe teren propriu, am razbit. Am invins cu 7-1 si un mijlocas lateral a dat un hattrick.

In rest,1-0, 2-0, foarte rar 3-4 goluri. Un singur meci a iesit clar din tipar, in sferturile Cupei, 3-6 cu Hearts. Dar pana la urma si asta a fost un rezultat normal la ce jucasem.

Singurul lucru suspect in salvarea asta e ca Celtic a incheiat campionatul pe locul 4 :D (in absenta mea). Ce-i drept, Celtic nici IRL nu mai defileaza cum o facea odata. Are deja 3 egaluri si 2 infrangeri in 11 etape. In lipsa lui Rangers.

Deci aia cu golurile nu are cum sa fie un bug.

Link to comment
Share on other sites

Cu 2 etape inainte de acest meci, mi'o luasem cu 6-3 acasa de la liderul Rapid :) si avusese 6-0 la un moment dat! dar am revenit in 10 oameni pana la 6-3 :)) In fine...apoi cu aceeasi echipa joc cu Real Madrid in UCL. Aveam nevoie de un egal acasa ca sa trec de grupe...si i'am batut eu cu 6-3 :)) am lasat acasa Benfica si Basel. In optimi dau peste Juventus, detinatoarea trofeului din primul sezon de FM 13.

In campionat sunt la vre 7 pct de Rapid :( pe 6. Sper ca in retur sa imi revin. Apararea e vraiste fata de primul sezon. Cojocaru imi apara mai bine dkt Tatarusanu...iar desi joc cu 2 atacanti ( Fierro si Rusescu, sau Tucudean ) , atacul nu mai e asa de bun ca sezonul trecut cand am jucat doar cu Rusescu varf :( Nush ce mama ma'sii...sper sa imi revin in retur...UCL e obligatoriu. Iar sa il castig deja, slabe sanse :)) asa ca mai bine iau campionatul. ( La fm 12 am luat cu Steaua UCL abia dupa 5-6 sezoane )

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy