Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


BurticAndrey's Career


BurticAndrei

Recommended Posts

  • Replies 268
  • Created
  • Last Reply
  • Generaţia de Aur

De la meciul cu Otelul aveam asteptari mari, poate prea mari. Vroiam sa fie revansa pentru ceea ce s-a intamplat in realitate si pe care nu am reusit sa o iau in tur (1-1). Dar socoteaza de acasa nu se potriveste cu cea din targ, astfel ca in min 2, dupa o respingere gresita a lui le Bihan, Paraschiv prinde un voleu direct in plasa portii, 0-1. Si ca sa fie clara socoteala, in min 15 Loic Landre ii aplica un cot in figura lui Punosevac si vede rosu direct. In continuare meciul s-a dezechilibrat, am schimbat mentalitatea pe Counter (mizam pe jucatorii rapizi din atac). In minutul 71, Tibi Balan a executat perfect o lovitura libera lateral stanga iar Ghionea cu capul inscrie pentru 1-1. Dar Antal a vrut sa imi semnaleze pentru a1000a oara ca am nevoie de un portar (ori e un bug al jocului, ori Panti e cam orb si nu vede mingile de la distanta) si aduce victoria Otelarilor in min 84 printrun sut de la 30m ... restul campionatului va apara Taborda!

S01E27FCTimioaravOelulSplitView.png

Despre meciul cu Sportul nu sunt prea multe de spus, l-am dominat cap-coada, studentii nu mi-au pus foarte multe probleme. Asta si probabil din cauza ca in min 6 era 2-0 dupa golurile inscrise de Mansour (corner batut de Balan, Mansour inscrie cu capul) si Zicu (printrun sut de la 13m). In min 23, Viglianti il gaseste excelent cu o pasa pe Mansour in interiorul careului, acesta face o pirueta, suteaza si inscrie, 3-0. Zicu nu se lasa mai prejos, dribleaza 2 adversari si inscrie pe sub portar in min 45. Scor final 4-0.

S01E28SportulvFCTimioaraSplitView.png

A urmat returul din Semifinalele Cupei Romaniei cu Gaz Metan. Recunosc, am stat cu morcovu (stiti voi unde) pana la final :)) A fost dominare totala din partea Gazului, venita la Timisoara cu speranta ca va reusi sa intoarce acel 0-3 din tur. Si a fost cat pe ce sa reuseasca ...

S01CR05FCTimioaravGazMetanSplitView.png

Dupa meciul mai putin bun facut de baieti in semifinalele Cupei, am primit vizita celor de la U Cluj. Nu aveam asteptari de la acest meci, eram multumit si cu un egal, asa ca inainte de meci le-am zis jucatorilor "for the fans!". Rezultatul se vede pe statistica, din pacate nu si pe tabela, scorul ar fi trebuit sa fie muuuult mai mare ... Din nou am inscris rapid, in min 2, Sepsi a centrat de pe stanga, Zicu a reluat spre poarta, portarul a respins pana la Balan care a reluat din voleu in poarta goala, 1-0. Dupa nspe mii de ratari, Magera a prins o torpila de la 35m si cu largul concurs al portarul a inscris pentru 2-0. Scor Final.

S01E29FCTimioaravUClujSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Un nou meci cu o echipa din zona retrogradarii si care datorita locului din clasament si pentru ca era etapa 30 ma facea sa imi pun singur cateva intrebari ... dar baietii au continuat jocul bun din partida precedenta si au invins categoric pe Victoria Branesti si astfel a pus piatra de temelie la retrogradarea singurei echipe romanesti din prima liga provenita dintrun sat. Statistica si scorul spun totul despre ceea ce a fost pe teren...

S01E30BrnetivFCTimioaraSplitView.png

Si ... a venit si momentul adevarului! Steaua era pe locul 1, Craiova pe 2, Poli pe 3. Nu am avut curajul sa ma uit la meci :)) Am dat play la inceput si m-am dus in bucatarie, m-am intors dupa 5min si am dat din nou play pentru repriza 2. Am revenit dupa alte 5 min cand meciul era terminat. Craiova a batut si a urcat pe 1, eu am urcat pe 2 iar Steaua a coborat direct pe 3.

S01E31FCTimioaravSteauaSplitView.png

Asadar, finala campionatului s-a disputat in etapa 32, pe Ion Oblemenco, in fata a peste 24.000 oameni! Cine castiga acest meci, castiga si campionatul! Cine pierdea acest meci putea pierde si locul 2! Intreg lotul a fost apt inainte de meci, nu am stat prea mult pe ganduri si le-am zis baietilor ca asta este sansa lor sa demonstreze ceea ce pot si le-am zis "I expect to win!". Am reusit sa deschid repede scorul, in min 3, atunci cand Zicu prinde un sut centrare (care mergea in aut) iar Viglianti din alunecare baga mingea in poarta, 0-1. 6 minute am fost pe locul 1, deoarece Gangioveanu nu a fost de acord si a inscris cu capul dupa centrarea lui Fernandez. Mai departe, jocul s-a echilibrat, ambele echipe ratand cateva ocazii de a inscrie. A venit sclipirea de geniu a lui Zicu in min 40 care a prins un sut direct in viclu de la 25m lateral stanga si aduce pe Poli din nou pe locul 1! La pauza le-am spus baietilor ca sunt multumit de ei "Pleased" iar imediat cum au intrat pe teren mi-au aratat ca au inteles mesajul meu, Tibi Balan punand latul la o centrare a lui Goga de pe dreapta, 1-3 si titlul era din ce in ce mai aproape! Numai ca pe olteni nu esti sigur ca i-ai batut decat cand se urca in autocar, asa ca 3 min mai tarziu Florin Costea pune capul la centrare din corner a lui Gangioveanu si readuce in meci pe Craiova. 3-2 si oltenii inca mai spera! Imediat dupa, Craiova a ratat 2 ocazii singur cu Taborda, rand pe rand M. si F. Costea si-au batut joc de 2 ocazii rarisime. Am pus imediat "Shoot on sight", iar Viglianti suteaza si inscrie de la 16m pentru 2-4 care avea sa fie si scorul final al partidei!

S01E32UCraiovavFCTimioaraSplitView.png

In meciul cu pandurii aveam nevoie doar de un egal si eram campion. Si l-am obtinut! Al 11lea titlu pentru Timisoara, Primul pentru Poli!

S01E33PanduriivFCTimioaraSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Ultima etapa devenea inutila asadar, totusi nu stiu cum dar am reusit sa castig :)) Din nou am fost dominat fara drept de apel de Gaz Metan dar din 3 suturi am inscris 2 goluri!

S01E34FCTimioaravGazMetanSplitView.png

Dupa castigarea campionatului, bineinteles imi doream dubla. Sper ca evolutia din ultima etapa a fost doar un accident. Din pacate, s-a dovedit ca baietii erau prea imbatati de castigarea campionatului si nu s-au mai concentrat deloc pentru ultimele 2 meciuri. In secunda 35, Shaqiri a centrat de pe stanga iar Cristescu a inscris cu capul din 10m. Meciul a fost echilibrat pana in min 32 atunci cand am obtinut un penalty. Magera m-a implorat sa il las sa execute, l-am lasat sa execute si a ratat ... de aici s-a rupt totul, echipa nu a mai reusit sa lege 2 pase tot restul meciului! Rafael Bastos face 2-0 in min 65 printrun sut de la 16m iar CFR castiga a4a Cupa a Romaniei consecutiva!

S01CR06CFRClujvFCTimioaraSplitView.png

Clasamentul final ...

S01C02RomanianFirstLeagueInformation_LeagueTable.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dap, iar in Europa o sa aiba parte de scoruri de tenis in favoarea adversarilor.

Sper ca baietii mei sa te contrazica. Vedem cand voi juca in grupele UCL.

- Am reusit sa termin un sezon intreg in care am primit 1 singur gol din faza fixa!!! Si am reusit sa marchez 20goluri din faze fixe (multi vor spune ca sunt foarte putine dar ma mandresc ca fazele sunt gandite de mine si nu sunt exploituri luate de pe net). Ceea ce demonstreaza nu am umblat degeaba prin "Edit Set Pieces" :P

- Am primit foarte multe goluri prin suturi din afara careului ... in realitate este o problema de portar, dar in acelasi timp am si dat foarte multe goluri din afara careului asa ca se poate sa fie si un bug

- Per total a fost un sezon reusit. Faptul ca nu am ajuns in grupele EL, mi-a oferit sansa sa ma pot concentra pe Cupa si Campionat si sa nu imi obosesc foarte tare jucatorii

Link to comment
Share on other sites

am batut rapidul cu 2-1 si timisoara cu 3-1 in ghencea si clujul cu 3-2 in deplasare. in uefa am reusit o victorie cu sampdoria 4-2. am pierdut doar cu urziceniul si cu galatiul (parca).

vorba unui mare filosof care a batut Sampdoria cu 4-2 cu Surdu,Cosmin Matei si Bonfim in teren.

daca iti faci tactica cu atentie si nu te arunci pe adversar, poti avea rezultate bune.

Asta cred ca ar trebuii sa faci tu.Dupa instructiunile care le-ai pus, tu te arunci in atac ca pisica dupa soareci

In Europa cred ca tu iti vei lua 5-0,7-0.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Asadar, am terminat sezonul 1, am castigat campionatul, am pierdut finala cupei si am iesit din tur 3 preliminar din Europa League.

Obiective Sezon 2:

- Iancu: sa ajung in faza grupelor UCL (sunt campioana deci obiectivul e atins), sa iau campionatul, nu am obiectiv in cupa si supercupa

- Eu: locul 3 in grupa UCL (automat calificarea in primavara Europa League), sa iau campionatul, sa iau Cupa, sa iau SuperCupa.

Marius(ica) S(a)tan si George Copos au facut presiuni la FRF si UEFA ca sa nu primesc eu licenta, dar eu m-am prezentat cu un dosar impecabil, fara datorii catre jucatori sau catre stat (am terminat sezonul trecut cu +700.000 la ballance). Asadar mi-am luat licenta si voi juca in Grupele UCL!

Toate transferurile Sezonului 1 (au aparut cateva in iunie)

S01T3FCTimioaraTransfers_History.png

Transferurile facute la inceputul Sezonului 2

S02T1FCTimioaraTransfers_History.png

Am jucat si 2 amicale. Din nou, le-am considerat doar meciuri de pregatire, meciuri in care vor juca toti jucatorii, meciuri in care nu ma intereseaza rezultatele si prin urmare vor fi jucate cu "no pressure, the result is not important". Am facut 250.000 Euro din cele 2 amicale.

S02A1ItagDitairesvFCTimioaraSplitView-1.png

S02A2PortuguesavFCTimioaraSplitView.png

Tot in perioada de pregatire inainte de sezon, am jucat si SuperCupa Romaniei, impotriva celor de la CFR Cluj, echipa ce m-a batut in finala Cupei Romaniei. A venit momentul revansei pentru noi asadar am pregatit meciul la victorie. In min 9, Andreu il gaseste cu o pasa excelenta in careu pe Goga care il invinge pe Danalache, 1-0. In min 45, Goga inscrie pentru 2-0 dupa o pasa venita de la Magera dar in statistici golul apare ca fiind autogolul lui Danalache. In min 60, nou-intratul Viglianti inscrie printrun sut violent la coltul scurt. Scor final 3-0. A fost un meci dominat cap-coada de echipa mea, CFR avand decat 1 sut pe poarta in tot meciul! Asadar revansa a fost luata!

S02SuperCupaFCTimioaravCFRClujSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

La capitolul trasferuri (out) am reusit asa:

- sa il vand pe Kabasele dupa 1 sezon ... l-am cumparat cu 1.000.000 in rate si l-am vandut cu 2.400.000 cash

- Luchin care avea clauza de reziliere 1.000.000 am reusit sa il vand cu 2.700.000 cash

Am mai primit oferte pentru:

- Zicu, oferta de 2.500.000 dar am cerut 3.000.000 si am fost refuzat

- Sepsi, oferta de 2.000.000 dar am cerut 2.500.000 si am fost refuzat

- pe Goga am primit 2.000.000 si am cerut 3.000.000 si le-am primit dar surprinzator si pentru prima oara de cand ma joc fm (de la cm99/00) am intalnit aceasta faza: Goga a refuzat oferta de la Porto si s-a suparat pe mine ca am acceptat cele 3.000.000 =))))

DorinGogaProfile_PrivateChat.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Apelez la voi colegii de pe forum, spuneti-mi daca stiti un portar bun care vine in Romania. Suma de transfer nu conteaza dar sa accepte un salar de maxim 500k pe sezon!

Prima etapa din noul sezon ... derby cu Steaua. Facand multe schimbari in lot, ma asteptam ca echipa sa clacheze si exact asta s-a intamplat. Mihai Radut a prins un sut de la 30m care era usor de aparat (nu si pentru Pantilimon insa ...) 1-0. Echipa nu a dat semne de revenire desi am egalat in min 27 prin Goga dupa centrarea venita din corner de la Tibi Balan. Surdu ramane singur cu Panti si inscrie la coltul scurt (a2a greseala de portar). Acelasi Surdu il executa pe acelasi Pantilimon DIN NOU DE LA DISTANTA (25m) in min 56, 3-1. Ultimul gol a fost inscris din bulan, Surdu sutand la poarta, mingea lovind ambele bari laterale (fara sa intre in poarta) iar Cristi Tanase a venit si a inscris, 4-1 scor final.

S02E01SteauavFCTimioaraSplitView.png

Etapa a2a cu Otelul Galati ... inca un meci greu, meci de la care speram la maxim un egal ... Totusi echipa nu a fost de acord cu acest lucru, au inceput sa se lege relatiile de joc intre jucatori, jocul de pase a inceput sa functioneze iar Zicu a reusit singurul gol al partidei in min 30 atunci cand a inscris dupa centrarea venita de la Goga. A fost un meci echilibrat, ocazii de poarta au avut ambele echipe, rezultatul putea fi oricare.

S02E02FCTimioaravOelulSplitView.png

Urasc sa joc cu echipele nou promovate! Am spus-o si sezonul trecut, o spun si acum si o voi spune tot timpul! Nou-promovatele sunt echipe imprevizibile ... azi pot castiga cu orice echipa, maine pot pierde cu orice echipa. Asa am patit si eu ... Delta Tulcea care pierduse primele 2 etape, a smuls un egal cu mine ... Zicu a deschis repede scorul, in min 13 dupa o pasa venita de la Andreu. 4 minute am reusit sa conduc deoarece Pantilimon nu a fost de acord cu acest rezultat si a respins in fata 2 suturi usor de retinut (spun eu ca fost portar) iar Selagea egaleaza, 1-1. Florea duce in avantaj pe Tulcea in min 23 dupa o centrare venita de la acelasi Selagea. "Inchizatorul" Andreu nu ma lasa la greu si egaleaza in min 58 printrun sut direct in vinclu de la 16m. Scor final 2-2. Dupa acest meci am fost foarte dezamagit, poate nu de scor dar am fost suparat pe jocul echipei asa ca le-am spus la jucatori "disapointed"

S02E03DeltaTulceavFCTimioaraSplitView.png

Etapa 4, o alta echipa imprevizibila, Sportul Studentesc. Sunt sigur ca si acest meci ar fi acelasi deznodamant ca si precedentul. Dar arbitrul a decis sa ma ajute si l-a eliminat pe Ghinga in min 7. Dupa aceea a fost o singura echipa pe teren (Poli) iar scorul de 2-0 este putin pentru ceea ce s-a jucat pe teren ... Zicu a centrat de pe dreapta iar Goga a impins mingea in poarta in min 38. Dupa pauza exasperat de ratarile in lant, am schimbat toti 3 atacantii (AML AMR si ST) iar Viglianti centreaza pentru Sinama-Pongolle care duce scorul la 2-0. Scor final.

S02E04FCTimioaravSportulSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Etapa 5, deja astepta ca echipa sa isi revina si sa inceapa sa joace exact ca in sezonul trecut. Asa s-a si intamplat! A urmat o luna de neuitat pentru mine! Primul obstacol, U Cluj. A fost un meci echilibrat, rezultatul putea fi oricare, echipa mai norocoasa a castigat in final. In min 21, Andreu da o pasa excelenta de 40m care il gaseste singur cu portarul pe Gangioveanu care nu il iarta si inscrie primul sau gol in tricoul alb-violet! 0-1. 12 minute mai tarziu, Tibi Balan scapa singur cu portarul DAR nu se haloseste sa traga ci paseala la Goga care marcheaza cu poarta goala, 0-2. Pacurar trimite un sut-centrare Lecic pune latul si inscrie in min 65 pentru 1-2 Scor final.

S02E05UClujvFCTimioaraSplitView.png

Urmatorul adversar, un nou duel cu o echipa nou promovata, un nou motiv de ingrijorare pentru mine. Din fericire, a fost o singura echipa pe teren, Poli, Alro facand doar figuratie (la fel ca Dinamo si CFR in ultima etapa din Liga 1) ... Tibi Balan deschide scorul in min 34 cu un sut pe sub portarul "oltean". In min 61, Andreu prinde o torpila de la 40m in bara, mingea ajunge la Gangioveanu care duce scorul la 2-0. Scor final.

S02E06FCTimioaravAlroSplitView.png

Peste 15.000 de oameni au venit pe Dan Paltinisanu, pentru a vedea cum echipa lor de suflet, o va invinge inca odata pe rivala lor de moarte! Jucatorilor le-am spus "For the Fans!". Rezultatul de pe tabela nu semnifica ceea ce a fost pe teren! Recunosc! Dinamo a fost cel putin la fel de buna pe teren ca si Poli (de exemplu Dinamo a avut 8 cornere desi juca in deplasare iar Poli a avut 0!!! cornere tot meciul desi era echipa gazda), dar valorile individuale ale jucatorilor mei si-au spus cuvantul. In min 23, Magera il gaseste excelent pe Goga in careu care inscrie pentru 1-0. Sepsi da o excelenta centrare de pe stanga dar cu dreptul pentru Tibi Balan care majoreaza scorul cu o lovitura de cap, 2-0. La capatul a 1h de joc, acelasi Magera ii da o pasa la intalnire aceluiasi Goga, care ramas singur cu Dolha realizeaza dubla si duce scorul la 3-0, scor final.

S02E07FCTimioaravDinamoBucSplitView.png

Am ajuns si la prima etapa din grupele UCL. Adversar Glasgow Rangers! Multi dintre voi spuneau aici pe acest topic ca daca joc cu tactica asta in UCL imi iau 5goluri pe meci. Avea dreptate! Dar asta este stilul meu, totul pentru spectacol, totul pe atac. Ba mai mult am avut curajul nebunesc sa folosesc un junior englez, de 18 ani. Nu mai tarziu de min 3 acesta "pune o centrare cu mana" pentru Zicu care inscrie cu capul, 1-0! Golul 2 este de pus pe youtube, din pacate este filmat doar 11 secunde adica doar finalul. A fost o combinatie intre 4 jucatori care a lasat cu gura cascata apararea lui Rangers... Magera-Andreu-Goga-Magera care ramane singur cu portarul si inscrie pentru 2-0 in min 12!!! Raspunsul nu a intarziat iar in min 19 Rangers a redus din diferenta prin Jelavic ramas singur cu portarul, 1-2. In minutul 25, o faza trasa la indigo, 2-2. In min 36, "maestrul" Goga readuce pe Poli in avantaj cu un sunt de la 20m direct in vinclu, 3-2. Faza cea mai controversata a meciului s-a produs 2 minute mai tarziu, cand Papac vede al2lea galben si este eliminat. Practic aici s-a rupt echilibrul partidei. Imediat dupa, Gandioveanu trage in portar, mingea ricoseaza la Medjani care duce scorul la 4-2. Falkenburg inscrie pe sub Pantilimon in min 62, 4-3. Intrat de 3 min pe teren si jucand AMR, Sinama-Pongolle inchide tabela in min 70. Scor final 5-3 si debut cu dreptul in grupele UCL. Sper insa sa nu fie si ultimele puncte din acest sezon ...

S02UCL01FCTimioaravRangersSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ramanea Rangers in 10 oameni nu stiu daca mai castigai cu 5-3. Poate remizai sau chiar pierdeai. Rangers a aratat forta de revenire si a egalat de la 2-0.

Dar si eu am avut evolutii bune cu echipele scotiene si am eliminat Celtic din playoff-ul Champions League.

Dar ce grupa ai in CL ? si... Craiova s-a calificat in grupe? :D

(mai posteaza clasamentul din cand in cand. de ex dupa a 7-a pe ce loc esti ?)

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Intotdeauna pentru o echipa romaneasca, primul meci din campionat dupa unul jucat in cupele europene este dezastruos... Asa mi s-a intamplat si mie dar eu am fost salvat inca odata de valoarea individuala a jucatorilor! Am inceput partida cu UTA intro formula in mare parte compusa din rezerve si s-a vazut acest locru. Am fost tinut in sa pana au intrat "vedetele". Goga intrat de 5 min pe teren inscrie cu capul in min 72 dupa centrarea perfecta a lui Gangioveanu. Tibi Balan inscrie un eurogol in min 82 printrun sut de la marginea careului de 16m direct in vinclu dupa ce driblase 2 jucatori "aradeni". Acelasi Tibi Balan a mai sclipit odata in min 86 inscriind inca un eurogol, printrun nou sut in vinclu de la 20m. Scor final 3-0.

S02E08FCTimioaravUTAAradSplitView.png

Am deplasat la Roman, pentru meciul din Cupa Romaniei cel mai bun lot, nedorind sa particip la vreo surpriza neplacuta. Statistica spune totul despre acest meci.

S02CR01PetrotubvFCTimioaraSplitView.png

De la Roman, m-am dus cu autocarul direct la Medias, unde jucam cu liderul campionatului, Gaz MEtan. Daca bateam treceam pe primul loc. Asa s-a si intamplat. Goga deschide scorul rapid, in min 6. Tibi Balan centreaza in min 12 si acelasi Goga dubleaza avantajul oaspetilor, 0-2. In min 54 s-a intamplat o faza cel putin hilara, Sepsi centreaza de pe stanga, Tibi Balan in loc sa puna latul si sa inscrie face preluare in careu, portarul in loc sa prinda mingea o degajeaza in coechipierul Perone si mingea intra in poarta :)) Scor final 0-3.

S02E09GazMetanvFCTimioaraSplitView.png

Dupa victoria din prima etapa, mergeam increzator la Moscowa pentru duelul cu CSKA. Totusi meciul se anunta unul foarte greu datorita faptului ca CSKA a batut in prima etapa pe ManU cu 3-0 pe Old Trafford! Curtean centreaza de pe stanga in min 9 iar Goga nemarcat aduce linista pe arena din Moscova, 0-1. In minutul 15 Doumbia egaleaza dupa ce a ramas singur singurel in careul meu de 16m. Landre aduce din nou pe Poli in avantaj cu o lovitura de cap dupa lov libera executata de Ghionea, 1-2. Dar aici s-a rupt echilibrul partidei, de aici incolo ai mei nu au mai trecut de mijlocul terenului ... Doumbia egaleaza din nou dupa o faza trasa la indigo de la primul gol. Mavuba prinde un sut FENOMENAL de la 40m!!! si inscrie pentru 3-0 in min 43. Cand credeam k am scapat si ca vine pauza, Doumbia realizeaza hattrickul, 4-2. In repriza a2a, CSKA a lasat-o mai moale iar singurul gol a fost inscris de Honda, printrun sut de la 25m ... (oare al catelea gol de la distanta??? raspuns: fara numar) Scor final, 5-2.

S02UCL02CSKAMoscowvFCTimioaraSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Daca nu ramanea Rangers in 10 oameni nu stiu daca mai castigai cu 5-3. Poate remizai sau chiar pierdeai. Rangers a aratat forta de revenire si a egalat de la 2-0.

Dar si eu am avut evolutii bune cu echipele scotiene si am eliminat Celtic din playoff-ul Champions League.

Dar ce grupa ai in CL ? si... Craiova s-a calificat in grupe? :D

(mai posteaza clasamentul din cand in cand. de ex dupa a 7-a pe ce loc esti ?)

Grupa in UCL este: ManU, CSKA Moscow, RAngers, Poli.

Craiova si-a luato in tur 3 preliminar de la Porto.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa esecul de la Moscowa, m-am deplasat la Tg Jiu pentru a juca cu Pandurii. A fost un meci anost, putine ocazii de poarta, amandoua echipele neavand chef de fotbal ... Tibi Balan executa in corner in min 16 iar Sinama-Pongolle deviaza mingea cu piciorul in poarta. 5 min mai tarziu, Sepsi centreaza din nou cu dreptul iar Owolabi (ramas in careu dupa un corner) inscrie cu capul pentru 0-2. Golul de onoare a fost inscrie de Oprita in min 78. Scor final, 1-2.

S02E09PanduriivFCTimioaraSplitView.png

Rapid m-a dominat cap-coada, meritam sa pierd, dar spre surprinderea mea am reusit un gol norocos, inscris de Andreu in min 39 printrun sut in vinclu de la 15m.

S02E10RapidBucvFCTimioaraSplitView.png

Urma duelul cu ManU. M-am gandit s-a va ascult si sa schimb tactica (primul 11 nu este cel cu care am jucat cu ManU ci este cel de la meciul cu Brasov, atunci am facut pozele)... cu una super defensiva ...

FCTimioaraFCTimioara_Tactics-1.png

FCTimioaraFCTimioara_Tactics-2-1.png

... si acesta este rezultatul ... NO COMMENT!

S02UCL03ManUtdvFCTimioaraSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi mentalitate tipic romaneasca, fund in poarta.Daca jucai normal nu luai atatea goluri.

Width narrow la maxim e o prostie.Echipa ta se strange in centru, iar aia te omoara pe flancuri.

Defensiva ai bagat-o cu fundul in poarta, dar in schimb le-ai dat pressing la greu si le-ai pus time wasting-u la jumatate.Nu inteleg logica asta a ta.

Pase scurte si tempo rapid, alta chestie care nu o inteleg.Cand joci cu o echipa care este mult valoric peste a ta si mai ales in deplasare e normal ca aia vin peste tine cu pressing agresiv, deci este evident ca jucatorii tai vor pierde multe mingi in propria jumatate in conditiile astea.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Aceeasi mentalitate tipic romaneasca, fund in poarta.Daca jucai normal nu luai atatea goluri.

Width narrow la maxim e o prostie.Echipa ta se strange in centru, iar aia te omoara pe flancuri.

Defensiva ai bagat-o cu fundul in poarta, dar in schimb le-ai dat pressing la greu si le-ai pus time wasting-u la jumatate.Nu inteleg logica asta a ta.

Pase scurte si tempo rapid, alta chestie care nu o inteleg.Cand joci cu o echipa care este mult valoric peste a ta si mai ales in deplasare e normal ca aia vin peste tine cu pressing agresiv, deci este evident ca jucatorii tai vor pierde multe mingi in propria jumatate in conditiile astea.

culmea stii care este? Mie imi place "stilul Mourinho" si chiar la un moment dat am incercat sa il aplic si in fm si vroiam sa il aplic si cand voi deveni antrenor. Dar m-am intalnit cu Alin Artimon intro zi si stand noi asa de vb, mi-a explicat ca nu e bine sa copiez un stil al unui singur antrenor, ci mai degraba copiez stilul unui campionat (cel italian sau cel englezesc de exemplu). Eu in cm si ulterior in fm nu m-am bazat niciodata pe aparare, intotdeauna am jucat superofensiv, totul pentru spectacol. De aceea am si comis acele erori cand am facut tactica ultra defensiva din meciul cu ManU. Am incercat sa il copiez pe Sabau si am ajuns la vorbele lui Artimon :)) In continuare voi juca cu tactica normala, cea prezentata de mine in primul post din acest topic, indiferent de adversar! indiferent de scorurile care vor fi in meciurile mele! Prefer sa iau 5 goluri intrun meci daca eu inscriu 6 si castig cu 6-5 ;)

Coaie, tu joci fotbal sau volei ? 8-1,5-2, 5-3 ???? Ce dreaq scoruri sunt astea ?

frate, asa decurge jocul, daca urmaresti in toate meciurile mele se inscriu goluri multe ... nu-mi place sa dau un gol si dupaia sa ma bag "cu curu in poarta", eu atac din min 1 pana in min 90 ... in primul sezon am avut de de parte cel mai bun atac din campionat!

Link to comment
Share on other sites

De ce nu incerci ceva, ce vei face poate pe viitor la o echipa reala de fotbal? Are dreptate, ce scoruri sunt astea? IRL n-o sa vezi vreodata asa ceva, mai ales in Romania unde se pune baza pe defensiva prima oara.

Link to comment
Share on other sites

frate, asa decurge jocul, daca urmaresti in toate meciurile mele se inscriu goluri multe ... nu-mi place sa dau un gol si dupaia sa ma bag "cu curu in poarta", eu atac din min 1 pana in min 90 ... in primul sezon am avut de de parte cel mai bun atac din campionat!

Intr-adevar, jocul tinde sa exagereze in unele situatii cand vine vorba de scor, insa la tine este prea des intalnit si nu mai poate fi vorba de ME, ci de tactica.

Ar trebui sa-ti construiesti o tactica mai echilibrata.

Degeaba dai multe goluri daca si primesti aproape la fel de multe.Marea majoritate a antrenorilor ar prefera sa castige cu 1-0, decat cu 5-4, pentru ca asta ar arata urat pentru defensiva.

Si ca tot ai adus vorba de Mou.O declaratie de-a lui suna in felul urmator : "La antrenamente deseori imi pun jucatorii sa joace 3 contra 3, iar cand scorul ajunge la 5-4, ii trimit la vestiare, pentru ca inseamna ca nu s-au aparat cum trebuie".

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar, jocul tinde sa exagereze in unele situatii cand vine vorba de scor, insa la tine este prea des intalnit si nu mai poate fi vorba de ME, ci de tactica.

Ar trebui sa-ti construiesti o tactica mai echilibrata.

Degeaba dai multe goluri daca si primesti aproape la fel de multe.Marea majoritate a antrenorilor ar prefera sa castige cu 1-0, decat cu 5-4, pentru ca asta ar arata urat pentru defensiva.

Si ca tot ai adus vorba de Mou.O declaratie de-a lui suna in felul urmator : "La antrenamente deseori imi pun jucatorii sa joace 3 contra 3, iar cand scorul ajunge la 5-4, ii trimit la vestiare, pentru ca inseamna ca nu s-au aparat cum trebuie".

Stiu eu un baiat care a batut Barcelona cu 6-4, el era cu Steaua, cred ca asta ar fii imposibil in realitate.Intr-adevar cred ca tactica bazata pe contraatac a fost de vina.Daca reusesti IRL sa ajungi antrenor pe undeva si vei avea aceasta mentalitate cred ca scoala de antrenori o vei face degeaba :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Dupa umilinta cu ManU din UCL, am revenit la tactica normala si am bagat rezervele cu FC Brasov. Pentru a3a oara de cand joc pe acest save, am reusit dupa corner sa fac un contra-atac ca la carte. Ghionea respinge mingea venita din corner pana la Andreu care da o pasa de 50m pana la Sinama-Pongolle, acesta face o cursa de 30m pe stanga dupa care centreaza in careu unde Gangioveanu inscrie cu latul din 10m, 1-0. Florin Dan prinde un sut senzational de la 25m direct in vinclu, 1-1 scor final.

S02E11FCTimioaravFCBraovSplitView.png

Ma astepta un meci extrem de greu cu vicecampioana sezonului trecut, U Craiova in tur 7 al Cupei Romaniei. Am bagat cel mai bun 11, nu am menajat nici un titular. Chiar si asa, in multe momente ale jocului am fost dominat de Craiova. Singurul gol al partidei a fost marcat in min 29, atunci cand Tibi Balan centreaza de pe dreapta iar Goga inscrie in poarta oltenilor. Pe finalul meciului, Craiova putea sa egaleze si chiar sa castige dar Pantilimon a salvat echipa de la un dezastru!

S02CR02FCTimioaravUCraiovaSplitView.png

Etapa urmatoare ma astepta un nou duel cu o nou promovata si in acelasi timp ultima clasata. Asadar m-am deplasat la Otopeni, unde am dominat meciul de la cap la coada fara nici un fel de problema. Sinama-Pongolle a deschis scorul in min 21 dupa o pasa venita de la Magera. Acelasi Sinama-Pongolle realizeaza dubla in min 60 atunci cand face o alunecare si impinge in poarta o centrare venita de pe stanga de la Curtean. In min 87, Sinama-Pongolle executa un corner, Nikolic se inalta si inscrie pentru 0-3. scor final

S02E12CSOtopenivFCTimioaraSplitView.png

Am ajuns la returul cu ManU. Am regandit putin tactica si am ajuns la un 4-5-1 ...

FCTimioaraFCTimioara_Tactics-3.png

FCTimioaraFCTimioara_Tactics-2-2.png

... iata ce a iesit ... In nici un moment al partidei nu s-a pus problema invingatoarei. Am fost dominat net cap-coada. Fiecare duel era castigat de ManU! In min 11 Chicharito suteaza si inscrie la coltul scurt, 0-1. Acelasi Chicharito dubleaza avantajul in min 37 atunci cand face o alunecare si impinge in poarta centrarea lui Giggs. Chiar inainte de pauza, Medjani inscrie cu capul dupa cornerul executat de Balan, 1-2. Nani inscrie si el in min 78 la coltul scurt, 1-3.

S02UCL04FCTimioaravManUtdSplitView.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy