Jump to content

Welcome to FMRo Forum - Football Manager Romania

Welcome to the official forum of the Romanian Football Manager community.

Like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of FMRo Forum - Football Manager Romania by signing in or creating an account.

  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get email updates
  • Get your own profile page and make new friends
  • Send personal messages to other members.

If you don't want to create an account on our forum, you are free to join us on our other social media accounts:

- Facebook Page: https://www.facebook.com/FMRo.ro

- Facebook Group: https://www.facebook.com/groups/fmromania

- Twitter: https://twitter.com/fmro

- Discord: https://discord.com/channels/703942749522755616/703942749992517655

- Instagram: https://www.instagram.com/fmro.ro/

- Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCgZCAQazHOyY_9nMspXLnvg

IMPORTANT: In order to complete your registration, a valid e-mail address is required, since we will be sending you there an activation link.


La Cererea Publicului, Ii Zice Fmro 10.Iv 100%


Mihai

Recommended Posts

  • Replies 280
  • Created
  • Last Reply
  • MentholBoy

Ai adaugat 220 de echipe noi +stadioane + localitati ?

De curiozitate, in stadiul actual, cate modificari aveti facute la baza de date ?

220 de echipe cu alocare pe seriie si regiuni. Alocarea de stadioane si localitati ar presupune prea mult timp in acest moment. In schimb pentru FM 11 va fi alta discutie

Link to comment
Share on other sites

liga aV-a in FM11? :))

Din cate stiu eu pentru fiecare judet, in Liga a V-a exista 2 serii. Asta ar insemna per total 82 de serii a cate 10-12 echipe. Adica peste 800 de echipe Mult peste numarul de echipe din Romania prezente deocamdata in FM.

Eu unul astept FM2012 :). Atunci se va trece la un alt sistem competitional, cu o singura serie pentru Liga a II-a, si cu 4 serii pentru Liga a III-a . Oare se va implementa sistemul competitional pentru 2011/2012 in FM 2011 sau programatorii de la Sigames vor fi, pentru a nu stiu cata oara, iarasi comozi ?

PS: Daca as sti numele echipelor din fiece judet pentru Liga a V-a + ID-urile disponibile in baza de date, lucrurile pentru mine ar parea chiar simple .

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Eu unul astept FM2012 :). Atunci se va trece la un alt sistem competitional, cu o singura serie pentru Liga a II-a, si cu 4 serii pentru Liga a III-a . Oare se va implementa sistemul competitional pentru 2011/2012 in FM 2011 sau programatorii de la Sigames vor fi, pentru a nu stiu cata oara, iarasi comozi ?

Esti sigur ca exista asa ceva? Nici FRF nu stie ce si cum

Caut 5 voluntari sa testeze patchul de Liga a IV-a

Primii 5 inscrisi primesc maine fisierul de la mine pe PM

Link to comment
Share on other sites

Prima data m-am luat dupa o stire din 2008. Totusi exista o parte de adevar in ceea ce am spus. Din sezonul urmator vor exista schimbari la nivelul Ligii a II-a si Ligii a III-a. Dar poate e prea putin pentru situatia fotbalului din Romania. Via Wikipedia via Liga 2 si aflu ca din 2014/1015 se doreste trecerea la un alt sistem competitional . Pana atunci, pentru sezonul 2010/2011 vom avea:

Liga I - 18 echipe din care vor retrograda 4;

Liga II - doua serii a cate 16 formatii si vor retrograda cate 3 din fiecare serie;

Liga a III-a - sase serii a cate 16 echipe si vor retrograda locurile 14, 15, 16, plus cele mai slabe trei locuri 13.

Daca ai alte informatii in legatura cu asta ... chiar as fi curios.

PS: Count me in . Eu stiu mai bine ca altii ce surprize pot aparea in-game chiar daca teoretic s-au luat toata masurile de siguranta in editor...

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

Prima data m-am luat dupa o stire din 2008. Totusi exista o parte de adevar in ceea ce am spus. Din sezonul urmator vor exista schimbari la nivelul Ligii a II-a si Ligii a III-a. Dar poate e prea putin pentru situatia fotbalului din Romania. Via Wikipedia via Liga 2 si aflu ca din 2014/1015 se doreste trecerea la un alt sistem competitional . Pana atunci, pentru sezonul 2010/2011 vom avea:

Liga I - 18 echipe din care vor retrograda 4;

Liga II - doua serii a cate 16 formatii si vor retrograda cate 3 din fiecare serie;

Liga a III-a - sase serii a cate 16 echipe si vor retrograda locurile 14, 15, 16, plus cele mai slabe trei locuri 13.

Daca ai alte informatii in legatura cu asta ... chiar as fi curios.

Schimbarea asta cu 2*16 / 6*16 e ca si cum nu ai schimba nimic. Schimbare adevarata a fost cand s-a trecut de la 3*16 la 2*18. Restul, muie cu lamuie ca sa zic asa. In fiecare an se promite ceva si nu se face nimic. La fel cum, in disperare de cauza, anumite echipe din L3 au inceput sa faca memorii sa promoveze si locul II la baraj :hysterical: Dar ele nu inteleg ca nu au unde promova, in conditiile in care nu se fac locuri in plus in L2, ci se reduce seria la 16

On-Topic legat de liga IV FMRo: sistemul competitional e un pic mai ciudat in acest config. Si asta din cauza tranzitiei de mai sus, dar si dobitociei editorului, care nu intelege ca se poate sa cada 10 echipe si sa urce doar 6. De aceea, am fost obligat sa fac o magarie si am redus deja L2 la 16 echipe in primul sezon.

In aceste conditii, am renuntat la CSM Rm. Sarat (care oricum e pe duca) si am coborat-o in L3 I.

Cei care s-au bagat la "teste" trebuie sa tina cont de un amanunt important: sa dezactivati alte configuri pe care le mai aveti instalate

V-am pus fisierul pe PM, va urez succes la testare si astept feedbackul vostru

Link to comment
Share on other sites

prima vedere:

ultimele 4 echipe din prima liga nu primesc niciun euro?

nu exista fixtures rules pt liga a 2-a

din cate stiu nu promoveaza toate castigatoarele seriilor in liga 4. Se poate implementa un playoff, mai ales ca numarul echipelor ce retrogradeaza din fiecare serie din liga a 3-a (7 la numar) e totusi cam mare

In cupa romaniei intra toate echipele in acelasi timp, adica in primul tur. Se poate implement a.i. liga 2 & Liga 1 sa intre mai tarziu putin.

nu exista niciun premiu in bani pt nicio faza a cupei romaniei

Sub Rules pt cupa & supercupa este 3 din 7, nu 3 din 5 cum este implementat acum. La fel pt liga 1 & 2

match rules pt cupa romaniei ar trebui sa includa si away goals

supercupa NU se joaca pe Home team stadium

ar trebui bifat B teams cannot be promoted

nu exista sorting rules

revin daca mai vad ceva

Link to comment
Share on other sites

Primele observatii :

0.Sper ca acest update a fost facut pentru 10.3. Altfel multe din comentariile de mai jos nu isi vor avea rostul.

1. Ce se va intampla cu Jiul, Fc Drobeta, Cetatea, Timisul Albina, Sacele, Pucioasa, Bod, Adunatii Copacei, Royal Brasov, Sandrei, Calor Timisoara, CS Gura Humorului, Oil Terminal si Predeal ? Inteleg ca unele dintre aceste echipe s-au retras din diverse ligi, dar nici macar intr-o divizie judeteana sa nu-si gaseasca locul mi se pare prea de tot.

2. Implementarea Regional Divisions nu este facuta in totalitate. Am sa ma ocup eu de asta. E groaznic sa le introduci manual pentru 923 de echipe .

3. Numarul echipelor prezente in ligile judetene ale Bucurestiului,Calarasiului, Buzaului,Maramuresului,Satu Mare,Vasluiului, Vrancei este mult prea mare. 58 de meciuri de disputat intr-un campionat ? Un an are 52 de saptamani, si mai sunt si lunile de iarna geroasa si cele de veri toride.

4. Sorting Rules la cele 4 ligi ?

5. Legat de Cupa Romaniei. Normal ar trebui sa le introduci pe toate cele 923 de echipe. Dar acest lucru l-ar face aproape unplayable. In al doilea rand echipele din ligile superioare ar trebui adaugate mai tarziu in competitie.De ce iei doar15 echipe din Liga II Seria 2?

6.Fixture Rules pentru Liga II, Liga III si Liga a IV-a.

7. La Liga I la TV Dates ar mai trebui adaugata si ziua de luni,

8.Echipele care promoveaza din Liga a II-a in Liga I ar trebui sa primeasca ca prize money 800.000 de EURO, sau cele care retrogadeaza sa primeasca in Liga a II-a sa primeasca aceeasi suma, dar ca parachute money ?

9. Liga II Seria 2 ar trebui sa contina 16 echipe nu 15 ?

10.Break Period pentru Liga a III-a si Liga a IV-a ?

11.Liga a III-a si Liga a IV-a ar trebui sa aiba check for clashed cu domestic competitions.

12.Ceahlaul are acelasi Reputation ca Victoria Branesti, echipa care acum 2 sezoane era in Liga a IV-a ?

13. Unirea Alba Iulia si U cluj ar trebui sa aiba Reputation mai mare decat Concordia Chiajna sau Dacia Mioveni.

14.Se are in vedere introducerea unei a cincea ligi in care sa se introduca echipele care nu sunt prezente sau nu vor mai prezente intr-o liga ?Aceasta liga ar fi inactiva, dar ar asigura echipele pentru reimprospatarea compozitiei ligilor judetene.

15. Serii de Liga a V-a pentru judetele care au o groaza de echipe ?

16. Alexandru Baltoi apartine de Unirea A.-I., nu de FC Brasov.

17. Echipa de club cu U_ID = 2062002272 neinitializata.

18. Echipa de club cu U_ID = 2062002184 ar trebui sa aiba numele AFC Fair-Play Bucuresti, nu AFC Fayr-Play Bucuresti

19. Exista o groaza de echipe nou-introduse de Liga a IV-a and below care au YF de 10/20.

Deocamdata atat ... si nici macar nu am intrat in joc.

Link to comment
Share on other sites

  • MentholBoy

prima vedere:

a) ultimele 4 echipe din prima liga nu primesc niciun euro?

b) nu exista fixtures rules pt liga a 2-a

c) din cate stiu nu promoveaza toate castigatoarele seriilor in liga 4. Se poate implementa un playoff, mai ales ca numarul echipelor ce retrogradeaza din fiecare serie din liga a 3-a (7 la numar) e totusi cam mare

d) In cupa romaniei intra toate echipele in acelasi timp, adica in primul tur. Se poate implement a.i. liga 2 & Liga 1 sa intre mai tarziu putin.

e) nu exista niciun premiu in bani pt nicio faza a cupei romaniei

f) Sub Rules pt cupa & supercupa este 3 din 7, nu 3 din 5 cum este implementat acum. La fel pt liga 1 & 2

g) match rules pt cupa romaniei ar trebui sa includa si away goals

h) supercupa NU se joaca pe Home team stadium

i) ar trebui bifat B teams cannot be promoted

nu exista sorting rules

In primul rand trebuie mentionat ca patchul e de parte de a fi final. E doar un beta, iar in titlul topicului scrie clar ca e la 75%. Restul le le iau pe rand

a) din drepturi tv nu - in teorie ar fi cei 25000 care ii primesc cei din Liga a II-a. 800000 de caciula primesc nou promovatele

b) known issue

c) problema din cauza editorului.. Am incercat o idee de play-off care sa se soldeze cu promovarea celor 21 de echipe like irl, dar editorul nu ma lasa sa bag in play-off mai mult de 30 de echipe. Daca gaseste cineva o solutie la chestia asta, sunt ochi si urechi. Daca nu, alta solutie nu am decat sa las sa urce toate cele 42 de campioane => 7 picate pe serie

d) cupa am facut-o pe fuga si am zis sa le bag pe toate o data pentru a avea mai simpla promovarea: 128/64/32/16/8/4/2/1

e) vezi la d

f) my bad

g) corect - to be solved

h) cred ca am uitat sa setez stadionul

@Addy_G - revin cu raspunsuri si la tine putin mai incolo

Link to comment
Share on other sites

Revin cu niste observatii legate de Regional Divisions. Daca nu le setezi te trezesti in 2-3 ani de joc ca ligile judetene nu mai sunt deloc judetene, si unele pot sa contina in totalitate echipe din alte judete. Setarea regional boundaries nu este deloc suficienta, chiar daca adaugi stadion si localitate pentru echipa.

Impartirea Ligii a II-a in 2 serii

ligaii.jpg

Impartirea Ligii a III-a in 6 serii

Legenda:

███Seria I

███Seria II

███Seria III

███Seria IV

███Seria V

███Seria VI

ligaiii.jpg

Intrebari :

1. Observ ca fata de 10.0.0 acest update contine aproape de 3 ori mai multe echipe . Este acesta un "schelet" pentru FM 2011 ?

2. Mai ai de gand sa introduci echipe pentru acest update ? Daca nu, as putea rezolva eu partea de regional divisions pentru toate echipele.

Link to comment
Share on other sites

Primele observatii :

0.Sper ca acest update a fost facut pentru 10.3. Altfel multe din comentariile de mai jos nu isi vor avea rostul.

1. Ce se va intampla cu Jiul, Fc Drobeta, Cetatea, Timisul Albina, Sacele, Pucioasa, Bod, Adunatii Copacei, Royal Brasov, Sandrei, Calor Timisoara, CS Gura Humorului, Oil Terminal si Predeal ? Inteleg ca unele dintre aceste echipe s-au retras din diverse ligi, dar nici macar intr-o divizie judeteana sa nu-si gaseasca locul mi se pare prea de tot.

2. Implementarea Regional Divisions nu este facuta in totalitate. Am sa ma ocup eu de asta. E groaznic sa le introduci manual pentru 923 de echipe .

3. Numarul echipelor prezente in ligile judetene ale Bucurestiului,Calarasiului, Buzaului,Maramuresului,Satu Mare,Vasluiului, Vrancei este mult prea mare. 58 de meciuri de disputat intr-un campionat ? Un an are 52 de saptamani, si mai sunt si lunile de iarna geroasa si cele de veri toride.

4. Sorting Rules la cele 4 ligi ?

5. Legat de Cupa Romaniei. Normal ar trebui sa le introduci pe toate cele 923 de echipe. Dar acest lucru l-ar face aproape unplayable. In al doilea rand echipele din ligile superioare ar trebui adaugate mai tarziu in competitie.De ce iei doar15 echipe din Liga II Seria 2?

6.Fixture Rules pentru Liga II, Liga III si Liga a IV-a.

7. La Liga I la TV Dates ar mai trebui adaugata si ziua de luni,

8.Echipele care promoveaza din Liga a II-a in Liga I ar trebui sa primeasca ca prize money 800.000 de EURO, sau cele care retrogadeaza sa primeasca in Liga a II-a sa primeasca aceeasi suma, dar ca parachute money ?

9. Liga II Seria 2 ar trebui sa contina 16 echipe nu 15 ?

10.Break Period pentru Liga a III-a si Liga a IV-a ?

11.Liga a III-a si Liga a IV-a ar trebui sa aiba check for clashed cu domestic competitions.

12.Ceahlaul are acelasi Reputation ca Victoria Branesti, echipa care acum 2 sezoane era in Liga a IV-a ?

13. Unirea Alba Iulia si U cluj ar trebui sa aiba Reputation mai mare decat Concordia Chiajna sau Dacia Mioveni.

14.Se are in vedere introducerea unei a cincea ligi in care sa se introduca echipele care nu sunt prezente sau nu vor mai prezente intr-o liga ?Aceasta liga ar fi inactiva, dar ar asigura echipele pentru reimprospatarea compozitiei ligilor judetene.

15. Serii de Liga a V-a pentru judetele care au o groaza de echipe ?

16. Alexandru Baltoi apartine de Unirea A.-I., nu de FC Brasov.

Deocamdata atat ... si nici macar nu am intrat in joc.

Sincer..ma sperie :| . Faza cu Gura Humorului am observat-o si eu , fiindca sunt din GH dar echipa s-a retras din liga a3a si continua in liga a5a cu CS Gura Humorului 2.. dar nu apare in liga a3a.

Am o presimtire ca Mihai isi baga p**a :))

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

Pentru înregistrarea pe acest forum va trebui să acceptaţi termenele de utilizare a forumului disponibile aici: Terms of Use. Acest forum folosește cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența de navigare și a asigura funcționalițăți adiționale. Detalii privind politica de confidenţialitate şi cookies sunt disponibile aici: Privacy Policy