Jump to content

Screenshots


Ilici Man

Recommended Posts

  • Replies 799
  • Created
  • Last Reply

Sa nu-i credeti pe secunzi cand va spun ca unii jucatori au doar 3 stele la potential, chiar daca sunt antrenori cu 20 la Judging Player Potential.

Pe primul l-am luat cand avea 17 ani, dupa ce m-a facut varza intr-un amical. Pe al doilea l-am furat lui Napoli chiar dupa ce a fost promovat din academie, pt ca mi-a fost recomandat intr-un backroom advice meeting.

There's life after Xavi&Iniesta :)

Incredibil, acum am realizat, in timp ce uploadam, ca are numai 24 de ani :)

Lamureste-ma si pe mine te rog ce faci de ii cresti in halul asta, ca am si eu cativa potentiali super jucatori culesi de pe ici, pe colo, dar niciodata nu reusesc sa ii cresc cum trebuie. Tine de antrenamente, de cat de mult ii joc in prima echipa, care e secretul?

Link to comment
Share on other sites

Lamureste-ma si pe mine te rog ce faci de ii cresti in halul asta, ca am si eu cativa potentiali super jucatori culesi de pe ici, pe colo, dar niciodata nu reusesc sa ii cresc cum trebuie. Tine de antrenamente, de cat de mult ii joc in prima echipa, care e secretul?

Hai ca incerc eu sa-ti raspund.

Conteaza foarte mult ce conditii de antrenament le poti oferii. Extraordinar de mult. Daca nu, cel mai mult. Dupa aia vine partea de antrenorat. Iti trebuiesc antrenori cu reputation marit si cu "clasa" pe partea de youth.

Dupa conteaza si caracteristica jucatorilor tineri pe care i-ai cules. Daca ai numai Unambitious la Description atunci n-o sa faci mare branza. Unii se mai schimba, altii nu.

Incearca sa-i joci pe cei mai valorosi in echipa mare in meciuri fara miza foarte mare. De ex in fazele inferioare din cupa sau in ultimele etape de campionat daca esti deja campion sau nu mai lupti pentru nimic.

Si inca un lucru, asta vine ca un sfat personal: ia-ti doi-trei care crezi tu ca sunt cei mai talentati si baga-i pe banca de rezerve si in meciurile cu miza. Daca esti condus rau gen 3-0, 4-0 min 70-80, sau invers conduci 3-0, 4-0, baga-i in teren. O sa le placa la nebunie. Si o sa te placa si pe tine. Apoi, la fel pe cei mai talentati da-le un jucator experimentat din echipa si cu caracter asemanator ca "jucator drept de urmat". La fel dupa un timp daca le place ce a iesit din aceasta invatatura, o sa te puna ca favorite.

Cam atat, succes maxim!

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

antrenamente individuale. te uiti care sunt cele mai slabe atribute relevante pentru postul pe care joaca tinerelul si alea le antrenezi intensiv.

ex. atacant cu acceleration/pace mic, bagi aerobics in el de nu mai are aer, restul la nivel mediu spre high, in functie si de incearcarea overall

Link to comment
Share on other sites

antrenamente individuale. te uiti care sunt cele mai slabe atribute relevante pentru postul pe care joaca tinerelul si alea le antrenezi intensiv.

ex. atacant cu acceleration/pace mic, bagi aerobics in el de nu mai are aer, restul la nivel mediu spre high, in functie si de incearcarea overall

Asta nu faceam niciodata, am programe separate pe posturi mereu dar niciodata programe individuale. O sa incerc sa vad ce iese.

Referitor la ce zicea Claudio, stiam ca ar trebui sa am un staff excelent care sa se ocupe de echipa si sa le mai "arunc cate-un os" in meciuri mai neimportante asa.

Nu ma uitam in schimb la cat de bine se descurca cu Youngsters memebrii staffului cand ii angajam, si nici nu prea urmarea programe de tutoring pentru ca din experiente trecute am observat ca rareori au efect.

In fine multam pentru sfaturi, o sa incerc sa le pun in aplicare si o sa vad ce o sa iasa.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

Nu am nici o metoda anume prin care introduc tinerii la echipa mare. Cred ca ma ajuta foarte mult faptul ca nu cumpar rezerve, ci doar copii sau jucatori care vor fi titulari. Astfel, mereu am un lot destul de restrans, de vreo 16-17 jucatori, deci se iveste des ocazia sa trebuiasca sa completez banca cu juniori.

De exemplu, supergolgheterul de mai sus, a dat semne ca va avea un viitor mare inca de cand a iesit din academie, la 16 ani. In primul sezon, l-am bagat in doua meciuri de campionat si in doua de cupa, in al doilea sezon chiar a jucat titular un meci si a mai intrat de vreo trei ori pe parcurs. Dar foarte important, juca constant la Under 20.

In al treilea sezon, la 18 ani neimpliniti, l-am promovat la echipa mare si, la un meci cu Inter in deplasare, am avut o nebunie de moment sa il bag titular, pt ca Pato rata foarte mult. A dat 2 goluri extraordinare si am castigat cu 3-2. De atunci, are 221 in 241 de meciuri, doar in campionat.

Pe un alt atacant care mi-a parut promitator chiar din momentul in care mi-a fost promovat de la academie, l-am adus la echipa mare chiar la primul meci al sezonului. Eram condus cu 2-0 la Parma, a intrat la pauza, a dat un gol si o pasa de gol, MoM. Avea 16 ani. Acum are 21, e rezerva lui D'Ellia (cel de mai sus), dar deja e la nationala.

Trebuie precizat ca nu am antrenori cine stie ce. La youth am unul care e de la inceput aici (pe ceilalti mi i-au furat Juve si Udinese), iar la echipa mare ii am pe Migliaccio, Nocerino, Bovo, Balzzaretti, Ilicic, Benussi coaches si pe Miccoli secund, plus un goalkeeping si doi fitness adusi de pe la Inter.

Mai fac din cand in cand programe separate de antrenament, mai ales pt concentrarea atacantilor sau tehnica fundasilor.

Mereu le dau sa lucreze suplimentar, la capitolul viteza si passing in principal. Ii pun sa invete de la cei batrani, sa evite sa foloseasca piciorul mai slab, le betonez contractele, vorbesc mereu cu ei, etc. Foarte important, cand ma enerveaza unul cu unhappiness and shit, zboara.

Inca ceva, daca un jucator care avea potential 4 stele la 16 ani, nu se dezvolta, ajungand la 22 de ani la 2 stele potential si dand impresia ca va muri speranta, nu inseamna ca e totul pierdut. Exemplu:

La 22 de ani

qznrsh.png

La 30 de ani, one-club-man. Jucatorul asta e o enigma pt mine, la 17 ani avea 6 la passing, acum are 19.

312vmdi.png

Link to comment
Share on other sites

antrenamente individuale. te uiti care sunt cele mai slabe atribute relevante pentru postul pe care joaca tinerelul si alea le antrenezi intensiv.

ex. atacant cu acceleration/pace mic, bagi aerobics in el de nu mai are aer, restul la nivel mediu spre high, in functie si de incearcarea overall

Cred ca e o greseala sa bagi in ei de nu mai au aer la antrenamente. Sunt totusi niste ciutani. Trebuie tratati cu grija.

Nu am nici o metoda anume prin care introduc tinerii la echipa mare. Cred ca ma ajuta foarte mult faptul ca nu cumpar rezerve, ci doar copii sau jucatori care vor fi titulari. Astfel, mereu am un lot destul de restrans, de vreo 16-17 jucatori, deci se iveste des ocazia sa trebuiasca sa completez banca cu juniori.

Inca ceva, daca un jucator care avea potential 4 stele la 16 ani, nu se dezvolta, ajungand la 22 de ani la 2 stele potential si dand impresia ca va muri speranta, nu inseamna ca e totul pierdut.

La 30 de ani, one-club-man. Jucatorul asta e o enigma pt mine, la 17 ani avea 6 la passing, acum are 19.

1. E foarte buna tactica asta. Daca-ti umplii lotul cu tot felul de rezerve permanente, ii tii in loc pe acesti mici monstrii marini, care dupa cum ai spus, te pot scoate din situatii nefericite chiar de la varste fragede.

2. Eeeh aici mi-ai dat de gandit. Nu m-am gandit vreodata ca un jucator mai poate creste dupa ce a fost tanara speranta. Eu, in general ii zbor sau ii vand rapid daca nu-mi dau randament pana in 23-24 de ani maxim.

Link to comment
Share on other sites

  • Generaţia de Aur

2. Eeeh aici mi-ai dat de gandit. Nu m-am gandit vreodata ca un jucator mai poate creste dupa ce a fost tanara speranta. Eu, in general ii zbor sau ii vand rapid daca nu-mi dau randament pana in 23-24 de ani maxim.

Probabil a ajutat faptul ca a fost titular non stop. Totusi, sa ajungi de la passing 11 la 22 de ani jum'ate, la 19 la 30 de ani, e incredibil.

La fel mi s-a intamplat cu un winger de la academie. Pe la 23 de ani era varza dar cum am inceput sa ii dau incredere si sa joace titular, a ajuns sa valorezee 25 de mil si sa fie determinant in echipa.

Poate conteaza si faptul ca au de mici Palermo la favourite club, poate asta ii ajuta la moral si se antreneaza bine, desi nu sunt copii minune.

Link to comment
Share on other sites

Probabil a ajutat faptul ca a fost titular non stop. Totusi, sa ajungi de la passing 11 la 22 de ani jum'ate, la 19 la 30 de ani, e incredibil.

La fel mi s-a intamplat cu un winger de la academie. Pe la 23 de ani era varza dar cum am inceput sa ii dau incredere si sa joace titular, a ajuns sa valorezee 25 de mil si sa fie determinant in echipa.

Poate conteaza si faptul ca au de mici Palermo la favourite club, poate asta ii ajuta la moral si se antreneaza bine, desi nu sunt copii minune.

Pai aici e vorba de fiecare in parte. Eu caut mereu talente in toata lumea, in general in Europa si in America de Sud si gasesc mereu tineri talentati pana in 20-21 de ani. Atunci acest gen de jucatori de care spui tu gen passing 11 la 22 de ani ca MC sau un Winger cu pace, crossing slab ii zbor rapid si le fac loc lor.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca e o greseala sa bagi in ei de nu mai au aer la antrenamente. Sunt totusi niste ciutani. Trebuie tratati cu grija.

1. E foarte buna tactica asta. Daca-ti umplii lotul cu tot felul de rezerve permanente, ii tii in loc pe acesti mici monstrii marini, care dupa cum ai spus, te pot scoate din situatii nefericite chiar de la varste fragede.

2. Eeeh aici mi-ai dat de gandit. Nu m-am gandit vreodata ca un jucator mai poate creste dupa ce a fost tanara speranta. Eu, in general ii zbor sau ii vand rapid daca nu-mi dau randament pana in 23-24 de ani maxim.

Dezvolatarea unui jucator tanar (daca ajunge la potential maxim sau nu) tine (in mare) de 2 lucruri:

- in primul rand de personalitate. Unul care a iesit din "pantecele" clubului Model Professional va avea nevoie de foarte putin sa ajunga la potential (mai putin ca altii oricum). Altul care e Unsporting sau Temperamental de ex va avea nevoie de tutoring neaparat (am avut unul tanar cu potential mare dar era Unsporting.. am pus un jucator experimentat cu personalitate Professional sa-i faca tutoring de 3 ori; pe rand, tanarul a devenit Realist, apoi Resolute, apoi Professional -> daca la inceput evolutia lui era lenta, pe parcurs si-a luat zborul)

- unii jucatori pot lenevi in antrenamente si trebuie "urniti"... vorbit cu ei si spus sa se antreneza mai cu spor, altfel nu-si vor atinge potentialul nici cu 1000 de tutori Private Chat->Development-> Training Level (l-am luat la Chelsea pe Phil Jones - era tanar, a jucat meciuri ca titular vreo 20 per sezon, John Terry i-a fost tutor, ce sa mai, avea tot ce-i trebuie sa-si atinga potentialul si sa-i ia locul lui Terry in cativa ani - spre surprinderea mea timp de 2 ani a fost in declin in loc sa creasca, am crezut ca innebunesc, nu stiam ce are.. pana am aflat ca daca vorbeam cu el totul ar fi fost ok)

Pe langa cele mentionate mai sus mai conteaza cat de bune sunt Training Facilities si programul de training (dar asta mai mult pentru viteza, adica cat de repede isi va atinge potentialul, de ex nu poti transorma un fundas in atacant indiferent ce program de training ii dai, deoarece in mare jocul are prestabilite atributele lui finale, e loc doar putin de "customizare")

@Croy : pune te rog frumos print cu lotul si tactica nationalei :D

Nu am acces acum la acea salvare. Am sa incerc sa pun printurile luni spre seara.

Link to comment
Share on other sites

@Croy: E corect ce ai spus. Tinerii trebuie crescuti in functie si de personalitatea fiecaruia, e ceva normal. Eu unul nu am rabdare cu cei care se duc in declin in loc sa creasca, asta sunt eu. N-o sa dau bani vreodata pe jucatori Unsporting, Temperamental sau Unambitious indiferent de potentialul lui. Prefer jucatori Professional cu potential care se gandesc la prima echipa de la 18 ani.

Cu cei din curtea mea e normal sa incerc sa-i ajut, indiferent de personalitate, cat am rabdare cu ei. Daca nu-mi dau satisfactie ii zbor si le fac loc profesionistilor.

Link to comment
Share on other sites

Tur

2s8iuxl.jpg

Retur

2w4012u.jpg

2v0lq9s.jpg

De precizat ca ultimul gol din retur, cel marcat de Rebronja, un pusti de 19 ani promovat de mine, a fost unul fantastic

f3chuw.jpg

Later edit :

Best Placed Playoff :

2r6nm1x.jpg

pff

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy