Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


La Cererea Publicului, Ii Zice Fmro 10.Iv 100%


Mihai

Recommended Posts

Judetul Brasov de ce il bagi in Seria de vest? Valabil si pentru Liga a III-a.

Nu eu am pus-o acolo. Cam la fel era si IRL. Tot IRL 2 serii concentreaza echipele din Bucuresti,Prahova si Ilfov, pe cand In Transilvania exista o serie pentru 12 judete.

Era doar o propunere... nimic mai mult. Si se doreste pe cat posibil sa reflecte realitatea.

Sincer..ma sperie :| . Faza cu Gura Humorului am observat-o si eu , fiindca sunt din GH dar echipa s-a retras din liga a3a si continua in liga a5a cu CS Gura Humorului 2.. dar nu apare in liga a3a.

Am o presimtire ca Mihai isi baga p**a :))

Totusi statutul acestora este incert pana la inceputul noului sezon ...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 280
  • Created
  • Last Reply
  • MentholBoy

Primele observatii :

0.Sper ca acest update a fost facut pentru 10.3. Altfel multe din comentariile de mai jos nu isi vor avea rostul.

Da.

1. Ce se va intampla cu Jiul, Fc Drobeta, Cetatea, Timisul Albina, Sacele, Pucioasa, Bod, Adunatii Copacei, Royal Brasov, Sandrei, Calor Timisoara, CS Gura Humorului, Oil Terminal si Predeal ? Inteleg ca unele dintre aceste echipe s-au retras din diverse ligi, dar nici macar intr-o divizie judeteana sa nu-si gaseasca locul mi se pare prea de tot.

Majoritatea sunt extinct...unde sa la bagi daca nu mai exista?

2. Implementarea Regional Divisions nu este facuta in totalitate. Am sa ma ocup eu de asta. E groaznic sa le introduci manual pentru 923 de echipe .

Ai mana libera. Ma anunti cand e gata

3. Numarul echipelor prezente in ligile judetene ale Bucurestiului,Calarasiului, Buzaului,Maramuresului,Satu Mare,Vasluiului, Vrancei este mult prea mare. 58 de meciuri de disputat intr-un campionat ? Un an are 52 de saptamani, si mai sunt si lunile de iarna geroasa si cele de veri toride.

Intentionez sa editez ligile in cauza sa le fac cu subserii

4. Sorting Rules la cele 4 ligi ?

Nu le-am bagat inca

5. Legat de Cupa Romaniei. Normal ar trebui sa le introduci pe toate cele 923 de echipe. Dar acest lucru l-ar face aproape unplayable. In al doilea rand echipele din ligile superioare ar trebui adaugate mai tarziu in competitie.De ce iei doar15 echipe din Liga II Seria 2?

Fiindca atatea mai sunt acum!?!?

6.Fixture Rules pentru Liga II, Liga III si Liga a IV-a.

Vezi punctul 4

7. La Liga I la TV Dates ar mai trebui adaugata si ziua de luni,

Corect

8.Echipele care promoveaza din Liga a II-a in Liga I ar trebui sa primeasca ca prize money 800.000 de EURO, sau cele care retrogadeaza sa primeasca in Liga a II-a sa primeasca aceeasi suma, dar ca parachute money ?

Nou promovatele primesc 800000. Retrogradatele muie sau ma rog...aia 25000 de la Liga II

9. Liga II Seria 2 ar trebui sa contina 16 echipe nu 15 ?

CFR Timisoara, Drobeta Turnu Severin, Jiul....Mie imi ies 15, gresesc?

10.Break Period pentru Liga a III-a si Liga a IV-a ?

Nu le-am bagat inca

11.Liga a III-a si Liga a IV-a ar trebui sa aiba check for clashed cu domestic competitions.

Corect

12.Ceahlaul are acelasi Reputation ca Victoria Branesti, echipa care acum 2 sezoane era in Liga a IV-a ?

Nu am umblat la reputatii decat la Liga I

13. Unirea Alba Iulia si U cluj ar trebui sa aiba Reputation mai mare decat Concordia Chiajna sau Dacia Mioveni.

Vezi punctul 13

14.Se are in vedere introducerea unei a cincea ligi in care sa se introduca echipele care nu sunt prezente sau nu vor mai prezente intr-o liga ?Aceasta liga ar fi inactiva, dar ar asigura echipele pentru reimprospatarea compozitiei ligilor judetene.

Ideea nu e rea

15. Serii de Liga a V-a pentru judetele care au o groaza de echipe ?

Si cine le baga? Tinand cont ca de la 1 mai o sa inceapa munca la FM 11, eu nu am timp

16. Alexandru Baltoi apartine de Unirea A.-I., nu de FC Brasov.

Mai sunt transferuri nerezolvate. Mi s-a parut o prioritate sistemul competitional

17. Echipa de club cu U_ID = 2062002272 neinitializata.

hmmmm...Must check

18. Echipa de club cu U_ID = 2062002184 ar trebui sa aiba numele AFC Fair-Play Bucuresti, nu AFC Fayr-Play Bucuresti

Need to be fixed

19. Exista o groaza de echipe nou-introduse de Liga a IV-a and beyond care au YF de 10/20.

Huh?

Deocamdata atat ... si nici macar nu am intrat in joc.

Daca din astea sunt chestii pe care le poti corecta in editor pe fisier si ai timp, ti-as fi recunoscator

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Revin cu niste observatii legate de Regional Divisions. Daca nu le setezi te trezesti in 2-3 ani de joc ca ligile judetene nu mai sunt deloc judetene, si unele pot sa contina in totalitate echipe din alte judete. Setarea regional boundaries nu este deloc suficienta, chiar daca adaugi stadion si localitate pentru echipa.

Intrebari :

1. Observ ca fata de 10.0.0 acest update contine aproape de 3 ori mai multe echipe . Este acesta un "schelet" pentru FM 2011 ?

2. Mai ai de gand sa introduci echipe pentru acest update ? Daca nu, as putea rezolva eu partea de regional divisions pentru toate echipele.

1. Da. Fata de 10.0 sunt mult mai multe echipe si probabil ca vor fi si mai multe in FM 11

2. Nu. Deci mana libera

Intreb si eu: De unde ai scos hartile alea? Fiindca Dambovita e in C3 si C4, C2 a fost o gluma proasta cu Gaesti ca nu mai aveau locuri

Judetul Brasov de ce il bagi in Seria de vest? Valabil si pentru Liga a III-a.

Buna intrebare. De ce? Brasovul in ultimii ani a fost seria I. NU am inteles intrebarea cu Liga a III-a

Sincer..ma sperie :| . Faza cu Gura Humorului am observat-o si eu , fiindca sunt din GH dar echipa s-a retras din liga a3a si continua in liga a5a cu CS Gura Humorului 2.. dar nu apare in liga a3a.

Am o presimtire ca Mihai isi baga p**a :))

De ce zici ca imi bag pula? e vina mea ca s-a retras GH? Ii bag in L5, by no means. Eu incerc sa respect (pe cat posibil) realitatea

Link to comment
Share on other sites

@Mihai

1)Extinct ?! Poate doar au facut downshifting la Liga a IV-a. E de vazut sezonul viitor ce se va intampla.

2)Regional Divisions sunt gata. Am sa-ti trimit mai tarziu.

3)YF - Youth Facilities

Sunt peste 200 de echipe din Liga a IV-a care au 10/20 la acest capitol. Rapid, de exemplu, are 8/20.

4)Hartile le-am facut eu in functie de componenta actuala a seriilor. Nu sunt sigur daca ce este acolo este si corect . Astept cat mai multe corecturi in acest sens.

O propunere : Echipe secunde si eventual echipe de tineret pentru toate echipele ?

Am reusit sa fac echipe secunde pentru toate echipele. Pentru cele de tineret ar trebui sa schimb o cifra. Dar mai trebuie sa filtrez echipele care au deja echipe secunde sau de tineret ...

Done.

Link to comment
Share on other sites

Ma refeream la faptul ca echipele Brasovului (judetului) sunt in aceeasi serie cu cele din Bucuresti, nu din Transilvania.

Atunci am sa pun BV in Liga II S I, respectiv in Liga III S III.

Alte idei in legatura cu structurarea geografica a seriilor ligilor II si III ?

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

1)Extinct ?! Poate doar au facut downshifting la Liga a IV-a. E de vazut sezonul viitor ce se va intampla.

Majoritatea din cele enumerate de tine au facut downdeleting :D

2)Regional Divisions sunt gata. Am sa-ti trimit mai tarziu.

ms

3)YF - Youth Facilities

Sunt peste 200 de echipe din Liga a IV-a care au 10/20 la acest capitol. Rapid, de exemplu, are 8/20.

O sa ma uit cand ajung acasa. probabil e ceva default de la editor (ceea ce e o tampenie)

4)Hartile le-am facut eu in functie de componenta actuala a seriilor. Nu sunt sigur daca ce este acolo este si corect . Astept cat mai multe corecturi in acest sens.

Multe tampenii marca FRF sunt acolo. Cateva exemple: echipe de Braila in serii diferite, echipe de Targoviste in serii diferite etc

Link to comment
Share on other sites

Ti-am trimis partea de Regional Divisions. Extra : Echipe secunde si de tineret pentru toate echipele din Romania.

Privind judetul de provenienta a echipelor, s-ar putea sa se mai fi strecurat greseli.

Lista echipelor si judetelor aferente poate fi descarcata de aici.

Btw: Pentru fiece judet pot seta ca o echipa sa apartina si de o serie vecina, sau o liga vecina . Totusi nu cunosc pe deplin ce efecte poate avea asta. Am setat ca echipele din Ilfov sa poata juca in Buc. si viceversa. Ceva asemanator si pentru Prahova - Ilfov. Nu am testat sa vad cum se comporta pe o durata de 5 ani ( de exemplu ) ...

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare gresita chestia asta, in conditiile in care nu am vazut echipa sa se mute in alt judet in ultimii ani, exceptand zona Bucuresti, unde a venit de exemplu Mogosoaia

Si mie. Dar in cazul in care intr-o divizie nu mai este "loc", parca este de preferat sa se mute intr-un judet apropiat decat in alt judet la sute de km.

Cum seriile ligii a IV-a sunt conduse local de structuri judetene, fiecare isi stabileste propiile reguli.Astfel dimensiunea ligilor judetene variaza de la un judet la altul, in functie de cate echipe promoveaza/ retrogadeaza. Asa e ?

In FM numarul echipelor dintr-o serie ramane constant de-alungul jocului ? Daca e asa as intelege ca seriile judetene sa aiba intre 12-18 echipe, si sa se completeze in functie de situatia.

Modificarile ulterioare la Regional Divisions pot sa le fac foarte usor. Probabil vor fi de sters/ adaugat cateva(<10) linii de program care sunt foarte asemanatoare intre ele si de apasat F6. Nu-mi ia prea mult timp.

Oricum ce ti-am trimis acum poate fi adaugat si mai tarziu in patch.

Si inca o observatie : Consider ca Rapid III ar trebui eliminata din patch. Ea nu este si nici nu poate fi satelitul lui Rapid Bucuresti. Un satelit de club nu apare in lista cluburilor (asa cum se intampla cu Rapid III), desi poate sa ia un UID in baza de date.

Link to comment
Share on other sites

O mica scapare .N-ai pus ce trebuia.

- Regional Boundaries

- U19

- LIga IV in loc de Romanian Fourth League

... nu se gasesc in ce-ai dat tu acum spre testing. Mai multe detalii pe PM.

baga pe scurt niste detalii, ce cuprinde, ce a mai ramas.

Pe langa bugurile editorului exista si niste limitari conceptuale...Tot ce este la nivel de judet in Cupa Romaniei, Liga a IV-a, Liga a V-a nu poate fi reflectat 100% in joc ... Sau poate n-am gasit inca o cale de ocolis.

Later Edit : Damn Bugs !

Link to comment
Share on other sites

Mai bagati echipe in Liga IV Suceava pana la 100% ?

Ar mai trebui : Cetatea-II-Arbore(echipa II a Cetatii Suceava ),Unirea Boroaia,FC Pojorata,Releul Mihoveni.

Daca vreti sa va ajut cu ceva,va ajut cu placere.

Loturile echipelor asa raman ?

Link to comment
Share on other sites

Mai bagati echipe in Liga IV Suceava pana la 100% ?

Hmmm...lipsesc acolo echipe? Falcooooo...

Desi in editor in Liga a IV-a Harghita apar 12 echipe, in joc sunt doar 10 .

Falco nu este vinovat. Se intampla si in alte judete. Daca joci cu database small trebuie sa alegi sa joci cu toti jucatori care sunt based in Romania, si iti vor aparea toate echipele. Altfel vor fi doar putin peste 800 fata de 920+, cat ar fi normal. Don't ask me why ... Poate pentru ca acele echipe nu au jucatori definiti ...

Cetatea II n-are cum sa apara. Se considera ca Cetata apartine de o divizie inferioara Ligii IV-a si echipa ei secunda este automat retrogadata. Recomandat ar fi inlocuirea Cetatii II cu Cetatea.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy